Capes

Pomysł na wykorzystanie peleryn w garderobie scenicznej prawdopodobnie zrodził się w głowie Elvisa. Tak przynajmniej uważano do momentu kiedy to nie zaczęła go sobie przypisywać Priscilla. To ona kiedyś opowiedziała historyjkę jak to podsunęła go Elvisowi. Było to już jakiś czas po śmierci Elvisa, więc trudno było tę informację zweryfikować.  
 
Mówiła, że kiedyś wrócili z jakiegoś przyjęcia, na którym Elvis był w jednym ze swoich garniturów z pelerynami. Już w domu zaczął się wygłupiać, tańcząc i wymachując peleryną, udając przy tym, że występuje na scenie. Zażartował wtedy, że wystąpi w takim stroju podczas koncertów (w pelerynie), jednak od razu odrzucił ten pomysł, uznając go za zbyt ekscentryczny. Uważał, że to mogłoby zostać źle odebrane przez publiczność, jako błazenada i brak szacunku z jego strony. Ponoć Priscilla miała go wtedy przekonać, że to całkiem ciekawa wizja, a Elvis wkrótce zamówił u Billa Belewa swój pierwszy kostium sceniczny z peleryną.

Jednak wiemy, że Elvis nosił peleryny prywatnie już w latach 60. Jego sympatię do tego elementu stroju, jak również do kombinezonów, przypisywano Kapitanowi Marvelowi, fikcyjnej postaci z serii komiksów o tym samym tytule ("Captain Marvel"), w których Elvis zaczytywał się już będąc jeszcze chłopcem. Szczerze mówiąc nie jestem o tym tak do końca przekonana. Zanim kombinezony, zwane jumpsuitami, zagościły w garderobie scenicznej Elvisa, co miało miejsce dopiero w 1970 roku, to w prywatnej ich nie było, no może poza dwoma wyjątkami, które bardziej przypominały ubrania robocze niż strój wierzchni codziennego użytku. Inaczej było z pelerynami, te Elvis miał już w latach 60. i niekoniecznie z sentymentu do komiksowego bohatera kapitana Marvela, lecz dlatego, że można je było zakupić w sklepach z odzieżą przeznaczoną dla środowisk country i western, wśród których miały swoją rzeszę zwolenników od lat. Lecz to nie jedyne powody.

Pamiętajmy, że w latach 60. Elvis był już bardzo mocno zorientowany na swój rozwój duchowy. Interesował się starożytnymi kulturami, ich wierzeniami i religiami. W tamtych czasach płaszcze nie miały rękawów, te upowszechniły się później. Płaszczem nazywano to, co my dziś określamy peleryną. Zwykle sięgały do kostek lub za kolana, a przywdziewali się w nie dostojnicy i kapłani. W każdej religii, szaty liturgiczne miały swoją wymowę i znaczenie, a zwłaszcza wszelkiego rodzaju ornaty, sutanny, peleryny, czy inne narzuty (bardzo często również nakrycia głowy, ale o tym teraz nie mówimy). W chrześcijaństwie również. W jednym z materiałów o Świątyni Salomona trafiłam na takie zdanie:
"Talizmaniczne tarcze mocy i światła emanowały z „płaszcza” [red. w formie peleryny] kapłanów, którzy byli strażnikami „Miejsca Najświętszego” [red. Arki Przymierza] w Świątyni Salomona".
Ta symbolika (tarczy mocy i światła oraz ochronna, jaką również przypisuje się pelerynie), to kolejny powód (o ile nie jedyny prawdziwy), dla którego Elvis zdecydował się włączyć ten element stroju - pelerynę - do garderoby scenicznej.

Nie wiem kiedy Elvis sprawił sobie pierwszą pelerynę, ale zaczął je nosić prywatnie na długo przed tym zanim zagościły na scenie. Oprócz materiałowych miał także skórzane. 

Przyjmuje się, że Elvis pierwszy raz wystąpił w pelerynie podczas koncertu zamknięcia Sezonu 5 w International Hotel w Las Vegas, czyli 6 września 1971 roku, o godzinie 24:00, kiedy to założył "Black Fireworks Suit" z peleryną. Niemniej nie jest to wcale takie pewne. Są przesłanki, że na jednym z wcześniejszych koncertów mógł już wystąpić w tymże samym kostiumie z peleryną lub w jakimś innym, także z peleryną. Wskazuje się tutaj zupełnie nieznany fanom jumpsuit "Black Rubin Suit". Jest to całkiem prawdopodobne ponieważ do dziś nie wiemy jak Elvis był ubrany podczas obu koncertów w dniu 4 września, drugiego koncertu (Midnight Show) 5 września i pierwszego koncertu (Dinner Show) 6 września 1971 roku. Mogło to nawet nastąpić jeszcze wcześniej, w połowie Sezonu 5 w Las Vegas, bo tu też mamy białą plamę jeśli chodzi o kostiumy.  

Kiedy Elvis wprowadził peleryny do występów na stałe, początkowo najczęściej miał je na sobie przez cały koncert. Później, gdy nie czuł się najlepiej, zwykle wychodził w nich na scenę i zdejmował po pierwszym lub kilku pierwszych utworach, by założyć ponownie dopiero na finał (czasem także gdzieś w środku pokazu), a od 1974 roku będzie z nich korzystać już tylko okazjonalnie.

Elvis wycofa się z nich w drugiej połowie 1974 roku, przede wszystkim z uwagi na stan zdrowia i swoje bezpieczeństwo. Peleryny były bardzo ciężkie, podobnie jak i jumpsuity. Kostiumy, które dźwigał w gorącym świetle reflektorów, jednocześnie tańcząc i śpiewając, wykonywano z wełnianej gabardyny. Niektóre ważyły nawet 30 kilogramów (z peleryną lub bez niej). Dla schorowanego Elvisa, w dodatku z zaawansowaną astmą (przed każdym wyjściem na scenę brał leki oraz inhalacje), były to mordercze warunki. Nic więc dziwnego, że wylewał z siebie litry potu. Oprócz tego doszło do kilku incydentów z pelerynami - jedna go kiedyś przewróciła (przeważyła swoim ciężarem), dwie inne prawie udusiły, a niejednokrotnie fani łapiąc za pelerynę, próbowali przyciągnąć go do siebie, prawie zrzucając ze sceny. Te najbardziej suto zdobione ważyły drugie tyle co kostium, a przypomnę, że mocowano je do szyi, dokładnie z tyłu pod kołnierzem jumpsuita.

W źródłach można spotkać informację, że ostatni raz założył pelerynę 26 stycznia 1974 w Las Vegas. Lecz są materiały z późniejszych okresów, kiedy Elvis ma na sobie pelerynę podczas występów. Być może chodzi o to, że po raz ostatni miał ją w tej dacie w Las Vegas lub też o zarzucenie samej reguły. W każdym razie przyjmuje się, że po 1974 roku już ich nie zakładał na scenę, nawet sporadycznie. Aczkolwiek, jest taki jeden materiał video z koncertu, który odbył się 29 grudnia 1976 roku, w Civic Center Coliseum w Birmingham (AL) i tam jest scena kiedy Elvis podrzuca nogą pelerynę z podłogi i potem podaje ją Charliemu. To złota peleryna od "White Inca Gold Leaf Suit", prawie nikomu z fanów nieznana.

Peleryny zwykle były wykonywane w pojedynczych egzemplarzach, ale było kilka wyjątków. Więcej niż jedną miały na przykład jumpsuity: "White Aloha Suit", "Black Pyramid Suit", "White Two Piece Black Accent Suit".

Oczywiście czasem robiono także duble (czyli identyczne z oryginałem), gdy Elvis jakąś wydał, ale niezmiernie rzadko. Raczej nie odtwarzano brakujących egzemplarzy.

W przypadku peleryn Elvis nie robił takich roszad jak z pasami, chociaż są dwa niepotwierdzone do końca przykłady, kiedy to do danego kostiumu założył pelerynę od innego. Chodzi o pelerynę "White Stone Nail Mirrored" do jumpsuitu "White Lava Suit" i pelerynę "White Gold Accent" do kostiumu "White Two Piece Red Accent Suit".

Peleryny mocowano z tyłu jumpsuitu, pod kołnierzem, gdzie na tak zwanej stójce był ukryty rzep i oczka do haftek. Natomiast na stójce peleryny była druga część rzepu i trzy haftki. W niektórych dodatkowy rzep znajdował się również na spodniej stronie kołnierza. Peleryny miały jeszcze jeden charakterystyczny element (choć nie wszystkie), od wewnętrznej strony w narożnikach były wszyte uchwyty, pozwalające na wsunięcie dłoni. Elvis korzystał z nich ilekroć chciał rozpostrzeć pelerynę.

Dwa przykłady mocowania peleryn do jumpsuitów (z jumpsuitu "White Aloha Suit" i "White Lava Suit") oraz  uchwyt w narożniku peleryny (z kostiumu "White Aloha Suit")

* * *

Materiał podzieliłam na trzy części:
  • CZĘŚĆ I - peleryny powszechnie znane ze sceny,
  • CZĘŚĆ II - peleryny mało znane ze sceny lub zapomniane, 
  • CZĘŚĆ III - peleryny, których istnienie lub użycie na scenie nie zostało potwierdzone.
Ponieważ peleryn jest zdecydowanie mniej jak kostiumów, czy pasów, to w części trzeciej umieściłam także te, które zgodnie z przyjętym przeze mnie kluczem omawiania elementów garderoby scenicznej Elvisa, powinny zostać wyodrębnione w oddzielnym poście "Nieznane i zapomniane peleryny". W związku z tym do listy peleryn nie będzie żadnych dodatkowych suplementów.

Jako że nie ma zdjęć wszystkich peleryn, postanowiłam je zaprezentować w podobny sposób jak pasy, czyli w formie bloków fotograficznych, na których przedstawiam zdjęcia samych peleryn (jeśli są), Elvisa w nich na scenie (jeśli są), a jeśli nie ma, to sam kostium lub jego w tymże kostiumie. Jeżeli o jakiejś pelerynie mam dodatkowe informacje, to też je umieszczam w krótkim opisie.

Jednocześnie chciałabym zaznaczyć iż podawane przeze mnie informacje, z przyczyn oczywistych, a niezależnych ode mnie, mogą nie być w pełni aktualne. Wszystko zależy od źródeł na jakie się trafi.

Prawie wszystkie zdjęcia widoczne są w znacznym pomniejszeniu. Otwarcie ich w nowym oknie pokaże je w rozmiarze rzeczywistym i będzie można dostrzec szczegóły. Większość bloków zdjęciowych jest tak duża, że czasem wypełnia płaszczyznę dwa, trzy razy większą od ekranu monitora, choć tu w poście wydają się malutkie.

P. S. Jeśli wiecie coś o pelerynach, w których Elvis wystąpił (nawet hipotetycznie), a ich tu nie ma, proszę o sygnał. Tak samo w przypadku zauważonych błędów lub jeśli jesteście w posiadaniu jakichś dodatkowych informacji, ciekawostek, materiałów, zdjęć, czy aktualnego miejsca pobytu, którejś z nich, bo to się ciągle zmienia. Poza tym Graceland czasem wypożycza kostiumy lub inne elementy strojów różnym jednostkom.


Więcej o ubiorze Elvisa i jego projektantach w postach: "Ubiór Elvisa Presleya i jego sceniczne kostiumy - jumpsuity" oraz " Projektanci Elvisa Presleya". Lista kostiumów dostępna jest w poście "Jumpsuity", a pasów w "Belts".

* * *

Kwestia oznaczeń.

"Rok:" - tutaj podaję lata, w których Elvis nosił dany jumpsuit z peleryną. Jeśli jest zapisany na szaro, to znaczy, że nie ma pewności czy tego roku użytkował pelerynę, dotyczy to części I i II.

W części III także występują lata, aby umieścić daną pelerynę czasowo, a odnoszą się one do okresu, w którym Elvis nosił lub mógł nosić dany kostium lub jego inną wersję, nieznaną nam ze sceny. W tym przypadku lata oznaczane są zawsze na szaro.

"Użytkowana:" - tutaj występują zawsze dwie wartości: "na scenie" i "prywatnie". Jeśli któraś jest na czarno, to znaczy, że to użytkowanie zostało potwierdzone, jeśli na szaro, to znaczy, że są wątpliwości lub nie była w ogóle użytkowana w tym trybie ("na scenie" lub "prywatnie", zależy który jest na szaro).

Numery podawane w nawiasach kwadratowych przy nazwach jumpsuitów są ich numerami na "Liście jumpsuitów", pod którymi je znajdziecie.


* * * * * *
* * *
*



CZĘŚĆ I - peleryny znane ze sceny


Nazwa od jumpsuitu:  Black Fireworks Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie 
[1] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Fireworks Suit  [62] [57]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  ciemna zieleń
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z zieloną, satynową podbitką. Wierzch zdobiony motywami sztucznych ogni różnej wielkości (centralnie na środku największy), o kształtach takich samych jak te na jumpsuicie.

Powszechnie uważa się, że jest to pierwsza peleryna, w której Elvis wystąpił na scenie, co miało miejsce podczas koncertu 6 września 1971 roku, o godzinie 24:00, w International Hotel w Las Vegas (NV). Według niektórych źródeł Elvis pierwszy raz wystąpił w pelerynie "White Fireworks Cape", od kostiumu o tej samej nazwie, aczkolwiek nieznana jest data tego koncertu i nie zachowały się żadne zdjęcia. 

Właścicielem kompletu nadal jest Graceland. Ostatnio był eksponowany na wystawie w londyńskim O2 Arena, na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Fireworks Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[2] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Fireworks Suit  [63] [58]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  błękitny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z niebieską, satynową podbitką. Wierzch zdobiony motywami sztucznych ogni różnej wielkości (centralnie na środku największy), o kształtach takich samych jak te na jumsuicie.

Według niektórych źródeł Elvis pierwszy raz wystąpił właśnie w tej pelerynie, a nie "Black Fireworks Cape", jak to się powszechnie uważa.  

Jumpsuit "White Fireworks Suit" wraz z peleryną (i bez pasa) znajduje się obecnie w zbiorach wielkiego fana Elvisa i kolekcjonera pamiątek po nim - Larry'ego Moss'a (dane z lipca 2017 roku).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Pinwheel Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[3] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Pinwheel Suit  [64] [59]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną, atłasową podbitką. Zewnętrzna strona ozdobiona tym samym motywem co kostium, określanym przez fanów jako "wiatraczek". Wzór uzyskano za pomocą złotych nap o różnych kształtach, z przewagą ryflowanych rombów.

Kostium wraz z peleryną niby nadal jest w Graceland, aczkolwiek w Historic Auto Attractions Museum od lat wystawiany jest jakiś "White Pinwheel Suit" z peleryną i kiepską replika pasa, a muzeum podaje, że to oryginał (jumpsuit + peleryna). Zatem w jednym z tych miejsc mamy oryginał, a w drugim dubel (drugi oryginał), albo tylko replikę. Oryginalny pas jest w Hard Rock Cafe w Memphis, co by nawet pasowało, gdyż od lat jumpsuit "White Pinwheel Suit" w Graceland pokazywany jest bez pasa.

Mam wątpliwości, co do kostiumu, który wystawiany jest w Graceland. Obawiam się, że ten egzemplarz (kombinezon + peleryna) nigdy nie był noszony przez Elvisa - patrz post "Jumpsuit - Pinwheel White".

Komplet ten został ostatnio pokazany w londyńskim The O2, na przełomie 2017 i 2018 roku.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Pinwheel Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[4] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Pinwheel Suit  [65] [60]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z czerwoną, atłasową podbitką. Zewnętrzna strona ozdobiona tym samym motywem co kostium, określanym przez fanów jako "wiatraczki". Wzór uzyskano za pomocą złotych nap o różnych kształtach, głównie ryflowanych rombów.

Kostium jest aktualnie w King's Ransom Museum w Las Vegas (NV), lecz nie wiem czy został tam tylko wypożyczony, czy jest już ich własnością. Natomiast nie mam pewności co do peleryny, informacje są sprzeczne. Jedne mówią, że jest w Graceland inne, że również w King's Ransom Museum. Niemniej ze zdjęć zrobionych w ostatnich latach wynika, że peleryna jest przy kostiumie (patrz środkowe zdjęcia w bloku fotograficznym). 
 
Ex post  (9 kwienia 2021 roku)
 
W King's Ransom Museum, jest nie tylko kostium, ale także peleryna i oryginalny pas skórzany dedykowany do tego kostiumu - pełen komplet.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Spectrum Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[5] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Spectrum Suit  [66] [61]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czarny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czarną podbitką. Wierzch zdobiony motywem z jumpsuitu, wykonanym za pomocą różnych kształtów złotych nap.

Trudno dojść gdzie obecnie jest kostium, a gdzie peleryna, ponieważ w ostatnich latach kostium wraz z peleryną był widziany w Graceland i w Hard Rock Cafe w Memphis. Mówi się też o Music Hall of Fame w Memphis. Co ciekawe wydaje się, że są zdjęcia z tych wszystkich trzech miejsc. Wygląda na to, że właścicielem jest nadal Graceland, ale wypożycza ten kostium i pelerynę do innych ośrodków.

