piątek, 30 września 2022

Detronizacja Króla - wielka zmowa?

Początki detronizacji Elvisa zdają się sięgać końca pierwszej dekady lat dwutysięcznych. Takie bardzo widoczne, bo cały proces w rzeczywistości zaczął się nieco wcześniej, tylko nie był aż tak nachalny jak w ostatnich kilkunastu latach, więc nie był wystarczająco czytelny.

Nie będę się zbytnio zagłębiać w szczegóły, chcę tym postem tylko zasygnalizować temat.

Wszystko tak na ostro zaczęło się w 2008 roku od RIAA, która dosłownie i w przenośni "wyszła z siebie i stanęła obok", by zdegradować Elvisa w swojej bazie. Po szczegóły odsyłam do postu "Elvis w RIAA" i ostatniego akapitu wstępu w "Gold". Kombinowali 10 lat, zmieniając zasady obliczeń, aż w końcu się udało i na pierwszym miejscu zamiast Elvisa znalazł się Garth Brooks, który dotąd błąkał się między końcem pierwszej a początkiem drugiej setki. Kiedy RIAA triumfalnie ogłosiła nowego lidera i z wielką pompą, przy blasku fleszy i przed rzędami rozstawionych mikrofonów, zaczęto składać mu gratulacje, skrępowany całą sytuacją powiedział coś w tym stylu: "Dziękuję, ale wszyscy wiemy, kto naprawdę jest na pierwszym miejscu".

Później do walki z Elvisem wyruszyła Wikipedia. Z różnych haseł zaczęły znikać wzmianki o Elvisie, które wcześniej tam były. Wiem, bo miałam skopiowane niektóre fragmenty, a kiedy później do nich wracałam, na Wikipedii już ich w danym haśle nie było, albo zostały skrócone do jednego zdania. Już pomijam, że usunięto je z notek biograficznych niektórych osób współpracujących z Presleyem lub kobiet, z którymi był, ale nawet z hasła Graceland. Pod koniec wielu haseł jest odwołanie, zwykle nazywa się "Nazwa lub odniesienie do użycia »hasło«", gdzie podaje się różne nawiązania, powiązania, wystąpienia. Przy haśle "Graceland" był tam wymieniony między innymi serial "Graceland", jeszcze w 2015 roku. Dziś już go tam nie ma, a właśnie w tym miejscu pierwszy raz o nim przeczytałam, kiedy przeglądałam informacje dotyczące posiadłości Graceland. Opowiada o grupie agentów działających pod przykrywką i zamieszkujących razem nadmorską, luksusową posiadłość w Południowej Kalifornii, która jest ich bazą wypadową. Przejęta od barona narkotykowego rezydencja jest wykorzystywana jako lokal operacyjny przez tajnych agentów służb specjalnych: FBI, DEA oraz ICE (Służby Celnej) i jest nazywana przez nich „Graceland”, stąd właśnie nazwa filmu (więcej o tym serialu w poście "Serial „Graceland”").

Następnie bez żadnej informacji zaczęły znikać różne strony, znane od lat na całym świecie, cieszące się uwagą i szacunkiem fanów, jak na przykład EER* i FBEI**. Ktoś powie, że to naturalne, ludzie się starzeją, fani odchodzą. Zgoda, jednak nie zawsze. Wspomniane przeze mnie strony, jak i wiele innych, których już nie ma, nie były prowadzone przez pojedyncze osoby, tylko przez całe sztaby. Poza tym zastanawia, że wszystkie znikają tak bez wcześniejszego uprzedzenia. Żadnego komunikatu, informacji, zupełnie nic. Dziś są, jutro ich nie ma, dosłownie z dnia na dzień. Dziwne.

* E.E.R. - skrót od Elvis Express Radio, portalu dla fanów Elvisa Presleya, na którym było wiele unikatowych materiałów dla fanów (między innymi przez lata odpowiedzi na pytania fanów udzielali członkowie Memphis Mafii), działającego pod adresem: http://www.elvisexpress.com/.

** F.B.E.I. - skrót od Finding Bogus Elvis Items, nazwy internetowego serwisu dla fanów i kolekcjonerów Elvisa Presleya, analizującego autentyczność pamiątek po Elvisie, które trafiają na aukcje. Działało przy Elvis Express Radio, a pod tym adresem była jego strona: http://www.elvis-express.com/elvisradio_FBEI.html.

Jeśli chodzi o F.B.E.I., to faktycznie była solą w oku dla wielu, gdyż demaskowała fałszywe artefakty wystawiane na aukcjach. Tracili na tym wystawiający, domy akcyjne, Graceland (na przykład patrz post "Jumpsuit - Light Blue Target").

W tym roku bez żadnych wyjaśnień ze strony Graceland, nagle zniknęło Graceland Auction (rozpoczęli swoją działalność dopiero w 2016 roku). Rozumiem, wycofali się z prowadzenia domu aukcyjnego i nawet nie oczekuję by tłumaczyli się dlaczego. Niemniej jakaś informacja o zaprzestaniu działalności Graceland Autions powinna się znaleźć na ich stronie. Tymczasem, nic. Jakby w ogóle nigdy nie istniało.

Na blogu Graceland, który od kilkunastu już lat był i tak tylko tubą marketingową (naganiaczem), zamiast miejscem z informacjami o Elvisie Presleyu, ostatni wpis ma datę 20 września 2020 roku. Kilka lat później to samo uczyniono ze stroną Elvis Presley Birthplace, na której dotąd było wiele ciekawych informacji historycznych, jakie nie raz cytowałam tu na blogu. Od kilku lat jest kolejną tubą marketingową EPE z bieżączką, a wszystkie wartościowe dane zostały z niej całkowicie usunięte.

Ze strony Graceland zniknęło wiele przydatnych informacji, ale to już dawno. Aczkolwiek nie wiem w czym przeszkadzała im na przykład lista fanklubów Elvisa w USA i na świecie? Nagle nie chcą by ludzie się zrzeszali w fanklubach? Dlaczego? Boją się zbiorowej, dobrze zorganizowanej siły fanów, która już nie raz weszła im w paradę? Co ciekawe zostawili formularz zgłoszeniowy dla nowych fanklubów. Czyli chcą mieć wiedzę, gdzie są i tworzą się fankluby, ale nie chcą żeby ludzie dołączali do już istniejących. Tylko dlaczego? Badają z jaką siłą przyjdzie im się zmierzyć w przypadku różnych głupich decyzji?

Zdecydowana większość z nas nie zna technik manipulacji dużymi gremiami i masami, więc daje się zmanipulować (przykład z naszego podwórka - polaryzacja społeczeństwa). Jedną z metod badania jest wypuszczanie tak zwanych "balonów próbnych" (baniek), zwykle z wentylem bezpieczeństwa. Polega to na tym iż w eter wypuszcza się różne nieprawdziwe informacje (fakenewsy), celem zbadania reakcji tłumów - jak duży jest sprzeciw, jakie są nastroje, opinie, a potem na tej podstawie dobiera się kolejne techniki oddziaływania (manipulacji).

I z takimi bańkami testowymi mamy do czynienia także w przypadku Elvisa. Ewidentnie badany jest grunt. Kilka z nich dotyczyło posiadłości Graceland. Zgodnie z modus operandi, najpierw miało być mało poważnie i obcesowo. W 2008 roku, w okolicach Prima Aprilis jeden z portali rozrywkowych niskich lotów zapodał wyjątkowo głupawą i niesmaczną w swojej treści bańkę o zakupie posiadłości Graceland przez jednego z raperów w celu utworzenia tam baru rapowego:
"Teraz budynek jest nowym domem Bow Wowser Doggy Dog Dime Bag Snickers Bar, wokalisty rapowego przeboju numer jeden "Where Be My Ho?". Pan Bar zamierza przeprowadzić gruntowną renowację rezydencji, przekształcając ją w "moją własną, wypucowaną szopkę". Na pytanie, co stanie się z wystawionymi pamiątkami po Elvisie, takimi jak różowy Cadillak, złote płyty i białe kombinezony, raper odpowiedział: „Moja mama przyjedzie w sobotę i zrobi wyprzedaż garażową. Pozwoliłem jej zatrzymać połowę pieniędzy, żeby mogła zapłacić czynsz, nie musząc rozkładać nóg, ani przyjmować prania”. Graceland zmieni także nazwę. Rezydencja będzie teraz znana jako Pimp Palace".
Tutaj już w ogóle popłynęli, bo nie ma ani takiego rapera, ani takiej piosenki. Zastosowano potrójny wentyl bezpieczeństwa - primaaprilisowy dzień publikacji, niepoważny portal, nieistniejąca piosenka i raper ją śpiewający.

Kolejną bańkę, tym razem już bardzo poważną, ale stosunkowo ostrożną, bo odnoszącą sie do miejsca chwilowego pochówku, odpalono w maju 2012 roku. Cmentarz Forest Hill w Memphis wystawił na sprzedaż krypę, w której pochowany został Elvis, na aukcji Juliena. Na portalu tvn24.pl, w artykule "Grobowiec Elvisa wycofany z aukcji. Fani protestowali", opublikowanym 25 czerwca 2012 roku, czytamy:
"Krypta na cmentarzu w Memphis, gdzie został pochowany Elvis Presley, trafiła na aukcję pamiątek po królu rock'n'rolla. Jednak oburzeni fani domagali się, aby została wycofana. Dom aukcyjny ugiął się pod naporem protestów - grobowiec nie trafił pod młotek.

„- Zgodziłem się nie sprzedawać krypty piosenkarza. Po tym, jak fani na całym świecie domagali się, aby pozostała jako sanktuarium jego pamięci” - ogłosił Darren Julien, prezes domu aukcyjnego Julien's Auctions w Beverly Hills.

Jak donosi dziennik "Washington Post", chodzi o prywatny grobowiec na cmentarzu Forest Hill w Memphis, w amerykańskim stanie Tennessee, gdzie 16 sierpnia 1977 roku Elvis Presley został pochowany u boku swojej matki, Gladys. Dwa miesiące później zwłoki legendy i jego matki zostały przeniesione na teren jego posiadłości Graceland - po tym, jak ojciec Elvisa, Vernon Presley, otrzymał pozwolenie od władz stanu, aby pochować je na prywatnym terenie. Zarządcy Forest Hill Cemetery w maju ogłosili, że grobowiec wraz z pamiątkowym napisem wystawiają na aukcję. Cena wywoławcza: 100 tys. dolarów".
I rozpętała się istna burza. Fani króla rock'n'rolla żądali "poszanowania i zachowania pamięci Elvisa Presleya", oprotestowując sprzedaż.

W protest włączyły się też różne strony internetowe. Elvis Matters grzmiał: "Krypta musi być nadal dostępna dla fanów, by mogli ją zwiedzać i spędzić kilka chwil w ciszy".

Dziesięć tysięcy podpisów na papierze w kilka dni tylko do Juliens'Acutions, jak podał "The New York Times". Do tego setki tysięcy: e-maili, telefonów, wszelakich petycji i interwencji prywatnych z całego świata, tak do Julien's Auctions, jak i do zarządcy cmentarza Forest Hill, a nawet do Graceland z prośbą o interwencję. Poskutkowało! Acz bez udziału Graceland, im to wisiało.

