sobota, 30 kwietnia 2016

Jumpsuit - Navy Blue Herringbone vel Cossack

Nazwa najczęściej spotykana:  Navy Blue Herringbone Suit 
Nazwa alternatywna:  Navy Blue Cossack Suit
Inne nazwy:  Navy Blue Karate Style Suit,  Navy Blue Two Piece Cossack Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Herringbone 
Kolor wiodący:  granatowy
Linia kolorystyczna: (nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • żakiet - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, wykończonymi granatowymi, pokrytymi materiałem guzikami, po dwa na każdej ze stron mankietu (razem cztery na rękawie); rozcięcie na torsie oraz kołnierz pokryty granatową jodełką (pasmanterią); kołnierz w formie wysokiej stójki, pokrytej jodełką;
  • spodnie - granatowe, bez fałdy na dole nogawki;
  • pasek - granatowy, tekstylny, pokryty taką samą jodełkową pasmanterią jak rozcięcie na torsie;
  • chustka - granatowa z grubszym, niebieskim paskiem i cienkim białym u dołu lub granatowa w niebieskie i białe paski;
Ilość egzemplarzy:  raczej jeden; 
Chustki dla publiczności: prawdopodobnie niebieskie;
Projekt i wykonanie Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach: 
  • 2 sierpnia 1969 roku, o godzinie 24:00 (MS), International Hotel w Las Vegas (dedykowany pas);
  • 5 sierpnia 1969 roku, o godzinie 20:15 (DS), International Hotel w Las Vegas (dedykowany pas);
  • 26 sierpnia 1969 roku, o godzinie 24:00 (MS), International Hotel w Las Vegas (dedykowany pas);
  • w Sezonie 1 (od 31 lipca do 28 sierpnia 1969 roku) w International Hotel w Las Vegas (brak konkretnych dat) - dokładne daty nieznane;

Opis:

Jeden z pierwszych kostiumów Elvisa na scenie po programie Comeback Special '68. Nazwę "jodełka" zawdzięcza jodełkowej pasmanterii, którą został wykończony. Jest to prosty kostium dwuczęściowy, bez charakterystycznej fałdy w dole nogawki spodni, która będzie cechować prawie wszystkie kolejne jumpsuity sceniczne Elvisa. Wzorowany na strojach karate, podobnie jak pas.

Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy jakimi dysponował Elvis, to wiemy na pewno o jednym i w przypadku tego koloru pewnie na nim się skończyło. Chociaż z 1969 roku znamy tylko siedem kostiumów jakie Elvis ubierał na scenę, a dał aż 57 koncertów, dlatego mało prawdopodobne by wszystkie wykonano w pojedynczych egzemplarzach. Jednak najwięcej kombinacji doczekała się czarna wersja (o czym więcej w postach: "Jumpsuit - Black Herringbone vel Cossack", "Jumpsuit - Black/Red Herringbone vel Cossack", a także "Jumpsuity Black Herringbone z niebieskimi i zielonymi akcentami").

Trudno powiedzieć, który z "Harringbone" był rzeczywiście pierwszy, bo stworzono ich kilka na Sezon 1 w Las Vegas (1969) - biały, granatowy, czarny oraz czarny z czerwoną fałdą na nogawkach, a według niepotwierdzonej wersji również brązowy. W każdym razie na koncert otwarcia Elvis założył czarny, klasyczny. Oryginalnie kolorowego materiału prawie nie ma, a na zdjęciach czarno-białych, wszystkie ciemne kostiumy wyglądają tak samo.