Ex Post (31 marca 2018 roku)

A jednak jest obecnie (sama peleryna) w Hard Rock Cafe w Memphis (informacja z 24 marca 2018 roku).


Ex Post (18 sierpnia 2020 roku)

9 stycznia 2020 roku była w Graceland, gdzie eksponowano ją na kostiumie, do którego była dedykowana.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Pyramid Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[6] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Pyramid Suit  [67] [62]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  żółty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z żółtą podbitką. Podbitka prawdopodobnie jest zrobiona z delikatnego aksamitu lub weluru, w kanarkowym odcieniu koloru żółtego. Na wierzchu zdobiona tym samym motywem co kostium. Zdobienie wykonano za pomocą złotych, piramidalnych nap. Ułożono je w formie trzech piramid, jedna na środku, dwie po bokach.

Peleryna wraz z kostiumem znajduje się w Graceland.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Red Pinwheel Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[7] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Red Pinwheel Suit  [68] [63]

Kolor wierzchu:  czerwony
Kolor podbitki:  biały
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czerwona peleryna z białą, atłasową podbitką. Zewnętrzna strona ozdobiona tym samym motywem co kostium, określanym przez fanów jako "wiatraczek". Wzór uzyskano za pomocą złotych nap o różnych kształtach, głównie ryflowanych rombów.

Mogłoby się wydawać, że kostium wraz z peleryną jest nadal w Graceland i teoretycznie tak jest, ale są to tylko repliki. 
 
Niemniej wiemy, że peleryna została wystawiona na aukcji Guernsey's Auction, 10 października 1999 roku [dane aukcji: Lot #65, ($35,000) C65 - ELVIS PRESLEY'S "BURNING LOVE" CAPE Red; The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); Start: 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999; October 8-10, 1999 MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada], gdzie została wylicytowana za 35.000,- dolarów (kwota bez prowizji i opłat aukcyjnych). Tymczasem kostium "Red Pinwheel Suit" sprzedano bez peleryny, na aukcji Butterfield & Butterfield* w 1995 roku [dane aukcji: (Lot 2102); nazwa aukcji "Elvis Presley Memorabilia, October 6 & 7, 1995 in Las Vegas & Los Angeles"]. Na tej samej aukcji sprzedano również pelerynę (pierwszy raz), która była licytowana oddzielnie, za 40.000,- dolarów. Aukcja z 1999 roku była wtórną sprzedażą peleryny i ostatnią jaką znamy. Obecnie kostium wraz z peleryną od lat 90. jest u znanego kolekcjonera, Marka Stephensa.

W bloku fotograficznym, między innymi, zdjęcia z sesji fotograficznej, którą wykonano w styczniu 1972 roku w Las Vegas.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Powder Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[8] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Powder Suit  [69] [64]

Kolor wierzchu:  błękitny
Kolor podbitki:  biały
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna z białą podbitką. Na wierzchu wzór nawiązujący do tego z jumpsuitu, utworzony za pomocą srebrnych nap.

W tym przypadku mamy kilka zdjęć Elvisa ze sceny oraz kilka z sesji fotograficznej jaką robił sobie w Las Vegas, w styczniu 1972 roku. Natomiast brak zdjęć tej peleryny z wystaw, kostium na nich jest pokazywany bez peleryny. Czasami, bardzo rzadko, można trafić na ekspozycję "Blue Powder Suit" wraz z peleryną, ale wtedy w opisie zawsze czytamy, że prezentowany komplet to replika (na przykład jak na wystawie z grudnia 2012 roku).

Kostium wraz z peleryną znajduje się w Graceland. Chociaż są podejrzenia, że peleryna może być dublem lub repliką, z uwagi na aukcję Guernsey's Auction, z 10 października 1999 roku [dane aukcji: Lot 33a ($22,500) C33A - ELVIS PRESLEY'S BLUE NAIL CAPE Light blue waist length cape; The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); Start: 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999; October 8-10, 1999 MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada], gdzie jakaś niebieska peleryna została wylicytowana za 22.500,- dolarów (kwota bez prowizji i opłat aukcyjnych), lecz nie wiemy od jakiego jumpsuitu, gdyż użyto nazwy "Blue Nail", a w opisie podano, że wzór utworzono za pomocą płaskich, złotych nap. Płaskie ma tylko "Blue Swirl", ale są srebrne. Tymczasem poza "Blue Aztec Star", w żadnej innej pelerynie nie wykorzystano złotych ćwieków. Po drugie, nazwą "Blue Nail" fani określają kilka niebieskich kostiumów Elvisa (!), w zasadzie prawie wszystkie. :) Oczywiście rzecz jest do sprawdzenia, jeśli ktoś ma ten katalog aukcyjny, bo tam są też zdjęcia i pełniejsze opisy. Choć informacja ta nie jest precyzyjna, jednoznacznie identyfikująca, o którą dokładnie pelerynę chodzi, to brak jej zdjęć na wystawach, a także użycie określenia "Blue Nail Cape", sugeruje, że chodzi tu właśnie o nią. Inna nazwa jumpsuitu "Blue Powder Suit", to także "Blue Nail Suit".


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Pyramid First Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie 
[9] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Pyramid Suit  [70] [65]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu wzór ze złotych nap w kształcie motyli. Ułożono je w formie trzech piramid, jedna na środku, dwie po bokach.

Właściwie złoty brokat (gold shimmer), jak nazywa ten kolor Graceland, projektant i sklep firmy B & K Enterprises Costume Co. 

Pierwsza z dwóch peleryn do jumpsuitu "Black Pyramid Suit" (niektórym lepiej znanego jako "Black Butterfly Suit"). Na zdjęciu ze sceny, które umieściłam w bloku fotograficznym, Elvis prawdopodobnie jest w złotej wersji. Niestety nie ma ani pasa, ani peleryny, a fotografia jest tak kiepska, że nie da się ocenić koloru wnętrza oczek w rozcięciu na torsie, ani fałd w nogawkach. W ogóle jeśli chodzi o ten kostium, to brak zdjęć z występów.

Przez długi czas jumpsuit wraz z peleryną był w Graceland, jednak od dłuższego czasu nie były tam widziane. Jednak jest wysoce prawdopodobne, że nadal tam są, ponieważ mamy ich zdjęcia z Graceland z 2014 roku. Po tej dacie na pewno żadne z nich nie trafiło na aukcję, co najwyżej kostium lub peleryna mogły zostać przeniesione do magazynów, wydane, wypożyczone lub sprzedane inną drogą.

Uwaga. Zdjęcie w lewym górnym rogu to tylko replika, w której napy ułożono w formie łamanych linii pokrywających całą jej powierzchnię (tworzących jednolity deseń), podczas gdy czarny oryginał ma pelerynę tak samo zdobioną jak biały, gdzie napy ułożone są w formie trzech piramid, jedna na środku, dwie po bokach (patrz pozycja [6] lub [10]).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Pyramid Second Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie   
[10] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Pyramid Suit  [70] [65]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  żółty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z kanarkowożółtą podbitką. Na wierzchu wzór ze złotych ćwieków w kształcie motyli. Ułożono je w formie trzech piramid, jedna na środku, dwie po bokach.

W zasadzie była to złota satyna (gold satine), jak nazywa ten kolor Graceland, projektant i sklep firmy B & K Enterprises Costume Co. W Polsce nazywamy go żółtozłotym lub złotożółtym, w zależności która z tych barw wydaje się przeważać (ta występuje w pierwszym członie słowa).

W przypadku tej wersji również brakuje zdjęć, powszechnie znane jest tylko to jedno, które umieściłam w bloku fotograficznym. Pozostałe zdjęcia w bloku fotograficznym pochodzą z sesji fotograficznej, jaką Elvis robił sobie w styczniu 1972 roku, w Las Vegas.

Druga z dwóch peleryn do jumpsuitu "Black Pyramid Suit" (niektórym bardziej znanego jako "Black Butterfly Suit"). W przypadku tej wersji kolorystycznej nie udało mi się ustalić co się stało z peleryną i jumpsuitem. Prawdopodobnie nie ma ich w Graceland, w każdym razie nie ma ani jednego zdjęcia z żadnej ekspozycji. Być może wydał go Elvis jeszcze za życia, leży w magazynach, został wypożyczony lub sprzedany.

Uwaga. Zdjęcie w lewym górnym rogu to tylko replika, w której napy ułożono w formie łamanych linii pokrywających całą jej powierzchnię (tworzących jednolity deseń), podczas gdy czarny oryginał ma pelerynę tak samo zdobioną jak biały, gdzie napy ułożone są w formie trzech piramid, jedna na środku, dwie po bokach. Spójrzcie na zdjęcie w prawym, dolnym rogu.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Owl Cape
Rok:  1971, 1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[11] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Owl Suit  [71] [66]

Kolor wierzchu:  niebieski indygo
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Niebieska peleryna ze srebrną podbitką. Wierzch zdobiony srebrnymi napami, ponoć ułożonymi tak aby przypominały sowy.

Może i trochę przypominają, ale sowy do góry nogami. Mi osobiście wzór ten bardziej kojarzy się z opadającymi fajerwerkami, wielu chyba też, bo inna nazwa tego kostiumu to "Blue Fireworks Suit". Jednak motyw głowy sowy na pasie nie pozostawia wątpliwości, co do wybranego motywu.

Kostium nadal jest w Graceland, ale gdzie jest peleryna, to nie wiem. Jumpsuit od lat wystawiany jest bez niej. Nie ma też żadnego jej zdjęcia od czasów Elvisa. Są tylko ze sceny i z sesji zdjęciowej jaką sobie robił z kilkoma jumpsuitami, w styczniu 1972 roku, w Las Vegas.

Jest pewien ślad po sprzedaży jakiejś niebieskiej peleryny w 1999 roku, podczas wielkiej aukcji zorganizowanej przez Graceland, na której wystawiono ponad tysiąc pamiątek po Presleyu. Chodzi o Guernsey's Auction, z 10 października 1999 roku [dane aukcji: Lot 33a ($22,500) C33A - ELVIS PRESLEY'S BLUE NAIL CAPE Light blue waist length cape; The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); Start: 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999; October 8-10, 1999 MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada], gdzie jakaś niebieska peleryna została wylicytowana za 22.500,- dolarów (to kwota bez prowizji i opłat aukcyjnych), lecz nie wiemy od jakiego jumpsuitu, gdyż użyto nazwy "Blue Nail", a w opisie podano, że wzór utworzono ze złotych nap. Tymczasem poza "Blue Aztec Star", w żadnej innej niebieskiej pelerynie nie wykorzystano złotych ćwieków, wszędzie srebrne. Po drugie, nazwą "Blue Nail" fani określają kilka niebieskich kostiumów Elvisa (!), w zasadzie prawie wszystkie. :) Oczywiście rzecz jest do sprawdzenia, jeśli ktoś ma ten katalog aukcyjny, bo są w nim zdjęcia i pełniejsze opisy. Chociaż częściej obstawia się, że chodzi tu o "Blue Powder Cape", to nie jest to jednoznaczne, gdyż "Blue Owl Cape" też nigdy nie pojawiała się na wystawach, ani nawet jej replika.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Comet Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie   
[12] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Comet Suit  [72] [67]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu powielony motyw komety z warkoczami, utworzony ze złotych, okrągłych nap różnej wielkości.

Kostium został wykorzystany w hollywoodzkim filmie z 1979 roku "Elvis" z Kurtem Russellem i nigdy później nie został zwrócony, jak wiele innych rzeczy osobistych Elvisa. Jego wypożyczenie (jak i pozostałych rzeczy i przedmiotów) załatwiano jeszcze z Vernonem, który zmarł przed ukończeniem zdjęć do filmu. Nie wiadomo kto przywłaszczył sobie ten kostium, a następnie odsprzedał prywatnemu kolekcjonerowi. Ten na jakiś czas wypożyczył go do Hilton Hotel w Las Vegas, gdzie stał w wielkiej gablocie na środku holu. Później, jakiś dłuższy czas po tym zdarzeniu (ileś lat), kostium z peleryną pojawił się na wystawie w Hard Rock Cafe w Orlando. I to ostatnia znana jego lokalizacja. Aczkolwiek w międzyczasie był widywany w Graceland (wraz z peleryną), choć niekoniecznie, mogła to być tylko replika.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Wheat Cape
Rok:  1972, 1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[13] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Wheat Suit  [73] [68]

Kolor wierzchu:  błękitny
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu złoty haft, kojarzony z kłosami pszenicy, a w charakterze nasion małe napy tunelowe z brązu.

Mamy kilka zdjęć Elvis w tej pelerynie.

Kombinezon wraz z peleryną, Elvis wydał jeszcze za życia (w 1973 roku), swojej przyjaciółce Dottie Rambo, w prezencie urodzinowym. Ostatnio pojawił się na aukcji, 26 marca 2009 roku, w domu aukcyjnym Gotta Have Rock and Roll, gdzie został sprzedany za 212.588,40 dolarów, łącznie z peleryną [dane aukcji: The Elvis Presley Collection; Lot #1: Elvis Presley's Madison Square Garden Jumpsuit; Minimum Bid: $100,000.00; Number of Bids: 7; Final Bid (Includes Buyers Premium): $212,588.40; This lot is closed for bidding. Bidding ended on: 3/26/2009], ale bez pasa.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Eyelet Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[14] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Eyelet Suit  [74] [69]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Na wierzchu duże, złote, kwadratowe napy z wyciętym na okrągło środkiem, wypełnionym czerwonym materiałem.

Kostium i pelerynę Elvis jeszcze za życia podarował swojemu fryzjerowi, Homerowi Gilleland'owi. Od tego czasu raczej nie był widziany. Aczkolwiek pojawia się na wystawach Graceland łącznie z peleryną. Czy Graceland weszła ponownie w posiadanie tego kombinezonu, wypożycza go od jego aktualnego właściciela, czy pokazuje tylko replikę lub dubel, nie wiadomo.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Swirl Cape
Rok:  1972, 1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[15] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Swirl Suit  [75] [70]

Kolor wierzchu:  niebieski
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Niebieska peleryna ze srebrną podbitką. Na wierzchu srebrny ornament, wykonany ze srebrnych nap.

Właścicielem kostiumu przez lata był Jimmy Velvet, w którego muzeum był wystawiony. Po jego śmierci (Velveta), zmienił właściciela. Ponoć to jakiś znany w środowisku kolekcjoner o inicjałach S.H., nazywany mega-kolekcjonerem. Nie ma żadnego zdjęcia z ekspozycji kostiumu, więc nie wiem czy Velvet miał tylko kostium, czy także pelerynę.

Jakiś czas temu trafiłam na materiał, z którego wynikało, że kostium został sprzedany na aukcji Elvis Presley Memorabilia, w 1994 roku w Las Vegas. Aukcja odbyła się 18 i 19 czerwca 1994 roku, a większość eksponatów należała do kolekcji Jimmy Velveta. Przedmioty licytowano z pomocą domu aukcyjnego Butterfield & Butterfield w Las Vegas, San Francisco i Los Angeles.

Natomiast co się stało z peleryną, nie wiadomo, gdyż nic nie wskazuje na to, że była również w jego posiadaniu. Możemy zatem uznać, że jej losy nie są znane. Chyba, że ...

Jest pewien ślad po sprzedaży jakiejś niebieskiej peleryny w 1999 roku, podczas wielkiej aukcji zorganizowanej przez Graceland, na której wystawiono ponad tysiąc pamiątek po Presleyu. Chodzi o Guernsey's Auction, z 10 października 1999 roku [dane aukcji: Lot 33a ($22,500) C33A - ELVIS PRESLEY'S BLUE NAIL CAPE Light blue waist length cape; The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); Start: 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999; October 8-10, 1999 MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada], gdzie jakaś niebieska peleryna została wylicytowana za 22.500,- dolarów (to kwota bez prowizji i opłat aukcyjnych), lecz nie wiemy od jakiego jumpsuitu, gdyż użyto nazwy "Blue Nail", a w opisie podano, że wzór utworzono ze złotych nap. Tymczasem poza "Blue Aztec Star", w żadnej innej niebieskiej pelerynie nie wykorzystano złotych ćwieków, wszędzie srebrne. Po drugie, nazwą "Blue Nail" fani określają kilka niebieskich kostiumów Elvisa (!), w zasadzie prawie wszystkie. :) Oczywiście rzecz jest do sprawdzenia, jeśli ktoś ma ten katalog aukcyjny, bo są w nim zdjęcia i pełniejsze opisy. Zdjęć tej peleryny z wystaw też nie ma, lecz raczej to nie ona znalazła się na wspomnianej wyżej aukcji.

Ex Post (31 marca 2018 roku)

Peleryna i kostium (bez pasa) znajdują się w Hollywood Casino & Hotel Tunica, w Robinsonville (MS). Nie wiem jak weszli w ich posiadanie, czy na jakiejś aukcji, czy może pozyskali je inną drogą. Ostatnio kostium był wystawiony na aukcji "The Elvis Presley Museum Collection", która odbyła się 18 i 19 czerwca 1994 roku, w Las Vegas, San Francisco i Los Angeles, a prowadził ją dom aukcyjny Butterfield & Butterfield. Zdjęcie kostiumu znalazło się też na okładce katalogu aukcyjnego. Być może Hollywood Casino & Hotel Tunica nabył komplet właśnie na niej.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Black Accent Second Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[16] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Black Accent Suit  [76] [71]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  brązowo-czarno-biały
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  tak (paisley)

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna, z brązowo-czarno-białą (różne odcienie brązu) podbitką, o deseniu typu "paisley". 

