poniedziałek, 5 sierpnia 2024

♥ Kobiety - Valerie Allen

Valerie Allen kolegowała się i przyjaźniła z Dolores Hart. Pewnego dnia, w styczniu 1958 roku, wpadła na plan filmu "King Creole" odwiedzić swoją przyjaciółkę i tak poznała Elvisa. Od razu między nimi zaiskrzyło i zaczęli się intensywnie spotykać. Zdjęcia do filmu trwały od 20 stycznia do 10 marca 1958 roku.

Romans nie trwał długo, zaledwie dwa miesiące, do 24 marca 1958 roku, czyli poboru Elvisa do wojska. Chociaż tej informacji nie jestem do końca pewna, gdyż w dwóch miejscach napisano, że spotykali się prawie rok. Na przykład w materiale o niej na FB, podano: "Jednak Elvis miał być z nią okazjonalnie przez następny rok!". Z tego by wynikało, że spotykali się jeszcze okazjonalnie do momentu jego wyjazdu na ciąg dalszy służby wojskowej w Europie (w Niemczech), czyli do 19 września 1958 roku, gdy opuścił Fort Hood lub do 22 września 1958 roku, kiedy wsiadł na pokład statku. Jest to całkiem możliwe, bo od 20 czerwca do 19 września 1958 roku, Elvis mieszkał poza koszarami, a wcześniej, od 31 maja do 15 czerwca 1958 roku, był też na dwutygodniowym urlopie. W tym czasie spotykał się z wieloma kobietami, z którymi wcześniej (przed wstąpieniem do wojska) wszedł w relacje równoległe (na przykład z Lilian Portnoy).

Oficjalnie w tym czasie Elvis ciągle był z Anitą Wood, ale jak wiemy on nigdy nie był w jednej relacji, zawsze miał ich kilka jednocześnie. Na początku 1958 roku jedną z kilku była ta z Valerie Allen, która praktycznie trwała przez cały okres zdjęciowy "King Creole" i jeszcze przez następne dwa tygodnie po jego zakończeniu, z zastrzeżeniem z akapitu powyżej.

W kilku miejscach podano, że w lutym 1958 roku Valerie Allen urządziła przyjęcie urodzinowe swojej przyjaciółce Dolores Hart, na którym gościem był też Elvis:
"Valerie zorganizowała przyjęcie urodzinowe dla Dolores, gdzie na wielu zdjęciach widać ją siedzącą obok Elvisa przy stole".
Lecz to błędna informacja, raczej było odwrotnie, albowiem Dolores Hart urodziła się 20 października, natomiast Valerie Allen przyszła na świat 10 lutego*, więc to jej urodziny świętowano na początku lutego 1958 roku (zdjęcia w dalszej części postu). No i jak zwykle, ktoś popełnił błąd, a inni go powielają, bo nikomu się nie chce sprawdzić.

* Patrz informacje o dacie jej urodzenia w części BIO.

Choć Valerie Allen nie była członkiem ekipy filmowej ani obsady "King Creole", to jednak poprzez swój związek z Elvisem i przyjaźń z Dolores Hart, poniekąd nim została. W związku z tym brała udział we wspólnych spotkaniach i wypadach różnych członków ekipy w wolnym od zdjęć czasie.

Pewnego dnia, również w lutym 1958 roku, zaprosiła Elvisa na imprezę do swojego apartamentu. Jak tylko przekroczył próg, jeden z jej gości powiedział o nim coś obraźliwego. Zraniony Elvis odwrócił się na pięcie i zniknął jeszcze szybciej, jak się pojawił. Zanim Valerie dotarła do drzwi nie było już po nim śladu. Nie znalazłam wyjaśnienia, kto go obraził i czym.

