poniedziałek, 13 grudnia 2021

Jumpsuit - Sunburst

Nazwa najczęściej spotykana:  White Sunburst Suit
Nazwa alternatywna:  White Sunset Suit
Inne nazwy:  White Orange Sunburst Suit,  White Orange Starburst Suit,  White Orange Target Suit,  White Sunlight Suit,  White Raised On Rock Suit,  White Blast Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  pomarańczowy

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; przód i tył torsu, wierzchy rękawów i boki kostiumu pokryte wzorem, utworzonym z okrągłych kamieni różnej wielkości i w różnych odcieniach bursztynu i pomarańczu oraz złotymi ćwiekami o różnych kształtach; kołnierz napoleoński zdobiony;
  • pasek- biały, szeroki, skórzany; zdobiony takimi samymi elementami jak kostium; dodatkowo pokryty dużymi karbowanymi muszlami - sześć na pasie i dwie na klamrze; dwa rzędy złotych, takich samych łańcuchów; nazywany "White Sunburst Suit";
  • peleryna - biała z pomarańczową podbitką; zdobiona takim samym wzorem jak kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, jasnoniebieskie, beżowe, pomarańczowe, bursztynowe, jasnoczerwone;
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 27 stycznia 1973 roku, o godzinie 20:15, Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 15 lutego 1973 roku, o godzinie 20:15, Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 23 lutego 1973 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (pas oryginalny);
  • 23 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:30, Convention Center, Anaheim CA (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 24 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:30, Convention Center, Anaheim CA (oryginalny pas) (błędne wskazanie - patrz opis);
  • 21 czerwca 1973 roku, o godzinie 20:30, Omni Coliseum, Atlanta GA (oryginalny pas);
  • 29 czerwca 1973 roku, o godzinie 20:30, Omni Coliseum, Atlanta GA (oryginalny pas);
  • 2 marca 1974 roku, o godzinie 13:30,  Oral Roberts University , Tulsa OK (pas oryginalny) (błędne wskazanie - patrz opis);
  • 4 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe, LA (pas oryginalny) (błędne wskazanie - patrz opis);
  • 5 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, University Memorial Coliseum, Auburn AL (pas oryginalny);
  • 7 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe LA (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 9 marca 1974 roku, o godzinie 14:30, Charlotte Coliseum, Charlotte NC (oryginalny pas);
  • 13 marca, 1974 roku, o godzinie 20:30, Greensboro Coliseum, Greensboro, NC (pas oryginalny) (błędne wskazanie - patrz opis);
  • 15 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, University Of Tennessee, Knoxville TN (oryginalny pas);
  • w Sezonie 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (dokładne daty koncertów nieznane); 
  • prawdopodobnie w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku), Sahara Hotel, Lake Tahoe  NV;
  • w Sezonie 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (dokładne daty koncertów nieznane); 
  • być może w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV; 
  • być może w Sezonie 3 (od 16 do 27 maja 1974 roku), Sahara Hotel, Lake Tahoe NV;

Opis:

Elvis nosił "White Sunburst Suit" w 1973 i w 1974 roku. Znamy trochę konkretnych dat, ale w źródłach są pewne rozbieżności. W niektórych z nich pojawiają się wskazania koncertów, co do których strona elvisconcerts.com podaje inne kostiumy. Są to:
― 2 marca 1974 roku, o godzinie 13.30, Oral Roberts University, Tulsa, OK - "White Conquistador Suit";
― 4 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe, LA - "White Blue Target Suit";
― 7 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe, LA - "White Stone Flame Suit";
― 13 marca, 1974 roku, o godzinie 20:30, Greensboro Coliseum, Greensboro, NC - "White Blue Target Suit";

Tutaj bezsprzecznie błędnym wskazaniem jest koncert z 2 marca 1974 roku, o godzinie 13.30, bo mamy wiele potwierdzeń, że wystąpił wtedy w "White Conquistador Suit".

Jeśli chodzi o 4 oraz 13 marca 1974 roku, przypuszczalnie jedno ze źródeł, które podawało "White Sunburst Suit", przekręciło nazwę "White Starburst Suit" (jak przez wielu nazywany jest "White Blue Target Suit"), z powodu podobieństwa członów: "Starburst" i "Sunburst". Stąd w przypadku obu tych koncertów doszło do podawania tych dwóch kostiumów, jednak właściwym jest "White Starburst Suit", a nie White Sunburst Suit".