To druga peleryna przewidziana do tego kompletu. Znamy ją z kilku zdjęć ze sceny, a także ze zdjęć prywatnych, na przykład Elvisa wychodzącego z The Mayo Hotel, Tulsa (OK), w dniu 21 czerwca 1972 roku. Te zdjęcia są interesujące z jeszcze jednego powodu, ponieważ ma na sobie koszulę z tego samego materiału, z którego wykonano podbitkę do tej wersji peleryny, czyli tą jaką projektant przewidział do tego garnituru. Na zachowanych zdjęciach z występów widzimy go już w innej koszuli. Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Black Accents".

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki. Gdzie znajduje się oryginał, nie wiem. Nigdy nie trafiłam na żadną wzmiankę o tej pelerynie (jej losach) po śmierci Elvisa.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Turquoise Choncho Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[17] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Turquoise Choncho Suit  [78] [73]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  biały
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z białą podbitką. Na wierzchu motyw z kostiumu, wykonany ze srebrnych nap i dużych turkusowych kamieni.

Peleryna jest obecnie w Graceland, była pokazywana na wystawie w londyńskim The O2, która odbyła się na przełomie 2017 i 2018 roku. Natomiast kostiumu nie widać od lat. Spotkałam informację, że jakiś czas temu został sprzedany, choć nie widziałam go na żadnej aukcji.

Ten komplet Elvis nosił również prywatnie, rzekomo łącznie z peleryną.

Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Turquoise Concho".


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Gold Accent Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie 
[18] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Gold Accent Suit  [79] [74]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała, gładka peleryna (bez wierzchniego zdobienia), ze złotą podbitką.

Pochodzi od kostiumu, który zniknął z przestrzeni publicznej na lata. Elvis zdekompletował go podczas jednego z sierpniowych koncertów w Hilton Hotel w Las Vegas, kiedy najpierw rzucił publiczności pelerynę, a później marynarkę. Peleryna do dziś nie wypłynęła na widok publiczny, więc zapewne ciągle jest u osoby, która ją wtedy złapała. Natomiast marynarka ujawniła się dopiero w 2015 roku, kiedy jej pierwszy właściciel zdecydował się wystawić ją na aukcję. Więcej o tej historii i kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Gold Accents".

Prawdopodobnie kiedyś Elvis użył tej peleryny na scenie do kostiumu "White Two Piece Red Accent Suit". Jest nawet jedno takie zdjęcie, lecz tak przeczerwienione i słabej jakości, że nawet mimo jego dużej wielkości nie sposób rozstrzygnąć, czy rzeczywiście Elvis ma na sobie tę pelerynę, czy jednak nie (patrz post "Jumpsuit - Two Piece Red Accents"). 

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.

Ex Post (21 marca 2019 roku)

Peleryna trafiła na rynek. Na aukcji domu Heritage, 3 listopada 2018 roku, pojawiła się biała peleryna ze złotą podbitką  [dane aukcji: 2018 November 3 Entertainment & Music Memorabilia Signature Auction - Dallas #7182; LOT #89340; Sold for: Sign-in or Join (free & quick); Elvis Presley Stage Worn Cape (1972).... (Total: 2 Items); November, 2018 3rd Saturday; Bids + Registered Phone Bidders: 2; Lot Tracking Activity: N/A; Page Views: 1,037]. Niestety, nie podano za ile ją sprzedano, ta informacja jest dostępna tylko dla osób mających konto.

W opisie podano:
"Peleryna sceniczna Elvisa Presleya (1972) jest wykonana z mieszanki wełny i lycry, w linii gold lame [red. co oznacza, że ma ma złotą podbitkę]. Ta błyszcząca peleryna była noszona przez króla na scenie w Las Vegas w 1972 roku. Zgodnie z dołączonym listem notarialnym o pochodzeniu [red. LOA], peleryna została nabyta podczas koncertu Elvisa w Las Vegas Hilton Hotel, w lecie 1972 roku:
»Przyjaciel z Dallas zaaranżował nam miejsce przy scenie. Priscilla i Pułkownik Tom Parker siedzieli za nami w półkolistym zaułku ... Podczas wielkiego finału tłum był całkowicie naelektryzowany! Elvis zerwał pelerynę i rzucił ją w stronę Priscilli, ale zamiast tego spadła na nasz stół [red. tak zaświadcza jej pierwszy właściciel]«. 
Peleryna jest w bardzo dobrym stanie, z niektórymi strzępami, które łączy się z szyją oraz plamami drobnego zabarwienia na kremowej części mieszanki wełny i lycry."
Trudno tu mówić o jej dobrym stanie, skoro od peleryny została oderwana cała stójka, na której znajdowały się mocowania do jumpsuitu.

Dowiedzieliśmy się kto ją miał przez tyle lat, ale nie wiemy, kto ją ma teraz. Zdjęcia peleryny oraz rodziny, do której trafiła również w poście "Jumpsuit - Two Piece Gold Accents". Niestety nie podano nazwiska rodziny.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Silver Accent Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[19] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Silver Accent Suit  [80] [74]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała, gładka peleryna (bez wierzchniego zdobienia), ze srebrną podbitką.

Pochodzi od kostiumu, który zniknął z przestrzeni publicznej na pół wieku i nikt nie wiedział o jego istnieniu aż do lipca 2019 roku.

Gdzie obecnie jest ta peleryny, nikt nie wie. Znamy tylko los kostiumu. Więcej o tej historii i kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Silver Accents".

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Green Accent Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[20] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Green Accent Suit  [81] [75]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  zielony
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała, gładka peleryna (bez wierzchniego zdobienia), z zieloną podbitką (w odcieniu zielonego jabłuszka).

Wydaje się, że zdjęcie Elvisa w pelerynie, które zamieściłam w bloku fotograficznym, jest jedynym jakie się zachowało. W każdym razie z tych upublicznionych.

Peleryna i kostium są ciągle w Graceland. Znalazły się też na wystawie w londyńskim O2 Arena, która odbyła się na przełomie 2017 i 2018 roku. Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Green Accents".

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki (to w lewym, górnym rogu).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Turquoise Accent Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[21] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Turquoise Accent Suit  [82] [76]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  turkusowy
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała, gładka peleryna (bez wierzchniego zdobienia), z turkusową podbitką.

Mamy kilka maleńkich, kolorowych zdjęć Elvisa z koncertu, prawdopodobnie pozyskanych z filmiku jaki się zachował oraz kilka całkiem dobrej jakości czarno-białych.

Do niedawna peleryna i kostium były w Graceland i chyba nadal tam są. Chociaż nie pojawiły się na wystawie w londyńskim O2 Arena, która odbyła się na przełomie 2017 i 2018 roku, obok dwóch innych garniturów z tej serii, co jest o tyle dziwne, że Graceland wystawia je zawsze razem, w pakiecie. Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Turquoise Accents".

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki (to w lewym, górnym rogu).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Red Accent Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[22] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Red Accent Suit  [83] [77]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała, gładka peleryna (bez wierzchniego zdobienia), z czerwoną podbitką.

Udało mi się odnaleźć trzy zdjęcia Elvisa w tej pelerynie, przez te wszystkie lata zbieractwa. Zaś te malutkie w bloku fotograficznym pochodzą zapewne z jakiegoś filmiku.

Peleryna i kostium są ciągle w Graceland. Znalazły się też na wystawie w londyńskim O2 Arena, która odbyła się na przełomie 2017 i 2018 roku. Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Two Piece Red Accents".

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki (to w lewym, górnym rogu).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Sterling Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[23] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Sterling Suit  [84] [78]

Kolor wierzchu:  niebieski
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna ze srebrną podbitką. Na wierzchu misterny wzór ze srebrnych haftów i nap.

Chociaż użytkowanie prywatne zaznaczyłam na szaro, to kiedyś spotkałam informację, że używał tego kompletu (łącznie z peleryną) także prywatnie. Aczkolwiek nie ma żadnego zdjęcia na potwierdzenie, a sama informacja pochodziła ze źródła, które uznałam za mało wiarygodne (jakiś fan na forum tak twierdził). Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Sterling".

Peleryna i kostium znajdują się w nowym Graceland, w stałej ekspozycji.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Thunderbird Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[24] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Thunderbird Suit  [85] [79]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  turkus morski
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z ciemnoturkusową podbitką. Na wierzchu historyczny ptak - Thunderbird - wykonany ze złotych nap i nieprzezroczystych kamieni szlachetnych i półszlachetnych, w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim (w kilku odcieniach).

Obecnie Graceland jest właścicielem samego kostiumu. Pelerynę i pas Elvis wydał pod koniec jednego występu pięcioletniemu wówczas chłopcu (Robbie'mu Barnes'owi), który był wtedy na tym pokazie ubrany w dziecięcy jumpsuit, wzorowany na jego kostiumach. Peleryna i pas przez wiele lat były przy rodzinie. Pierwszy raz na widok publiczny (od wspomnianego koncertu) trafiły 11 listopada 1996 roku, w Los Angeles (CA), na wystawie przedaukcyjnej "Elvis Memorabilia". Niestety co i za ile i czy w ogóle zostało sprzedane, nie udało mi się ustalić. Jednak myślę, że tak, ponieważ samą pelerynę wyceniono na śmieszną kwotę 30.000,- dolarów, właściwie nie jestem pewna, czy całość (z pasem i zdjęciami), czy tylko pelerynę, tak jak to napisano w opisie zdjęcia. Od tego czasu peleryna nie była już widziana. Nie znam też żadnych bliższych danych tej aukcji.

W prawej kolumnie bloku fotograficznego jest zdjęcie Robbie Barnes'a z koncertu, kiedy Elvis poprosił ze sceny żeby mu pokazano tegoż chłopczyka, który ma na sobie jumpsuit. Obok zdjęcie chłopca z peleryną i pasem, poniżej samej peleryny i pasa (oba zrobione tuż po koncercie), a na samym dole gabloty z ekspozycji przedaukcyjnej.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Conquistador Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[25] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Conquistador Suit  [86] [80]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z czerwoną podbitką. Na wierzchu wzór w formie deseniu wypełnia całą przestrzeń. Wzór utworzono z czerwonych kamieni oraz złotych ćwieków różnej wielkości (okrągłych, owalnych i ryflowanych rombów).

Mamy kilka całkiem dobrych zdjęć Elvisa w tej pelerynie na scenie.

Peleryna i kostium są własnością Graceland. Ostatnio pokazano je na wystawie w londyńskim The O2, która odbyła się na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Aztec Star Cape
Rok:  1972, 1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[26] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Aztec Star Suit  [87] [81]

Kolor wierzchu:  niebieski
Kolor podbitki:  złoty lub srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna ze złotą lub srebrną podbitką. Wzór na wierzchu utworzono ze złotych ćwieków i przezroczystych, turkusowych kamieni.

No właśnie, złotą czy srebrną? Źródła pisane najczęściej mówią o złotej, choć zdjęcia temu przeczą, na nich jest wyraźnie srebrna. Również firma B & K Enterprises Costume Co. w swoim sklepie oferuje pelerynę ze złotą podbitką. Niestety nie miałam okazji oglądać tego kostiumu, więc nie rozwiążę tej zagadki. Niemniej wszystko zależy co to za materiał i jaką techniką uzyskano złoty kolor, bowiem jest taki złoty, metaliczny materiał z dużym połyskiem, który odbijając sztuczne światło sprawia wrażenie bardziej srebrnego niż złotego. Jest też jeszcze inna opcja, mianowicie że były dwa kostiumy, a zatem i peleryny. Jeśli jednak była tylko jedna wersja, to moim zdaniem bardziej pasowałaby złota. Srebrnej nie da się niczym uzasadnić poza koncepcją projektanta, ponieważ wszystkie zdobienia na kostiumie wykonano z użyciem złotych ćwieków.

Jednak w jednym ze źródeł, trafiłam na zaskakujące zdanie:
"Oryginalny strój Elvisa był wyłożony kolorem niklowego srebra (Nickel Metallic), ale z powodu zużycia, musiał być zmieniony i został zastąpiony przez złoty metalik (Gold Metallic)."
Tylko coś tu się nie zgadza, ponieważ peleryna i kostium w Graceland są w linii niklowego srebra! Tymczasem skoro się zużyły i zastąpiono je złotym metalikiem, to powinny być właśnie w takim kolorze, a nie w niklowym metaliku (srebrne)! Gdyby wymieniono fałdy w nogawkach i podbitkę peleryny, to kostium ze srebrnymi wykończeniami nie powinien istnieć, tymczasem stoi sobie w gablocie w Graceland. Dlatego jestem przekonana, że były dwa kostiumy. Nie jest to zresztą pierwsza sytuacja kiedy to Graceland, tam gdzie istnieją dowody, że kostiumy zostały zwielokrotnione (miały swoje duble) stara się podać taką historyjkę, która z dwóch, trzech czy nawet czterech egzemplarzy danego kostium zrobiłaby jeden lub chociażby umniejszyła ich liczbę (na przykład "White Aloha Suit", "White Mexican Sundial Suit", dwa "Navy Blue Armadillo" i jeszcze kilka innych). W pierwszej chwili może to dziwić, ale nie gdy spojrzymy na temat z ich perspektywy - im mniej oficjalnych kostiumów, tym większe możliwości sprzedaży na boku i uniknięcia podatków, a także pewność, że strój trafi do konkretnej osoby, której nikt nie przelicytuje na oficjalnej aukcji. Wiemy, że połowa kostiumów scenicznych Elvisa została wykonana w przynajmniej dwóch egzemplarzach. Jeśli któryś zostanie sprzedany, Graceland zachowuje się tak, jakby wyzbyła się jedynego istniejącego egzemplarza. Tymczasem EPE na wielkiej aukcji w 1999 roku, przeprowadzonej przez dom aukcyjny Guernsey's Auction (w dniach 8-10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel, Las Vegas, NV), zagadnięta przez dziennikarzy o wyprzedaż tak cennych pamiątek jak kostiumy oraz ich części składowe (pasy, peleryny), sama odpowiedziała, że pozbywają się tylko tych, które mają w podwójnych egzemplarzach. I zdaje się, że do tej aukcji tak właśnie było, tylko "Black Cisco Kid Green Shoulder" i długa peleryna "Aloha" zniknęły na dobre, reszta dalej pojawiała się na wystawach, mimo iż została sprzedana.  

Peleryna i kostium są w Graceland.

Ex Post (2 kwietnia 2017 roku)

W kolejnym źródle (wiarygodnym w mojej ocenie) trafiłam na informację, że srebrne wykończenia zmieniono na złote. Tylko w takim razie dlaczego w Graceland jest kostium ze srebrnymi? Musiały być dwa komplety. Nie znajduję innego wyjaśnienia. Odsyłam do postu "Jumpsuit - Aztec Star vel Tiffany", gdzie temat omówiłam wyczerpująco.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Planet Cape
Rok:  1972, 1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[27] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Planet Suit  [88] [82]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze srebrną podbitką. Wzór na powierzchni utworzony za pomocą złotych i srebrnych nap.

Zdjęć jak na lekarstwo, a w pelerynie prawie żadnego. Tylko te trzy maleńkie po prawej stronie, które zdobyłam lata temu i jedno na samym dole (pozyskane całkiem niedawno).

Nie udało mi się ustalić gdzie jest peleryna i kostium. Na pewno nie w Graceland. Brak jakiegokolwiek zdjęcia z Graceland wskazuje, że nigdy jej tam nie było, albo przynajmniej od wielu już lat. Nie ma też zdjęć z innych lokalizacji. W zasadzie jest tylko jedno na manekinie (to na fioletowym tle), tylko nie wiem kiedy i gdzie zrobione.

Przez jakiś czas peleryna była wystawiana w jednej z gablot w Elvis-A-Rama Museum, w Paradise (NV), lecz nie wiem w jakim dokładnie okresie, ale na pewno przed 1 października 2006 roku, kiedy muzeum to zostało zamknięte na zawsze.

Ex Post (4 kwietnia 2018 roku)

Zarówno peleryna jak i kostium znajdują się u Heather Mozart, właściwie to u państwa Mozart, gdyż jej mąż (John) jest również kolekcjonerem pamiątek Elvisa. W swojej posiadłości mają specjalny pokój ze zgromadzonymi pamiątkami po Elvisie, w tym dwa kostiumy, ten i "White Flame Suit" (wersja orange z czerwonymi fałdami). Niestety nie wiem w jaki sposób weszli w posiadanie kompletu "White Planet Suit" (jumpsuitu i peleryny, bez pasa), ponieważ nigdy nie trafiłam na żadną oficjalną informację o jego sprzedaży. Jednak w książce "Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen; 2011), możemy spotkać informację, że jumpsuit i peleryna zostały sprzedane na aukcji w 2006 roku, lecz nie określono bliżej na jakiej.