Kiedyś Elvis natknął się na Valerię, gdy przemierzał Paramount na swoim rowerze. Zatrzymał się i powiedział: „Chcę zrobić ci zdjęcie, kochanie, ze mną na rowerze”. Alanna Nash w swojej książce "Baby, Let’s Play House. ELVIS PRESLEY and the WOMEN WHO LOVED HIM", przedstawia to zdarzenie tak, jakby to właśnie od niego zaczęła się ich znajomość, co jak wiemy nie jest prawdą. Łączy je też ze wcześniej opisanym incydentem, który miał miejsce, gdy Elvis poszedł na imprezę do Valerii Allen:
"Pewnego dnia jechał rowerem po terenie Paramount i zatrzymał się, aby spotkać Valerie Allen, młodą gwiazdkę, która szła w jego kierunku. „Chcę zrobić ci zdjęcie, kochanie, ze mną na rowerze” – powiedział, a gdy Valerie Allen uznała go za „najprzystojniejszego młodzieńca, jakiego kiedykolwiek widziałam w życiu”, zaprosiła go na przyjęcie do swojego mieszkania typu studio. Ale gdy tylko wszedł do środka, jeden z gości powiedział o nim coś obraźliwego i zraniony zniknął, zanim Valerie zdążyła do niego podejść".
Cała Alanna Nash, żongluje faktami po swojemu, układając je w wygodny dla siebie sposób, często nie mający pokrycia w chronologii zdarzeń i z tymiż faktami. Na koniec dodaje:
"Mimo to widywał ją okazjonalnie przez następny rok lub dłużej – później została panią Donahue – było zbyt dużo kobiet przy nim, żeby mogło się rozwinąć coś prawdziwego".
"Następny rok lub dłużej"? Hm, zastanawiam się, czy wie, czy zgaduje. Raczej improwizuje. W każdym razie w żadnym źródle nie wyczytałam, żeby kontynuowali swoją znajomość, gdy Elvis był w wojsku w Europie, w 1959 roku. Tak, jak wspominałam na początku, co najwyżej spotykali się jeszcze do połowy września, póki służył na terenie Stanów Zjednoczonych. Mam wrażenie, że Alanna Nash pisząc książkę zbytnio ufała swojej pamięci i nie zaglądała do zgromadzonych materiałów, stąd te setki przeinaczeń faktów i wiele błędów merytorycznych.

Innym takim przyjęciem, z którego mamy ich zdjęcia, to "Army Bond" - impreza pożegnalna na cześć Elvisa przed wstąpieniem do wojska, którą zorganizował Hal Wallis w Paramount Pictures, wraz z ekipą filmową i częścią obsady filmu "King Creole", 12 marca 1958 roku, następnego dnia po powrocie do Hollywood z ostatnich zdjęć w Nowym Orleanie. To na nim Dolores Hart i Valerie Allen, pełniły honory dam obsługujących Elvisa (asystując mu, podając jedzenie, przypalając cygara, przytulając, całując itp.). Od Dolores Hart dostał w prezencie replikę muszkietu z czasów wojny secesyjnej, z którym potem obie damy wraz z Elvisem będą pozować do zdjęć. Spoza ekipy filmu "King Creole", acz także ze światka filmowego, pożegnać Elvisa przyszła między innymi Sophia Loren i Anthony Quinn. Był na niej też pułkownik Parker, menadżer Elvisa.

14 marca 1958 roku, Elvis opuścił Hollywood i wraz ze swoimi ludźmi powrócił do Memphis, na ostatnie dziesięć dni przed stawieniem się do wojska, co miało miejsce, 24 marca 1958 roku.

Będąc na przepustce, 4 czerwca 1958 roku, Elvis zabrał swoich rodziców na przedpremierowy pokaz filmu "King Creole" w Memphis. Na ekrany kin, wszedł 2 lipca 1958 roku.


BIO

Jej pełne personalia to ---> Valerie Pamela (Allen) [Donahue]:

— Valerie ― imię pierwsze;
— Pamela ― imię drugie;
— Allen ― nazwisko panieńskie;
— Donahue ― nazwisko po mężu;

Swojego jedynego męża (Troy Donahue*) poznała podczas kręcenia filmu "Come Spy with Me" (1967). Ich małżeństwo, zakończone rozwodem, trwało zaledwie dwa lata, od 21 października 1966 roku do 16 listopada 1968 roku. Była jego drugą żoną z czterech. Poroniła w grudniu 1966 roku i nigdy już nie miała dzieci.

* Troy Donahue – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. W rzeczywistości Merle Johnson Jr., urodzony 27 stycznia 1936 roku, zmarły 2 września 2001 roku.

Podczas swojej kariery była romantycznie związana z różnymi mężczyznami świata biznesu, a także kilkoma aktorami, w tym z: Earlem Hollimanem i Jackiem Haleyem Jr., jednak nigdy nie wyszła za mąż powtórnie.

Urodziła się w 1936 roku, w Nowym Jorku (NY). No i tu mamy kłopot... Wszystkie znane źródła - w tym baza filmowa IMDB oraz strony*: whosdatedwho.com, glamourgirlsofthesilverscreen.com, filmweb.pl, listal.com, m.famousfix.com, zgodnie podają 10 lutego 1936 roku. Tymczasem portal findagrave.com, jako jedyny 29 stycznia 1936 roku! Acz nie ma na nim zdjęcia płyty nagrobnej, która pozwoliłaby nam zweryfikować jej datę urodzenia.

