czwartek, 22 grudnia 2016

Jumpsuit - Blue Target

Nazwa najczęściej spotykana:  White Blue Target Suit
Nazwa alternatywna:  White Blue Starburst Suit
Inne nazwy:  White Blue Sunburst Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Target
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  niebieska
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; nogawki z rozcięciem i niebieską fałdą; na przodzie i tyle torsu, w ich centralnym punkcie, znajduje się cel (nawiązanie do tarczy strzelniczej), okolony odchodzącymi od niego promieniście liniami (symbolizują nietrafianie do celu, rozrzut strzału); takie same motywy zastosowano na rękawach i bokach spodni; kołnierz napoleoński;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; zachowana ornamentyka z kombinezonu, dodatkowo zdobiony złotymi, metalowymi krążkami, lekko oksydowanymi; z dwoma rzędami złotych łańcuchów;
  • peleryna - biała, z niebieską, atłasową podbitką; motyw promieni zgodny z ornamentyką na kombinezonie;
Ilość egzemplarzy:  przynajmniej dwa;
Chustki dla publiczności:  białe, niebieskiegranatowe (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 23 sierpnia 1973, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas);
  • 30 sierpnia 1973, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas);
  • 31 sierpnia 1973, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas) (parz opis);
  • 2 września 1973, o godzinie 3:00 (nad ranem), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas); 
  • 3 września 1973, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas); 
  • 4 marca 1974, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe, LA (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 8 marca 1974, o godzinie 20:30, Monroe Civic Center, Monroe, LA (oryginalny pas);
  • 13 marca 1974, o godzinie 20:30, Greensboro Coliseum, Greensboro, NC (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 17 marca 1974, o godzinie 20:30, Midsouth Coliseum, Memphis TN (oryginalny pas); 
  • 19 marca 1974, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State University, Murfreesboro, TN (oryginalny pas); 
  • od sierpnia 1973 roku także podczas innych występów w Hilton Hotel, w Las Vegas, NV (Sezon 9);
  • również podczas innych koncertów w 1973 i 1974 roku (dokładne daty i miejsca na razie nieznane);
Opis: 

Kostium został zaprojektowany w 1973 roku. Na rysunku ze szkicem projektu widnieje podpis Gene Doucetta, jednak sam pomysł przypisuje się Billowi Belewowi. Aczkolwiek, wydaje mi się, że już wcześniej widziałam ten rysunek i był na nim także podpis Billa Belewa. Jest to możliwe, ponieważ w 1973 roku Gene jeszcze wszystko konsultował z Belewem, zanim w 1974 roku, ten nie scedował na niego prawie* całkowicie odpowiedzialności za garderobę sceniczną Elvisa.

* Prawie, gdyż Bill poczynił wiele projektów dla Elvisa, które nie zostały jeszcze sfinalizowane i czekały na swoją realizację. Nie wiem dokładnie jakie były uzgodnienia między panami, ale choć Gene przejął całkowicie opiekę nad garderobą sceniczną Elvisa, to jednak w strojach z późniejszego okresu udział Belewa bywa także zauważalny.

Elvis lubił ten kostium i często go zakładał na przełomie 1973 i 1974 roku, poczynając od sierpnia 1973 roku, kiedy założył go po raz pierwszy w Las Vegas. W pierwszym roku nosił go głównie podczas koncertów w Hilton Hotel w Las Vegas (w pierwszym sezonie miał go kilka razy, prawdopodobnie ubrał go również przynajmniej raz w drugim), a w 1974 roku także w Lake Tahoe i na trasach koncertowych (na pewno w marcu i maju).

Dodatkowo w Lake Tahoe dwa razy użył pasa od "Blue Target White Suit", zakładając go do "White Rainbow Suit". Tej samej kombinacji używał też na trasach koncertowych w 1974 roku. Elvis lubił "paskowe roszady", chociaż czasami stały za tym też inne względy.

Jeśli chodzi o koncert z 31 sierpnia 1973 roku, o godzinie 24:00, wykazywanie tego kostiumu jest błędne. Strona elvisconcerts.com podaje jumpsuit "White Blue Target Suit" (który nazywa "Blue Starburst"), ale jednocześnie załącza zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Spanish Flowers Green Linning Suit". Dlatego uważam, że tego dnia o północy Elvis wystąpił w "White Spanish Flowers Green Linning Suit", jak sugerowały też inne źródła.