W związku z powyższym trudno też powiedzieć czy Elvis do granatowego "Herringbone" zakładał inne pasy i czy miał również wersję z czerwoną fałdą i pasem czerwono-granatowo-czerwonym (są zdjęcia, które to sugerują). Zatem o ile nie znajdą się jakieś notatki, kolorowe zdjęcia, filmy, czy fan z dobrą pamięcią albo zapiskami, to jednoznaczne potwierdzenie tej wersji kolorystycznej nie będzie możliwe. Wbrew pozorom "odkrycie" może pochodzić z samego Graceland, które z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie wszystkie pamiątki po Elvisie (zostało ich jeszcze jakieś półtora miliona), dotąd opracowano pomimo upływu tak wielu lat! Taką informację rzucił ktoś z Graceland, w jednym z wywiadów krótko po 35 rocznicy śmierci Elvisa. Najpierw mnie ta informacja oburzyła i uznałam to za opieszałość, później gdy sobie wszystko przeliczyłam, przestałam się bulwersować. Nie pamiętam ile dokładnie było ich wszystkich, ale dwie liczby kołatają mi się po głowie 4,5 lub 6 milionów. Dzieląc nawet tę mniejszą liczbę (4,5 mln) przez 12775 dni (35 lat razy 365 dni), to wychodzi ponad 350 pamiątek do opracowania dziennie, przy założeniu, że praca trwa na okrągło, bez wolnych weekendów i świąt. Z jednej strony to przykre, że nie wszystko jeszcze opracowano, z drugiej ciekawe jakie skarby kryją się ciągle w tej masie.

Z powodów opisanych wyżej, zestawienia nie podają w ogóle dat koncertów, na których Elvis wystąpił w granatowym Herringbone, ograniczając się do stwierdzenia, że był to rok 1969. Wydaje mi się, że wszystkie zdjęcia (lub prawie wszystkie) przedstawiające Presleya rzekomo w czarnym "Herringbone", na których widzimy go z granatową chusteczką w niebieskie i białe paseczki, to w rzeczywistości jest na nich w granatowym "Herringbone". Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ilekroć ma ją na sobie, a kostium wychodzi na zdjęciach granatowy, to jest to tylko efekt oświetlenia scenicznego. Na niektórych z tych zdjęć kostium jest faktycznie czarny, ale nigdy naturalnie, zawsze jest to czerń uzyskana retuszem. W każdym razie istnienie tego kostiumu nie podlega dyskusji, tak jak to jest w przypadku brązowej wersji "Herringbone", ponieważ stoi w muzeum Graceland obok czarnego (najczęściej) i nosi ewidentne ślady użycia.

Chociaż mówi się, że na spotkanie z prezydentem Richardem Nixonem, Elvis założył pod welwetową marynarkę czarny kostium "Herringbone", to jednak nie wiadomo czy to czasem nie był właśnie granatowy. Na czarnych zdjęciach nie widać różnicy. Welwetowy garnitur też opisywany jest jako czarny w większości źródeł, choć w rzeczywistości jest ciemnogranatowy z nutą fioletu (co Bill Belew - projektant tych ubrań - podkreślił przynajmniej w jednym wywiadzie).

Wszystko wskazuje na to, że "Navy Blue Herringbone Suit" ciągle jest w posiadaniu Graceland. Co jakiś czas pojawiał się na różnych wystawach, aczkolwiek ostatnio jakby znikł.

Był wytawiany na drugiej wystawie londyńskiej, zatytułowanej zatytułowanej "Elvis on Tour", która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku.

Replika jumpsuitu "Navy Blue Herringbone Suit" nie jest dostępna w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. W sprzedaży jest tylko wersja kremowa (biała) i czarna, w cenie 1.175,- dolarów.

Uwagi do dat koncertów

Dotąd nie pojawiła się żadna sugestia co do konkretnej daty koncertu.


*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (14 stycznia 2020 roku):

Pod koniec grudnia 2019 roku w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiło się trochę zdjęć długo oczekiwanych replik niektórych kostiumów, w tym "Navy Blue Herringbone Suit".


