środa, 20 października 2021

Porównawcza lista jumpsuitów nr 2

Uwaga!
Materiał pomocniczy dla osób zgłębiających stroje sceniczne Elvisa
.

W poszukiwaniu informacji o strojach scenicznych Elvisa Presleya korzystam z wszystkich znanych i dostępnych mi źródeł. Jednym z nich były przeróżne listy jumpsuitów publikowane w internecie przez innych. Zdecydowana większość z nich już nie istnieje, w tym te najlepsze. Niestety początkowo ich sobie nie zapisywałam, bo uznałam iż mając linki, zawsze mogę do nich powrócić. Nie przewidziałam, że w takim tempie zaczną znikać.

Kiedy to sobie uświadomiłam, zapisałam kilka tych ciekawszych i pełniejszych list (dziś w zasadzie już też niedostępnych). Cztery z nich postanowiłam opublikować, z myślą o tych wszystkich, którzy w przyszłości będą się zajmować analizą strojów scenicznych Elvisa, tak jak ja. Niestety, to już te późniejsze, bardziej okrojone listy.
 
Ponieważ nazewnictwo strojów i pasów jest bardzo mylące, po lewej zawsze dodaję nazwę pod jaką dany kostium występuje na mojej liście i jego numer w nawiasie kwadratowym. Dla pasów już nie, gdyż byłoby to mało czytelne. Czasem tylko w omówieniu poszczególnych pozycji, drogą uzupełnienia, odniosę się do niektórych z nich (rzadko).

Przeglądając te listy ponownie, zauważyłam pewną prawidłowość - im młodsza lista, tym mniej na niej kostiumów. Czyli wiedza o tych nieznanych ze zdjęć strojach, zanika. Są pomijane na listach. 

Bardzo żałuję iż nie mam tych trzech najlepszych i najpełniejszych list, a zarazem najstarszych, na jakich podawano również te kostiumy, do których nie było dokumentacji graficznej (w każdym razie w przestrzeni publicznej, bo u kolekcjonerów czasem jest), ale znane były ze świadectw uczestników koncertów, otoczenia Elvisa, czy ludzi z nim współpracujących.

Powższy tekst będzie poprzedzał każdą z list.


*   *   *
 
Poniżej druga z nich. Prawdopodobnie powstała w latach dwutysięcznych.

Nie wyszczególniono na niej żadnych segmentów, jest ciurkiem tak jak moja* i zapewne z tego samego powodu - niemożności sensownego, przejrzystego i zrozumiałego pogrupowania kostiumów według lat ich użytkowania. Na mojej starałam się ułożyć kostiumy chronologicznie na ile to się dało, przy czym stroje, w których Elvis występował w kilku latach, umieszczałam w pierwszej znanej dacie. Natomiast na tej omawianej liście panuje zdecydowanie większy chaos (dowolność).   
 
* No może nie do końca, bo jednak u mnie została podzielona na cztery części, ze względu na stopień udokumentowania kostiumów, czyli potwierdzonych, hipotetycznych lub planowanych występów w nich Elvisa na scenie, a także ich przynależności do Elvisa (własności).  

Wzorem innych list, pod nazwą kostiumu, jest też krótki jego opis, a czasem (w przypadku niektórych) informacja "skąd go znamy" i/lub jakieś dodatkowe uwagi. W tym miejscu zwykle podawana jest okładka płyty, program, koncertowy zakres czasowy.

Z uwagi na brak jej podziału na segmenty i długość, nie mogę jej zawrzeć w jednym pliku graficznym, więc musiałam dokonać jakiegoś umownego podziału na lata.

To jedna z tych uboższych list.

*   *   *

Pod każdym blokiem zdjęciowym fragmentu listy są "Uwagi". Jednak nie będę w nich omawiać każdej pozycji z lity, lecz tylko te, które moim zdaniem wymagają jakiegoś uzupełnienia, czy wyjaśnienia. 

