środa, 27 września 2017

Jumpsuit - Sterling

Nazwa najczęściej spotykana:  Blue Sterling Suit
Nazwa alternatywna:  Blue Two Piece Sterling Suit
Inne nazwy:  Blue Three Piece Suit,  Light Blue Paisley Suit,  Light Blue Spanish Flower Suit,  Blue Baby Two Piece Suit 
Linia / Seria: Three Piece (Two Piece with Accents and Cape)
Kolor wiodący:  błękitny
Linia kolorystyczna:  srebrna
Części kompletu: 3
Ilość elementów: 5

  • żakiet - błękitny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, wykończonymi srebrnymi guzikami, po trzy z każdej strony rozcięcia (razem sześć na każdym rękawie); patki kieszeni ze szpicem i srebrnym guzikiem, pokryte deseniem o motywie roślinnym (srebrny haft, ćwieki i białe, przeźroczyste kamienie); poły marynarki zapinane na jeden srebrny guzik; kołnierz napoleoński, zdobiony tym samym deseniem;
  • koszula - biała "puffy sleeves" i "paisley" w tonacji brązowo-czarno-białej, również "puffy sleeves";
  • spodnie - błękitne, ze srebrną fałdą w dole nogawki; boki spodni na całej długości obficie pokryte deseniem (srebrny haft, ćwieki i białe, przeźroczyste kamienie; motyw roślinny);
  • pasek - oryginalny "Blue Sterling Belt"; wykonany z błękitnej skóry; bogato zdobiony (na całej powierzchni) srebrnymi okuciami; finezyjna klamra; dwa rzędy srebrnych łańcuchów; 
  • peleryna - błękitna, ze srebrną podbitką; cała powierzchnia wypełniona deseniem (srebrny haft, ćwieki i białe, przeźroczyste kamienie; motyw roślinny);
Ilość egzemplarzy jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, błękitne (być może także inne); 
Projekt i wykonanie:   Bill Bellew; IC Costume Co.
Używany na koncertach:
  • 5 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) (koszula "paisley" utrzymana w biało-czarno-brązowej tonacji, typu "puffy sleeves"; oryginalny pas) (patrz Ex Post z 26 stycznia 2022 roku); 
  • 12 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) (biała koszula, typu "puffy sleeves"; oryginalny pas); (patrz opis);
  • 19 sierpnia 1972 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) (biała koszula, typu "puffy sleeves"; oryginalny pas);
  • również podczas innych występów Sezonu 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku), w Hilton Hotel w Las Vegas, NV;

Opis:

Następny kostium z serii garniturów z pelerynami, jakie od czerwca 1972 roku, Elvis zacznie zakładać na scenę. Pierwsze z nich założył już pod koniec Trasy nr 6 (od 9 czerwca do 20 czerwca 1972 roku), ale już  cały Sezon 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) upłynął pod ich znakiem.

Niemniej nieliczne źródła sugerują, że niektóre z kostiumów z tej serii Elvis używał już w Sezonie 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas. Fakt, 90% kostiumów z tego sezonu nie jest znana, lecz i tak mam wątpliwości, co do tej informacji. 

W skład serii garniturów z pelerynami weszło dziewięć kostiumów:
     - Blue Two Piece Madison Square Suit,
     - Blue Two Piece Sterling Suit,
     - White Two Piece Criss-Cross Pocket Suit,
     - White Two Piece Turquoise Concho Suit, 
     - White Two Piece Black Pocket Suit,
     - White Two Piece Aqua Pocket Suit,
     - White Two Piece Green Pocket Suit,
     - White Two Piece Gold Pocket Suit,
     - White Two Piece Red Pocket Suit.

Można je podzielić na dwie grupy. Cztery kostiumy z pierwszej grupy, charakteryzowały się użyciem jakiegoś motywu, który wyróżniał je pośród innych. W pozostałych pięciu postawiono na kolorystykę wybranych akcentów kostiumów - patek kieszeni, fałd w nogawkach spodni, guzików oraz podbitek peleryn, a także fałdy w tylnym rozcięciu marynarki. Krój wszystkich był taki sam, z wyjątkiem "White Two Piece Black Pocket Suit" i "White Two Piece Criss-Cross Suit", które jako jedyne z tej serii zostały uszyte bez rewersu.