Ex Post

Ostatnie informacje (30 września 2024 roku):

Alex z Włoch poinformował:
"Lista koncertów z „Navy Cossack Top Two-Piece” (niekompletna). Pierwszy koncert to Midnight Show, który odbył się 2 sierpnia 1969 roku. Drugi koncert to Dinner Show, który odbył się 5 sierpnia 1969 roku. Trzeci koncert to Midnight Show, który odbył się 26 sierpnia 1969 roku.
Wreszcie mamy trzy potwierdzone daty. Wcześniej wszystkie ciemne "Herringbone" z automatu przypisywano do "Black Herringbone". To dotyczyło również kolorowania zdjęć czarno-białych, co już zupełnie zagmatwało identyfikację (ich rozróżnienie).


Elvis w jumpsuicie "Navy Blue Herringbone Suit" podczas występu na wspomnianych w Ex Post koncertach

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "Navy Blue Herringbone Suit", jaka pojawiła się wreszcie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co

Jumpsuit "Navy Blue Herringbone Suit" pokazywany na różnych wystawach organizowanych w Graceland lub przez Graceland

Oryginalny jumpsuit "Navy Blue Herringbone Suit", noszony przez Elvisa na scenie, prezentowany na drugiej wystawie w Londynie, zatytułowanej "Elvis on Tour", która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku

To niektóre z takich zdjęć, na których Elvis teoretycznie jest w czarnym Herringbone, lecz według mojej oceny (i nie tylko mojej) jest to granatowy Herringbone

Kostium "Navy Blue Herringbone" zretuszowany z granatu na czerń. Widać od razu, że czerń jest nienaturalna, a do tego nawet chusteczka, która normalnie jest w kilku odcieniach niebieskiego i granacie, tutaj stała się czarna w stalowe prążki

Tak mógłby wyglądać w wersji z czerwienią granatowy Herringbone, jaka według niektórych źródeł była również

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

P. S.
Część zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


wtorek, 26 kwietnia 2016

Edukacja szkolna Elvisa


Szkoła w Tupelo
(w rozumieniu okres stałego zamieszkiwania rodziny w Tupelo)

Tupelo Consolidated School
Lawhon Elementary School

(Tupelo Consolidated School została przemianowana na Lawhon Elementary School w 1946 roku - tu Elvis zrobił pięć wymaganych stopni szkoły podstawowej, czyli w naszym rozumieniu pięć klas)*

* Zobacz Ex Post pod koniec wątku Szkoła w Tupelo oraz tabele i uwagi do nich na końcu postu.

Początek nauki:  wrzesień 1941   (Zastrzeżenie! - patrz Ex Post)
Koniec nauki:  czerwiec 1946


Milam Junior High School

(Gimnazjum Milam Junior High School in Tupelo - tu zrobił dwa stopnie, czyli dwie klasy, oraz rozpoczął trzeci stopień zanim przeniósł się z rodzicami na stałe do Memphis, gdzie dokończył edukację gimnazjalną)

Początek nauki:  wrzesień 1946
Koniec nauki:  5 listopada 1948


O latach nauki Elvisa w Tupelo niewiele wiadomo, ponad to, że był miłym, cichym, nieśmiałym, dobrze wychowanym, grzecznym i zdyscyplinowanym chłopcem, nie przysparzającym najdrobniejszych problemów wychowawczych.

Jeśli chodzi o samą naukę, Elvis nie był prymusem, ale uczył się dobrze, o wiele lepiej niż większość innych uczniów z klasy.

Dobrze zapamiętała go nauczycielka Oleta Grimes, która w szkole w Tupelo prowadziła też świetlicę dla dzieci przyprowadzanych wcześnie rano przez pracujących rodziców. Była też jego wychowawczynią w piątej klasie. To przypuszczalnie ona pierwsza w szkole zwróciła uwagę na jego uzdolnienia muzyczne. Wyróżniał się w grupie dzieci podczas porannych zajęć w świetlicy szkolnej, gdzie modlono się i śpiewano dużo religijnych pieśni. To ona też doprowadziła do zaprezentowania uzdolnień wokalnych Elvisa dyrektorowi szkoły J. D. Cole, który później zdecydował się wystawić Elvisa w konkursie młodych talentów, organizowanym corocznie od 1904 roku, podczas festynu Mississippi-Alabam Fair & Dairy Show w Tupelo.