Z kolei do koncertów o godzinie 20:30, 4 i 13 marca 1974 roku, część źródeł wskazuje kostium "White Sunburst Suit", a część "White Blue Target Suit". Jednak strona elvisconcerts.com dla obu tych koncertów podaje "White Blue Target Suit" i załącza jedno zdjęcie Elvisa w nim na scenie do każdego z nich.

Jak wiemy, jedną z pasji Elvisa było strzelanie, w czym był na prawdę świetny. Właśnie do trafiana do celu nawiązuje ornamentyka tego kostiumu. Cel, środek tarczy strzelniczej i odchodzące od niego promienie z zaznaczonymi punktami - nietrafionymi strzałami (niecelnymi). Motyw ten znajduje się na torsie (przód i tył), rękawach, bokach nogawek spodni oraz powtarza się w określonej sekwencji na pasie.

Wśród fanów równie popularna jest druga jego nazwa "Blue Starburst White Suit", która wskazuje, że ornament kostiumu bardziej kojarzy się im ze sztucznymi ogniami niż z tarczą strzelniczą.

Chciałabym zwrócić uwagę na załączone zdjęcia. Są idealnym przykładem niechlujstwa i nie trzymania się faktów przy tworzeniu replik kostiumów, o których wspominałam już we wprowadzeniu do listy jumpsuitów ("Jumpsuity"). Za ten stan rzeczy, najmniej winiłabym firmę B & K Enterprises Costume Co., która od lat naprawia i konserwuje stroje Elvisa, a jednocześnie produkuje ich repliki na sprzedaż, ponieważ jest tylko "biernym decyzyjnie wykonawcą" pomysłów i zaleceń EPE, która zawiaduje tym, co zostało po Elvisie. W przypadku tego kostiumu przede wszystkim chodzi o dwie rzeczy - metalowe krążki na pasie i drugi kostium "Blue Target White Suit", który znacznie się różni od tego jaki znamy ze zdjęć Elvisa na scenie.

W wersji w jakiej Elvis został utrwalony na fotografiach z koncertów, krążki na pasie są wykonane z lekko oksydowanego złota, a w sklepowej replice srebrne. Mają też zupełnie inny wzór na powierzchni i dodatkową otoczkę.

Wszystko wskazuje, że ten sam projekt posłużył do powstania kilku jumpsuitów ("Sunburst White Suit", "Blue Target White Suit" i "Red Target White Suit"), a według nazwy "Flame", jaką opatrzył go na swojej  stronie sklep firmy B & K Enterprises Costume Co., nawet do czterech, bo również do "White Flame Suit", co nie może być prawdą, gdyż ten kombinezon ma swój własny projekt (patrz opis pod rysunkiem projektu). Ponadto prezentowany szkic jest też niepełny - przycięto prawą stronę z opisem projektanta i być może podpisem Billa Belewa.

Na podstawie tego samego projektu prawdopodobnie stworzono też drugi niebieski "target" - "Blue Target Second White Suit" ("Light Blue Starburst White Suit"), którego autentyczność jest ciągle szeroko kwestionowana. Wszystko zaczęło się od ekspozycji pamiątek po Elvisie, jakie miały zostać zlicytowane na aukcji przeprowadzonej podczas "Elvis Week 2015", więcej o tym w oddzielnym poście "Jumpsuit - Light Blue Target White Suit".

Jeśli chodzi o znany nam z fotografii "Blue Target White Suit", wszystko wskazuje na to, że oryginał jest ciągle w posiadaniu Muzeum Graceland. Kostium, co jakiś czas, prezentowany jest również na wystawach. Chociaż, w sumie nie spotkałam go na żadnej fotografii wykonanej po 2009 roku.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018):

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, dodała kilka znanych fotografii z poprzedniego kolażu, ale nieco powiększonych i jedno nowe (nogawki). Niestety, nadal oferują ten kostium ze zmienionym pasem (inne blaszki, nie takie jakie były w oryginale).

*
*      *
*      *      *

Replika kostiumu "White Blue Target Suit", wraz z pasem i peleryną, oferowana w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Zdjęcia repliki kostiumu "White Blue Target Suit" i pasem do niego, jaki oferuje obecnie sklep firmy B & K Enterprises Costume Co., które pojawiły się na stronie sklepu w listopadzie 2018 roku

Oryginalny jumpsuit "White Blue Target Suit" (noszony przez Elvisa na scenie), eksponowany na różnych wystawach

