piątek, 8 stycznia 2021

Jumpsuit - Street vel Penguin vel Indian (black)

Nazwa najczęściej spotykana:  Black White Two Toned Street Suit
Nazwa alternatywna:  Black White Penguin Two Piece Suit
Inne nazwy:  Black White Indian Two Piece Suit
Linia / Seria:  Two Piece / Two Toned Street
Kolor wiodący:  czarny i biały (bardziej ecru)
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - czarno-biała; przód, tył i wierzchy rękawów - białe; boki, spody rękawów, mankiety, rewers i kołnierz - czarne; czarne guziki na białych częściach kostiumu, a białe na czarnych; w pasie na klinach białych doszyto pas haftowany koralikami, we wzory indiańskie, do którego dołączono punktowo (w dwóch miejscach z przodu i w dwóch miejscach z tyłu) frędzle z koralikami; na czarnych mankietach rękawów okrągła kolorowa naszywka, także haftowana koralikami, z doczepionymi punktowo nicianymi frędzlami z koralikami; kołnierz napoleoński;
  • spodnie - czarno-białe;  nogawki rozkloszowane, ale bez fałd; 
  • koszula - typu "puffy sleeves"; biała, czarna;
  • ozdoba na szyję - utkana z nici; kolorystyką i zdobieniem nawiązująca do wszytego pasa i emblematu na mankietach rękawów;
Ilość egzemplarzy:  dwa;
Chustki dla publiczności:  (nie dotyczy)
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) (wersja "Black White Two Toned Street Suit" + czarna koszula);


Opis:

Jeden z czterech (jeśli chodzi o kolorystykę) kostiumów z serii "Two Toned Street Suit", która powstała w 1975 roku. Wszystkie kostiumy wchodzące w jej skład były dwuczęściowe - spodnie plus marynarka. Do tego dochodziła jeszcze koszula.

Prawdopodobnie seria ta nie została zaprojektowana jako sceniczna, tylko do użytku prywatnego. Chociaż jak wiemy w jednym z jej kostiumów Elvis wystąpił na scenie, o czym więcej gdy będę omawiać tamten strój (czyli w tym poście).

Znamy zdjęcia Elvisa w każdym kolorze tej serii. Garnitury wchodzące w jej skład głównie służyły mu jako stroje podróżne w latach 1975-1977. W związku z tym można uznać, że seria otrzymała adekwatną nazwę do swojego przeznaczenia - "Two Toned Street Suit". Aczkolwiek czasem nazywana jest też "Two Piece Old Indian Suit" (ze względu na indiańskie akcenty w zdobieniach), czy "Two Piece Penguin Suit" (z powodu jednego z jej kostiumów w kolorze czarno-białym, co kojarzyło się wielu z pingwinem).

Jeśli chodzi o projekt serii, przypisuje go sobie Gene Doucette, ale czy to faktycznie jego projekt? Być może, w każdym razie w tej materii Gene Doucette już nie raz mijał się z faktami, co trzeba wziąć pod uwagę.

*  *  *

Elvis nosił "Black White Two Toned Street Suit" i "White Black Two Toned Street Suit" w roku 1975, a jeden z melanży tych dwóch kostsiumów w latach 1975 - 1977.

Jako jeden* z dwóch kostiumów tej serii został wykonany w dwóch egzemplarzach, które różniły się między sobą kolorystyką. To co w jednym było czarne, w drugim białe, a to co białe - czarne. Czy były jakieś różnice w zdobieniach, czyli na pasie, emblematach na rękawach i ozdobie na szyję? Na pewno tak jeśli chodzi o kolorystykę pasa i emblematów na rękawach. Natomiast nie da się tego powiedzieć w odniesieniu do ozdoby na szyję, ponieważ nie dysponujemy stosownymi zdjęciami.

