poniedziałek, 27 września 2021

Jumpsuit - Chinese Dragon

Nazwa najczęściej spotykana:  White Chinese Dragon Suit
Nazwa alternatywna:  White Dragon Suit
Inne nazwy:  White Chinese Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  złota 
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; na torsie z przodu i z tyłu kostiumu wyhaftowano chińskiego smoka, którego ogon przechodzi przez całą długość nogawek; złota fałda w nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony motywem grzbietu smoka;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; zdobiony haftem smoczej głowy z tyłu i skrzydłami po bokach; między haftami duże, metalowe emblematy, nawiązujące do tarczy; dwa rzędy złotych łańcuchów; 
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, jasno niebieskie (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 2 września 1974 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV; 
  • 29 września 1974 roku, o godzinie 14:30, Olympia Stadium, Detroit, MI;
  • 1 października 1974 roku, o godzinie 20:30, Notre Dame Athletic Center, South Bend, IN;
  • 3 października 1974 roku, o godzinie 20:30, >Civic Center, St Paul, MN (patrz opis);
  • 4 października 1974 roku, o godzinie 20:30, Olympia Stadium, Detroit MI;
  • 6 października 1974 roku, o godzinie 20:30, University Of Dayton, Dayton, OH;
  • 14 października 1974 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe (NV);
  • prawdopodobnie w nocy z 29 na 30 sierpnia 1974 roku, o godzinie 3:00, w Hilton Hotel, Las Vegas (NV) (patrz opis);
  • być może w Sezonie 3 (od 16 do 27 maja 1974 roku), w Sahara Hotel, Lake Tahoe (NV);
  • być może w Sezonie 11 (od 19 sierpnia do 2 września 1974 roku), w Hilton Hotel, Las Vegas (NV);
  • być może w Sezonie 12 (od 18 marca do 1 kwietnia 1975 roku), w Hilton Hotel, Las Vegas (NV);
  • być może 9 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Hulman Civic Center, Terre Haute, IN (patrz opis);
  • być może 29 kwietnia 1976 roku, o godzinie 14:30 lub 20:30, Long Beach Arena, Long Beach, CA (patrz opis);

Opis:

Jeden z piękniejszych jumpsuitów Elvisa. Co by nie powiedzieć o Gene Doucette, to przyznać trzeba, że rękę do haftu miał.

Jumpsuit "White Chinese Dragon Suit" znamy tylko z występów Elvisa na scenie w 1974 roku, chociaż nie wszyscy się z tym zgadzają. Na przestrzeni lat spotkałam kilka informacji mówiących o tym, że nosił go także w późniejszych latach. Najwięcej wskazań było na rok 1975 i 1976, ale pojawiły się też stwierdzenia, że raz wystąpił w nim nawet w 1977 roku.

Wiele źródeł podawało też, że premiera tego kostiumu miała miejsce w Sezonie 3 (od 16 do 27 maja 1974 roku), w Sahara Hotel, w Lake Tahoe (NV), a nie w Sezonie 11 (od 19 sierpnia do 2 września 1974 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV), jak się uważało. Rzekomo są zdjęcia Elvisa w "White Chinese Dragon Suit" z Sahara Hotel w Lake Tahoe, ale z tego co wiem, nie ma pewności czy z Sezonu 3, czy z Sezonu 4. Być może również i ja je zamieściłam, choć nie wiem które to są.

Jedna z rosyjskich stron podaje, że Elvis wystąpił w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" podczas koncertu w Civic Center w St Paul (MN), 3 października 1974 roku, o godzinie 20:30. Jednak strona www.elvisconcerts.com na ten dzień wykazuje jumpsuit "White Blue Rainbow Suit".

Rzekomo w nocy z 29 na 30 sierpnia 1974 roku, o godzinie 3:00, w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), Elvis dał dodatkowy koncert, na którym wystąpił właśnie w "White Chinese Dragon Suit". Przyznam szczerze, że ja nie mam tego koncertu na swojej liście, ponieważ nie był wymieniany w źródłach, z których korzystałam. Aczkolwiek faktem jest, że kilka razy trafiłam na wzmiankę o nim w rozmowach między fanami. Nawet został wydany na płycie CD "Elvis night fever in Vegas" (zdjęcie okładki płyty bliżej końca postu).