Natomiast w przypadku 7 marca 1974 roku, wydawało się, że błąd leży po stronie elvisconcerts.com, gdyż w kilku miejscach podano jumpsuit "White Sunburst Suit". Oprócz tego taką datą opatrzono kilka zdjęć Elvisa wchodzącego do obiektu Monroe Civic Center, ubranego w kostium "White Sunburst Suit" i z chusteczką na szyi. Kolejnym potwierdzeniem jest ubiór kilku ochroniarzy na tych fotografiach. Zawsze wyznaczeni na dany koncert ochroniarze Elvisa, byli ubrani w takie same uniformy. W razie gdyby się coś działo, była to informacja dla innych służb ochraniający koncert, że to ludzie Elvisa, a nie intruzi stanowiący zagrożenie. Kiedy towarzyszyli Elvisowi w innych okolicznościach, byli ubrani normalnie, po cywilnemu.

Jak wiemy, Elvis zawsze przyjeżdżał ubrany w kostium i gotowy do występu na kilkanaście minut wcześniej. Zatem nie wydaje się by w ogóle miał czas się przebrać z "White Sunburst Suit", w którym widzimy go na wejściu, w "White Stone Flame Suit", jaki podaje strona elvisconcerts.com. Oczywiście mogło dojść do sytuacji, że wyszedł na scenę w jednym, a później w wyniku jakiegoś zdarzenia przebrał się w drugi. Jednak nie trafiłam nigdzie na taką informację w odniesieniu do tego koncertu.

Poza tym, na internecie dostępne jest zdjęcie datowane na 7 marca 1974 roku, Elvisa z ojcem i Joe Esposito, w aucie na stacji benzynowej w Monroe (LA), gdzie ubrany jest wyraźnie do występu w jumpsuicie "White Stone Flame Suit". Wypłynęło też jedno zdjęcie ze sceny z tego koncertu, na którym jest w "White Stone Flame Suit", co potwierdza, że w tym kostiumie wystąpił 7 marca 1974 roku, a nie w "White Sunburst Suit".

W związku z tym przypisywanie daty 7 marca 1974 roku tym zdjęciom, raczej na pewno jest błędne. Na stronie elvis-collectors.com, te same zdjęcia zostały opatrzone datą 24 kwietnia 1973 roku, a pochodzą od dwóch różnych uczestników koncertu i dodatkowo zostały potwierdzone przez trzeciego. Zostały opisane - Elvis opuszcza hotel Anaheim Royal Inn, w Anaheim (CA) i udaje się do Convention Center, gdzie o godzinie 20:30 da koncert. No i tu mamy kolejny problem...

Strona elvis-collectors.com podaje, że są to zdjęcia z 24 kwietnia 1973 roku, podczas gdy według strony elvisconcerts.com, Elvis wystąpił wtedy w "White Thunderbird Suit", a w "White Sunburst Suit" dzień wcześniej, 23 kwietnia 1973 roku. Oba koncerty odbyły się w Anaheim (CA), na obiekcie Convention Center.

W związku z tym trochę bałaganu narobiło się z kostiumami przy tych dwóch koncertach w Anaheim (CA), które miały miejsce 23 i 24 kwietnia 1973 roku, o godzinie 20:30. Źródła dla obu tych koncertów wykazywały kostiumy: "White Sunburst Suit" i "White Thunderbird Suit". Faktycznie Elvis wystąpił w nich obu w Anaheim (CA), ale w różnych dniach! Błędy we wskazaniach wzięły się stąd, że wpisujący nazwy kostiumów robili to niechlujnie - patrzyli tylko "kwiecień 1973" i "Anaheim". Tym sposobem w zależności od źródła oba zostały przypisane do obu tych dni. W 2021 roku, strona elvisconcerts.com, która do tego czasu podawała jumpsuit "White Sunburst Suit" do koncertu z 23 kwietnia 1973 roku, a "White Thunderbird Suit" do koncertu z 24 kwietnia 1973 roku, skorygowała zapis i teraz podaje odwrotnie.