* Tyle wiemy na pewno opierając się na zdjęciach, ale różne źródła twierdzą, że każda z wersji kolorystycznej została wykonana w dwóch egzemplarzach z niewielkimi zmianami.

Nie wiem też czy pozostałe kolory z tej serii miały zostać wykonane również w dwóch egzemplarzach. Nie ma na ten temat żadnych informacji. Ze zdjęć wiemy tylko, że dwie wersje "Black" i "Green", choć mówiło się również o "Brown" (najmniej o "Blue").

Jeśli chodzi o koszule, były to oczywiście "puffy sleeves" w kolorze białym i czarnym, co znajduje potwierdzenie na zdjęciach. Zresztą chyba nawet nigdzie nie wspominano, że planowano także inne kolory do tej wersji "Two Toned Street Suit".

Czarny kostium "Two Toned Street Suit" jest stosunkowo dobrze udokumentowany, tak jak "Tan Green Two Toned Street Suit". Jest więcej zdjęć w nim Elvisa, ale chyba tylko dlatego, że nosił go najczęściej z całej serii "Two Toned Street".

W tym przypadku mamy potwierdzenie, że Elvis wystąpił w nim raz na scenie. Było to 19 sierpnia 1975 roku, na drugim koncercie tego dnia (Midnight Show) w Hilton Hotel w Las Vegas. Trafiałam jeszcze na sugestie, że nie był to jedyny występ w tym kostiumie na scenie, jednak nie ma na to żadnych dowodów. Zresztą część źródeł podaje, że podczas tego koncertu wcale nie planował wystąpić w "Black White Two Toned Street Suit", a stało się tak dlatego, że "przyjechał mocno spóźniony" i nie było już czasu na przebranie. Osobiście nie daję wiary tej opowieści, dla mnie to tylko próba interpretacji zaistniałego faktu na zasadzie domysłów. Uważam tak ponieważ Elvis nie dojeżdżał na koncerty do Hilton Hotel, miał tam swój apartament na najwyższym, trzydziestym piętrze. Owszem, mógł gdzieś pojechać między koncertami i nie wrócić na czas, jednak nigdzie nie znalazłam informacji, że było tak rzeczywiście. Zresztą Elvis będąc w Hilton Hotel nigdy tego nie praktykował, ponieważ pierwszy koncert zaczynał się o 20:15 i kończył zwykle około 22:00 (czasem nawet później), a drugi rozpoczynał się o północy. Te dwie godziny starczały jedynie na to by się odświeżyć, przebrać, napić i chwilę odpocząć. W tym też czasie (przerwie między koncertami) zwykle dochodziło do spotkań z osobami, które przyprowadzał mu Parker. Acz przyczyną spóźnienia na koncert mógł być stan jego zdrowia.

Mogło być też tak, że po swoim koncercie o północy planował gdzieś wyjść i dlatego zdecydował się na "Black White Two Toned Street Suit", aby po zakończeniu występu nie tracić czasu na przebieranie. Jednak tego czy później faktycznie gdzieś się udał, również nie udało mi się ustalić. Poza tym tego dnia Elvis był wyjątkowo mocno spuchnięty. Widać na zdjęciach z koncertu, że nawet ten kostium dość mocno go opina, chociaż był na tyle duży, iż zwykle tuszował jego skoki objętości (nie rzucały się tak w oczy). Być może nie mieścił się w zaplanowany na ten występ strój i to mogła być przyczyna wyboru "Black White Two Toned Street Suit". Trafiłam kilka razy na informację, że te egzemplarze (czarne) "Two Toned Street Suit" uszyto w dwóch różnych rozmiarach.

Oficjalnie mówi się o dwóch wersjach kostiumu, jednak patrząc na zdjęcia mam, co do tego małe wątpliwości. Wydaje mi się, że jeden egzemplarz został zdublowany, gdyż ma wszyty inny pas, a jeśli tak, to były trzy. Jednak na razie nie dysponuję zdjęciami o odpowiedniej jakości i nie mogę tego jednoznacznie rozstrzygnąć (przeanalizować), więc pominę ten wątek.

