środa, 29 czerwca 2016

Jumpsuit - Peacock

Nazwa najczęściej spotykana:  White Peacock Suit
Nazwa alternatywna:  nie
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna: złota
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 3
  • kombinezon - jednoczęściowy typu karate, z rozszerzonymi dołami nogawek i złotą fałdą; rękawy wykończone szpicem, z rozcięciem, po którego obu stronach umieszczono po trzy guziki, obciągnięte białym materiałem (razem sześć); na torsie (z tyłu i z przodu) motyw pawia, z ogonem przechodzącym przez biodra na boki nogawek (przedni na prawą, tylni na lewą); kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • peleryna - biała z tym samym motywem (pawiem) i złotą podbitką;
  • pasek - szeroki, biały ze skóry, z motywem pawich oczek, przeplatanych metalowymi kółkami (lustrzanymi "medalami" imitującymi środki pawich oczek), z podwójnym rzędem, równej grubości łańcuchów z brązu i dużą klamrą;
Ilość egzemplarzy:  minimum jeden (patrz opis); 
Chustki dla publiczności:  białemodrakowe, błękitne (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Elvis Presley (pomysł i projekt wstępny); Bill Bellew (dopracowanie projektu) i Gene Doucette (wykonanie haftów), IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 11 maja 1974, o godzinie 14:30, Forum, Los Angeles, CA; ("White Spanish Belt");
  • 25 maja 1974, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe, CA; ("White Spanish Belt");
  • 27 maja 1974, o godzinie 03:00 (Closing Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe, CA; ("White Spanish Belt");
  • 15 czerwca 1974, o godzinie 15:00, Tarrant County Convention Center, Fort Worth, TX (oryginalny pas);
  • 19 czerwca 1974, o godzinie 20:30, Civic Center, Amarillo, TX (oryginalny pas);
  • 21 czerwca 1974, o godzinie 20:30, Convention Center, Cleveland, OH (oryginalny pas);
  • 22 czerwca 1974, o godzinie (14:30 lub 20:00), Civic Center, Providence, RI (patrz opis);
  • 23 czerwca 1974, o godzinie 15:00, Spectrum, Philadelphia, PA (oryginalny pas);
  • 26 czerwca 1974, o godzinie 20:30, Fair & Expo C-Hall, Louisville, KY (oryginalny pas);
  • 30 czerwca 1974, o godzinie 20:30, Omaha Civic Auditorium, Omaha, NE (oryginalny pas);
  • 19 sierpnia 1974, o godzinie (Opening Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas);
  • 27 września 1974, o godzinie 20:30, Cole Field House, College Park (Baltimore), MD (pas - nie ustalono);
  • 02 października 1974, godzinie 20:30, Civic Center, St. Paul, MN (oryginalny pas);
  • 05 października 1974, godzinie 20:30, The Expo Center, Indianapolis, IN (oryginalny pas);
  • 08 październik 1974, o godzinie 20:30, Convention Center, San Antonio, TX (oryginalny pas);
  • być może 27 sierpnia 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas, NV (oryginalny pas) (patrz Ex Post z 26 stycznia 2022 roku);
  • przypuszczalnie założył go gdzieś jeszcze na innych koncertach w 1974 roku.

Opis:

Jeden z najbardziej charakterystycznych jumpsuitów Elvisa. Pierwszy raz wystąpił w nim na koncercie w Los Angeles w 1974 roku. Znalazł się też na okładce albumu "Promised Land" z 1975 roku, a później jeszcze na bootlegu CD "Live in Louisville" i okładce książki "Elvis 1935-1977", W. A. Harbinson.

Jeśli chodzi o znane daty koncertów, to w zasadzie w źródłach one się pokrywają. Wątpliwy jest tylko 22 czerwca 1974 roku, koncert w Civic Center, Providence (RI), podawany przez nieliczne źródła. Według elvisconcerts.com, Elvis wystąpił na nim w "White Inca Gold Leaf" (który nie wiedzieć czemu na tej stronie nazywany jest "White Egyptian Suit").