Następną bańkę wypuszczono znów w okolicach Prima Aprilis, tym razem 2016 roku i pojawiła się nawet w całkiem poważnych gazetach i portalach. Podano, że posiadłość Graceland zostanie sprzedana Donaldowi Trumpowi, wówczas kandydującemu na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a informacja brzmiała bardzo wiarygodnie z uwagi na przedstawione szczegóły i dołączoną petycję z protestem. Poniżej jedna z przykładowych treści (ta akurat z jakiegoś portalu internetowego):
"Z OSTATNIEJ CHWILI! DONALD TRUMP CHCE MIEĆ GRACELAND JAKO ZIMOWĄ REZYDENCJĘ!

Walcząc w wyborach prezydenckich o fotel 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych, republikański kandydat na prezydenta Donald Trump już zapowiedział, że chce wykorzystać Graceland jako swoją zimową rezydencję. O Trumpie jest głośno w mediach i telewizji, ale nie wszystkie jego plany są w tej chwili dostępne publicznie.

Rogier Harskamp, członek ElvisMatters, mieszkający w Nowym Jorku, przekazał nam niezwykłą wiadomość. Przyjaciel Harskampa jest w sztabie wyborczym Trumpa i powiedział mu, że Donald Trump pragnie wykorzystać Graceland jako swoją zimową rezydencję, gdy zostanie nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Według Trumpa, który jest fanem Elvisa, Graceland byłby logicznym wyborem, ponieważ Elvis odwiedził Biały Dom w 1970 roku, aby spotkać się z republikańskim prezydentem Nixonem: „Elvis zaoferował Nixonowi pomoc, więc zakładam, że jako republikanin również będę mile widziany w jego domu” - powiedział Donald Trump członkom zespołu prowadzącego kampanię.

Zgodnie z amerykańskim prawem konstytucyjnym prezydent może rościć sobie prawo do Graceland, ponieważ posiadłość została wpisana w listopadzie 1991 r. do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych. Trump chciałby wykorzystać Graceland jako zimową rezydencję, ale fani Elvisa mogliby nadal odwiedzać Graceland w miesiącach letnich. Według planów, które wyciekły, posiadłość w miesiącach letnich będzie można zwiedzać w weekendy i codziennie podczas "Tygodnia Elvisa".

Dom będzie pozostawiony w możliwie nienaruszonym stanie, ale górne piętro zostanie przekształcone w pokoje prezydenckie, a pokoje na parterze pozostaną w większości takie same. Jednak charakterystyczna klatka schodowa, która zapewnia dostęp do górnego piętra, musi zostać zburzona na rzecz nowej, opancerzonej windy. Na drzwiach windy ma zostać umieszczony mural przedstawiający wygląd obecnych schodów. Ogród Medytacji pozostanie dostępny dla wszystkich fanów, ale zostaną zbudowane bramki kontrolne ze skanerami ciała. Te plany są szalone i ElvisMatters zrobi wszystko, aby Graceland nie został wykorzystany jako prezydencki dom zimowy.

Podobnie jak w przypadku proponowanej sprzedaży krypty Elvisa, teraz także i my uruchomiamy petycję online. Podpisz petycję już teraz!".
Nie wiem jak was, ale mnie zastanawia to testowanie posiadłości Graceland co kilka lat. Dodam, mury Graceland i przylegający areał, to jedyne, co pozostało Lisie Marii. Reszta nie należy już do niej, nawet wyposażenie Graceland (meble, przedmioty), ani tereny naprzeciwległe, gdzie są muzea, hotel i inne rzeczy. W 2005 roku Lisa Marie sprzedała 85% udziałów EPE spółce CKX, należącej do miliardera Roberta FX Sillermana. On odsprzedał to później kolejnym podmiotom - patrz "What is what?", a tam hasło "EPE".

Do akcji detronizacji naszego Króla przystąpiło również Google. Jeszcze kilka lat temu Elvis Presley był najczęściej wyszukiwaną osobą w przeglądarce Google. Później nagle, z roku na rok, po prostu zniknął z listy nazwisk całkowicie, jakby ktoś taki nigdy nie istniał. Co najbardziej zaskakujące proces nie postępował stopniowo, tylko w jednym roku był na czele, w następnym na żadnym z możliwych do wyświetlenia miejsc (o ile dobrze pamiętam, można było sprawdzać do 500 pozycji). Dziś niestety Google Trends działa zupełnie inaczej i nie da się wyświetlić najczęściej wyszukiwanych osób. W ogóle nie ma już tematycznych kryteriów. Można jedynie wpisać konkretne nazwisko, a zwracane wyniki pokazują tylko rozkład zapytań w domyślnym lub zadanym okresie czasowym. Czyli dzień, w którym było ich najwięcej zostaje oznaczony jako 100%, a pozostałe są przeliczane odpowiednio do tego stuprocentowego. To w zasadzie bezużyteczna informacja, praktycznie nic nam nie mówi. Oprócz wykresu, pokazuje się też mapka z geolokalizacją, z której dowiemy się w jakich krajach w wybranym okresie czasowym były zapytania o Elvisa Presleya.

Kolejna sprawa to wyszukiwanie informacji o Elvisie. Coraz trudniej dotrzeć do pożądanych wyników. Niezależnie czego szukamy, otrzymujemy współczesną sieczkę z mniej lub bardziej plotkarski portali, które dla sensacji podają różne fałszywe lub nierzetelne informacje. Co gorsza wyniki te są powielane po wielokroć na następnych kilkudziesięciu stronach, czyli link do tego samego artykułu występuje od kilku do kilkudziesięciu razy. Tak eliminuje się te najwartościowsze, unikatowe materiały. Dzieje się tak za sprawą fatalnego algorytmu, który pozwala na takie powielanie tego samego wyniku, sztucznie wypozycjonowanej strony, eliminując inne materiały, które są rzeczywiście poszukiwane. Tego typu portale żyją z reklam, więc muszą inwestować w pozycjonowanie, zlecając usługę wyspecjalizowanym firmom (im wyższa pozycja w wyszukiwarce, tym więcej reklamodawców i wyższa cena). Te z kolei mają wprzężone w sieć roboty, które przez 24 godziny na dobę pozycjonują określoną stronę lub treści w opłaconym przez klienta czasie. W związku z tym amatorskie strony fanów, kolekcjonerów, badaczy, czy kogokolwiek publikującego materiały o Elvisie Presleyu, nie mają żadnych szans na przebicie się przez algorytmy wyszukiwarek i zaistnienie w wynikach, ponieważ pozycja strony jest  podstawowym kryterium zwracanych wyników.

Acz nie jest to tak, że w sieci nie ma dobrych, ciekawych, materiałów o Elvisie, jakby można było wnioskować na podstawie wyników zwracanych przez wyszukiwarki. Są ich miliony zaindeksowanych przez roboty Google, ale pomijanych w wynikach z uwagi na oszukańczy* algorytm. Codziennie mam na to dowody, gdy sięgam do swoich notatek i próbuję odnaleźć daną stronę z tekstem, który sobie kiedyś tam fragmentarycznie zapisałam i niby jej nie ma, a potem ją znajduję w pominiętych wynikach lub przypadkowo przy innej okazji, podczas gdy pierwsze kilkadziesiąt stron wyników zaskakuje, bo część z nich nawet nie jest powiązana merytorycznie z moim zapytaniem wpisanym w wyszukiwarkę, nie ma w nich wzmianki o Elvisie. Jak to się robi? Wpisując w opisie strony dla wyszukiwarek (tylko przez nie widocznym) nośne hasło, w tym przypadku "Elvis Presley", mimo iż w treści ono wcale nie występuje, ale algorytm zostaje skutecznie oszukany i wrzuci adres strony do wyników.

* Google, jako firma, nie jest zainteresowana tym żeby internauta znalazł to czego szuka, jeśli nie przekłada się to na pieniądze, a te są z reklam lub pozycjonowania określonych treści propagandowych różnych grup interesów, w tym politycznych. Stąd takie a nie inne algorytmy. Niezależnie czego tak naprawdę szukamy, mamy dostać przede wszystkim to, co oni chcą nam dać.

Kiedyś po wpisaniu zapytania w wyszukiwarce, na górze, nad wynikami, wyświetlała się informacja na ilu tysiącach (lub milionach) stron zostało znalezione szukane przez nas hasło. Z kolei na dolnym pasku mieliśmy kilkanaście numerów stron, z możliwością ustawienia ile wyników, od 10 do 100, ma nam się pokazywać na każdej z nich, więc można było przeskakiwać je partiami, a obok był jeszcze przycisk "otwórz losową stronę". Od lat już tego nie ma. To tak na marginesie, wspominając z sentymentem początki internetu, kiedy służył on jeszcze przeciętnemu Kowalskiemu.

Z wyszukiwaniem obrazów, jest równie źle. Znajdujemy ich diametralnie mniej jak jeszcze trzy, cztery lata temu po w pisaniu tej samej frazy, chociaż te same obrazy ciągle są w internecie, ale wyszukiwarki ich nie zwracają. Najwięcej nerwów kosztowało mnie wyszukiwanie jumpsuitów. Były dni, kiedy w wynikach odnajdywałam tylko obrazy z własnego bloga, albo same gadżety ze sklepów internetowych w postaci tandetnych figurek Elvisa z plastiku. Oczywiście, jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy tylko "Elvis", wtedy wylistuje nam dużo zdjęć, grafik i innych obrazów, ale jeśli fraza jest bardziej złożona, to otrzymamy niewiele, a niekiedy nic i komunikat "nie znaleziono".

Podsumowując, treści nie giną z internetu, lecz z wyników wyszukiwarek. Nawet jeśli ktoś usunie swój wpis lub całą stronę, ona i tak zostaje w archiwach internetowych. Google tego nie robi, ale Yahoo pozwalało przeszukiwać także archiwa (nie wiem czy to nadal działa, bo od roku nie byłam na Yahoo).

Zapisywanie linków, to też złudna sprawa, gdyż autorzy stron często mieszają w tak zwanej mapie strony, zmieniając w ten sposób automatycznie adres dostępu do artykułu. To tak jakbyśmy przełożyli skarpetki z jednej szuflady do drugiej w tej samej szafie, one ciągle tam są, ale w innym miejscu - analogicznie, dany artykuł ciągle jest na tej samej stronie internetowej, ale już pod innym adresem. Wspominam o tym czysto informacyjnie, bo tego typu rzeczy nie są akurat winą algorytmów Google, tylko niefrasobliwości autorów stron.

Niemniej przez opisaną wcześniej politykę Google, coraz trudniej dotrzeć do materiałów o Elvisie Presleyu, które ciągle są w zasobach internetowych. Można skorzystać z innych wyszukiwarek, co często robię, lecz one w większości i tak wspomagają się w tle (niezauważalnie dla nas) indeksami Google, bo swoje własne bazy indeksowe mają bardzo skromne. Jeszcze nigdy w historii prowadzenia tego bloga, nie znalazłam śladów odwiedzin innych robotów indeksujących jak Google lub Facebook.

Nie korzystam z Facebooka, ani innych mediów społecznościowych, ale wydaje się, że dotąd tylko one nie nałożyły jeszcze "embarga" na treści o Elvisie Presleyu. Niemniej nie są to miejsca, w których można spotkać rzetelne i wyczerpujące w swojej treści omówienia.

W ostatnich latach trafiałam na identyczne spostrzeżenia ludzi interesujących się Elvisem Presleyem, utyskujących na obecny trend ograniczania dostępu do materiałów o nim oraz wszelkie próby jego dyskredytacji i degradacji w mediach i instytucjach, a także niezrozumiałą politykę EPE (Graceland), która w żaden sposób nie służy pielęgnowaniu jego dobrego imienia, podtrzymywaniu pamięci o jego twórczości, lecz całkowicie, bezceremonialnie została ukierunkowana na zysk finansowy. Tylko drugie bez pierwszego nie istnieje, w każdym razie nie w dłuższej perspektywie. To niechybnie prowadzi do końca epoki dominacji Elvisa Presleya i profitów jakie z tego płynęły dla innych.

