Nazwa najczęściej spotykana:Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit Nazwa alternatywna:Dark Blue Two Piece Blue Gold Silver Ornaments Inne nazwy: Dark Blue Flying Light Blue Ornaments Suit, Navy Blue Two Piece Blue Scallops Suit Linia / Seria:Navy Blue Two Piece / Navy & Jumpsuit Sleeveless Kolor wiodący: ciemny granat Linia kolorystyczna: srebrna / złota Części kompletu:2 Ilość elementów:4
marynarka - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, wykończonym dwoma rzędami ciemno granatowych, pokrytych materiałem guzików (trzy na rozcięciu z jednej strony oraz trzy z drugiej); dwie kieszenie na linii bioder (lekko ukośne), ze szpiczastymi środkiem patkami; poły marynarki owalne; ozdobny karczek, imitujący wzór na pancerzu pancernika, w formie niebieskich łusek obwiedzionych srebrno-złotym haftem; na każdej z nich umieszczony jeden duży szafir i kilka mniejszych, a na srebrno-złotym hafcie także małe szafiry oraz przezroczyste białe kamienie (prawdopodobnie kryształy górskie lub cyrkonie);
kołnierz napoleoński gładki (niezdobiony);
kombinezon - bez rękawów, ze srebrną fałdą w dole nogawki; po bokach spodni lampasy, z dwóch rzędów niebieskich łusek obwiedzionych srebrno-złotym haftem, imitujących pancerz pancernika; na każdej z nich umieszczony jeden duży szafir i kilka mniejszych, a na srebrno-złotym hafcie również małe szafiry oraz przezroczyste białe kamienie (kryształy górskie lub cyrkonie); lampasy na całej swojej długości są równej szerokości (od pach po krańce nogawek);
pasek - ciemno granatowy, szeroki, skórzany, z linią motywu jaki znajduje się na lampasach spodni, przebiegającą przez środek; dwa rzędy srebrnych łańcuchów;
koszula - typu puffy (bufka na przedramionach), z mankietem w formie falbanki; noszone kolory: na pewno niebieska i biała (przewidziana także srebrna);
Ilość egzemplarzy: przynajmniej cztery;
Chustki dla publiczności:białe, jasno niebieskie, modrakowe, niebieskie, jasnoczerwone(możliwe inne)
Projekt i wykonanie:Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.; Używany na koncertach:
21 marca 1975 roku, o godzinie 24:00, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: nie ustalono);
30 marca 1975 roku, o godzinie 20:15, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: żółta "puffy sleeves");
24 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Macon Coliseum, Macon, GA (koszula błękitna) (patrz opis);
28 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Lakeland Civic Center, Lakeland, FL (koszula: błękitna "puffy sleeves") (patrz opis);
1 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Omni Coliseum, Atlanta, GA (koszula: błękitna lub turkusowa "puffy sleeves") (patrz opis);
3 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Civic Center, Monroe, LA (koszula: turkusowa "puffy sleeves");
4 maja 1975 roku, o godzinie 14:30, w Civic Center, Lake Charles, LA (koszula: biała "puffy sleeves");
6 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State University Athletic, Murfreesboro, TN (koszula: biała "puffy sleeves") (patrz opis);
podczas innych koncertów w 1975 roku w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (Sezon 12);
być może jeszcze podczas innych koncertów w 1975 roku;
Opis:
Następny z pięciu kostiumów z serii "Navy Blue Two Piece Suit" i jeden z sześciu dwuczęściowych, w których zamiast typowych spodni do marynarki zastosowano całościowy kombinezon bez rękawów (szóstym jest biały "Two Piece Blue Shoulders White Suit", znany również jako "White Benefit Suit").
Również w przypadku tego kostiumu, jego debiut przypadł na marzec 1975 roku w Hilton Hotel, w Las Vegas. Zdecydowana większość kostiumów Elvisa, właśnie w tym miejscu miała swoją premierę.