W maju 1974 roku, Elvis zakładał do niego pas "White Spanish Flower Belt" od kostiumu o tej samej nazwie. Prawdopodobnie zrobiono już kostium, ale pasa jeszcze nie. Gdzieś czytałam, że Elvis nie mógł się doczekać finalizacji tego kostiumu, chciał go mieć jak najszybciej. Pewnie krawcy się wyrobili, a kaletnik już nie, więc przyszło Elvisowi dobrać sobie jakiś inny pas, padło na "White Spanish Flowers Belt".

Elvis intensywnie użytkował go latem i jesienią 1974 roku. Później podarował go Paulowi Lichterowi, byłemu promotorowi i menedżerowi koncertowemu.

Niestety nie trafiłam na żadne jego zdjęcia z Graceland, więc nie wiem czy był tam kiedykolwiek eksponowany. Są tylko jego zdjęcia z wystaw przedaukcyjnych, z Elvis A Rama Museum, które przez jakiś czas było jego właścicielem i z Rock N Roll Hall of Fame w Cleveland.

Według oficjalnej wersji był tylko jeden egzemplarz tego kostiumu, chociaż domniemywa się, że był i drugi. Mimo iż Elvis nosił go dość często, to patrząc po znanych datach, odstępy między występami były na tyle duże, że swobodnie można było jumpsuit wyczyścić i zreperować. Zatem wersja oficjalna wydaje się być prawdziwa.

Prawdopodobnie pierwszy raz został wystawiony na aukcji prowadzonej przez Butterfield & Butterfield i Bonhams, zatytułowanej "Elvis Presley memorabilia", która odbyła się 6 i 7 października 1995 roku, równolegle w Las Vegas i Los Angeles. Niestety nie wiem za ile został sprzedany, ale wystawił go przypuszczalnie Paul Lichter. Na tej samej aukcji licytowano też pas "White Peacock Belt", aczkolwiek to była tylko jego replika, o czym można się przekonać porównując go z pasem na Elvisie na zdjęciach ze sceny. Na tej aukcji sprzedano też jumpsuit "Red Pinwheel Suit" i "White Turquoise Phoenix Suit", a także jeden z pasów "White Macrame Concho Belt" (oryginał) oraz jeszcze dwie inne repliki pasów: "White Turquoise Phoenix Belt" i "White Fireworks Belt".

Drugi raz pojawił się na historycznej już aukcji "UK - Auction of Elvis Presley memorabilia", 30 sierpnia 1997 roku. Historycznej, bo pierwszej z pamiątkami po Elvisie w Europie. Co ciekawe jego sprzedaż jakby przeszła bez echa, w każdym razie w obecnej ocenie, gdyż nie sposób znaleźć za ile został sprzedany. Tylko w jednym miejscu trafiłam na informację, która podała, że zlicytowano go za 50.000,- funtów. Był wystawiony bez pasa i bez peleryny. Tymczasem licytowany na tej samej aukcji "White Turquoise Phoenix" poszedł za 69.000,- funtów.

Z kolei na innej historycznej aukcji (wielka aukcja Guernsay's, na którą Graceland wstawiło ponad tysiąc pamiątek po Presleyu), w jej trzecim dniu, 10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel, Las Vegas (NV), wylicytowano pas i faktury za wykonanie całości* kompletu "White Peacock Suit", za kwotę 32.500,- dolarów (bez prowizji i opłat aukcyjnych) [dane aukcji: The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); October 8-10, 1999; MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada, USA Lot # 52 ($32,500) C52 - ELVIS PRESLEY'S PEACOCK BELT AND COSTUME RECEIPTS; 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999].

Niemniej ostatnia znana lokalizacja pasa, to niby Elvis Kings Ransom Museum, aczkolwiek na jednym z for czytałam wpis z początku 2017, który podawał, że pas jest w rękach prywatnego kolekcjonera z Australii.

* Na pewno była to faktura za pas i kostium, natomiast nie wiem czy również za pelerynę.

