wtorek, 30 listopada 2021

Jumpsuit - Snowflake

Nazwa najczęściej spotykana:  White Snowflake Suit
Nazwa alternatywna:  White Blue Snowflake Suit
Inne nazwy:  White Stone Snowflake Suit,  White Snowflakes Second Suit,  White Snowflakes 1973 Suit 
Linia / Seria:  Karate Style / Snowflake
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  turkusowa

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików; przód i tył torsu, wierzchy rękawów, boki kostiumu, pokryte wzorem utworzonym z owalnych błękitno-turkusowych i okrągłych jasnoniebieskich kamieni, osadzonych w złotych okuciach; między nimi znajdują się złote romby i piramidki; wzór przypomina śnieżki; turkusowe fałdy w nogawkach; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; nabijany owalnymi błękitno-turkusowymi i okrągłymi niebieskimi kamieniami, osadzonymi w złotych okuciach oraz złotymi piramidkami i rombami; złote podłużne, zdobne blaszki, jedna na klamrze i jedna z tyłu pasa; takie same po bokach, ale łamane; dwa złote łańcuchy, z takimi sami kształtem oczkami, przy czym górny drobniejszy, a dolny masywny; nazywany "White Snowflake Belt";
  • peleryna - biała z turkusową podbitką; zdobiona takimi samymi elementami jak kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, błękitne, turkusowe, jasnoniebieskie
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 11 lutego 1973 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas); 
  • 22 lutego 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas); 
  • 26 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:30, Sports Arena, San Diego CA (oryginalny pas); 
  • 23 czerwca 1973 roku, o godzinie 15:00, Nassau Veteran Coliseum, Uniondale NY (pas oryginalny);
  • 1 lipca 1973 roku, o godzinie 15:00, Municipal Auditorium, Nashville TN (oryginalny pas); 
  • w Sezonie 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (także podczas innych koncertów);
  • prawdopodobnie w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe NV (patrz opis);
  • w Sezonie 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (konkretne daty nieznane);
  • być może w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (patrz opis);

Opis:

Kiedy Elvis w 1972 roku sięgnął ponownie po jumpsuit "White Spectrum Suit", przygotowano "White Snowflake Suit", z takim samym wzorem, lecz z użyciem innych elementów zdobniczych. W "White Spectrum Suit", były to wyłącznie złote ćwieki o różnych kształtach. Natomiast w "White Snowflake Suit" zdobienie uzyskano przy użyciu owalnych błękitno-turkusowych i okrągłych jasnoniebieskich kamieni, osadzonych w złotych okuciach oraz złotych rombów i piramidek.

Jednak ze sceny znamy go dopiero z 1973 roku. Oczywiście spekuluje się, że swoją premierę miał już w 1972 roku, lecz póki co nie ma na to żadnych dowodów wizualnych. Mało prawdopodobne, gdyż musiałoby to być już w Sezonie 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku), a wtedy ten kostium dopiero powstawał.

Natomiast kilka razy miał go na sobie w Sezonie 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku) oraz w Sezonie 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV). Jak napisano w jednym z materiałów:
"„Kombinezon Snowflakes” był rzadko noszony podczas tras koncertowych, częściej był używany w Las Vegas w 1973 roku (zwłaszcza w lutym)".
Prawdopodobnie Elvis wystąpił w jumpsuicie "White Snowflake Suit" również w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe (NV), w każdym razie od ludzi Elvisa wiemy, że został wytypowany na tą trasę i przygotowany przez garderobianych, co oczywiście nie jest równoznaczne z tym, że w nim wystąpił.

Jeśli chodzi o Sezon 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), to obfituje on w bliżej nieokreślone "białe jumpsuity", których świadkowie nie potrafili nazwać. Czasem tylko podawali, że fałda w nogawkach była czerwona lub niebieska. Prawdopodobnie pośród tych dat są te koncerty, na których Elvis w nim wystąpił.

Były też sugestie, że mógł go jeszcze nosić w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas. Z tego sezonu znamy zaledwie kilka kostiumów i faktycznie one wszystkie były używane przez Elvisa już w 1973 roku. Jednak czy wystąpił wtedy również "White Snowflake Suit", trudno powiedzieć.