Czasami w nazwach tych kostiumów używa się "Three Piece", zamiast "Two Piece", jak to jest przyjęte dla strojów garniturowych* (dwuczęściowych z marynarką). Wzięło się to z chęci podkreślenia, że do tych garniturów były także dedykowane peleryny. Chociaż nie było to nowe rozwiązanie, Elvis miał już w swojej garderobie garnitury z pelerynami, dotąd tylko w prywatnej. Ta seria była pierwsza i jedyna wśród strojów scenicznych Elvisa - garniturów z pelerynami.

* Celowo użyłam raz frazy "strojów garniturowych", a nie garniturów, ponieważ garnitur to marynarka plus spodnie. Tymczasem Elvis w swojej garderobie scenicznej miał jeszcze inną kombinację "garniturową" - marynarka plus kombinezon bez rękawów (seria "Two Piece Navy Blue" i kostium "White Benefit Suit").

Natomiast swobodnie można tak - "Three Piece" - nazywać całą linię (serię), ponieważ to kierunkuje nas od razu do właściwej grupy kostiumów.

Wszystkie koszule, które Elvis ubierał do tej serii były typu "puffy sleeves" (z bufkami na rękawach i falbanką zamiast mankietów), o zróżnicowanej kolorystyce. Były wśród nich gładkie, jednokolorowe, jak i wzorzyste, wielokolorowe.

W "Blue Two Piece Sterling Suit", Elvis występował tylko w Sezonie 7 w Hilton Hotel w Las Vegas. Znamy tylko dwie daty koncertów, na których był w nim ubrany, ale wiemy, że założył go więcej razy.

W przypadku koncertu z 12 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, nie jestem pewna czy wystąpił na nim w tym kostiumie, choć tak podają nieliczne źródła. Moje wątpliwości wiążą się z płytą "Hilton's All Shoock Up" z tego koncertu, na której okładce umieszczono dwa zdjęcia Elvisa w "Blue Sterling Suit" i zastanawiam się, czy tylko to nie było powodem podawania tej trzeciej daty. 

Na szczęście mamy kilkanaście zdjęć z obu tych koncertów. Natomiast nie ma fotografii Elvisa w tym kostiumie poza sceną, co oczywiście nie wyklucza, że nosił go także prywatnie, ale na sto procent tego nie wiemy. Możemy tylko przypuszczać, że tak, na bazie jego dotychczasowych zwyczajów.

Piękny, bardzo wytworny, a jednocześnie strojny kostium. To właśnie tym cechom zawdzięcza swoją nazwę "Blue Sterling Suit". Należał do pierwszej grupy kostiumów z tej serii, charakteryzującej się użyciem wybranego zdobienia wiodącego (powtarzanego motywu). W jego przypadku jest to piękny deseń z motywem roślinnym, jakim obficie ozdobiono boki spodni, patki kieszeni i wierz peleryny. W fałdach spodni i na podbitce peleryny zastosowano srebrny materiał, który kolorystycznie idealnie korespondował z deseniem, utworzonym ze srebrnych haftów, ćwieków i przeźroczystych kamieni.

Jeśli chodzi o jego nazwy, to najpopularniejszą jest "Blue Sterling Suit", czy to z dodatkiem "Three Piece", "Two Piece", czy bez żadnego z nich. Natomiast, w niektórych zestawieniach figuruje jako "Light Blue Spanish Flower Suit", co mnie osobiście denerwuje, ponieważ nazwa ta sugeruje jego związek z jumpsuitami "Spanish Flower" (jednym białym i dwoma czarnymi), a przecież nie ma on z nimi nic wspólnego, poza tym, że i w nich użyto co prawda motywu roślinnego, lecz zupełnie innego i nie w formie deseniu, tylko określonego, rozplanowanego wzoru.

