wtorek, 23 czerwca 2020

Jumpsuit - Black Phoenix

Nazwa najczęściej spotykana:  White Black Phoenix Suit
Nazwa alternatywna:  White Black Eagle Suit
Inne nazwy:  White Black Bird Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Phoenix
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czarna

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; na torsie, z przodu i z tyłu haftowany czarną nicią ptak Feniks; boki kostiumu, od pasa po krańce nogawek pokryte haftem imitującym pióropusze skrzydeł; czarne fałdy w nogawkach spodni; na wszystkich haftach osadzono małe przezroczyste białe kamienie powodujące mienienie się stroju; kołnierz napoleoński haftowany;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany; pokryty czarnym haftem, a także małymi białymi przezroczystymi kamieniami; trzy okrągłe blaszki na pasie z tyłu i dwie na jego klamrze z oksydowanego srebra; dwa rzędy równych, grubych, łańcuchów z oksydowanego srebra; na blaszkach motyw kobiety stojącej w trawie i machającej do kogoś ręką; nazywany "White Black Phoenix Belt";
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany; pokryty czarnym haftem, a także małymi białymi przezroczystymi kamieniami; pięć owalnych blaszek z oksydowanego srebra rozłożono na pasie w równych odstępach, na klamrze kolejne dwie; na blaszkach motyw kobiety stojącej między drzewami; dwa rzędy równych, dość grubych łańcuchów z nieoksydowanego srebra; nazywany "White Black Phoenix Second Belt";
Ilość egzemplarzy:  prawdopodobnie dwa;
Chustki dla publiczności:  białe, błękitneniebieskie, miodowe, żółte, czerwone;
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 1 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Von Braun Civic Center, Huntsville AL (pas oryginalny, wersja I);
  • 5 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Hofheinz Pavilion, Houston, TX (patrz opis); 
  • 6 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Dallas Memorial Auditorium, Dallas TX (oryginalny pas, wersja I);
  • 8 czerwca 1975 roku, o godzinie 14:30, w State Fair Coliseum, Jackson MS (oryginalny pas, wersja I);
  • 9 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w State Fair Coliseum, Jackson MS (oryginalny pas, wersja I);
  • 10 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Cleveland Coliseum, Richfield OH (oryginalny pas, wersja I);
  • 13 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Convention Center, Niagara Falls NY (oryginalny pas, wersja I);
  • 20 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Scope Cultural and Convention, Norfolk VA (oryginalny pas, wersja I);
  • 31 grudnia 1976 roku, o godzinie 21:30, w Civic Center Arena, Pittsburgh PA (oryginalny pas, wersja II);
  • pomiędzy 4 a 20 maja 1973 roku, Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (patrz Ex Post z 23 grudnia 2021 roku);
  • być może podczas jednego z koncertów grudniowych w ramach Sezonu 14 (od 2 do 15 grudnia 1975 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (patrz opis);  

Opis:

Jumpsuit "White Black Phoenix Suit" był ostatnim kostiumem z serii "Phoenix" w jakim Elvis wystąpił na scenie. Można powiedzieć, że podwójnie ostatnim, ponieważ pojawił się jako piąty kolor serii "Phoenix", który najpóźniej miał swoją premierę na scenie, a zarazem był ostatnim kostiumem z tej serii noszonym na scenie (31 grudnia 1976 roku). Przynajmniej tak wynika z materiałów zdjęciowych.

Ile faktycznie kostiumów wchodziło w jej skład? - nie ma pewności. Minimum pięć, choć w powszechnej świadomości są cztery: "White Turquoise Phoenix Suit", "White Black Phoenix Suit", "White Red Phoenix Suit" i "Dark Blue Silver Phoenix Suit". Piąty to "Black Silver Phoenix Suit" - jeśli chodzi o ten kostium jest problem z jego dokumentacją graficzną, o czym więcej gdy będę go omawiać (patrz post "Jumpsuit - Silver Phoenix"). 