Żeby dalej omawiać ten kostium musimy się umówić na nazewnictwo obu egzemplarzy. Proponuję tak, jak na poniższym zdjęciu, czyli:
  • Black White Two Toned Street Suit - gdzie:
    - marynarka ma czarne ramiona, wierzchy rękawów, przód i tył, a białe boki, spody rękawów, kołnierz i rewers,
    - spodnie mają czarny środek i białe boki;
  • White Black Two Toned Street Suit - gdzie:
    - marynarka ma białe ramiona, wierzchy rękawów, przód i tył, a czarne boki, spody rękawów, kołnierz i rewers,
    - spodnie mają biały środek i czarne boki;
W uproszczeniu, "Black" na początku dla wersji z czarnymi środkami, a "White" na początku dla wersji z białymi środkami.

Dla ułatwienia rozróżnienia obu wersji kolorystycznych kostiumu "Two Toned Street Suit", wykonanego z białej i czarnej tkaniny, ale w różnym układzie, przygotowałam powyższą grafikę

Jeśli chodzi o "Black White Two Toned Street Suit", to w pełnej jego wersji (marynarka + spodnie) widzimy Elvisa na scenie, podczas koncertu z 19 sierpnia 1975 roku. Co się zaś tyczy pełnej wersji "White Black Two Toned Street Suit" (marynarka + spodnie), to nie zobaczymy Elvisa wcale. Być może są takie zdjęcia, ale ja ich nie spotkałam.

Elvis bardzo szybko, bo już w 1975 roku, a od wtedy miał dopiero ten kostium, upodobał sobie melanż obu egzemplarzy. Górę od "Black White Two Toned Street Suit" nosił z dołem od "White Black Two Toned Street Suit" i odwrotnie.

Jeszcze w 1975* roku wydał jeden tak "zmelanżowany" egzemplarz Johnowi O'Grady - z górą od "Black White Two Toned Street Suit", a dołem od "White Black Two Toned Street Suit". Dlatego w zasadzie nie ma zdjęć Elvisa w wersji "Black White Two Toned Street Suit" (znalazłam tylko jedno takie zdjęcie, nie licząc tych z występu na scenie, 19 sierpnia 1975 roku, w Hilton Hotel w Las Vegas).

* Jedno ze źródeł podało, że było to w grudniu 1975 roku, lecz nie wiem, czy to pewna informacja. John O'Grady w swoim LOA nie precyzuje okresu.

Tenże "zmelanżowany" egzemplarz najpierw został sprzedany na drodze transakcji prywatnej (face to face), pomiędzy obdarowanym przez Elvisa, Johnem O'Grady a właścicielem Elvis Presley Museum w Pigeon Forge (TN), Mike L. Moonem. Później, również na drodze transakcji prywatnej Mike L. Moon odsprzedał go Gregowi Page, kolekcjonerowi z Australii. Następnie dwa razy trafił na aukcję:
  1. 14 sierpnia 2014 roku, na aukcję Graceland Auction (pierwszą w historii, po utworzeniu tego domu aukcyjnego), ale nie został sprzedany;

    [dane aukcji: August 2014 Graceland Auction; Lot #48: Elvis Presley Black and White “Penguin” Suit; Minimum Bid: $40,000.00; Final prices include buyers premium.: $0.00; Estimate: $70,000 - $90,000; Number Bids: 0; Auction closed on Thursday, August 14, 2014];

    internetowo tę aukcję obsługiwała platforma LiveAuctioneers;

    [dane aukcji: Elvis Presley Black and White “Penguin” Suit; Lot #0048; Estimate $70,000 - $90,000; Aug 14, 2014; 4 bids]

  2. 15 maja 2015 roku, na aukcję Juliena, gdzie sprzedano go za 121.875 dolarów;