Elvis był też dzieckiem, które nie omijało szkolnej biblioteki. Jego późniejsza mania czytania (pochłaniał książki jak gąbka wodę*) wcale nie zaczęła się gdy był już dorosły. Jak tylko nauczył się dobrze czytać, często kierował swe kroki do szkolnej biblioteki. Był spragniony wiedzy i ciekawy świata. Na internecie można znaleźć wiele kart bibliotecznych wypożyczeń książek z jego podpisem, gdy był jeszcze nastoletnim chłopcem. Jerry Schilling, przyjaciel z lat młodzieńczych Elvisa, opisuje go jako "bardzo duchowionego" oraz "żarłocznego czytelnika".

* Elvis bardzo dużo czytał i w zasadzie prawie na każdy temat, wszystko go interesowało. W swoim domu w Graceland miał podręczną bibliotekę nawet w łazience i sypialni. W każdą trasę koncertową zabierał ze sobą około 200 egzemplarzy książek i większość z nich w tym czasie zdążył przeczytać.

Przykładowe karty biblioteczne książek czytanych przez Elvisa, gdy miał lat naście

Pupil Report Card Elvisa informuje, że w latach 1943-1944 uczęszczał do klasy trzeciej w East Tupelo School (Consolidate School) i uzyskał promocję do klasy czwartej (kopia z archiwów Graceland)

Pupil Report Card Elvisa informuje, że w latach 1946-1947 uczęszczał do klasy szóstej w Tupelo Junior High School (Milam Junior High School) i uzyskał promocję do klasy siódmej (kopia z aukcji)

Pupil Report Card Elvisa informuje, że w latach 1947-1948 uczęszczał do klasy siódmej w Gloster Street Junior High School (Milam Junior High School) i uzyskał promocję do klasy ósmej (nie spisałam sobie źródła, więc nie wiem czy to z Graceland, czy z aukcji)

Pamiątkowe zdjęcie klasy Elvisa na zakończenie nauki w Lawhon Elementary School (wcześniej, przed zmianą nazwy Consolidate School), czyli ukończenia pierwszych sześciu stopni edukacji podstawowej

Zdjęcie pamiątkowe ze spotkania byłych uczniów Lawhon Elementary School, które odbyło się 23 czerwca 1955 roku


*       *       *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (30 maja 2019 roku):

Trafiłam na źródła, które mówią, że Elvis pierwszą klasę zrobił w Ledyard Primary School (w różnych źródłach nazywanej również: Ledyard School Crowned, Ledyard Elementary School, Tupelo Public School), która mieściła się przy ulicy Broadway South 512, a nie w Tupelo Consolidated School (w 1946 roku przemianowanej na Lawhon Elementary School), przy Lake Street 140.

Jedno z tych źródeł podaje też, że drugą klasę Elvis zrobił w South Mississippi School w Pascagoula, gdzie przebywał z rodzicami od września 1942 roku do 20 lipca 1943 roku.