Lecz nawet jeśli, to nie wiemy, czy Mozartowie ją wtedy nabyli, czy sprzedali. Prawdopodobnie raczej kupili, bo informacja, że jest u nich, o ile pamiętam pochodziła z 2009 roku. Tak jak pisałam wcześniej, przez jakiś czas była w Elvis-A-Rama Museum, w Paradise (NV), które zamknięto 1 października 2006 roku, co zbiega się z terminem aukcji. Jak trafiła wcześniej do Elvis-A-Rama Museum? - nie wiem.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Aloha Long Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[28] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Aloha Suit  [89] [83]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  granatowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z granatową podbitką. Na wierzchu wielki orzeł w kolorach narodowych Stanów Zjednoczonych, wykonany z czerwonych i granatowych kamieni oraz złotych nap.

To druga peleryna do jumpsuitu "White Aloha Suit". Jedyna taka w garderobie scenicznej Elvisa, bo długa do kostek. Ponoć Elvis pokazał się w niej na scenie na małą chwilę 12 stycznia 1973 roku, lecz podczas właściwego koncertu, 14 stycznia 1973 roku, nie zdecydował się w niej wystąpić, była zbyt ciężka i mocno ograniczała wszelkie ruchy. Początkowo zamysł był taki, że Elvis wyjdzie owinięty nią szczelnie na scenę, a tam przepoczwarzy się niczym motyl z kokonu, rozpościerając ją szeroko. 

Pierwszy raz na aukcję wystawiło ją Graceland w 1999 roku, za pośrednictwem domu aukcyjnego Guernsey, gdzie została sprzedana za ... No właśnie, ile źródeł tyle kwot: 85.000,- 89.000,- 105.250,-, a nawet 189.999,-* dolarów. Jednak najczęściej podaje się 105.250,- dolarów. I to jest zapewne ta właściwa kwota, bo trafiłam na źródło, które podaje wylicytowane sumy dla wszystkich eksponatów wystawionych na tej aukcji (ponad tysiąc), a dla tej peleryny 85.000,- dolarów, co po dodaniu 15% prowizji i pozostałych opłat aukcyjnych może dać kwotę 105.205,- dolarów [dane aukcji: Lot #89 ($85,000) C89 - ELVIS' ALOHA CAPE Cream; The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); Start: 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999; October 8-10, 1999 MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada]. Kupiła ją Susie Palacios. Następnie pojawiła się na aukcji Ebay, 10 stycznia 2011 roku, lecz nie wiem czy i za ile została sprzedana. Kolejny raz trafiła na aukcję 4 sierpnia 2012 roku, do Gotta Have Rock and Roll, gdzie została sprzedana już tylko za 79.860,- dolarów (prawdopodobnie jej właścicielem został Greg Paige, który mieszka w Parks, NSW, Australia). Rok później, 18 maja 2013 roku wystawiono ją na aukcji Juliena, tym razem nie znalazł się żaden kupiec. Później widziano ją przez siedem dni na aukcji internetowej RR Auction, 13-20 marca 2014 roku, lecz nie sposób ustalić czy** i za ile została sprzedana. W lecie 2015 nabyło ją King's Ransom Museum, którego właścicielami są Bud Glass i Russ Howe, ale nie znam żadnych danych tej transakcji, nawet nie wiem czy była to aukcja, czy zakup prywatny od jej poprzedniego właściciela. I to jest ostatnia znana lokalizacja. Ponoć gdzieś tam między 1999 a 2011 rokiem była jeszcze jedna sprzedaż, na której osiągnęła najwyższą cenę, prawie ćwierć miliona dolarów. Niestety ta informacja pochodzi z moich starych zapisków, to znaczy z okresu kiedy jeszcze nie prowadziłam tego bloga i rzadko kiedy zapisywałam sobie źródła. Niemniej zawsze opierałam się na rzetelnych źródłach (jak dane z domów aukcyjnych, czy pisma typu Daily Mirror, Rollingstone, Daily Telegraph itp.), a jeśli były mniej wiarygodne, to robiłam stosowną uwagę. W przypadku tego zapisu jej nie było, zatem to raczej pewna informacja.

* Kwota 189.999,- dolarów prawdopodobnie błędnie została przypisana do aukcji z 1999 roku, przez Gotta Have Rock and Roll. Tak napisali w opisie przedmiotu aukcji w 2012 roku, gdy peleryna ponownie trafiła do sprzedaży, tym razem za ich pośrednictwem. Przypuszczalnie to wylicytowana kwota z aukcji, o której wspominałam pod koniec akapitu, kiedy to zapłacono za pelerynę ponad dwieście tysięcy dolarów (z prowizją oraz innymi opłatami aukcyjnymi). Niestety nie znam ani jej daty, ani danych. Być może Gotta Have Rock and Roll też nie znał i stąd ten błąd (albo celowe działanie, mające odpowiednio ustawić psychologicznie potencjalnego nabywcę). 

** Udało mi się wreszcie znaleźć jakieś info na ten temat. Oficjalnie nie została sprzedana, w każdym razie nie na tej aukcji, ponieważ licytacja doszła do 90.000,- dolarów, a tym samym nie osiągnęła ceny minimalnej jaką ustawił sprzedający. Co ciekawe cena minimalna nie została podana nawet licytującym. Niemniej strona http://www.honolulumagazine.com/, w artykule z 21 marca 2014 roku, podała że "sprzedawca i najwyższy licytant próbują obecnie negocjować cenę". Jak się skończyły te negocjacje, nie wiem.

O aukcji z 20 marca 2014 roku, w RR Auction, poinformowała jedna ze stacji telewizyjnych, a materiał ten dostępny jest na YouTube (klip poniżej).

Tutaj muszę sprostować jeszcze jeden mit, który jest masowo powielany zawsze ilekroć pisze się o tej pelerynie. Mianowicie, że gdy 12 stycznia 1973 roku próba pokazała, że Elvis nie jest w stanie wystąpić w niej na scenie, to Bill Belew miał tylko 24 godziny na wykonanie jej krótszej wersji. Ktoś pewnie tak sobie wydedukował, nie mając pełnej wiedzy, a za nim zaczęli kolportować to inni. Przed wyjazdem do Honolulu, Elvis miał dwa pełne komplety "White Aloha Suit" (z pelerynami i pasami). Na dwa tygodnie przed koncertem wydał Parkerowi pas i pelerynę. Na dwa dni przed pierwszym koncertem (tym z 12 stycznia 1973 roku), wydał Jack'owi Lord'owi drugi pas. Zatem 10 stycznia 1973 roku z dwóch pełnych kompletów zostało mu: dwa kostiumy, jedna peleryna i zero pasów. Prawdopodobnie to pas Bill klecił naprędce, a nie pelerynę, chociaż według innego źródła, Elvis przyleciał już z dwoma pasami (Bill dorobił drugi, gdy dowiedział się, że dał jeden Parkerowi). Pomysł z długą peleryną był wtórny, bo pierwszą zaplanowano tradycyjną. Więc mit ten ma się nijak do rzeczywistości. 

Jeśli chodzi o zdjęcia Elvisa w tej pelerynie, widoczne w bloku fotograficznym. Wiele osób twierdzi, że to fotomontaż, gdyż Elvis nie wyszedł w niej do publiczności. Od lat szukam odpowiedzi na to pytanie i na 90% zdjęcie od tyłu jest autentyczne. Zdecydowanie większe wątpliwości są, co do tego z przodu. Chociaż jak się przyjrzymy wydaje się być w tej samej pozie, co na tym od tyłu. Wiemy, że na pewno Elvis wychodził w niej na scenę na próbie przed koncertem 12 stycznia 1973 roku. Tutaj kluczem jest słowo "próba". Bo tak zwykło się nazywać właśnie koncert z 12 stycznia 1973 roku, poprzedzający ten właściwy z 14 stycznia 1973 roku. Tymczasem z próbą nie miał on nic wspólnego. Był to planowy, filmowany, wcześniejszy koncert rezerwowy, z którego taśma miała zostać wykorzystana do transmisji satelitarnej 14 stycznia 1973 roku, gdyby nastąpiły jakiekolwiek nieprzewidziane okoliczności (jak na przykład jakieś problemy techniczne), uniemożliwiające bezpośrednią transmisję aktualnie trwającego koncertu - takie zabezpieczenie żeby w razie czego nie było blamażu na cały świat, zwłaszcza że opłaty za ten historyczny przekaz satelitarny były horrendalne. Dlatego nie miał on żadnych cech prób, nie było przerw, powtórzeń, a wszyscy byli ubrani w stroje przewidziane na występ właściwy. Niemniej przed tym koncertem Elvis robił sobie próby z peleryną na scenie. Zdaniem niektórych osób z jego otoczenia, którzy wtedy tam byli, Elvis pokazał się w niej na scenie w trakcie koncertu 12 stycznia 1973 roku. Według innych osób było to jeszcze zanim się rozpoczął, niemniej w tym samym dniu i już przy wypełnionej sali. Osoby negujące to wydarzenie powołują się na film z tego koncertu, na którym nie ma kadrów z długą peleryną. Aczkolwiek nie wiemy jak daleka była ingerencja montażysty w wersję, którą dziś możemy zobaczyć. Jest ona sporo krótsza od wersji filmowej koncertu z 14 stycznia 1973 roku. I tutaj też nie ma zgodności dlaczego, jedni twierdzą, że Elvis planowo zaśpiewał mniej piosenek, inni że to wynik późniejszego montażu, bo utworów było tyle samo (chodziło o wypełnienie czasu antenowego jaki zarezerwowały telewizje na swoich kanałach, więc długość materiału musiała się zgadzać), tylko niektóre z nich Elvis śpiewał w nieco innej kolejności (co akurat jest faktem) i właśnie te wycięto później z materiału z 12 stycznia 1973 roku, który po latach został nam udostępniony. Jakimi piosenkami różnią się te dwa materiały możecie zobaczyć w materiale "TV" (na samym końcu), gdzie podałam wykaz piosenek śpiewanych przez Elvisa na obu tych koncertach, zaznaczając "(+)", te którymi różnił się drugi koncert.

Tak jeszcze gwoli "kronikarskiej dokładności", w jednym miejscu przeczytałam, że Elvis pokazując się w tej pelerynie publice 12 stycznia 1973 roku, wręcz opowiedział o swoich planach użycia jej podczas występu satelitarnego oraz powodach od ich odstąpienia. Ta informacja pochodzi od jakiejś osoby, która była w ekipie technicznej rezerwowego koncertu, albo od kogoś ze świty Elvisa (niestety w materiale nie padło żadne nazwisko, ale można się tego domyślić z treści rozmowy). Wizja Elvisa polegała na tym, że wyjdzie na scenę owinięty peleryną i stopniowo będzie ją rozwierać, pokazując swoją postać, aż do rozpostarcia ramion, co miało nawiązywać do przepoczwarzania się poczwarki w kokonie w motyla.

Przez jakiś czas tłumaczyłam sobie te nieścisłości używaniem słowa "próba", które w przypadku pobytu Elvisa w tamtym czasie na Hawajach nie jest wcale jednoznaczne, ponieważ faktyczne próby odbywały się na zupełnie innym obiekcie. Oczywiście Elvis doglądał przygotowań właściwej sceny, ale nie miał tam żadnej próby aż do 12 stycznia 1973 roku, kiedy to zrobił sobie wraz z muzykami krótką rozgrzewkę przed samym koncertem (coś w rodzaju próby generalnej, ale znacznie skróconej). To prawdopodobnie wtedy zostało poczynione to zdjęcie lub rzeczywiście już w trakcie koncertu, czego z jakichś powodów na materiale nam dziś znanym nie ma. Wina montażu? Zaczęto filmować koncert z opóźnieniem? A może Elvis po prostu chciał się podzielić z publiką informacją o swojej długiej pelerynie i wyszedł na scenę tuż przed koncertem? Znamy takie jego zachowania, gdy przynosił na scenę i pokazywał publiczności na przykład pęknięty kostium.  



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Aloha Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[29] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Aloha Suit  [89] [83]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  ciemny modrak
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z modrakową podbitką. Na wierzchu wielki orzeł w kolorach narodowych Stanów Zjednoczonych, wykonany z czerwonych i granatowych kamieni oraz złotych nap.

No i teraz mamy problem, bo ciągle nie wiadomo ile było tych peleryn w rzeczywistości. Minimum trzy, co zostało potwierdzone przez Angie Marchese (kuratora Muzeum Graceland oraz dyrektora archiwów Graceland). Niemniej trzeba tu zaznaczyć, że Angie nie twierdziła iż jest to ich maksymalna liczba, wręcz zaznaczyła, że na trzy znaleziono opłacone faktury, po czym wspomniała o polityce regulowania faktur przez Vernona (ojca Elvisa, który prowadził jego finanse), dając do zrozumienia iż mogło być ich więcej. Ponieważ dochodziło do różnych nieporozumień z dostawcami, którzy najpierw przesyłali faktury za zamówiony towar lub usługę, a później nie zawsze się z tego wywiązywali, Vernon przyjął zasadę, że nie reguluje zobowiązań, które nie zostały w pełni zrealizowane. Potem dochodziło do renegocjacji warunków, w konsekwencji wycofywania faktur, a częściowe płatności realizowano w formie czeków imiennych lub gotówką (rzadziej). Stąd w dokumentach nie wszystko musi być czarno na białym. Wypowiedź Angie (właściwie e-mail z odpowiedzią na zapytanie jednego z kolekcjonerów), dotycząca jumpsuitu "White Aloha Suit" i jego elementów składowych jest z 2007 roku. Jakiś czas później Graceland przychyliła się do prośby innego kolekcjonera (uczeń Eda Parkera), zamierzającego nabyć na aukcji pas od tego jumpsuitu i dopuściła go do dokumentów finansowych z tego okresu. O tym co ustalił, będzie w poście "Jumpsuit - Aloha", który co prawda już jest na blogu od dłuższego czasu, ale wymaga uzupełnienia o wiadomości z nowych źródeł jakie w międzyczasie pozyskałam. 

I tak, jedna jest ciągle w Graceland. Drugą na prawie dwa tygodnie przed koncertem, Elvis wydał Edowi Parkerowi (swojemu trenerowi karate, ochroniarzowi, a przede wszystkim przyjacielowi), co jest absolutnie sprawdzoną i po wielokroć potwierdzoną informacją. Uściślam, bo w różnych miejscach czasem to jest podważane, gdy tymczasem ta informacja jest bardziej pewna niż to, że w Graceland jest faktycznie oryginał, a nie replika. Trzecią rzucił na koniec koncertu satelitarnego publice (14 stycznia 1973 roku). Osobą, która ją złapała, był dziennikarz Bruce Spinks, który jakiś czas później sprzedał pelerynę fanowi Elvisa, Andrew Kern. Kiedy Kern zmarł (w 1995 roku na raka), większość majątku przekazał rodzicom, którzy dokonali licytacji kolekcji Elvisa w 1995 roku w Memphis. Zgodnie z jego życzeniem wszystkie fundusze trafiły do fundacji "Make A Wish", a pelerynę i jumpsuit, które kiedyś kupił, rodzice oddali do EPE w tymże samym roku. Obie te rzeczy miał z różnych źródeł - jumpsuit kupił kiedyś na licytacji Graceland, a pelerynę od dziennikarza, który złapał ją na kocercie.

Nie pamiętam już co się stało z kolekcją Eda Parkera po jego śmierci, 15 grudnia 1990 roku (miał w domu małe muzeum pamiątek po Elvisie), chociaż kiedyś o tym czytałam. Natomiast dziś trafiam na przeróżne wersje, jedna mówiła, że peleryna została przy rodzinie, inna że wykupił ją jakiś bogaty kolekcjoner. Trudno dociec stanu faktycznego.

Jedna peleryna jest aktualnie u wielkiego fana i kolekcjonera pamiątek po Elvisie - Larry'ego Moss'a. Tylko nie wiem czy to kolejna peleryna (czwarta), czy Eda Parkera lub osoby z widowni, która ją wtedy złapała (dziennikarza Bruce'a Spinks'a).

Niewyjaśniona do dziś pozostaje też kwestia peleryny, z czerwoną podbitką. Ciągle nie ma pewności, czy w ogóle była. Jest zdjęcie takiej peleryny, ale to może być tylko replika. Graceland nie przyznaje się do wersji z czerwoną podbitką, ale i zbytnio nie zaprzecza. W każdym razie zdjęć Elvisa w niej na scenie nie ma. Z drugiej strony to akurat żaden argument, bo prawie nie ma też jego zdjęć w pierwszej wersji (z modrakową podbitką). Przez lata znalazłam tylko dwa (są widoczne w bloku fotograficznym) i gdyby nie filmowa kopia koncertu, gdzie możemy się naocznie przekonać iż Elvis wystąpił w niej jednak na scenie, to zapewne wiele osób też podważałoby jej istnienie.

Warto tu jeszcze wspomnieć o kolorze podbitki. W jumpsuitach z pelerynami (bez peleryn w sumie też) obowiązywała zasada jednolitej linii kolorystycznej. Chodziło o to, że podbitka peleryny, fałdy w nogawkach spodni, oczka w rozcięciu na torsie oraz na kołnierzu (jeśli były), zawsze były z tego samego materiału, przede wszystkim kolorystycznie. W przypadku obu peleryn "Aloha" (długiej i krótkiej) odstąpiono od tej zasady, bo fałdy w nogawkach są czerwone, a nie niebieskie. To w zasadzie jedyny taki przypadek.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Pharao Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[30] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Pharao Suit  [90] [84]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złotożółty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotożółtą, atłasową podbitką. Wierzch zdobiony wzorem z motywów egipskich, utworzono ze złotych i brązowych ćwieków o różnych kształtach i wielkości, a także turkusowych i czerwonych kamieni szlachetnych.

