Kiedyś trafiłam na zdjęcie z Graceland, gdzie na schodach poustawiano różne gitary, a na dolnym stopniu ułożono skrzypce.
Zastanowiły mnie te skrzypce na schodach. Czyżby Elvis też na nich grał? Z pewnością niejeden raz miał skrzypce w ręce i próbował się zmierzyć z tym instrumentem, jak i z wieloma innymi, ale dlaczego znalazły się akurat na tej ekspozycji?
Wiem, że zostały tam umieszczone specjalnie, tylko nie wiem dlaczego. Tak przynajmniej wynikało z opisu EPE, która tę ekspozycję zrobiła. Sama zwróciła na nie uwagę, ale zamiast wyjaśnienia, napisała coś w tym stylu "odwiedź Muzeum Graceland, a dowiesz się wszystkiego" i tu pojawił się link do strony, gdzie rezerwuje się bilety.
Niemniej Elvis był faktycznie właścicielem skrzypiec Stradivarius. Acz zawsze myślałam, że to tylko kwestia inwestycji lub kolekcjonerstwa, lecz po tej ekspozycji nie jestem tego już taka pewna. W końcu z jakiegoś powodu ustawiono je wśród gitar, na których dobrze grał.
Kilka dni temu Aga podesłała mi linka do zdjęcia Elvisa ze skrzypcami. Co prawda nie gra na nich, tylko je trzyma. Zrobiono je w latach 50., kiedy Elvis faktycznie próbował poznać każdy instrument i jak napisało kiedyś Graceland na swoim blogu:
"(...) Elvis, który kochał wszystkie rodzaje muzyki, nigdy nie wahał się podnieść jakiegokolwiek instrumentu, żeby przekonać się co może na nim zagrać".
W każdym razie dotąd nigdzie nie spotkałam informacji by był to instrument, który opanował na tyle biegle by na nim grać. Być może, tak jak w przypadku trąbki, też wziął kilka lekcji gry na skrzypcach?
Niemniej gdyby ktoś z was miał na ten temat jakieś informacje lub inne zdjęcia, dajcie znać. Myślę, że ci, którzy byli w Graceland, mogą coś wiedzieć z odsłuchów.
Schody w posiadłości Graceland, na których wyeksponowano kilkanaście gitar Elvisa oraz ... skrzypce (prawdopodobnie jego Stradivariusy)!
Zdjęcie Elvisa ze skrzypcami, zrobione w latach pięćdziesiątych, które podesłała mi Aga. Nie wiem jednak gdzie, kiedy dokładnie i w jakich okolicznościach je zrobiono. Prawdopodobnie w jakimś obiekcie, w którym występował, gdyż wydaje mi się, że w tle widać kurtynę. Z tym że, jak słusznie zauważył Krzysztof Potocki w komentarzu, nie bezpośrednio po jego występie, gdyż w dżinsach raczej nie występował. P. S. Aga wynalazła pełne (to poniżej), z którego wycięto to pierwsze. Zdjęcie zostało wykonane na planie filmu "Loving you" ze Skipem Youngiem i Yvonne Lime (zdjęcia kręcono od 21 stycznia do 8 marca 1957 roku)
Jak już jesteśmy przy skrzypcach, to dwa zdjęcia. Po lewej w domu Elvisa przy Audubon Drive 1034, po prawej w Graceland, a na ścianach w obu tych domach ta sama półeczka zrobiona ze starych skrzypiec
A tu fajne grafiki wykonane przez jakichś fanów, na których jest Elvis ze skrzypcami
Wszystkie kostiumy z "Listy jumpsuitów" zostały omówione. Zajęło mi to zdecydowanie więcej czasu, niż przewidywałam.
Oczywiście nie odpuszczam tematu, dalej będę wyłapywać wszelkie informacje i uzupełniać posty, jeśli coś znajdę (tak, jak to było do tej pory).
Jednocześnie uzupełniłam i zweryfikowałam (w oparciu o wszystkie możliwe, a dostępne mi źródła) post "Koncerty 1968-1977", w którym podaję kostium do każdego występu, do którego jest znany. W związku z tym większość postów omawiających kostiumy uległa zmianie - poprawiłam kilka błędów, doprecyzowałam różne nieścisłości, dodałam nowe informacje, które pozyskałam w międzyczasie, a także materiały graficzne.
Omawiając poszczególne stroje sceniczne, starałam się pisać zrozumiale i wyczerpująco, podając nie tylko sprawdzone fakty, ale również te błędne, sprzeczne lub czysto hipotetyczne informacje, jakie można spotkać w źródłach.
Zapewne nie dotarłam jeszcze do wielu z nich, więc opisy nie są kompletne. Rzadko, bo rzadko, ale co jakiś czas wypływają też nowe fakty.
To tyle tytułem podsumowania. Zamykając temat kostiumów scenicznych Elvisa z lat 1968-1977, chciałabym tu jeszcze wyartykułować kilka ważnych faktów, dotyczących egzemplarzy na ekspozycji w Graceland i wystawach przez nich organizowanych, które uchodzą nawet osobom takim jak ja, przez lata zgłębiającym wiedzę na ten temat (kostiumów scenicznych Elvisa z podanego okresu czasowego).