Nie mamy też pewności w ilu egzemplarzach zostały wykonane. Podwójne pasy wskazują, że każdy kolor miał swojego dubla. W każdym razie takie było zamierzenie, lecz czy zostało zrealizowane? Do niektórych kostiumów z serii zapewne tak.

Elvis nosił różne modele "Phoenixa", poczynając od maja 1974 roku, a kończąc na grudniu 1976 roku. W związku z czym seria ta była najdłużej noszoną, bo nieprzerwanie przez prawie trzy lata. Rok 1974 to wyłącznie "White Turquoise Phoenix Suit", rok 1975 i 1976, to wszystkie pozostałe kolory. 

Ta seria wcale nie miała nazywać się "Phoenix", lecz "Zebra". Pewnego dnia Elvis zawitał do pracowni Billa Belewa kiedy właśnie pracowano nad pierwszym kostium z tej serii. Zobaczył haft na kostiumie (według niektórych źródeł tylko rozrysowany projekt) do góry nogami po czym skomentował to, co widzi następującymi słowami: 'Ten ptak ma trochę dziwne łapy". Gene Doucette, który właśnie siedział nad wzorem nie śmiał sprostować Elvisa i wyjaśnić mu, że to żaden ptak, tylko dwie kłaniające się sobie zebry. Później do pyska jednej zebry dorobił dziób, a następnie wydłużył pióropusz grzywy na drugim końcu łbów żeby ukształtować go w ptasi ogon. Tak planowana "Zebra" stała się "Phoenixem". Zmianę tą utrzymano w następnych kolorach, ponieważ Gene Doucette nie odważył się powrócić do pierwotnej koncepcji - "Zebry".

Stąd właśnie na kostiumie ptak jest w prążki. Mamy je również na kołnierzu i pasie. Z kolei brzegi skrzydeł to grzywa zebry, którą mamy też na bokach nogawek.

Po lewej wyhaftowany na kostiumie ptak feniks, czyli efekt końcowy jaki znamy. W środku ten sam wzór do góry nogami, a po prawej tak jak miał rzeczywiście wyglądać

Czy naprawdę znamy wszystkie daty występów Elvisa w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit", trudno powiedzieć. Lata, na które przypadło użytkowanie jumpsuitów z tej serii są dość dobrze udokumentowane odnoście strojów w jakich Elvis pojawiał się na scenie, więc należałoby przyjąć, że tak. Acz ...

Jedno z rosyjskich źródeł podaje, że Elvis wystąpił w tym kostiumie także 5 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Hofheinz Pavilion, w Houston, podczas gdy strona elvisconcerts.com podaje, że na tym koncercie Elvis wystąpił w "White Chief Suit". Na razie nie jestem w stanie rozstrzygnąć, które źródło jest w błędzie. Są też sugestie, że Elvis wystąpił w "White Black Phoenix Suit" w grudniu 1975 roku w Las Vegas, aczkolwiek w związku z dobrze udokumentowanym koncertem w Pittsburghu (PA), 31 grudnia 1976 roku, uważa się, że osoby tak twierdzące po prostu mylą grudzień 1975 roku w Las Vegas z grudniem 1976 roku w Pittsburghu. Jednak trzeba podkreślić, że jego występ w "White Black Phoenix Suit" w grudniu 1975 roku jest możliwy, w przypadku dwóch koncertów (9 i 10 grudnia) nie mamy informacji o kostiumach, w jakich na nich wystąpił, a w przypadku kilku innych dni znamy je z oświadczeń, a nie ze zdjęć.

Na wielu listach jest wykazywany już od 1974 roku. Lecz nie wiem czy to błąd, czy już wtedy w nim wystąpił, lecz nie znamy żadnej konkretnej daty koncertu.

