poniedziałek, 31 października 2016

Jumpsuit - Comeback Special Gold

Nazwa najczęściej spotykana:  Comeback Special Gold Suit
Nazwa alternatywna:  First Comeback Special Gold Suit
Inne nazwy:  Second Gold Lame Suit,  68 Comeback Special Gold Suit
Linia / Seria:  Comeback Special
Kolor wiodący:  złoty
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  5
  • marynarka - złota, z szalowym kołnierzem, sięgającym linii bioder (do kieszeni); kołnierz wykończony lamówką w innym odcieniu złota, o szerokości tej samej co lampasy spodni; dwie kieszenie na wysokości bioder z patkami; zapięcie dwurzędowe, z czterema pokrytymi złotym materiałem guzikami; przypuszczalnie na mankietach rękawów dwa lub trzy złote guziki;
  • koszula - czarna;
  • spodnie - złote, ze smokingowymi lampasami po bokach, w kolorze złota o innym odcieniu; bez fałdy na dole nogawki i bez poszerzenia (proste);
  • pasek - tak, lecz kolor nieznany;
  • chustka - prawdopodobnie tak, ale nie wiadomo na pewno jaka (na wystawie prezentowany był ze złotą, a właściwie z połyskującą tabaczkową, w tonacji odpowiadającej odcieniowi złota garnituru);
Ilość egzemplarzy: oficjalnie jeden;
Chustki dla publiczności: nie (podczas koncertów w 1968 roku, Elvis jeszcze nie rozdawał apaszek publiczności)
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • nigdy;

Opis:

Być może kostium ten był znany w ograniczonym kręgu osób, ale szersza opinia publiczna poznała go dopiero w marcu 2016 roku, kiedy to pojawił się na wystawie poświęconej Elvisowi, w Rock and Roll Hall of Fame and Museum, w Cleveland, Ohio. Został wypożyczony z Elvis Presley Enterprises (EPE). Dotąd, nigdy nie spotkałam się z informacją by był już wcześniej publicznie prezentowany.

We wprowadzeniu do strony "Jumpsuity" pisałam:
"Większość tego typu zestawień [red. list jumpsuitów] wyszczególnia tylko te jumpsuity, które poparte są dokumentacją zdjęciową z koncertów. Tym sposobem nie pojawia się w nich wiele ważnych strojów, które były noszone przez Elvisa, ale nie został w nich uwieczniony (sfotografowany), albo też zaprojektowanych dla niego, których nie założył z różnych względów. Tak odchodzą w zapomnienie różne ciekawe kostiumy."
Ten kostium - "Comeback Special Gold Suit" - jest idealnym tego przykładem, jednym z wielu jak sądzę. Wielka szkoda, że w ten sposób tracimy tak cenne i interesujące artefakty.

"Comeback Special Gold Suit" został zaprojektowany przez Billa Belewa w czerwcu 1968 roku, jako jeden ze strojów Elvisa, do wykorzystania podczas kręcenia materiałów do programu "ELVIS" telewizji NBC (to pierwotna nazwa, która się nie przyjęła; szybko przemianowano ją na "Comeback Special '68").

Przez długi czas sądzono, że jedynym złotym kostiumem przygotowanym przez Belewa na Comeback Special '68, był "Ripped Lame Gold Suit", w którym można było zobaczyć Elvisa w tym programie. Jednak to wcale nie "Ripped Lame Gold Suit", był tym pierwszym złotym kostiumem, tylko właśnie "Comeback Special Gold Suit", o czym szersze gremium dowiedziało się dopiero z wystawy, o której wspominałam na wstępie.

Gdy Bill Belew przedstawił Elvisowi kostium "First Comeback Special Gold Suit", ten kategorycznie odmówił jego założenia (więcej o tym w poście "Złote garnitury Elvisa"). Jak już wspominałam w innym artykule (przy omawianiu "Ripped Lame Gold Suit"), Bill w ten sposób chciał nawiązać do garnituru "Gold Lame Suit", jaki w latach pięćdziesiątych przygotował dla Elvisa Nudie Cohn (jego wcześniejszy projektant), którego zamiarem było podkreślić spektakularny sukces Elvisa, gdy z nikomu nieznanego nastolatka, przeistoczył się w wielką gwiazdę - piosenkarza, okrzykniętego królem rock and rolla, znanego i wielbionego na całym świecie. Ponieważ Comeback Special miał być wielkim powrotem Elvisa na scenę, Bill Belew w swoim zamyśle chciał się posłużyć podobną symboliką - "król powraca, w blasku złota". 