Po pierwsze, nie wszystkie stroje, jakie widzimy w Graceland i na ich wystawach, są oryginałami. Oni również posiłkują się replikami.
Po drugie, czasami na ekspozycjach spotkamy oryginały, które nie są już ich własnością, wypożyczone od ich aktualnych właścicieli. To przede wszystkim na wystawach wyjazdowych poza Graceland, ale na terenie USA.
Po trzecie i najważniejsze, wiele oryginałów tam widzianych, nie jest egzemplarzami, które znamy ze zdjęć i filmów ze sceny. W dużej mierze to duble (wtórne, powielone oryginały), niektóre również noszone przez Elvisa, co zostało utrwalone lub nie na materiałach graficznych z koncertów, ale także takie, w których prawdopodobnie nigdy nie wystąpił.
Oczywiście jeśli dubel był identyczny (na przykład jumpsuit "Chain" i cała seria "Phoenix") lub prawie identyczny (na przykład egzemplarze "Concho", które różniły się głównie wysokością podwinięcia nogawek), to nie będziemy mieli pewności, czy egzemplarz w Graceland jest tym samym, w którym Elvis wystąpił na scenie, czy też nie.
Poniżej kilka przykładów oryginałów kostiumów Elvisa z Graceland, które nie mają potwierdzenia w materiałach ze sceny. Żeby zobaczyć te różnice, musicie otworzyć sobie zdjęcia w nowym oknie, wtedy będą widoczne w pełnym rozmiarze, a najlepiej jeszcze je powiększyć.
Jumpsuity z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless"
Jumpsuit "White Two Piece Blue Shoulders Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Dwa skrajne zdjęcia po lewej - Graceland, pozostałe - scena
Jumpsuit "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Dwa górne zdjęcia nad wewnętrznym tekstem - Graceland, pozostałe - scena
Jumpsuit "Navy Blue Two Piece Snake Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Zdjęcie górne w prawym rogu - Graceland, pozostałe - scena
W Graceland zawsze eksponowano je w wersjach z klasycznym zapięciem na dwa guziki, których nie znamy z ani jednego zdjęcia ze sceny dla żadnego z tych trzech kostiumów.
Wersja z klasycznym zapięciem ma na jednej pole marynarki dwa guziki w pionie (jeden nad drugim), a na drugiej dwie dziurki w pionie (jedna nad drugą).
Przy takim zapięciu - na zakład - jedna poła marynarki nachodzi na drugą, a zapięcie jest dwupunktowe (poły marynarki są ze sobą połączone w dwóch punktach - górnym i dolnym guzikiem).
Na wszystkich zdjęciach z koncertów, Elvis ma na sobie wersję z pojedynczym zapięciem na łącznik spodni (prawdopodobnie haftkę), a guziki są tylko elementem dekoracyjnym, nie mającym wpływu na zespolenie obu pół marynarki razem. Jeden znajduje się na lewej pole, a drugi na prawej w tej samej linii (na tym samym poziomie, wysokości).
Przy tym rodzaju zapięcia poły marynarki nie zachodzą na siebie, są styczne, a z powodu zastosowania zbyt krótkiego łącznika, brzegi zaginają się ku górze (wybrzuszają się). Najlepiej można to prześledzić na białym egzemplarzu.
Jumpsuit "White Thunderbird Suit"
Jumpsuit "White Thunderbird Suit", Zdjęcie po lewej - Graceland, zdjęcie po prawej - scena
Na oryginale jumpsuitu w Graceand, głowa ptaka na całej powierzchni jest wysadzana czerwonymi koralami i zwieńczona pióropuszem.
Na wszystkich fotografiach Elvisa w tym jumpsuicie z występów, cała głowa ptaka jest biała (nie jest wypełniona kamieniami) i nie ma pióropusza. Czyli są to dwa różne egzemplarze.
Jumpsuit "White Flame Suit"
Jumpsuit "White Flame Suit". Po lewej "White Yellow Flame Suit" ("Flame 1976" z pomarańczową fałdą) - Graceland, po prawej "White Orange Flame Suit" ("Flame 1973" z pomarańczową fałdą) - scena
Pierwsze dwa jumpsuity "Flame" powstały w 1973 roku, jeden z pomarańczową fałdą w nogawkach spodni, drugi z czerwoną. Według słów Joe Esposito, Seana Shavera i jednego z garderobianych, Elvis przynajmniej raz wystąpił wtedy w wersji z pomarańczową fałdą w Sahara Hotel w Lake Tahoe (NV).
W październiku 1976 roku wrócił do tego jumpsuitu (jak do wielu innych) i zaczął w nim występować ponownie, ale rzekomo skrytykował zbyt ostre barwy (ich nasycenie, a nie sam dobór kolorów).
W związku z tym w grudniu 1976 roku przygotowano kolejne dwa "Flame", tym razem jeden także z pomarańczową fałdą, a drugi z żółtą. Uwzględniając zastrzeżenia Elvisa, stonowano kolory. Zamiast ostrej żółci zastosowano pastelową cytrynę, a zamiast mocno wysyconej pomarańczy, zlewającej się z czerwienią, pastelowy łososiowy róż. W tych nowo przygotowanych "Flame", Elvis nigdy nie wystąpił.