Jeśli chodzi o kostiumy Elvisa przypisane do konkretnych koncertów, opieram się głównie na stronie www.elvisconcerts.com, ponieważ ona jako jedyna ma pełną bazę koncertów. Oczywiście jest tam cała masa błędów, ale to nieuniknione. Kiedyś nosiłam się nawet z zamiarem napisania do nich listu z wyszczególnieniem wszystkich błędów w przypisaniu kostiumów do konkretnych koncertów jakie dotąd wykryłam, ale potrzebowałabym na to bite dwa tygodnie, co skutecznie hamuje moje zamiary. Niemniej nie zarzuciłam tej koncepcji, myślę że warto, bo to jedyna taka strona, która nam jeszcze pozostała i oby jak najdłużej. Są też inne strony z wykazami koncertów i jumsuitów, ale bardzo mierne, niedokładne, mocno niekompletne. Rzecz jasna wszelkie informacje czerpię także z innych źródeł (każdego na jakie trafię), aczkolwiek później zawsze konfrontuje je z www.elvisconcerts.com. Jeżeli są zgodne, to ok. Jeśli nie, to odzwierciedlenie różnic znajdziecie w poście "Koncerty 1968-1977", gdzie przy każdym koncercie podaję wszystkie kostiumy Elvisa jakie wskazywały do niego źródła. Oprócz tego stosowne informacje o niezgodności źródeł zawarte są też w postach omawiających każdy kostium sceniczny Elvisa indywidualnie (jak ten tutaj).

Jak to mówią: "na bezrybiu i rak ryba", dlatego nie gardzę żadną informacją i nie wybieram sobie tej, która moim zdaniem jest najbardziej prawdopodobna, tylko podaje je wszystkie. Chociaż zawsze jakieś typy i przemyślenia mam. Część z nich z czasem sama się weryfikuje, gdy trafiam na mocne, rzetelne i wiarygodne źródło, które w sposób bezsprzeczny rozwiewa wszelkie wątpliwości, co do kostiumu, w którym Elvis wystąpił na danym koncercie.

Jak wspominałam w poprzednim akapicie, nie lekceważę żadnego źródła. Cennym źródłem weryfikacji są także aukcje i fotografie (między innymi), które się na nich pojawiają, gdyż często są to materiały graficzne z pierwszej ręki, pochodzące od osób, które były na danym koncercie i zrobiły zdjęcia lub filmik (8mm). Nierzadko mają też bilet, a zdjęcia opatrzyły stosowną adnotacją, co do czasu i miejsca. Aczkolwiek nie jestem w stanie śledzić każdej aukcji, zwłaszcza na eBayu, czy mniej znanych portalach aukcyjnych, dlatego większość cennych informacji z pewnością mi umyka.

Niemniej jeśli chodzi o "White Chinese Dragon Suit", wytropiłam kiedyś dwie takie aukcje, na których wystawiono chusteczki pozyskane od Elvisa w trakcie koncertów. Obok chusteczek i opisu, w ramkach znajduje się też zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit", rzekomo właśnie z tego koncertu, na którym te osoby je otrzymały. Niestety nie zawsze są to źródła miarodajne, ponieważ czasem dochodzi do przekłamań. Gdy ktoś, jeśli nie dysponuje stosownym zdjęciem albo jest ono złej jakości, podstawia inne, które dobrze się prezentuje choć wcale nie pochodzi z danego koncertu, aby zachęcić w ten sposób potencjalnego kupca.

Jak informują opisy, załączone do wystawionych na aukcjach chusteczek, sprzedający otrzymali je podczas koncertów:
— 9 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Hulman Civic Center, Terre Haute, IN,
— 25 kwietnia 1976 roku, o godzinie 14:30 lub o 20:30, w Long Beach Arena, Long Beach, CA.

Na www.elvisconcerts.com do koncertu z 9 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Hulman Civic Center, w Terre Haute (IN), przypisany jest kostium "Navy Blue Silver Phoenix Suit". Do pierwszego koncertu 29 kwietnia 1976 roku, o godzinie 14:30, w Long Beach Arena, w Long Beach (CA), przypisany jest "White Egyptian Bird Suit", a do drugiego, o godzinie 20:30, "Blue Egyptian Bird Suit". W związku z tym pytanie, po której stronie leży prawda, wystawiających na aukcjach chusteczki, czy po stronie www.elvisconcerts.com?