Pierwsza informacja jest wysoce prawdopodobna, gdyż szkoła ta była już wzmiankowana w niektórych materiałach. W przypadku drugiej, nie mam pewności. Ojciec Elvisa w latach 1940-1943 (a według niektórych źródeł nawet 1939-1945) faktycznie pracował kilka razy w stoczni Ingalls w Pascagoula, ale tylko w tym jednym źródle podano, że był tam od września 1942 roku aż do 20 lipca 1943 roku. W innych wspominano głównie o kilku miesiącach 1940 roku, podając że Gladys z Elvisem pojechali tam do niego na krótko, skąd 20 czerwca 1940 roku wrócili do Tupelo. Niektóre z tych źródeł podawały również, że w lecie Gladys z Elvisem pojechali jeszcze raz do Vernona pracującego w Pascagoula, ale powrócili do Tupelo przed rozpoczęciem roku szkolnego. Acz w tym przypadku mam wątpliwości czy chodzi o 1940 czy o 1941 rok, ponieważ przynajmniej w jednym miejscu dodano, że powrócili przed rozpoczęciem roku szkolnego ponieważ Elvis miał rozpocząć swoją szkolną edukację. Tymczasem Elvis rozpoczął naukę dopiero we wrześniu 1941 roku, zatem wygląda to tak, jakby drugi (letni) wyjazd Gladys i Elvisa do Vernona pracującego w Pascagoula miał miejsce w 1941 roku, a nie w 1940 roku. Z drugiej strony informacja o nauce Elvisa w Pasccagoula wydaje się być rzetelna, gdyż pochodzi od Rexa Martina.

Niestety większość źródeł, która wspomina o pracy Vernona w Pascagoula z podaniem przybliżonego okresu czasowego, z niezrozumiałych dla mnie powodów pisze to tak, jakby pracował w stoczni Ingalls tylko raz, podczas gdy z innych źródeł wiemy, że powracał do pracy w stoczni na przestrzeni kilku lat (prace stolarskie, które wykonywał były często sezonowe), aczkolwiek te źrodła akurat nie precyzują konkretnych terminów.

Ledyard Primary School, przy South Broadway 512 (prawdopodobnie widok z lat 30. XX wieku). Szkoła została zbudowana w latach 1919–1924 i służyła jako placówka edukacyjna dla pierwszych czterech klas do co najmniej 1940 roku (prawdopodobnie do 1942 lub 1943 roku)

Na zdjęciu pani Carrie Mae Wright, dyrektor Ledyard Primary School, Tupelo (MS) oraz profesor Baskin Wright, wykładowca na University of Alabama, który również uczył w tej szkole. Nie wiemy, czy kiedy Elvis rozpoczął tam naukę, oni jeszcze tam pracowali, sądząc po wieku jest to prawdopodobne. Niemniej dodaję to zdjęcie bardziej jako ciekawostkę historyczną, ponieważ dziś trudno cokolwiek więcej znaleźć o tej szkole

*
*      *
*       *       *


* * *

Szkoła w Memphis
(w rozumieniu okres stałego zamieszkiwania rodziny w Memphis)

Humes Junior High School*

(Edukację w Humes Junior High School od 6 listopada 1948, tj. po przeprowadzce z Tupelo do Memphis, Elvis rozpoczął od klasy ósmej, kontynuując rok szkolny zaczęty jeszcze w Tupelo.)

Początek nauki:  6* listopada 1948
Koniec nauki:  czerwiec 1949

* Podałam datę 6 listopada 1948 roku, ponieważ w niektórych źródłach wyczytałam, że Gladys od razu po przyjeździe do Memphis, poszła zapisać Elvisa do szkoły. De facto Elvis pierwszy raz poszedł do nowej szkoły, zaprowadzony przez Vernona (ojca) 8 listopada 1948 roku, ale uciekł z niej wystraszony i wrócił do domu wkrótce po Vernonie.
Choć 6 listopada 1948 wypadało w sobotę, to Gladys właśnie tego dnia zapisała Elvisa do szkoły. W dokumentach jest wyraźna adnotacja, że to matka zapisała Elvisa do szkoły, pod imieniem i nazwiskiem Elvis Aaron Presley (przez dwa "a"). Lecz w poniedziałek 8 listopada, nie ona, tylko Vernon zaprowadził Elvisa do szkoły.


Humes High School*

(Po ukończeniu gimnazjum Humes Junior High School podjął naukę w szkole średniej Humes High School, gdzie uczył się od dziewiątej do dwunastej klasy, czyli do końca.)