Jeżeli w lewej kolumnie nazwy kostiumu (czyli pochodzącej z mojej listy) jest słowo "(brak)" zamiast jego nazwy, to znaczy, że nie mam danego stroju na swojej liście. Natomiast jeśli w tej kolumnie jest nazwa kostiumu, lecz w prawej kolumnie nazwy kostiumu jej nie ma, a zamiast numeru znajduje się słowo "[brak]", to znaczy, że ten kostium jest na mojej liście, ale nie ma go na tej omawianej. Brzmi skomplikowanie, ale jak spojrzycie na listę, od razu zrozumiecie o co chodzi.



1968
Lista jumpsuitów z 1968 roku

Uwagi:

(bez numeru)
Bez uwag.



1969
Lista jumpsuitów z 1969 roku

Uwagi:

(bez numeru)
Nie umieszczono tu trzech czarnych kostiumów "Herringbone" z fałdami: czerwonymi, zielonymi i niebieskimi. Trzy podstawowe (czarny, granatowy i biały) nie posiadały fałd.



1970
Lista jumpsuitów z 1970 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Na tej liście brak jumpsuitu "White Red Y Ladder". Prawdopodobnie dlatego, że nie jest znany, spotkałam go dotąd chyba tylko na dwóch listach. Nie ma też "White Lace Plane", który na większości list mylony jest z "White Ribbed", choć znamy go z Graceland i obecnej lokalizacji - Cassino Tunica. Na tej liście nie znalazł się również "White Plain" (jak "White Fringe" tylko bez frędzli), także mało znany mimo iż są zdjęcia Elvisa w nim na scenie.

Nr  27.
Znalazł się tu "White Short Fringe Cape", który Elvis miał dopiero od 1971 roku. Prawdopodobnie autor chciał aby oba kostiumy "Fringe Cape" znalazły się obok siebie i dlatego umieścił go w tym miejscu. 

Nr  28.
Autor podaje, że "White Apache" był w dwóch identycznych wersjach, co niekoniecznie jest prawdą, były między nimi pewne różnice - odsyłam do postu "Jumpsuit - Apache".



1971
Lista jumpsuitów głównie z 1971 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
W tej części znalazły się głównie kostiumy z serii "Cisco Kid", lecz nie tylko, również kilka innych jumpsuitów noszonych przez Elvisa w 1971 roku. Aczkolwiek zabrakło na niej wielu kostiumów, w tym kilku potwierdzonych z serii "Cisco Kid" prawdopodobnie dlatego, że autor nie miał o nich wiedzy, albo uznał, że skoro nie ma zdjęć, to nie będzie ich podawać. Są to: "Black Cisco Kid Black Shoulders", "Black Cisco Kid White Shoulders", "Black Cisco Kid Vest", "White Cisco Kid Two Piece Red Shoulders", "White Two Piece Knot", "White Checkerboard Two Piece", "White Tassel Star", "White Knot Black Ribbons", "Black Rubin".



1971 i 1972
Lista jumpsuitów z 1971 i 1972 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Tutaj wymieszane są kostiumy z 1971 i 1972 roku, ponieważ część z nich Elvis nosił w obu tych latach, a kilka z nich także w 1973 roku.

Nr  60.
Również na tej liście pojawia się czarny dwuczęściowy kostium z czerwonymi patkami na kieszeniach, którego ja nie umieściłam na liście, ponieważ Elvis miał kilka takich kostiumów i nie wiedziałam, o który z nich faktycznie chodzi. Aczkolwiek aż pięć takich, odpowiadających opisom "Black Two Piece Red Pocket" z różnych list, przedstawiłam w poście "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity" i tam możecie się z nimi zapoznać.

(bez numeru)
Jeśli chodzi o kostiumy z serii "Three Piece" (garnitury z pelerynami) zabrakło dwóch: "White Two Piece Gold Accents", "White Two Piece Silver Accents", czemu nie należy się dziwić, gdyż fizycznie wypłynęły dopiero w drugiej dekadzie lat dwutysięcznych. Nie mieliśmy o nich wiedzy, ponieważ Elvis wydał je jeszcze za życia, w 1972 roku. Aczkolwiek pierwszy z nich - "White Two Piece Gold Accents" - pojawiał się na wczesnych listach, tak zresztą się o nim dowiedziałam. Po szczegóły odsyłam do postów: "Jumpsuit - Two Piece Gold Accents" i "Jumpsuit - Two Piece Silver Accents".