W przypadku koncertu z 9 lipca 1975 roku, wydaje się, że mamy tu do czynienia z sytuacją wstawienia zdjęcia z innego koncertu. Po prostu dlatego, że Elvis ma na nim identyczną chusteczkę na szyi, jak ta stanowiąca przedmiot aukcji. Uważam tak, gdyż występ Elvisa w "Navy Blue Silver Phoenix Suit" w Hulman Civic Center, w Terre Haute, jest dość dobrze udokumentowany (są zdjęcia, pochodzące z różnych źródeł, ale nie wiem czy również klipy lub filmy).

Co się tyczy koncertu z 25 kwietnia 1976 roku, były dwa, o 14:30 i 20:30, a z opisu przedmiotu aukcyjnego w ogóle nie wynika, o który z nich chodzi, więc musimy rozpatrzyć oba. Według strony www.elvisconcerts.com tego dnia Elvis na pierwszym koncercie wystąpił w kostiumie "White Egyptian Bird Suit", a na drugim w "Blue Egyptian Bird Suit". Też są zdjęcia z obu tych koncertów, aczkolwiek w przypadku tej daty nie jestem aż tak pewna, że wskazanie kostiumu "White Chinese Dragon Suit" jest błędem, jak w przypadku poprzedniej. Jeśli chodzi o koncert o 20:30, mamy zdjęcia zrobione przez samego Seana Shavera, oddanego fana i fotografa, który poświęcił swoje życie całkowicie Elvisowi (o czym pisałam już szczegółowo w poście "Jumpsuit - Fringe Sleeves"), a który to wykonał ich Elvisowi setki tysięcy i kilometry filmów. Jednak przy całej sympatii do jego osoby, szacunku dla jego oddania, podziwu dla jego przeogromnej kolekcji materiałów wizualnych i ciekawych publikacji (unikatowych albumów), trzeba wziąć pod uwagę, że był człowiekiem nie radzącym sobie z archiwizowaniem swoich zbiorów. Skupiał się na pozyskiwaniu, ale zupełnie nie miał głowy do późniejszego opracowywania zebranych materiałów. Stąd jego pomyłki w datach, przeróbki fotografii, a nawet zapożyczanie ich od innych autorów zdjęć pomimo posiadania największego archiwum wizualnego Elvisa na świecie. Poza tym, wiemy też o przypadkach zamiany kostiumów przez Elvisa w trakcie koncertu (zwykle z powodu rozdarcia), czego strona www.elvisconcerts.com zupełnie nie uwzględnia. Trzy takie przypadki są nam znane z konkretnej daty koncertu i zamiany jednego kostiumu na drugi, ale ponoć było ich dużo więcej (przynajmniej kilkanaście), jednak informacje o nich się zatarły albo dlatego, że nie utrwalono daty danego koncertu, albo dlatego, że z czasem zapomniano jakie to były kostiumy. A kiedy nie można podać konkretów, zwykle pomija się dany fakt (tak jak z jumpsuitami, jeśli nie ma zdjęć).

Jeśli chodzi o wskazanie roku 1977, wydaje mi się to błędem. Aczkolwiek sama byłam przekonana iż w 1977 roku Elvis rzeczywiście na jednym z koncertów wystąpił w "White Chinese Dragon Suit", chociaż strona www.elvisconcerts.com nie wykazuje tegoż jumpsuitu dla żadnego koncertu w tymże roku. Niemniej takie informacje rzeczywiście się pojawiały.

W opisie pierwszej ramki podano, że tę chusteczkę osoba wystawiająca na aukcji otrzymała podczas koncertu, który odbył się 9 lipca 1975 o godzinie 20:30, w Terre Haute (IN). W drugiej podano, że osoba wystawiająca na aukcji otrzymała tę chusteczkę podczas koncertu, który odbył się 29 kwietnia 1976 roku, w Long Beach (CA), ale nie podano czy był to pierwszy koncert, czy drugi

Jumpsuit "White Chinese Dragon Suit" na wystawach w Graceland. Po lewej zdjęcie z lat dziewięćdziesiątych, a po prawej z drugiej dekady lat dwutysięcznych. Brak rzepów i haftek na wystawie z lat dziewięćdziesiątych posłużył (jako jeden z dowodów) do spekulacji o dublu kostiumu

Jak zawsze w przypadku strojów scenicznych Elvisa, prędzej czy później pojawia się pytanie o ilość egzemplarzy. I zwykle na takie domniemania, spekulacje, czy rzekome dowody można trafić.