Mam nieodparte wrażenie, że EPE zdało sobie sprawę ze swoich błędów (w tym także chybionych lub spóźnionych o wiele lat decyzji) i teraz myślą, co zrobić żeby zachować jak największy kawałek tortu dla siebie, póki można na tym jeszcze coś zarobić.

Moim zdaniem szykuje się tu jakiś "skok na kasę". Interesantów jest wielu. Zarówno Priscilla jak i Jack Snoden, zarządzający schedą po Elvisie, zdają sobie sprawę, że są u schyłku swojego życia, a Lisa Marie ze swoją mentalnością, niepoukładanym życiem, scjentologią, wielomilionowymi długami, całkowitym brakiem rozumienie ciążących na niej powinności względem fenomenu swojego ojca, nie jest osobą, która przejmie pałeczkę. Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że w całej tej działalności po śmierci Elvisa nikomu z tego towarzystwa tak naprawdę nie chodziło o spuściznę supergwiazdy i szacunek dla jej fanów, lecz o pieniądze. To one były motorem wszelkich podejmowanych działań.

Graceland "zwija żagle"? Nieżyjący już 45 lat Elvis, którego nazwisko mimo to wciąż pojawia się na pierwszych stronach gazet, w programach telewizyjnych, mediach internetowych, o którym nadal pisze się książki, ma zniknąć ze współczesności? Zostać zamknięty na kartach dalszej historii, jak większość minionych gwiazd? Grunt został już przygotowany.


*      *      *
*      *
*
Ex Post

Ostatnie ustalenia (17 października 2022 roku):

Usuwanie pomników Elvis! Słyszałam już tę plotkę jakiś czas temu, ale nie dałam jej wiary. Jednak dziś trafiłam na wypowiedź Larrego Gellera i jestem w szoku. Okazuje się, że w USA działała jakieś nieokreślone bliżej gremium, które forsuje akcję usuwania pomników Elvisa! Oficjalnie nie jest to grupa znana z nazwy, aczkolwiek niewykluczone, że taka istnieje. Na razie odbywa się to na zasadzie puszczania kolejnych "balonów próbnych" (których ideę tłumaczyłam w treści postu), niemniej to się dzieje. Larry Geller, nie kryje swojego oburzenia:
"Byłem oszołomiony i oburzony, gdy przeczytałem, że mówi się o usuwaniu posągów Elvisa – co do…?! Elvis Presley nie miał ani krzty uprzedzeń w całym swoim ciele. Jego jedyne negatywne nastawienie było skierowane przeciwko ludziom, którzy krzywdzą innych ludzi. Dorastając na głębokim Południu, Elvis zobaczył na własne oczy i zrozumiał, jak okropny, a nawet śmiertelny jest rasizm. Elvis z dumą ogłaszał autentyczne wpływy w sercu i duszy muzyki. Byłem tam. On i ja rozmawialiśmy o tym wiele razy na osobności przez lata, a on mówił o tym swoim słuchaczom, jak wielu z was wie".
Oczywiście, jak zawsze przy każdym pomyśle, zaraz pojawiają się zwolennicy i przeciwnicy. Najbardziej szczęśliwi są ci, dla których wielkość, ponadwymiarowość i ponadczasowość Elvisa jest solą w oku, bo wiedzą, że tego człowieka nie da się ot tak strącić w niebyt z piedestału, na który wzniosły go miliony! To właśnie ci, o których Larry pisze: "Jego jedyne negatywne nastawienie było skierowane przeciwko ludziom, którzy krzywdzą innych ludzi".

To po prostu obrzydliwe! Do czego zdolna jest ludzka zawiść i zazdrość...

Wpis ten Larry Geller poczynił 14 czerwca 2020 roku.

*
*      *
*      *      *

niedziela, 25 września 2022

Śmierć Elvisa - ósmą teorią spiskową na świecie

Najpierw w 2008 roku, a później w 2016 roku brytyjska gazeta "The Telegraph" opublikowała listę 30 największych teorii spiskowych świata.

Zarówno w 2008 jak i w 2016 roku na pozycji ósmej znalazła się teoria upozorowanej śmierci Elvisa Presleya, 16 sierpnia 1977 roku.

Każda z 30 pozycji została pokrótce omówiona. Niemniej w 2016 roku nie przeprowadzono nowego rozpoznania, tylko przekopiowano żywcem listę z 2008 roku. Autor, czy tam autorzy, nie zadali sobie nawet trudu żeby zweryfikować opisy tych 30 pozycji, chociaż w przypadku wielu z nich mamy pewne zmiany - doszły nowe ustalenia, kolejne fakty. 
 
Opis pozycji 8, dotyczącej Elvisa Presleya brzmi i brzmiał tak:
"Co możemy powiedzieć? Utrzymuje się przekonanie, że „Król” nie umarł w 1977 roku. Wielu fanów upiera się, że wciąż żyje, że z różnych powodów ukrywał się. Twierdzenie to jest rzekomo poparte tysiącami tak zwanych obserwacji. Głównym powodem podanym na poparcie przekonania, że Presley sfingował swoją śmierć, jest to, że na jego grobie jego drugie imię Aron jest zapisane jako Aaron. Ale „Aaron” to w rzeczywistości prawdziwe drugie imię Presleya. Najwyraźniej albo Presley, albo jego rodzice próbowali zmienić imię na „Aron”, aby było bardziej podobne do martwego bliźniaka Presleya, Jessego Garona Presleya. Dwie tabloidowe gazety opublikowały artykuły opisujące dalsze „życie” Presleya po jego śmierci, ze szczegółowymi detalami, w tym złamaną nogę w wypadku motocyklowym, aż do jego rzekomej „prawdziwej śmierci” w połowie lat 90.".
Jeśli chodzi o drugie imię Elvisa, to prawidłowo było i jest "Aaron" - patrz post "Drugie imię Elvisa Presleya". Natomiast tworzący opis trochę się zakałapućkał pisząc: "Najwyraźniej albo Presley, albo jego rodzice próbowali zmienić imię na „Aron”, aby było bardziej podobne do martwego bliźniaka Presleya, Jessego Garona Presleya". No bardziej podobne jest "Aaron", a nie "Aron", więc raczej próbowali zmienić na "Aaron", zgodnie z tym jak nadali mu przy urodzeniu, a nie jak inni potem błędnie skracali do "Aron".

JESSE GARON PRESLEY
ELVIS AARON PRESLEY
ELVIS ARON PRESLEY  

Jak widać z powyższego, to imię "Aron" nie pasuje do koncepcji Gladys o jak najbardziej zbliżonych personaliach obu synów.

I nie próbowali zmienić na "Aron", to efekt niechlujstwa Amerykanów, o czym jest w poście, który podałam w poprzednim akapicie, a o innych takich kwiatkach w dokumentach możecie przeczytać tu "Literówki w dokumentach".

Tak, jest wiele przekazów i zdjęć, które mogą świadczyć, że Elvis był wśród żywych po 16 sierpnia 1977 roku, oczywiście sporo spreparowanych fałszywek. Jednak, co by nie powiedzieć, także takie, które naprawdę dają do myślenia. O kilku już pisałam.

Akurat tym zdjęciem zilustrowano opis pozycji ósmej, czyli tej o Elvisie. Poszli po najmniejszej linii oporu, mogli wybrać inne zdjęcie, które pokazuje Elvisa "żyjącego już po śmierci"

Lista 30 największych teorii spiskowych świata:

1. 11 września 2001,
2. Zabójstwo Johna F. Kennedy'ego,
3. Latający spodek rozbił się w Roswell w 1947 roku,
4. NASA sfałszowała lądowania na Księżycu,
5. Iluminaci i Nowy Porządek Świata (NWO),
6. Spisek Jezusa (o potomkach),
7. Diana, księżna Walii, została zamordowana,
8. Elvis Presley sfingował własną śmierć,
9. Operacja Northwoods (inwazja na Kubę),
10. MK-ULTRA (kontrola umysłu),
11. Unia Północnoamerykańska (wspólna waluta USA, Kanady i Meksyku),
12. Szekspir był kimś innym,
13. Zniknięcie Shergar (najsłynniejszego konia na świecie),
14. Paul nie żyje (McCartney z The Beatles),
15. Bombardowania rurowe 7 lipca 2005 roku (w londyńskim metrze),
16. Zamachy w moskiewskim apartamencie (w 1999 roku),
17. Czarne lub nieoznakowane helikoptery,
18. Harold Wilson był agentem sowieckim,
19. Protokoły mędrców Syjonu,
20. Spisek wydobycia ropy,
21. Pozwolono na Pearl Harbor,
22. Eksperyment Filadelfia,
23. Lot Pan Am 103,
24. Fluoryzacja (interes firm farmaceutycznych),
25. Tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku,
26. Plastikowe trumny i obozy koncentracyjne,
27. HAARP (Pentagon High-frequency Active Auroral Research Program),
28. Wirus Aids został stworzony w laboratorium,
29. Globalne ocieplenie to mistyfikacja,
30. Chemtrails (rozpylanie chemikaliów w ramach NWO).

Od razu powiem, że część to wcale nie teorie spiskowe, a już potwierdzone fakty. Jeśli jakieś hasło nic wam nie mówi, odsyłam do "The Telegraph", bo nie chcę tu się rozpisywać o rzeczach nie związanych z Elvisem. Linki:

♦ Rok 2008:
Część I - https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/3483477/The-30-greatest-conspiracy-theories-part-1.html
Część II - https://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/3483652/The-30-greatest-conspiracy-theories-part-2.html

♦ Rok 2016:
Całość - https://www.telegraph.co.uk/news/2016/03/16/historys-greatest-conspiracy-theories/

Właściwie nie ma znaczenia, z którego roku skorzystacie, gdyż są to materiały tożsame. W 2016 roku, brakuje pozycji 22, ale za to w pozostałych dodano po jednym zdjęciu, materiał z 2008 roku jest bez zdjęć. Przy pozycji ósmej (o Elvisie) dodano zdjęcie, które widzicie powyżej.

Z tych 30 pozycji, 7 dotyczy osób kiedyś żyjących, w tym 2 związanych ze sceną muzyczną - Elvisa Presleya i Paula McCartneya (z The Beatles).

Jedna pozycja dotyczy zniknięcia najsławniejszego konia naszych czasów - Shergara - porwanego dla okupu, którego los do dziś nie został wyjaśniony. Reszta wiąże się z knowaniami "wielkich tego świata" przeciwko reszcie ludzkiej populacji lub jej części.

Elvis Presley - pozycja 8. Paul McCartney - pozycja 14. To tylko potwierdza to, co już wiemy ze sprzedaży płyt i nagród RIAA - dwie muzyczne potęgi, solowa - Elvis Presley i grupowa - The Beatles (a dokładniej, tutaj w zestawieniu, Paul McCartney, jeden z czwórki). Co się tyczy Paula McCartneya, chodzi o jego rzekomą śmierć w 1966 roku i zastąpienie go sobowtórem. Znamy to także z podwórka Elvisa Presleya. Analogiczna sytuacja, Elvis ginie w wypadku w 1969 roku i odtąd mamy zastępującego go sobowtóra. Nawet do kupienia, gdyby nie jego występy z 1970 i 1971 roku, które są kalką z 1969 roku - wyglądem, głosem, ruchem, mimiką, gestykulacją, zachowaniem na scenie. Od 1972 roku, Elvis jest już inny z każdym rokiem.