W 2008 roku trafił na aukcję internetową, domu Gotta Have It Collectibles [dane aukcji: The Rock and Roll Pop Art Auction; Lot #242: Elvis Presley 1974 Stage-Worn "Peacock" Jumpsuit; This lot is closed for bidding. Bidding ended on: 8/5/2008; Minimum Bid: $250,000.00 Final Bid (Includes Buyers Premium): $300,000.00; Lot Closed], na której 5 sierpnia 2008 roku został sprzedany za 300.000,- dolarów. Uzyskana cena stanowi najwyższą jaką zapłacono za kostium sceniczny Elvisa, a w 2008 roku była także najwyższą ceną jaką kiedykolwiek zapłacono za gadżet z nim związany. Licytujący, który wygrał aukcje i nabył ten kombinezon, nie ujawnił swoich danych, przedstawił się tylko jako "Big Elvis Collector".

Niemniej między 1997, a 2008 rokiem był też wystawiany. Niestety nie udało mi się ustalić, na jakiej to było aukcji. W każdym razie poszedł wtedy za 105.000,- dolarów. Prawdopodobnie został zakupiony przez Elvis A Rama Museum, ponieważ to tam był wystawiany pod koniec lat 90 (patrz zdjęcia pod koniec).

Mimo sprzedaży kostiumu, mogliśmy go zobaczyć ponownie na przeglądzie prasowym "A Rock & Roll History: Presley To Punk’ at Sotheby’s", 20 czerwca 2014 roku w Nowym Yorku. To właśnie na aukcji Sotheby's sprzedano go ponownie, w czerwcu 2014 roku, za 245.000,- dolarów, a więc za mniej niż poprzednio.

Natomiast ciągle nie wiadomo co się stało z peleryną.

Chociaż Bill Belew zaprojektował kostium, to przepiękne hafty są dziełem Gene Doucette'a, innego projektanta, mistrza haftów, który zaczął współpracę z Belewem przy strojach Elvisa w 1972 roku.

Elvis lubił zwierzęta i sam miał ich wiele, między innymi dumne pawie przechadzające się po jego posiadłości Graceland. To właśnie sentyment do tych ptaków i ich symbolika spowodowały, że w szklanej ścianie oddzielającej pokój muzyczny od pokoju dziennego umieścił po bokach drzwi witraże z pawiami. W końcu jednak pozbyto się pawi z Graceland, ponieważ ptaki upodobały sobie samochody. Wskakiwały na nie, drapały, dzióbały, przechadzały się po nich i wylegiwały, niszcząc karoserię aut (zarysowując i wgniatając).

Uważa się, że temat pawia na jumpsuicie pojawił się z powodu fascynacji Elvisa pawiami, jako symbolu dobrego życia i szczęścia. Symbolika pawia pojawia się w większości kultur na całym świecie i również jest mocno osadzona w chrześcijaństwie.

To chyba jedyny jumpsuit, którego nie opatrzono wieloma nazwami. :)

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 listopada 2018 roku):

Na stronie firmy B & K Enterprises Costume Co. w pierwszej dekadzie listopada 2018 roku, pojawił się nowy szkic tego kostiumu rozrysowany przez Gene Doucette. Zamieszczam go na końcu postu. Chcę jednak podkreślić, że powstał wtórnie (współcześnie), nie jest to ten pierwszy projekt, według którego przygotowano "White Peacock Suit". Tutaj proces był odwrotny, szkic powstał z odwzorowania kostium na kartce.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018 roku):

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, pojawiły się na niej dwa zdjęcia, które znamy już z poprzedniego kolażu, ale nieco powiększone.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (3 kwietnia 2021 roku):

Trafiłam na artykuł z 1997 roku, w którym opisano historię znajomości Paula Lichtera z Elvisem Presleyem. Wynika z niego, że Elvis mu go sprezentował jeszcze za życia. Jednak najciekawsze było to, co powiedział o "White Peacok Suit" Paul Lichter:
"Jego pawi kombinezon, był jego ulubionym, osobiście go zaprojektował!".
Elvis zawsze miał ciągotki do projektowania, na przykład zaprojektował logo TCB i TLC, trzy wnętrza swoich samolotów. Wcześniej zaprojektował także inny swój jumpsuit "White Topaz Stone Suit", co potwierdził Bill Belew w jednym z wywiadów. Ponoć te dwa to nie jedyne, ale na razie nie wiem jakie jeszcze.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (10 lipca 2021 roku):

W 2020 roku w ofercie sklepu firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit) pojawił się jumpsuit "Black Pinwheel Suit". Aczkolwiek od tego roku zmienili sposób prezentacji i nie ma już zdjęcia od tyłu. 


