sobota, 4 grudnia 2021

Jumpsuit - Black Spanish (red)

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Spanish Flowers Suit
Nazwa alternatywna:  Black Spanish Flowers Red Lining Suit
Inne nazwy:  Black Spanish Red Flowers Suit,  Black Spanish Flowers Red Stones Suit,  Black Spanish Flowers Red & Green Stones Suit,  Black Octopus Suit,  Black Octopus Red Stones Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Spanish
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  czerwona

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - czarny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików; góra kostiumu, wierzchy rękawów i boki kostiumu zdobione złotymi pnączami utworzonymi z ćwieków i czerwono-zielonych kamieni; czerwone fałdy w nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - czarny, szeroki, skórzany, nabijany złotymi ćwiekami oraz czerwono-zielonymi kamieniami; mosiężne, prostokątne blaszki, cztery na pasie (równe) i jedna na klamrze (inna); dwa równe złote łańcuchy; nazywany "Black Spanish Flowers Belt";
  • peleryna - czarna, z czerwoną podbitką; zdobiona tym samym motywem, co kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej jeden dwa;
Chustki dla publiczności:  białe (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 21 sierpnia 1973 roku, o godzinie 20:30 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas) (patrz Ex Post);
  • 1 września 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • już w 1973 roku (patrz opis i Ex Post);
  • być może podczas innych koncertów w 1974 roku (patrz opis);


Opis:

Jumpsuit "White Spanish Flowers Green Linning Suit" był pierwszym kostiumem z serii "Spanish". W jej ramach powstały trzy jumpsuity znane nam ze sceny z lat 1973-1974. Były to:
  • "White Spanish Flowers Green Linning Suit",
  •  "Black Spanish Flowers Green Linning Suit",
  •  "Black Spanish Flowers Red Linning Suit".
Podobno w planach był jeszcze "White Spanish Flowers Red Linning Suit", lecz nie wiadomo czy został wtedy przygotowany, a jeśli tak, to czy Elvis w nim wystąpił.

Jednak z czarnymi wersjami było rzekomo inaczej. Gene Doucette powiedział autorom książki "Elvis. Fashion for a King", że uszył je, chociaż Elvis ich nie zamówił, ponieważ firma, w której pracował, Pzazz Designs, miała w tym czasie mało zamówień, więc postanowili zrobić kilka "dodatkowych strojów" dla Elvisa. Jak napisano w książce:
"Gene Doucette uszył te dwa "Black Spanish Flowers Suit" i według niego samego, Elvis nigdy ich nie zamówił. To może być powód, dla którego były one rzadko używane. Pzazz Designs miało w tym czasie mało zamówień, więc zrobili kilka "dodatkowych strojów" dla Elvisa".
I teraz pytanie, czy autorzy książki źle zrozumieli Gene Doucette'a, czy to jego kolejne kłamstwo? Po pierwsze firma ta miała kłopoty w 1970, a Gene Doucette przeszedł do IC Costume Co., Billa Belewa, dopiero w 1972 roku. Po drugie firma Pzazz Designs nigdy nie robiła kostiumów dla Elvisa! Od 1968 roku do samego końca robiła je IC Costume Co., Billa Belewa. Po trzecie seria "Spanish" powstała w 1973 roku, a wtedy Gene już nie pracował w tamtej firmie (Pzazz Designs).

O tym wszystkim można przeczytać między innymi w kilku artykułach na blogu Jeffa Schrembsa (fana Elvisa od 60 lat, zaprzyjaźnionego z większością ówczesnego otoczenia Elvisa, autora lub współautora kilku stron o Elvisie, twórcy Elvis Presley Collector Worldwide Fan Club w Waszyngtonie i forum www.ElvisCollectorWorldwide.freeforums.org), w biografii-laurce, jaką sobie napisał Gene Doucette na potrzeby strony firmy B & K Enterprises Costume Co., a także w kilku innych miejscach (między innymi na http://www.themississippimusicproject.org).

