czwartek, 5 stycznia 2017

Jumpsuit - White Leather Black Fringe

Nazwa najczęściej spotykana:  White Leather Black White Fringe Suit
Nazwa alternatywna:  White Black White Fringe Suit
Inne nazwy:  White Leather Two Piece Suit,  White Rope Fringe Suit 
Linia / Seria:  Two Piece Leather
Kolor wiodący:  biały i czarny
Linia kolorystyczna:
  (nie ustalono)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • żakiet - biały, skórzany, bez rękawów; z przodu znajdują się białe oraz czarne frędzle, z przewagą tych ostatnich na obojczyku i kieszeniach; na plecach umieszczono orła w kolorze czarno-czerwonym; kołnierz napoleoński;
  • spodnie - białe lub czarne (nic nie wiadomo o ich kroju i zdobieniu - brak materiałów wizualnych);
  • koszula - biała, prawdopodobnie satynowa, z suto marszczonymi rękawami, z falbanką zamiast mankietu;
  • pasek - czarny, z motywem czarno-czerwonego orła (więcej nie wiadomo); 
Ilość egzemplarzy:  przynajmniej jeden;
Chustki dla publiczności:  nie ustalono (przypuszczalnie białe, czerwone, może także czarne i jeszcze inne);
Projekt i wykonanie:  nie ustalono;
Używany na koncertach:
  • 18 marca 1975 roku, o godzinie 22:00 (Opening Show), Hilton Hotel w Las Vegas, NV (oryginalny pas); 
  • prawdopodobnie przynajmniej jeszcze jeden raz w Sezonie 12 (od 18 marca do 1 kwietnia 1975 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas, NV

Opis:

Nie wiadomo czy do tego kompletu był przewidziany pas. Zapewne tak, gdyż do wszystkich kostiumów dwuczęściowych, do których Elvis zakładał koszule, były zawsze pasy, chociaż nie zawsze je ubierał na scenę (np. seria "Navy Blue Two Piece"). Podczas koncertu 18 marca 1975 roku, według informacji uzyskanych od fanów, którzy byli na tym koncercie, Elvis założył przypuszczalnie pas od jumpsuitu "Totem Pole" (znanego również jako "Gypsy") lub też oryginalny, przewidziany do tego stroju, który był łudząco do niego podobny, za sprawą czarno-czerwonych orłów.

Nieznane jest również jego pochodzenie. Mało prawdopodobne, że wykonano go w firmie IC Costume Co., Billa Belewa, która wtedy jako jedyna zajmowała się garderobą sceniczną Elvisa (prywatną też). Skórzaną odzież Elvis miał przede wszystkim z firmy North Beach Leathers, Billa Morgana, a ten pewnie by nie omieszkał wspomnieć o tym stroju w swojej książce "North Beach Leathers Tailors To The Stars", gdyby rzeczywiście przygotował go dla Elvisa. Było jeszcze jedno miejsce, z którego hipotetycznie mógł pochodzić ten komplet - sklep i pracownia Suzie CreamCheese. Bardzo modne wówczas miejsce, gdzie zaglądały kobiety z otoczenia Elvisa, w tym Linda Thompson. Wiemy, że Elvis był też w posiadaniu kilku rzeczy z tego sklepu (między innymi nabył jakiś kostium sceniczny, który potem użył na scenie, lecz nie udało mi się ustalić jaki - może właśnie ten?), a swego czasu nawet Linda zamówiła u Suzie jeden jumpsuit dla niego - "Two Toned Black Leather Suit".