W prawdzie nigdzie nie czytałam nic pewnego o dublu tego jumpsuitu, lecz zastanowiło mnie pewne zdjęcie "White Chinese Dragon Suit" z lat dziewięćdziesiątych (prezentowane powyżej, w zestawieniu ze współczesnym, które jest też zamieszczone samodzielnie jako ostatnie w grupie zdjęć z wystaw), gdzie kostium został zaprezentowany na fotelu. To na pewno oryginał, ponieważ ma ręczne szycie, czego nigdy nie stosowano w replikach. Jednak nie ma rzepów i haftek, które ma oryginał stojący obecnie w gablocie w Graceland, co mogłoby wskazywać na drugi egzemplarz - dubel. Jednak przyjrzałam się umiejscowieniu rzepów i haftek na innym zdjęciu i wydaje mi się, że na ekspozycji z lat 90. skrzętnie je ukryto poprzez specyficzne ułożenie kostiumu. Zatem raczej nie jest ono dowodem na istnienie dubla.

Jest to jeden z niewielu kostiumów, który w zasadzie ma tylko jedną nazwę - "White Chinese Dragon Suit", choć czasem nazywa się go w skrócie "White Dragon Suit" lub "White Chinese Suit".

Nazwę tą niewątpliwie zawdzięcza mitycznemu chińskiemu smokowi i jest jednym z jumpsuitów Elvisa o tematyce duchowej związanej z wierzeniami starożytnych kultur, które zgłębiał. Smok widniejący na jumpsuicie zyskał przydomek "chiński" ponieważ ten chiński jest najbardziej znany. W rzeczywistości to wąż-smok, nazywany skrzydlatym wężem, który występuje od starożytności prawie we wszystkich kulturach. Dla przykładu, znany był afrykańskim Dogonom, Etiopczykom, Sumerom, Asyryjczykom i Babilończykom, azjatyckim Chińczykom, Koreańczykom, Japończykom, Wietnamczykom, Persom, Hindusom, Bhutańczykom, Nepalczykom i Ormianom,  europejskim Baskom, Grekom, Rzymianom, Skandynawom, Germanom, Słowianom i Celtom, amerykańskim Aztekom.

Etymologia angielskiego słowa "dragon" (smok) sięga właśnie wszystkich tych starożytnych kultur, w których wierzeniach występował, a jego nazwy w każdej z nich są prawie identyczne i brzmią podobnie. A tak go nazywano (kilka przykładów):
Dragoni  (Baskowie w Europie),
Dagon  (Babilończycy w Afryce),
Dogon  (Dogoni w Afryce),
Dorogun  (Japończycy w Azji),
Dregon  (Hindusi w Azji),
Dragon  (w kilku kulturach).
Zwróćcie uwagę, Dogoni swoją nazwę wzięli właśnie od tegoż mitycznego smoka. Nawet w klechdach polskich występuje smok - Smok Wawelski.

Nie będę tutaj omawiać tegoż smoka w poszczególnych wierzeniach, bo jest tego zbyt wiele. Wspomnę tylko, że w kulturach wschodnich i południowych był bardzo pozytywną postacią, a w północnych i zachodnich najczęściej złą.

Zwykle był przedstawiany jako gigantyczny gad ziejący ogniem, posiadający lwie pazury, ogon węża, skrzydła nietoperza, a także łuskowatą (rybią) skórę. Przybył na Ziemię z gwiazdy Syriusz B*, jako półczłowiek i półryba. Wynurzając się z oceanu najpierw zamienił się w węża, a później przybrał postać smoka. W koreańskiej legendzie spotykamy dodatkowo odwrotną sytuację, kiedy to cnotliwe węże ostatecznie stają się smokami (niejako w nagrodę), gdy wznoszą się do nieba po tęczy.

* Taką informację podawali Dogoni. Jednak świat naukowy do dziś zastanawia się skąd to starożytne plemię afrykańskie, do dziś żyjące w prymitywnych warunkach (na terenie Mali), już tysiące lat temu wiedziało o Syriuszu B, skoro został on odkryty dopiero w 1862 roku. 