Inna nazwa, to "Blue Baby Two Piece Suit", której zupełnie nie rozumiem. W sensie dlaczego "baby", co moim zdaniem nijak się nie da logicznie uzasadnić, chyba że komuś kojarzy się ze śpioszkiem dla niemowląt. :)

Kolejna jego nazwa, to "Light Blue Paisley Suit". Też jej nie lubię, choć jest zasadna, ponieważ wzór deseniu nawiązuje do orientalnego "paisleya", zachowując większość jego cech (patrz: "What is what", hasło "paisley"). Niemniej garderoba Elvisa była naszpikowana koszulami "paisley" i wolę jeśli tego określenia używa się wyłącznie do nich.

Jak już jesteśmy przy "paisleyu", warto wspomnieć o koszulach jakie Elvis ubrał do "Blue Sterling Suit" na scenę. Podczas jednego koncertu miał białą "puffy sleeves", a podczas drugiego też "puffy sleeves", ale w formie kolorowego "paisleya", utrzymanego w brązowo-biało-czarnej tonacji, co wyglądało po prostu paskudnie. Totalnie chybiony wybór, aż nie chce mi się wierzyć, że była to świadoma decyzja Elvisa. Niemniej tenże sam błąd popełnił występując kiedyś w "White Concho Turquoise Suit", innym kostiumie z tejże serii. No nie wiem, może mu się taka koncepcja uroiła i na ten czas uznał ją za dobrą? A może zawierzył czyimś poradom? Do pozostałych kostiumów z tej linii, również zakładał wzorzyste, różnobarwne koszule, ale w przypadku białych strojów z kolorowymi akcentami (na patkach kieszeni i w fałdach nogawek spodni), to wszystko się zgadzało, bo dobierał koszule kolorystycznie związane z kolorem tych akcentów. Wracając do tego "paisleya", w jednym źródle spotkałam informację, że nie była to wcale brązowo-czarno-biała koszula, tylko fioletowo-czarno-biała, co niewiele zmienia, może przez to tylko troszkę mniej się gryzła z kostiumem. Inne źródła podają też niebieską "puffy sleeves", tylko nie wiadomo czy jasną (błękitną), czy ciemną (modrakową, jaką znamy z występów Elvisa w innych kostiumach z tej serii).

Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy, nic nie wskazuje, że miałby być wykonany w więcej niż jednym. Nawet nigdy nie spotkałam żadnych sugestii na ten temat. Chociaż można się zastanawiać, dlaczego w replice zmieniono srebrną nić na złotą, a także nad jednym zdjęciem opisywanym jako oryginał, który też ma złoty haft, a nie srebrny. Oczywiście to tylko spekulacje.

Replikę "Blue Sterling Suit", wraz z pasem (który nie wiadomo jak wygląda), można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 2.800,- dolarów. Za pelerynę trzeba dopłacić jeszcze 1.100,- dolarów.

Kostium nadal można oglądać na wystawach organizowanych przez Graceland, gdzie obecnie ciągle się znajduje.
 
*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018 roku):

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, pojawiły się na niej nowe zdjęcia repliki tego kostiumu (jedno z nich już kiedyś prezentowano na stronie, ale trochę mniejsze) oraz pasa. Replika pasa jest po prostu tragiczna.   
 
 
Ex Post

Ostatnie informacje (10 lipca 2021 roku):

W lecie 2019 roku w ofercie sklepu firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit) pojawił się jumpsuit "Blue Sterling Suit" (zapomniałam dodać wcześniej).