    [dane aukcji: Music Icons 2015 Featuring Property From The Life and Career of Elvis Presley (#51515) 05/15/2015 10:00 AM EDT CLOSED!;  Lot #811 of 901: ELVIS PRESLEY STAGE WORN PENGUIN SUIT; Lot closed - Winning bid: $121,875]*

    [dane aukcji: Music Icons 2015 Featuring Property From The Life and Career of Elvis Presley (#112) 05/15/2015 10:00 AM EDT CLOSED! Lot #811 of 894: ELVIS PRESLEY STAGE WORN PENGUIN SUIT; Lot closed - Winning bid: $121,875 (6 bids)]*
* No i tutaj macie przykład tego o czym wspominałam niedawno. Mianowicie, że domy aukcyjne stale majstrują przy danych przedstawianych internetowo, nawet po kilku latach od aukcji. Jak widać główne dane się nie zmieniły, ale inne tak, jak na przykład numer wewnętrzny aukcji (było #51515, jest #112), czy ilość przedmiotów wystawianych na tej konkretnej aukcji (było 901, jest 894).

Nie dziwi, że kostium nie poszedł na pierwszej w historii aukcji Graceland, pewnie żaden poważniejszy kolekcjoner nawet tam nie zajrzał. Takie są początki prawie w każdym biznesie, renomę buduje się latami.

Timeline (oś czasu, linia czasu) dla tej wersji melanżu (góra od "Black White Two Toned Street Suit" a dół od "White Black Two Toned Street Suit"):

Elvis ---> John O'Grady (1975 rok) ---> Mike L. Moon, Elvis Presley Museum w Pigeon Forge, TN, USA (24 marca 1981 roku) ---> Greg Page, The King's Castle Museum w Parkes w Australii (około kwietnia 2012 roku) ---> nowy, nieznany nabywca (15 maja 2015 roku).

Kilku ciekawych informacji dostarczają nam LOA dołączone do aukcji Juliena z 15 maja 2015 roku. Jak zapewnia Mike L. Moon, właściciel Elvis Museum w Pigeon Forge (TN):
"Ten garnitur nigdy nie był przerabiany, czyszczony chemicznie, ani w żaden inny sposób zmieniany przez ponad trzydzieści lat, kiedy był w moim posiadaniu".
Przez te wszystkie lata był wystawiany w jego muzeum. Z kolei Greg Page, właściciel The King's Castle Museum (Australia), który nabył kostium w marcu lub kwietniu 2012 roku podaje:
"Kupiłem ten artefakt od kolekcjonera Elvisa, Davida Collinsa, który, jak sądzę, działał w imieniu Mike'a Moona, właściciela Pigeon Forge Elvis Presley Museum.

Garnitur przyszedł z LOA od Mike'a Moona i od Johna O'Grady'ego, który dostał go osobiście od Elvisa.

Odkąd kupiłem ten artefakt, uzyskał on certyfikat „Graceland Authenticated” jako w 100% autentyczny".
Dwie ciekawe informacje. Pierwsza, że Greg Page kupił kostium od kolekcjonera Davida Collinsa. Zaraz przyszło mi do głowy pytanie, czy ów kolekcjoner tylko pośredniczył w sprzedaży i działał w imieniu muzeum, czy wcześniej odkupił kostium od Mike L. Moona, a później odsprzedał go Gregowi Page? Jednak na to pytanie nie znalazłam odpowiedzi ani w LOA, ani w opisach przedmiotów obu aukcji. Druga informacja to uzyskanie LOA potwierdzającego autentyczność kostiumu z Graceland, o który wystarał się już Greg Page (co potwierdza data tego dokumentu).

Rzetelny jest też LOA z Graceland. Wyraźnie podkreślili w nim, że góra kostiumu, to ta sama część, w której Elvis wystąpił na scenie, ale dół już nie, bo pochodzi od alternatywnego kostiumu (czyli tego drugiego). Takiej jednoznaczności zwykle brakuje w tego typu dokumentach.