Faktem jest, że po świetnych opiniach jakie otrzymał za kostiumy przygotowane dla Elvisa na program "Elvis Comeback Special '68", stał się wziętym projektantem. W 1972 roku, Bill Belew borykał się z ogromem zamówień, dlatego właśnie zaproponował pracę u siebie Gene'owi Douccete'owi, którego w latach 60. poznał właśnie w Pzazz Designs. Lecz nie sądzę by zlecił im wykonanie strojów scenicznych dla Elvisa, w dodatku wcale przez niego niezamówionych, a już w ogóle, że Pzazz Designs pod wpływem nagabywań Gene Doucette'a, tak się porządziła iż wyprodukowała niezamówione kostiumy, za które później wystawiła fakturę Elvisowi lub wymusiła na Billu, żeby to on ją wystawił!

*  *  *

Znamy tylko jedną konkretną datę koncertu, na którym Elvis wystąpił w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", było to 1 września 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas (NV). Jak sugerują źródła był to ostatni raz, kiedy w nim wystąpił i prawdopodobnie tak było.

Jednak oba czarne "Spanish" powstały w 1973 roku. Nie chce mi się wierzyć, żeby Elvis wystąpił w tym kostiumie tylko ten jeden jedyny raz, praktycznie rok po tym jak używał pozostałe kostiumy z tej serii. Teoretycznie mógł go już nosić od 1973 roku do września 1974 roku. W grę wchodzą następujące tury koncertów:
  • Sezonie 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV,
  • Sezon 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV),
  • Sezon 3 (od 16 do 27 maja 1974 roku), Sahara Hotel, Lake Tahoe (NV).
Kostiumy z pozostałych tur koncertowych 1974 roku (ON Tour 11, On Tour 12, On Tour 13) są znane. Nie biorę też pod uwagę koncertów po 1 września 1974 roku, skoro wtedy wystąpił w nim ostatni raz.

Natomiast jeśli chodzi o informacje odnośnie tego kostiumu, jakie podaje książka "Elvis. Fashion for a King", myślę, że autorzy trochę się zamotali, pogubili, czemu nie można się dziwić, gdyż kwestie garderoby scenicznej Elvisa są trudne, a czasem wręcz niemożliwe do ogarnięcia:
"Uważa się, że "Black Spanish Flowers Suit" lub "Black Octopus Suit" był noszony po raz pierwszy w sierpniu tego sezonu w Las Vegas, ale jedyne udokumentowane zdjęcia tego są z Las Vegas 1 września 1974 roku, kiedy to Elvis po raz ostatni miał na sobie ten strój".
Podają na przykład, że nosił go w sierpniu, w Sezonie 11 (od 19 sierpnia do 2 września 1974 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas, przy czym ostatni raz 1 września 1974 roku podczas Dinner Show (o godzinie 20:15). Tymczasem znamy wszystkie kostiumy z tego sezonu i wiemy, że Elvis w "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" wystąpił w nim tylko raz. I nie na Dinner Show, tylko na Midnight Show.

Większość jego nazw jest prawie taka sama jak dla pozostałych jumpsuitów tej serii i zawiera frazę "Spanish Flowers". Różnice polegają na dodaniu kolorów kamieni lub linii kolorystycznej. Natomiast nie udało mi się ustalić dlaczego akurat "hiszpańskie kwiaty". Co prawda wiemy, że Elvis miał poniekąd słabość* do Hiszpanii i wszystkiego co hiszpańskie, ale myślę, że nie to było powodem. Wzór na jumpsuicie też nie jest żadnym charakterystycznym ornamentem rodem z Hiszpanii, więc trudno doszukiwać się tu jakichś skojarzeń fanów. Zatem musi istnieć inna przyczyna.

* No może nie tyle słabość, ale z pewnością jakąś formę fascynacji, zaintrygowania. Myślę, że odpowiedzi należałoby szukać w zainteresowaniach Elvisa z tamtego okresu. Przypuszczalnie zainteresował się wówczas kulturą hiszpańską, co zostało zainspirowane podbojem Ameryki przez Hiszpanów. Zresztą rok wcześniej powstała seria "Conquistador", która swoją nazwą również nawiązywała do "hiszpańskich klimatów", co także nie wynikało z interpretacji wzoru na kostiumie.

