poniedziałek, 22 listopada 2021

Jumpsuit - Stone Flame

Nazwa najczęściej spotykana:  White Stone Flame Suit
Nazwa alternatywna:  White Red Flower Suit
Inne nazwy:  White Fire Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; tors z tyłu i z przodu, rękawy oraz boki pokryte wzorem wykonanym ze złotych, stożkowych ćwieków i czerwonych kamieni z niebieskim (głównie) i zielonym (rzadziej) refleksem; czerwona fałda w nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany, nabijany złotymi, stożkowymi ćwiekami oraz takimi samymi kamieniami jak kostium; dwa rzędy łańcuchów o małej masywności, krótszy srebrny, dłuższy złoty;
  • peleryna - biała z czerwoną podbitką; ze wzorem jak na jumpsuicie;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, czerwone (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 22 kwietnia 1973 roku, o godzinie 15:00, Veterans Memorial Coliseum, Phoenix AZ (oryginalny pas);
  • 28 kwietnia 1973 roku, o godzinie 15:00, Coliseum, Spokane WA (oryginalny pas) (patrz Ex Post);
  • 28 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:00, Coliseum, Spokane WA (oryginalny pas) (patrz Ex Post);
  • 13 maja 1973 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (oryginalny pas);
  • 23 czerwca 1973 roku, o godzinie 20:30, Nassau Veteran Coliseum, Uniondale NY (oryginalny pas);
  • 7 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe LA (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 17 marca 1974 roku, o godzinie 14:30, Midsouth Coliseum, Memphis TN (oryginalny pas);
  • w Sezonie 2 (od 04 maja do 20 maja 1973 roku), Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (konkretne daty nieznane);
  • w Sezonie 9 (od 06 sierpnia do 03 września 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (konkretne daty nieznane);
  • w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 09 lutego 1974 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (konkretne daty nieznane);

Opis:

Jumpsuit "White Stone Flame Suit" był noszony przez Elvisa w 1973 i 1974 roku. Niestety nie znamy większości dat koncertów, na których Elvis w nim wystąpił. Chodzi tu o Sezon 2 (od 04 maja do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel, w Lake Tahoe (NV), z którego znamy tylko jeden koncert, choć wiemy, że Elvis wystąpił tam w nim więcej razy, a także Sezon 9 (od 06 sierpnia do 03 września 1973 roku) i Sezon 10 (od 26 stycznia do 09 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV), z których nie znamy ani jednej konkretnej daty.

Natomiast data 7 marca 1974 roku, wykazywana przez stronę elvisconcerts.com, wydawała się błędna, ponieważ kilka źródeł podawało jumpsuit "White Sunburst Suit". Również kilka zdjęć Elvisa, ubranego w "White Sunburst Suit", wychodzącego z hotelu Anaheim Royal Inn, w Anaheim (CA), 23 lub 24 kwietnia 1973 roku, opisano jako Elvis wchodzący do obiektu Monroe Civic Center, w Monroe (LA), 7 marca 1974 roku. To zdawało się potwierdzać, że 7 marca 1974 roku wystąpił jednak w "White Sunburst Suit", a nie w "White Stone Flame Suit". Te niepoprane opisy tychże zdjęć narobiły sporo zamieszania. Jednak w niektórych miejscach datowano je poprawnie. Do tego wypłynęło jedno zdjęcie ze sceny z tego koncertu (7 marca 1974 roku), na którym Elvis był w jumpsuicie "White Stone Flame Suit" i drugie ze stacji benzynowej, z Elvisem w "White Stone Flame Suit" i białą chusteczką na szyi, siedzącym na tylnym siedzeniu auta (jak zawsze w drodze na koncert lub z koncertu), co pozwoliło potwierdzić, że tego dnia wystąpił rzeczywiście w "White Stone Flame Suit".

Prawdopodobnie jumpsuit "White Stone Flame Suit" został wykonany w jednym egzemplarzu.

