poniedziałek, 11 lutego 2019

Jumpsuit - Gold Tapestry

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Gold Tapestry Suit
Nazwa alternatywna:  Black Brocade Gold Trim Suit
Inne nazwy:  Black Sleek Gold Trim Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Tapestry, Brocade 
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 2
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i trzema czarnymi guzikami po każdej jego stronie; rozcięcie na torsie wykończone szeroką brokatową, złotą pasmanterią, na której wzór utworzono ze złotych, czarnych i białych haftów; motyw przypominający paisleya z łezką w kształcie ryby; na pasmanterii są prawdopodobnie malutkie symilki (cyrkonie lub inne kamienie szlachetne); nogawki spodni bez fald; kołnierz napoleoński, pokryty tą samą pasmanterią, co rozcięcie na torsie;
  • pasek I - czarno-złoto-biała makrama, zakończona po obu stronach długimi frędzlami, na których umieszczono białe i czarne korale;  
  • pasek II - złoty, metalowy; składający się z kilku równych, prostokątnych blaszek i klamry zdobionej szafirami, diamentami i rubinami; nazywany "Gold Attendance" (być może);
Ilość egzemplarzy:  prawdopodobnie jeden;
Chustki dla publiczności:  tak (koloru nie ustalono);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 26 stycznia 1970 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Opening Show), International Hotel w Las Vegas, NV (patrz opis);
  • 22 lutego 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel, Las Vegas, NV (być może);
  • w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);
  • w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);

Opis:

W 1970 roku Elvis zażyczył sobie by zamienić kostiumy dwuczęściowe na kombinezony przy zachowaniu stylu karate, jaki poznaliśmy w 1969 roku. Tak powstała seria "Tapestry", wśród fanów lepiej znana pod nazwą "Brocade". W powszechnym przekonaniu w jej skład wchodziło sześć kostiumów, trzy białe, dwa czarne i jeden błękitny. Były to:
- White Sleek Tapestry Suit,
- White Orange Tapestry Suit,
- White Green Tapestry Suit,
- Blue Tapestry Suit,
- Black Gold Tapestry Suit,
- Black Orange Tapestry Suit.

Jednak z filmów 8mm poznaliśmy kolejny - "Royal Blue Tapestry Suit". Zatem seria ta przypuszczalnie liczyła sobie jeszcze więcej kostiumów i być może na siedmiu się nie kończyła.

We wszystkich kostiumach serii jedynym elementem ozdobnym poza charakterystycznym krojem była szeroka, kolorowa, brokatowa pasmanteria na kołnierzu i na krawędziach rozcięcia torsu.

* * *
Jumpsuit "Black Gold Tapestry Suit", podobnie jak inne kostiumy z tej serii, miał swoją premierę w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas (NV), ale prawdopodobnie był noszony przez Elvisa na scenie także w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku), również w International Hotel w Las Vegas (NV), jak pozostałe kostiumy z tej serii.  

Niestety z tego okresu prawie nie ma informacji jak Elvis był ubrany na poszczególnych koncertach. Jedyna znana data, na którą można natrafić w źródłach, to 26 stycznia 1970 roku, godzina 24:00 (Midnight Show), czyli koncert otwarcia Sezonu 2 w International Hotel w Las Vegas (NV), choć i ona nie została do końca potwierdzona (zweryfikowana). Strona elvisconcerts.com wykazuje dla tego koncertu "White Macrame Collar Suit", jednak większość źródeł przez lata podawała "Black Gold Tapestry Suit". Na stronie keithflynn.com jest recenzja Lindy Holm, która była na tym koncercie. Z opisu wynika, że Elvis wystąpił w "White Macrame Collar Suit".