Na jednej ze stron napisano o jumpsuicie "White Sunburst Suit":
"Zadebiutował na przełomie stycznia i lutego 1973 roku. Był użyty kilka razy w 1973 roku, natomiast w 1974 roku jego użytkowanie było znacznie częstsze".
To ciekawa informacja, bo nie wynikająca ze znanych dat koncertów. Na ich podstawie moglibyśmy wyciągnąć wręcz odwrotny wniosek. Niemniej myślę, że jest wiarygodna, bo pochodzi od fana Elvisa, który był na jego wielu koncertach, a także zna sporo osób z otoczenia Elvisa, od których czerpał wszelkie informacje, jakie później wykorzystywał na swoich stronach internetowych poświęconych Elvisowi.

Do "White Sunburst Suit", Elvis miał jeden dedykowany pas i według wszelkich danych tylko ten zakładał do tego jumpsuitu. Tak przynajmniej wynika ze zdjęć jakie znamy. Jednak póki nie mamy zdjęć lub świadectw uczestników z wszystkich koncertów, na których w nim wystąpił, tej pewności mieć nie możemy. Zwłaszcza przy zamiłowaniu Elvisa do różnych kombinacji z pasami.

Nic również nie wskazuje na to, że pas "White Sunburst Belt" używał na scenie również do innych kostiumów, jak to miał w zwyczaju. To jeden z niewielu pasów, które nosił wyłącznie z kostiumem, do którego był dedykowany.

Wydaje się, że jumpsuit "White Sunburst Suit" został wykonany tylko w jednym egzemplarzu, mimo iż Elvis użytkował go przez dwa lata i to podczas dużej liczby koncertów.

Jumpsuit "White Sunburst Suit" zyskał wiele nazw. Ta najbardziej popularna "White Sunburst Suit", czasem z podkreślenie linii kolorystycznej (jak w przypadku większości jego nazw), "White Orange Sunburst Suit", ma związek ze skojarzeniami fanów - "sunburst", czyli "słoneczny wybuch". Podobnie jest z nazwami:
  • "White (Orange) Starburst Suit" - "wybuch gwiazdy",
  • "White (Orange) Sunlight Suit" - "słoneczne światło",
  • "White (Orange) Target Suit" - "tarcza",
  • "White Sunset Suit" - "zachód słońca".
Gene Doucette, który go zaprojektował, nazwał go "White Blast Suit" ("wybuch", "eksplozja"), jednak ta nazwa nie jest używana przez fanów.

Natomiast z innym typem skojarzenia wiąże się nazwa "White Raised On Rock Suit", nawiązująca do tytułu płyty "Elvis. Raised On Rock", wydanej 1 października 1973 roku, na której okładce znalazły się zdjęcia Elvisa ubranego w ten jumpsuit.

Czasami na aukcję trafiają szkice projektowe ubrań i strojów Elvisa. Tak było i w tym przypadku. Oryginalny szkic projektowy został sprzedany na aukcji Graceland, 13 sierpnia 2019 roku [dane aukcji: THE AUCTION AT GRACELAND•ELVIS WEEK•AUGUST 13, 2019; LOT #362: Original Concept Artwork by I.C. Costume Designer Gene Doucette of Elvis Presley’s “Blast” (Orange Sunburst) Jumpsuit; Minimum Bid: $1,000.00; Final prices include buyers premium.: $1,250.00; Estimate: $2,000 - $4,000; Number Bids: 2]. Za ile został sprzedany, nie mogę sprawdzić, gdyż Graceland znowu coś namieszało w dostępie do archiwalnych aukcji i linki* nie działają.

* Podaję dwa, bezpośredni do przedmiotu na Auction Graceland i drugi na portalu Live Auctioneers, ktory obsługiwał internetowych licytatorów:
http://auction.graceland.com/Original_Concept_Artwork_by_I_C__Costume_Designer_-LOT3918.aspx
https://www.liveauctioneers.com/item/74366293_original-concept-artwork-by-ic-costume-designer-gene

Wystawił go Gary Williams, który nabył ów szkic od Gene Doucette'a w czerwcu 1996 roku. To on również poczynił notatki na odwrocie ramki, w którą został oprawiony.