Jeśli chodzi o koncert, o godzinie 20:30, 24 kwietnia 1975 roku, niektóre źródła podają kostium "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit". Strona elvisconcerts.com podaje "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, autorstwa George'a Hilla.
To samo mamy przy koncercie o godzinie 20:30, 1 maja 1975 roku. Niektóre źródła podają "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza kilka zdjęć także autorstwa George'a Hilla.
Podobną niezgodność mamy przy koncercie o godzinie 20:30, 28 kwietnia 1975 roku. Niektóre źródła podają kostium "Navy Blue Two Piece Snake Design Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza jedno zdjęcie Elvisa w tym kostiumie.
Również odnośnie kostiumu na koncercie o godzinie 20:30, 6 maja 1975 roku, źródła nie są zgodne. Niektóre podają "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza jedno zdjęcia Elvisa w tym kostiumie na scenie.
Bardzo dużo rozbieżności przy wskazywaniu kostiumu do danego koncertu. Sądzę, że częściowo przyczynił się do tego kolor tej serii. Z kolei zdobienia pod wpływem kolorowych filtrów świateł też mogły mieć przekłamany kolor.
"Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", Elvis nosił w tym samym okresie, co pozostałe kostiumy z tej serii. Niemniej, gdy spojrzymy na załączone zdjęcia, można odnieść wrażenie, że trzy z nich są z innego okresu. Chodzi o dwa zdjęcia z hawajskimi łańcuchami kwiatów na szyi oraz o jedno, gdzie stoi bokiem z zaciśniętą pięścią. Jest na nich wyraźnie inny, ma zmęczoną, opuchniętą twarz i jest grubszy niż na pozostałych. Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy faktycznie pochodzą z odleglejszego okresu, czy akurat w tym dniu nasiliły się jego objawy chorobowe, widoczne w postaci właśnie takich efektów. Przypomnę, że w przypadku połowy koncertów nie ustalono w jakim stroju na nich występował, więc obie opcje są tutaj możliwe.
Większość kostiumów Elvisa była zdublowana (sporządzona w dwóch egzemplarzach). W przypadku tej serii dotąd wyglądało na to, że kostiumy wchodzące w jej skład, zostały wykonane w pojedynczych egzemplarzach. Jednak zdjęcia wskazują na coś zgoła innego, w każdym razie akurat w przypadku tego kostiumu "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit". Na dwóch pierwszych, pochodzących z wystaw, marynarka zapinana jest aż na dwa guziki. Tymczasem na zdjęciach z koncertów, Elvis nosi wersję marynarki zapinaną tylko na jeden guzik (ponad wszelką wątpliwość). Zatem, być może trochę inna kolorystyka widoczna na kostiumach nie jest tylko efektem różnego nasycenia obrazu, użytych filtrów i zastosowanego naświetlenia, lecz faktycznie ilustruje ich zróżnicowanie? Drugim niepodważalnym dowodem są urywki filmów z koncertów, na których możemy zobaczyć Elvisa w trzech różnych "Blue Armadillo". Chodzi o kołnierz (patrz filmik oraz schemat na trzecim zdjęciu od dołu, gdzie zostało to rozrysowane).
Jak już wspominałam przy omawianiu innych kostiumów z tej serii, Elvis nie zakładał do nich pasa na scenę. Przypinał go tylko wtedy, gdy dany strój używał prywatnie. W przypadku obu "Armadillo" (tego tutaj - niebieskiego, oraz drugiego z czerwonym ornamentem), pasy się zachowały. Nie "zaginęły" tylko dlatego, że Elvis wykorzystywał je do innych jumsuitów, co jest udokumentowane licznymi zdjęciami. Pas od "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", Elvis namiętnie zakładał do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" (nazywanego również "Dark Blue Chicken Bone Suit").