Początek nauki:  wrzesień 1949
Koniec nauki:  czerwiec 1953

* Obie te szkoły mieściły się w tym samym budynku. Obecnie (od 1967, kiedy zlikwidowano tam liceum a pozostawiono gimnazjum) szkoła nosi nazwę Humes Middle School.

 L. C. Humes High School, zdjęcie archiwalne z roku 1955

L. C. Humes High School, zdjęcie archiwalne z roku 1978

Dawna L. C. Humes High School, obecnie nazywa się Humes Middle School, aczkolwiek nad drzwiami szkoły ciągle widnieje jej pierwotna nazwa. Zdjęcie współczesne

Dawna L. C. Humes High School, obecnie nazywa się Humes Middle School. Na trawniku po prawej umieszczono tablicę z jej aktualną nazwą. Na przestrzeni lat, t.j. od czasu gdy Elvis opuścił tę szkołę do dziś, kilka razy szkoła zmieniał środkowy człon nazwy, zawarty między słowami "Humes", a "School". Zdjęcie z roku 2008

Tutaj, podobnie jak w Tupelo, także należał do tej lepiej uczącej się części klasy. Również nauczyciele z Memphis podkreślają, że był cichy, spokojny, niekonfliktowy i nieśmiały. Nawet jako nastolatek w burzliwym okresie dojrzewania, jaki przypadł właśnie na naukę w tej szkole, nie sprawiał najmniejszych problemów wychowawczych. Wszyscy, nie tylko nauczycielska kadra, ale i inne osoby z Memphis, które znały Elvisa w tamtym czasie, podkreślały jego nienaganne maniery, schludność i wysoką kulturę osobistą, pomimo środowiska w jakim przyszło mu dorastać i szokującego na tamte czasy ubioru jaki nosił. Jego wychowawczyni - Mildred Scrivener - podkreślała: "Elvis zawsze zachowywał się jak dżentelmen".

W Memphis Elvis chodził do klasy o profilu muzycznym. Tyle wiemy, dalej biografie milczą na ten temat, więc nie wiadomo z czym się to wiązało dokładnie. Jego koleżanka z klasy, niejaka Elsie Marmann, wyraziła się kiedyś o nim "Nie był w mojej grupie wokalnej. Nie miał tego typu głosu, który by mi pasował" - cokolwiek to miało znaczyć. Wypowiedź godna gwiazdy, tylko, że to nie ona nią została. :)

Kiedy jego nauczyciel muzyki w ósmej klasie (jeszcze w Humes Junior High) poinformował go, że nie ma zdolności do śpiewania, następnego dnia przyniósł swoją gitarę i zaśpiewał niedawny przebój „Keep Them Cold Icy Fingers Off Me”, starając się udowodnić, że jest inaczej. Kolega z klasy przypomniał sobie później, że nauczyciel „zgodził się, że Elvis miał rację, kiedy powiedział, że nie docenia jego śpiewu”. Elvis był zbyt nieśmiały, by występować publicznie, dlatego niewiele wiedziano o tym, że gra i śpiewa.

Okres nauki w Humes High School, to dla Elvisa bardzo ważny czas w życiu. Bynajmniej nie z powodu wyłącznie zajęć szkolnych, także wszystkich pozostałych. Poza udzielaniem się Elvisa w różnych organizacjach i instytucjach (patrz post "R.O.T.C i inne zajęcia pozaszkolne"), randkowaniem, chodzeniem do kina, kościoła, grą w futbol amerykański (nie mylić z piłką nożną, jak to nagminnie robią autorzy i tłumacze, zwłaszcza europejscy), miał jeszcze inne zajęcia. Priorytetowym było dla niego zarabianie pieniędzy by wspomóc finansowo rodziców. Dlatego zarówno przed szkołą jak i po imał się różnych zajęć - np. rano rozwoził mleko, a wieczorami pracował w kinie. Był tak przemęczony pracą i niewyspany, że pomimo swojej choroby - bezsenności, z którą borykał się od dzieciństwa do samej śmierci - zasypiał na lekcjach.