Czasami jumpsuit ten nie jest nazywany "Black Spanish Flowers", lecz "Black Octopus", ponieważ zdaniem niektórych na blaszkach klamry jego pasa był wizerunek ośmiornicy. Lecz nie mamy żadnego na tyle dobrej jakości zdjęcia pasa, aby móc to potwierdzić.

W książce "Elvis. Fashion for a King", podano:
"Czarny skórzany pasek ma dużą, kwadratową, "brązopodobną" klamrę z nieznanym wzorem (może ośmiornica lub wzór Coca Coli). Wokół pasa znajdują się cztery klamry z brązu z motywem kobiety topless trzymającej w ręku butelkę. Widnieje na nich również napis "Coca Cola orzeźwiająca i pyszna". Pasek ma takie same ćwieki i dżety jak strój, rozprowadzone wokół".
Klamra faktycznie jest inna. Blaszka na niej składa się z dwóch elementów połączonych ze sobą, lewego i prawego. Dolne partie obu części są takie same. Widać na nich trzy kobiety stojące jakby w szklance. Natomiast góry się różnią. Na lewej jest coś, co może być faktycznie mackami ośmiornicy, albo bąbelkami Coca-Coli, jeżeli ten "jamochłon" po prawej, to płyn nalewany z butelki. To wygląda tak, jakby do szklanki po lewej już nalano Coca-Coli, więc widać nad nią unoszące się bąbelki, a do tej po prawej jakby właśnie nalewano Coca-Colę z butelki.

I teraz muszę wrócić do pasa "Black Conquistador Second Belt". Nie znamy jego oryginału, ale znamy replikę z firmy B & K Enterprises Costume Co., a na niej są takie same blaszki jak na oryginale pasa "Black Spanish Flowers Red Linning Belt". W związku z tym zastanawiam się, czy w rzeczywistości Elvis miał takie same blaszki na obu tych pasach, czy po prostu firma B & K Enterprises Costume Co. rozminęła się z faktami? Chodzi o te blaszki na pasie, a nie na jego klamrze. Teoretycznie jest jedno zdjęcie, na którym rzekomo jest oryginalny "Black Conquistador Second Belt", ale zbyt wiele źródeł je podważa. W każdym razie na jego blaszkach jest inny motyw, więc jeśli to rzeczywiście oryginał, to znaczy, że przekombinowała firma B & K Enterprises Costume Co., wprowadzając nas w błąd.

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" raczej został wykonany w jednym egzemplarzu. Chociaż w tej materii, strojów scenicznych Elvisa, wszystko jest możliwe.

Według wszelkich wskazań, do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" przygotowano tylko jeden pas, podobnie jak do "Black Spanish Flowers Green Linning Suit". Z tej serii tylko "White Spanish Flowers Green Linning Suit" miał dwa pasy.

Mamy kilka zdjęć ze sceny Elvisa występującego w "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", choć nie są najlepszej jakości. Trochę mniej niż w "Black Spanish Flowers Green Linning Suit". Wszystkie z tego samego koncertu, jedynego znanego z daty - 1 września 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV).

Dużo lepiej niż w przypadku czarnego "Spanisha" z zieloną linią kolorystyczną, wygląda sprawa zdjęć z wystaw. Przypuszczalnie dlatego, że był częściej wystawiany. Między innymi na:
  • "Elvis Jumpsuits All Access" w Graceland, w 2007 roku;
  • "Elvis Experience Brasil 2012", w Sao Paulo w Brazylii, w dniach od 9 maja 2012 roku do 2 grudnia 2012 roku;
  • "Elvis Experience Brasil 2013", w Porto Alegre w Brazylii, w dniach od 16 maja do 2 lipca 2013 roku;
  • "Elvis on Tour", w Londynie w Wielkiej Brytanii, w dniach od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku.
Przez wiele lat był też w stałej ekspozycji w Hard Rock Cafe w Nowym Jorku, lecz nie wiem w jakich dokładnie. Z drugiej strony ta informacja bardziej pasowałaby do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Green Linning Suit", ponieważ to jego zdjęć brak z wystaw, podczas gdy "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" wydaje się mieć dobrze udokumentowany ciąg wystawowy, w każdym razie ten z lat dwutysięcznych.