Drugi melanż, czyli góra od "White Black Two Toned Street Suit" i dół od "Black White Two Toned Street Suit", jest w Graceland, ale nie znam zdjęcia, na którym kostium byłby wystawiony w całości (marynarka + spodnie). Jeżeli już trafia na ekspozycję, to tylko jego góra. Teoretycznie dół powinni mieć w magazynach, lecz czy tak jest, nie wiem.

Do każdego z kostiumów tej serii była jeszcze ozdoba na szyję, utkana z nici, z wiszącymi elementami, nawiązująca kolorystyką i zdobieniami do wszytego pasa i emblematów na mankietach rękawów. Lecz trudno dziś ustalić, która do którego, gdyż z obróżkami było podobnie jak z pasami, Elvis stosował różne roszady.

Firma B & K Enterprises Costume Co. nigdy nie miała w swojej ofercie sprzedaży repliki "White Black Two Toned Street Suit", ani "Black White Two Toned Street Suit", ani żadnego innego kostiumu z tej serii. Z kolei w swojej ofercie wersję "Black White Two Toned Street Suit" ma firma AJM (Ann Jumpsuit Maker).

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Dodatkowe informacje (26 czerwca 2021 roku):

Obróżki na szyję, to nowy element kostiumów Elvisa, wprowadzony w 1975 roku. Zgodnie ze szkicem projektowym każdy z kostiumów powinien mieć swoją własną obróżkę, ale czy rzeczywiście wszystkie powstały nie wiadomo. W mojej ocenie (niekoniecznie poprawnej) do wersji biało-czarnej powstały dwie obróżki "White & Black Two Toned Street" i "Black & White Two Toned Street".

Ponieważ kwestia obróżek to ciągle zawiła sprawa, nie do końca zbadana, odsyłam do postu "Obróżki i opaski - dodatkowe elementy kostiumów scenicznych Elvisa", gdzie możecie prześledzić to, co na ten temat udało mi się dotąd ustalić.


Ex Post

Dodatkowe informacje (28 lipca 2023 roku):

Pisalam wcześniej, ze dotąd nie trafiłam na żadne zdjęcie Elvia, gdzie miał na sobie "White & Black Two Toned Street". Właśnie udało mi się na jedno trafić - jest w części ze zdjęciami poniżej (po zdjęciach z wystaw).

*
*      *
*      *      *

Szkic projektowy dla całej grupy kostiumów (w czterech kolorach) z serii "Two Toned Street Suit", ale Elvis nie miał tej wersji kolorystycznej jaką widzimy na szkicu

Replika kostiumu "Black White Two Toned Street Suit" z firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker), czyli tego, w którym Elvis wystąpił na scenie. Firma B & K Enterprises Costume Co., jak na razie nigdy nie zaproponowała replik kostiumów z tej serii

Firma B & K Enterprises Costume Co., jak na razie nigdy nie zaproponowała replik kostiumów z tej serii. Przez pewien czas oferowała samą marynarkę od "White Black Two Toned Street Suit", ale niezbyt wierną oryginałowi

Repliki koszul jakie Elvis zakładał do kostiumu "Black White Two Toned Street Suit" i White Black Two Toned Street Suit". Wszystkie pochodzą ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginały - góra to "Black White Two Toned Street Suit", a dół White Black Two Toned Street Suit". Tymi zdjęciami zilustrowano obie aukcje

Te zdjęcia wykonano na wystawie przedaukcyjnej w Graceland, która odbyła się 14 sierpnia 2014 roku. Górne zdjęcie wykonano 5 sierpnia 2014 roku, a dolne również w sierpniu 2014 roku, ale dokładnego dnia nie znam