W 1975 roku Elvis nosił "White Black Phoenix Suit" tylko z pasem w wersji I, a w 1976 tylko z pasem w wersji II. Identyczną sytuację mamy w przypadku jumpsuitu "White Red Phoenix Suit" i "Navy Blue Silver Phoenix Suit". Wygląda to tak, jakby w 1976 roku dorobiono nowe pasy do tej serii po tym jak Elvis zadecydował o powrocie do noszenia jej kostiumów na scenie. To mogłoby tłumaczyć też brak zdjęć ze sceny Elvisa w "White Turquoise Phoenix Suit" i pasie w wersji II. Być może dorobiono go na fali nowych pasów do serii "Phoenix" w 1976 roku, jednak Elvis nie zdecydował się na jego powtórne założenie, albo i założył, tylko nie ma potwierdzających ten fakt zdjęć.

W przypadku "White Black Phoenix Suit" trudno powiedzieć czy został zdublowany. Nie ma na to żadnych dowód, są jedynie domniemania wysnute na fakcie istnienia dwóch pasów przewidzianych do niego, że i ten jumpsuit wykonano w dwóch egzemplarzach.

Na pewno jeden z egzemplarzy "White Black Phoenix Suit" jest w Graceland, w stałej ekspozycji. Jeśli faktycznie był drugi, to nie znamy jego historii ani obecnej lokalizacji.

W Graceland jest także drugi pas, czyli "White Black Second Belt" (z 1976 roku). Natomiast pierwszy został sprzedany na aukcji Jimmy Velveta „Elvis Presley Memorabilia. The Elvis Presley Museum Collection”, która odbyła się 18 i 19 czerwca 1994 roku w Las Vegas. Niestety nie udało mi się ustalić jak Jimmy Velvet wszedł w posiadanie tego pasa, ani kto go kupił i czy nadal znajduje się u nabywcy z 1994 roku. 

Replika tego kostiumu i pasa w wersji pierwszej jest dostępna w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ją nabyć za 3.400,- dolarów wraz z pasem. Wcześniej była oferowana z pasem w wersji I, a od jakiegoś czasu z pasem w wersji II.
 
*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (4 sierpnia 2021 roku):

W bezkresie swoich notatek znalazłam wreszcie fragment wywiadu z Gene Doucette, jakiego nie mogłam znaleźć, kiedy omawiałam jumpsuity z tej serii, w którym Gene Doucette przytacza historię powstania serii "Phoenix", oto ona:
"Mimo że projektowałem jumpsuity dla Elvisa, nigdy nie dane mi było go spotkać. Wśród ludzi otaczających go ustaliła się pewna hierarchia, zanim dołączyłem do nich w latach 70., w której każdy pilnował swojego miejsca. Gdybym wreszcie dostał się do Elvisa, powiedziałbym mu, żeby zwolnił swojego krawca, który szył mu za krótkie spodnie.

Zawsze dostawałem odpowiedzi od Elvisa przez pośredników – „Bardzo podobał mu się ostatni kostium, mógłbyś zrobić jeszcze pięć w innych kolorach?” – ale ten sposób porozumiewania się miał wady. Pamiętam jak pracowałem nad projektami, Elvis był zniecierpliwiony i zapytał przez asystenta asystenta asystenta czy mógłby zobaczyć kilka szkiców. Tworzyłem wtedy kostiumy z motywem dżungli – pnącza, węże, słonie – zatem wysłałem mu próbkę przedstawiającą głowę zebry. Powiedzieli mi:

„Elvisowi się podoba, ale zastanawia się dlaczego ten ptak ma takie małe nóżki?”.
Nie miałem pojęcia o co chodziło, aż w końcu zobaczyłem, że kiedy odwróci się tę zebrę do góry nogami, zaczyna przypominać ptaka. Więc co miałem robić? Poszerzyłem nos zebry [dodając dziób], zmieniłem uszy w nóżki i poprawiłem kształt, aż w końcu powstał Phoenix [ptak]. Usłyszałem:

„Elvisowi bardzo się podoba, mógłbyś zrobić jeszcze pięć takich w innych kolorach?”.
Jeszcze pięć? Czyli razem sześć? Być może to jest odpowiedź - trzy białe, z czarnym, czerwonym i turkusowym ptakiem + dwa granatowe, z białym i srebrnym ptakiem + plus jeden czarny ze srebrnym ptakiem - razem sześć. 