Wydaje się też, iż nie ma zdjęć Elvisa w nich występującego, aczkolwiek prawdopodobnie są, tylko z powodu niewiedzy o istnieniu tych dwóch kostiumów (zatartej na przestrzeni lata), zostały błędnie przypisane do tych znanych wersji kostiumów z serii "Three Piece". Przypuszczalnie na większości zdjęć (o ile nie na wszystkich), na których widzimy Elvisa w garniturach z serii "Three Piece" i pasie "White Duble Human Head Belt", jest na nich właśnie w "White Two Piece Gold Accents" lub w "White Two Piece Silver Accents".



1973
Lista jumpsuitów głównie z 1973 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Tutaj znalazły się kostiumy noszone przez Elvisa głównie w 1973 roku, ale także w 1974 roku.

Nr  75. i 76.
Ten sam kostium "White Aloha" pod dwoma pozycjami. W ten sposób autor chciał odróżnić "White Aloha" znany z koncertu satelitarnego i "White Aloha" używany później na trasach koncertowych. Aczkolwiek kostiumów "White Aloha", pasów do niego i peleryn było więcej. Chyba wszystko, co dotąd udało się ustalić na temat tego stroju, zawarłam w poście "Jumpsuit - Aloha". W poście tym najważniejsze są dodane później (dwa lata po jego napisaniu) wszystkie Ex Post, gdyż zawierają ustalenia jednego z fanów Elvisa a zarazem największych kolekcjonerów pamiątek po nimi. Gość badał temat przez ponad dwa lata. Dzięki różnym koneksjom i wstawiennictwu rodziny Eda Parkera (był wieloletnim uczniem karate Eda, więc dlatego), udostępniono mu nawet Archiwa Graceland wraz z dokumentami finansowymi. Zatem nikt nie ma takiej wiedzy o "White Aloha", jak on.

Autor używa tu nazwy "American Eagle" bez roku, co myli, ponieważ "White American Eagle", to późniejszy kostium, z 1974 roku, a w tymże roku Elvis zakładał na scenę oba te jumpsuity - "White Aloha" (inaczej "White American Eagle 1973") i "White American Eagle (inaczej "White American Eagle 1974").

Nr  79.
Jumpsuit "White Red Target" na mojej liście znajduje się w kostiumach niepotwierdzonych. Niemniej jak podaje autor, potwierdził go osobiście Gene Doucette.

(bez numeru)
Zabrakło tu jumpsuitu "White Conquistador", znanego ze sceny.



1974
Lista jumpsuitów z 1974 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Tutaj znalazły się kostiumy noszone przez Elvisa głównie w 1974 roku, ale także część tych, do których wracał w późniejszych latach.

Nr  108.
Pod pozycją 108. mamy "Beige Leather Wild Rose", który na mojej liście jest dopiero w ostatniej grupie. Natomiast zastanawiałam się czy rzeczywiście autorowi listy chodziło o "Beige Leather Wild Rose" czy może o "White Leather Iris". Szczerze mówiąc, nie wiem. Oparłam się tylko na podanym przez niego kolorze stroju. Wyjściowo "Iris" był biały, nabierał beżowej barwy stopniowo, w trakcie użytkowania. Dlatego dziś jego używana góra jest beżowa, a raczej nigdy nie noszone spodnie, białe. Z kolei "Beige Leather Wild Rose" od początku był beżowy. Niemniej w opisie autor podał, że są na nim ręcznie malowane rodzime kwiaty. Aczkolwiek "native", oznacza także "naturalne", czyli rzeczywiście istniejące w naturze, a nie jakieś stylizowane ręką malującego. Jednak zarówno irysy jak i pnącza dzikiej róży występują w naturze w wielu krajach, rosną również na dziko. Na obu kostiumach kwiaty są malowane, ale zawierają też przeszycia. Zatem taki opis nie pozwala w żaden sposób opowiedzieć się za jednym z tych kostiumów.

Warto tu dodać, że oba te kostiumy pojawiały się na innych listach, aczkolwiek zawsze jakiś fragment opisu kierunkował, o którzy w rzeczywistości chodzi, tu nie.