Niemniej jest to dla mnie dużym zaskoczeniem i świadczy o potędze naszego Króla. Znaleźć się na ósmym miejscu wśród tysięcy teorii spiskowych świata, to naprawdę nie lada wyczyn. To też znaczy, że wciąż ma olbrzymią rzeszę fanów, którzy żywo interesują się jego twórczością i życiem.


wtorek, 20 września 2022

Filmy Elvisa - statystyki

Elvis Presley wystąpił w 31 filmach fabularnych, nakręconych w latach 1956-1969, z wyłączeniem 1959 roku. Nagrywał od 1 do 3 filmów rocznie.

Jeśli chodzi o obsadzane w filmach osoby, to są wśród nich aktorzy pierwszo- i drugoplanowi, a także inne osoby (np. członkowie rodziny, Memphis Mafia, muzycy), z wyłączeniem statystów, którzy nie są wyszczególniani w obsadach.

Poniżej kilka zbiorczych statystyk.

Najmniej dni zdjęciowych na planie miał film:
  1.   Tickle Me (1965) - 23;
  2.   Kissin' Cousins (1964) - 25;
  3.   Speedway (1968) - 28;

Najwięcej dni zdjęciowych na planie miał film:
  1.   Double Trouble (1967) - 87;
  2.   Wild in the country (1961) - 69;
  3.   Paradise, Hawaiian Style (1966) - 65;

Najmniej ról obsadzono w filmie:
  1.   Easy Come, Easy Go (1967) - 18 - osób;
  2.   Follow that dream (1962) - 20 - osób;
  3.   Live a Little, Love a Little (1968) - 22 - osoby;

Najwięcej ról obsadzono w filmie:
  1.   Jailhouse rock (1957) - 126 - osób;
  2.   G.I. blues (1960) - 88 osób + 1 grupa = 89 obsadzonych;
  3.   Roustabout (1964) - 80 - osób;

W filmach Elvisa obsadzono 1572 role, w których zagrało 1230 osób + 4 grupy = 1234 obsadzonych. Niektórzy zostali obsadzeni więcej jak raz - 187 osób + 1 grupa = 188 obsadzonych. Część aktorów wystąpiła też dodatkowo w roli statystów, ale te dane nie są podawane na portalach filmowych.

Obsadzono 4 grupy w pięciu filmach:
  1. The Jordanaires - 2 razy - G.I. Blues (1960) i Kid Galahad (1962);
  2. The Jubilee Four - 1 raz - Viva Las Vegas (1964);
  3. The Wiere Brothers - 1 raz - Double Trouble (1967);
  4. Pacific Palisades High School Madrigals - 1 raz -The Trouble with Girls (1969); 

Najczęściej obsadzanymi osobami w filmach fabularnych Elvisa były:

Pozycja I:
  • Red West - 16 razy
    1. Flaming Star (1960);
    2. Wild in the country (1961);
    3. Blue Hawaii (1961);
    4. Follow that dream (1962);
    5. Kid Galahad (1962);
    6. Girls! Girls! Girls! (1962);
    7. It happened at the World's Fair (1963);
    8. Fun in Acapulco (1963);
    9. Viva Las Vegas (1964);
    10. Roustabout (1964);
    11. Girl Happy (1965);
    12. Tickle Me (1965);
    13. Harum Scarum (1965);
    14. Paradise, Hawaiian Style (1966);
    15. Spinout (1966);
    16. Clambake (1967);
Pozycja II:
  • Joe Esposito - 7 razy
    1. Kid Galahad (1962);
    2. It happened at the World's Fair (1963);
    3. Kissin' Cousins (1964);
    4. Spinout (1966);
    5. Clambake (1967);
    6. Stay Away, Joe (1968);
    7. The Trouble with Girls (1969);
Pozycja III:
  • Christopher Riordan - 6 razy
    1. Viva Las Vegas (1964);
    2. Roustabout (1964);
    3. Tickle Me (1965);
    4. Spinout (1966);
    5. Double Trouble (1967);
    6. Clambake (1967);
  • Hans Moebus - 6 razy
    1. Wild in the country (1961);
    2. Fun in Acapulco (1963);
    3. Roustabout (1964);
    4. Tickle Me (1965);
    5. Paradise, Hawaiian Style (1966);
    6. Speedway (1968);
  • Richard Reeves - 6 razy
    1. Blue Hawaii (1961);
    2. Fun in Acapulco (1963);
    3. Girl Happy (1965);
    4. Tickle Me (1965);
    5. Harum Scarum (1965);
    6. Frankie and Johnny (1966);

Więcej niż raz zostali obsadzeni:

UWAGA. Dane personalne są uszeregowane alfabetycznie według imion. Po nazwiskach, w nawiasach okrągłych, podano numery filmów, w których dana osoba (lub grupa) wystąpiła.

  • 5 razy - 9 osób:
Clark Ross (5; 15; 18; 20; 27); George Cisar (3; 12; 15; 17; 27); James Gonzalez (2; 3; 7; 19; 20); James Hibbard (14; 15; 16; 22; 23); Jimmie Horan' (2; 7; 10; 15; 22); Kenner G. Kemp (2; 5; 7; 16; 18); Kent McCord (14; 15; 16; 17; 20); Mark Russell (5; 14; 15; 17; 18); Teri Garr (13; 14; 15; 16; 25);

  • 4 razy - 15 osób:
Arlene Charles (21; 22; 25; 27); Carey Foster (14; 16; 18; 19); Charles Cirillo (16; 20; 27; 31); Charlie Hodge (25; 26; 27; 29); Cosmo Sardo (3; 7; 18; 27); George DeNormand (8; 15; 24; 27); George Klein (3; 15; 20; 24); Jeffrey Sayre (2; 3; 10; 27); John Indrisano (3; 4; 12; 13); Kenneth Becker (2; 5; 11; 16); Lance LeGault (11; 14; 15; 16); Leoda Richards (3; 5; 15; 24); Lori Williams (14; 15; 17; 18); Murray Pollack (3; 4; 5; 15); Scotty Moore (2; 3; 4; 5);

  • 3 razy - 31 osób:
Barbara Werle (18; 19; 29); Bernard Sell (3; 4; 15); Bert Stevens (15; 16; 18); Bess Flowers (3; 5; 8); Beverly Powers (14; 15; 27); Chester Hayes (16; 24; 31); D.J. Fontana (2; 3; 5); Dan Dowling (3; 14; 15); Dick Johnstone (2; 7; 11); Dick Winslow (4; 5; 20); Don Anderson (3; 8; 15); George Simmons (12; 13; 24); Howard McNear (8; 9; 13); Joe Gray (2; 5; 10); John Daheim (3; 12; 31); John Roy (3; 7; 24); L.Q. Jones (1; 6; 26); Linda Rand (11; 13; 16); Mary Treen (11; 13; 21); Michael Jeffers (16; 24; 29); Mike Mahoney (2; 12; 16); Paul Bradley (18; 19; 27); Paul Power (5; 15; 19); Ralph Hanalei (8; 13; 21); Robert B. Williams (12 15; 20); Ron Nyman (4; 7; 16); Sailor Vincent (10; 14; 16); Shelley Fabares (17; 22; 25); Sheryl Ullman (22; 24; 27); Waclaw Rekwart (5; 9; 18); Wilda Taylor (16; 19; 20);

  • 2 razy - 127 osób + 1 grupa = 128 obsadzonych:
Albert Cavens (3; 10); Ann Morell (18; 21); Arthur O'Connell (9; 14); Arthur Tovey (3; 5); Beach Dickerson (2; 5); Benjie Bancroft (12; 28); Beverly Adams (16; 17); Bill Bixby (25; 27); Bill Black (2; 3); Bill Zuckert (10; 30); Billy Barty (16; 19); Blaine Turner (5; 21); Bobby Barber (3; 8); Caitlin Wyles (26; 31); Cecile Rogers (2; 5); Charles Evans (4; 13); Charles Sherlock (10; 18); Cliff Gleaves (3; 4); Dallas Johann (14; 15); Darlene Tompkins (8; 13); David Cadiente (10; 26); David Renard (13; 31); Deanna Lund (21; 22); Del 'Sonny' West (10; 26); Dick Cherney (2; 16); Dick Sargent (1; 28); Dodie Marshall (22; 23); Dolores Hart (2; 4) ; Dorothy Hack (1; 4); Duke Fishman (10; 16); Eddie Baker (2; 5); Eddie Quillan (15; 20); Edward Asner (10; 31); Edward Faulkner (5; 18); Elaine DuPont (2; 3); Elisha Mott (5; 7); Eugene Jackson (4; 31); Frank Atienza (8; 11); Frank Mills (1; 3); Frank Parker (26; 30); Fred Carson (21; 24); Fred Rapport (12; 15); Gail Gilmore (17; 19); Gary Lockwood (7; 12); Gavin Gordon (4; 11); Grady Sutton (18; 21); Gustave Lax (4; 7); Hal Riddle (12; 27); Harold Miller (5; 8); Harper Carter (5; 27); Helene Hatch (2; 4); Helene Winston (24; 30); Hugh Sanders (3; 19); Jack Albertson (14; 16); Jack Mullaney (18; 22); Jack Tornek (16; 18); Jan Shepard (4; 21); Jeremy Slate (5; 11); Jerry James (16; 21); Jimmy Hawkins (17; 22); Joan Blackman (8; 10); Joan Staley (14; 16); John Dennis (3; 18); John Hart (12; 15); John Zimeas (20; 24); Jonathan Kramer (15; 25); Joseph Forte (2; 16); Joseph La Cava (15; 20); Josh Harding (22; 24); Judy Durell (19; 22); K.L. Smith (3; 16); Larry Chance (6; 19); Leon Alton (5; 27); Les Tremayne (17; 19); Lilyan Chauvin (4; 18); Linda Rivera (2; 13); Loren Brown (3; 13); Louie Elias (10; 18); Marianna Hill (16; 21); Marlyn Mason (30; 29); Mary Ann Mobley (17; 19); Mathew McCue (2; 11); Michael Keller (26; 28); Mike De Anda (13; 17); Mike Lally (7; 10); Mitchell Rhein (9; 12); Monty O'Grady (12; 24) ; Mushy Callahan (10; 20); Nancy Czar (17; 22); Ned Glass (4; 10); Norman Grabowski (16; 17); Olan Soule (12; 17); Pamela Austin (8; 14); Pat Buttram (7; 16); Pete Kellett (12; 15); Phyllis Davis (22; 28); Ralph Lee (17; 19); Robert Carricart (9; 13); Robert Cole (3; 24); Robert De Anda (13; 31); Robert Emhardt (10; 31); Robert Isenberg (23; 24); Robert P. Lieb (25; 26); Robert Strauss (11; 20); Robin Raymond (3; 7); Rodd Redwing (6; 29); Roland Winters (8; 9); Ron Veto (8; 13); S. John Launer (3; 27); Shep Houghton (3; 31); Sid Kane (3; 12); Stella Garcia (13; 31); Steve Brodie (8; 16); Sue Ane Langdon (16; 20); Sue England (2; 25); Taggart Casey (15; 18); Teri Hope (13; 16); Tom Greenway (1; 12); Tommy Farrell (14; 17); Tony Regan (5; 19); Troy Melton (12; 31); Victor Romito (13; 16); Will Hutchins (22; 25); William Forrest (2; 3); William H. O'Brien (2; 30); William Meader (15; 18); Wilson Wood (3; 12); Yvonne Craig (12; 14); + The Jordanaires (grupa) (5; 10);

Niemniej pamiętajmy, że część z tych osób w rzeczywistości wystąpiła jeszcze więcej razy, ale w charakterze statystów. Niestety, jak już wcześniej pisałam, nazwiska statystów nie są wyszczegóniane w tego typu bazach.