Z kolei, 22 lutego 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel, Las Vegas (NV), Elvis rzekomo wystąpił w jakimś kostiumie "Black Brocade Suit" z pasem "Gold Attendance Belt". To było pierwszy raz kiedy ubrał ten pas na scenę. Niestety, wszyscy powtarzają "Black Brocade", tylko pytanie który? W 1970 roku powstały dwa, prawie identyczne, kostiumy "Black Brocade", różniące się jedynie pasmanterią, którą wykończono rozcięcie na torsie i kołnierz - "Black Brocade Gold Trim" i "Black Brocade Orange Trim" (właściwie raczej "red", ale ponieważ na zdjęciach pasmanteria zawsze wychodziła bardziej pomarańczowo, to przylgnęło do niej "orange"). Na razie żadne zdjęcie tego nie potwierdza. Zresztą w ogóle jeśli chodzi o te dwa kostiumy, to jest tylko jedno czarno-białe Elvisa na scenie w "Black Brocade Orange Trim" i żadnego w "Black Brocade Gold Trim". Zatem dopóki nikt tego nie uściśli lub nie znajdzie się jakaś fotografia, to musimy pozostać w tej niewiedzy. Tylko jedno źródło podaje, że był to raczej jumpsuit "Black Brocade Unicorn Suit" (www.elvisconcerts.com), inne pozostawiają tę kwestię otwartą. Jednak trzeba tu zaznaczyć, że jumpsuit "Black Brocade Gold Suit" w ogóle nie jest przez nich wymieniany na liście kostiumów, jakby nie wiedzieli o jego istnieniu.  
 
A zatem obie te daty są prawdopodobnie błędnie wykazywane, w każdym razie dla koncertu 26 stycznia 1970 roku, na pewno.

Jedno ze źródeł, opisując pasmanterię, widoczny motyw ryby określiło jako wieloryba. Być może, ja bym jednak powiedziała, że to paisley, w którym charakterystycznej dla tego wzoru łezce nadano kształt ryby. Na pasmanterii prawdopodobnie są rozrzucone małe symilki (cyrkonie lub inne kamienie szlachetne), czego akurat przy tej jakości zdjęć nie widać.

Dotąd nie wypłynęło żadne zdjęcie Elvisa w tym jumpsuicie, stąd w wielu wykazach jest pomijany i nie brak osób, które kwestionują występy Elvisa w nim na scenie. Nie cierpię taki gdybań i wyroków, bo jak już historia wielokrotnie pokazała, w kolekcjonerskich archiwach i u fanów są dziesiątki tysięcy artefaktów, które nigdy nie zostały upublicznione. Jeśli czegoś nie ma na zdjęciach, to nie oznacza, że nigdy nie było lub się nie wydarzyło. Poza tym kostium ma ślady zużycia (noszenia), co oczywiście nie jest stuprocentowym dowodem, że Elvis w nim wystąpił, mógł go nosić prywatnie, jak wiele innych swoich kostiumów scenicznych, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę cel jego powstania - garderoba sceniczna - to należy przyjąć, że został zrealizowany. Wreszcie są też zeznania świadków, którzy widzieli w nim Elvisa na scenie.

Z całej serii "Tapestry" (Brocade) właśnie ten jumpsuit ma najciekawszą historię, bo sięgającą aż do 1968 roku i programu "Comeback Special '68" telewizji NBC (wyemitowanego 3 grudnia 1968 roku), gdzie kilku tancerzy (chyba pięciu*) wystąpiło w prawie identycznych strojach. Były dwuczęściowe (jak kostiumy Elvisa z serii "Herringbone", z 1969 roku), miały niższy kołnierz, nie było rozcięcia na rękawach, ani guzików, ale na kołnierzu i po bokach rozcięcia na torsie wykorzystano dokładnie taką samą pasmanterię. Prawdopodobnie została Billowi (projektantowi) po 1968 roku i wykorzystał ją w "Black Gold Tapestry Suit" przygotowanym dla Elvisa na 1970 rok.

* Na pewno solista, Afroamerykanin Claude Thomson oraz trzech innych tancerzy, których widać na drugim załączonym przeze mnie klipie. Jednak o ile dobrze pamiętam w "Comeback Special ' 68" jest scena, w której tańczy Claude Thomson z czterema innymi tancerzami, wszyscy w tych samych kostiumach.

"Gold Macrame Jewels Belt"
Oryginalnego pasa od kostiumu nie ma, ani jego zdjęcia. Dlatego w rzeczywistości nie ma pewności, czy wyglądał tak jak rzekoma replika. 