Można się zastanawiać, czy peleryna miała żółtą czy złotą podbitkę. Była złotożółta.

Peleryna wraz z kostiumem znajduje się w Graceland. Ostatnio zaprezentowano ją na wystawie w londyńskim O2 Arena, na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Sunburst Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[31] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Sunburst Suit  [91] [85]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  ognisty pomarańcz
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z ognistopomarańczową podbitką. Na wierzchu za pomocą złotych i brązowych nap oraz bursztynowych kamieni w różnych odcieniach (topazów) utworzono promieniste linie wychodzące z jej środka.

Peleryna i kostium są nadal własnością Graceland. Komplet pokazano w londyńskim O2 Arena, na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Blue Waterfall Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[32] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Blue Waterfall Suit  [92] [86]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  granatowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z granatową podbitką. Wierzch zdobiony za pomocą kulistych, złotych nap różnej wielkości oraz kulistych białych i granatowych kamieni.

Nie wiadomo gdzie się teraz znajduje. Nie spotkałam tej peleryny na żadnej aukcji. W Graceland raczej jej też nie ma, jest tylko sam kostium, który od zawsze wystawiany był bez peleryny. W ogóle nie spotkałam żadnego jej zdjęcia od czasów występów Elvisa na scenie. Właściwie są tylko koncertowe.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Teal Blue Stone Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[33] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Teal Blue Stone Suit  [93] [87]

Kolor wierzchu:  jasny błękit
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu taki sam motyw jak na kostiumie.

Jak dotąd znamy 34 zdjęcia Elvisa w tym kostiumie ze sceny, wszystkie z jednego koncertu. Niestety, tylko wiemy, że są i mogliśmy oglądać ich miniatury o obniżonej jakości przez dwadzieścia kilka dni na Ebay-u, gdzie zostały wystawione na licytację w grudniu 2016 roku. Miałam nadzieję, że obecny właściciel zrobi jakieś skany i wpuści je do sieci aby dowiedzieli się o ich istnieniu także inni, ale póki co tak się nie stało. Na większości z nich Elvis jest w pelerynie. To w ogóle bardzo ciekawy strój, tak jak i jego historia, więcej o nim w poście "Jumpsuit - Teal Stone".

Peleryna wraz z kostiumem znajduje się w Graceland.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Stone Flame Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[34] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Stone Flame Suit  [94] [88]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Na wierzchu motyw płomieni, utworzony z drobnych złotych ćwieków i czerwonych, przezroczystych kamieni.

Ponoć zachowało się kilka zdjęć Elvisa w tej pelerynie na scenie. Ja przez lata spotkałam tylko jedno, właściwie dwa, ale to drugie to miniaturka czarno-białego zdjęcia Elvisa na scenie, umieszczona na zdjęciu peleryny.

Peleryna wraz z kostiumem jest w Graceland. W nowym kompleksie znajduje się w stałej ekspozycji.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Snowflakes Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[35] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Snowflakes Suit  [95] [89]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  turkusowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z turkusową podbitką. Na wierzchu wzór ze złotych nap i turkusowo-błękitnych kamieni.

Jest kilka zdjęć Elvisa w tej pelerynie na scenie.

Peleryna wraz z kostiumem jest własnością Graceland. Ostatnio komplet pokazano na wystawie w londyńskim O2 Arena, na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Stone Nail Studded Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[36] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Stone Nail Studded Suit  [96] [90]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu motyw jak na jumpsuicie, wykonany ze złotych nap i kolorowych kamieni.

O dziwo, mamy aż kilkanaście zdjęć Elvisa na scenie i to w pelerynie. Są też inne zdjęcia z występów.

Kostium i peleryna są w Graceland. Były też eksponowane na wystawie w londyński O2, która była dostępna dla zwiedzających od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Spanish Flowers Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[37]
Dedykowana do jumpsuitu:  White Spanish Flowers Suit  [97] [91]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  zielony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z zieloną podbitką. Wierzch zdobiony tym samym motywem co kostium, uzyskanym za pomocą złotych nap oraz zielonych i niebieskich kamieni.

Niestety nie ma zdjęć Elvisa w pelerynie. Właściwie to wcale nie ma zdjęć Elvisa w tym kostiumie, nie licząc kilku małych, ciemnych i rozmytych. Nawet kostiumu na nich nie można rozpoznać.

Peleryna wraz z kostiumem jest w Graceland. W nowym kompleksie są wystawiane w stałej ekspozycji.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Spanish Flowers Red Linning Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie 
[38]
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Spanish Flowers Red Linning Suit  [98] [92]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z czerwoną podbitką. Wierzch zdobiony tym samym motywem co kostium, który uzyskano za pomocą złotych nap oraz zielonych i czerwonych kamieni.

Niestety nie ma żadnych zdjęć Elvisa w tej pelerynie. Ledwie kilka ujęć ze sceny, ale nie w pelerynie.

Peleryna wraz z kostiumem jest w Graceland. Komplet ten był też wystawiany w O2 Arena w Londynie, na przełomie 2017 i 2018 roku.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Spanish Flowers Green Linning Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie   
[39] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Spanish Flowers Green Linning Suit  [99] [93]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  zielony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z zieloną podbitką. Wierzch zdobiony tym samym motywem co kostium, uzyskanym za pomocą złotych nap oraz zielonych i niebieskich kamieni.

Niestety nie ma zdjęć Elvisa w tej pelerynie. Mamy zaledwie kilka jego zdjęć w tym jumpsuicie, lecz bez peleryny. 

Peleryna wraz z kostiumem jest w Graceland. Przez wiele lat nie pojawiały się nowe zdjęcia, więc pewności nie miałam, aż nie natrafiłam na zdjęcie z nowego Graceland.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Blue Target Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie   
[40] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Blue Target Suit  [100] [94]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  granatowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z granatową podbitką. Na wierzchu promieniście ułożone linie, wykonane z metalowych nap i niebieskich kamieni różnej wielkości. 

Chociaż fani nazywają ten kostium "Starburst", poprawniej byłoby "Target" (jak to robi firma B & K Enterprises Costume Co.), gdyż taki był zamysł projektanta. Chodziło o celność strzału (więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Blue Target ").

Zdjęć Elvisa w pelerynie nie ma. Co prawda był to rok 1973 i 1974, kiedy Elvis nie nosił już peleryn przez cały koncert lub jego dużą część, ale jednak się w nich pojawiał. Elvis użytkował ten kostium dość intensywnie, więc być może gdzieś są jakieś fotografie.

Gdzie obecnie znajduje się peleryna trudno powiedzieć. Jakiś czas temu jumpsuit "White Target Suit" był w Graceland i chyba nadal tam jest. Jednak peleryny raczej tam nie ma, bo kostium na wystawach pokazywany jest zawsze bez niej. Natomiast są bardzo stare zdjęcia oryginału z nieznanego miejsca. W bloku fotograficznym są widoczne w ramach. Taki sposób ekspozycji sugeruje, że mogły być zrobione w jakimś Hard Rock Hotel, Hard Rock Cafe lub innym niż Graceland muzeum. W każdym razie nie była to żadna typowa wystawa zorganizowana przez EPE. Jest tylko jedno stare zdjęcie peleryny, które przypuszczalnie zostało zrobione na wystawie organizowanej przez EPE, ale chyba poza terenem Graceland. Chodzi o zdjęcie pod repliką, gdzie obok widać telewizor.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Turquoise Vine Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie   
[41] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Turquoise Vine Suit  [101] [95]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  turkusowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z turkusową podbitką. Na wierzchu złote pnącza, utworzone ze złotych nap i kwiaty z kamieni turkusu.

Zdjęć Elvisa w tej pelerynie nie znalazłam, ale wiemy, że używał jej na scenie.

Jeśli chodzi o kostium "White Turquoise Vine Suit", to został sprzedany 29 października 2016 roku na aukcji Graceland. Losów peleryny nie udało mi się wyjaśnić, nie była widziana już od wielu lat.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Lava Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[42]
Dedykowana do jumpsuitu:  White Lava Suit  [102] [96]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:   pomarańczowo-czarny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  tak

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z tygrysia podbitką. Wzór na wierzchu utworzono ze złotych nap i bursztynowych kamieni (topazów), imitujących pręgi tygrysa.

Trudno powiedzieć do kogo obecnie należy peleryna, ponieważ została sprzedana kilka lat temu, ale w 2017 roku, na wystawie w londyński The O2, znów zawisła na jumpsuicie. Zatem, albo to replika, albo oryginał wypożyczony od aktualnego właściciela, co czasem Graceland praktykuje (lecz rzadko kiedy odkupuje). A być może to drugi oryginał? - o tym za chwilę. Natomiast kostium "White Lava Suit" jest bez wątpienia własnością Graceland. Więcej o tym stroju w poście "Jumpsuit - Lava vel Topaz Stone vel Amber".

Niemniej od lat krąży pogłoska, iż Elvis mógł mieć dwie takie peleryny. Zdają się to potwierdzać różne wypowiedzi jego projektantów. Z jednej strony mamy informację od Billa Belewa, który opowiadał o swoich kłopotach z pozyskaniem skór tygrysa, a także właściciela peleryny, który spotkał się z Billem Belewem by czegoś więcej się o niej dowiedzieć, z których wynika, że użyto prawdziwych skór. Chociaż Bill wspominał, że peleryna była bardzo ciężka i proponował Elvisowi zastąpienie skór materiałem imitującym, ale ten nie chciał o tym słyszeć. Z drugiej strony od Gene Doucetta, który twierdzi, że na podbitce peleryny zastosowano lżejszą od oryginału imitację lub pluszowy materiał (jego wypowiedź jest niejednoznaczna). Zatem teoretycznie mogło być tak, iż faktycznie powstały dwie peleryny. W każdym razie na wspomnianej wystawie, Graceland pokazało tą z imitacją skóry na podbitce lub z pluszem. Jednak nie wiem czy to replika, czy oryginał (chodzi o wystawę w londyńskim O2 Arena, na przełomie 2017 i 2018 roku).

Przez lata trafiłam tylko na trzy zdjęcia Elvisa w tym kostiumie na scenie (bardzo kiepskiej jakości) i na żadnym z nich nie jest w pelerynie. Jest też kilka zdjęć z backstage, na nich również jest bez peleryny.

Peleryna chyba po raz pierwszy została sprzedana w 1998 lub 1999 roku (niepewna informacja). W lipcu 2008 roku została wystawiona na portalu eBay, z ceną wywoławczą 20.000,- dolarów, lecz też nie wiem za ile została sprzedana.

W każdym razie jakiś czas wcześniej jeden z kolekcjonerów, zainteresowany właśnie tą peleryną (jej potencjalny nabywca) zgłosił się do Graceland, gdzie rozmawiał z Angie Marchese, która odesłała go bezpośrednio do Billa Belewa, żeby rozwiał wszelkie swoje wątpliwości, co do autentyczności peleryny. Jak sam pisze, zdążył się do niego wybrać na rozmowę dosłownie w ostatniej chwili, bo krótko potem Bill zmarł (7 stycznia 2008 roku, w Palm Springs, na cukrzycę).

Natomiast ostatni właściciel nabył ją za 83.750,- dolarów, na aukcji Graceland, 12 sierpnia 2017 roku [dane aukcji: THE AUCTION AT GRACELAND•ELVIS WEEK•AUGUST 12, 2017; LOT #230: 1973 Elvis Presley Stage Worn Cape with Tiger Skin Pattern on the Interior; Final prices include buyers premium: $83,750.00].

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Arabian King of Spades Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[43] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Arabian King of Spades Suit  [103] [97]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Na wierzchu stylizowane na orientalne wzory, które utworzono z kolorowych kamieni i złotych nap.

Niestety nie mam zdjęć Elvisa z peleryną. Jumpsuit "White Arabian King od Spades Suit" Elvis nosił na scenie w okresie, kiedy nie zawsze decydował się wystąpić w pelerynie lub zakładał ją na bardzo krótko, a potem zdejmował i występował już bez.

Kostium i peleryna znajdują się w Graceland.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Crystal Vine Cape
Rok:  1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[44] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Crystal Vine Suit  [104] [98]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu motyw jak na kostiumie - złote pnącza, utworzone ze złotych nap i kwiaty z kryształowych przeźroczystych kamieni.

W tym przypadku nie ma żadnych zdjęć Elvisa w pelerynie. W ogóle w tym kostiumie jest tylko kilka jego zdjęć, część ze sceny, część z backstage. Wszystkie rozmazane i malutkie.

Kostium wraz z peleryną znajduje się w Graceland.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Stone Nail Mirror Cape
Rok:  1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[45] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Stone Nail Mirror Suit  [105] [99]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotą podbitką. Na wierzchu wzór jak na jumpsuicie, do którego była dedykowana.

Kostium ten Elvis nosił w 1974 roku, kiedy to niezmiernie rzadko bywał uwieczniany na zdjęciach w pelerynach. Teoretycznie jest jedno takie zdjęcie, na którym wydaje się, że Elvis w niej występuje, lecz ona nosi cechy peleryny od "White Stone Nail Studded Suit" (drugiego, bliźniaczego do "White Stone Nail Mirrored Suit" kostiumu), chociaż we wzorze jakby były okrągłe lustrzane krążki, a nie duże owalne kamienie, które są w wersji "Studded". Peleryny tych dwóch bliźniaczych jumpsuitów różniły się ilością środkowych pasów wzoru (bez liczenia skrajnych przy szyi i na krawędzi) - w "Mirror" były dwa, a w "Studded" pięć. I ona właśnie ma pięć środkowych pasów. Chyba, że kostium miał dwie wersje peleryn, co wydaje mi się mało prawdopodobne, choć wykluczyć tego nie można. W każdym razie to zdjęcie zdaje się potwierdzać istnienie dwóch peleryn do tego jumpsuitu.

W bloku fotograficznym umieściłam też zdjęcie peleryny i pasa od "White Stone Nail Mirror Suit" na kostiumie "White Lava Suit". To fotografia z wystawy organizowanej przez Graceland, która robi różne roszady na kostiumach dezinformując tym fanów, więc można by było obstawiać, że to kolejny taki przykład. Jednak nie, ponoć Elvis kiedyś założył pelerynę "White Stone Nail Mirror Cape" do "White Lava Suit", lecz co do pasa są wątpliwości (patrz post "Jumpsuit - Lava vel Topaz Stone vel Amber").

Kostium ten przez wiele lat miał Jim Curtin, fan Elvisa, który dostał go od niego podczas jednego ze spotkań. Peleryna powinna być w Graceland, ale od lat nie była tam wystawiana, więc należy się spodziewać, że również zmieniła właściciela.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Conquistador Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[46] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Conquistador Suit  [106] [100]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Wierzch pokryty tym samym wzorem co jumpsuit.

Elvis wystąpił w tym kostiumie tylko kilka razy stąd niewiele mamy zdjęć, a ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Niestety, żadnego w pelerynie.

Komplet wraz z peleryną znajdują się w Graceland.

Ex Post (20 lipca 2018)

W sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. wreszcie pojawiła się długo wyczekiwana replika tej peleryny (kostiumu już w czerwcu). Wzór deseniu został w miarę dobrze odtworzony, choć są wyraźne różnice w stosunku do oryginału, natomiast linie faliste z czerwonych kamieni zastąpiono liniami ze złotych nap. 


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Peacock Cape
Rok:  1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[47] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Peacock Suit  [109] [103]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze złotą podbitką. Na zewnętrznej stronie wyhaftowany paw.

Ponieważ powszechnie nie ma zdjęć Elvisa w tej pelerynie, jak zwykle w takich sytuacjach uważa się, że nigdy w niej nie wystąpił. Oczywiście to zbyt pochopne wnioski, zwłaszcza że był to rok 1974, w którym Elvis powoli wycofuje się z występów w pelerynach. Jednak są uczestnicy koncertów, którzy twierdzą, że widzieli Elvisa na scenie w tej pelerynie.

W bloku fotograficznym po prawej są dwa zdjęcia rozpostartych peleryn ze sceny. To dolne z całą pewnością przedstawia impersonatora Elvisa, natomiast w przypadku górnego podaje się, że to Elvis. Też tak na początku myślałam, ale szczerze mówiąc nie jestem o tym do końca przekonana.

Nigdy nie widziałam jej też na żadnej wystawie organizowanej przez Graceland, w związku z tym nie wiem czy istnieje oryginał, a jeśli tak, to gdzie on jest. Więcej o tym komplecie w poście "Jumpsuit Peacock".

Kostium ostatni raz sprzedano na aukcji internetowej Gotta Have It Collectibles, 5 sierpnia 2008 roku, acz bez peleryny i bez pasa (ten sprzedano już wcześniej, w 1999 roku).


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White American Eagle Cape
Rok:  1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[48] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White American Eagle Suit  [110] [104]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  granatowy lub czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Na wierzchu czerwoną, złotą i granatową nicią wyhaftowany orzeł. Białe tło rzadko pokryte gwiazdkami ze złotych nap.