Ilość egzemplarzy - wiemy o czterech. Jeden z kołnierzem z tyłu wykończonym trzema szpicami, dłuższy na środku, krótsze po bokach (patrz wzór nr 1 na zdjęciu z wzorami tyłów kołnierzy), występował w dwóch egzemplarzach, z jednym i z dwoma guzikami. Trzeci z kołnierzem z tyłu wykończonym pojedynczym szpicem. Czwarty, z kołnierzem z tyłu wykończonym owalnie. Być może było jeszcze więcej egzemplarzy, gdyż te, w których Elvis występuje na scenie zapinane są na jeden guzik, a egzemplarz* prezentowany na wystawie w Graceland na dwa. Poza tym dochodzi jeszcze kwestia kolorystyki - tak granatu materiału, jak i odcienia koloru niebieskiego na wzorze, a także złotych, srebrnych, srebrno-złotych haftów, które zdają się dodatkowo różnicować poszczególne egzemplarze.
* Właściwie w Graceland wystawiano dwa różne, ten z trójzębem i ten ze szpicem. Niestety, gdy widzimy je przodem, one się nie różnią, więc tak naprawdę nie wiemy, czy oba miały dwa guziki, czy tylko jeden z nich. W każdym razie nigdy nie spotkałam zdjęcia tego kostiumu z Graceland, na którym miałby tylko jeden guzik.
Jeśli chodzi o nazwę kostiumu, najczęściej używana jest ta ze słowem "Armadillo" (pancernik), rzadziej z "Scallops" (przegrzebki). Chociaż gdy bardziej wnikliwie przyjrzymy się zdobieniu, wydaje się, że mamy do czynienia raczej z motywem przegrzebków. Raz, wskazuje na to kształt "oczek", a dwa umieszczenie dużego kamienia w miejscu gdzie w muszli znajduje się ciało przegrzebka. Natomiast fanom zdobienie to bardziej kojarzy się z pancernikiem, głównie z powodu lokalizacji wzoru, za głową, poniżej szyi.
Natomiast nie do końca jasna jest sprawa metalicznych zdobień. Znany ze zdjęć pas do tego kostium ma srebrne hafty i łańcuch, a kamienie osadzone są w srebrnych okuciach. Natomiast jeśli chodzi hafty i okucia kamieni na samym kostiumie, na zdjęciach w przeważającej ilości pokazane są jako złote, choć nie brak srebrnych i złoto-srebrnych. Niemniej pamiętajmy, że większość zdjęć jest kolorowana.
Kostium (replika) "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" nigdy nie pojawił się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., podobnie jak żaden inny z pozostałych kostiumów z tej serii (włącznie z białym). Rzadko był też pokazywany na wystawach, a w ostatnich latach wcale.
Część źródeł podaje, że kostium ten ciągle jest w posiadaniu Muzeum Graceland, niemniej ja mam co do tego wątpliwości. Chociaż, być może jedna z wersji faktycznie ciągle tam jest. W innych źródłach, można spotkać informację, że zarówno kostium jak i pas, znajdują się w rękach prywatnych. Nikt jednak nie potrafi wskazać aukcji na jakiej by doszło do tej sprzedaży. Zatem jeśli tak jest, to kostium sprzedano pokątnie (poza oficjalną aukcją).
* * *
* *
*
Ex Post
Ostatnie ustalenia (9 września 2017 roku)
Prawdopodobnie to już chyba ostatni z "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", którego wyzbyło się Graceland. Został sprzedany na aukcji w dniu 12 sierpnia 2017 roku [dane aukcji: THE AUCTION AT GRACELAND•ELVIS WEEK•AUGUST 12, 2017; LOT #34: Elvis Presley Owned and Stage-Worn Sleeveless Jumpsuit and Jacket Made by I.C. Costume Co. - From the 1999 Graceland Archives Auction (C36A); Final prices include buyers premium.: $250,000.00], za 250.000,- dolarów.
Zawsze mnie martwią takie wyprzedaże jumpsuitów. Jedyny plus z tego taki, że dzięki ofercie trafiły do internetu ciekawe zdjęcia i wreszcie możemy zobaczyć ten kostium z tyłu, z przodu, a co najważniejsze - sam kombinezon nieprzykryty marynarką.