Ex Post

Ostatnie ustalenia (3 sierpnia 2021 roku):

W jednym z wywiadów Kathy Westmoreland opowiada jak cudownie Elvis wyglądał w jumpsuicie "White Peacock Suit" i turkusowym pasie z makramy przewiązanym z boku, z długimi, zwisającymi frędzlami. Nie ma zdjęć Elvisa w tym kostiumie i turkusowej makramie, co oczywiście nie znaczy, że tak nie było. Niemniej z wypowiedzi Kathy nie wynika czy jest tego pewna, czy tylko tak jej się wydaje, chociaż ten plastyczny opis może sugerować to pierwsze. Wspomina też, że takie paski z makramy były modne od lat sześćdziesiątych a wiele pań wyplatało je sobie same.

W każdym razie, gdyby to była prawda, to mamy kolejny pas przy tym kostiumie. Znamy dwie turkusowe makramy. Jedna to "Blue Teal Beaded Macrame Belt", o której możecie poczytać w poście "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane pasy" (pod numerem # 20) i zobaczyć jej zdjęcia. A drugą, "Blue Sky Macrame Belt", znamy z występów Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Fringe Suit" - patrz lista pasów "Belts", pozycja [14]. Aczkolwiek niewykluczone, że może chodzić o zupełnie inną.

Jeśli Kathy Westmoreland mówiła o jednej ze znanych nam makram, to może być jedna z tych dwóch. Po lewje zdjęcia Elvisa ze sceny w jumpsuicie "White Fringe Suit" i pasie "Blue Sky Macrame Belt", a po prawej pas "Blue Teal Beaded Macrame Belt", którego nie znamy ze zdjęć ze sceny


Ex Post

Ostatnie ustalenia (26 stycznia 2022 roku):

Chodzi o koncert z 27 sierpnia 1974 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, w Las Vegas. Strona elvisconcerts.com podaje "White Turquoise Phoenix Suit" i załącza jedno zdjęcie autorstwa Sandi Pichon. Również Rex Martin podaje ten kostium. Aczkolwiek w recenzji Marthy Collins (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 167-68, September 24 1974), czytamy:
"Na tym koncercie Elvis miał na sobie kombinezon w pawie oczka".
W dalszej treści pisze:
"Pod koniec pokazu dał dziewczynie szalik i buziaka. Kiedy się wyprostował, powiedział: »Co? Chcesz mój pasek?!«. Zastanowił się chwilę, po czym zdjął go i wręczył jej, pytając: »Chcesz też garnitur?«. Publiczność, oczywiście, oszalała!".
Ten fragment może dowodzić, że raczej nie miał na sobie "White Peacock Suit", bo kiedy występował w tym jumpsuicie na kolejnych koncertach, ciągle miał na sobie oryginalny pas. Rzecz jasna nie można wykluczyć, iż dorobiono mu jego drugi egzemplarz pasa.

Z kolei koncert Midnight Show, z 27 sierpnia 1974 roku, jest ostatnim podawanym przez źródła, w którym rzekomo wystąpił w "White Turquoise Phoenix Suit". Teoretycznie to by nawet pasowało - wydał pas i przestał używać kostium - gdyby nie fakt, że zanim jeszcze zrobiono mu pas do tego kostiumu, zakładał do niego "Light Blue Swirl Belt" (od jasnej wersji "Royal Blue Swirl Suit", której nie znamy ze zdjęć) i to ten pas mógł dalej używać do tego kostiumu. Nie zapominajmy też, iż był także drugi pas dedykowany, "White Turquoise Phoenix Second Belt", czyli ten, który dziś wisi na kostiumie "White Turquoise Phoenix Suit" w Graceland. Chociaż w 1974 roku, mógł go jeszcze nie mieć. Jest podejrzenie, że przygotowano go dopiero w 1975 roku, razem z drugim rzutem kostiumów (dublami) serii "Phoenix". 