Obecnie "Flame 1976" z żółtą fałdą jest u kolekcjonera Stephana Shutza, a "Flame 1973" z czerwoną fałdą u kolekcjonerów, państwa Mozart. W Graceland jest "Flame 1976" z pomarańczową fałdą. A co się stało z "Flame 1973" z pomarańczową fałdą, jedynym egzemplarzem z tej czwórki, w którym Elvis wystąpił (w 1973 i w 1976 roku)? - nie wiemy. Zatem jumpsuit "Flame" w Graceland, nie jest tym egzemplarzem jaki znamy ze zdjęć ze sceny.
* * *
Na koniec podam jeszcze wszystkie linki do postów, które traktują o kostiumach scenicznych Elvisa, z wyłączeniem tych prowadzących do omówień każdego z nich z osobna (one są dostępne bezpośrednio z Listy jumpsuitów).
Listę jumpsuitów (Jumpsuity), Listę pasów (Belts) i Listę peleryn (Capes), można otworzyć z zawsze dostępnej belki pod tytułem bloga.
Na górze lewej kolumny bloga, za drugim zdjęciem, są zawsze dostępne linki do suplementów dla Listy jumpsuitów i dla Listy pasów oraz post "Koncerty 1968-1977" (litera A. pozycja 6.).
Natomiast posty wymienione na pozycji 1. i 2. pod literą A. i wszystkie pod literą D., można w każdej chwili odszukać w "Spisie treści" zawsze dostępnym na belce pod tytułem bloga.
Nazwa najczęściej spotykana:Dark Blue Totem Pole Suit Nazwa alternatywna: Dark Blue Gypsy Suit Inne nazwy: Dark Blue Eskimo Totem Pole Suit, Dark Blue Alaskan Totem Suit, Linia / Seria:Karate Style / Snowflake Kolor wiodący:ciemnogranatowy, czarny Linia kolorystyczna:(nie dotyczy) Części kompletu:1 Ilość elementów:5
kombinezon
- ciemnogranatowy (czarny); luźne, suto marszczone rękawy z białego jedwabiu, z
falbanką wykończoną białą nicią zamiast mankietu; bogato zdobiony
haftami; owalne rozcięcie na torsie, wykończone wielokolorowymi haftami o tematyce totemicznej; doły nogawek zdobione szerokim, haftowanym lampasem, który zaczyna się
poniżej kolana z przodu, po czym po ukosie bokami schodzi do zera z
tyłu; od lampasa w dół odchodzą hafty w formie kresek i wisiorków z korali; kołnierz napoleoński, zdobiony;
pasek
I - czarny (ciemnogranatowy), szeroki, skórzany; dwa rzędy łańcuchów w formie skrętki, jeden srebrny, drugi z brązu; na klamrze, po jej bokach
z przodu i na środku tyłu, złote skrzyżowane pierścienie; na ich łączeniu emblemat czarno-czerwonego orła na czerwonym tle; po bokach tyłu dwie szamaniczne dłonie; górna krawędź wykończona białym i niebieskim paseczkiem wąskiego haftu, a dolna żółtym i białym; skrajne paseczki gęsto pokryte drobnymi kamieniami w srebrnych okuciach; to pas dedykowany, nazywany
"Black Totem Pole Belt";
pasek
II - ciemnogranatowy, szeroki, skórzany, z motywem z lampasów z kombinezonu;
dwa rzędy łańcuchów o takich samych oczkach w formie skrętki, górny z brązu, dolny złoty; nazywany "Navy Blue Red
Armadillo Belt" (od kostiumu o tej samej nazwie);
obróżka na szyję - ciemnogranatowa (czarna) z identycznym haftem jak ten na kostiumie; z przodu podczepione trzy wisiorki, środkowy z czerwonym medalionem obwiedzionym złotem, boczne z trzema koralami (biały, czerwony, biały);
opaska na przedramię - ciemnogranatowa (czarna) z identycznym haftem jak na kostiumie;
opaski na przeguby - ciemnogranatowe (czarne) z identycznym haftem jak na kostiumie;
Ilość egzemplarzy: być może dwa; Chustki dla publiczności:białe, bladoniebieskie, jasnoniebieskie, jasnopomarańczowe, żółte, czerwone, malinowe, brązowe (być może także inne); Projekt i wykonanie:Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.; Używany na koncertach:
14 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Springfield Civic Center, Springfield MA (Navy Blue Red Armadillo Belt);
16 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Veterans Memorial Coliseum, New Haven CT (Navy Blue Red Armadillo Belt);
17 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Veterans Memorial Coliseum, New Haven CT (Navy Blue Red Armadillo Belt);
18 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Cleveland Coliseum, Richfield OH (Navy Blue Red Armadillo Belt);
19 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Nassau Veteran Coliseum, Uniondale NY (Navy Blue Red Armadillo Belt);
21 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Greensboro Coliseum, Greensboro NC (Navy Blue Red Armadillo Belt);
23 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Asheville Civic Center, Asheville NC (Navy Blue Red Armadillo Belt);
18 sierpnia 1975 roku, o godzinie 22:00 (Opening Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (Navy Blue Red Armadillo Belt);
19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (pas - patrz opis);
20 sierpnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
4 grudnia 1975 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
6 grudnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
13 grudnia 1975 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
Opis:
W lecie 1975 roku pojawiły się pierwsze dwa jumpsuity w nowej odsłonie - "Dark Blue Totem Pole Suit" i "Dark Blue Alpine Suit", a później "White V-Neck Suit", "White Egyptian Bird Suit" i "Blue Egyptian Bird Suit". Od wcześniej nam znanych, różniły się rękawami, które wykonano z jedwabiu, a nie z gabardyny jak wcześniej. Były zwiewne, luźne, suto marszczone, przez co zapewniały Elvisowi lepszą wentylację. Pierwsze dwa (ciemnogranatowe), zwracały też uwagę swoimi bogatszymi niż dotąd, bardzo kolorowymi zdobieniami. Trzy późniejsze (białe), były już bardziej stonowane w zdobieniach, zwłaszcza "White V-Neck Suit", który prawie w ogóle ich nie miał.