Ciekawa jest też informacja "Tworzyłem wtedy kostiumy z motywem dżungli – pnącza, węże, słonie ..." - nie znamy takiego kostiumu, nawet z rysunku projektowego! Powstał? Elvis w nim wystąpił? Czy seria "Jungle" została porzucona na rzecz serii "Phoenix"? 


Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 grudnia 2021 roku):

Na stronie www.keithflynn.com przy datach koncertów czasem dodawane są relacje świadków tych koncertów. W jednej z nich, autorstwa Grahama Knowlesa, dotyczącej okresu "May 4-20 1973 - Lake Tahoe", czytamy:  
"Kombinezony w tym sezonie obejmowały Blue Cluster (ten ostatnio wystawiony na aukcję) [red. "Blue Wheat Suit"], Stoned Eagle (podobny do kombinezonu Aloha) [red. "White Thunderbird Suit"] i rzeczywisty kombinezon Aloha. Niespodzianką był jednak biały kombinezon z Black Phoenix (jak na pokazie w Pittsburghu '76) [red. "White Black Phoenix Suit"]. Dla mnie to naprawdę było objawienie, jako że moje postrzeganie wyglądu tego kombinezonu było z 1975!".
Ta informacja jakby wywraca do góry nogami naszą wiedzę o premierze "White Black Phoenix Suit". Praktycznie znamy go dopiero od 1975 roku. Jednak wskazanie na rok 1973, a więc na dwa lata wcześniejsze, zaskakuje.

Jednak wzięłabym ją za pewnik, gdyby relacja Grahama Knowlesa była pisana w czasie rzeczywistym, tymczasem ona powstała dopiero we wrześniu 1995 roku, jako wspomnieniowa. Dlatego myślę, że bardziej prawdopodobne jest to, iż autor się po prostu pomylił, ale oczywiście nie wkluczam też, iż mogło tak być. Były już takie przypadki, na przykład z jumpsuitem "White Flame Suit", który również swoją premierę miał w Lake Tahoe w 1973, a nie dopiero podczas On Tour nr 25 w 1976 roku, jak się przyjmuje w oparciu o znane zdjęcia ze sceny.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 kwietnia 2022 roku):

Na końcu postu dołączyłam klip z występu Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit", z 10 lipca 1975 roku, w  Richfield (OH). Tylko 30 sekund i bez głosu, ale zawsze coś. To klip 8 mm, więc zaraz go pewnie wykasują.


*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Black Phoenix Suit" i pasów do niego w wersji I (ten widoczny na kostiumie) i w wersji II (widoczny samodzielnie), jakie można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Black Phoenix Suit", jaką można zakupić w sklepie firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker), konkurencyjnej do B & K Enterprises Costume Co., a w 2021 roku dodano nieco inną prezentację

Oryginalne pasy do jumpsuitu "White Black Phoenix Suit" - "White Black Phoenix Belt" i "White Black Phoenix Second Belt"

Jumpsuit "White Black Phoenix Suit" z pasem w wersji II eksponowany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland

Elvis w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" prywatnie, poza sceną - w aucie, na lotnisku, na backstage i w swoim pokoju hotelowym

Elvis w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" prywatnie, poza sceną. Tutaj jedzie autem, ale nie znamy dokadnej daty, wiemy tylko, że to 1975 rok


Elvis na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" i pasie "White Black Phoenix Belt (czyli w wersji pierwszej)