Jeden raz obsadzono - 1043 osoby + 3 grupy = 1046 obsadzonych.

UWAGA. Dane personalne są uszeregowane alfabetycznie według imion. Po nazwiskach, w nawiasach okrągłych, podano numery filmów, w których dana osoba (lub grupa) wystąpiła.

A Martinez (31); Adele Palacios (13); Al Bain (16); Al Haskell (10); Al Silvani (10); Alan Fordney (15); Alan Hanley (17); Alan Hewitt (9); Alan Marston (15); Alan Napier (7); Alberto Monte (13); Alberto Morin (3); Alean 'Bambi' Hamilton (15); Alejandro Rey (13); Alex Giannini (13); Alex Goudovitch (3); Alex Sharp (24); Alex Tinne (31); Alex Val (31); Alexander Lockwood (4); Alexander T. Didio (11); Alexander Tiu (11); Allen Jaffe (3); Allison Hayes (18); Almira Sessions (2); Alphonso DuBois (31); Alyn Lockwood (3); Andy Womack (26); Angela Greene (18); Angela Lansbury (8), Angelique Pettyjohn (25); Angus Duncan (26); Anissa Jones (30); Anita Mann (25); Ann McCrea (11); Anna Wai Hong Lin (11); Anne Benton (6); Anne Helm (9); Anne Neyland (3); Anne Seymour (26); Annette Day (24); Ann-Margret (15); Anthony Eisley (20); Anthony Redondo (15); Anthony 'Scooter' Teague (30); Araceli Rey (31); Arch Johnson (5); Arnie Frank (29); Arthur Berkeley (3); Arthur Hooten (3); Arthur Levy (16); Arthur Tovey (27); Audrey Christie (20); Audrey Lowell (2); Audrey Saunders (24);

Barbara Beaird (6); Barbara Beall (11); Barbara Eden (6); Barbara Gayle (4); Barbara Hemingway (16); Barbara McNair (31); Barbara Stanwyck (16); Barbara Steele (6); Barbro Hedström (27); Barnaby Hale (15); Barry Coe (1); Barry Cole (24); Barry Russo (9); Bart Greene (29); Bella Richards (8); Ben Frommer (29); Benson Fong (11); Bernard Sell (19); Bert Remsen (10); Betty Beall (11); Betty Graeff (3); Beulah Quo (11); Bill Cole (12); Bill Couch (5); Bill Hale (3); Bill Hickman (3); Bill Lee (12); Bill Quinn (12); Bill Scully (29); Bill Williams (18); Billy Smith (24); Billy Snyder (24); Birl Jonns (15); Blanche Thomas (4); Bob Alder (6); Bob Bergy (24); Bob Folkerson (6); Bob Harris (27); Bob Harvey (13); Bob Homel (24); Bob Hopkins (3); Bob Hoy (18); Bob James (27); Bob Johnson (24); Bob Matthews (16); Bob Rose (1); Bob Stratton (3); Bobby Stone (14); Boyd Cabeen (4); Brad Logan (15); Brenda Benet (19); Brenda Lomas (2); Brent Dunsford (24); Brian G. Hutton (4); Brick Sullivan (3); Britt Ekland (5); Bruce Bennett (1); Buck Kartalian (26); Buck Young (2); Bud Cokes (18); Buddy Baker (27); Buddy Lewis (16); Burgess Meredith (26); Burt Mustin (27); Buzz Barbee (3);

Cale Yarborough (27); Candy Candido (4); Carl Ballantine (27); Carl Betz (22); Carl Carlsson (15); Carl Crow (5); Carl Milletaire (2); Carl Reindel (27); Carl Sklover (18); Carla Merey (2); Carmelo Manto (13); Carolyn Carter (19); Carolyn Jones (4); Catherine Howard (3); Cecil Kellaway (22); Celeste Yarnall (28); Cesare Danova (15); Chalky Williams (4); Chanin Hale (21); Charles Arnt (7); Charles Briles (30); Charles Bronson (10); Charles H. Gray (29); Charles Horvath (6); Charles Owens (3); Charles Postal (3); Charles Thompson (30); Charles Victor (12); Charlotte Stewart (27); Chester Jones (7); China Lee (21); Chips Rafferty (24); Chris Alcaide (10); Chris Noel (17); Christa Lang (29); Christian Kay (8); Christina Crawford (7); Christopher West (27); Chuck Couch (5); Chuck Hamilton (2); Clarence Landry (31); Clarence Lung (8); Claude Hall (15); Claude Stroud (27); Cliff Norton (20); Connie Ducharme (16); Connie Gilchrist (18); Connie Hermida (15); Corbin Bernsen (25); Courtney Brown (27); Craig Chudy (24); Cynthia Pepper (14);

Dabbs Greer (16); Dabney Coleman (30); Dal McKennon (25); Dan Haggerty (17); Dan White (3); Dana Brown (27); Daniel Elam (2); Danny Hashimoto (8); Danny Rees (24); Danny Truppi (31); Darlene Love (31); Darren Dublin (17); Dave Barry (22); Dave White (2); Dave Willock (20); David Armstrong (11); David Cameron (2); David Clark Wise (5); David Lewis (10); David Paul Rankin (5); David Tyrell (12); Dean Jagger (4); Dean Jones (3); Dean Moray (16); Deborah Walley (22); Debra M. Kawamura (8); Debra Paget (1); Dee Carroll (27); Dee Jay Mattis (20); Del Casher (16); Diane Libby (16); Diane McBain (22); Dianne Simpson (16); Dianne Stanley (27); Dick Dial (3); Dick Hutcherson (27); Dick Rich (3); Dick Ryan (2); Dick Sondergaard (31); Dick Wilson (26); Diki Lerner (23); Dirk Harvey (19); Dolores del Rio (6); Don Ames (24); Don Brodie (12); Don Burnett (3); Don Collier (21); Don Diamond (13); Don Porter (28); Don Sahlin (5); Donald Clark Wise (5); Donald James Rankin (5); Donald Kerr (3); Donald Woods (14); Donna Butterworth (21); Donna Douglas (20); Donna Jo Gribble (2); Donna Juhl (8); Doreen Lang (7); Dorian Brown (18); Doris Packer (21); Doro Merande (31); Dorothy Abbott (3); Dorothy Green (12); Dorothy Konrad (18); Dorothy Vernon (1); Douglas Dick (6); Douglas Henderson (26); Drew Cahill (2); Duane Grey (29);Duke Snider (30);

Ed Griffith (23); Eddie Garrett (27); Eddie Hodges (28); Eddie Marr (16); Eddie Smith (16); Edie Baskin (28); Edit Angold (5); Edith Atwater (12); Edith Sheets (3); Edson Stroll (5); Edward Andrews (30); Edward Coch (5); Edward Colmans (13); Edward Mundy (1); Edward Rickard (14); Edward Sheehan (11); Edwin Rochelle (15); Edy Williams (21); Eileen Diamond (19); Elaine Beckett (23); Eleanore Vogel (14); Elizabeth Slifer (3); Elizabeth Tiu (11); Ella Mae Brown (31); Elly Enriquez (13); Elsa Cárdenas (13); Elsa Lanchester (23); Elsie Russell (8); Emily Banks (28); Erika Peters (5); Erna Tanler (12); Esther Ying Lee (15); Ethelreda Leopold (19); Eumenio Blanco (31); Eve Bruce (18); Evelyn Dutton (12);

F. Alton Wood (5); Fabrizio Mioni (17); Flora Hayes (8); Florine Carlan (2); Ford Rainey (6); Ford Raymond (3); Foster Hood (6); Fran Jeffries (19); Frances Humphrey Howard (25); Francine York (18); Francis De Sales (3); Francis Ravel (15); Francisco Ortega (13); François André (3); Frank Corsentino (31); Frank DeKova (9); Frank Gerstle (10); Frank Griffin (1); Frank Kreig (3); Frank McHugh (23); Frank Mitchell (24); Frank Puglia (11); Frank Radcliffe (3); Frank Welker (30); Frankie Silver (7); Franklyn Farnum (4); Fred Coby (3); Fred Essler (5); Fred Kruger (5); Fred Winston (4); Fredda Lee (22); Frederick Worlock (22); Frieda Rentie (21);

G.C. Spencer (27); Gabrielle (28); Gail Ganley (14); Gail Lund (2); Gale Gordon (27); Gari Hardy (27); Garry Walberg (29); Gary Crosby (17); Gary Littlejohn (27); Gary Merrill (25); Gary Troy (2); Gavin Koon (9); Gay Gordon (22); Genaro Gomez (13); Gene Coogan (3); Gene LeBell (8); Gene Roth (5); Gene Smith (3); George Bruggeman (5); George Dee (24); George Halas (8); George Hoagland (15); George Holmes (15); George J. Lewis (10); George Milan (12); George Mitchell (10); George Tracy (16); George Washburn (15); Gig Young (10); Gigi Verone (21); Gil Perkins (10); Ginny Kaneen (28); Ginny Tiu (11); Gladys Presley (2); Glen Walters (7); Glenda Farrell (14); Glenn R. Wilder (16); Glenn Strange (3); Gloria Pall (3); Gordon Stoker (5); Grace Hayle (2) Grandon Rhodes (3); Greg Rhinelander (4); Gregory Gaye (8); Griswold Green (6); Guy Cass (3); Guy Lee (11); Guy Raymond (12); Guy Way (6); Gwen Caldwell (2);

H.M. Wynant (12); Hal B. Wallis (8); Hal Blaine (11); Hal Bokar (24); Hal K. Dawson (2); Hal Pederson (30); Hal Taggart (10); Hank Jones (17); Hank Robinson (22); Hannerl Melcher (5); Harold 'Hal' Frizzell (24); Harold J. Stone (17); Harold Peary (25); Harold 'Tommy' Hart (10); Harry Carter (7); Harry Cheshire (2); Harry Duff (3); Harry Fleer (15); Harry Harvey (26); Harry Hickox (27); Harry Hines (3); Harry Holcombe (9); Harry Landers (29); Harry Morgan (20); Harry Shannon (7); Harry Swoger (31); Harry Wiere (24); Harry Wilson (10); Harvey Karels (5); Hazel Boyne (4); Heather Ames (2); Heather Tuscany (2); Heinie Conklin (1); Helen Bruno (3); Henry Amargo (6); Henry Corden (20); Henry Jones (26); Henry Travis (12); Herb Barnett (25); Herbert Bress (12); Herbert Rudley (9); Herbert Wiere (24); Herman Boden (15); Herman Hack (7); Hilo Hattie (8); Hope Lange (7); Hortense Petra (14); Howard Curtis (15); Howard Joslin (16); Howard Wendell (20); Hoyt Hawkins (5); Hubie Kerns (21); Hugh Jarrett (2); Hugh Manning (5);