Ex Post
Ostatnie ustalenia (14 lutego 2019 roku)
Wreszcie udało mi się ustalić część losów tego kostiumu i jego pasa, choć nie wiem jeszcze jaką drogą znalazł się w Elvis-A-Rama Museum. Chodzi o wersję, którą sprzedano w 2017 roku.
Pas prawdopodobnie ciągle jest w Graceland, mimo że "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" został sprzedany w tym roku (2017) na aukcji Graceland, acz bez pasa. W latach 90. zarówno kostium jak i pas były w Elvis-A-Rama Museum. Jak kostium trafił stamtąd z powrotem do Graceland, nie wiem, ale ... 1 października 2006 roku Elvis Presley Enterprises, Inc. nabyło aktywa i znak towarowy do muzeum tylko po to żeby je zamknąć, ponoć chodziło o to by muzeum nie odbierało zwiedzających wystawie w Las Vegas, którą wkrótce zamierzano otworzyć. Niemniej CKX, Inc. (właściciel EPE), z uwagi na jego bogate zbiory, łaskawie przyznał Chrisowi Davidsonowi prawo do otwarcia muzeum na Hawajach. Dotąd nie skorzystał z tego prawa. Być może odsprzedał część zbiorów Graceland? Zatem być w może w Graceland jest ten egzemplarz z Elvis-A-Rama Museum? Czy jest to ten, który sprzedali 11 lat później (czy jeszcze inny jego egzemplarz)? W każdym razie o pasie nic nie słychać. Czy właściciel A-Ramy ma go nadal, czy faktycznie razem z kostiumem trafił wtedy do magazynów Graceland?
Ex Post
Ostatnie ustalenia (28 lutego 2019 roku)
Ten jaśniejszy pas (o ile faktycznie były dwa) jest obecnie w rękach francuskiego fana i kolekcjonera, Christiana Musio. Jaką drogą go nabył i kiedy, nie udało mi się ustalić. Patrz ostatnie zdjęcie przed klipem na końcu postu. Wcześniej był również w Elvis-A-Rama Museum, aczkolwiek nie wiem czy w tym samym czasie co kostium. Sądzę, że nie, bo nie znam zdjęcia z ekspozycji, na którym pokazany byłby jednocześnie kostium i pas, chociaż to oczywiście o niczym nie świadczy. Czy Christian Musio nabył go właśnie od nich, nie wiem.
Ex Post
Ostatnie ustalenia (14 października 2019 roku)
Pierwszy raz "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" został sprzedany na aukcji "The Elvis Archives Of Graceland", która odbyła się w dniach 8-10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel w Las Vegas (NV), a została przeprowadzona przez dom aukcyjny Guernsey's. Kostium był licytowany 10 października 1999 roku, w trzecim dniu jej trwania. Niestety nie mogę ustalić za ile został wtedy sprzedany.
Kolejny raz został sprzedany 12 sierpnia 2017 roku na aukcji Graceland o czym pisałam już wcześniej. A zatem na pierwszej aukcji kupiło go Elvis-A-Rama Museum, a na drugiej Christian Musio. To znaczy, że kostium wcale nie wrócił do Graceland, Graceland było tylko pośrednikiem w jego powtórnej sprzedaży (tej w 2017 roku) jako dom aukcyjny Graceland Auctions (który rozpoczął swoją działalność w sierpniu 2014 roku).
Ex Post
Ostatnie ustalenia (6 kwietnia 2021 roku)
Uporządkujmy to wszystko trochę, ponieważ można się zgubić. Mówimy tu wciąż o losach jednego z "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", bo tylko ten jeden egzemplarz wypłynął w przestrzeni publicznej za sprawą kilkukrotnej sprzedaży. Losy pozostałych egzemplarzy ciągle nie są znane. Chodzi o egzemplarz z najjaśniejszym haftem i z marynarką zapinaną na dwa guziki.