Projekt (szkic) kostiumu, który prawdopodobnie* posłużył także do powstania "White Blue Target* Suit", sygnowany przez Gene Doucette'a (ostatniego projektanta Elvisa Presleya) oraz zestawienie kostiumów, które przypuszczalnie powstały na bazie tego samego projektu. Są to kolejno od lewej: "White Sunburst Suit", "White Red Target Suit", "White Blue Target Suit" i "White Blue Target Second Suit" ("White Light Blue Target Suit")

* Prawdopodobnie, gdyż z tym szkicem jest trochę zamieszania. Kolorystyka oraz wzór na torsie i spodniach, sugeruje kostium "Sunburst White Suit". Na stronie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., szkic opisany jest jako "Flame", czyli wskazuje na kostium "White Flame Suit", co z całą pewnością jest błędem, gdyż tamten kostium ma swój własny szkic projektowy - wspominałam o nim przy omawianiu "Navy Blue Two Piece Flame Suit" (ponieważ oba stroje "flame" opatrzono tą samą ornamentyką, jak na prawdziwym projekcie "Flame", a nie tym tutaj, patrz post "Jumpsuit - Navy Blue Two Piece Flame Suit"). Sądzę, że osoba opisująca obrazek na stronie zasugerowała się brakiem ornamentu na rękawach i stąd wziął się ten błąd nazwy szkicu.

Kolejna sprawa, która dowodzi, że na tym samym szkicu bazowano więcej razy. Pierwsza nazwa jumpsuitu na projekcie (nieczytelna), została zmieniona (przepisana flamastrem) na "Blaet", co znaczy "ostrze", "klinga". To wskazuje, że Gene Doucette zmienił koncepcję dla czerwonego "targeta" i wzór nie miał symbolizować tarczy strzelniczej, jak w przypadku niebieskiego "Targeta", tylko ranę zadaną ostrzem klingi i rozbryzg krwi. Niebieski kostium miał mieć nazwę "Target", a czerwony "Blaet". Jednak ponieważ kostiumy są identyczne, różnią się tylko kolorami kamieni, postanowiono je nazwać tak samo, dla odróżnienia opatrując je dodatkowo nazwą koloru - "Blue Target" i "Red Target".

Elvis Presley na scenie w kostiumie "Blue Target White Suit" podczas różnych występów w 1973 i 1974 roku, w Las Vegas, Lake Tahoe i na trasach koncertowych. Na ostatnim zdjęciu widzimy też pelerynę od tego kostiumu, acz nie znalazłam żadnego zdjęcia Elvisa w niej na scenie

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną, między innymi podczas odbierania nagród od fanów. Na pewno jest to backstage w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), ale podawane są dwie różne daty. Ktoś opatrzył te zdjęcia datą 31 sierpnia 1973 roku, lecz strona elvis-collectors.com, która również je zamieściła, podaje że to spotkanie z Tonym Prince'em i innymi fanami z Wielkiej Brytanii, 2 września 1973 roku. Fani z Wielkiej Brytanii przyjechali wtedy na końcowkę sezonu i byli na wszystkich koncertach poczynając od Midnight Show 31 sierpnia 1973 roku do końca

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną. Tutaj z gubernatorem Luizjany, Edwinem Edwardsem, przed występem o godzinie 20:30, w Monroe Civic Center, w Monroe (LA), 4 marca 1974 roku

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną - 29 sierpnia 1973 roku, w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV), na backstage przed jednym z koncertów w tym dniu, z członkami fanklubu "The King's Court" z Nowego Jorku. Wszyscy mają przypięte guziki klubowe z wizerunkiem Elvisa. Taki sam ma Bruce Springsteen na okładce swojego albumu "Born To Run". Poniżej zdjęcie okładki tej płyty z zaznaczeniem guzika

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną - z belgijskimi fanami, Francoise Geysen i Jo Vinck, przed koncertem o 3:00 nad ranem 2 września 1973 roku (czyli w nocy z 1 na 2 września 1973 roku)

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną - niestety z tego fragmentu biletu nie jestem w stanie ustalić dokładnej daty i miejsca. Widać tylko godzinę 20:30 i rok 1974

Elvis w jumpsuicie "Blue Target White Suit" poza sceną - niestety nie wiem gdzie i kiedy zostało zrobione to zdjęcie, ale z pewnością Elvis udaje się na koncert, zatem albo opuszcza hotel, albo przybył na obiekt koncertowy

Elvis w jumpsuicie "White Blue Rainbow Suit" (zwanym również "White Blue Swirl Suit") z pasem od "White Blue Target Suit", na koncercie 12 maja 1974 roku, o godzinie 15:00, w Selland Arena, Fresno (CA)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html