Pierwsze zdjęcie zostało zrobione 11 maja 2015 roku, na wystawie przedaukcyjnej w Hard Rock Cafe w New York, a Julien's Auctions odbyła się 15 i 16 maja 2015 roku, również w Hard Rock Cafe

Drugie i trzecie zdjęcie zostało wykonane 29 listopada 2017 roku w Londynie, na wystawie "Elvis on Tour" (która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku), w O2 Arena. Jeśli chodzi o pierwsze, to nie wiem kiedy, ale wykonano je również na tej wystawie

Dwa zdjęcia góry od kostiumu "White Black Two Toned Street Suit" z dwóch różnych ekspozycji, niestety nie wiem z jakich, bo zdjęć nie opisano. Prawdopodobnie Graceland lub jakaś ich wystawa wyjazdowa

W tym przypadku nie mam pewności, co to za ekspozycja, ale taka wersja kostiumu (dół od "White & Black Two Toned Street Suit", a góra od "Black & White Two Toned Street Suit") była kiedyś w Elvis Museum w Pigeon Forge (TN), więc być może to właśnie tam (raczej nie jest to The King's Castle Elvis Museum w Australii). To zestaw, ktory Elvis wydał pod koniec 1975 roku Johnowi O'Grady

Tu też nie wiem, co to za ekspozycja. Jest na niej góra od "White & Black Two Toned Street Suit", a dół od "Black & White Two Toned Street Suit"

Z tym zdjęciem mam kłopot (nie zostało opisane). Moim zdaniem to replika, a nie oryginał, ale na pewno nie z firmy B & K Enterprises Costume Co., ani z AJM. Natomiast kostium stoi na tle witraży z pawiami, które są w ścianie dzielącej pokój dzienny od pokoju muzycznego w Graceland i raczej nie jest to fotomontaż

To jedyne zdjęcie Elvisa w kostiumie "Black & White Two Toned Street Suit" (wersja z czarnym przodem) poza sceną. Nie wiem gdzie zostało zrobione (w jakim budynku), ani kiedy, ale jest niewątpliwie z 1975 roku, bo później górę od tego kostiumu, a dół od "White & Black Two Toned Street Suit" Elvis wydał Johnowi O'Grady

A tu jedyne zdjęcie Elvisa w kostiumie "White & Black Two Toned Street Suit" (wersja z białym przodem) poza sceną. Też nie wiem gdzie zostało zrobione (w jakim budynku), ani kiedy, ale jest niewątpliwie z 1975 roku, bo później dół od tego kostiumu, a górę od "Black & White Two Toned Street Suit" Elvis wydał Johnowi O'Grady

22 marca 1976 - Elvis Presley opuszcza Cincinnati (OH) po dwóch koncertach, które dał tu dzień wcześniej (21 marca 1976 roku) i odleci do St Louis (MO), gdzie o 20:30 da koncert w Kiel Auditorium. Jeśli chodzi o te zdjęcia, to mam wątpliwości czy Elvis jest tu faktycznie w melanżu "Black" i czy one wszystkie są z tego samego dnia

22 marca 1976 roku - Elvis przyleciał z Cincinnati (OH), gdzie koncertował dzień wcześniej, do St Louis (MO), gdzie o godzinie 20:30 da koncert w Kiel Auditorium. Tutaj wysiada z samolotu i wsiada do auta podstawionego na płytę lotniska

26 kwietnia 1976 roku - Elvis opuszcza hotel w Long Beach (CA), gdzie dzień wcześniej dał dwa koncerty i jedzie na lotnisko, skąd uda się do Seattle (WA), gdzie o godzinie 20:30 da koncert

26 kwietnia 1976 roku - Elvis wysiada z samochodu na płycie lotniska w Long Beach (CA) i wsiada na pokład samolotu Lisa Marie, którym odleci do Seattle (WA), gdzie o godzinie 20:30 da koncert, Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie, to Elvisa płaszcz jest na nim przekolorowany na czerwono. Pochodzi z książki Seana Shavera "Photographing The King" i to on je przekolorował. Dlaczego? - trudno powiedzieć, wiele zdjęc pozmieniał i to nie tylko kolorystycznie