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" i pasie "White Black Phoenix Second Belt (czyli w wersji drugiej)

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" - zdjęcia na których nie widać pasa lub nie można jednoznacznie określić jego wersji

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" i pasie w wersji I podczas koncertu 10 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Cleveland Coliseum, Richfield OH

Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit" i pasie "White Black Phoenix Second Belt" oraz chusteczka jaką Elvis rozdawał fanom - wszystko to z koncertu w Civic Center Arena, w Pittsburgh (PA), który odbył się tam 31 grudnia 1976 roku, o godzinie 21:30

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się tam w 2007 roku

Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych, na których jest zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit". Na wszystkich trzech jest w pasie w wersji II

Klip z występu Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit", z 10 lipca 1975 roku, w Richfield (OH). Tylko 30 sekund i bez głosu, ale zawsze coś. To klip 8 mm, więc zaraz go pewnie wykasują

Klip z występu Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Black Phoenix Suit", rzekomo z 1 stycznia 1977 roku. No nie wiem, w 1977 roku zaczął występować od 12 lutego. Niemniej rok 1976 zamknął koncertem sylwestrowym, o godzinie 21:30. Gdyby to miał być już 1 stycznia 1977 roku, to koncert musiałby trwać ponad trzy godziny, przy założeniu planowego rozpoczęcia


P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


11 komentarzy:

  1. Według mnie, to najmniej interesujący kostium.

    OdpowiedzUsuń
  2. Danusiu piszę tu bo ten najnowszy post suplement o kostiumach jak dochodzę do zdjęć to się zacina i nie mogę przewijać ...więc nic nie mogę obejrzeć.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak, bo zdjęcia są duże "wagowo" i do tego umieszczone w ramkach. Musiałam dać ramki, bo osadzenie grafiki bezpośrednio powodowało, że Blogger je pomniejszał automatycznie i te większe ukazywały się jako małe wąskie, nieczytelne obrazki.

    Wszystko zależy od tego jaki masz system i jakiej przeglądarki używasz. Jeśli Winddows XP, 7, lub 10, i przeglądarkę Opera, Fireworks lub Google Chrome, powinno nie być problemów, bo te sprawdziłam. Jednak jest pewien haczyk.

    Jak strona się ładuje, to na zakładce przed nazwą wyświetla się szare kółko, które się obraca. Trzeba poczekać aż się załaduje cała i zamiast tego kółka pojawi się logo - białe B na pomarańczowym tle.

    I teraz ważna rzecz, wskaźnik myszy musi być poza strumieniem posta (poza tą niebieską kolumną, gdzie jest treść postów i komentarzy), czy na lewo od posta lub na prawo. Wtedy sobie przesuwasz myszą bez problemu.

    Jeśli chcesz sobie powiększyć zawartość ramki lub otworzyć w nowym oknie, to najeżdżasz na nią myszką. Wtedy ona się aktywuje i pokazuja się dwa przyciski. W jej prawym górnym rogu się czarny kwadracik ze strzałką, gdy go klikniesz na nowej stronie, w Google Drive, otworzy ci się zawartość ramki, czyli sam obrazek. Z kolei u dołu czarny prostokąt ze znaczkami: minus, lupka (lupka wbrew pozorom nie powiększa, tylko resetuje obraz do wielkości wyjściowej) i plus. Za ich pomocą możesz powiększać obraz w ramach ramki.

    Krzysiu, jeśli moje sugestie nie pomogą, to prawdopodobnie jest jakiś problem na drodze sprzętowo-programowej, typu: system operacyjny (jego konfiguracja), przeglądarka, przepustowość internetu (niektórzy dostawcy blokują różne rzeczy), ustawienia firewall lub jeszcze coś innego.