Porównanie kamieni "aurora borealis" (zorzy polarnej) na jumpsuitach: "Blue Teal Stone Suit" i "White Snowflake Suit"

Według wszelkich danych Elvis w swojej garderobie scenicznej miał tylko dwa kostiumy, w których zdobieniach wykorzystano kamienie "aurora borealis" (zorzy polarnej). Były to: "Blue Teal Stone Suit" i "White Snowflake Suit", oba znane nam z 1973 roku. Specyfika tych kamieni polegała na tym, że pod wpływem światła mieniły się tylko kolorami tęczy, tak jak niebo podczas zorzy polarnej. Czyli nie emitowały światła białego. To rzekomo efekt domieszki tytanu. Dlatego, żeby w jumpsuicie "Blue Teal Stone Suit" uzyskać efekt spadających meteorów, które podczas zorzy polarnej na niebie są widoczne w postaci białych opadających punkcików, Bill Belew umieścił na tym jumpsuicie również kuliste kamienie inkrustowane drobnymi diamentami. Jednak w "White Snowflake Suit" tego rozwiązania (imitującego deszcz meteorów) już nie zastosował.

Kwestią sporną pozostają kolory łańcuchów przy pasie. Jedni podają, że były złote, inni że srebrne, a jeszcze inni, że jeden złoty a drugi srebrny. Poza zdjęciami pasa widocznego na Elvisie, udało mi się znaleźć tylko dwa zdjecia oryginału. Jedno z katalogu aukcyjnego, gdzie pas nie przypomina kolorami samego siebie, ponieważ fotografia jest buro-brązowa, a drugie z jego obecnej lokalizacji, na którym wszystkie jego elementy są srebrne, nawet romby i piramidki, które jak wiemy były tylko złote. Być może kiedyś trafię na dobre kolorowe zdjęcie ze sceny, które rozwikła tę zagadkę. Prawdopodobnie górny był jednak złoty, w odcieniu niklowym.

Ponieważ, jak podają źródła, "White Snowflake Suit" był ulepszoną wersją "White Spectrum Suit", raczej nie miał dubla, gdyż poniekąd sam nim był.

Wspólną nazwą stosowaną do obu tych jumpsuitów jest "White Snowflake Suit". Jednak w obu tych przypadkach, aby uniknąć nieporozumień i przekłamań, zaleca się stosowanie jej z podaniem roku - "White Snowflake 1971 Suit" dla "White Spectrum Suit" (ze złotymi ćwiekami) i "White Snowflake 1973 Suit" dla "White Snowflake Suit" (z niebieskimi kamieniami). Jednak nazwa "White Snowflake Suit" bardziej przylgnęła do drugiego kostiumu, z uwagi na to, że płatki śniegu są białe z niebieską poświatą, w ten sposób stając się nazwą główną i najbardziej rozpowszechnioną dla tegoż kostiumu. Pierwszy najbardziej znany jest jako "White Spectrum Suit".

Do tych kostiumów stosuje się też nazwy, które podkreślają różnicę między elementami zdobniczymi, z których wykonano najbardziej charakterystyczne fragmenty wzoru - złote ćwieki i niebieskie kamienie. Odpowiednio "White Gold Snowflake Suit" (do "White Spectrum Suit") i "White Blue Snowflake Suit" (do "White Snowflake Suit").

Inna nazwa do tego jumpsuitu to "White Snowflake Second Suit", która niejako stawia go w pozycji dubla do "White Spectrum Suit". Ostatnia, "White Stone Snowflake Suit", podkreśla iż główny wzór uzyskano za pomocą kamieni, których nie było w "White Spectrum Suit".

Jumpsuit "White Snowflake Suit" jest w Graceland od czasów Elvisa. Natomiast jego pas trafił w ręce prywatne, lecz nie wiem kiedy i jak. Być może jeszcze Elvis go komuś podarował.