Pierwszy raz "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" został sprzedany na aukcji "The Elvis Archives Of Graceland" (Lot #36a), która odbyła się w dniach 8-10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel w Las Vegas (NV), a została przeprowadzona przez dom aukcyjny Guernsey's. Kostium był licytowany 10 października 1999 roku, w trzecim dniu jej trwania. Został sprzedany za 40.000,- dolarów. Na początku opis pozycji w katalogu podaje:
"Lot 36a C36A (zdjęcie) - KOMBINEZON BEZ RĘKAWÓW Z ŻAKIETEM I PASKIEM Dopasowany żakiet, pasek i kombinezon bez rękawów z metkami „I.C. Costume Co. Hollywood, California”. Granatowy ze srebrnymi i niebieskimi kryształkami...".
Niestety nie wiem, co napisano dalej. Materiał, do którego dotarłam cytuje tylko początki opisów dla każdej z pozycji.
W końcówce lat 90. i w latach dwutysięcznych zarówno kostium jak i jego pas były w Elvis-A-Rama Museum, chociaż nie znam zdjęcia, na którym byłyby pokazywane razem. To sugeruje, że były tam w różnym czasie lub po prostu taka była koncepcja wystawy. A zatem na aukcji w 1999 roku raczej zakupiło go właśnie Elvis-A-Rama Museum.
1 października 2006 roku Elvis Presley Enterprises, Inc. nabyło aktywa i znak towarowy do muzeum tylko po to, żeby je zamknąć. Ponoć chodziło o to aby muzeum nie odbierało zwiedzających wystawie w Las Vegas, którą wkrótce zamierzano otworzyć. Niemniej CKX, Inc. (właściciel EPE), z uwagi na jego bogate zbiory, łaskawie przyznał Chrisowi Davidsonowi prawo do otwarcia muzeum na Hawajach. Dotąd nie skorzystał z tego prawa. Aczkolwiek wiele wskazuje na to, iż wznowił swoją działalność w Las Vegas (są zdjęcie z 2012 i 2013 roku).
W związku z powyższym nie wiem, kto od tej daty był właścicielem kostiumu, czy pozostał u Chrisa Davidsona, czy przejął go Graceland.
Jedenaście lat później, 12 sierpnia 2017 roku został zlicytowany na aukcji Graceland Auctions, ale sam kostium, bez pasa. Niemniej z opisu przedmiotu nie wynika kto był sprzedającym (czy Chris Davidson, czy też Graceland). Został wtedy sprzedany za 250.000,- dolarów [dane aukcji: THE AUCTION AT GRACELAND•ELVIS WEEK•AUGUST 12, 2017; LOT #34: Elvis Presley Owned and Stage-Worn Sleeveless Jumpsuit and Jacket Made by I.C. Costume Co. - From the 1999 Graceland Archives Auction (C36A); Final prices include buyers premium.: $250,000.00]. Niestety nie wiemy też, kto został jego nowym właścicielem.
Natomiast pas jest obecnie w rękach francuskiego fana i kolekcjonera, Christiana Musio. Jaką drogą do niego trafił i kiedy, nie udało mi się ustalić tak na sto procent. Aczkolwiek prawdopodobnie bezpośrednio od Chrisa Davidsona i chyba w 2016, bo wtedy na jednym z portali pojawiło się jego zdjęcie z tym pasem. A jeśli tak, to by znaczyło, że ani pas ani kostium nie wróciły do Graceland, ono było tylko pośrednikiem w jego powtórnej sprzedaży (tej w 2017 roku) jako dom aukcyjny Graceland Auctions (który rozpoczął swoją działalność w sierpniu 2014 roku).
Niemniej ciągle nie wiemy, gdzie są pozostałe egzemplarze. Były przynajmniej cztery, co dokumentują zdjęcia.
Ex Post
Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):
Muszę tu jeszcze doprecyzować jedną rzecz. Mianowicie to nie jest garnitur (spodnie + marynarka), tylko kombinezon z marynarką.
Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy & Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, że odpowiadała przekonaniom ludzi, iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu wciąż nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie.
Po lewej szkic projektowy wspólny do granatowej i białej linii kostiumów z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless".