* To nie jedyne, jest ich więcej, a na każdej data urodzenia: 10 lutego 1936 roku.

Jej matką była Valerie Raemier, niegdyś znana jako najlepiej opłacana tancerka na Broadwayu oraz weteranka rewii Ziegfeld Follies. Jej ojcem był Edgar Allen, który zajmował się rezerwacją talentów na różne występy i imprezy.

Ukończyła Los Angeles City College. Po szkole podejmuje pracę jako sekretarka i kelnerka. Przez pewien czas pracuje również w szkole jako nauczycielka języka angielskiego. Pewnego dnia w połowie lat 50. przyjeżdża do Las Vegas z przyjacielem, którego wujek jest właścicielem The Old Frontier. Bierze udział w różnych przesłuchaniach do partii chóralnych. Ostatecznie trafia do hotelu Sands, gdzie Frank Sinatra otwiera swój show - ponoć została wybrana z uwagi na swoje podobieństwo do Avy Gardner. Tam zostaje zauważona przez Paramount i wkrótce zostaje aktorką filmową, a potem również teatralną. W tymże czasie Valerie Allen odkrywa też swoją pasję do pisania scenariuszy oper mydlanych. Po wycofaniu się z aktorstwa w 1969 roku Tom McDermott oferuje jej pracę w RCA, Valerie przyjmuje ją i zostaje dyrektorem biznesowym RCA. Jednocześnie pracuje na statkach wycieczkowych jako dyrektor ds. społecznych. Nadal kontynuuje pisanie oper mydlanych aż do przejścia na emeryturę na początku lat 90.

Przez pewien czas była też modelką fotografa glamour Paula Hesse. W 1955 roku została ukoronowana "Miss Bowling", a rok później (1956) "Queen of the Seabees"*. W 1958 roku została nagrodzona tytułem "Deb Star"** (patrz opis pod zdjęciem w dalszej części postu).

* Konkurs piękności Marynarki Wojennej USA, przeprowadzany w celu wyłonienia królowej, która poźniej będzie prowadzić i przewodniczyć corocznej uroczystości urodzinowej o nazwie Seabee Ball. Każdego roku nominowano żony, dziewczyny, córki lub gwiazdy filmowe, spośród których wybierano królową na dany rok.

** Deb Stars - tytuł przyznawany wybranym, młodym, obiecującym i debiutującym w Hollywood aktorkom, spośród kandydatek nominowanych przez Hollywood Makeup Artists and Hairstylists Guild (Gildia Wizażystów i Stylistów Fryzur Hollywood - powstały w 1937 roku amerykański związek zawodowy reprezentujący makijażystów i stylistów włosów w filmach fabularnych, programach telewizyjnych i produkcjach teatralnych w Stanach Zjednoczonych, obecnie także w reklamach i wydarzeniach sieciowych na żywo). To coroczne wydarzenie jest utrzymane w formule konkursu piękności i talentu. Odbywa się podczas balu Deb Star's Ball od 1952 roku. To specyficzny konkurs pod kilkoma względami. Spośród nominowanych aktorek (jest ich zawsze minimum 200, najczęściej 300+), wybiera się od 10 do kilkunastu, którym przyznaje się tytuł "Deb Star". Nie wbiera się jednej Miss, tylko grupę finalistek. W prezencie dziewczyny otrzymują kreacje balowe (zaprojektowane i opłacone przez sponsorów), w których później pozują do zdjęć oraz możliwość pokazania się w telewizyjnej relacji lub show. Najdziwniejsza jest jednak futurystyczna idea konkursu - są typowane jako „najbardziej prawdopodobne kandydatki na gwiazdy filmowe i telewizyjne w nadchodzących latach”. Co ciekawe, to się sprawdza prawie w 100 procentach. Wiele kobiet Elvisa otrzymało ten tytuł.

Zmarła 18 czerwca 2013 roku w Los Angeles (CA), w wieku 77 lat, na raka płuc.