W przypadku tej peleryna też jest sporo niejasności. Brak zdjęć Elvisa w tej pelerynie przyczynił się do spekulacji, że nigdy w niej nie wystąpił, a nawet, że nie została w ogóle wykonana. Jednak pamiętajmy, że kostium "White American Eagle Suit" Elvis nosił w 1974 roku, kiedy to już niezmiernie rzadko sięgał po peleryny.

Kwestią sporną jest też kolor podbitki. Zgodnie z projektem powinna być czerwona. Niektóre źródła podają, że Elvis miał tą pelerynę w dwóch wersjach, z czerwoną i granatową podbitką. To trochę dziwne skoro właśnie wycofywał się z zakładania peleryn na koncertach, chyba że prawdą jest iż miał dwa kostiumy "White American Eagle Suit", różniące się kolorem fałd w nogawkach spodni, czerwone (jak zakładał projekt) i ciemnoniebieskie (jakie znamy z kilku zdjęć ze sceny). Niemniej kostiumolog mógł nie wiedzieć, że występy Elvisa w pelerynach powoli przechodzą do przeszłości i przygotował pelerynę, tak jak to przewidziano w projekcie. Zresztą sam Elvis mógł życzyć sobie peleryn nie mając jeszcze świadomości, że coraz rzadziej zacznie po nie sięgać, co wymusi na nim pogarszający się stan zdrowia. 

Z drugiej strony, to że nie ma zdjęć Elvisa w pelerynie nie musi niczego przesądzać. Chociaż kostium ten miał na sobie przynajmniej kilka razy, to zdjęć jest jak na lekarstwo, do tego małe i fatalnej jakości. 

Chyba nigdy nie widziałam tej peleryny na wystawach organizowanych przez Graceland i nie wiem gdzie obecnie się znajduje. Zdjęcie w prawym dolnym rogu bloku fotograficznego, to replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Natomiast jeśli chodzi o zdjęcie w górnym lewym rogu, to nie wiem czy to oryginał, czy replika, ani z jakiego miejsca pochodzi ta ekspozycja. W każdym razie to wersja z czerwoną podbitką, opisywana jako oryginał. Z kolei sklep firmy B & K Enterprises Costume Co. ma w swojej ofercie obie wersje kolorystyczne, co też ciekawe, bo sugeruje, że i Elvis miał dwie.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


*
*  *  *
*


CZĘŚĆ II - peleryny mało znane ze sceny lub zapomniane


Nazwa od jumpsuitu:  Black Rubin Cape
Rok:  1971
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[49] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Rubin Suit  [61] [#4, Suplement 1]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czarny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Bardzo ciekawa peleryna, gdyż całkiem inna jak wszystkie pozostałe. Posiada asymetryczne, bardzo subtelne zdobienie, wykonane z malutkich kamieni (głównie rubinów) i metalowych nap o różnych kształtach.

Tylko nieliczna grupa osób wie o tym kostiumie - "Black Rubin Suit" - ponieważ zniknął wiele lat temu (nie udało mi się ustalić kiedy i w jakich okolicznościach). W związku z tym nie jest też wykazywany w zestawieniach jumpsuitów Elvisa, sporządzanych przez fanów. To był jeden z pierwszych, scenicznych jumpsuitów Elvisa z peleryną, o ile nie pierwszy. 

Być może była to pierwsza peleryna, w której Elvis wystąpił na scenie, chociaż przyjmuje się, że pierwszą była "Black Fireworks Cape". Jednak pamiętajmy, iż to przekonanie powstało tylko dlatego, że pierwsze zdjęcia jakie znamy Elvisa w pelerynie na scenie, są właśnie w "Black Fireworks", co wcale nie oznacza, że był to rzeczywiście pierwszy kostium z peleryną, w którym wystąpił. Tymczasem komplet "Black Rubin Suit" nie był widziany od czasów występu Elvisa i poza szkicem projektowych nie ma nigdzie jego zdjęć. 

Wszystko wskazuje na to, że peleryna ta przez te wszystkie lata była przechowywana w Graceland, albo do nich powróciła od osób trzecich. Raczej nigdy nie była pokazywana na wystawach, aż do czasu ostatniej "Elvis on tour" w londyńskim obiekcie The O2 (zwanym też Arena O2), która gościła tam od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na fakt, iż pokazano ją razem z peleryną "White Turquoise Concho Cape", od kostiumu, który również został sprzedany jakiś czas temu. Obie peleryny wyeksponowano w części z garderobą sceniczną Elvisa.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
 
Nazwa od jumpsuitu:  Black Velvet Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[50] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Two Piece Velvet Suit   [#6, Suplement 1] [#6, Suplement 1]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna, aksamitna peleryna z czerwoną atłasową podbitką, dedykowana do kostiumu "Black Two Piece Velvet Suit". 

Ten komplet również nie jest znany fanom, ponieważ brak zdjęć ze sceny. Jest tylko kilka ujęć kiedy Elvis nosił go prywatnie. Według Charliego Hodge'a w 1970 i 1971, co do czego mam wątpliwości, ponieważ nie wymienia 1972 roku, z którego mamy kilka zdjęć.

Charlie Hodge twierdzi, że Elvis wystąpił w nim jednej nocy w Las Vegas, ale nie podaje dokładnej daty. Wspomina też, że kiedyś udał się w tym kostiumie i pelerynie na koncert Engelberta Humperdincka, co potwierdzają zdjęcia (patrz blok fotograficzny). Prawdopodobnie chodzi o koncert z 25 maja 1972 roku w Riviera Hotel w Las Vegas, na którym Elvis był rzeczywiście. Jednak w opisach tych zdjęć na internecie jest bardzo duża rozbieżność, rozrzut w podawanych datach to od 1970 do 1974 roku, aczkolwiek najczęściej spotykaną jest rzeczywiście 25 maja 1972 roku.

Któregoś dnia Elvis dał ten kostium wraz z peleryną swojemu kuzynowi Haroldowi Loydowi w Graceland, a świadkiem tego zdarzenia był Charlie Hodge. Niestety list autentyczności Harolda Loyda nie został upubliczniony, więc nie wiemy czy precyzuje nieco dokładniej okres czasowy. Więcej o tym kostiumie i pelerynie w poście "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity" (a tam patrz # 6 Jumpsuit).

Zarówno Charlie Hodge, Harold Loyd, jak i Graceland, utrzymują że Elvis wystąpił w tym komplecie na scenie.

Ten czarny, aksamitny garnitur wraz z peleryną, trafił na aukcję domu Gotta Have Rock and Roll, gdzie 6 grudnia 2014 roku został zlicytowany za sumę 15.568,- dolarów [dane aukcji: he Rock & Roll Pop Culture Auction November 2014; Lot #50: Elvis Presley Stage and Personally Worn IC Costume Velvet Cape, Jacket and Pants; This lot is closed for bidding. Bidding ended on 12/6/2014; Minimum Bid: $6,000.00; Final Bid: $15,568.00; Estimate: $7,000 - $9,000; Number Bids: 9; Auction closed on Saturday, December 6, 2014].






- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Multicolored Waterfall Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[51] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Multicolored Waterfall Suit  [107] [101]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna ze srebrną podbitką. Wierzch zdobiony kolorowymi kamieniami, ułożonymi w sposób mający symbolizować strużki deszczu.

W przypadku kompletu "White Multicolored Waterfall Suit" nie są znane żadne materiały graficzne, potwierdzające występy w nim Elvisa na scenie. Jego użycie potwierdzają tylko uczestnicy koncertów i pracownicy Elvisa, a także sam kostium, na którym znajdziemy ślady noszenia (obtarcia i zacieki od potu).

Nie wiadomo co się stało z tą peleryną. Niektóre źródła podawały, że jest w Graceland, tymczasem jumpsuit "White Multicolored Waterfall Suit", do którego była dedykowana, faktycznie tam jest, ale od zawsze eksponowany bez pereryny.

Górna peleryna widoczna w bloku fotograficznym, to replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Natomiast jeśli chodzi o tą na białym tle, to nie wiem, być może oryginał, bo gdzieniegdzie tak opisywano to zdjęcie.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Inca Gold Leaf Cape
Rok:  1974, 1976
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[52] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Inca Gold Leaf Suit  [112] [106]

Kolor wierzchu:  złoty
Kolor podbitki:  ciemny morski
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Złota, brokatowa peleryna, z podbitką w bardzo ciemnym morskim kolorze, prawdopodobnie uszytą z aksamitu lub innego materiału z krótkim włosem (meszkiem).

Bardzo tajemnicza peleryna. Nie wiem co się z nią stało i trudno cokolwiek ustalić, skoro większość nie ma pojęcia o jej istnieniu.  

Jednak najbardziej zagadkowe jest to, że dwa znane zdjęcia ukazujące Elvisa z nią na scenie pochodzą być może z 29 grudnia 1976 roku! Czyli z okresu, kiedy Elvis już nie nosił peleryn. Jest też film z tego koncertu, ale z brakami w wizji i bardzo mocno prześwietlony. Jednak mimo to, jest tam kilkanaście sekund, na których widać jak Elvis podnosi ją z podłogi (podbijając nogą) i podaje Charliemu Hodge, mówiąc przy tym "What's the hell of this? (Co to do diabła jest?)". Zastanowiły mnie te słowa. Można je różnie interpretować. Albo sobie żartuje udając zdziwienie, że nie wie co to jest, albo to wcale nie jego peleryna, tylko rzucił mu ją ktoś z widowni w prezencie? Takie wyjaśnienie przyszło mi do głowy, chociaż wtedy Elvis jakoś by zareagował, oglądając lub komentując, a przede wszystkim dziękując, jak zawsze gdy dostawał coś od publiczności, lecz tym razem tego nie zrobił. Sądzę, że raczej się zdziwił, dlaczego ona tam leży. Przejrzałam film kilka razy by wyłapać moment, który pokazuje jak trafiła na parkiet sceny, ale nic takiego tam nie widzę. Brak też kadrów, gdy ma ją na sobie, które zostały uwiecznione na fotografiach.

Jeśli chodzi o pierwszy filmik (45 minut), to wyszukał go dla was jak zawsze nieoceniony Krzysztof Potocki. Tam widać opisaną przeze mnie scenę między minutą 8:26 a 8:40. Jest też drugi film z tego koncertu, dłuższy (73 minuty), lecz niestety nie wyjaśnia niczego więcej. Ma pełniejszą fonię, ale wizja jest ta sama, co na pierwszym, w związku z tym nie ma całego początku, pierwszych kilku minut, a także wielu fragmentów w środku materiału.

Jednak moim zdaniem te dwa zdjęcia pochodzą z jakiegoś koncertu w 1974 roku. Tak też jedno z nich zostało opisane. Elvis jest na nich dużo szczuplejszy niż był w 1976 roku. Z drugiej strony muzycy na filmie z 1976 roku także mają niebieskie kostiumy. Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć.

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.

Ex Post  (20 września 2019 roku)

Jednak z grudnia 1976, ponieważ gdy się lepiej przyjrzymy, widać skrawek klamry od pasa "White Chief Belt" ("Indian Head Belt") w wersji pierwszej, a z tą klamrą Elvis zakładał ten pas tylko w grudniu 1976 roku i w ostatnim tygodniu listopada 1976 roku. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


*
*  *  *
*



CZĘŚĆ III - peleryny, których istnienie lub użycie na scenie nie zostało potwierdzone


Nazwa od jumpsuitu:  White Two Piece Black Accent First Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[53] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Two Piece Black Accent Suit  [76] [71]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czarny
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czarną podbitką. Nie posiada wzoru po żadnej ze stron.

To była pierwsza peleryna przewidziana do kostiumu "White Two Piece Black Accent Suit". Niemniej nie ma żadnego zdjęcia dokumentującego jej noszenie przez Elvisa, ani na scenie, ani prywatnie. Co prawda wydaje mi się, że widziałam kiedyś jedno, ale pewności nie mam. Natomiast wiemy, że Elvis nosił ją prywatnie i ponoć także na scenie, choć nie zostało to uwiecznione na zdjęciach.

Co ciekawe, wyczytałam gdzieś, że peleryna ta miała być też przeznaczona do innego kostiumu z tej serii - "White Two Piece Criss-Cross Suit", a Elvis miał ją zakładać gdyby zdecydował się na inną koszulę niż ta w turkusową jodełkę, która była główną koszulą przewidzianą do tego stroju. Ile w tym prawdy, nie wiem.

Peleryna widoczna w bloku fotograficznym, to replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Czy w Graceland jest jej oryginał, nie wiadomo. Kostium rzadko jest pokazywany, a gdy już trafia na wystawę, to zawsze bez peleryny.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Criss-Cross First Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[54] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Criss-Cross Suit  [77] [72]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  turkus
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z turkusową podbitką.

Jeśli chodzi o peleryny do kostiumu "White Two Piece Criss-Cross Suit", to raczej nie zachowały się żadne fotografie. Dlatego część osób uważa, że w ogóle ich nie było. Niemniej jest całkiem sporo przekazów mówiących o tym, że kostium nie tylko miał pelerynę, lecz nawet dwie. Mówi się, że jedna była gładka, dwukolorowa, a druga z wzorzystą podbitką (jak czarny "paisley" do innego kostiumu z tej serii "White Two Piece Black Accent Suit", tylko w tym przypadku w turkusową jodełkę).

Natomiast te wypowiedzi są tak różne iż nie ma zgodności co do układu kolorystyki. Biała peleryna z turkusową podbitką, to jedna z podawanych wersji.

Jeśli chodzi o ten układ kolorystyczny, są głosy, że nie było potrzeby wykonywania tejże peleryny, ponieważ Elvis posiłkował się peleryną od "White Two Piece Turquoise Accent Suit", innego kostiumu z tej serii, czego wykluczyć nie można.

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Criss-Cross Second Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[55] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Criss-Cross Suit  [77] [72]

Kolor wierzchu:  turkus
Kolor podbitki:  biały
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Turkusowa peleryna z białą podbitką.

Jeśli chodzi o peleryny do kostiumu "White Two Piece Criss-Cross Suit", to raczej nie zachowały się żadne fotografie. Dlatego część osób uważa, że w ogóle ich nie było. Niemniej jest całkiem sporo przekazów mówiących o tym, że kostium nie tylko miał pelerynę, lecz nawet dwie. Mówi się, że jedna była gładka, dwukolorowa, a druga z wzorzystą podbitką (jak czarny "paisley" do innego kostiumu z tej serii "White Two Piece Black Accent Suit", tylko w tym przypadku w turkusową jodełkę).

Natomiast te wypowiedzi są tak różne iż nie ma zgodności co do układu kolorystyki. Turkusowa peleryna z białą podbitką, to kolejna sugerowana wersja.

Dlaczego w ogóle brany pod uwagę jest kolor turkusowy, skoro w kostiumie nie było kolorowych elementów (nawet fałdy w nogawkach spodni były białe)? Dlatego, że wyznaczoną przez projektanta koszulą była biała "puffy sleeves" w turkusową jodełkę. 

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Criss-Cross Third Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie     
[56] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Criss-Cross Suit  [77] [72]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  biało-turkusowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z turkusową podbitką.

Jeśli chodzi o peleryny do kostiumu "White Two Piece Criss-Cross Suit", to raczej nie zachowały się żadne fotografie. Dlatego część osób uważa, że w ogóle ich nie było. Niemniej jest całkiem sporo przekazów mówiących o tym, że kostium nie tylko miał pelerynę, lecz nawet dwie. Mówi się, że jedna była gładka, dwukolorowa, a druga z wzorzystą podbitką (jak czarny "paisley" do innego kostiumu z tej serii "White Two Piece Black Accent Suit", tylko w tym przypadku w turkusową jodełkę).

Natomiast te wypowiedzi są tak różne iż nie ma zgodności co do układu kolorystyki. Biała peleryna z białą podbitką w turkusową jodełkę, to jedna z następnych podawanych wersji.

Dlaczego w ogóle brany pod uwagę jest kolor turkusowy, skoro w kostiumie nie było kolorowych elementów (nawet fałdy w nogawkach spodni były białe)? Dlatego, że wyznaczoną przez projektanta koszulą była biała "puffy sleeves" w turkusową jodełkę. Stąd również i taka podbitka, z tego samego materiału co koszula (tak jak w czarnej pelerynie do innego kostiumu z tej serii - "White Two Piece Black Accent Suit"). 

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Criss-Cross Fourth Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie     
[57] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Criss-Cross Suit  [77] [72]

Kolor wierzchu:  turkus
Kolor podbitki:  biało-turkusowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z turkusową podbitką.

Jeśli chodzi o peleryny do kostiumu "White Two Piece Criss-Cross Suit", to raczej nie zachowały się żadne fotografie. Dlatego część osób uważa, że w ogóle ich nie było. Niemniej jest całkiem sporo przekazów mówiących o tym, że kostium nie tylko miał pelerynę, lecz nawet dwie. Mówi się, że jedna była gładka, dwukolorowa, a druga z wzorzystą podbitką (jak czarny "paisley" do innego kostiumu z tej serii "White Two Piece Black Accent Suit", tylko w tym przypadku w turkusową jodełkę).