Na zdjęciu poniżej znajduje się szkic, na podstawie którego rzekomo przygotowano ten jumpsuit. Niestety nie zawiera żadnego podpisu projektanta. Widać też wyraźne różnice między projektem, a tym co Elvis ma na sobie. Niemniej, nie ma w tym nic dziwnego. Bardzo często produkt końcowy odbiega od szkicu projektowego, który jest tylko formą zatrzymania wizji projektanta. Zdarza się też, że z jednego projektu rodzi się kilka kostiumów. O ile jumpsuit wykonano faktycznie na podstawie tego szkicu, nie można wykluczyć, że przewidziano jego dwie wersje, z żakietem z rękawami i bez, albo też projektant zmienił zdanie i wycofał się z długich rękawów, zastępując je materiałową koszulą. Ma to nawet sens, zważywszy na fakt, że skóra trudno się układa i efekt szerokich, suto marszczonych, lejących się rękawów byłby trudny do osiągnięcia. Zresztą nie byłby to pierwszy kostium wykonany dla Elvisa w podwójnej wersji (jeden dwuczęściowy z koszulą, kamizelą i spodniami oraz drugi jednoczęściowy z długimi rękawami). Być może nie jest to wcale koszula, tylko rękawy z lżejszego, cieńszego, bardziej przewiewnego materiału, zostały doszyte, tak jak te przy kostiumach "Egyptian Bird", "Totem Pole", czy "Alpine".

Nad lewą piersią widać też jakiś mały emblemat. Mam też wrażenie, że pod frędzlami po prawej stronie widać skraj jakiegoś zdobienia wychodzącego zza pleców.

W każdym razie, póki nie znajdą się inne zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, możemy tylko zgadywać jak on wyglądał w całości i jak prezentował się w nim Elvis.

Niestety, los tego stroju nie jest znany. Nigdy nie pojawił się na żadnej wystawie, co sugeruje, że mógł zniknąć krótko po koncercie lub nieco później, w każdym razie jeszcze za życia Elvisa. Może właśnie dlatego więcej go w nim nie widziano. Niewykluczone, że sam Elvis nim zadysponował, oddając go na jakąś aukcję lub obdarowując kogoś w prezencie, co przecież wielokrotnie się zdarzało. Podobnie uczynił ze wspomnianym przeze mnie wyżej "Black Two Toned Leather Suit", który też ubrał tylko raz, a potem oddał na aukcję charytatywną (twierdził, że kostium jest zbyt ciepły).


*      *      *
*      *
*

Ex Post

Uzupełnienie (2 marca 2022 roku):

Według świadków koncertu, na plecach był umieszczony duży czerwono-czarny orzeł. Jeśli chodzi o kolor spodni, relacje nie są zgodne. Jedni mówią, że były białe, inni że czarne (na szkicu projektowym są białe). To może świadczyć o tym, że Elvis wystąpił w tym kostiumie więcej niż raz, raz zakładając białe spodnie, innym razem czarne.

Kilka razy trafiłam na informację, z której wynikało, że w Sezonie 12 w Hilton Hotel w Las Vegas, Elvis nosił kilka nowych dwuczęściowych strojów, określanych jako "garnitury jednego dnia". Na przykład na niemieckim forum elvisnachrichten.de, w opisie "White Leaher Black White Fringe Suit", czytamy:
"Oprócz opisanego tu kombinezonu ["White Leaher Black White Fringe Suit"], podobno w marcu 1975 roku, miały miejsce inne wieloczęściowe garnitury "jednego dnia", które Elvis miał na sobie tylko raz. Ze względu na brak dowodów w postaci zdjęć, można jedynie snuć domysły".
Mówiono, że Elvis eksperymentował z nowymi strojami spoza firmy IC Costume Co. i w kilku takich wystąpił właśnie w tym sezonie, zakładając każdy z nich tylko jeden raz. Sugerowano, że były to stroje z jakiejś innej firmy, które spodobały się Elvisowi, ale nie sprawdziły się na scenie.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 listopada 2024 roku):

Sensacyjne zdjęcie, choć fatalnej jakości i czarno-białe. Od Alexa z Włoch. Ponoć również z tego samego koncertu, ale mam co do tego wątpliwości.

Prawdopodobnie Elvis wystąpił w "White Leather Black Fringe Suit" więcej niż raz. Myślę tak, ponieważ uczestnicy koncertów, którzy widzieli Elvisa w tym kostiumie na scenie nie są zgodni w opisach. Chodzi o dwie kwestie - pasa i koloru spodni.