Wzór zdobienia kostiumu wygląda dość niepozornie. Jednym kojarzy się z płomieniami ognia, stąd nazwy: "White Fire Suit" i "White Stone Flame Suit". Przy czym ta druga podkreśla dodatkowo, że efekt płomieni został osiągnięty za pomocą kamieni. Jeszcze innym, z wielkim czerwonym kwiatem, co znalazło odzwierciedlenie w następnej jego nazwie - "White Red Flower Suit".

Z kolei środowisko metafizyczne bliskie Elvisowi, nazywa go "Jeweled Flower" ("Klejnot Kwiatu"), "Lotus Flower" ("Kwiat Lotosu"), lecz najczęściej "Jewel In The Lotus" ("Klejnot w Lotosie"), co ma związek z buddyzmem i symboliką kwiatu lotosu:
"Lotos jest bowiem uniwersalnym symbolem Kosmosu jako absolutnej całości, a Klejnot to Człowiek Duchowy lub Bóg".
Ponieważ kwiat lotosu symbolizuje Kosmos, jako absolut, w buddyzmie jest specjalna mantra, uważana za esencję tego systemu filozoficzno-religijnego, która brzmi "Om mani padme hum", co tłumaczymy "Cześć klejnotowi w lotosie".

Do jumpsuitu "White Stone Flame Suit" był jeden pas dedykowany i prawdopodobnie był jedynym, jaki Elvis zakładał do tego jumpsuitu. W każdym razie na wszystkich zdjęciach, gdzie jest w tym kostiumie, to zawsze tylko z pasem "White Stone Flame Belt". Oczywiście nie możemy wykluczyć, że kiedyś tam założył do niego inny pas, podczas tych koncertów, z których nie mamy materiałów graficznych.

Natomiast pas "White Stone Flame Belt", Elvis kilka razy założył na scenę do jumpsuitu "White Pharao Suit".

Ze sceny mamy stosunkowo mało zdjęć Elvisa w tym kostiumie i niezbyt dobrej jakości.  Z wystaw też nie aż tak dużo, lecz dość ciekawych, ponieważ pochodzą praktycznie z całego okresu wystawowego Graceland, od lat 80. do dziś. To chyba jedyny tak udokumentowany wystawowo kostium sceniczny Elvisa obok "White Mexican Sundial Suit".

Był też wystawiany poza Graceland, na przykład w Las Vegas, czy w Musical Instrument Museum w Phoenix w Arizonie, gdzie Graceland rotacyjnie wypożycza kostiumy Elvisa na stałą ekspozycję jemu poświęconą, która się tam znajduje. Prawdopodobnie był też eksponowany poza granicami USA, chociaż nie trafiłam na żadne zdjęcia.

Jumpsuit wraz z peleryną jest w Graceland od czasów Elvisa, ale pas jest w rękach prywatnych. Nie wiem jaką drogą opuścił Graceland i kiedy. Być może wydał go jeszcze Elvis za życia.

Replikę jumpsuitu "White Stone Flame Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 3.575,- dolarów w wersji podstawowej (kombinezon + pas) lub za 4.675,- dolarów z peleryną.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (25 grudnia 2021 roku):

W listopadzie 2021 roku, strona elvisconcers.com (obecnie chyba jedyna, która prowadzi zestawienie koncertów Elvisa wraz z wykazem kostiumów w jakich na nich wystąpił), wzięła się za wielkie poprawianie tejże listy. Aczkolwiek w moim odczuciu zamiast zniwelować błędy, tylko je zwiększyła. Dla tego koncertu z 28 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:00, początkowo wykazywała jumpsuit "White Aloha Suit", co pokrywało się ze wskazaniami w innych miejscach. W listopadzie 2021 roku, podmieniła go na "White Stone Flame Suit". Jeżeli rzeczywiście tego dnia o godzinie 20:00, Elvis wystąpił w "White Stone Flame Suit", to na pewno wykazywanie tego samego kostiumu przy koncercie o 15:00, jest błędne.