W "Dark Blue Totem Pole Suit" Elvis występował w 1975 roku. Niemniej wiele źródeł podaje, że używał go także w Sezonie 5 (od 30 kwietnia do 09 maja 1976 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, chociaż nie ma zdjęć.
Kostium "Dark Blue Totem Pole Suit", ma także kilka nazw. Poza "Dark Blue Gypsy Suit", wszystkie pozostałe nawiązują do kultur innuickich.
"Dark Blue Gypsy Suit", ponieważ wielu fanom jaskrawa kolorystyka zdobień kojarzyła się z blichtrem cygańskich strojów - żywymi kolorami, świecidełkami, połyskiem, dżetami.
W IC Costume Co. nazywano go "Dark Blue Eskimo Totem Pole Suit", gdyż jego zdobienia oparto przede wszystkim na totemicznych symbolach Innuitów (Eskimosów).
Z tego samego powodu powstała nazwa "Dark Blue Alaskan Totem Pole Suit", którą czasem skracano do "Dark Blue Alaskan Suit".
W przypadku tego jumpsuitu, częściej niż w przypadku "Dark Blue Alpine Suit", zamiast koloru "Dark Blue", w nazwach podawano "Black".
Warto tu podkreślić, że jest to jedyny kostium Elvis z przewagą haftów koralikowych nad nicianymi, a drugi obok "Dark Blue Alpine Suit", w którym w ogóle wystąpiły hafty koralikowe. Z tym, że w "Dark Blue Alpine Suit", haftem koralikowym wykonano tylko białe zygzaki na pasie wzoru, który stanowił wykończenie dekoltu i cięć rękawów (na łączeniu gabardyny z jedwabiem), a na "Dark Blue Totem Pole Sui", haft koralikowy, jest główną techniką zdobienia obok nicianego. Technika ta nazywa się "french crochet beading".
Jako że Elvis w połowie lipca 1975 roku zaczął występować przemiennie w obu tych granatowych kostiumach, za sprawą relacji świadków koncertów, powstało sporo sprzecznych informacji, w którym z nich wystąpił na danym koncercie. Pamiętajmy, że wtedy kostiumy sceniczne Elvisa nie miały jeszcze swoich nazw, więc fani albo nadawali im własne (na zasadzie skojarzeń), albo posługiwali się mniej lub bardziej trafnymi opisami. Jeśli nie szły za tym zdjęcia, to na tej podstawie (samych opisów) nie zawsze można było zidentyfikować, czy w konkretnym przypadku chodzi o "Dark Blue Totem Pole Suit", czy o "Dark Blue Alpine Suit".
Z czasem udało się jakoś uzgodnić, w którym z nich i na jakim koncercie Elvis wystąpił, ale pewne wątpliwości jeszcze pozostały.
W przypadku koncertu z 15 lipca 1975 roku, godzina 20:30, w Springfield (MA) jak i 16 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w New Haven (CT), w błąd prawdopodobnie wprowadziły nas recenzje Patricii Ann Cervone do obu tych koncertów (opublikowane w "Elvis News Service Weekly", Issue 213-14, July 23 1975). Czytamy w nich (pierwsza dotyczy koncertu z 15 lipca, a druga z 16 lipca 1975 roku):
"Widziałam Elvisa osobiście dziś wieczorem w Springfield, MA. Zupełnie spadłam z krzesła na widok jego nowego kombinezonu. Ten jest super. Jest to nowy czarny kombinezon, pokryty czerwonymi, srebrnymi, koralikami, klejnotami, błyszczącymi ćwiekami itp. Jest krzykliwy, seksowny i jest oszałamiający na pięknym Elvisie! Absolutnie fantastyczny strój! Wow!".
"Cokolwiek dręczyło Elvisa ostatniej nocy, zniknęło na czas występu w New Haven. Kolejny nowy kombinezon, jest podobny do tego, który opisałam, a który miał na sobie w Springfield, ale ten jest o wiele bardziej subtelny i mniej efektowny!".
