poniedziałek, 23 listopada 2020

W hołdzie Elvisowi {9} - osa i pająk

Każdy nowo odkryty organizm żyjący otrzymuje swoją nazwę naukową, zwykle łacińską. Tworzy się ją według określonego klucza - znajdziemy go w kodeksach nazewnictwa botanicznego i zoologicznego, regulujących zasady naukowego nazewnictwa roślin i zwierząt. Nazwy te występują jako jedno-, dwu- i trójczłonowe, w zależności od rangi nadrzędności organizmu - odpowiednio: rodzaj (lub populacja), gatunek, podgatunek.

Aczkolwiek naukowcy, to też ludzie, którzy nie tylko żyją swoją pracą i badaniami. Mają różne inne pasje, swój światopogląd, sympatie, antypatie, ulubione filmy, książki, dyscypliny sportowe, a także zajęcia, aktorów, artystów, sportowców itp. Odkrywcy nowych organizmów, wcześniej nie opisanych i nie sklasyfikowanych, stają przed wyborem dla nich nazwy. Część z nich sięga wtedy do swoich idoli, niekoniecznie naukowych, czy światopoglądowych, często muzycznych, czyli piosenkarzy i zespołów.

W gronie odkrywców nowych gatunków znalazło się dwóch fanów Elvisa, na co ewidentnie wskazuje etymologia nadanych im nazw oraz opisy uzasadniające wybór takiej a nie innej nazwy, które podali (zgodnie z wymaganiami).

 

Preseucoela imallshookupis - osa

Preseucoela (nazwa rodzaju) imallshookupis (nazwa gatunku) 

Preseucoela (nazwa rodzaju) - pierwszy człon nazwy składa się z dwóch elementów: rdzenia "Pres", który stanowi pierwszą sylabę w nazwisku "Presley" + "eucoela", przyrostek (sufiks) używany w innych powiązanych biologicznie rodzajach (to wynika właśnie z tych kodeksów nazewnictwa, o których wspominałam na wstępie).

Imallshookupis (nazwa gatunku) - drugi człon składa się z trzech elementów: przedrostka (prefiksu) "im" + przyrostka (sufiksu) "is" (wynikających z kodeksów tworzenia nazw), pomiędzy którymi znajduje się rdzeń "allshookup", będący tytułem piosenki Elvisa Presleya „All Shook Up”.

Odkrywca osy w ten sposób chciał uhonorować Elvisa i jego piosenkę „All Shook Up”, którą bardzo lubił.

Osa ta żyje w północnej i środkowej części Ameryki Północnej.  

Odkrył ją, opisał oraz nazwał M. L. Buffington, w 2004 roku (patrz też artykuł Zootaxa, ang.). Hasło "Preseucoela_imallshookupis" znajduje się także w Wikipedii, aczkolwiek opis jest bardziej skromny niż mój.

Buffington, 2004 Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób - https://pl.qaz.wiki/wiki/List_of_organisms_named_after_famous_people
Buffington, 2004 Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób - https://pl.qaz.wiki/wiki/List_of_organisms_named_after_famous_people
Buffington, 2004 Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób - https://pl.qaz.wiki/wiki/List_of_organisms_named_after_famous_people
Preseucoela imallshookupis - osa, nazwana tak na cześć Elvisa Presleya, przez jej odkrywcę M. L. Buffingtona w 2004 roku

Paradonea presleyi - pająk

Paradonea (nazwa rodzaju) presleyi (nazwa gatunku)

Paradonea (nazwa rodzaju) - pierwszy człon nazwy składa się tylko z jednego elementu, rdzenia "Paradonea" (nazwa naukowa istniejącego i opisanego już wcześniej rodzaju).

Presleyi (nazwa gatunku) - drugi człon nazwy składa się z dwóch elementów: rdzenia "Presley" + przyrostka (sufiksu) "i" (wynikającego z kodeksów tworzenia nazw; samo "i" dodaje się w przypadku rodzaju męskiego liczby pojedynczej).

Odkrywca w opisie etymologii nazwy podał "king of rock and roll and subject of innumerable black velvet paintings", co można przetłumaczyć: "król rock and rolla i temat niezliczonych obrazów na czarnym aksamicie", tak często portretowano Elvisa, malując jego podobiznę na czarnym aksamicie (lub welurze). 

Pająk ten żyje w Zimbabwe i Afryce Południowej.

Odkrył go, opisał i nazwał Jeremy A. Miller wraz z zespołem, w 2012 roku (patrz artykuł ZooKey, ang., gdzie w kolażu o nazwie "Figure 70", można zobaczyć jeszcze inne jego zdjęcia). Hasło "Paradonea presleyi" jest też w Wikipedii - jest tam opisany szczegółowo samiec tego pająka.


Paradonea presleyi - pająk, nazwany tak na cześć Elvisa Presleya, przez jego odkrywcę Jeremy A. Millera w 2012 roku

A poniżej zamieszczam, że się tak wyrażę, wyciąg z tabeli zatytułowanej "Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób".

Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób - https://pl.qaz.wiki/wiki/List_of_organisms_named_after_famous_people
Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób - https://pl.qaz.wiki/wiki/List_of_organisms_named_after_famous_people

Jak podkreślają autorzy: "Jest to lista dynamiczna i może nigdy nie być w stanie spełnić określonych standardów kompletności", co zresztą widać na tych dwóch pozycjach związanych z Elvisem - nawet nie powielili jego zdjęcia. Również nie chciało im się szukać zdjęcia osy, chociaż jest ono w artykule, który podają w bibliografii.


Wyciąg, w postaci dwóch pozycji dotyczących Elvisa, z tabeli "Lista organizmów nazwanych na cześć znanych osób". Tak dla wyjaśnienia, takson oznacza grupę jednej lub większej liczby populacji danego organizmu. Po otwarciu w nowym oknie tabela ukaże się w rzeczywistym rozmiarze


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html