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Stone Flame Suit" i pasa do niego, jakie można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuit "White Stone Flame Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuit "White Stone Flame Suit" z niewiadomego źródła. Nie ma na niej stójki, więc pewnie to etap tworzenia

Rzekomo oryginalny pas dedykowany do jumpsuitu "White Stone Flame Suit", ale mówiąc szczerze, mam wątpliwości co do klamry. Wzór się zgadza, ale nie zgadza mi się jej grubość. Pas jest wytarty od wewnątrz, co dowodzi, że był używany, tylko czy przez Elvis? Na zdjęciu porównawczym też wszystko pasuje poza grubością klamry, może to kwestia kąta wykonania fotografii? - nie wiem ...

Oryginalny jumpsuit "White Stone Flame Suit" - zdjęcia na których dobrze widać strukturę materiału i można przyjrzeć się niebieskim i zielonym refleksom kamieni


Oryginalny jumpsuit "White Stone Flame Suit" pokazywany na wystawach w Graceland i w innych lokalizacjach, praktycznie od lat 80. do dziś

Oryginalny jumpsuit "White Stone Flame Suit" na ekspozycji pświęconej Elvisowi w MIM Museum (Musical Instrument Museum)

To zdjęcie wyodrębniłam, ponieważ mam wielkie wątpliwości czy którykolwiek jumpsuit na nim widoczny jest oryginalny. Właściwie mam pewność, że żaden nie jest. A inne przedmioty? Gitary wyglądają na oryginały, ale w tej sytuacji też nie można mieć pewności

Elvis w jumpsuicie "White Stone Flame Suit" poza sceną. Tutaj na stacji benzynowej w Monroe (LA) w drodze na koncert, 7 marca 1974 roku

Elvis w jumpsuicie "White Stone Flame Suit" poza sceną. Tutaj 22 kwietnia 1973 roku wsiada do auta pod hotelem i jedzie do Veterans Memorial Coliseum, w Phoenix (AZ), gdzie o godzinie 15:00 da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Stone Flame Suit" poza sceną. Tutaj 22 kwietnia 1973 roku powraca do hotelu po koncercie, który dał o godzinie 15:00, na obiekcie Veterans Memorial Coliseum, w Phoenix (AZ)

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Stone Flame Suit", oryginalnym pasie, ale bez peleryny

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Stone Flame Suit", oryginalnym pasie i z peleryną

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Stone Flame Suit", ale bez pasa i bez peleryny. To zdjęcie z koncertu o godzinie 20:30, 28 kwietnia 1973 roku, w Coliseum, w Spokane (WA)

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Pharao Suit" i pasie "White Stone Flame Belt" 

Oryginalne fotografie Elvisa ze sceny, gdy ma na sobie jumpsuit "White Stone Flame Suit" - to prawdopodobnie zdjęcia z jakiejś aukcji

Przykładowe wydawnictwa muzyczne, na których okładkach zamieszczono zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Stone Flame Suit"

Zdjęcie Elvisa na scenie w jumpsuit "White Stone Flame Suit" znalazło się też w letnim dodatku do magazynu "Hit Parader", z 1978 roku. Na okładce jest w "White Phoenix Suit", a w treści artykułu w "White Stone Flame Suit", a na kolejnej stronie w "Blue Egyptian Bird Suit"

Klip, na którym Elvis śpiewa na scenie ubrany w jumpsuit "White Stone Flame Suit". To z serii 8mm, więc nie wiem jak długo będzie dostępny


P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


10 komentarzy:

  1. Danusiu nie sądzę żeby jednego dnia na dwóch koncertach wystapił w tym samym stroju (to nie miało miejsca wcześniej - chyba że już zakladał bicenteniale w 76 roku). Ale racja chyba... widzę zdjęcia... trochę nietypowe.

    Tak się zastanawiam że motyw był podobny (motyw nie wygląd) do tego Flame z 76 roku więc uważam że całkiem możliwe iż koncepcja stroju Flame powstała równiez w 73 roku. Ponadto w 76 tworzyli juz z tymi bufiastymi rękawami a wszystkie inne stroje co nosił w 76 -77 były wyprodukowane przed erą bufiastych rękawów stąd moje przypuszczenie że flame również. Stad wydaje mi się że owszem był on ostatnim strojem założonym przez Elvisa ale ostatnim wyprodukowanym były bicentenniale.