Przyjęcie urodzinowe Valerie Allen, początek lutego 1958 roku. Na pierwszym zdjęciu Elvis, aktorka Ty Hardin i aktor Jan Shepard. Na drugim dodatkowo Valerie Allen i Dolores Hart

12 marca 1958 roku, "Elvis Army Bond" - przyjęcie pożegnalne Elvisa przed jego pójściem do wojska, zorganizowane przez Hala Wallisa, ekipę filmową i obsadę "King Creole". Początek - prezentacja tortu, przerwa na papierosa, czyli przypalanie Elvisowi cygaretki, a później krojenie tortu. Ponoć był na nim wizerunek szeregowca obierającego ziemniaki, czego nie widać

12 marca 1958 roku, "Elvis Army Bond" - przyjęcie pożegnalne Elvisa przed jego pójściem do wojska, zorganizowane przez Hala Wallisa, ekipę filmową i obsadę filmu "King Creole". Przy stole. Na drugim zdjęciu po lewej - Tom Parker (menadżer Elvisa), w środku - Dolores Hart, która właśnie wręczyła Elvisowi replikę muszkietu z wojny secesyjnej, po prawej - Hal Wallis

12 marca 1958 roku, "Elvis Army Bond" - przyjęcie pożegnalne Elvisa przed jego pójściem do wojska, zorganizowane przez Hala Wallisa, ekipę filmową i obsadę "King Creole". Dolores Hart i Valerie Allen pozują z Elvisem i jego repliką muszkietu z wojny secesyjnej (prezentem od Dolores Hart)

Zdjęcie Elvisa na rowerze, przytulającego Valerie Allen, na terenie Paramount Pictures, luty 1958 roku

W 1958 roku była nominowana do "Deb Stars", jako jedna z 239 młodych, obiecujących aktorek (patrz opis poniżej)

Zarówno rodzina Valerie Allen w notce biograficznej na portalu findagrave.com, jak i prawie wszystkie biografie podają, że w 1958 roku była jedną z kilkunastu kobiet nagrodzonych tytułem "Deb Star" (z 239 nominowanych). Udało mi się znaleźć zdjęcie trzynastki nagrodzonych i jej tam nie ma. Za to jest inna kobieta Elvisa, Tuesday Weld.

Zastanawiałam się, czy to na pewno właściwy rok, ale w trzech miejscach informowano, że to "Deb Star 1958" (co widać na przykładzie - dolne zdjęcie). Ponadto w treści czytamy o "szóstym dorocznym balu Deb Star Ball", czyli się zgadza. Zawsze pod koniec jednego roku (w listopadzie) wybiera się Deb Stars na kolejny rok. Podczas pierwszego, w 1952 roku, wybrano Deb Stars na 1953 rok, a podczas szóstego, pod koniec 1957 roku, na 1958 rok.

Próbowałam dotrzeć do prawdziwych faktów w inny sposób - bezskutecznie. Przychodzą mi do głowy dwa wyjaśnienia. Pierwsze - z jakichś powodów nie stawiła się do zdjęcia finalistek. Drugie - nie znalazła się w gronie kilkunastu nagrodzonych finalistek, ale była wśród 239 kobiet nominowanych do "Deb Star", co w biografiach zostało przekłamane poprzez użycie słowa "nagrodzona" ("awarded") zamiast "nominowana" ("nominated").

Jest jeszcze jedna możliwość. Została wybrana "Deb Star" w litopadzie 1958 roku, czyli na 1959 rok, na siódmym dorocznym balu Deb Star Ball. Niestety, nie znalazłam zdjęcia z tych wyborów, ale udało mi się ustalić osiem nazwisk (powinno być minimum 10), jej nie ma wśród nich.

TŁUMACZENIE

"13 młodych piękności na zdjęciu to tegoroczne hollywoodzkie gwiazdy Deb Stars, uhonorowane na szóstym dorocznym balu Deb Star Ball organizowanym przez Związek Wizażystów i Stylistów Fryzur w Hollywood. Zwyciężczynie zostały wybrane spośród 239 zgłoszeń sponsorowanych przez studia filmowe, sieci telewizyjne, wytwórnie filmowe i agencje talentów. W nagrodę za zwycięstwo dziewczęta wygrały suknie balowe (zaprojektowane i opłacone przez sponsorów), pewien stopień osobistego rozgłosu i szansę wystąpienia 21 listopada w programie Bob Hope Show w NBC.

Tegoroczne Deb Stars, od lewej do prawej:
- front - Judi Meredith, Andra Martin, Kathy Nolan, Susan Whitney;
- tył - Norma DeHaan, Myrna Fahey, Judy Nugent, Theodora Davitt, Claire Kelly, Arlene Howell, Jill St. John, Nancy Walters, Tuesday Weld.

Deb Stars ostatnich lat to Kim Novak, Anita Ekberg."