Taka postać występuje najczęściej, lecz nie zawsze. Czasem różni się w zależności od danej kultury. Na przykład nasz Smok Wawelski bardziej przypomina dinozaura, z kolei Sumerowie przedstawiali go jako człowieka ze skrzydłami, z głową pół-orła i pół-gada, przywdzianego w płaszcz zdobiony rybimi łuskami (skrzydlaty bóg Anunnaki). Jeśli chodzi o wygląd smoka w kulturach wschodnich, we wszystkich jest przedstawiany bardzo podobnie. Natomiast typ zachodni smoka był bardziej zróżnicowany. Zwykle były opisywane jako hybrydy stworzone z części różnych stworzeń, a cechą wspólną były orle łapy i skrzydła, lwie przednie kończyny i głowa, rybie łuski, antylopie rogi oraz wężowa lub gadzia forma tułowia i ogona.

W większości wierzeń smoki przedstawiają skrzydlatych bogów, którzy przybyli z niebios na Ziemię, aby stworzyć rasę ludzką, dlatego smoki i węże są symbolami ludzkiego DNA. W ikonografii, zwłaszcza wschodniej, smok bywa przedstawiany z magiczną perłą (symbol DNA), która ma moc pomnażania wszystkiego, czego dotknie. Stylizowaną perłę w otwartej muszli widzimy też na pasie dedykowanym do "White Chinese Dragon Suit", jedna jest na klamrze, a dwie bezpośrednio na pasie.

W czasach poprzedzających rozwój cywilizacji łacińskiej kult smoka osiągnął swój szczyt w okresie Imperium Rzymskiego i zniknął wraz z nadejściem chrześcijaństwa.

Chiński smok to przede wszystkim władca pogody i deszczu. W ludowych wierzeniach chińskich smoki są silnie związane z wodą. Są uważane za zdolne do władania formami wodnymi, takimi jak wodospady, rzeki czy morza, a nawet do ich przenoszenia. Mogą ukazywać się jako wiry wodne lub tornada.

Chiński Smok jest też postrzegany jako symbol boskiej ochrony i czujności. Uważany jest za najwyższą istotę wśród wszystkich stworzeń. Ma zdolność do życia w morzach, latania w niebiosach i układania się na ziemi w postaci gór. Chiński Smok jest postrzegany jako symbol pomyślności.

W kulturach wschodnich (przede wszystkim), poza innymi znaczeniami, smok związany był silnie ze sztukami walki. Z tego powodu znalazł się na logo Karate Kenpo, podobnie jak tygrys. W 1974 roku Elvis jeszcze bardziej sfiksował na punkcie karate, chciał założyć szkołę i kręcić filmy (w tym słynnego "Gladiatora"), więc zażyczył sobie kostiumu z tygrysem i chińskim smokiem, ponieważ były na logu Karate Kenpo. W jednym z omówień kostiumów scenicznych Elvisa wspomniano o "White Chinese Dragon Suit" i "White Tiger Suit", podkreślając ich związek ze sztukami walki:
"Bajeczny tygrys zainspirowany był jego filozofią sztuk walki, podobnie jak ognisty orientalny smok, który również wywodzi się z symboliki związanej ze starożytnymi duchowymi koncepcjami zawartymi w sztukach walki".
Wspomina o tym również Wikipedia w treści hasła "Smok Chiński", w której czytamy:
"Smoki i Tygrysy
Tygrysy mają w smokach odwiecznych wrogów, wiele różnych dzieł sztuki chińskiej przedstawia sceny walki tygrysa ze smokiem. Istnieje też chiński idiom, opisujący równorzędnych przeciwników (współcześnie używany w sporcie): „Smok przeciw tygrysowi”. W chińskich sztukach walki „Styl smoka” jest stylem opartym bardziej na technice, podczas gdy „Styl tygrysa” na surowej sile.
I ta prawidłowość - tygrys walczący ze smokiem - została odzwierciedlona na logu Karate Kenpo, sztuki walki, w której siła mierzy się z techniką. Nie bez znaczenia jest też ułożenie zwierząt na logu - została tu zachowana zasada fengshui, która mówi, że smok powinien przewyższać tygrysa. Aczkolwiek nie do końca, gdyż smok powinien być zielony (jest czerwony) i umieszczony bardziej na lewo, a tygrys biały (i jest biały), ale bardziej na prawo. Zasada ta brzmi: "lewy zielony smok i prawy biały tygrys".