W sierpniu tego roku wypłynęło dużo filmików z występów Elvisa, nakręconych przez uczestników koncertów. Zostały upublicznione na YouTube i zrobiła się wielka chryja. Prawdopodobnie wywołana przez tych, którzy z nich żyją, czyli wszelkich wydawców FTD, kolekcjonerów, ekspertów od Elvisa itp. Jak można się było spodziewać, tylko kwestią czasu była czystka, czyli usuwanie ich przez YouTube z uwagi na rzekome naruszenie praw autorskich. We wszystkich postach, w których je pododawałam, już ich nie ma, a w miejscu filmu pojawia się tylko okienko z napisem "Film niedostępny". Spodziewałam się tego i w opisach zwykle zaznaczałam, że pewnie wkrótce znikną. W tym poście były aż trzy takie filmiki, Elvisa w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", o dziwo całkiem dobrej jakości, lecz spotkał je ten sam los - zostały zablokowane. Pewnie do czasu sądowe rozstrzygnięcia praw autorskich, o ile któraś ze stron zdecyduje się na taki ruch, w co wątpię. Po denuncjacji YouTube swoje zrobił i raczej nikt się nie będzie sądził za ciężkie pieniądze tylko po to by udowodnić swoje prawa do kilkuminutowego filmiku sprzed pięćdziesięciu lat, aby zrobić dobrze fanom Elvisa i mieć prawo do jego publikowania w sieci.

Szkoda, bo to były ciekawe filmiki. Liczyłam, że może zdążę napisać ten post zanim je usuną, abyście mogli je zobaczyć. Nie było szans, niektóre zablokowano już po kilku dniach.

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" wraz z peleryną jest w Graceland od czasów Elvisa, lecz bez pasa. Jego losy są nieznane, prawdopodobnie jest w rękach prywatnych, ale jak w nie trafił, nie wiadomo.

Replikę "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. w wersji podstawowej (jumpsuit + pas w wersji I) za 3.132,- dolary, a z dodatkiem peleryny za 4.089,- dolarów. To promocyjna cena, wcześniej był dostępny odpowiednio za 3.600,- i 4.700,- dolarów.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 stycznia 2022 roku):

Strona elvisconcerts.com podaje, że podczas koncertu 21 sierpnia 1973 roku, o godzinie 20:30 (Dinner Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas, Elvis wystąpił w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Green Linning". Jednak dotarłam do relacji z koncertu Wendy Murton (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 123, October 10 1973), w której podaje, że podczas tego koncertu Elvis wystąpił w "Black Spanish Flowers Red Linning" (czyli nie "green" tylko "red") i zakładał do niego białe i czerwone chusteczki.

Nie jest tak, jak wydaje się niektórym, że Elvis w "Black Spanish Flowers Red Linning" zaczął występować dopiero w 1974 roku. Taki wniosek wysnuto zapewne na podstawie pierwszej znanej daty konkretnego występu podanej na stronie elvisconcerts.com. Niestety oni też są zależni od źródeł i nie do każde zawsze dotrą. W recenzji Recenzja Christine Colclough ("Elvis News Service Weekly", Issue 120-21, September 1973), która była na wszystkich koncertach Elvisa sezonu 9, poczynając od 22 sierpnia, a kończąc na Closing Show 3 wrześnie 1973 roku, czytamy:
"Miał na sobie siedem różnych kombinezonów, ale tym razem bez peleryn. Dwa kombinezony były czarne, jeden z czerwonymi wstawkami i kamieniami, a jeden z zielonymi, których wzór tworzyły gęsto zwijające się wzory złotych ćwieków. W zielonym i czarnym powiedział: »Pancho Vila jest tutaj«, myśląc, że wygląda jak meksykański bandyta. Reszta to były białe kombinezony".
Zwróćcie uwagę, że było to już po koncercie 21 sierpnia 1973 roku, o godzinie 20:30 (Dinner Show), na którym Elvis też wystąpił w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning" (zgodnie z informacją od Wendy Murton). A zatem podczas tego sezonu wystąpił w nim przynajmniej dwa razy.