    Zdjęcie rzekomych falsyfikatów wyodrebnione przez ciebie - tez mi się wydaje że są. Chyba że robione zdjęcie z dołu dało takie wrażenie. Mimo wszystko są zbyt "świeże".

    a tu najlepszy bootleg dotyczący tego stroju:
    jest na youtube:
    https://www.youtube.com/watch?v=GVxzhfvUDLQ

    OdpowiedzUsuń
  2. No mi też to nie pasowało. Wiesz na jednym mógł być w "White Topaz Stone", one na zdjęciach wychodzą tak samo.

    No ale to rok 1973-1974, a nie 1976. Ostatnim tradycyjnym (nie licząc dwóch Flame z grudnia 1976) był "White Rainfall Suit" z 1975, noszony jeszcze w 1976 i 1977.

    Krzysiu albo Cię źle zrozumiałam, albo Ty mnie. Ja tam nie pisałam nigdzie, że był ostatnim.

    No klip całkiem dobry. Dzięki, zaraz go dołożę. Miałam też jeden z tych 8mm, ale już wszystkie pousuwali.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak jeszcze tytułem wyjaśnienia... Ja w swoich bazach miałam tylko ten pierwszy koncert o 15:00. Ten drugi dopisałam dopiero teraz, pisząc post, pod wpływem strony elvisconcerts.com.

    A w ogóle, nie wiem czy zwróciłeś uwagę ... Oni przez lata wykazywali 1126 koncertów w latach 60-77, a teraz 1148! Od lata tego roku. Szkoda mi czasu na sprawdzanie pozycji po pozycji, więc nie wiem czy coś dodali, czy to jakiś błąd obliczeniowy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Danusiu Bicentennial był ostatnim jakby na świeżo uszytym który założył na scenę.
    Flame założył później ale on był uszyty w 73 wydaje mi się.
    Rainfall był zakładany przed bicentannialem.

    A jeśli chodzi o erę bufiastych rękawów od 75 wzwyż to tak..tu rainfall był jakby ostatnim uszytym tradycyjnym który założył .
    Bo flame założył później ale on z 73.
    Trochę trudno mnie zrozumieć ale tak jest.
    Widać z którego okresu był dany strój. Uszycie oczywiście.
    Bo po prostu znając Elvisa widać co uwaluowalo w strojach jeśli chodzi o nowości.
    A co zakładał i do czego wracał to już inna kwestia.

    Strony elvisconcerts nie śledziłem dawno ale ona ma błędy.
    Długo jej nie aktualizowali ale może ktoś się za to wziął w końcu.
    A tych shows to już nie wiem ile dokładnie było.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak, tylko Bicentennial miał już lekkie, luźne, jedwabne rękawy, a nie obcisłe z gabardyny jak typowe jumpy.

    No tak, z nowych po 1975 tylko Rainfall.

    Ma błędy i komputerowe (nie przystosowali jej do najnowszych wyszukiwarek) i merytoryczne, co nieuniknione. Krzysiu a Ty gdzie sprawdzałeś zdjęcia z tych dwóch koncertów?

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety na Elvis on concert ale naprawdę nie chce mi się wierzyć ..

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślałam, że może masz jeszcze jakieś źródło ...

    Mi też nie. Zwłaszcza, że wtedy nie było problemu z założeniem innego kostiumu, w sensie wielkości, jak w końcówce 1976 i 1977. Tak jak pisałam wcześniej, ja miałam tylko koncert o 15:00, ten wieczorny dopisałam pod wpływem elvisconcerts.com.

    OdpowiedzUsuń
  8. Pięknie się Elvis prezentuje w tym stroju,po prostu zjawiskowo:-)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak prawie we wszystkich. :) No miał wzrost, figurę, urodę i czar, więc w mało czym wyglądał niekorzystnie.

    OdpowiedzUsuń
  10. Rzeczywiście,jak to mówią,,ładnemu we wszystkim ładnie"a zwłaszcza jemu:-)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html