SPODNIE. Mówiło się o białych i czarnych. Na tym zdjęciu są białe. Co prawda większość mówiła o białych spodniach, ale o czarnych też wspomniało kilka osób, więc tej informacji nie należy lekceważyć dopóki sprawa nie wyjaśni się definitywnie. Być może Elvis dobrał sobie czarne spodnie od innego kostiumu. Albo miał drugi egzemplarz z odwróconymi barwami, czyli "Black Leather White Fringe" i kiedyś założył górę od białego a dół od czarnego. Znamy taką sytuację, dokładnie z tego samego 1975 roku, gdy do góry "White & Black Street Suit" zakładał dół od "Black & White Street Suit" i odwrotnie. A może wyjaśniene jest bardziej prozaiczne, białe pękły podczas występu i zmienił je na czarne?

PAS. Aż kilka osób mówiło o pasie, opisując dość dokładnie jego wygląd. Na tym zdjęciu Elvis nie ma pasa. Mógł zdjąć, zgoda. Niemniej miał pas, w którym wystąpił. Chociaż na tym zdjęciu wygląda to tak, jakby miał jakiś pas, którego fragment (jakby płytkę od "Gold Attendance Belt") widać na wysokości pasa po prawej, a resztę (przód) przysłoniła koszula wychodząca ze spodni.

I jeszcze jedna rzecz. Nie da się ocenić czy na spodach rękawów są czarne frędzle, jak sugeruje szkic projektowy, gdyż zdjęcie jest wyjątkowo złej jakości i czarno-białe. Poza tym Elvis ma tu opuszczone ręce, więc nawet jeśli na spodach rekawów ma czarne frędzle, to nie są optycznie do uchwycenia na czarnym tle. Chociaż te wydają się być widoczne na kolorowym zdjęciu, aczkolwiek wyglądają na nim na biało-czarne.

Takie rozbieżności nie biorą się z niczego. Dlatego obstawiam, że Elvis wystąpił w tym kostiumie więcej jak raz, a być może miał go nawet w dwóch wersjach.

Kolejne zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Leather Black Fringe Suit"! Dzięki uprzejmości Alexa z Włoch. Niestety, fatalnej jakości, aczkolwiek ważne, że w ogóle jest!

*
*      *
*      *      *

Wyjściowy szkic projektowy jumpsuitu "White Leather Black Fringe Suit", tak przynajmniej podają prawie wszystkie źródła, które wspominają o tym jumpsuicie

Jak na razie, jedyne zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Leather Black Fringe Suit", z koncertu otwarcia Sezonu 12 w Hilton Hotel, w Las Vegas, które miało miejsce 18 marca 1975 roku

Pas od jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit" (zwanego również "Dark Blue Gypsy Suit"), który Elvis prawdopodobnie założył do tego jumsuitu podczas jedynego, znanego koncertu, na jakim w nim wystąpił. Lecz wysoce prawdopodobne, że założył oryginalny pas, który był do tego tylko łudząco podobny z powodu czarno-czerwonych orłów


6 komentarzy:

  1. Szkoda, że zachowało się tak mało informacji o tym stroju. Chyba jest to najmniej znany jumpsuit - a szkoda !

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, ale chociaż mamy jedno zdjęcie, a są takie jumpsuity, gdzie nie mamy żadnego, znamy je tylko z relacji osób, które je widziały na scenie. No niestety.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tłumaczenie:
    Jedna osoba, która była na koncercie, potwierdziła, że ​​spodnie były czarne.


    Bene, ho trovato anche questa informazione.

    No właśnie, też trafiłam na taką informację.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ho eliminato il commento in quanto le informazioni avute anni fa erano sbagliate, I pantaloni erano bianchi e il vestito è stato usato senza cinta.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tłumaczenie:

      Usunąłem komentarz, bo informacja, którą otrzymałem wiele lat temu była nieprawdziwa, spodnie były białe, a kostium był noszony bez paska.

      Usuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html