Ina Balin (29); Inez Pedroza (18); Inge Jaklyn (22); Ingeborg Kjeldsen (15); Irene Mizushima (8); Irene Tedrow (2); Irene Tsu (21); Iris Adrian (8); Ivan Triesault (15);

J. Edward McKinley (29); J. Lewis Smith (12); Jack Carter (15); Jack Chefe (3); Jack Costanzo (19); Jack Downs (3); Jack Good(25); Jack Gordon (14);  Jack Grinnage (4); Jack Herrin (3); Jack Kenny (1); Jack Kruschen (9); Jack Latham (2); Jack Littlefield (20); Jack Nitzsche (11); Jack Orrison (7); Jack Shea (3); Jack Teagarden (24);  Jack Whalen (16); Jack Younger (3); Jackie Brown (21); Jackie Coogan (17); Jackie Joseph (4); Jackie Russell (18); Jackie Wilson (11); Jacqueline deWit (12); Jacquelyn Park (4); Jacqui Brandt (29); James Almanzar (29); James Douglas (5); James Drury (1); James Gleason (2); James Gregory (25); James McHale (22); James Miller (21); James Millhollin (20); James Rawley (10); James Shigeta (21); James Sikking (29); James Stone (1); Jamie Michaels (27); Jan Reddin (24); Jana Lund (2); Jane Crowley (14); Jane Dulo (16); Jane Elliot (31); Janice Hood (3); Jason Robards Sr. (7); Jay Jasin (22); Jay Jostyn (1); Jay Novello (19); Jean Corbett (3); Jean Ingram (18); Jean Marie Ingels (22); Jeanette Taylor (2); Jean Marie (22); Jeff Brown (21); Jeff Morris (10); Jennifer Holden (3); Jennifer Peak (26); Jenny Maxwell (8); Jerome Cowan (20); Jerry Hunter (2); Jerry Rush (24); Jerry Schilling (30); Jerry Sheldon (1); Jesse Wayne (16); Jim Beach (31); Jim Dawson (17); Jim Michael (15); Jim Whitecloud (6); Jimmie Lee Gaines (16); Jimmy Lennon Sr. (10); Ji-Tu Cumbuka (31); Jo Gilbert (3); Joan Blondell (26); Joan Bradshaw (2); Joan Dupuis (3); Joan Freeman (16); Joan O'Brien (12); Joan Shawlee (28); Joanna Moore (9); Joanne Medley (22); Joby Baker (17); Jocelyn Lane (18); Joe Brooks (6); Joe Butham (7); Joe Di Reda (1) Joe Gilbert (3); Joe McGuinn (3); Joe Ploski (3); Joe Quinn (12); Joe Walls (20); Joel Fluellen (16); Joey Russo (19); John Alderson (24); John Archer (8); John Barton (16); John Benson (21); John Burnside (18); John Carradine (30); John Doucette (21); John Fiedler (17); John Francis (12); John Hudson (5); John Ireland (7); John Logan (3); John Marlin (31); John McDonnell (27); John McIntire (06); John Patino (29); John Pedrini (14); John Pickard (29); John Rubinstein (30; John Turk (16); John Williams (24); Jonathan Hole (23); Jong Ook Kim (12); Jose De Vega (8); Joseph Glick (14); Joseph Paz (5); Joy Harmon (16); Joy Reynolds (2); Joy Stoner (2); Joyce Jameson (20); Joyce Van Patten (30); Judith Rawlins (5); Judith Woodbury (4); Judson Pratt (10); Judy Chapman (20); Judy Tyler (3); Julie Adams (18); Julie Parrish (21); Julie Payne (17); Juliet Prowse (5); Julius Tannen (2) June Jocelyn (11);

Kam Tong (12); Karen Hamilton (27); Karen Mann (5); Karen Scott (2); Karl Swenson (6); Kate Murtagh (8); Katherine Darc (29); Katherine Warren (3); Kathie Anderson (2); Kathleen Darc (29); Kathleen Rainey (30); Kathryn Janssen (24); Kathryn MacGuinness (12); Kathy Nelson (27); Katie Sweet (16); Katy Jurado (26); Kay Haydn (4); Kay Koury (31); Kay Sutton (15); Kay Tapscott (15); Ken Clark (1); Ken DuMain (12); Kenneth Gibson (8); Kerry Ray (5); Kevin O'Neal (30); Kim Howe (24); Kip King (10); Kitty White (4); Kurt Russell (12);

Lamar Fike (3); Lani Kai (8); Larri Thomas (20); Larry Barton (15); Larry Domasin (13); Larry Kent (15); Lars Hensen (5); Laura Figueroa (31); Laurel Goodwin (11); Laurie Burton (18); Laurie Lambert (24); Lee Krieger (25); Lee Majors (25); Leif Erickson (16); Len Wayland (31); Lenny Montana (31); Leo Castillo (2); Leon Askin (24); Leon Lontoc (21); Leon Tyler (4); Leonard Rumery (30); Leora Dana (31); Les Clark (2); Lester Miller (16); Letícia Román (5); Liam Redmond (10); Lili Valenty (11); Liliane Montevecchi (4); Lilith Miles (31); Lillian Culver (8); Linda Foster (16); Linda Garay (31); Linda Gaye Scott (25); Linda Humble (12); Linda Rogers (18); Linda Sue Risk (30); Linda Williams (3); Linda Wong (21); Linden Chiles (7); Lisa Slagle (25); Liz Dubrock (5); Lizabeth Scott (2); Lloyd Kino (21); Lola Albright (10); Lon Ballantyne (6); Lonni Lees (14); Lorena Kirk (31); Louise Lane (3); Lucille La Marr (3); Ludwig Stössel (5); Luis De Urban (13); Lukas Shimatsu (21); Luke Gerard (24); Luree Wiese (15); Lyn Edgington (17); Lynn Borden (16); Lynn Fields (14); Lynn Kellogg (29);

Mabel Smaney (10); Madge Blake (2); Maida Severn (2); Maja Stewart (19); Makee K. Blaisdell (21); Marco Lopez (13); Maria Haro (31); Mariachi Aguila (13); Mariachi Los Vaqueros (13); Marianne Gaba (5); Marilyn Gladstone (5); Marilyn Jones (27); Marilyn Keymer (24); Mario Aniov (31); Marj Dusay (25); Marjorie Bennett (11); Mark Anthony (25); Mark Bailey (7); Martin Abrahams (27); Martin Garralaga (13); Martin Sperzel (5); Mary Grover (28); Mary Hughes (24); Mary Tyler Moore (31); Marya Thomas (26); Masako Yoshimoto (11); Matt Winston (3); Maugene H. Gannon (16); Maureen Reagan (14); Maurice Marsac (24); Maurishka (26); Max Cutler (12); Max Manning (16); Max Smith (12); Max Trumpower (21); May McAvoy (3); Med Flory (30); Megan Timothy (29); Melinda Byron (2); Melody Keymer (24); Melvin F. Allen (25); Mercedes G. Ford (16); Merri Ashley (28); Merry Anders (18); Michael A. Monahan (2); Michael Ansara (19); Michael B. Druxman (12); Michael Dante (10); Michael Hadge (2); Michael Murphy (24); Michael Ross (8); Michael Sargent (5); Michele Carey (28); Michele Newman (27); Mickey Elley (23); Mickey Knox (5); Mickey Shaughnessy (3); Mike Lane (26); Mike Morelli (31); Mike Ragan (15); Mike Stoller (3); Mike Wagner (30); Miko Mayama (21); Milan Smith (31); Mildred Dunnock (1) Millie Perkins (7); Milton Frome (17); Mina Vaughn (4) Miriam Goldina (6); Monique LeMaire (24); Monte Burkhart (6); Monte Landis (24); Morgan Hill (27); Morgan Windbiel (28); Murray Kamelhar (24); Myrna Fahey (2);

Nancy Kilgas (2); Nancy Kovack (20); Nancy Sinatra (27); Nancy Walters (8); Naomi Childers (3); Naomi Stevens (20); Neal Matthews Jr. (5); Nefti Millet (31); Nestor Paiva (11); Neville Brand (1); Ngarua (8); Nick Borgani (5); Nick Dimitri (10); Nicky Blair (15); Nicole Jaffe (30); Nita Talbot (17); Noble 'Kid' Chissell (3); Norm Johnson (3); Norman Rossington (24); Norman Stevans (5);

Olga Kaya (25); Oliver Cross (12); Orlando De La Fuente (10); Orv Mohler (3); Owen Bush (16); Owen Song (31);

+Pacific Palisades High School Madrigals (30); Pam Ogles (9); Pamela Akert (8); Pamela Curran (17); Pamela Duncan (11); Pat Fackenthall (8); Pat Harrington Jr. (23); Pat Hogan (6); Pat Priest (23); Patrick Waltz (12); Patsy Garrett (30); Patti Jean Keith (27); Patti Page (8); Paul Brinegar (29); Paul Denton (3); Paul E. Burns (1); Paul Factor (31); Paul Gorss (12); Paul King (31); Paul Lukas (13); Paul Smith (2); Paul Sorensen (10); Paul Stewart (4); Paula Lane (12); Paula Trent (3); Peggy Ward (18); Pepe Brown (30); Pepe Hern (31); Percy Helton (3); Perry Lopez (6); Peter Adams (3); Peter Brooks (17); Phil Bloom (3); Philip Ahn (21); Phillip Reed (19); Philo McCullough (7); Pitt Herbert (30); Poncie Ponce (27);

Quentin Dean (26);

Rachel Parra (13); Rafer Johnson (7); Ralph Adano (27); Ralph Dumke (2); Ralph Grosh (3); Ralph Guldahl (3); Ralph Moody (10); Ralph Smiley (24); Ralph Volkie (10); Randy Stone (21); Raquel Welch (16); Ray Ballard (31); Ray Beltram (6); Ray Kellogg (16); Ray Saunders (24); Ray Walker (5); Raymond Bailey (4); Raymond Greenleaf (7); Read Morgan (23); 'Reb' Sawitz (15); Regina Carrol (15); Regis Toomey (31); Reita Green (4); Ric Roman (4); Richard Carlson (31); Richard Collier (11); Richard Cowl (5); Richard Dale Clark(3); Richard Davis (25); Richard Devon (10); Richard DiPaolo (16); Richard Egan (1); Richard H. Fairservice (11); Richard Jaeckel (6); Richard Kiel (16); Richard LaMarr (11); Richard Petty (27); Rick Teagarden (24); Rickey Murray (15); Rita Conde (31); Rita Rogers (27); Rita Wilson (22); Robert Adler (1); Robert Aiken (15); Robert Alderette (13); Robert Allison Baker III (5); Robert Banas (17); Robert Bice (3); Robert Boon (5); Robert Carson (14); Robert Hitchcock (24); Robert Ivers (5); Robert Karnes (29); Robert Kenui Pope (8); Robert La Mont (19); Robert Leonard (3); Robert Luster (29); Robert M. Kupihea (11); Robert M. Luck (8); Robert Middleton (1); Robert Nash (15); Robert Nichols (30); Robert Stevenson (27); Roberta Tennes (25); Roberto Iglesias (13); Roberto Vargas (31); Robin Koon (9); Rodney Hoeltzel (24); Rodolfo Acosta (6); Rodolfo Hoyos Jr. (31); Roger Clark (8); Roger Creed (16); Rolf Macalister (11); Romo Vincent (18); Ron Starr (5); Ross Hagen (27); Roxanne Albee (22); Roy Engel (15); Roy Jenson (6); Roy Mayne (27); Roy Roberts (10); Roy Wright (5); Ruben Rodriguez (31); Ruby Goodwin (7); Rudi Polt (8); Rudy Germane (14); Rudy Vallee (28); Russ Conway (1); Russ Whitney (3); Russell Custer (7); Russell Meeker (3); Russell Thorson (12); Rusty Allen (17); Ruth Carlsson (15); Ruth McDevitt (31); Ryck Rydon; (19);