Tak, jak Elvis zaakceptował wszystkie pozostałe pomysły kostiumów Billa Belew'a, związane z jego występem w programie telewizji NBC, tak tym kostiumem nie był wcale zachwycony, lecz wyraźnie skonfundowany. Biograf Elvisa, Peter Guralnick, pisze w swojej książce "Careless Love":
"Elvis słuchał i godził się na każdą sugestię Belew'a, lecz jedynym przedmiotem, z którym mieli jakiekolwiek nieporozumienie, był złoty kombinezon, jaki Belew zaprojektował, by symbolizował sukces, na cześć złotego garnituru Elvisa z 1957 roku. Elvis nigdy nie wyjaśnił powodu swojego sprzeciwu, ale był wyraźnie tym faktem zakłopotany. W końcu wypracowali rozwiązanie kompromisowe - miał nosić złotą marynarkę z parą czarnych smokingowych spodni."*
* Małe doprecyzowanie. Bill Belew był oficjalnie projektantem Elvisa od 11 czerwca 1968 roku do końca, choć w rzeczywistości Steve Binder (reżyser i producent programu) zwrócił się do niego z propozycją zaprojektowania kostiumów do tego programu pod koniec maja lub na początku czerwca. Jak widać po dacie, w czerwcu panowie (Elvis i Bill) dopiero się poznali. Guralnik, pisząc "Elvis słuchał i godził się na każdą sugestię, Belew'a (...)" ujął to tak, jakby znali się już od dłuższego czasu, a nie zaledwie od kilku dni. Niemniej ma rację, przez całe dziewięć lat współpracy projektanta z artystą, tylko ten jeden jedyny raz Elvis postawił veto. Więcej na temat relacji Elvisa i Belewa w poście "Projektanci Elvisa Presleya".

Odmowa Elvisa wystąpienia w tym złotym kostiumie, zaowocowała kolejnym projektem Billa Belew'a, będącym swego rodzaju kompromisem odrzuconej przez artystę wizji projektanta i jego negatywnego stosunku do złotych garniturów. Tak powstał "Ripped Lame Gold Suit", ze złotą marynarką oraz czarnymi spodniami zamiast złotych, w którym mogliśmy zobaczyć Elvisa w grudniowym programie telewizji NBC. Lecz i do tej wersji "pół-złota" nie było tak łatwo przekonać Elvisa (więcej w poście "Jumpsuit - Ripped Lame Gold").

Reasumując, to właśnie "Comeback Special Gold Suit" był tym pierwszym złotym kombinezonem, zaprojektowanym przez Belew'a na Comeback Special '68, a nie "Ripped Lame Gold Suit". 

Elvis nigdy nie założył tego garnituru. Ponoć nawet odmówił jego przymierzenia. Tak przynajmniej podają oficjalne źródła.

Trudno powiedzieć jaką przyjęto politykę w przypadku kostiumów na Comeback Special '68 jeśli chodzi o ilość egzemplarzy. Z jednej strony wydaje się wysoce prawdopodobne, że każdy ze strojów został wykonany w dwóch egzemplarzach, ponieważ były projektowane pod konkretną scenę i w przypadku uszkodzenia, musiał być jakiś rezerwowy, chyba że decydowano się na naprawę - źródła nie precyzują. Z drugiej strony Bill przygotował dla Elvisa aż kilkanaście kostiumów, przy czym Elvis wykorzystał tylko osiem z nich, więc w razie co miał w czym wybierać. 

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (30 czerwca 2019 roku)

W 2017 roku, kostium pokazywany był na wystawie Elvisa Presleya w Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland, Ohio.

Jak podaje oficjalna strona Rock & Roll Hall of Fame w Cleveland, Ohio:
"Odkąd Rock & Roll Hall of Fame otworzył swoje podwoje w 1995 roku, zawsze jest tu wystawa poświęcona Elvisowi. Każdego roku wysyłane są nowe artefakty z Graceland w ramach długoletniej umowy". 
Niestety nie wiem czy nadal tam jest, skoro część eksponatów wymieniana jest co roku.

*
*      *
*      *      *

"First Comeback Special Gold Suit" na wystawie w Rock and Roll Hall of Fame and Museum, w Cleveland, Ohio (marzec 2016)

Dwa złote stroje przygotowane przez Billa Belewa na Comeback Special 1968, pierwszy - "First Comeback Special Gold Suit" oraz drugi - "Ripped Lame Gold Suit"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html