Mamy całkiem sporo zdjęć Elvisa w "White Sunburst Suit" ze sceny, co cieszy. Z ich jakością już jest gorzej, ale nie narzekajmy. Obyśmy mieli taki materiał do każdego kostiumu. Było też kilka fajnych klipów z występów na scenie, które wypłynęły latem tego roku (2021), ale jak wspominałam już przy omawianiu innego stroju, YouTube namiętnie je kasuje.

Graceland jest nadal w posiadaniu pełnego kompletu "White Sunburst Suit", czyli również pasa i peleryny. Kiedy jumpsuit nie był akurat na jakiejś wystawie lub w wypożyczeniu, można go było oglądać w stałej ekspozycji tak w starym jak i w nowym Graceland. We wcześniejszych latach czasem jego elementy eksponowano oddzielnie, dziś zwykle jest pokazywany w komplecie.

Nie brak też zdjęć z różnych wystaw. Pokazywano go między innymi na poniższych wystawach:
  • "Elvis Jumpsuits All Access" w Graceland, w 2007 roku;
  • "Elvis and us", w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, w dniach od 5 października 2011* roku do 4 października 2014 roku;
  • "Elvis at The O2", w Londynie w Wielkiej Brytanii, w dniach od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku.
* To data początku wystawy, ale "White Sunburst Suit" trafił na nią nieco później.

Muszę tu wspomnieć szerzej o wystawie "Elvis and us", która została zorganizowana w Liverpoolu (Wielka Brytania), w dniach od 5 października 2011 roku do 4 października 2014 roku. Początkowo jej zamknięcie przewidziano na 4 października 2013 roku, ale później zdecydowano o jej przedłużeniu do 4 października 2014 roku, z uwagi na niesłabnące zainteresowanie odwiedzających. Była wspólnym przedsięwzięciem The Beatles Story w Liverpoolu i Elvis Presley Enterprises, spółki macierzystej Graceland w Memphis. Wystawę zorganizowano w Museum of Liverpool, w The Beatles Story Pier Head - części muzeum ze stałą ekspozycją poświęconą The Beatles. Oprócz wielu innych eksponatów, najważniejsze tematycznie były trzy:
  • gitara basowa Fender, na której Elvis grał podczas spotkania z The Beatles,
  • stół bilardowy* Elvisa, na którym grał Ringo Star podczas tego spotkania;
  • jumpsuit "White Herringbone Suit", który ponoć Elvis miał na sobie, gdy pierwszy** raz zaśpiewał na scenie piosenkę Beatlesów "Yesturday".
* To był stół bilardowy jaki Elvis miał w swoim domu w dzielnicy Bel Air w Los Angeles (przy Perugia Way 565), gdzie miało miejsce spotkanie z The Beatles, a nie ten z Graceland. Do spotkania doszło w godzinach nocnych, 27 sierpnia 1965 roku.

** Z danych na stronie elvisconcerts.com wynika, że Elvis pierwszy raz zaśpiewał "Yesturday" 3 sierpnia 1969 roku w International Hotel, w Las Vegas (NV). Jednak wtedy wystąpił w "Black Red Herringbone Suit". Dopiero podczas drugiego jej wykonania na scenie, w tym samym miejscu, to jest 6 sierpnia 1969 roku, miał na sobie "White Herringbone Suit". Zatem, myli się Graceland, czy strona elvisconcerts.com? - nie wiem. Natomiast według Krzysztofa Potockiego Elvis zaśpiewał ją już podczas pierwszego koncertu 31 lipca 1969 roku, a wtedy wystąpił w "Black Herringbone Suit".


Jeśli chodzi o jumpsuit "White Sunburst Suit", w jednym z materiałów wyczytałam, że kostium ten nie był na wystawie od początku, tylko dowieziono go później, prawdopodobnie dopiero w 2013 roku. Właściwie źródło dokładnie nie określiło czasu dostarczenia kostiumu, wspomniało tylko, że kiedy zapadła decyzja o wydłużeniu wystawy o kolejny rok, EPE dodała do niej kilka eksponatów, w tym "White Sunburst Suit". Lecz dlaczego padł wybór na ten strój i czy w jakiś sposób powiązano go z The Beatles, nie wiem.