Chiński Smok występuje też w chińskim zodiaku, jako piąty znak. Chiński zodiak składa się z dwunastu zwierząt-znaków: 1 Szczur; 2 Bawół; 3 Tygrys; 4 Królik; 5 Smok; 6 Wąż; 7 Koń; 8 Koza/Owca; 9 Małpa; 10 Kogut; 11 Pies; 12 Świnia, przy czym liczy się je odwrotnie do wskazówek zegara. Wszystkie one znane są do dziś, z wyjątkiem smoka. Dlatego Chińczycy uważają, że smok był realnym zwierzęciem i są dowody, które zdają się to potwierdzać - szkielety, zdjęcia smoków spadających z nieba, świadectwa osób, które miały z nimi do czynienia (patrz zdjęcia pod koniec postu).

Jumpsuit "White Chinese Dragon Suit" jest wystawiany w Graceland w stałej ekspozycji.

Replikę jumpsuitu "White Chinese Dragon Suit" wraz z pasem, można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 3.900,- dolarów.

*       *       *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 października 2024 roku):

Wyjaśniły się kostiumy z Sezonu 4, w Sahara Hotel w Lake Tahoe. W "White Chinese Dragon Suit" Elvis wystąpił 14 października 1974 roku, podczas koncertu o godzinie 22:00 (Dinner Show).


*
*      *
*       *       *


Replika jumpsuit "White Chinese Dragon Suit", jaką można kupić w sklepie firmy  B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa do jumpsuitu "White Chinese Dragon Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Chinese Dragon Suit", jaką od 2021 roku można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Chinese Dragon Suit" z jeszcze innego źródła. Niestety metka jest nieczytelna, ale widać, że nie pochodzi z żadnego z wcześniej prezentowanych źródeł

Oryginalny pas do jumpsuitu "White Chinese Dragon Suit", który wraz z kostiumem można zobaczyć w Graceland

Oryginalny jumpsuit "White Chinese Dragon Suit", pokazywany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland

Elvis na scenie podczas różnych koncertów w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym 

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym opuszcza scenę i biegnie do auta, w którym opuści obiekt

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" opuszcza hotel i udaje się do Olympia Stadium, w Detroit (MI), gdzie 4 października 1974 roku, o godzinie 20:30, da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" na backstage Olympia Stadium, w Detroit (MI), gdzie 4 października 1974 roku, o godzinie 20:30, da koncert. Na dolnym kolażu pozuje i mierzy się w karate z policjantami z Detroit (MI)

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" opuszcza obiekt Olympia Stadium, w Detroit (MI), gdzie 4 października 1974 roku, o godzinie 20:30, dał koncert, wsiada do limuzyny i jedzie do hotelu

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym poza sceną. Elvis opuszcza hotel, wsiada do limuzyny i jedzie do University Of Dayton, w Dayton (OH), gdzie
6 października 1974 roku, o godzinie 20:30, da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym poza sceną. Opuszcza hotel i jedzie do Olympia Stadium, w Detroit (MI), gdzie o godzinie 14:30, 29 września 1974 roku, da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym na scenie podczas koncertów, z nieznanej mi książki

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym na scenie podczas koncertów, z jeszcze innej nieznanej mi książki

Strona z książki "Elvis jumpsuits all acces", wydanej przez EPE w 2007 roku, w której zaprezentowano między innymi jumpsuit "White Chinese Dragon Suit"

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym na okładce książki "Elvis return of the dragon" (Joseph A. Tunzi; 2018) oraz kilka zdjęć ze środka. A ostanie dwa zdjęcia to albo postery albo grafiki reklamujące tęże książkę

Elvis w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit" i pasie do niego dedykowanym na froncie okładki płyty CD "Elvis night fever in Vegas" 

Grafika sporządzona przez jakiegoś fana, na której przedstawiono Elvisa w jumpsuicie "White Chinese Dragon Suit"

Naszywka na karategę z logiem Karate Kempo Elvisa i podpisem Eda Parkera, zlicytowana na aukcji Juliena w 2017 roku za 576 dolarów. Na logo Karate Kenpo oprócz tygrysa jest też chiński smok. Logo było umieszczane na karategach i wszelkich dokumentach, w tym certyfikatach