Wspomniany przez Elvisa, Pancho Vila, był postrzegany jako meksykański bandyta, w rzeczywistości był przywódcą partyzantki chłopskiej, generałem z okresu rewolucji meksykańskiej (1910-1920). Być może ta jego (Elvisa) wypowiedź przyczyniła się do nazwy "Spanish", gdyż Meksyk był skolonizowany przez Hiszpanów przez prawie 300 lat, a wpływy tej kolonizacji już na zawsze zmieniły ten kraj i są widoczne do dziś.

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" i jego pasa, jakie można kupić w sklepie firmy Pro Elvis Jumpsuit, z dwoma rodzajami kolorów blaszek. Oczywiście nie zgadza się ich kształt i motyw. Stylizowane prostokąty ze ściętymi narożnikami i motyw dyliżansu, to cechy pasa z zielonej linii kolorystycznej tego kostiumu, w wersji czerwonej mamy prostokątne blaszki i motyw Coca-Coli

Ponoć zdjęcie oryginalnej peleryny do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", lecz pewności nie mam

Zbliżenie na oryginalny pas do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit". Poniżej replika blaszki - są takie cztery na pasie. Na samym dole zbliżenie, na którym najlepiej widać klamrę. Blaszka na niej jest zupełnie inna niż te na pasie, podzielona na dwie części. U dołu na każdej z nich trzy kobiety, ale co jest nad nimi trudno powiedzieć, być może macki ośmiornicy na tej po lewej, ale na prawej, nie wiem, może butelka, z której nalewany jest płyn do szklanki? Do tej po lewej już nalano, więc nad nią widać bąbelki (czasem interpretowane jako macki ośmiornicy), a do tej po prawej właśnie jest nalewany z butelki?

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" prezentowany na różnych wystawach organizowanych w Graceland

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" prezentowany na wystawie zatytułowanej "Elvis Experience Brasil 2012", która miała miejsce w Shopping Eldorado w Sao Paulo (adres: AV. Rebouças, 3970 - Sosny, Sao Paulo (SP)), w dniach od 9 maja 2012 roku do 2 grudnia 2012 roku

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" prezentowany na wystawie zatytułowanej "Elvis Experience Brasil 2013", która trwała od 16 maja do 2 lipca 2013 roku. Została zorganizowana w Barra Shopping Sul (obiekt handlowy przy ulicy Av. Diário de Notícias 300, w dzielnicy Cristal) w Porto Alegre (Brazylia)

Jumpsuit "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" prezentowany na drugiej wystawie londyńskiej, zatytułowanej "Elvis on Tour", która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku, na obiekcie Arena O2

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning Suit". Wszystkie zdjęcia są z koncertu, który odbył się 1 września 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV). Na ostatnim zdjęciu Elvis czyta na scenie fragment książki "O'Grady. The Life and Times of Hollywood's No.1 Private Eye", w związku ze sprawą Patricii Parker, która pozwała go o ojcostwo - patrz post "♥ Kobiety - Patricia Parker"

Elvis podczas występu na scenie w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning Suit", ale nie wiem z jakiego koncertu

Przykładowe okładki wydawnictw muzycznych, na których znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "Black Spanish Flowers Red Linning Suit"

Strona z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access"

Dziesięciominutowy klip, całkiem dobrej jakości, z wystawy "Elvis Experience Brasil 2012", na której zaprezentowano również i ten jumpsuit


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze



2 komentarze:

  1. Raczej sezon lato 73 wchodzi w grę. Ciekawe czy założył pelerynkę.
    Za piękna by jej nie założył .

    OdpowiedzUsuń
  2. Teoretycznie wszystkie z tych trzech, co wymieniłam są możliwe. 1973 pasuje najbardziej dlatego, że wtedy zakładał dwa pozostałe z tej serii. Z drugiej strony, skoro jeszcze wrześniu 1974 miał go na sobie, to może w tym samym roku też.

    Być może na jakimś wcześniejszym, ale na pewno nie 1 września. Przynajmniej jedno ze źródeł podało, że podczas koncertu 1 września, nie miał na sobie peleryny ani przez chwilę.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html