Acz pokazany akurat na przykładzie białej wersji.
*
* *
* * *
Replika jumpsuitu "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.
Kostium "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i pas do niego dedykowany, który Elvis na scenę zakładał tylko do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit"
Koszule przewidziane do kostiumu "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" (te nie są oryginalne, to repliki ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.). Ze sceny znamy tyko białą i niebieską
Pozostałe zdjęcia z wystaw, gdzie można było zobaczyć "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", zanim zostały sprzedane jego wszystkie egzemplarze. Pierwsze trzy są z wystawy przedaukcyjnej w 1999 roku, a ostatnie trzy zdjęcia są z Elvis A Rama Museum (wykonano je pomiędzy 11 października 1999 roku a 1 października 2006 roku)
A tutaj ciekawe zdjęcie jeszcze z Graceland, chociaż prawie nie widać kostiumu - jasna wersja od tyłu z okrągłym kołnierzem!
>
Zdjęcia kostiumu "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", którymi zilustrowano ofertę aukcyjną, dzięki czemu możemy go zobaczyć w całej okazałości. Poniżej wszywka firmowa oraz pierwszy z certyfikatów (sporządzony na aukcję w 1999 roku, kiedy wystawiono go pierwszy raz). P. S. Wszystkie zdjęcia ukażą się w powiększeniu po otwarciu ich w nowym oknie
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", sfotografowany podczas różnych występów w 1975 roku
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" poza sceną. Tutaj Elvis opuszcza hotel i jedzie limuzyną do Civic Center, w Lake Charles (LA), gdzie 4 maja 1975 roku, o godzinie 14:30 da koncert
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" poza sceną. Tutaj dwa zdjęcia Elvisa w aucie - nie znamy ani miejsca gdzie je wykonano, ani kiedy (daty). Mam też wątpliwości, czy Elvis jest na nich w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", czy "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit"
Dwa artykuły z gazety "The Ledger" (28 kwietnia 1975 roku), pierwszy zatytułowany "The King is there" ("Król jest tutaj") i drugi zatytułowany "Protection for Elvis increasingly difficut" ("Ochrona Elvisa jest coraz trudniejsza").Elvis w Lakeland (FL) dał wtedy trzy koncerty na obiekcie Lakeland Civic Center, dwa 27 kwietnia 1975 roku (w niedzielę, o godzinie 14:30 i 20:30) i jeden 28 kwietnia 1975 roku (w poniedziałek, o godzinie 20:30). Zdjęcie Elvisa na scenie w pierwszym artykule jest z niedzieli (27 kwietnia 1975 roku), z koncertu o godzinie 20:30, na którym wystąpił w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit". Na wcześniejszym koncercie tego samego dnia (o 14:30) wystąpił w "Navy Blue Two Piece Snake Suit", a następnego dnia (o 20:30) w "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit"
Strona z książki "Elvis on stage", Keith Alverson (Hardcover, 12 grudnia 2000), na której widoczne są dwa zdjęcia Elvisa w "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" z koncertu o godzinie 20:30, na obiekcie Omni Coliseum w Atlancie (GA), który odbył się 1 maja 1975 roku
Schematy zapięć wszystkich kostiumów z serii "Navy Jumpsuit Sleeveless" (inaczej "Navy with Jumpsuit Sleeveless" - marynarka z kombinezonem bez rękawów), gdzie "navy" zostało użyte w znaczeniu "marynarka"
Wzory tyłów kostiumów "Navy Blue Two Piece Armadillo". Wszystkie trzy zostały wykorzystane w niebieskiej wersji kostiumu. Jeśli chodzi o czerwoną, to mamy potwierdzenie dla wzoru nr 1 i 2, natomiast nie udało mi się znaleźć materiału graficznego, który potwierdzałby także użycie owalnego kołnierza dla tej wersji kolorystycznej