(bez numeru)
Autor nie umieścił na liście jednego kostiumu serii "Las Vegas - Hilton Collection", zamówionej przez Elvisa w firmie North Beach Leathers, Billa Morgana. Co dziwi, ponieważ Elvis miał go przynajmniej w dwóch egzemplarzach i w obu wystąpił na scenie. Chodzi o "Beige Leather Two Piece Plain".



1975 1976
Lista jumpsuitów z 1975 1976 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Tutaj znalazły się kostiumy noszone przez Elvisa głównie w 1975 i w 1976 roku, ale nie wszystkie - część z nich znajdzie się w następnej grupie.

Nr  118.
Tutaj mamy dyskusyjny "Black Silver Phoenix". Dyskusyjny ponieważ w przestrzeni publicznej nie ma jednoznacznych jego zdjęć, w sensie koloru. Jak podaje część źródeł, kostium ten od lat znajduje się w rękach jednego z kolekcjonerów. Aczkolwiek ze sceny znamy jego pas, który Elvis zakładał do innych kostiumów z tej serii.

(bez numeru)
Nie został tu wymieniony "Black Two Toned Leather", który Elvis otrzymał od Lindy Thomson, a zamówiony w Las Vegas, w słynnej wówczas pracowni Suzy Cream Cheese, znanej z oryginalnych i nietuzinkowych ubrań, zwykle robionych w pojedynczych egzemplarzach. Jednak ten kostium bardzo rzadko trafia na listy jumpsuitów Elvisa, ponieważ wydał go jeszcze za życia, a na scenie miał go tylko jeden raz. Dotąd chyba tylko na jednej go spotkałam.



1975 i 1976 i 1977
Lista jumpsuitów z 1975, 1975 i 1976 roku (mniej więcej)

Uwagi:

(bez numeru)
Tutaj znalazły się kostiumy noszone przez Elvisa głównie w latach 1975-1977. 

Nr  124. 
Jest tu wymieniony jumpsuit "Black Raindrop" (inna nazwa: "Black Rainfall"). Jest on czarną wersją jumpsuitu "White Rainfall", który znamy ze sceny. Na mojej liście jest wyszczególniony w grupie trzeciej. Jednak ponoć jest potwierdzony przez Gene Doucette'a.

Nr  126. i 127.
Ten sam kostium "White Two Piece Penguin" pod dwoma pozycjami, z uwagi na jego dwie wersje, odwrócone kolorystycznie.

Nr  129. - 130.
Ten sam kostium "Brown Two Toned Street" pod dwoma pozycjami, z uwagi na jego dwie wersje, odwrócone kolorystycznie.

Tutaj mamy niejako potwierdzenie, że "Brown Two Toned Street" został rzeczywiście wykonany w dwóch egzemplarza, na takiej samej zasadzie jak "Tan Green Two Toned Street", czyli że w drugiej wersji klapy marynarki były jasne - beżowe. W pierwszej są brązowe. Wcześniej już trafiałam na takie informacje, ale brak zdjęć tej wersji i źródła, oceniane przeze mnie jako średniej wiarygodności, powodowały iż nie byłam przekonana o jego istnieniu. 

Nr  133.
Pozycja 133. podaje kostium "White Orange Flame" tylko z pomarańczową fałdą. Autor zapomina o czerwonej.

(bez numeru)
Na liście brak dwóch kostiumów "White Yellow Flame" z żółtą i pomarańczową fałdą, w których raczej Elvis nigdy nie wystąpił, gdyż powstały w grudniu 1976 roku, tymczasem mamy tylko potwierdzenie jego występów w "White Flame" w październiku 1976 roku. Niemniej niektóre źródła podawały, że październik 1976 roku wcale nie był jedynym okresem, w którym Elvis wychodził na scenę w "Flame". Lecz ta informacja jest zwykle ignorowana ponieważ po tym okresie teoretycznie znamy wszystkie inne kostiumy w jakich wystąpił. Dla mnie osobiście nie wszystko jest przesądzone, gdyż część kostiumów podawanych do danych koncertów jest błędna.

P. S.
Tabele trzeba otworzyć w nowym oknie, aby zobaczyć je w pełnym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html