Pierwsze dwa zdjęcia - logo Karate Kenpo Elvis miał także na gitarze Gibson Ebony Dove, którą dostał od swojego ojca w 1971 roku, w prezencie za zdobycie kolejnego dana. Kolejne dwa zdjęcia - jeszcze inna gitara, wcześniejsza z 1968 roku, Gibson J-200. Kalkomania z logo Karate Kenpo została przyklejona dopiero w 1973 roku, w oryginale jej nie było

Wizerunek chińskiego smoka w grafice, na przedmiotach użytkowych, na ścianach, rzeźbie z brązu, posadce, porcelanie i kilimie oraz dwa przykłady z innych kultur - smok sumeryjski (wcielenie jednego z bogów Anunnaki) i smok polski, czyli legendarny Smok Wawelski

Klip z koncertu z 2 września 1974 roku, o godzinie 20:15, na którym Elvis wystąpił w kostiumie "White Chinese Dragon Suit"

Klip z koncertu z 1 października 1974 roku, o godzinie 20:30, na którym Elvis wystąpił w kostiumie "White Chinese Dragon Suit" - film 8mm

*  *  *

SMOKI. Kilka zdjęć smoków i rzekomych smoków. Niektóre z nich wraz z historiami. Opisy znajdują się bezpośrednio na kolażach, dlatego trzeba je otworzyć w odrębnym oknie i powiększyć, żeby móc je przeczytać.


 
*  *  *

HOROSKOP CHIŃSKI. W horoskopie chińskim, zodiak również ma dwanaście znaków, wszystkie zwierzęce. Jednak horoskop ten ustawiony jest latami, a nie miesiącami, w związku z tym wyszukuje się w nim według roku urodzenia (w pewnym uproszeniu), a nie miesiąca. Zakres lat przedstawia się w nim następująco: 

Szczur - 1900, 1912, 1924, 1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020
 Bawół - 1901, 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021
Tygrys - 1902, 1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022
Królik - 1903, 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011, 2023
  Smok - 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, 2024
   Wąż - 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013, 2025
   Koń - 1906, 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014, 2026
Kozioł - 1907, 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015, 2027
 Małpa - 1908, 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016, 2028
 Kogut - 1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029
  Pies - 1910, 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030
Świnia - 1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019, 2031


Jest to jednak pewne uproszczenie, żeby mniej więcej ukierunkować nas na znalezienie swoje znaku. W rzeczywistości znaki nie rozpoczynają się 1 stycznia i nie kończą na 31 grudnia dla każdego roku. Jeżeli ktoś urodził się w styczniu lub w lutym musi sięgnąć do tabeli uszczegóławiającej początek i koniec każdego ze znaków, ponieważ poszczególne lata rozliczane są w cyklu dwunastostopniowym w oparciu o ruch Jowisza. Dlatego Kalendarz Chiński składa się z 12 miesięcy, z których każdy liczy 29,5 dnia, a co trzy lata dodawany jest jeden miesiąc przestępny.

Kiedy spojrzymy na daty powyżej, rok urodzenia Elvisa - 1935 - przypisany jest do znaku ŚWINI, ale ponieważ urodził się 8 stycznia, musimy ustalić jego zodiak w oparciu o tabelę początków i końców znaków, a z niej wynika, że Elvis urodził się jeszcze w znaku PSA.

Chińskie znaki zodiaku uszeregowane lewoskrętnie (odwrotnie jak w horoskopie zachodnim - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara; górne zdjęcie) i prawoskrętnie (jak w horoskopie zachodnim - zgodnie z ruchem wskazówek zegara; dolne zdjęcie)

Tabela początków i końców dat dla chińskich znaków zodiaku wraz z oznaczeniem polaryzacji dla każdego z nich oraz żywiołów dla poszczególnych zakresów dat. Niestety Blogger mocno pomniejsza pionowe zdjęcia, więc trzeba tabelę otworzyć w nowym oknie i kliknąć w nią aby powiększyć. Na niebiesko zaznaczyłam na niej zodiak Elvisa, a w kolorze morskim znak Smoka

Pentagram chińskich żywiołów

Oczywiście Horoskop Chiński jest bardziej rozbudowany, uwzględnia jeszcze żywioły (woda, ziemia, drewno, ogień, metal) i polarność (energię YIN i YANG). Tutaj ograniczę się tylko do tych informacji, które już podałam. W przyszłości być może omówię chiński horoskop Elvisa.


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.