Pierwsze zdjęcie, to 27 kwietnia 1976 roku, Elvis opuszcza Seattle (WA) - gdzie poprzedniego dnia dał koncert. Drugie* zdjęcie, to 27 kwietnia 1976 roku, Spokane (WA), gdzie o 20:30 da koncert

Uwaga! To zdjęcie czasami jest błędnie opisywane jako "26 kwietnia 1976 roku - Elvis wysiada z samolotu na lotnisku w Seattle (WA), gdzie o godzinie 20:30 da koncert". Błąd ten wziął się stąd, że tego dnia Elvis koncertował w Seattle, ale opuścił Seattle dopiero następnego dnia i odleciał do Spokane.

Elvis ma tutaj narzuconą luźno na ramiona górę od kostiumu "White Black Two Toned Stree Suit". Ponoć to zdjęcie z 31 maja 1976 roku, na lotnisku w Lubbock (TX) - jednak mam co do tego wątpliwości. Wygląda jakby Elvis dopiero zmierzał do samolotu, a jeśli tak, to prawdopodobnie Odessa (TX), gdzie koncertował dzień wcześniej, skąd odleci do Lubbock (TX)

29 czerwca 1976 roku, godzina 15:20, Philadelphia (PA) - na lotnisku Elvis wchodzi na pokład samolotu Lisa Marie i uda się do Richmond (VA), gdzie o godzinie 20:30, da koncert w Richmond Coliseum

29 czerwca 1976 roku - po przylocie z Philadelphia (PA), Elvis wysiada na lotnisku w Richmond (VA), gdzie o godzinie 20:30 da koncert w Richmond Coliseum

Zdjęcie Elvisa jadącego (prawdopodobnie z lotniska) i wysiadającego z samochodu w Greensboro (NC), 30 czerwca 1976 roku

5 lipca 1976 roku, Tulsa (OK) - Elvis wsiada do samolotu, skąd odleci do Memphis (TN), gdzie o 20:30 da koncert w Mid-South Coliseum

Nie opisano gdzie i kiedy zostało zrobione, ale myślę, że może to być również koniec czerwca początek lipca 1976 roku (to samo cięcie włosów i te same okulary), w jakimś garażu

Gdzie i kiedy zostało zrobione to zdjęcie, nie wiadomo. To też przyjazd na jakieś lotnisko

Gdzie i kiedy zostało zrobione to zdjęcie, nie wiem, ale to jedyne, na którym Elvis ma na szyi nicianą obróżkę do czarno-białych kostiumów "Two Toned Street Suit". Na innych zdjęciach w tym kostiumie Elvis najczęściej ma na szyi medalion karate

Elvis w kostiumie "Black White Two Toned Street Suit" podczas koncertu w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), który dał tam 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show)

Aukcja Graceland, która odbyła się 14 sierpnia 2014 roku - zrzut ekranu ze strony przedmiotu aukcyjnego Gracelad Auction oraz platformy Live Auctioneers, która obsługiwała tę aukcje internetowo. Kostium wystawiał na niej Greg Page, z The King's Castle Elvis Museum

Listy uwierzytelniające jakie załączono do aukcji Juliena, która odbyła się 15 maja 2015 roku. Kolejno mamy: LOA od Johna O'Grady (z 24 marca 1981 roku), LOA od Mike L. Moona, właściciela Elvis Museum w Pigeon Forge (24 kwietnia 2012 roku), LOA od Grega Page, właściciela The King's Castle Museum w Parkes w Australii (2 sierpnia 2014 roku), LOA z Graceland (16 września 2014 roku). Na końcu zrzut ekranu ze strony z przedmiotem aukcyjnym