Te opisy sugerowały, że Elvis wystąpił w "Dark Blue Totem Pole Suit" w Springfield (MA), a w "Dark Blue Alpine Suit" w New Haven (CT). Trudno bowiem uznać, że kombinezon "pokryty czerwonymi, srebrnymi, koralikami, klejnotami, błyszczącymi ćwiekami" a do tego "krzykliwy, seksowny", to charakterystyka stosunkowo stonowanego, granatowo-błękitnego "Dark Blue Alpine Suit", a jaskrawy granatowo-czerwony "Dark Blue Totem Pole Suit", to ten "o wiele bardziej subtelny". Dlatego w moim odczuciu recenzje Patricii Ann Cervone, wskazują kostium "Dark Blue Totem Pole Suit" do koncertu w Springfield (MA), a "Dark Blue Alpine Suit" w New Haven (CT).
Strona elvis-collectors.com, do koncertu w Springfield (MA), z 15 lipca 1975 roku, podaje "Dark Blue Alpine Suit" i załącza zdjęcie Elvisa w tym stroju, wracającego po koncercie do hotelu.
Strona elvisconcerts.com do koncertu z 15 lipca 1975 roku, podaje "Dark Blue Alpine Suit" i załącza dwa zdjęcie Elvisa w tym stroju na scenie, a do koncertu z 16 lipca 1975 roku, "Dark Blue Toem Pole".
Natomiast w książce "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (2007), zarówno miejscowość Springfield (MA), jak i New Haven (CT), wymienione są tylko przy kostiumie "Dark Blue Totem Pole Suit".
Podsumujmy.
Dla koncertu z 15 lipca 1975 roku, w Springfield (MA), źródła podają:
"Dark Blue Alpine Suit" - elvisconcerts.com + elvis-collectors.com + Brian z forum FECC;
"Dark Blue Totem Pole Suit" - książka + Patricia Ann Cervone;
Dla koncertu z 16 lipca 1975 roku, w New Haven (CT), źródła podają:
"Dark Blue Alpine Suit" - Patricia Ann Cervone;
"Dark Blue Totem Pole Suit" - książka + elvisconcerts.com
W kontekście powyższego sprzeczności pozostają, ale wydaje mi się, że dla koncertu 15 lipca 1975 roku, w Springfield (MA) poprawnym wskazaniem jest jednak "Dark Blue Alpine Suit", a dla koncertu z 16 lipca 1975 roku, w New Haven (CT), "Dark Blue Totem Pole Suit".
W 1975 roku do kilku strojów powstały dodatkowe elementy, jak opaski na przeguby rąk i chokery na szyję. Jednym z nich jest "Dark Blue Totem Pole Suit".
Chokery przygotowano wtedy do: "Dark Blue Totem Pole Suit", "Dark Blue Alpine Suit", do dwóch "Egyptian Bird Suit" i do wszystkich kostiumów z serii "Street Suit", ale Elvis zakładał je także do innych kostiumów.
Notabene jedyny choker, który udało mi się przypasować do konkretnego kostiumu, to właśnie "Totem Pole Choker", gdyż jego zdobienie jest odbiciem tego na kostiumie. Z pozostałymi miałam problem - odsyłam do postu "Obróżki i opaski - dodatkowe elementy kostiumów scenicznych Elvisa", gdzie omówiłam wszystkie, do których znalazłam zdjęcia.
Jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" przed rokiem dwutysięcznym prezentowano w Graceland z obróżką "Totem Pole Choker". Obok zdjęcia Elvisa na scenie w jumpsuicie "Dark Blue Toem Pole" i dedykowanej do niego obróżce
Przed rokiem dwutysięcznym, w Graceland jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" pokazywano z chokerem "Totem Pole". Z tego wynika, że ten jeszcze wówczas mieli i być może nadal mają. Elvis na pewno zakładał choker "Totem Pole" do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" prywatnie. Teoretycznie nie ma zdjęć ze sceny w takim zestawieniu, ale są jak opuszcza hotel i udaje się na koncert, a zatem również w tej kombinacji wystąpił.
Do jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit" były też przewidziane opaski na nadgarstki i jedna na przedramię. To był jedyny strój z tych, do których powstały, do jakiego Elvis nosił je regularnie. W przypadku pozostałych (jak na przykład "Egyptian Bird"), zakładał je sporadycznie, w zależności od nastroju. Były zapinane na rzepy.
Chociaż "Dark Blue Totem Pole Suit" na fotografiach raz wygląda jak czarny, innym razem jak bardzo ciemny granat, prawdopodobnie był wykonany w jednym egzemplarzu. Aczkolwiek w przypadku tego kostiumu częściej mówi się o czarnym dublu, niż dla "Dark Blue Alpine Suit".
Wiele razy spotykałam się z sytuacją, kiedy osoby, które wcześniej podawały "black", później się poprawiały, podając "dark blue" lub odwrotnie. Czasami szło za tym jakieś wyjaśnienie. Na przykład, iż dowiedziały się tego bezpośrednio od kogoś z ekipy Elvisa lub z Graceland, albo same oceniły kolor oglądając go na wystawie. Dotyczyło to obu tych ciemnych kostiumów - "Dark Blue Totem Pole Suit" i "Dark Blue Alpine Suit".