W przestrzeni publicznej pojawił się w 1995 roku, na aukcji "Elvis Presley Memorabilia, October 6 & 7, 1995 in Las Vegas & Los Angeles", którą obsługiwał dom aukcyjny Butterfield & Butterfield we współpracy z Bonhams. Od lat 90. do dziś znajduje się w Hollywood Casino & Tunica Hotel, w Tunica (MS), więc prawdopodobnie to oni go wtedy kupili.

Aczkolwiek w opisie aukcji podano, że dołączono certyfikat z Elvis Presley Museum, podpisany przez Billy'ego Smitha. A taką nazwą - Elvis Presley Museum - posługiwały się wówczas dwa muzea - Graceland i Jimmy'iego Velveta, co jest bardzo mylące. W tej sytuacji można się zastanawiać, które z nich wystawiło wówczas ten pas. Elvis Presley Museum Jimmy'iego Velveta, ponieważ na tej aukcji wystawiał on (najwięcej pamiątek, ponad 400), MGM, Paul Lichter, Joe Esposito oraz Dick Grob, Graceland nie. A jeśli Jimmy Velvet, to prawdopodobnie przed nim pas ten należał do innej osoby. Po śmierci Elvisa, Jimmy Velvet nosząc się z zamiarem otwarcia jego muzeum, skupował od ludzi wszelkie przedmioty należące Presleya, które on jeszcze za życia wydał innym.

Jak już jesteśmy przy pasie, zakładał go tylko do jumpsuitu "White Snowflake Suit". W każdym razie tak wynika ze zdjęć, które znamy, lecz czy rzeczywiście nigdy nie użył do niego innego pasa, pewności mieć nie można, gdyż nie mamy zdjęć ze wszystkich koncertów, na których w nim wystapił.

Replikę "White Snowflake Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. w wersji podstawowej (jumpsuit + pas) za 3.480,- dolarów, a z dodatkiem peleryny za 4.437,- dolarów. To promocyjna cena, wcześniej był dostępny odpowiednio za 4.000,- i 5.100,- dolarów.

Na końcu postu są zdjęcia czarnej wersji tego jumpsuitu. Firma nie mam jej w stałej ofercie, została przygotowana na indywidualne życzenie. Moim zdaniem nie wygląda dobrze.

Chociaż jest trochę zdjęć Elvisa w tym kostiumie na scenie, to nie znalazłam żadnego, które byłoby względnej jakości i nie dlatego, że takie nie istnieją. Po prostu niektórzy przesadzili z obniżeniem ich jakości. Ponoć wynika to z jakichś amerykańskich przepisów, które mówią, że nie wchodzimy w kolizję z prawami autorskimi, jeśli umieścimy zdjęcie, do którego nie mamy praw, ale w obniżonej jakości w stosunku do oryginału. Myślę, że to jedyna przyczyna tego stanu rzeczy.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 października 2022 roku):

No i mamy potwierdzenie Sezonu 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV), dzięki filmikowi 8mm - koncert z 22 lutego 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show). Klip na końcu postu.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (07 czerwca 2024 roku):

Jakiś czas temu w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. dodano pelerynę do jumpsuitu "White Snowflake Suit", której wcześniej nie było. Był tylko jumsuit.

Replika peleryny do jumpsuitu "White Snowflake Suit", jaką od jakiegoś czasu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

*
*      *
*       *       *

Replika jumpsuitu "White Snowflake Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa do jumpsuitu "White Snowflake Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Górne zdjęcie jest sprzed 2018 roku

Replika jumpsuitu "White Snowflake Suit", jaką od 2021 roku można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. Aczkolwiek bez peleryny i bez pasa

Zdjęcie oryginalnej peleryny do jumpsuitu "White Snowflake Suit", która obecnie znajduje się w Graceland

Zdjęcie oryginalnej peleryny do jumpsuitu "White Snowflake Suit" eksponowanej na wystawach w Graceland

Oryginalny pas do jumpsuitu "White Snowflake Suit", który obecnie znajduje się w Hollywood Casino & Tunica Hotel w Tunica (MS)