W związku z tym nie mam pewności, w którym kostiumie Elvis wystąpił podczas tego koncertu. Aczkolwiek jest to ważne, ponieważ podczas tego koncertu wydał pas od kostiumu, lecz w tej sytuacji nie mamy pewności, od którego z nich.

Jeśli chodzi o pas "White Peacock Belt", to wiemy, że od lat jest w rękach prywatnych. Kilka razy pojawił się na aukcjach. Natomiast losy pasa "White Turquoise Phoenix Belt" w wersji I, czyli tej znanej ze sceny, nie są znane od czasu występów Elvisa w nim na scenie.

Natomiast jeśli podczas tego koncertu wystąpił jednak w "White Peacock Suit", to nie wiemy w jakim pasie. Być może w turkusowej makramie, o której mówiła Kathy Westmoreland i to ją wtedy wydał.

*
*      *
*      *      *

Zdjęcia oryginalnego jumpsuitu "White Pacock Suit", kilka zbliżeń na fantastyczne hafty Gene Doucetta oraz metka firmowa jaka znajduje się wewnątrz

Jumpsuit "White Peacock Suit", jaki oferowany jest obecnie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. wraz z peleryną

Replika jumpsuitu "White Peacock Suit" - to prawdopodobnie stare zdjęcia z oferty sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. wraz z peleryną

Zdjęcia repliki jumpsuitu "White Peacock Suit", jaki oferowany jest obecnie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., które dodano na stronę w listopadzie 2018 roku

Replika jumpsuitu "White Peacock Suit" i peleryny do niego dedykowanej, jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. Pojawiła się w ofercie w 2019 roku

 
 
Obrazy prezentujące Elvis na scenie w jumpsuicie "White Peacock Suit" podczas koncertów

Elvis w jumpsuicie "White Peacok Suit" poza sceną. Elvis opuszcza Hilton Hotel w Filadelfii (PA), wsiada do auta i udaje się do budynku The Spectrum, gdzie o godzinie 15:00, 23 czerwca 1974 roku, da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Peacok Suit" poza sceną. Elvis wraca do Hilton Hotel w Filadelfii (PA), z obiektu The Spectrum, gdzie o godzinie 15:00, 23 czerwca 1974 roku, dał koncert

Elvis w jumpsuicie "White Peacok Suit" poza sceną. Elvis opuszcza hotel, wsiada do limuzyny i udaje się do Fair & Expo C-Hall, w Louisville (KY), gdzie o godzinie 20:30, 26 czerwca 1974 roku, da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Peacok Suit" poza sceną. Na pierwszych trzech zdjęciach w kolażu, Elvis opuszcza hotel i jedzie limuzyną do The Expo Center, w Indianapolis (IN). Tam o godzinie 20:30,
5 października 1974 roku, da koncert. Czwarte zdjęcie w kolażu, to juz po koncercie, ale nie wiem czy jeszcze na terenie The Expo Center, czy już w hotelu idzie do pokoju (raczej to drugie, bo się nie śpieszą)

Jedyne zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Peacock Suit" i w pelerynie do niego na scenie. Bardzo rzadko spotykane (wydaje mi się, że są jeszcze inne, ale ja takimi nie dysponuję)

Elvis w jumpsuicie "White Peacock Suit, ale w pasie od stroju "White Spanish Flower", który czasem do niego zakładał

W centralnym miejscu replika pasa "White Peacock Belt", w górnej części zdjęcia "White Spanish Flower Belt" w wersji pierwszej, a w dolnej oryginał "White Peacock Belt"

Oryginalny pas "White Peacock Belt", prawdopodobnie z wystawy w Elvis King's Ransom Museum