Podobnie jak w przypadku "Dark Blue Alpine Suit" tak i w przypadku "Dark Blue Totem Pole Suit", nie mam przekonania czy kostium wykonano w dwóch wersjach kolorystycznych. Lecz gdybym miała obstawiać, prędzej wskazałabym "Black Totem Pole Suit", niż "Black Alpine Suit". Z pewnością kolor "dark blue" nie budzi wątpliwości, zastanawiam się tylko nad "black". Są oryginalnie kolorowe zdjęcia (czyli niekolorowane komputerowo), na których jest czarny, tak jak dedykowany do niego pas. To też zastanawia, dlaczego czarny pas do granatowego kostiumu? Być może faktycznie planowano czarny dubel i być może nawet go wykonano, ale nie planowano przy tym dublować pasów, z uwagi na kolory obu kostiumów - czarny jednego i bardzo ciemny granat (prawie czarny) drugiego.
Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit". Po lewej te, na których kostium wygląda na granatowy, a po prawej te, na których wygląda jak czarny
Do jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit", Elvis ubierał dwa pasy. W lipcu i przez większość sierpnia 1975 roku, "Navy Blue Red Armadillo Belt" od kostiumu o tej samej nazwie, a później już do końca użytkowania tego stroju, dedykowany "Black Totem Pole Belt".
Nie ma dowodów by "Black Totem Pole Belt" zakładał także do innych kostiumów, zresztą nawet nie miał do jakich, gdyż wszystkie kolejne były już jasne. Niemniej kiedyś sugerowano, że mógł go nosić do "White Leather Black Fringe Suit". Jest tylko jedno zdjęcie Elvisa w tym kostiumie, na którym nie widać pasa i żadnego samego kostiumu. Natomiast osoby, które widziały go w nim na scenie mówiły, że miał na sobie jakiś ciemny pas z czerwono-czarnymi orłami, lecz nikt dotąd nie wskazał, iż był to "Black Totem Pole Belt". "White Leather Black Fringe Suit" miał na plecach czerwono-czarnego orła, więc jeśli Elvis nie miał do niego dedykowanego pasa, to być może rzeczywiście wykorzystał pas "Black Totem Pole Belt". Kostium "White Leather Black Fringe Suit" znamy z marca 1975 roku.
No i teraz znowu mamy dużą sprzeczność przy koncercie Dinner Show, 19 sierpnia 1975 roku, w Hilton Hotel w Las Vegas. Kostium i data koncertu nie budzą wątpliwości. Tym razem problem dotyczy pasa. Jest to ważne, bo podczas tego koncertu zniszczeniu uległ jeden z nich.
Strona elvisconcerts.com najpierw podawała, że Elvis wystąpił w pasie "Navy Blue Red Armadillo Belt", a trzy miesiące temu zmieniła opis na "Black Totem Pole Belt" i takie załączyła zdjęcie.
Niemieckie forum w jednym miejscu podaje, że Elvis wystąpił w oryginalnym pasie pierwszy raz 19 sierpnia 1975 roku, a w dwóch innych miejscach załącza zdjęcia z tego koncertu, na których Elvis ma na sobie "Navy Blue Red Armadillo Belt".
Z kolei w książce "Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen, 2011), czytamy:
"Podczas pokazu na kolacji, w dniu 19 sierpnia, Elvis po raz pierwszy założył garnitur z oryginalnym paskiem i po wykonaniu "I got a woman / Amen" usiadł na podłodze, rozmawiając z fanami znajdującymi się najbliżej sceny. Zauważył, że niektóre łańcuchy na pasie są luźne i wyrzucił ich część w stronę publiczności. Następnego dnia nosił pas bez łańcuszków."
Christine Colclough w swojej recenzji (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 222-23, September 2 1975), pisze:
"Zerwał łańcuszek swojego paska, opierając w nim kciuk, a następnie mocno pociągnął i ściągnął całą pętlę. Skomentował wesoło, ile setek dolarów kosztują te paski, a potem oderwał cały łańcuch, kawałek po kawałku, bez wysiłku rwąc go na krótkie odcinki, by wręczyć je wiecznie chętnej publiczności. Charlie stał za nim i też odrywał kawałki, aż w sumie pozostały jakieś dwa ogniwa. Elvis zapytał: »Co nam zostało? Około pięciu dolarów«".
Tylko z jej wpisu zupełnie nie wynika, który to był pas.
W kilku źródłach podano, że Elvis zerwał łańcuchy od "Navy Blue Red Armadillo Belt", a pasa prawdopodobnie nie naprawiono, bo od następnych występów w "Dark Blue Totem Pole Suit", Elvis zakładał do niego wyłącznie dedykowany pas.
Generalnie nie ma zgodności, czy 19 sierpnia 1975 roku, na Dinner Show, Elvis miał ostani raz pas "Navy Blue Red Armadillo Belt", czy pierwszy raz "Black Toem Pole Belt".
Również strona elvisconcerts.com, jeszcze trzy miesiące temu wykazywała do koncertu Dinner Show, 19 sierpnia 1975 roku, właśnie ten pas - "Navy Blue Red Armadillo Belt", podobnie jak do Midnight Show, 20 sierpnia 1975 roku. Natomiast wątpliwości budzą zdjęcie jakie po poprawkach załączyła.
Do Dinner Show, 19 sierpnia 1975 roku, jak Elvis wchodzi na scenę w oryginalnym pasie "Black Totem Pole Belt", ale ... bez łańcuchów, jakie w tym momencie powinny na nim jeszcze być!
