Każdy
nowo odkryty organizm żyjący otrzymuje swoją nazwę naukową, zwykle
łacińską. Tworzy się ją według określonego klucza - znajdziemy go w
kodeksach nazewnictwa botanicznego i zoologicznego, regulujących zasady
naukowego nazewnictwa roślin i zwierząt. Nazwy te występują jako jedno-,
dwu- i trójczłonowe, w zależności od rangi nadrzędności organizmu -
odpowiednio: rodzaj (lub populacja), gatunek, podgatunek.
Odkrywcy nowych organizmów, wcześniej nie opisanych i nie sklasyfikowanych, stają przed wyborem dla nich nazwy. Jak je nazwą, zależy tylko od nich, przy czym musi być ona zgodna z wymienionymi w poprzednim akapicie kodeksami.
W poście "W hołdzie Elvisowi {9} - osa i pająk" przeczytacie o dwóch żyjątkach nazwanych na cześć Elvisa - osie (Preseucoela imallshookupis) i pająku (Paradonea presleyi). W tym poście o kolejnym - wieloszczecie (Peinaleopolynoe elvisi).
Kolejne cztery gatunki wieloszczetów (robaków głębinowych) zostały odkryte w 2020 roku przez zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA i Uniwersytetu Sorbonne we Francji. Początkowo określano je zbiorczo jako "Glitter Worms" ("Brokatowe Robaki") lub "Robaki Elvisa", z powodu ich błyszczących i kolorowych (opalizujących) płytek na grzbiecie i włosów po bokach.
Zwierzęta te żyją w oceanie ponad 900 metrów pod powierzchnią, w wodach tak głębokich, że nie dochodzi do nich światło. Nie widzą, bo nie mają oczu. Skupiają się na dnie morskim wokół zwłok wielorybów i innej materii organicznej.
Peinaleopolynoe elvisi - wieloszczet
Peinaleopolynoe (nazwa rodzaju) elvisi (nazwa gatunku)
Elvisi (nazwa gatunku) - drugi człon tejże nazwy składa się z dwóch elementów: rdzenia "Elvis" + przyrostka (sufiksu) "i" (wynikającego z kodeksów tworzenia nazw; samo "i" dodaje się w przypadku rodzaju męskiego liczby pojedynczej).
Odkrywcy nazwali go na cześć Elvisa Presleya ponieważ jego świecący i mieniący się kolorowy wierzch (grzbiet) przypominał im zdobienia na jego jumpsuitach.
Wieloszczet ten żyje w Kostaryce (obszar Jaco Scar i u stóp podwodnych gór wybrzeża) oraz w Stanach Zjednoczonych (w Kalifornii, w Monterey Canyon).
Został odkryty przez zespół czterech naukowców - S. Hatch, Haebin Liew, Greg W. Rouse (University of California San Diego, La Jolla, USA) i Stéphane Hourdez (CNRS-Sorbonne Université, Banyuls-sur-Mer, Francja), w 2020 roku (patrz artykuł ZooKey, ang., gdzie w kolażach o nazwach "Figure 6", "Figure 10", "Figure 12", "Figure 13", można zobaczyć jego budowę).
Witaj, czy mogłabym Cię poprosić o adres mailowy? Mam zapytanie odnośnie czegoś związanego z Elvisem.
OdpowiedzUsuńCześć. W lewej kolumnie, nad zdjęciem Elvisa na koniu jest panel "Napisz do mnie". Wpisz tam swój nick (KathyQ), poniżej adres e-mail, a pod treść. W komentarzach nie podaje się adresów e-mail, bo przejmują je roboty i zasypują skrzynkę spamem.
OdpowiedzUsuńPamiętaj o wpisaniu swojego adresu e-mail, bo inaczej nie będę mogła Tobie odpisać.