Czasami ludzie twierdzili, że była to złota makrama, co jest nawet całkiem możliwe. Poznaliśmy taką w programie Antiques Roadshow, nakręconym w Virginia Beach (VA), 25 czerwca 2016 roku. 

Jej właściciel dostał ją od swojego wujka (o imieniu Lucky), który był barmanem w International Hotel w Las Vegas. Którejś nocy, Elvis po pokazie przyszedł do baru napić się i zjeść swoje ulubione tosty z bananem, grilowanym bekonem i masłem orzechowym. Właśnie wtedy podarował barmanowi (Lucky'emu) ten pas. 

We fragmencie rozmowy zamieszczonym na stronie nie ma informacji, czy Elvis zdjął go z siebie, co by sugerowało, że wcześniej w nim występował (a jeśli tak, to jaki miał na sobie jumpsuit?), czy tylko przyniósł go z zamiarem sprezentowania barmanowi. 

Z drugiej strony w światłach sceny mogło się tylko ludziom wydawać, że widzą cały zloty pas. Jego czarne elementy mogły nie być widoczne, na tle czarnego kostiumu, a rozbłysk od złotych sznurów nie pozwalał dostrzec białych wpleceń.

Z 59 koncertów jakie Elvis dał w Sezonie 2 w International Hotel, w Las Vegas, tylko w przypadku około dziesięciu wiemy jak był ubrany. Dlatego wszystko jest możliwe.

W książce o jumpsuitach "Elvis Presley. Fashion for a King" (napisanej przez dwóch norweskich fanów, z fanklubu "Flaming Star" - Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen - wydanej w 2011 roku) podano, że oryginał makramy był w The King's Ransom Museum* w Las Vegas, aż do jego zamknięcia. Ufam w większość informacji jakie podają, bo widać, że naprawdę się przyłożyli do lokalizowania garderoby scenicznej Elvisa, ale w tym przypadku mam pewne wątpliwości. Wiem, że w tym muzeum są jakieś pasy od jumpsuitów Elvisa, ale nigdy nie słyszałam żeby była tam również makrama od "Black Gold Tapestry Suit". W dodatku nie ma jej żadnego zdjęcia, więc należałoby się spodziewać, że gdyby rzeczywiście tam była, to fani odwiedzający muzeum sfotografowaliby ją (taki rarytas). Chociaż z drugiej strony ... w moich poszukiwaniach też trafiałam na lata ciszy odnośnie niektórych strojów scenicznych Elvisa lub ich elementów, podczas gdy stały sobie wyeksponowane w jakimś muzeum i dziennie oglądały je setki ludzi, a mimo to informacje o ich lokalizacji i zdjęcia nie trafiały do internetu.

* Oficjalnie muzeum nadal działa, ale nie wiadomo na jakich zasadach. Ich strona internetowa jest aktywna, ale w panelu, w którym można było bukować bilety napisano, że drogą internetową już ich zamawiać nie można i podają adres e-mail, pod który należy pisać w tej sprawie, więc w sumie nie wiadomo czy działa, czy nie.

Jumpsuit "Black Unicorn Tapestry Suit" jest w Graceland. W starym Graceland był w stałej ekspozycji, zwykle pokazywany razem z "Black Unicorn Tapestry Suit" lub w sąsiedztwie innych kostiumów z tej serii. W nowym, nie wiem, prawdopodobnie też, aczkolwiek niepokoi mnie iż w ostatnich latach nie pojawiło się żadne jego nowe zdjęcie. Wszystkie zdjęcia z wystaw to lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. W późniejszych latach nie widać go w ogóle na wystawach.

Replikę kostiumu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.400,- dolarów. 
 
*      *      *
*      *
*

Ex Post
 
Ostatnie informacje (12 lipca 2021 roku):

Do grona firm produkujących repliki kostiumów Elvisa w 2018 roku dołączyła firma "Kings Costumes". Patrząc z perspektywy czterech lat ich działalności, raczej nie zrobi  furory. W swojej ofercie ma też jumpsuit "Black Gold Tapestry Suit".