Jumpsuit "White Peacock Suit" - grafika ze strony A Big Hunk O'Love

Katalog do aukcji "Elvis Presley Memorabilia, October 6 & 7, 1995 in Las Vegas & Los Angeles", którą obsługiwał dom aukcyjny Butterfield & Butterfield we współpracy w Bonhams. To na niej pierwszy raz sprzedano oryginalny jumpsuit "White Peacock Suit" i replikę pasa do niego. W górnej części kolażu okładka katalogu aukcyjnego, a w dolnej dwie strony ze środka - po lewej widzimy repliki trzech pasów scenicznych Elvisa, a po prawej oryginał "White Peacock Suit"

Zdjęcie z katalogu do aukcji "UK - Auction of Elvis Presley memorabilia", która odbyła się 30 sierpnia 1997 roku w Londynie, w domu aukcyjnym Bonhams i w Hard Rock Cafe w Berlinie, a poniżej dwa zdjęcia fragmentów kostiumu zrobione podczas tej aukcji

Zdjęcia kostiumu "White Peacock Suit" zrobione w już nieistniejącym Elvis A Rama Museum (zostało wykupione 1 października 2006 roku przez EPE)

Fotografia jumpsuitu "White Peacock Suit" wykonana w Rock N Roll Hall of Fame w Cleveland. Niestety nie wiem w jakim okresie

Wystawa przedaukcyjna Gotta Have It Collectibles, Inc. W jednym ze źródeł napisano, że licytacja odbyła się 24 lipca 2008 roku - nie, 5 sierpnia 2008 roku (24 lipca 2008 roku tylko zrobiono te zdjęcia na wystawie przedaukcyjnej). Jumpsuit "White Peacock Suit" został sprzedany za 300.000,- dolarów

Wystawa przedaukcyjna Sothebys w Nowym Jorku. Licytacja odbyła się 20 czerwca 2014 roku, a jumpsuit sprzedano za 245.000, dolarów

Fragment filmiku z ekspozycji przedaukcyjnej, gdzie prezentowany jest kostium "White Peacock Suit" - "UK - Auction of Elvis Presley memorabilia", która odbyła się 30 sierpnia 1997 roku w Londynie, w domu aukcyjnym Bonhams i w Hard Rock Cafe w Berlinie. 

Artykuł "Elvis Presley thrilled and unidentified fan las night", ilustrowany zdjęciem z koncertu, na którym Elvis ubrany w "White Paecock Suit" klęka na scenie żeby pocałować fankę. Oczywiście, tytułu nie ma (bo po co?), numeru czy dnia wydania też nie, a sam artykuł nie ma początku ani końca - standard, tak niechlujnie i nielogicznie fani dokumentują zdarzenia

Kolekcjoner Paul Lichter przez pewien czas był właścicielem aż czterech oryginalnych jumpsuitów Elvisa, widocznych na zdjęciu - "Red Pinwheel Suit", "White Turquoise Phoenix Suit", "White Fireworks Suit" i "White Peacock Suit". Zdjęcie wykonano w połowie lat 90.

Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych, na których umieszczno zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Peacock Suit"


Cztery klipy z występów Elvisa w jumpsuicie "White Peacock Suit", w dniu 23 czerwca 1974 roku, o godzinie 15:00, w Spectrum, w Filadelfii (PA). Pierwszy z fonią, na drugim tylko wizja, oba fatalnej jakości, trzeci fonia i wizja. Czwarty trochę lepszy, z czerwca 1974 roku, Omaha, Nebraska

Nowy szkic jumpsuitu "White Peacock Suit", który pojawił się na stronie firmy B & K Enterprises Costume Co. w pierwszej dekadzie listopada 2018 roku. Oczywiście nie jest to ten sam szkic na bazie, którego przygotowano kostium

Witraże z motywem pawia na ścianie oddzielającej pokój muzyczny od dziennego w Graceland

PAW - symbolika:

Wprawdzie uważa się, że pióra pawia przynoszą pecha, a jego głos zapowiada nieszczęście (nawet śmierć), to z drugiej strony oczy pawia odbijają złe spojrzenia, przez co chronią przed urokami i wszelkimi złymi mocami. Mięso pawia uważano do niedawna za posilny pokarm dla chorych. 