Natomiast te wypowiedzi są tak różne iż nie ma zgodności co do układu kolorystyki. Turkusowa peleryna z białą podbitką w turkusową jodełkę, to ostatnia z wskazywanych wersji.

Dlaczego w ogóle brany pod uwagę jest kolor turkusowy, skoro w kostiumie nie było kolorowych elementów (nawet fałdy w nogawkach spodni były białe)? Dlatego, że wyznaczoną przez projektanta koszulą była biała "puffy sleeves" w turkusową jodełkę. Stąd również i taka podbitka, z tego samego materiału co koszula (tak jak w czarnej pelerynie do innego kostiumu z tej serii - "White Two Piece Black Accent Suit"). 

Rysunek peleryny w bloku fotograficznym to tylko grafika poglądowa, nie jest to ani zdjęcie oryginału, ani repliki.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Blue Madison Square Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie
[58]
Dedykowana do jumpsuitu:  Blue Madison Square Suit  [153] [146]

Kolor wierzchu:  jasnoniebieski
Kolor podbitki:  granatowy
Wzór na wierzchu:  nie
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Jasnoniebieska peleryna z granatową podbitką. Podbitka prawdopodobnie została zrobiona z tego samego materiału co patki na kieszeniach. Pelerynę można było nosić dwustronnie.

Jeśli chodzi o tę pelerynę i kostium "Blue Madison Square Suit", do którego była dedykowana, mamy tylko zdjęcia prywatne, nie ma ze sceny. Dlatego uważa się, że Elvis nosił go tylko prywatnie i nigdy w nim nie wystąpił. Jednak jest to rok 1972, z którego mamy bardzo mało informacji o kostiumach scenicznych jakie używał na poszczególnych koncertach, a do tego są wypowiedzi fanów twierdzących, że Elvis wystąpił w nim na scenie. Więcej o tym komplecie w poście "Jumpsuit - Madison Square".

W pelerynie możemy zobaczyć go na zdjęciach z konferencji, która odbyła się 9 czerwca 1972 roku oraz ze spotkania z fanami, podczas wręczania kolejnej złotej płyty (tuż po konferencji), w korytarzu Hilton Hotel w Nowym Yorku, czyli w tymże samym dniu (9 czerwca 1972 roku).

Los peleryny nie jest znany. Nie ma też jej zdjęć, poza tymi na Elvisie. Natomiast garnitur jest w Graceland, łącznie ze spodniami. Podkreślam to dlatego, że przez wiele ostatnich lat eksponowano wyłącznie samą marynarkę, co zrodziło przypuszczenia, iż spodni już tam nie ma. Natomiast komplet (marynarkę i spodnie) pokazano ostatnio w londyńskim The O2, na przełomie 2017 i 2018 roku, co rozwiało nasze wątpliwości.

Peleryna widoczna w bloku fotograficznym to tylko rekonstrukcja graficzna, nie jest to ani oryginał, ani replika.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Creme Orlando Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[59] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Creme Orlando Suit  [166] [163]

Kolor wierzchu:  kremowy
Kolor podbitki:  zielono-bordowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  tak (paseczki poprzeczne)

Opis oraz inne informacje:

Kremowa peleryna z lekko brokatową podbitką w bordowo-seledynowe paseczki, przy czym przez seledynowy pasek przechodzi dodatkowo turkusowa linia. Wierzch zdobiony takimi samymi kwiatami jak jumpsuit. Wzór uzyskano za pomocą kolorowych kamieni. 

Ten kostium zaprojektował dla Elvisa jego pierwszy projektant - Nudie Cohn, aczkolwiek w latach siedemdziesiątych, kiedy już nie był jego stałym kostiumologiem (od połowy 1968 roku Elvisa przejął Bill Belew). To jedyny znany jumpsuit z peleryną, zaprojektowany przez Nudiego Cohna dla Elvisa w latach 70. Znamy jeszcze dwa inne, ale nie ma do nich peleryn, chociaż tak naprawdę nie ma pewności czy faktycznie nie było.

Jeśli chodzi o te dwa pozostałe jumpsuity (różowy i żółty), to wiemy, że Elvis nie wystąpił w nich na scenie. W przypadku "Creme Orlando Suit" już takiej pewności wcale nie ma. Wręcz są przesłanki, że mógł go użyć choć raz na scenie. Więcej o tym w poście "Jumpsuit - Hard Rock Hotel".

Jumpsuit "Creme Orlando Suit" wraz z peleryną znajdują się od lat w Hard Rock Hotel w Orlando (FL). Nie wiem w jakich okolicznościach pozyskali ten kostium, nie wyjaśniają tego również napisy przy ekspozycji (ponoć całej historii można wysłuchać za drobną opłatą, gdy wrzuci się dolara, czy dwa do urządzenia dźwiękowego).

Niestety jumpsuit i peleryna zamknięte są w gablocie, co nie pozwala sfotografować peleryny w całej okazałości.

Ex Post  (2 kwietnia 2018 roku)

Całkiem niedawno spotkałam pewne zdjęcie tego kostiumu w Sioux City Hard Rock Hotel and Casino. Wyglądało to tak, jakby kostium zmienił właściciela. Nie zmienił, został tylko czasowo przeniesiony do innego obiektu Hard Rock. Jak napisano:
"Sioux City Hard Rock Hotel and Casino ma cztery przedmioty, które będą wyświetlane do końca lutego. Specjalna wystawa jest związana z Weekendem Elvisa, w którym odbędą się zawody wśród najlepszych artystów Elvis Tribute na świecie. Początek spotkania i powitanie o 20:00 w piątek, a występy o 12:00, 16:00 i 20:00 w sobotę w Anthem."
Chodziło o imprezę "Elvis Weekend", jaka w 2017 roku odbyła się 27 i 28 stycznia, a która to od kilku lat organizowana jest na przełomie stycznia i lutego w Sioux City Hard Rock Hotel and Casino, w Sioux City (IA). Później przypuszczalnie kostium powrócił na swoje dotychczasowe miejsce.

Znalazłam też jeszcze jedno ciekawe zdjęcie, na którym kostium i peleryna są nieco inaczej pokazane, co daje nam lepsze rozeznanie w wyglądzie tego kompletu. Zostało wykonane w Hard Rock Cafe, 30 kwietnia 1996 roku, aczkolwiek jego autor nie podaje, o które HRC chodzi. Prawdopodobnie również w Orlando, choć ekspozycja zupełnie inna.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Light Blue Target Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[60] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Light Blue Target Suit  [155] [152]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  ciemnobłękitny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Jej wygląd nie jest znany. Wiemy tylko, że jeśli rzeczywiście została wykonana, to była biała z niebieską podbitką, a wzór na pelerynie był gęściejszy niż na znanym nam ze sceny "Targecie", przypuszczalnie taki sam jak na jumpsuicie "White Sunburst Suit" (prawdopodobnie one wszystkie powstały na bazie tego samego szkicu projektowego). Być może to ta ze zdjęcia, aczkolwiek jest zbyt niebieskie i ciemne, przez co nie oddaje faktycznego odcienia koloru niebieskiego jaki w niej zastosowano.

Jeśli chodzi o sam jumpsuit, to też zagadkowa historia, więc odsyłam do postu "Jumpsuit - Light Blue Target", gdzie została ze szczegółami opisana.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Red Target Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[61] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Red Target Suit  [167] [155]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. To czerwona wersja "White Blue Target Cape".

Bill Belew projektując ten kostium założył, że powstanie w dwóch liniach kolorystycznych, niebieskiej i czerwonej (czyli kamieni i wstawek). Elvis lubił ten kostium i często go zakładał, ale ze sceny znamy tylko wersję niebieską. Czy użył kiedykolwiek czerwonej i czy w ogóle była przygotowana za jego życia, tak naprawdę nie wiemy, są co do tego sprzeczne informacje.

Niemniej firma B & K Enterprises Costume Co., wykonała replikę czerwonej wersji i umieściła w swojej ofercie.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Aloha Cape
Rok:  1973
Użytkowana:  nigdy  
[62] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Aloha Suit  [180] [170]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony lub ciemnoniebieski
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z czerwoną lub ciemnoniebieską podbitką. To czarna wersja "White Aloha Cape".

Mało prawdopodobne by Elvis miał czarną wersję "White Aloha Suit", a zatem i pelerynę. Niemniej ponoć była planowana, a nie powstała tylko dlatego, ponieważ Elvis jej nie chciał, powodowany sentymentem do wersji, w której wystąpił podczas koncertu satelitarnego, 14 stycznia 1973 w Honolu (HI), ale to informacja z niepotwierdzonego źródła, więc nie wiem na ile jest prawdziwa. Rzekomo proponowano Elvisowi również inne wersje kolorystyczne, lecz de facto raczej nie powstały, ponieważ nie był nimi zainteresowany.

Aczkolwiek czarne "Aloha" jest bardzo popularne wśród impersonatorów Elvisa, chociaż nie ma go i nigdy nie było w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., która robi repliki strojów Elvisa za zgodą* EPE. Jednak za odpowiednią dopłatą realizuje zamówienia specjalne.

* Właściwie zgodnie z umową jaką Graceland zawarło z tą firmą na 35 lat (w zeszłym roku się skończyła), w ramach której naprawiano garderobę Elvisa i przygotowywano repliki.

W każdym razie ta peleryna to prawdziwe dzieło sztuki, o wiele ładniejsza od białego pierwowzoru.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Black Arabian King of Spades Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  nigdy  
[63] 
Dedykowana do jumpsuitu:  Black Arabian King of Spades Suit  [181] [171]

Kolor wierzchu:  czarny
Kolor podbitki:  czerwony lub złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czarna peleryna z czerwoną lub złotą podbitką. To czarna wersja "White Arabian King of Spades Cape".

Elvis nie miał ani czarnego "Arabian King of Spades Suit", ani peleryny do niego. Miał tylko biały, z białą peleryną i czerwoną podbitką (jak fałdy w nogawkach), według którego wykonano czarną replikę.

Niestety nie wiem, czy czarna wersja "Arabian King od Spades" była w ogóle rozważana. A jeśli tak, to czy z czerwoną, czy ze złotą podbitką, na którą zdecydowano się w replice przygotowanej do filmu "3000 miles to Graceland".  

W prawym dolnym rogu bloku fotograficznego, dodatkowo inna wersja peleryny "Black Arabian King of Spades Cape", dość znacznie odbiegająca od oryginalnego projektu. Nie wykonano jej w IC Costume Co., tylko w innym miejscu. Na zdjęciu tego nie widać, ale ponoć to wersja z czerwoną podbitką.

A swoją drogą ciekawe gdzie są kostiumy wykorzystane w filmie.

Szkoda, że Elvis nie zdecydował się na czarną wersję tego kostiumu, wyglądałby w nim zjawiskowo. A może się zdecydował?


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Paradise Flowers Cape
Rok:  nigdy lub między 1972 a połową 1974 roku
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[64] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Paradise Flowers Suit  [184] [173]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  złoty
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna haftowana w kwiaty, prawdopodobnie ze złotą lub żółtą podbitką. 

W przypadku tego kostiumu nie wiemy czy Elvis takowy posiadał. Wystąpił w nim P. J. Proby, trzeci odtwórca Elvisa (grający Elvisa z lat 70.) w musicalu "ELVIS", którego premiera odbyła się już 28 listopada 1977 roku, zaledwie trzy miesiące po śmierci Elvisa, w londyńskim Astoria Theatre. Jednak faktem jest, że w pierwszych sezonach aktorzy występowali dokładnie w takich kostiumach jakie miał Elvis (na przykład "White Aloha Suit", który wyglądał jak oryginał), odtworzono nawet ubrania z lat pięćdziesiątych w jakich występował wtedy na scenie. Zatem i ten kostium miał swój pierwowzór, tylko nie wiemy jaki.

Więcej o tym kostiumie w poście "Jumpsuit - Paradise Flower".


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Blue Rainfall Cape
Rok:  1975, 1976, 1977
Użytkowana:  nigdy  
[65] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Blue Rainfall Suit  [139] [131]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  granatowy
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z granatową podbitką. Na wierzchu zdobiona ciemnoniebieskimi i przeźroczystymi białymi kamieniami. Wzór nawiązuje do motywu z kostiumu. 

Na "White Rainfall Suit" użyto niebieskich kamieni, zaś fałdy w nogawkach były ciemnobłękitne. Zatem gdyby ta peleryna została wykonana jeszcze za życia Elvisa, podbitka byłaby w odcieniu fałd. Tymczasem firma B & K Enterprises Costume Co. użyła granatowej podbitki, dopasowując ją do koloru kamieni jakie użyła w replice kostiumu, które były ciemniejsze od tych z oryginału kostiumu, chociaż na zdjęciach może tego aż tak bardzo nie widać. Również fałdy w nogawkach repliki nie są ciemnobłękitne, tylko ciemnoniebieskie.

Sam kostium Elvis zakładał na scenę aż przez trzy lata - 1975, 1976, 1977. Projekt peleryny był, ale prawdopodobnie odstąpiono od jej wykonania, ponieważ w tym okresie Elvis już nie zakładał peleryn na scenę. W każdym razie jeśli nawet wykonano jakąś sztukę, to z całą pewnością Elvis nigdy w niej nie wystąpił (to potwierdzona informacja).

Jednak mimo to można kupić jej replikę, wykonaną według tegoż niezrealizowanego za życia Elvisa projektu, w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.










- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  White Spanish Flowers Red Linning Cape
Rok:  1973, 1974
Użytkowana:  na scenie, prywatnie  
[66] 
Dedykowana do jumpsuitu:  White Spanish Flowers Red Linning Suit  [156] [131]

Kolor wierzchu:  biały
Kolor podbitki:  czerwony
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Biała peleryna z czerwoną podbitką. Wierzch zdobiony tym samym motywem co kostium, który uzyskano za pomocą złotych nap oraz czerwonych kamieni.

W sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., na początku grudnia 2018 roku, pojawił się "White Spanish Flowers Suit" w wersji z czerwonymi kamieniami. Dotychczas znaliśmy tylko "Black Spanish Flowers Suit" w wersji czerwonej i zielonej (kamienie i wykończenia), a biały tylko w wersji zielonej (kamienie i wykończenia).

Niejednokrotnie na różnych forach i nie tylko wersja "White Spanish Flowers Suit" w wersji z czerwonymi kamieniami i wykończeniami była dyskutowana. Podawano wszelkie możliwe opcje:
- Elvis nigdy nie miał takiego kostiumu,
- Elvis nie miał takiego kostiumu, choć wersja ta była zaplanowana,
- Elvis miał taki kostium, ale nigdy w nim nie wystąpił,
- Elvis miał taki kostium i wystąpił w nim, lecz nie ma zdjęć.

Ci, co twierdzili, że jumpsuit był, powołują się na jakieś rozmowy z ludźmi zajmującymi się garderobą sceniczną Elvisa. Niemniej wszyscy zgodnie twierdzą, że nawet jeśli był, to gdzieś przepadł i jego los nie jest znany. Jedni mówią, że Elvis wydał go zanim jeszcze go założył, inni, że po tym jak w nim wystąpił. Chyba najwięcej osób jest przekonanych, że został skradziony tuż po śmierci Elvisa.

Jak było naprawdę, nie wiem. Być może kiedyś to się wyjaśni.

Na razie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. nie ma peleryny do tego kostiumu, a w zamian oferuje się trzy pozostałe z tej serii. Prawdopodobnie jej powstanie zależy od zainteresowania ta wersją kostiumu.























- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Light Blue Swirl Cape
Rok:  1972, 1973
Użytkowana:  na scenieprywatnie
[67] 
Dedykowana do jumpsuitu:   Light Blue Swirl Suit  [# 7, Suplement nr 1] [# 7, Suplement nr 1]

Kolor wierzchu:  błękitny
Kolor podbitki:  srebrny
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Błękitna peleryna ze srebrną podbitką. Na wierzchu srebrny ornament, wykonany ze srebrnych nap.

Nie wiemy na sto procent czy peleryna ta została wykonana, podobnie jak nie wiemy, czy wykonano też "Light Blue Swirl Suit". Znany jest tylko pas przeznaczony do tego jumpsuitu, który Elvis nosił na scenie do "White Turquoise Phoenix Suit".


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa od jumpsuitu:  Red Powder Cape
Rok:  1972
Użytkowana:  na scenieprywatnie
[68] 
Dedykowana do jumpsuitu:   Red Powder Suit  [154] [# 10, Suplement nr 1]

Kolor wierzchu:  czerwony
Kolor podbitki:  biały
Wzór na wierzchu:  tak
Wzór na podbitce:  nie

Opis oraz inne informacje:

Czerwona peleryna z białą podbitką. Na wierzchu srebrny ornament, wykonany ze srebrnych nap.

22 sierpnia 2018 roku pojawił się na YouTube materiał filmowy, w którym informowano, że są to zajawki z materiału filmowego jaki nakręcono na porzeby filmu dokumentanego "Elvis On Tour", nie wykorzystane w filmie i dotąd nieopublikowane. Jak informuje klip, ich właścicielem był producent programu Rober Abel.

To właśnie w nim pojawił się trójsekundowy fragment, na którym widzimy Elvisa idącego w "Red Powder Suit" i rozpościerającego pelerynę. 

Materiał ten zdaje się potwierdzać, że jednak jumpsuit "Powder" został wykonany również w wersji czerwonej, o czym mówilo się przez lata.