Replikę jumpsuitu "White Sunburst Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., aktualnie w cenie promocyjnej 3.110,- dolarów (wcześniej 3.575,-) w wersji podstawowej (kombinezon + pas), a z dodatkiem peleryny za 3.980,- dolarów (wcześniej 4.575,-).

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (21 grudnia 2021 roku):

Kiedy pisałam ten post, w datach koncertów na rosyjskiej stronie (http://elsey.narod.ru) podano, że Elvis w jumpsuicie "White Sunburst Suit" wystąpił 23 kwietnia 1973 roku w Anaheim. Aczkolwiek strona elvisconcerts.com podała, że 24 kwietnia 1973 roku. Ponieważ mam do niej większe zaufanie i ja podałam tę datę. Jednak dziś uzupełniając kostiumy w poście "Koncerty 1968-1977" zauważyłam, że przy koncertach z 23 i 24 w Anaheim, dwa stroje się dublują (są wykazywane w obu tych dniach) - "White Sunburst Suit" i "White Thunderbird Suit" - więc zaczęłam jeszcze raz sprawdzać, czy tak mówiły źródła, czy błąd leży po mojej stronie.

Nie popełniłam błędu. Tak podawała strona elvisconcerts.com jeszcze kilka dni temu (mam kopię). Dziś już to zmieniła i wykazuje dokładnie tak samo jak strona rosyjska, co z kolei kłóci się z informacjami i zdjęciami na stronie elvis-collectors.com, która podaje "White Sunburst Suit" do koncertu z 24 kwietnia 1973 roku.

*
*      *
*      *      *

 Szkic projektowy jumpsuitu "White Sunburst Suit". Poniżej zdjęcia oryginału szkicu, który został sprzedany na jednej z aukcji i zbliżenie na adnotację poczynioną przez projektanta oraz na opis kupca na odwrocie

Replika jumpsuitu "White Sunburst Suit", wraz z pasem i peleryną, jakie można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Sunburst Suit", jaką od 2021 roku można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. Aczkolwiek z pasem, lecz bez peleryny

Oryginalny jumpsuit "White Sunburst Suit" pokazywany na wystawach w Graceland i organizowanych przez Graceland

Oryginalny jumpsuit "White Sunburst Suit" pokazywany na wystawie "Elvis and us", zorganizowanej przez Graceland w Liverpoolu (Wielka Brytania), która trwała od 5 października 2011 roku do 4 października 2014 roku

Oryginalny jumpsuit "White Sunburst Suit" pokazywany na pierwszej wystawie londyńskiej, zatytułowanej "Elvis at The O2", która trwała od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku

Elvis w jumpsuicie "White Sunburst Suit" poza sceną - Elvis opuszcza hotel Anaheim Royal Inn, w Anaheim (CA) i udaje się do Convention Center, gdzie o godzinie 20:30 da koncert. Jak podaje strona elvis-collectors.com, to 24 kwietnia 1973 roku. Uwaga, zdjęcia te czasami są błędnie opisywane jako 7 marca 1974 roku, Monroe (LA)

Elvis w jumpsuicie "White Sunburst Suit" poza sceną - wraca do hotelu po koncercie, który dał o godzinie 14:30 w Charlotte Coliseum, w Charlotte (NC), 9 marca 1974 roku

Elvis w jumpsuicie "White Sunburst Suit" poza sceną - 29 czerwca 1973 roku na backstage Omni Coliseum Arena, Atlanta (GA), przed koncertem, który da o 20:30. Na pierwszym zdjęciu Sam Massell, burmistrz Atlanty (GA) z rodziną. Dolne po prawej to Louise McCurley, przewodnicząca fanklubu "Can't Get Enough of King Elvis" z Atlanty. Tego pluszowego psa dostała od Elvisa. Natomiast kim jest mężczyzna na górnych zdjęciach, nie wiem (być może autor tych wszystkich fotografii, Julian Grant?)