Z kolei do Midnight Show, 20 sierpnia 1975 roku, Elvisa siedzącego na skraju sceny, także w pasie "Black Totem Pole Belt" (a w opisie jest do dziś "Navy Blue Red Armadillo Belt").
Prawdopodobnie zdjęcie, które załączyli do koncertu Dinner Show, 19 sierpnia 1975 roku, pochodzi z koncertu dzień późniejszego, Midnight Show, 20 sierpnia 1975 roku, jaki według części źródeł był tym, na którym Elvis miał na sobie pierwszy raz pas "Black Totem Pole Belt". Strona elvisconcerts.com, nie może się zdecydować - w opisie podaje "Navy Blue Red Armadillo Belt", a na załączonym zdjęciu widzimy "Black Totem Pole Belt".
Mam wrażenie, że oba zdjęcia, które załączyli do tych dwóch dni, są w rzeczywistości z tego samego. Tylko pytanie, z 19 czy z 20 sierpnia 1975 roku?
Na górze zdjęcie przypisane na stronie elvisconcerts.com do Dinner Show 19 sierpnia 1975 roku, a na dole do Midnight Show 20 sierpnia 1975 roku.
Nie wiem jaka jest prawda, ale ja wcześniej w kilku miejscach czytałam, że oryginalny pas od początku nie miał podczepionych łańcuchów, choć zostały do niego przygotowane. Była to decyzja podjęta za namową Gene Doucette'a, w ramach pomysłu na "odchudzanie" kostiumów Elvisa. Stąd zmiana rękawów z przyległych gabardynowych na luźne jedwabne i brak łańcuchów przy pasach. Łańcuchów planowo nie miały też pasy: "White V-Neck Belt", "White Blue Rainfall Belt" i "White Egyptian Bird Belt", aczkolwiek ... także na nich na dolnej krawędzi umieszczono oczka do ich podpięcia!
Jeśli chodzi o pas "Navy Blue Red Armadillo Belt", podkreśla się, że od tego momentu (koncertu Dinner Show, 19 sierpnia 1975 roku) jego losy nie są znane. Nie można wykluczyć, że jest gdzieś w archiwach Graceland, chociaż bardziej prawdopodobne, że jeszcze podczas tego samego koncertu Elvis podarował go komuś z publiki. Teoretycznie mógł go też po prostu wyrzucić. O ile to ten pas miał tego dnia, a nie dedykowany, 'Black Totem Pole Belt".
Co się tyczy pasa "Black Totem Pole Belt", nie ma żadnego dowodu graficznego, że Elvis kiedykolwiek miał go na sobie w pełnym komplecie, czyli razem z podwieszonymi łańcuchami. Ponoć jeden z nich był srebrny, a drugi brązowy.
Reasumując, nadal jesteśmy w punkcie wyjścia i nie wiemy, który z tych dwóch pasów, Elvis przy pomocy Charliego Chodge'a oskubał z łańcuszków. Niemniej jednak większość podaje, że 19 sierpnia 1975 roku, Elvis miał na sobie oryginalny pas.
Jak już jesteśmy przy pasach... Na "Black Totem Pole Belt", oprócz innych zdobień, były też dwie dłonie po bokach - szamaniczne ręce. Elvis w rozmowach z Wandą June Hill, czasem wyjaśniał jej znaczenie różnych symboli na swoich kostiumach, a także tłumaczył skąd taki a nie inny wybór tematu zdobień:
"Powiedział, że to ręce uzdrowiciela. I powiedział, że jeśli trzymasz ręce przed sobą, ustawione w jednej linii z czakrami serca, po jednej ręce po obu stronach, nie dotykając kciuków, poczujesz energię w swoich rękach - „to uzdrawiająca energia” - powiedział - „to boska energia”.
Na tym garniturze było też wiele innych rzeczy, różne symbole itp. „Długie struny światła” - jak to nazywał - „reprezentują wieczny ogień ” - powiedział".
Od czasów Elvisa, jumpsuit "Dark Blue Totem Pole Suit", wraz z dedykowanym do niego pasem, jest w Graceland. Jednak z dostępnych zdjęć wynika, że obecnie nie znajduje się tam w stałej ekspozycji. Wszystkie jego fotografie z Graceland pochodzą prawdopodobnie sprzed 2008 roku. W Graceland ostatni raz był eksponowany podczas "Elvis jumpsuits all access" w 2007 roku.
Niemniej pokazano go na drugiej wystawie londyńskiej, zatytułowanej "Elvis on Tour", która tak jak pierwsza miała miejsce na obiekcie O2 Arena. Trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku.
Być może był również pokazywany na innych wystawach poza Graceland, lecz nie trafiłam na takie informacje.
W książce "Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen, 2011) podano, że obecnie jest przechowywany w archiwach Graceland, jednak był to stan wiedzy autorów na 2011 rok.
Jego brak zdjęć z ostatnich lat może też tłumaczyć nowa polityka Graceland. Po całkowitym otwarciu Graceland Experience, tylko kilka jumpsuitów Elvisa jest eksponowana na podstawowej powierzchni udostępnionej zwiedzającym, czyli dla osób z najtańszymi biletami. Są miejsca, do których dostęp należy wykupić oddzielnie. Kiedyś były to samoloty i muzeum pojazdów, a od otwarcia nowego kompleksu, także specjalnie utworzona sala jumpsuitów, dostępna tylko dla osób z najdroższym biletem, co dla wielu z pewnością stanowi cenę zaporową, bo taki bilet kosztuje w granicach 200 dolarów.