Ex Post  (24 lipca 2019 roku)

No i niestety. Materiał okazał się kolejną mistyfikacją. Tylko ptanie kto za nią odpowiada? Osoba, która umieściła go niespełna rok temu na YouTube, czy sam Robert Abel? Producent "Elvis On Tour" nie żyje już od wielu lat (zmarł 23 września 2001 roku). W związku z tym, zastanawiam się dlaczego ten materiał pojawił się dopiero teraz i kim jest osoba, która umieściła go na YouTube. Być może to zwykły oszust, który dla uwiarygodnienia materiału, tylko go tak opisał. Jakiś kolejny gatheringite!

Niemniej trzeba tu powiedzieć, że o jumpsuicie "Powder" w wersji czerwonej, mówi się już od lat. Są nawet zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, aczkolwiek ciągle to tylko fałszywe przeróbki. Być może istniał "Red Powder Suit" z peleryną, ale póki co, dotąd tego nie udowodniono.

Poniżej zdjęcie demaskujace oszustwo (to drugie).

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -



*
* * *
* * * * * *
* * *
*


P. S.
Niestety, niektóre bloki fotograficzne, te największe, zostały pomniejszone przez automat Bloggera i nawet po otwarciu w nowym oknie nie wyświetlają się w rozmiarze w jakim je wgrałam, lecz dużo mniejszym. W związku z tym zdecydowałam się udostępnić je w innej lokalizacji.


* * *
*

Znalazłam rozwiązanie. STĄD możecie pobrać poszczególne bloki fotograficzne w rzeczywistym rozmiarze. Zarówno wybrane, jak i wszystkie razem za jednym zamachem (po wciśnięciu niebieskiego przycisku POBIERZ WSZYSTKO). 



*
* * *
* * * * * *



11 komentarzy:

  1. Hej Danuś,

    Cudowne informacje. Miło się czyta i w zasadzie nie mogę mieć uwag bo moja wiedza jest dużo mniejsza.
    To co potrafię wyłapać to ci pisałem smsami. Czyli sprawy czysto koncertowe:

    I tak:
    Aloha suit jak wspomniałem z long cape to fotomontaż. Za próbę uważa się show z 12.01 ale Elvis nigdy nie bisował więc i nie wchodził na scenę przed show. To nie w jego stylu. Nawet jak to był program (bo tak on to traktował, jako program a nie jako show). Mógł założyć długą pelerynę w garderobie lub na próbie prawdziwej samej w sobie poza kamerami jeśli taka była. Przed 12.01 Elvis był przecież na hawajach od 3 dni. Poza tym fotka Elvisa z przodu (a tym bardziej z tyłu) w długiej pelerynie to fotomontaż.

    Stroje z fireworks chyba znane z On toura (czerwony, niebieski i granat i czarny) to są zrobione w styczniu '72 w garderobie w las vegas (lub w pokoju). Elvis zrobił sobie sesję by zaprezentować się w nowych strojach. Mogły być uszyte w 71 roku ale zakładał je na scenie po raz pierwszy w sezonie zimowym vegas '72 roku.

    Co do daty 29.12.1976 i tej peleryny do Inca Gold suit to na pewno był to właśnie ten show. Nigdy nie '74. Elvis ma długie bokobrody i ma opuchnięte oczy. tak nie wyglądał w 74. Poza tym dużo schudł w październiku '76 więc dlatego mógł wejść w inne stroje poza bicennteniall'ami. (białym i niebieskim na przemian). Stąd nie pasował ci jego wygląd do standardowego jego wyglądu w całym '76.

    Czarne wersje strojów (np. Alohy) pewnie nigdy nie miał. Zauważ przeważa tendencja jego w bieli. On chciał być widoczny w światłach a tym bardziej w tak fantastycznym stroju jaki był ten z aloha - dużą do niego przykładał wagę. Chciał lśnić jak orzeł, jak prawdziwy syn ameryki stąd nie pasowała mu czarna wersja na pewno.
    Inna sprawa że w czarnych jumpach wyglądał lepiej wg mnie:) patrz: 1971 rok.

    I na koniec te peleryny. Nadal ostatnia fota jego w pelerynce to z atlanty 03.07.1973. Wszędzie dalej mówi się że był, że są zdjęcia peleryn - to się zgadza. Aczkolwiek ciągle się mówi a nie ma żadnej foty Elvisa w pelerynie po 03.07.73 a tym bardziej w 1974 roku.
    Więc na razie nie przyjmuje tego do wiadomości. Można go było spokojnie sfilmować, choćby w 74 roku kamera co nie co by wychwyciła bo już wtedy sporo filmowano jego na scenie i od 74 były już kamery łączone z dźwiękiem w powszechnym użyciu. A tu nic.... ani zdjęć ani filmów.....
    dziwi mnie tylko ilość tych peleryn....

    to tyle. piękna praca jeszcze raz. dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. interesuje mnie jeszcze jego pelerynki sprzed 71 roku i z lat 60-tych. masz jakieś foty - szczególnie mi chodzi o lata 60-te? i konkretnie gdzie i w jakich okolicznościach?

    OdpowiedzUsuń
  3. ALOHA
    Nawet się nie wypowiadam, bo od lat próbuję rozwikłać ten supeł gordyjski i na razie "im głębiej w las, tym więcej drzew".

    FIREWORKS
    Były tylko dwa - biały i czarny. Oba noszone na scenie zarówno w 1971 jak i 1972 roku.
    Nie wiem, które nazywasz "niebieski" i "granatowy", pewnie jeden to OWL, a drugi?
    Również czarny i biały Pinwheel na pewno w 1971 i 1972 rok, co do czerwonego, to na pewno 1972, aczkolwiek nie brak informacji, że jednak w 1971 roku też w nim wystąpił.

    Peleryna GOLD INCA
    Już to analizowałam wzdłuż i wszerz i nadal stoję w punkcie wyjścia. Jakoś nic nie przechyla szali w stronę 1974 lub 1976 roku. Nie mam zdania. Może kiedyś trafi nam się jakiś materiał, który nieco rozjaśni sprawę.

    CZARNE WERSJE
    Akurat te dwa (Aloha i Arabian King of Spades), to mi się podobają i widzę w nich Elvisa, zwłaszcza w Arabian. Natomiast koncepcja z błękitnym Aloha (o której pisałam omawiając ten strój), to już zupełnie nie. Tak, Elvis darzył ten kostium szczególnym pietyzmem i sentymentem, więc wcale się nie dziwię, że był negatywnie nastawiony do innych wersji kolorystycznych.
    Natomiast czarny King of Spades, ze złotą podbitką ... moim zdaniem wyglądałby w nim rewelacyjnie.
    Białe kostiumy przeważały z powodu oświetlenia scenicznego. Zdaje się, że w poście w poście "Ubiór Elvisa Presleya i jego sceniczne kostiumy - jumpsuity" lub "Projektanci Elvisa Presleya" cytowałam wypowiedź Billa Belewa z jednego z wywiadów, w którym tłumaczył skąd przewaga bieli.

    OSTATNI RAZ W PELERYNIE
    Krzysiu, są zdjęcia Elvisa w pelerynie po Atlancie. Kiedyś już o tym mówiliśmy, chyba nawet Tobie jakieś wysłałam. Na przykład po Atlancie był jeszcze sfotografowany w pelerynie od White Blue Target w Las Vegas. Także w Aloha. No niestety, faktycznie nie ma publicznie dostępnych zdjęć, choć ludzie twierdzą, że są, że widzieli Elvisa w pelerynie przy tym czy przy tamtym kostiumie podczas występów w 1974 roku, ale materiałów jak nie było tak nie ma.
    Też się już nad tym zastanawiałam wiele razy. No jakoś nie chce mi się wierzyć by tworzono peleryny bez celu i to do tylu jeszcze kostiumów. Ja już się nauczyłam jednego, jeśli nie ma nawet twardych dowodów fotograficznych, to nie można czegoś negować tylko z tego powodu.
    Dwa przykłady:
    1. Blue Teal Stone - zdjęcia wypłynęły w grudniu 2016, po czym zniknęły na amen.
    2. Black Rubin - peleryna od kostiumu pierwszy raz w historii została zaprezentowana w listopadzie 2017 w Londynie na wystawie "Elvis on tour". A pamiętam jak ktoś mnie kiedyś zwyzywał, że piszę o jakichś kostiumach "Elvis style" i wprowadzam fanów w błąd (chodziło o post "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuitu"). Chętnie bym dziś z tą osobą sobie porozmawiała na ten temat i zażądała przeprosin. :)

    No i jeszcze jedno. Jest na blogu post "Elvis jakiego nie zobaczycie i nie usłyszycie", tam podaje kilka przykładów po tysiąckroć pewnych i znanych faktów, do których nie ma dokumentacji zdjęciowej czy fonicznej. W przypadku Evisa śmiało możemy powiedzieć, że jeśli czegoś nie ma, to nie znaczy, że nie istnieje.

    Tak jeszcze w temacie egoizmu fanów i kolekcjonerów ... Najbardziej mnie martwi jak wiele cennych, unikatowych rzeczy (bo zwykle takie ukrywane są w kolekcjach prywatnych)trafiło na śmietnik lub do pieca. Nie każdy spadkobierca musi sobie zdawać sprawę z wartości pożółkniętego zdjęcia, gdy wchodząc na internet widzi tysiące pięknych zdjęć Elvisa. Czy na przykład wzorzystej koszuli, znalezionej gdzieś w jakimś kartonie, że to oryginał wprost ze sceny, na którym mógłby sporo zarobić. Dlatego jestem wrogiem tego co robi Graceland (nie tylko w kwestii garderoby scenicznej, ale dokumentów i innych rzeczy).

    OdpowiedzUsuń
  4. Tam jeszcze zapomniałam ... chodzi o te zdjęcia w pelerynach.

    No właśnie, przez lata wiedziałam, że było to Vegas i 1972. Zresztą są też zdjęcia z piątych urodzin Lisy, w tym samym pomieszczeniu, a wiemy, że ściągnął ją i Pirscillę do Vegas, bo chciał obchodzić urodziny córki, a był w trakcie koncertów.

    Tymczasem jakiś czas temu trafiłam na dyskusję na temat zdjęć w pelerynach. I tam gość twierdził, że wszyscy od lat uważają, że jest to Vegas, podczas gdy jest to robione w jego (Elvisa) domu w Kalifornii, jakiś czas po tym jak przywieźli mu nową partię kostiumów na przełom sezonu 1971/1972. Już nie pamiętam kto to był (w sensie nicka, bo to z forum), ale było widać, że wszyscy się z nim liczą i mają duże zaufanie do jego wiedzy, ponieważ jest to ktoś z otoczenia Elvisa (nie wiem czy z tego najbliższego). Wtedy sobie zmieniłam notatkę. Chociaż ja ciągle mam w głowie zdjęcia z urodzin Lisy i one wszędzie były opisywane jako Las Vegas.

    OdpowiedzUsuń
  5. Aloha - dla mnie to jasne. nie było prób z kamerą. nie ma fot.
    Fireworks - pomyłka ale chodzi mi o peleryny nr 7,8,10 i 11. Te są moim zdaniem z Vegas - styczeń 1972 - napisane w książce FASHION with THE KING.
    Gold Inca - to jasne. Fotki są z 76 roku. Nigdy nie z 74.
    Ostatni raz w pelerynie - wiesz mam taką teorię. wiele strojów na 74 szyto w 73. Jeszcze wtedy nosił. Może nie przewidziano że nie bedzie i do niektórych robiono a potem gdy się zorientowano .. to przestano. Ale zdjęć nie pamiętam. Może z vegas 73 mogłobyć ale z 74 nie widziałem. Jakbyś coś miała przeslij.
    Urodziny Lisy - to jest 73 rok i to był Vegas.
    A zdjęcia w pelerynach (capes nr 7,8,10,11) to 1972.
    Z resztą się zgadzam. Pięknie piszesz.

    OdpowiedzUsuń
  6. ALOHA
    Dla mnie ciągle nie jest jasne. Za dużo informacji, że Elvis pokazał się w niej na scenie. Co do zdjęć na razie nie mam zdania. Trzeba by było konsultacji z jakimś znawcą o fałszerstw fotograficznych.

    FIREWORKS
    A, czyli generalnie chodzi tą sesję pelerynkową w ogóle. Krzysiu, jeśli chodzi o mnie to uważam, że to Vegas. Chyba, że o rok późniejsze urodziny Lisy wcale nie były w Vegas, jak to się podaje, tylko też w Kalifornii. Prześle Tobie na e-mail kilka zdjęć.

    Gold INCA
    Nadal nie jestem przekonana w żadną ze stron.

    OSTATNI RAZ W PELERYNIE
    Dokładnie myślałam tak samo jak Ty. Z 1973 są na pewno. Natomiast jeśli chodzi o 1974, to już sama nie wiem. Trafiałam na tak opisane z peleryną, tylko czy to był dobry opis, to sama nie wiem. Na przykład jedno z tych ze złota peleryną INCA jest opisywane jako 1974.

    URODZINY LISY
    Tak, ale nie chodziło mi o rok, tylko o pomieszczenie. To samo co na sesji zdjęciowej peleryn. I jeszcze jakieś zdjęcia mam z tego pomieszczenia, z innego dnia, ale nie mogę znaleźć.

    ZDJĘCIA W PELERYNACH
    Ok, przyjmuje. Może ktoś po prostu dodał swój domysł, co do roku, skoro przygotowano je właśnie w 1971.

    P.S.
    Dziś szukałam tych pelerynek znowu. Nie mogę znaleźć, ale przy okazji znalazłam inne z tą niebieską, to podeślę później.

    OdpowiedzUsuń
  7. ALOHA - to najbardziej udokumentowany program. Sfilmowano całe koncerty z 12 i 14.01 oraz próbe po 14.01.
    Są zdjęcia z garderoby z 13.01 - JEST W białym wdzianku.
    Są zdjęcia z 13.01 z próby mikrofonów i dźwięku. jest w niebieskim wdzianku. Jeśli były to tylko bez publiczności prywatnie.

    LISA - 01.02. zawsze Elvis był w Vegas od 1970 do 1974. Po dwa shows miał. Nie mógłbyć gdzie indziej.

    INCA - prześle ci foty elvisa z inca z 74 i z 76 z tego okresu. przecież jest różnica w wyglądzie. Diametralna. Ten płaszcz to jedyny dowód zdjęciowy że Elvis trzyma pelerynke ale jej nie załóżył.

    OSTATNI RAZ W PELERYNIE - jak wyżej. z 76 jedyna fotka.


    OdpowiedzUsuń
  8. ALOHA
    Niby taki najbardziej udokumentowany, a widzisz, nie wszystko jest. Elvis tam siedział od 9 stycznia, o ile pamiętam. Codziennie miał próby w jakimś silosie meteo, a nigdy nie spotkałam żadnego zdjęcia. Mało tego, tylko w jednym miejscu czytałam o tym silosie meteo, któryś z jego muzyków o tym wspominał. No rozumiem, że wtedy było to w pełnej konspiracji (żeby fani się nie zeszli), ale po śmierci Elvis powinno być to podane do publicznej wiadomości, a nie jest.

    LISA
    Tak. Zwykle na przełomie stycznia i lutego zaczynał rok koncertowy. Trudno powiedzieć, bo przecież były samoloty (jeszcze nie jego wtedy, ale wynajmował). Chociaż w tej kwestii od lat mówi się o Vegas.

    INCA
    Zależy, z którego okresu. U Elvisa waga i wygląd były czasem zmienne, nawet w krótkim okresie czasowym.

    OSTATNI RAZ W PELERYNIE
    Nie wiem kiedy. Pomijając 1976 rok, to podobno ostatni raz założył w 1974. Zdjęć nie ma za to oświadczeń świadków, że zakładał na krótko peleryny podczas koncertów, całe mnóstwo.Chyba znowu trzeba się uzbroić w cierpliwość i poczekać, może sprawa się rozwiąże. :)




    OdpowiedzUsuń
  9. ALOHA
    9.01 przyjechał
    10-11.01 MIAŁ PRÓBY
    12.01 - PRE-SHOW
    13.01 - kolejne proby
    14.01 - SHOW
    15.01 - sesja uzupełniająca.
    To było w ciszy. Wiesz nie zawsze kamera chodziła za nim.
    http://muzyka.interia.pl/rock/news-elvis-presley-w-zlotej-koronie-aloha-z-hawajow,nId,1659381
    ALE tam są błędy o strojach wiec sie nie denerwuj:)

    LISA
    Nie zdązył by - show miał o 22 i 1 w nocy.
    Raz w 75 roku w grudniu z VEGAS w trakcie sezonu chciał poleciec na Hawaje - ale odradzono mu pomysł bo by nie wrócił.
    Nie wymykał się z Vegas. W dzień spał. 7 GRUDNIA 1975 w zamian za to zagrał Early Morning Rain .
    INCA
    Napisalem w mailu. :)
    OSTATNI RAZ
    tez napisalem w mailu - Zgadzam się należy poczekać. Sprawa się kiedyś rozwiąże:)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ups! Coś mnie znowu wybiórczo system informuje o komentarzach ...

    Dzięki Krzysiu. :)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html