Ex Post

Ostatnie informacje (26 stycznia 2022 roku):

Dotyczy koncertu z 5 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas. Strona elvisconcerts.com podaje do niego "Blue Sterling Suit", ale nie załącza zdjęć. Natomias w recenzji Josee Hoetrickx (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 72, August 1972), która była na czterech koncertach (5 i 6 sierpnia 1972 roku), czytamy:
"5 sierpnia (Dinner Show) - jasnoniebieski garnitur (z kamizelką-bezrękawnikiem), z koszulą z bufiastymi rękawami (tak jak w That's The Way It Is), której kolor był podobny do tych, które nosił podczas prób w tym filmie - miał też duży pasek i biały szalik".
Teoretycznie kostiumów z serii "Cisco Kid", Elvis już nie nosił w 1972 roku. Aczkolwiek trudno zbagatelizować fragment "jasnoniebieski garnitur (z kamizelką-bezrękawnikiem)", w którym autorka czuła się w obowiązku podkreślić, że góra kostiumu była kamizelką bez rękawów. Tym bardziej kiedy zgadza się tu opis koszuli z tego koncertu jak i kostiumów z pozostałych koncertów, na których była. 
 
Pozostaje więc pytanie, czy podczas tego koncertu Elvis rzeczywiście wystąpił w "Blue Sterling Suit", czy może jednak w "Blue Cisco Kid Vest"? Teoretycznie na początku lat 70. nie miał jeszcze w zwyczaju sięgać po stare kostiumy, jednak wykluczyć tego nie można. 

*
*      *
*      *     *

Replika kostiumu "Blue Sterling Suit" wraz z peleryną, jaki można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Niestety, jakościowo nie jest zbyt wierny oryginałowi - zmieniono kolor haftu i użyto innych ćwieków oraz kamieni, co widać dobrze na przedostatnim zdjęciu, tym z nogawkami, gdzie po lewej jest replika, a po prawej oryginał. Poniżej biała koszula typu "puffy sleeves", również replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

Zdjęcia repliki kostiumu "Blue Sterling Suit" (wraz z pasem), jaki można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., które dodano na stronie sklepu w listopadzie 2018 roku

Przepiękny, misternie zrobiony oryginalny pas "Blue Sterling Belt" do kostiumu "Blue Sterling Suit". Pas, a zwłaszcza jego klamra przypomina pasy tureckich wielmożów z czasów świetności Sułtanatu Tureckiego

Replika jumpsuitu "Blue Sterling Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. Pojawiła się w lecie 2019 roku, ale wzoru nie udało im się dobrze odtworzyć. Repliki są wykonywane ze srebrnym i złotym haftem

Na tych zdjęciach widoczny jest  fragment oryginalnej peleryny od "Blue Sterling Suit" (w prawym dolnym rogu). Drugi kawałek (na górze), to fragment peleryny od "White Snowflake Suit"

Spodnie i koszula od "Blue Sterling Suit" pokazane zostały kilka lat temu na tej wystawie przez Graceland jako oryginał. Jak widać, u dołu opatrzono je nawet zdjęciem występu Elvisa ubranego w ten sam sposób (bez marynarki). Niestety, to nie są prawdziwe spodnie tylko replika, oryginalna jest tylko koszula i chusteczka

Oryginalny kostium "Blue Sterling Suit" pokazywany na różnych wystawach, głównie w Graceland. Ponieważ na tych zdjęciach ma wszystkie możliwe kolory oprócz tego jaki mieć powinien, to przypomnę, że to błękitny kostium ze srebrnymi zdobieniami. Kostium ten kilka lat temu był również prezentowany na wystawie w Hilton Hotel w Las Vegas (ostatnie zdjęcie) 

Elvis na scenie w "Blue Sterling Suit", w koszuli "puffy sleeves", utrzymanej w brązowo-czarno-białej tonacji, typu "paysley" i pasie "Gold Attendance". Prawdopodobnie wszystkie zdjęcia są z koncertu w dniu 5 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas. Jeśli chodzi o ostatnie dwa zdjęcia w pelerynie - to pierwsze jest poprawne (tak wynika z oryginalnej fotografii), natomiast to drugie jest odbiciem lustrzanym. Zastanawia mnie jeszcze to "brzydkie zdjęcie", z hawajskim łańcuchem na szyi. Elvis jest na nim trochę grubszy i nie ma tego wielkiego pierścienia z czarnym oczkiem na prawej ręce. Czyżby wystąpił w nim jednak na jednym z listopadowych koncertów w Honolulu na Hawajach (teoretycznie wszystkie kostiumy z tych trzech koncertów są znane, lecz czasem znajdują się nowe materiały i następuje korekta)?