Sally Mills (27); Sally Todd (5); Salvador Baguez (13); Sam Buffington (4); Sam Harris (7); Sam Riddle (25); Sammy Shack (10); Sandra Giles (12); Sandy Kawelo (21); Sandy Kenyon (23); Sandy Reed (27); Sara Taft (10); Scott Seaton (5); Seamon Glass (10); Shari Nims (23); Sharon Bercutt (6); Sharon Garrett (27); Sharon Lee Connors (8); Sheree North (30); Sid Troy (19); Signe Hack (7); Sigrid Maier (5); Simon Oakland (9); Skip Martin (27); Skip Ward (23); Skip Young (2); Sol Gorss (3); Sol Murgi (7); Solomon Sturges (29); Stanley Adams (24); Stanley Schneider (31); Stanley White (11); Stasa Damascus (17); Steffi Sidney (2); Stella Stevens (11); Sterling Holloway (28); Steve Carruthers (15); Steve Condit (16); Steve Conte (31); Steve Cory (25); Steve Darrell (1); Steve Forrest (6); Steve Pendleton (2); Steve Warren (3); Stuart Gray (13); Stuart Hall (18); Stuart W. Culp (3); Susan Henning (28); Susan Olsen (30); Susan Shute (28); Susan Trustman (26); Susanne Sidney (4); Susie Hawkins (5); Suzanna Leigh (21); Suzanne Covington (19); Suzie Kaye (25); Sydney Chatton (2); Sylvester Wiere; (24);

Tani Marsh (8); Ted DeWayne (24); Ted Fish (17); Ted Jacques (6); Ted Roter (24); Ted Smile (3); Terry Ray (5); +The Jubilee Four (15); +The Wiere Brothers (24); Theodore Lehmann (16); Theodore Marcuse (19); Theresa Cooper (17); Thomas Glynn (8); Thomas Gomez (26); Thomas Martin (4); Thordis Brandt (22); Thurl Ravenscroft (12); Tiki Santos (21); Tim Taylor (12); Timothy Butler (2); Timothy Carey (31); Tina Menard (31); Tiny Lund (27); Tipp McClure (5); Toby Reed (16); Tom Carroll (18); Tom Fadden (6); Tom Hatten (23); Tom Hernández (13); Tom Mayton (3); Tom McCauley (27); Tom McKee (3); Tom Reese (6); Toni Basil (15); Tony De Costa (31); Tony Russel (4); Tony Young (29); Torben Meyer (5); Tracey Morgan (3); Trent Dolan (5); Trude Severen (2); Trude Wyler (5); Trustin Howard (4); Tuesday Weld; (7);

Una Merkel (22); Ursula Andress (13); Ursula Menzel (28);

Val Avery (4); Vaughn Taylor (3); Vernon Presley (2); Vernon Rich (2); Veronica Ericson (8); Vic Morrow (4); Vicki Malkin (19); Vicky Tiu (12); Victor French (29); Victor Masi (15); Victoria Carroll (22); Victoria Paige Meyerink (27); Vince Eder (21); Vincent Price (30); Virginia Christine (6); Virginia Vincent (31); Virginia Wood (22);

Wallace Earl Laven (25); Walt Davis (21); Walter Baldwin (7); Walter Burke (24); Walter Conrad (5); Walter Johnson (3); Walter Matthau (4); Walter Merrill (4); Walter Smith (31); Ward Ramsey (27); Warren Berlinger (22); Warren Vanders (26); Wayne Hartunian (14); Wendell Corey (2); Wesley Gale (31); Wilfred Watanabe (11); Will Corry (7); William 'Billy' Benedict (20); William Burnside (15); William Campbell (1); William Core (21); William Demarest (15); William Elliott (31); William Herrin (6); William Keene (27); William M. Paris (30); William Mims (7); William Schallert (27); William Tannen (3); Willie Bloom (14); Willy Kaufman (5); Wilson Cornell; (5);

Yolanda Hughes (8); Yvonne Lime (2); Yvonne Romain (24);

Ziva Rodann (4);


UWAGA!
Niektóre nazwiska zostały zaznaczone na kolorowo:
rodzice;
Memphis Mafia;
muzycy Elvisa;
grupy;
wyszczególnione na "Liście dziewczyn i kobiet Elvisa"*;
* Nie wszystkie są tu już zaznaczone. Pozostałe będę oznaczać sukcesywnie w miarę omawiania kobiet Elvisa.


Przy każdym nazwisku aktora w nawiasie podano numery filmów, w których grał. Poniżej linki do obsad wszystkich filmów. Aby dowiedzieć się więcej o danym aktorze, otwórz* link z obsadą filmu, wyszukaj nazwisko i kliknij w nie, otworzy się jego notka biograficzna.

* UWAGA Do adresów nie są podlinkowane strony z obsadami. Musicie skopiować sobie dany link do okna adresów w przeglądarce. Muszę w ten sposób, gdyż jeśli strona zmieni adres linka do obsady i ten, który podaję będzie już nieaktualny, to wykasują mi całego posta bez uprzedzenia.

Lp.    Rok_nr          Tytuł          Link do pełnej obsady filmu (wszyscy grający z wyjątkiem statystów)
  1.   1956_1   Love me tender
Link: https://www.imdb.com/title/tt0049452/fullcredits?ref_=ttloc_ql_1
  2.   1957_1   Loving you
Link: https://www.imdb.com/title/tt0050659/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
  3.   1957_2   Jailhouse rock
Link: https://www.imdb.com/title/tt0050556/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
  4.   1958_1   King Creole
Link: https://www.imdb.com/title/tt0051818/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
  5.   1960_1   G.I. blues
Link: https://www.imdb.com/title/tt0053848/fullcredits?ref_=ttloc_ql_1
  6.   1960_2   Flaming Star
Link: https://www.imdb.com/title/tt0053825/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
  7.   1961_1   Wild in the country
Link: https://www.imdb.com/title/tt0055623/fullcredits/?ref_=tt_cl_sm
  8.   1961_2   Blue Hawaii
Link: https://www.imdb.com/title/tt0054692/fullcredits?ref_=ttloc_ql_1
  9.   1962_1   Follow that dream
Link: https://www.imdb.com/title/tt0055992/fullcredits?ref_=ttloc_sa_1
10.   1962_2   Kid Galahad
Link: https://www.imdb.com/title/tt0056138/fullcredits?ref_=ttloc_ql_1
11.   1962_3   Girls! Girls! Girls!
Link: https://www.imdb.com/title/tt0056023/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
12.   1963_1   It happened at the World's Fair
Link: https://www.imdb.com/title/tt0057191/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
13.   1963_2   Fun in Acapulco
Link: https://www.imdb.com/title/tt0057083/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
14.   1964_1   Kissin' Cousins
Link: https://www.imdb.com/title/tt0057227/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
15.   1964_2   Viva Las Vegas
Link: https://www.imdb.com/title/tt0058725/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
16.   1964_3   Roustabout
Link: https://www.imdb.com/title/tt0058534/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
17.   1965_1   Girl Happy
Link: https://www.imdb.com/title/tt0059224/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
18.   1965_2   Tickle Me
Link: https://www.imdb.com/title/tt0056585/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
19.   1965_3   Harum Scarum
Link: https://www.imdb.com/title/tt0059255/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
20.   1966_1   Frankie and Johnny
Link: https://www.imdb.com/title/tt0060429/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
21.   1966_2   Paradise, Hawaiian Style
Link: https://www.imdb.com/title/tt0059563/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
22.   1966_3   Spinout
Link: https://www.imdb.com/title/tt0061015/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
23.   1967_1   Easy Come, Easy Go
Link: https://www.imdb.com/title/tt0061610/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
24.   1967_2   Double Trouble
Link: https://www.imdb.com/title/tt0061595/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
25.   1967_3   Clambake
Link: https://www.imdb.com/title/tt0061489/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
26.   1968_1   Stay Away, Joe
Link: https://www.imdb.com/title/tt0063643/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
27.   1968_2   Speedway
Link: https://www.imdb.com/title/tt0063634/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
28.   1968_3   Live a Little, Love a Little
Link: https://www.imdb.com/title/tt0063231/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
29.   1969_1   Charro!
Link: https://www.imdb.com/title/tt0064155/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
30.   1969_2   The Trouble with Girls
Link: https://www.imdb.com/title/tt0065125/fullcredits?ref_=tt_cl_sm
31.   1969_3   Change of Habit
Link: https://www.imdb.com/title/tt0065537/fullcredits?ref_=ttloc_ql_1

Lista filmów fabularnych z uwzględnieniem: kolejnego numeru, roku produkcji, ilości obsadzonych ról, wytwórni, daty światowej premiery (nie zawsze była w USA), okresu trwania zdjęć, ilości dni zdjęciowych. Aby tabela była w pełni czytelna należy ją otworzyć w nowym oknie 

P. S.
W przyszłości być może dołączę jeszcze kilka innych statystyk związanych z filmami.

piątek, 16 września 2022

♥ Kobiety - Mary Jo Sheeley

W zasadzie tu nie powinna figurować sama "Mary Jo Sheeley", tylko "Siostry Sheeley", bo to one dwie jednocześnie poznały Elvisa i zaprzyjaźniły się z nim na lata, ale tylko Mary Jo Sheeley łączyła z nim intymna relacja.

Zdjęcia do filmu "Love me tender" trwały od 23 sierpnia do 8 października 1956 roku. Elvis ciągle myślał o Debrze Paget i stale o niej mówił. Nie poprzestawał zabiegać o akceptację przed jej rodzicami. Bardzo go lubili, ale nie chcieli zgodzić się na jego ślub z Debrą, przede wszystkim z uwagi na to, co pisały o nim gazety i jaką miał opinię w środowisku - uwodziciela i bawidamka (patrz post "♥ Kobiety - Debra Paget").

Niemniej dalej wiódł życie takie, jak wcześniej, a w jego hotelowych apartamentach tętniło - imprezy z chłopakami, zaproszonymi gośćmi i wieloma fankami (zawsze wpuszczał małą grupę spośród setek dziewczyn czekających na niego pod hotelem).

W Tony Laguna Beach w Kalifornii, mieszkały jego dwie zaciekłe fanki - siostry Sharon i Mary Jo Sheeley. Na początku września 1956 roku, starsza z nich, szesnastoletnia Sharon Sheeley, gdy odebrała swoje pierwsze prawo jazdy, weszła do pokoju siostry i oznajmiła jej: „Josie, chodź! Spotkamy się z Elvisem”. Wiedziały, że Elvis jest na planie zdjęciowym w Los Angeles i mieszka w Knickerbocker Hotel. Pojechały tam 10 września 1956 roku, lecz ku swojemu zaskoczeniu zastały setki innych fanów, czekających w nadziei, że Elvis zejdzie z nimi porozmawiać i rozdać autografy, a w drzwiach ciągle stał specjalny strażnik, którego zadaniem było niewpuszczanie fanów do środka hotelu. Tak się jednak nie stało i siostry wróciły do domu z niczym.