    Ja się nie wyczeka pełnego załadowania i przesuwa myszą będąc na treści postu, to czasem się blokuje, gdy mysza znajduje się na ramce (zdjęciu). Staram się nie umieszczać niczego w ramkach, bo potem strona się wolno ładuje a do tego wiesza, gdy wskaźnik myszy znajduje się na jeszcze nie w pełni załadowanej ramce. Ale tu musiała, bo duże grafiki byłyby w ogóle nieczytelne.

    OdpowiedzUsuń
  4. ok. ale ja to otwieram sobie w komórce i się zacina . no cóż spróbuję poczekać .

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak, na komórkach są problemy z takimi plikami, chociaż trochę to dziwne, bo z filmami, które są jeszcze większe, radzą sobie dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  6. https://youtu.be/FrFtNi0DzR4

    OdpowiedzUsuń
  7. Un'altra recensione confermerebbe la tuta "Black Phoenix" a Tahoe 73

    May 10-11 1973 - Lake Tahoe
    Review by Ian Fraser-Thompson - Elvis News Service Weekly, Issue 109 (June 22 1973)
    In Lake Tahoe, Elvis was wearing an embroidered cloque effect blue jumpsuit for one show. Also he is still wearing the eagle and phoenix jumpsuits in white.

    OdpowiedzUsuń
  8. Solo quale blu? E cosa intende il recensore come: "effetto cloque ricamato"?
    Nel 1973, Elvis ne indossò diversi blu: "Teal Blue Stone" (alias "Blue Aurora Borealis"), "Blue Aztec Star" (alias "Blue Tiffany"), "Blue Sterling" (mantello), "Blue Swirl Suit" (alias "Blue Nail", "Blue Lucky" e "Blue Wheat". Quale di questi è questo "effetto cloque ricamato"?
    Nessuno di loro era ricamato. Il motivo che sembra essere un ricamo in "Blue Aztec Star", "Blue Sterling" e "Blue Wheat" è stato ottenuto cucendo cordoncini d'oro o d'argento, non è un ricamo. Ma era impercettibile dal pubblico, quindi poteva interpretarlo come un ricamo, d'accordo.
    Sulla base di questa descrizione, è impossibile identificare il costume (almeno non posso). O forse era qualcosa di sconosciuto a noi?

    Tłumaczenie:
    Tylko, który niebieski? I co recenzent rozumie jako: "embroidered cloque effect"?
    W 1973 Elvis nosił kilka niebieskich: "Teal Blue Stone" (inaczej "Blue Aurora Borealis"), "Blue Aztec Star" (inaczej "Blue Tiffany"), "Blue Sterling" (garnitur z peleryną), "Blue Swirl Suit" (inaczej "Blue Nail", "Blue Lucky") i "Blue Wheat". Który z nich to ten "embroidered cloque effect"?
    Żaden z nich nie był haftowany. Wzór, który wydaje się być haftem, w "Blue Aztec Star", "Blue Sterling" i "Blue Wheat", został uzyskany przez naszycie złotych lub srebrnych sznurków, to nie jest haft. Ale to z widowni było niezauważalne, więc mógł to zinterpretować jako haft, zgoda.
    Na podstawie tego opisu nie da się zidentyfikować kostiumu (w każdym razie ja nie potrafię). A może był to jakiś nam nieznany?

    OdpowiedzUsuń
  9. Secundo.

    So di aver elencato questa stagione a Lake Tahoe 1973 qui perché ho trovato questa recensione - vedi "Ex Post" dal 23 dicembre 2021. L'autore afferma in esso che è stato a Lake Tahoe 1973 che il costume è stato presentato per la prima volta, e non come pensavamo fosse nel 1975.

    Tłumaczenie:

    Wiem, że podałam tu ten sezon w Lake Tahoe 1973, ponieważ na taką recenzję trafiłam - patrz "Ex Post" z 23 grudnia 2021 roku. Autor twierdzi w niej, że to w Lake Tahoe 1973, kostium ten miał swoją premierę, a nie jak dotąd uważaliśmy, że w 1975 roku.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html