Elvis na scenie w "Blue Sterling Suit", w białej koszuli "puffy sleeve" i oryginalnym pasie "Blue Sterling Belt". Prawdopodobnie wszystkie zdjęcia są z koncertu w dniu 19 sierpnia 1972 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel w Las Vegas

 
Elvis na scenie od tyłu w "Blue Sterling Suit" i rozpostartej pelerynie. Jednak mam wątpliwości co do tego zdjęcia. Moim zdaniem równie dobrze może to być peleryna od kostiumu "Blue Swirl Suit", który Elvis zakładał na scenę również w tym samym czasie. Na tych małych zdjęciach poniżej jest właśnie w "Blue Swirl Suit" (29 sierpnia 1972 roku). Przy tej jakości zdjęcia i ujęciu nie można być pewnym, gdyż ornament peleryny i zdobienie spodni na obu kostiumach są łudząco podobne

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Okładka płyty "Hilton's All Shook Up", na której obu stronach pokazano Elvisa na scenie w "Blue Sterling Suit", w białej koszuli "puffy sleeves" i z oryginalnym pasem. Jest na niej koncert z 12 sierpnia 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, lecz czy faktycznie wystąpił na nim w tym kostiumie, czy tylko bez związku z samym koncertem wykorzystano te fotografie na okładce, nie udało mi się ustalić

Elvis na scenie w "Blue Sterling Suit", w białej koszuli "puffy sleeves" i z oryginalnym pasem. Hilton Hotel w Las Vegas, sierpień 1972 roku


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie, ukaże się w większym rozmiarze.


7 komentarzy:

  1. Okladkami nie ma co sie sugerowac. Czasem sa koncerty z 1969 z okladka z 1972. Koszule rzecz gustu. Wydawalo mi sie ze mial tez motyw zielony. Jesli chodzi o hawaii to nie. To tylko takie zdjecie i mimika twarzy. Wieniec hawajski zakladal tez w TTWII w 1970. Marynary zdejmowal na srodek koncertu. Fajne fotki znalazlas naprawde. Skad przypuszczenia ze sa to te daty? Jeszcze byla koncowka czerwcowej trasy ale teraz juz nie pamietam. Co do blue swirl suit wlasnie na takiego elvis mi wyglada choc stroj to byl jednoczesciowy i nosil go chyba tez w kwietniu 1973. Jesli sie myle to mnie popraw prosze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Motyw zielony miał i nosił do innego kostiumu z tej serii, tego z zielonymi akcentami.
    A o jakie daty pytasz? Daty koncertów mam ze zdjęć (tak były opisywane), a także ze stron, na których są wykazy koncertów z jumsuitami, w których na nich wystąpił. Obecnie jest to głównie elvisconcert.com

    W końcówce czerwcowej trasy zaczął zakładać tę serię kostiumów, ale zdążył tylko dwa, z czarnymi kieszeniami i sznurowanymi kieszeniami. Ten kostium po raz pierwszy założył dopiero w Sezonie 7 w Las Vegas.

    Blue Swirl nosił w tym samym czasie i jeszcze później, w listopadzie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękny, kunsztownie wykonany garnitur. W szczegóły się nie wdaję, bo się na nich nie znam.
    Czarnowłosym bardzo pasuje niebieski kolor.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi jakoś szczególnie podobają się te błękitne stroje. To drugi z moich faworytów.

      Usuń
  4. A byl tez taki stroj ze seatle z 29.04.1973. Ale chyba podobny.

    OdpowiedzUsuń
  5. A byl tez taki stroj ze seatle z 29.04.1973. Ale chyba podobny.

    OdpowiedzUsuń
  6. No to właśnie ten, co podejrzewałam, że to zdjęcie w pelerynie od tyłu jest od niego - Blue Swirl. Czasem nazywany jeszcze Blue Lucky lub Blue Nail. Jeszcze Blue Wheat był podobny, nazywany też Blue Grass. Ale te dwa to już jednoczęściówki.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html