Pięciopłytowy box CD "The Last Farewell", zawierający nagrania z dwóch sesji w Graceland (2-7 lutego i 29-30 października 1976 roku), wydany z okazji ich trzydziestej rocznicy. Każda z płyt CD zawiera na okładce zdjęcie z lotniska w Cincinnati (OH), z 22 marca 1976 roku. Natomiast to ostatnie kolorowe, umieszczone pod jedną z płyt, to 5 lipca 1976 roku, Tulsa (OK)

Fragmenty koncertu Elvisa, z 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), na którym wystąpił w kostiumie "Black White Two Toned Street Suit"


P. S.
Część zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.



8 komentarzy:

  1. Ciekawe skojarzenie apropo powodu założenia pingwina na scenę. Być może właśnie tak było. Choć myślę, że raczej się spóźnił...kiedyś czytałem artykuł że w grudniu 1975 z Las Vegas chciał lecieć na Hawaje na chwile, ale ktoś uświadomił go że nie zdąży na powrót.... i wtedy zaśpiewał 7 grudnia 1975 Early Morning Rain - jedyny raz podczas tego sezonu.
    Co do zdjęcia rzekomo z Lubbock... mógł również machać i za chwilę odwrócić się do samochodu.
    Zdjęcie Elvisa wysiadającego z samochodu to jest to zdjęcie z Greensboro z 30.06.1976
    http://www.elvis-collectors.com/candid-central/g0676.html
    A ta fota z rodziną Lindy to napewno garderoba w Vegas zapewne - zdjęcie jest z sierpnia 1975 i tak mi to pasuje....
    To zdjęcie gdzie on jedyny raz widziany jest w tym wdzianku w wersji black - white.... pierwszy raz widzę.... napewno 1975 rok...
    będę szukać;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mówi się o spóźnieniu, ale to mnie nie przekonuje. Nie w tym miejscu, w Hilton Hotel w Las Vegas, ale oczywiście wykluczyć nie można.

    Co do Lubbock, możliwe. Gdyby był szerszy kadr, to łatwiej byłoby ocenić.

    Dzięki Krzysiu. Dołożyłam resztę zdjęć z tej strony, którą podałeś.

    Teoretycznie skończyłam z tymi strojami - Penguin, ale jeszcze kilka rzeczy nie daje mi spokoju - albo tych kostiumów było więcej, albo w międzyczasie niektóre przerobiono. Jak ogarnę temat, to jeszcze dorzucę suplement.

    Krzysiu jakbyś mógł przy czasie, to sprawdź jeszcze zdjęcia i daty przy zielonym:
    https://elvisownia.blogspot.com/2019/06/jumpsuit-penguin-vel-indian-green.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Czyli w sumie w zielonym mamy tylko zdjęcia z jednego dnia. Dzięki Krzysiu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Danusiu komentarz w tym miejscu nietypowy...czy zajmieszdie również obuwiem Elvisa zwłaszcza w latach 70 tych? Scenicznym przede wszystkim.

    OdpowiedzUsuń
  5. Krzysiu myślałam o obuwiu, ale tyko scenicznym i z lat 70., bo wiadomo, że w 50. występował w tych samych butach, które nosił na co dzień. Jednak jeśli chodzi o buty, których używał na scenie w latach 70., nie da się dziś zrobić tego dobrze. To najmniej widoczny element garderoby. Większość z nich jest już dawno w rękach prywatnych. Ale myślałam o krótkim poście o butach-botkach (ten typ nosił na scenie), żeby chociaż przybliżyć ich cechy i wrzucić kilka zdjęć. Jednak kiedy, to nie wiem, pewnie w dalekiej przyszłości. Chcę wreszcie dokończyć kostiumy i zacząć adresy zamieszkania, bo to drugi temat, który mnie nurtuje.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ok. Bo mam zamiar zamówić podobne i mnie nurtują szczegóły ....coraz bardziej.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html