Replikę jumpsuitu w wersji "Black Totem Pole Suit" można kupić w sklepie firmy B
& K Enterprises Costume Co., za 4.700,- dolarów.
* * *
* *
*
Ex Post
Ostatnie ustalenia (23 marca 1975 roku):
Mam. Znalazłam klip z fragmentem początku występu 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV) - jednak Elvis wyszedł w pasie dedykowanym z podwieszonymi łańcuchami. Czyli to faktycznie Elvis oskubał "Black Totem Pole Belt" z łańcuchów.
Z tego wynika, że zniknięcie pasa "Navy Blue Red Armadillo Belt" dokładnie w tym samym momencie, jest tylko klasycznym zbiegiem okoliczności.
Kadr z koncertu 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), na którym widać łańcuchy przy pasie "Black Totem Pole Belt"
*
* *
* * *
Szkic projektowy jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit". Niestety nie wiem, czy to ten z lat 70., czy może narysowany współcześnie przez Gene Doucette'a
Replika jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.
Replika jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.
Oryginalny pas "Black Totem Pole Belt", dedykowany do jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit"
Oryginalny pas "Navy Blue Red Armadillo Belt", przygotowany do kostiumu o tej samej nazwie, który Elvis zakładał na scenę do "Dark Blue Totem Pole Suit"
Jumpsuit "Dark Blue Totem Pole Suit" z pasem dedykowanym "Dark Blue Totem Pole Belt" pokazywany w Graceland i na wystawach przez nich organizowanych
Jumpsuit "Dark Blue Totem Pole Suit" pokazywany na wystawie "Elvis jumpsuits all access", która miała miejsce w 2007 roku w Graceland. Jumpsuit został wystawiony z oryginalnym, dedykowanym pasem "Dark Blue Totem Pole Belt"
Jumpsuit "Dark Blue Totem Pole Suit" z pasem dedykowanym "Dark Blue Totem Pole Belt" na wystawie "Elvis on Tout" w Londynie
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. 14 lipca 1975 roku - Elvis wraca do hotelu, po koncercie, który dał o 20:30 w Springfield Civic Center, w Springfield (MA)
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. 19 lipca 1975 roku - Elvis opuszcza hotel, wsiada do limuzyny i udaje się na wieczorny występ w Uniondale (NY). Na niektórych zdjęciach widać w jego ręce "świecący patyk", co ciekawe będzie go miał później także na scenie. Ostatnie zdjęcie - Elvis już dojechał i idzie z limuzyny do budynku Nassau Veteran Coliseum, gdzie o 20:30 da koncert
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. Tutaj 21 lipca 1975 roku w Greensboro (NC). Na górnym zdjęciu Elvis w limuzynie jedzie na koncert, który da o godzinie 20:30 w Greensboro Coliseum. Na drugim zdjęciu Elvis jest już po tym koncercie i stoi ze swoją świtą na świeżym powietrzu przy hotelu w Greensboro, to samo na trzecim z aukcji
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. Tutaj chyba wraca już po jakimś koncercie
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. Na zdjęciu razem z Cher, ale jak wyjaśnia Krzysztof Potocki, to prawdopodobnie fotomontaż wykonany do jakiegoś artykułu. Nie udało mi się ustalić, czy kiedykolwiek Elvis spotkał się z Cher, ale faktem jest, że kiedyś zaprosił ją na weekend do Las Vegas, jednak ona była tak zdenerwowana i przerażona perspektywą spotkania, że spanikowała i nie pojechała (pisze o tym w swojej książce i to samo powtórzyła przynajmniej w dwóch wywiadach - Davidowi Lettermanowi w 2010 roku i w programie Watch What Happens Live with Andy Cohen w 2013 roku). A poniżej obrazek, który pokazuje jak powstało to zdjęcie
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" poza sceną. Tutaj zdjęcie Elvisa w aucie, chyba w drodze na koncert, ale nie wiem, gdzie i kiedy
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" i pasie dedykowanym "Dark Blue Totem Pole Belt", podczas różnych występów na scenie. Właściwie prawie wszystkie zdjęcia są z 13 grudnia 1975 roku
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" i pasie "Navy Blue Red Armadillo Belt", podczas różnych występów na scenie
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" podczas różnych występów na scenie - zdjęcia na których nie widać pasa lub nie można go zidentyfikować
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" podczas różnych występów na scenie - zdjęcia wystawione na aukcjach
Strona z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access". Widzimy tu dwie wersje, ale która ze stron jest przerobiona, nie wiem (prawdopodobnie druga, bo dodano zdjęcie Elvisa po lewej)
Strona z pasami z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access", na której widać również pas "Dark Blue Totem Pole Belt"
Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych i publikacji, na których znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit"
Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" podczas występów na scenie
Klip z koncertu, który odbył się 19 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), wyjaśniający kwestię pasa jaki Elvis wtedy miał
P. S. Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.