Okładka katalogu aukcyjnego "Elvis Presley Memorabilia, October 6 & 7, 1995 in Las Vegas & Los Angeles", którą obsługiwał dom aukcyjny Butterfield & Butterfield we współpracy z Bonhams i strona z pasem "White Snowflake Belt". Poniżej zdjęcie pasa jakie znalazło się w tym katalogu - zastanawia dlaczego akurat takie, przekłamujące kolory, jakby nie szło zrobić lepszego

Oryginalny jumpsuit "White Snowflake pokazywany na wystawach organizowanych przez Graceland. W zasadzie tutaj wszystkie ekspozycje są z Trophy Room, tylko z różnych okresów i w różnych kombinacjach

Jumpsuit "White Snowflake na drugiej wystawie londyńskiej, zatytułowanej "Elvis on Tour", która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku

Elvis w jumpsuicie "White Snowflake Suit" poza sceną. Tutaj w otoczeniu swoich ludzi idzie z auta do obiektu, w którym wystąpi (daty nie podano)

Elvis w jumpsuicie "White Snowflake Suit" poza sceną. Tutaj w otoczeniu swoich ludzi idzie z auta do hotelu po jakimś koncercie. Ponoć tym zdjęciem zilustrowano artykuł w gazecie Honolulu Advertiser, która ukazała się 15 stycznia 1973 roku, czyli na drugi dzień po koncercie satelitarnym. Mam wątpliwości co do tego opisu, gdyż 14 stycznia 1973 roku, Elvis wystąpił w "White Aloha Suit" i nie chce mi się wierzyć żeby gazeta nie dysponowała żadnym zdjęciem z tego koncertu i do artykułu o koncercie satelitarnym wstawiła zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Snowflake Suit", zrobione po zupełnie innym występie

Elvis w jumpsuicie "White Snowflake Suit" poza sceną. Tutaj w otoczeniu swoich ludzi po koncercie - albo idzie do auta, albo z auta już do hotelu. Daty nie ustalono

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Snowflake Suit" - zdjęcia, na których nie ma peleryny

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Snowflake Suit" - zdjęcia, na których ma na sobie pelerynę

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się tam w 2007 roku

Artykuł z nieznanej gazety, w którym napisano o występie Elvisa 1 lipca 1973 roku, o godzinie 15:00, w Municipal Auditorium, w Nashville TN, więc prawdopodobnie to jakaś gazeta wychodząca w Nashville. Do artykułu dołączono zdjęcie Elvisa z koncertu w jumpsuicie "White Snowflake Suit"

A tutaj taka ciekawostka, wersja jumpsuitu "Black Snowflake Suit", z firmy B & K Enterprises Costume Co., wykonana na zamówienie indywidualne (spoza oferty). No może gdyby miał takie kamienie jak biały oryginał, to by się lepiej prezentował, ale z tymi nieprzezroczystymi nie wygląda dobrze

Dziesięciosekundowy fragment koncertu, o godzinie 24:00 (Midnight Show), z 22 lutego 1973 roku, na którym Elvis wystąpił w jumpsucie "White Snowflake Suit", oczywiście filmik 8mm

Elvis w jumpsucie "White Snowflake Suit" i pasie do niego dedykowanym podczas występu na scenie. To koncert z 1 lipca 1973 roku, o godzinie 15:00, w Municipal Auditorium, w Nashville (TN). Powyżej zdjęcie z tego koncertu
Link bezpośredni do obrazu: https://va.media.tumblr.com/tumblr_rtf24bGHp91rjwkcu.mp4
UWAGA! Aby uruchomić obraz trzeba dwukrotnie kliknąć na strzałkę u dołu



P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


18 komentarzy:

  1. Moim zdaniem,to jeden z ładniejszych strojów,czarna wersja może nie jest zła ale biały zdecydowanie lepszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie też, to jeden z najładniejszych kostiumów Elvisa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wersja z zieloną pelerynka to chyba pprzekoloryzowanie...
    Dwa rzadkie zdjęcia spoza sceny. Oczywiście to nie Honolulu czy jest pewność co do daty gazety?
    Tu biały strój jest lepszy .. przy czarnym jakieś niedopasowanie kolorów ..
    Zastanawiam się czy któraś fotka jest z 74 roku...