Sharon zaczęła się zastanawiać, co by tu zrobić, żeby ich kolejna wyprawa zakończyła się sukcesem i wymyśliła. W następnym tygodniu upięła włosy i nałożyła sporą ilość makijażu, aby wyglądać na nieco starszą i zameldowała się w hotelu Knickerbocker. Później przemyciła swoją rok młodszą siostrę, Mary Jo Sheeley. Teraz trzeba było tylko dostać się do apartamentu 1016 i zapukać do drzwi. Niestety, tu też czuwał strażnik, ale ten na szczęście, co jakiś czas się przechadzał. Wyczekały odpowiedni moment i zapukały do drzwi. O dziwo otworzono. Pierwszą rzeczą, jaką zobaczyły przez uchylone drzwi, był Elvis siedzący tyłem na krześle, okrakiem. Sharon stojąca wówczas z przodu, wspomina:
"Spojrzałam w te jego cudowne niebieskie oczy i nie mogłam uwierzyć, że stoję oko w oko z Elvisem Presleyem. A on powiedział: „Cóż, nie stójcie tak. Wejdźcie”".
Sharon nie trzeba było zachęcać, od razu weszła do pokoju, ale kiedy odwróciła się do swojej siostry, Mary Jo stała sparaliżowana, niezdolna zrobić kroku. Elvis popatrzył na nią, wstał, podszedł, podniósł ją i dosłownie wniósł do pokoju.

Teraz Elvis skupił całą swoją uwagę na piętnastoletniej Mary Jo:
„Spojrzał na mnie i powiedział: »Czy jesteś dobrą-dobrą [goody-goody] dziewczyną?« A ja spytałam: »Co to znaczy 'dobra-dobra' [goody-goody] dziewczyna?« On na to: „nieważne” i dał mi najdłuższy, najbardziej namiętny i niezapomniany pocałunek, jaki kiedykolwiek miałam. Potem spojrzał mi prosto w oczy i powiedział:
"There. If that get's you pregnant, I’ll marry you* („Tam. Jeśli zajdziesz w ciążę, ożenię się z tobą” lub „Tam. Jeśli to sprawi, że zajdziesz w ciążę, ożenię się z tobą”)".
* Kiedy mówił "There", prawdopodobnie wskazał jej drzwi swojej sypialni, więc druga wersja tłumaczenia jest bardziej zasadna, lepiej oddaje sens i okoliczności jego wypowiedzi.

Elvis w latach 50. miał takie dwa ulubione zdania, które kierował do nowo poznanych kobiet. Jedno z nich było pytaniem, drugie zdaniem oznajmującym, w postaci sugestywnej oferty:
― "Czy masz na sobie w ogóle jakieś majtki?",
― "Jeśli zajdziesz ze mną w ciążę, to się z tobą ożenię".
Pierwsze było dla żartów i miało rozładować atmosferę, gdyż zwykle dziewczyny były spięte, kiedy go poznawały, a także badał w ten sposób ich reakcję i podejście do spraw seksualnych (ich gotowość, chciał wiedzieć jak daleko może się posunąć). Drugie w rzeczywistości nie było ofertą matrymonialną, tylko sygnalizacją, że jest zainteresowany daną kobietą intymnie, przy czym odpowiedzialnie - gdyby doszło do nieplanowanej ciąży, to stanie na wysokości zadania i nie zostawi dziewczyny z problemem.

Kiedy dostarczono zamówioną przed ich przybyciem dostawę hamburgerów, zaprosił dziewczyny żeby zostały i zjadły je razem z nimi. Później powiedział, że jeśli w następnym tygodniu będą w mieście, mają przyjść ponownie. Jak mówi Sharon:
„Od tego momentu to po prostu stało się czymś normalnym. W każdy weekend byłyśmy tam i spędzałyśmy czas z Elvisem Presleyem”.
Mary Jo z nostalgią wspomina:
"Zawsze kładł mnie na kolanach i śpiewał „Young and Beautiful”, co niewiele osób [kobiet] może powiedzieć".
Jak pisze Alanna Nash w swojej książce "Baby, Let’s Play House. ELVIS PRESLEY and the WOMEN WHO LOVED HIM" puentując:
"Emocje związane z przebywaniem z Elvisem nigdy nie zmalały, przynajmniej nie dla Mary Jo".
Mary Jo Sheeley:
"Kiedy wchodził do pokoju, miał tę samą niesamowitą prezencję, którą miał na scenie. Po prostu był wspaniały, miły i miał świetne poczucie humoru".
Wizyty te trwały latami. Na pewno bywały w jego wynajmowanym domu, przy Perugia Way 525, w Los Angeles, jeszcze 1965 roku (w innych w Los Angeles i Palm Springs, też), bo wspomina o tym Alanna Nash. Jednak prawdopodobnie aż do końca jego aktywności filmowej w 1969 roku, a może i dłużej, aczkolwiek Mary Jo, wtedy już bardziej jako przyjaciółka.

Z kolei Sharon Sheeley i Elvisa chyba zawsze łączyła tylko sympatia, nie było między nimi erotycznych uniesień. Później także sprawy muzyczne, bo choć na początku ich znajomości próbowała swoich sił jako piosenkarka, to jak pisze Alanna Nash: "Sharon później przełożyła swoje kontakty muzyczne na karierę autora piosenek, zaczynając od pierwszego numeru jeden Ricky'ego Nelsona - „Poor Little Fool”".

Intymne stosunki Mary Jo Sheeley z Elvisem trwały dopiero od 1957 roku, Elvis wyczekał aż skończy 16 lat. Prawdopodobnie do 1958 roku, lecz niewykluczone, że odnowili je po jego powrocie z wojska (być może tylko incydentalnie).

*   *   *

Alanna Nash, nie rozmawiała osobiście z siostrami Sheeley. Swoje wstawki o nich oparła na filmie dokumentalnym "The Definitive Elvis: The Many Loves of Elvis", ale nie mogę do niego dotrzeć, ani do żadnych informacji o nim. Na internecie jest tylko coś takiego: "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis", a w opisie "The Definitive 25th Elvis Anniversary Edition August 16th 1977 - August 16th 2002". Cztery części*, w pierwszej faktycznie jest wypowiedź Mary Jo i Sharon Sheeley. Jednak nie wygląda profesjonalnie i pierwsza część nie dość, że jest ucięta, to obraz sobie, tekst sobie, nic nie pasuje - w pozostałych jest nieco lepiej. To tak wygląda jakby ktoś nieudolnie podzielił film na cztery odcinki, albo raczej dysponował niekompletnymi fragmentami wizji i fonii, a potem próbował je dopasować (scalić). No nie wierzę w taki bezsensowny, chaotyczny montaż (głównie chodzi o część pierwszą), kiedy na ekranie pokazuje nam się różne mówiące osoby (w tym mężczyzn), podczas gdy głos należy do zupełnie innej (kobiety), która absolutnie nie jest tu ani spikerem, ani narratorem do obrazu jaki widzimy. Zresztą to nawet widać na samym początku, gdzie na tablicy czytamy "Episode Ten" (Epizod dziesiąty), zamiast "Episode One" (Epizod pierwszy). Dalej też, bo są tam wielominutowe braki w fonii, czego na pewno by nie było w normalnym filmie, zwłaszcza kiedy na ekranie widzimy w tych momentach wypowiadających się ludzi.

* Podaje linki:
- Part 1: https://www.youtube.com/watch?v=ZtrzgZUjINM
- Part 2: https://www.youtube.com/watch?v=zg_qWdcRthk
- Part 3: https://www.youtube.com/watch?v=qg6JjpAvPYM

- Part 4: https://www.youtube.com/watch?v=2YCIOpO2DO0

I mimo tego, że to pokiereszowany film (zmontowany z fragmentów oryginału), warto go obejrzeć. Co druga ma tam łzy w oczach, na wspomnienie Elvisa, a niektórym niejedna spływa po policzku. Widać, że kochają go nadal i nawet po upływie kilkudziesięciu lat, ma swoje miejsce w ich sercach i umysłach, po prostu nie da się go nie tylko zapomnieć, ale nawet podejść do jego osoby jak do minionej historii sprzed lat, uczucia, emocje i tęsknota są wciąż tak świeże, jakby nadal przy nich był.

Trafiłam też na jeden z odcinków historii rocka ("Episode: 86 “LSD-25” by the Gamblers"), który na internecie publikuje Andrew Hickey (autor kilku książek o tematyce muzycznej), omawiajac ją na podstawie 500 wybranych przez siebie piosenek. On również wspomina siostry Sheeley. W latach 1958-1959 istniał zespół The Moon Dogs (zapisywany także "The Moondogs"; nie mylić z irlandzkim o tej samej nazwie). Jednym z jego gitarzystów był Derry Weaver, który zaczął się spotykać z Mary Jo Sheeley, kiedy Elvis był już w wojsku. W składzie zespołu był też wokalista o pseudonimie Jett Power (w rzeczywistości James Marcus Smith), który pod wpływem Sharon Sheeley zmienił swój pseudonim na P.J. Proby, a potem śpiewał na demach napisanych przez nią piosenek (od 1960 roku). To ten sam P.J. Proby, który później (jesienią 1977 roku) zagrał Elvisa w pewnym musicalu - patrz post "Jumpsuit - Paradise Flower".

Dotarłam również do ocalałych podstron, kiedyś dobrze znanego japońskiego portalu poświęconego Elvisowi Presleyowi - www.ElvisWorld-Japan.com (główna strona już nie istnieje), gdzie na jednej z podstron wymieniane są wszystkie wydawnictwa video, oficjalne i nieoficjalne, jak bootlegi. W 2001 roku, opublikowano komunikat z prośbą o materiały (termin nadsyłania do sierpnia 2002 roku), do mającego się ukazać DVD "Elvis; Final Chapter / Bonus Interviews". Natomiast w wykazie 2002, jest tylko "Elvis; Final Chapter", wydany przez Passport International Productions. W późniejszych latach też nie ma wydania bonusowego do tego DVD. Nie wiem, czy w końcu nie wyszło, czy autor strony (Haruo Hirose) zapomniał go wpisać (tak jak nie zrobił tego dla wydania z 2001 roku). W każdym razie oba te DVD miały zawierać materiały graficzne od sióstr Sheeley i wywiady z nimi.

Elvis przed hotelem Knickerbocker, w którym go poznały, rozdaje autografy. Te zdjęcia być może zrobiły nawet siostry Sheeley, w każdym razie są z dnia, w którym one też tam były - zdjęcia wykadrowano z filmiku "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis - PART 1" (2002)

Mary Jo Sheeley w 2001 roku - zdjęcia wykadrowane z filmiku "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis - PART 1" (2002)

A tutaj Mary Jo Sheeley lub Sharon Sheeley ze zdjęciem Elvisa w końcówce lat 50. (ale to raczej Sharon) - zdjęcie wykadrowane z filmiku "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis - PART 1" (2002)

Sharon Sheeley w 2001 roku - zdjęcia wykadrowane z filmiku "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis - PART 1" (2002)

Okładka DVD "Elvis; The Final Chapter" - wydanie USA (2001) - nie ujęte w zestawieniu Haruo Hiroseu w 2001 roku

Okładka DVD "Elvis; The Final Chapter" - wydanie UK (2002) - ujęte w zestawieniu Haruo Hiroseu we właściwym roku, ale z okładką z 2001 roku, dla wydania na USA

Wspomniana część pierwsza (oznaczona tak na YouTube) filmu dokumentalnego "The Many Loves Of Elvis + The Intimate Loves Of Elvis - PART 1", z 2002 roku