Elvis w jumpsuicie "White Sunburst Suit" poza sceną - wysiadł z limuzyny i wraca po koncercie do hotelu. Niestety nie wiem gdzie to jest i z jakiego dnia, ale wydaje mi się, że to powrót do hotelu Anaheim Royal Inn, w Anaheim (CA), po koncercie w Convention Center, o godzinie 20:30

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Sunburst Suit" - zdjęcia, na których nie ma na sobie peleryny

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Sunburst Suit" - zdjęcia, na których ma na sobie pelerynę

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Sunburst Suit" - przykładowe zdjęcia z różnych aukcji

Przykładowe wydawnictwa muzyczne, na których okładkach znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Sunburst Suit". Pierwsze zdjęcie to okładka płyty "Elvis - Raised On Rock", od której wziął jedną ze swoich nazw

Strony z wydawnictw drukowanych, na których znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Sunburst Suit". Pierwsze zdjęcie ma związek z wystawą "Elvis and us", zorganizowaną przez Graceland w Liverpoolu (Wielka Brytania), która trwała od 5 października 2011 roku do 4 października 2014 roku. Drugie zdjęcie, to książka "Elvis. June Tour 1973 Book. A Unique visual view of Elvis Performing Live in 1973" (Steve Rino, Bob Rush; 2011). Natomiast jeśli chodzi o trzecie zdjęcie, to nie wiem skąd pochodzi

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Sunburst Suit" - fragment koncertu z 15 lutego 1973 roku w Hilton Hotel w Las Vegas. To również filmik z "letniego rzutu 8mm", więc zbyt długo nie będzie dostępny


P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.



25 komentarzy:

  1. https://www.elvis-collectors.com/candid-central/062973fan.html

    Powyżej masz odnośnik z kim się spotkał 29.06.73 poza sceną.

    Szkic Mi przypomina flame z 76.
    Czyli nadal uważam że koncepcja wyszła w 73. Dużo podobieństw i stylów .

    Na wystawie Beatlesów pewnie strój się wziął losowo ..nie sądzę że były jakieś powiązania .

    Yesterday z 69 zaśpiewał 31.07 już. Miał od początku gotowa setliste. 3.08 to poprostu najwcześniejszy dostępny jak dotąd show po jego powrocie do Vegas .

    Też uważam że w stroju danym z hotelu to jechał na show ..
    Chociaż w college park z 28.09.74 zdążył się przebrać z tego pomarańczowego skórzanego bodajże w blue rainbow nie pamiętam już...

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki Krzysiu, już poprawiłam opis. :)

    No tak, Sunburst, Flame i Target, bardzo podobne i wszystkie z 1973.

    A 31 lipca wystąpił w Black Herringbone, czyli jakby nie patrzeć White Herringbone nie był tym kostiumem, w którym zaśpiewał "Yesturday" pierwszy raz.

    Już teraz też nie pamiętam, ale w College Park koncertował dwa dni - 27 i 28, więc teoretycznie mógł ta być dużo wcześniej. Pytanie też gdzie mieszkał, może w pokojach gościnnych tego obiektu. Jak porównasz zdjęcia z policjantami, kiedy był w Orange Leather i później te z występu w White Rainbow, to Elvis na nich zupełnie inaczej wygląda. Na tych pierwszych jest na wpółprzytomny, jak dopiero wstał i nie otrzeźwiał jeszcze po lekach nasennych. Na tych z koncertu już wygląda świeżo, na rozbudzonego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fakt 27.09 i 28.09 to jego gorszy czas...
    Ps. Na okładce raised... To ładnie przekokoryzowali na czerwień ta podbitka..

    OdpowiedzUsuń
  4. To był taki mocno nasycony pomarańcz, więc w zależności od oświetlenia mógł tak wyjść nawet bez retuszu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten strój też mi się podoba,ładny jest:-)

      Usuń
    2. Jest oryginalny, ale wolę inne. :)

      Usuń
    3. Tak,są ładniejsze od tego,ale ten taki najgorszy nie jest,tak można powiedzieć:-)

      Usuń
    4. Fajny kostium, są gorsze. :)

      Usuń
    5. Tak,on jest fajny,podoba mi się,ale np:White Spanish Flowers(red)podoba mi się jeszcze bardziej.Ale obydwa zaliczyłabym do moich ulubionych:-)

      Usuń
    6. Ja mam słabość do błękitnych, a "Blue Teal Stone", ciągle jest dla mnie numerem 1. :)

      Usuń
    7. O tak,Blue Teal Stone jest ładny,też lubię błękity,albo białe z niebieskimi elementami:-)

      Usuń
    8. Zapomniałam jeszcze dodać,że z dużą ilością kamieni,cekinów itp.:-))

      Usuń
    9. Tak, biel z błękitem, to też ładne połączenie. W Blue Teal Stone, kamienie są specyficzne, bo dobierane tak, by mieniły się w kolorach tęczy, oddając kolorystykę zorzy polarnej.