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak wyszła w światłach sceny.

    Ono zostało opisane tak "after the concert, on 15 January, was released a ad at the Honolulu Advertiser". Więc w sumie w grę wchodzi tylko koncert z 14 stycznia 1973. Jednak i tak coś tu wyraźnie nie pasuje. Jeżeli 15 stycznia 1973 mieli już zdjęcie Elvisa w "White Snowflake Suit", to znaczyłoby, że musiał wystąpić w nim już w 1972 roku, w co osobiście wątpię.

    Nie mam pojęcia. Wiesz jak one zwykle są opisywany - mają ciąg numerów nadanych automatycznie przy wgrywaniu na jakiś portal typu Pintrest. Jedynie jeśli ściągasz z jakieś strony, to czasem jest opis.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jesteś pewna że to snowflake ?
    Możesz wrzucić ta gazetę z datą ?
    Zdjęcie nie jest dokładne.

    OdpowiedzUsuń
  6. Krzysiu ja nie mam tej gazety. Mam tylko ten wycinek, który wrzuciłam. A treść, którą podałam, to nazwa tego pliku. W jego nazwie była ta informacja:
    after the concert, on 15 January, was released a ad at the Honolulu Advertiser.jpg

    Jestem pewna, że to Snowflake. Między innymi po pasie, który nosił tylko do tego kostiumu i kilka razy do Peacock. O widzisz, zapomniałam o tym napisać.

    Ja myślę, że to jakiś błąd opisu. Elvis nie wygląda na nim na 1972 rok. To musi być 1973.

    OdpowiedzUsuń
  7. dokładnie tak.
    PS. A jeszcze chciałem tak powiedzieć że ten jump podobny jest do Blue Pinwheel Stone Suit. tamten tylko niebieski i też płatki śniegu. dobrze że nie nazwali snowflake :)

    OdpowiedzUsuń
  8. kurna na zdjęciu ten z wąsami to sam thompson? jesli tak on był jego ochroniarzem chyba od 73 roku a nie od 72 więc fota musi być z 73... ewidentny błąd w gazecie w dacie.... może np. była z 15.01.1974 i wspominali show honolulu sprzed roku i dali fote elvisa z 73.
    elvis z wyglądu był elastyczny choć w 73 roku miał wahania wagi spore już. wygląda w miarę szczupło ale naprawdę zdjęcie pochodzi z trasy więc od kwietnia 73 w górę...

    OdpowiedzUsuń
  9. No mogło być tak jak piszesz. Ja jeszcze analizowałam z "White Spanish Suit", chociaż on rok późniejszy, ale miał podobne blaszki na klamrze i pasie. Ale to nie Spanish. Po wzorze na torsie nie da się poznać, ale widać po dołach nogawek i bokach rękawów, to Snowflake.

    P.S.
    Źle napisałam w poprzednim komentarzu. To właśnie od Spanisha pas nosił z Peacock. Zmyliła mnie klamra.

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie wiem czy Sam Thompson, czy Dick Grob, bo ja ich zawsze mylę. Tak jak Esposito z Hodge. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Jednak Dick. Czyli nie ma punktu zaczepienia ...

    OdpowiedzUsuń
  12. No nie ma. Chyba, że się trafi na to samo zdjęcie w innej lokalizacji i sprawa się wyjaśni. Lecz małe na to szanse, bo to zdjęcie gazetowe.

    OdpowiedzUsuń
  13. https://www.youtube.com/watch?v=dwR-4J-Ixv8

    OdpowiedzUsuń
  14. Dzięki. :) Niewiele widać, ale ważna jest data, bo nie ma jej w wykazach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Si capisce dalla cintura, quindi Elvis usava questa suit gia a Las Vegas.

      Usuń
    2. Questo è stato dato, ma non vi è stata alcuna conferma grafica.

      Tak podawano, ale nie było potwierdzenia graficznego.

      Usuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html