Jego ogon porównywano do wizerunku nieba, symbolizuje słońce, nieskończoność, wieczność, zmartwychwstanie, czujność, godność, dostojność, wiosnę, kontemplację, królewskość, dworskie życie, ale i pyszną dumę, próżność, pompatyczność, narcyzm. Pawie kojarzono z wolnością, swobodą w przemierzaniu nieba, a więc możliwością pokonywania barier i granic (przeszkód).

W alchemii migotliwy ogon pawia uważano za symbol początku przemiany, niekiedy za symbol nieudanego procesu alchemicznego.

Stał się inspiracją poetów, artystów i malarzy. W poezji trubadurów paw był symbolem i wcieleniem nieumiarkowanego zarozumialstwa.


Starożytność

W Starożytności niekiedy czczono pawia jak feniksa i oddawano mu cześć. Paw symbolizował zmartwychwstanie, toteż pojawiał się w starorzymskich rzeźbach nagrobkowych.

Paw z Indii, przez Babilonię, Persję i Azję Mniejszą dotarł na wyspę Samos i stał się świętym ptakiem w sanktuarium bogini Hery. W II wieku p.n.e. w Rzymie zaczęto czcić pawie i zostały świętymi ptakami bogini Junony. 

W starożytności uważano pawia za wężobójcę, który przeobraża jad węża w lśniące barwy swego upierzenia, co symbolizowało nieśmiertelność. Już w czasach Salomona stanowił dumę ogrodów.

Chrześcijaństwo

Wielka popularność motywu pawia w sztuce wczesnochrześcijańskiej wywodzi się z antycznego wyobrażenia, według którego mięso pawia nie gnije (symbol Chrystusa złożonego do grobu), a jego ogon jest wizerunkiem nieba. Dlatego paw stał się symbolem nieśmiertelności i życia wiecznego. Z kolei gubienie piór jesienią i ich odrastanie na wiosnę stało się symbolem odrodzenia i zmartwychwstania. Pawie oczka  na końcach piór oznaczały Boską wszechwiedzę. 

Na sarkofagach i w malarstwie katakumbowym pawie pojawiają się obok jeleni i gołębi, pijąc wodę z naczynia - studni życia. Na mozaice w absydzie kościoła San Clemente w Rzymie (XII w.) do rzek rajskich, wypływających spod krzyża Chrystusa, zbliżają się z dwóch stron jelenie, pawie i gołębie. Skrzydła aniołów (a szczególnie archaniołów), składające się z pawich piór, wskazują na pochodzenie tych boskich wysłanników wprost z wiecznego raju. 

Od późnego średniowiecza paw występuje również jako negatywny symbol, próżności, pychy, a czasem także lubieżności. Stąd wzięły się przysłowia "stąpa jak paw",  "dumny jak paw", "puszy się jak paw". Na barokowych stacjach Drogi Krzyżowej pozbawiony szat Chrystus cierpi za grzechy ludzi pysznych , co symbolizuje umieszczony z boku paw.

Islam

W tradycji islamskiej pawi ogon jest symbolem wszechświata, słońca w zenicie, księżyca w pełni. Ezoteryczna kurdyjska sekta jezydów uznawała pawia, zwanego Melek Taus (Król Paw), za posłańca Boga.   

Mitologia hinduska 

Paw pochodzi z Indii, gdzie rozłożony w koło pawi ogon był uważany za symbol słońca. W mitologii hinduskiej paw oznaczał też gwiazdy i sklepienie niebieskie z powodu wzorów na piórach.

W mitologii hinduskiej paw był wierzchowcem bogini Saraswati, a bóg Indra zasiadał na pawim tronie.

W Chinach

W Chinach paw jest ucieleśnieniem piękna i godności. Wierzono, że przepędza złe moce i tańczy na widok pięknych kobiet. Pawie pióra były oznaką dostojeństwa cesarzy mandżurskich, wstawiano je do waz jak kwiaty.

W Polsce

Pawie były i są chlubą polskich dworów i pałaców, a pawie pióra tu i ówdzie przeniknęły również do kultury ludowej, chociaż to nie jest nasz rodzimy ptak - przykład krakowskiego stroju ludowego, gdzie pióro pawie zatknięte jest w męską czapkę.