To te zwierzątka (przegrzebek, pancernik), a raczej jedno z nich, przypuszczalnie były inspiracją dla projektanta przy tworzeniu czerwonego i niebieskiego "Navy Blue Two Piece Armadillo Suit" (znanych też pod nazwą "Navy Blue Two Piece Scallops Suit")
Elvis podczas występów w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" z pasem od "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit"
Pas od "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" (ten jaśniejszy pas, o ile faktycznie były dwa) jest obecnie w rękach francuskiego fana i kolekcjonera, Christiana Musio. Wcześniej był własnością Elvis A Rama Museum (patrz Ex Post), co widać na drugim zdjęciu, gdzie leży u dołu peleryny "White Saturn Cape"
Klip z koncertowym wykonaniem piosenki "What Now My Love" z 1975 roku, ilustrowany różnymi występami Elvisa, w większości występującego w "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" (są też urywki w "Silver Phoenix Suit"). Od minuty 0:40 do 0:45 i od minuty 1:25 do 1:30, ma na sobie wersję z trzema szpicami na kołnierzu z tyłu. Od minuty 0:32 do 0:42 oraz od 1:16 do 1:20, ma na sobie wersję z okrągłym kołnierzem z tyłu. Od minuty 1:35 do 1:45 możemy zaobserwować wersję z pojedynczym szpicem
Klip z fragmentem koncertu popołudniowego z 27 kwietnia 1975 roku. Tutaj Elvis ma na sobie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" z owalnym obojczykiem
Klip z fragmentem koncertu z 28 kwietnia 1975 roku. Tutaj Elvis ma na sobie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" z owalnym obojczykiem
Ten karczek marynarki przypomina mi kołnierze muszkieterów. Nie wiem, czy Elvis lubił te stojące kołnierze, czy przepadał za nimi projektant strojów. Teraz takie kołnierzyki u bluzek nosi obecna premier.
Jedno i drugie. Elvis przepadał za nimi. Jeszcze jako młody chłopak, wszystkie kołnierzyki stawiał na sztorc. Po prostu tak lubił, to był jeden powód. Po drugie, ubzdurał sobie, że ma za długą szyję, a postawiony kołnierz na sztorc, optycznie ją skróci. Drugim jego zwyczajem było zawijanie rękawów (nawet krótkich), sugeruje się, że chciał w ten sposób pokazać bicepsy, a ja myślę, że też po prostu tak lubił. Sama to kiedyś robiłam i bynajmniej nie chciałam tym pokazywać żadnych bicepsów. :)
Elvisa upodobania w tym zakresie pokrywały się z wizją projektanta, który za pomocą tych przesadnie wysokich kołnierzy, chciał wyeksponować jego twarz, a jednocześnie podkreślić jego wielkość (w sensie artystycznym - Elvis Napoleonem sceny).
1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij. 2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:". 3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL". 4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz. 5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Instrukcja graficzna tu: https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html
Ten karczek marynarki przypomina mi kołnierze muszkieterów.
OdpowiedzUsuńNie wiem, czy Elvis lubił te stojące kołnierze, czy przepadał za nimi projektant strojów. Teraz takie kołnierzyki u bluzek nosi obecna premier.
Jedno i drugie. Elvis przepadał za nimi. Jeszcze jako młody chłopak, wszystkie kołnierzyki stawiał na sztorc. Po prostu tak lubił, to był jeden powód. Po drugie, ubzdurał sobie, że ma za długą szyję, a postawiony kołnierz na sztorc, optycznie ją skróci. Drugim jego zwyczajem było zawijanie rękawów (nawet krótkich), sugeruje się, że chciał w ten sposób pokazać bicepsy, a ja myślę, że też po prostu tak lubił. Sama to kiedyś robiłam i bynajmniej nie chciałam tym pokazywać żadnych bicepsów. :)
OdpowiedzUsuńElvisa upodobania w tym zakresie pokrywały się z wizją projektanta, który za pomocą tych przesadnie wysokich kołnierzy, chciał wyeksponować jego twarz, a jednocześnie podkreślić jego wielkość (w sensie artystycznym - Elvis Napoleonem sceny).