      Usuń
    10. Rzeczywiście,Elvis w tym stroju w blasku świateł sceny musiał robić nieziemskie wrażenie,mieniąc się kolorami zorzy.Ten strój to prawdziwe dzieło sztuki,jak również wiele jego pozostałych strojów.Ja się kiedyś nawet zastanawiałam,czy kiedykolwiek żył na świecie ktoś,kto robiłby takie samo wrażenie na ludziach jak Elvis,jeśli chodzi o aparycję i stroje i bardzo w to wątpię.Określenie,że wyglądał jak,,Książę z innej planety''idealnie do niego pasuje:-)

      Usuń
    11. No chyba nikt inny. W każdym razie nie w taki sposób. Elvis był naturalny, nawet jak jego niektóre stroje szokowały niektórych ludzi. Inni artyści byli sztuczni w tych swoich wyszukanych kostiumach.

      Usuń
    12. Właśnie,nawet nie ma co porównywać,bo ta sztuczność u niektórych to aż bije po oczach,a co do Elvisa to jak to ktoś ładnie o nim napisał w pewnym komentarzu na jednym z forów:,,Elvis to było piękne zjawisko".Po prostu nic dodać,nic ująć:-)

      Usuń
  5. A, dodałam jeszcze klip z tego letnie wysypu. Nie jest najlepszej jakości, ale o dziwo jeszcze go nie wykasowali, kwestia czasu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Vegas 15.02.73 ds od zawsze jest..tyle że gorszej jakości. Wyszła lepsza na wydawnictwie sold out.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wiesz, że w kwestii koncertów, to ja jestem poza tematem. Oglądam, ale nie mam żadnej bazy, chociaż bym chciała i to ogarnąć. :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak przy okazji na końcu można opisać dwa stroje które były na długo przed 68 rokiem.
    Frankie and Johnny 1965 czarny z frędzelkami i paskiem dedykowanym
    Double troyble 1967 kremowy z czarnymi szwami .. dwuczęściowy

    Taki żarcik ale tak popatrzyłem chwilę i się zastanowiłem ...🤣

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten kremowy był w pudłach do zniszczenia (jest na zdjęciach w tym poście o tej akcji), McGregor go uratował.

      Usuń
  9. W planach mam też omawianie każdego filmu, ale to daleka przyszłość. W katalogach filmów gromadzę też stroje, te ciekawsze, do których mam materiały zamierzam w nich omówić. Tylko potrzebowałabym jeszcze 10 ludzików do pomocy i stałą pensję bez konieczności świadczenia pracy, to może by mi życia starczyło na realizacje tych "elvisowych" planów.
    :))))

    To samo zamierzam z piosenkami, nawet nie masz pojęcia jakie ciekawe historie się z nimi wiążą.

    P. S.

    Weryfikuję listę koncertów z jumpsuitami. Zamierzałam to zrobić jak omówię jeszcze te sześć, które mi zostały, ale wzięłam się za to teraz. Trochę pod wpływem naszych rozmów.

    Koreluję jeszcze raz listę z postami o danym jumsucie, notatkami jakie mam, stroną elvisconcerts.com (zwłaszcza po tej rewolucji z listopada 2021). Na razie lata 1969-1971, wywróciłam do góry nogami.

    Krzysiu, wszystkiego dobrego w Nowym Roku, a na dziś szalonej zabawy sylwestrowej. :)))

    OdpowiedzUsuń
  10. jestem ciekawy ale nie naciskam:):)
    bede śledził twoje zapiski - cały czas śledze.

    all the best in 2022 Danusiu!

    OdpowiedzUsuń
  11. Dzięki. :)

    Właśnie skończyłam weryfikację listy koncertów ze strojami. Chociaż nie jest kompletna, bo 6 kostiumów do omówienia mi zostało.

    A miałam zupełnie inne plany na okres międzyświąteczny, chciałam skończyć taki jeden post, który męczę już trzy lata.:)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html