Zdjęcie Valerie Allen (w lewym górnym rogu) w amerykańskim magazynie "Girl Watcher Magazine Pictorial", z czerwca 1959 roku

Valerie Allen na okładce amerykańskiego magazynu "TV Magazine", numer sygnowany datą 23-29 sierpnia 1959 roku

Artykuł o Valerie Allen w amerykańskim magazynie "TV Guide Magazine Pictorial", z 11 lutego 1961 roku. Na górze oryginał, na dole z automatycznym tłumaczeniem tekstu na obrazie. I jak zwykle drugiej części artykułu nie ma, bo nie było obrazków!

Nie wiem co to za publikacja. Wygląda jak zdjęcie z materiałów agencji* prasowej do dokumentacji archiwalnej. W każdym razie w opisie wspomniano Valerie Allen (po prawej) i Zivę Rodann (po lewej). Na pierwszym zdjęciu - oryginał. Na drugim z automatycznym tłumczeniem tekstu w obrazie. A na trzecim w formie w jakiej je upubliczniono, czyli w połączeniu z innym zdjęciem, także z kobietami Elvisa

* Już wiem. Zdjęcie z archiwum brytyjskiej agencji TopFoto, działającej od 1927 roku.
Link: https://www.topfoto.co.uk/search/?searchQuery=valerie%20allen&page=1

TŁUMACZENIE opisu pod zdjęciem:

UWAGA REDAKCJE ROZRYWKI WYDANIE POD adresem

18:30 EST CZWARTEK 24/12 [1959] do wykorzystania w AM, PIĄTEK, 25/12 [1959], Z NOWOŚCIĄ UPI HENRY'EGO GRISA O PRZYJACIÓŁKACH ELVISA PRESLEYA NXP1208671-12/25-HOLLYWOOD:
Kiedy Elvis Presley wróci do domu z wojska, prawdopodobnie w marcu przyszłego roku, jaką dziewczynę zaprosi na randkę? Może to być izraelska piękność Ziva Rodann (po lewej), która pojawiła się w filmie z Elvisem „King Creole” lub Valerie Allen (po prawej), która wcześniej spotykała się z Presleyem.

Ciekawa konwencja opisu. Zgadywanie z kim umówi się Elvis na randkę po powrocie z wojska, w marcu 1960 roku. Ziva Rodann, aktorka z ostatniego filmu Elvisa nakręconego przed wojskiem, "King Creole" (plotkowano, że między nimi też coś było, ale nie znalazłam jej na żadnej z list kobiet Elvisa) i Valerie Allen, dziewczyna, która towarzyszyła mu przez cały plan zdjęciowy filmu "King Creole", a być może i znacznie dłużej.

Podobny opis jest pod zdjęciami po prawej:
"Kiedy piosenkarz rock'n'rollowy Elvis Presley wróci do domu z wojska, prawdopodobnie w marcu, do jakiej dziewczyny zadzwoni na randkę. Może to być czarująca Debra Paget (po lewej), która zagrała z Elvisem w jego pierwszym filmie, lub ładna dżokejka z Memphis Anita Wood (w środku), która odwiedziła Presleya w Hollywood. Aktorka Carolyn Jones (po prawej) jest główną bohaterką filmu Presleya, "King Creole”, obecnie zamężna".

Początkowy opis tego materiału jest dla mnie enigmatyczny, ale zapewne zrozumiały dla redakcji, które chciałyby skorzystać z tych fotografii.

Valerie Allen jako modelka i aktorka w różnych okresach swojej działalności zawodowej. Była aktywna zawodowo od połowy lat 50. do wczesnych lat 90., a w przemyśle filmowym od 1956 do 1969 roku, otrzymując role w kilkunastu filmach

Valerie Allen - to jej najpóźniejsze zdjęcie jakie znalazłam. Pochodzi z materiału filmowego z 2001 roku, którego fragment video z jej wypowiedzią wykorzystano w klipie poniżej

Valerie Allen talking about Elvis Presley
byu/GlassJoke9856 in1950s
Klip zatytułowany "Valerie Allen talking about Elvis Presley", w którym Valerie Allen opowiada o Elvisie i ich krótkiej relacji. Niestety, jej wypowiedź jest ucięta, niepełna. Nie podano z jakiego materiału pochodzi, ale wydaje mi się, że z takiej serii o kobietach Elvisa z początku lat dwutysięcznych, co niejako potwierdza zdjęcie powyżej, w którego opisie czytamy "2001 film dokumentalny". W internecie można go obejrzeć pod linkami, które podałam poniżej

Link: https://www.reddit.com/r/1950s/comments/1axsz48/valerie_allen_talking_about_elvis_presley/
Link: https://www.tiktok.com/@elvispresley420/video/7350638971694632197


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html