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "Black Tapestry Gold Trim Suit", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ją kupić

Replika pasa, czarnej makramy do jumpsuitu "Black Tapestry Gold Trim Suit", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ją kupić

 Replika jumpsuitu "Black Gold Tapestry Suit" z oferty firmy Kings Costumes, działającej na rynku od 2018 roku

Oryginalny pas "Gold Attendance", w który Elvis wystąpił 22 lutego 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel, Las Vegas (NV). Aczkolwiek nie ma pewności czy akurat w tej wersji "Black Brocade". Jednak jak podaje większość źródeł był wtedy raczej w tym drugim kostiumie, "Black Unicorn Tapestry Suit"

Jumpsuit "Black Tapestry Gold Trim Suit" pokazywany na wystawach organizowanych przez Graceland

Program "Comeback Special '68", telewizji NBC, segment "The Gospel Medley", w którym aż czterech tancerzy tańczyło w pierwowzorze jumpsuitu "Black Tapestry Gold Trim Suit" (tutaj na zdjęciu jest akurat trzech, bez Claude Thompsona)

Faktura z firmy IC International Costume Company, Billa Belewa, z 19 stycznia 1970 roku, gdzie na jednej pozycji (ze złotą kropką) mamy kostium "Black Gold Tapestry Suit" (pod nazwą "Black Jumpsuit with trim")

Klip z programu "Elvis Comeback Special '68" telewizji NBC, w którym na minucie 1:03 możemy zobaczyć tancerzy w prawie identycznych kostiumach. Niestety działa z przerwami (okresowo), chociaż Polska płaci największy haracz YouTube z wszystkich krajów, to i tak stale nam coś blokują do oglądania

Klip z programu "Elvis Comeback Special '68" telewizji NBC, w którym na minucie 2:20 możemy zobaczyć tancerza (Afroamerykanin Claude Thompson) w prawie identycznym kostiumie, a na minucie 3:00 wszystkich trzech

A tu najlepszy klip z programu "Comeback Special '68" (segment Gospel Medley). Na początku tańczy Claude Thomson, a na końcu czterech tancerzy w tym samym stroju

P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie ukaże się w rzeczywistym rozmiarze.



7 komentarzy:

  1. https://www.youtube.com/watch?v=HfNp1KCdrA8
    tu dokładniej widać.
    świetny kostium.
    26.01.1970 na Opening Show raczej chyba wystąpił w białym kostiumie.
    Niestety ubogo jest z dokumentacją z lat 1969-1971.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki. :)

    Tak podaje elvisconcert.com, le ludzie to kwestionowali, twierdząc, że był w czarnym, dlatego w książce wspomniano o tym.

    Jeśli chodzi o tancerzy, to na pewno trzech Bialych plus jeden Afro, czyli Cloude Thompson, razem czterech. Jednak ja mam w głowie scenę, jak tańczy ich piątka, Cloude posrodku na pierwszym planie plus czterech tancerzy (dwóch po jego bokach lekko cofniętych i dwóch z tyłu w tle). Tylko trzeba uważać, bo jest podobna scena, ta którą widać na zdjęciu, gdzie z tyłu są tancerze w całkowicie czarnych kostiumach. Musiałabym dokładnie obejrzeć program, ale szkoda mi czasu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Krzysiu a Ty kojarzysz ten kostium ze swoich wojaży? Bo nie wiem czy trafił do magazynów, czy już go nie ma w Graceland.

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety nie kojarze ale w listopadzie br. będę miał przyjemność bardziej się przyjrzeć zmianom w Graceland i nie tylko;)
    Come Backa też musze dokładnie przejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  5. O super! A będziesz miał czas na fotki kostiumów? Zwłaszcza tyłów, nogawek i boków, bo 99,9 % zdjęć to fronty. :(
    Mam nadzieję, że będziesz miał dużo czasu i cierpliwości, zwłaszcza przy kostiumach. :))) Oj, najchętniej bym listę życzeń napisała, ale oczywiście zadowolę się każdym materiałem. :) Coś mi mówi, że znowu mi jakąś zagadkę rozwiążesz. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tak bedzie. Uwierz. Skupie się na nowkach bo czuję że się pojawia.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ale mnie podkręciłeś, już się nie mogę doczekać. :))) Jednak wiem, że będzie warto. :)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html