Oprócz tego Elvis w każdej wolnej chwili "męczył" swoją gitarę, czy też każde obce napotkane pianino, organy lub fortepian. Zastanawiające jest jak opanował tak fantastycznie grę na tych instrumentach, skoro nigdy nie posiadał ich w domu i nigdy nie miał do nich swobodnego dostępu!

W pamiątkowej książce heraldycznej ("The Herald 1953"), w części opisowej znajduje się jedno zdanie, w którym wymieniono Elvisa z imienia i nazwiska. Brzmi ono następująco:
"Donald Williams, Raymond McCraig i Elvis Presley odchodzą z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto ich zastąpi w roli ulubieńców nauczycieli".
To zdanie w zasadzie mówi wszystko o stosunku nauczycieli do jego osoby. Został wymieniony jako jeden z trzech uczniów, spośród kilkudziesięciu kończących edukację szkolną w 1953 roku, których nauczyciele wyróżnili takim wpisem. Nie za zasługi, nie za oceny, a za postawę, kulturę i grzeczność. Chociaż jego kolega Buzzy stwierdził żartobliwie, że pewnie to była aluzja do występu Elvisa na pokazie szkolnej rewii, podczas którego swoim śpiewem doprowadził nauczycieli do płaczu (ze wzruszenia). :) Nie jest to jednak nawet możliwe, bowiem książka została przygotowana do druku kilka miesięcy wcześniej (przed styczniem 1953) i miało to miejsce jeszcze przed pokazem szkolnej rewii w dniu 9 kwietnia 1953 roku. Więcej na temat tego występu w poście "Zwiastuny wielkości".

A oto jeden z moich "białych kruków" fotograficznych - zdjęcie Elvisa podczas lekcji w Humes High School z 1951 roku (inne zdjęcia, bardziej znane w poście "R.O.T.C i inne zajęcia pozaszkolne")!

A tutaj zdjęcie Elvisa z kilkoma uczniami Humes High School w 1953 roku przy autobusie. Prawdopodobnie młodzież gdzieś jechała, może na pożegnalną wycieczkę dla kończących szkołę? Tak sugeruje osoba, która zamieściła je w internecie, ale też nie ma pewności. Elvis na piersi ma przypiętą jakąś plakietkę, jakby ze swoim zdjęciem i opisem (nie wiem co to i dlaczego; może obowiązkowy identyfikator dla wszystkich uczniów)

Zdjęcie Elvisa z Gladys (matką) zrobione w dniu, w którym ukończył szkołę, czyli 3 czerwca 1953 roku. Prawdopodobnie na terenie podwórka szkoły lub w okolicy

Students' Roster And Thelephone Directory 1952-53 - wydana w formie broszury lista uczniów z adresami zamieszkania i numerami telefonów dla rocznika kończącego szkołę w roku szkolnym 1952-53. Na Winchester 185 (osiedle Lauderdale Courts) mieszkali do 8 stycznia 1953 roku, a od następnego dnia przy Saffarans 698 (czasem błędnie nazywaną "Cypress"). Skorowidz ten zawsze aktualizowano na początku roku szkolnego w związku z tym adres ten się w nim nie pojawił. Przez cztery lata nie poprawiono nawet literówki w imieniu Presleya i co roku figurował w nim jako "Elvin"

Program uroczystości wręczenia dyplomów ukończenia L. C. Humes High School (na pierwszym zdjęciu strona tytułowa, na drugim treść po otwarciu Programu)

Dyplom ukończenia L. C. Humes High School (zdjęcie dyplomu z Muzeum w Graceland)

Pamiątkowe zdjęcie absolwentów rocznika 1953, w odświętnych togach, przed wręczeniem dyplomów ukończenia L. C. Humes High School

Tablo rocznika kończącego naukę w L. C. Humes School w Memphis w 1953 roku


Każdy z uczniów kończących Humes High School otrzymywał książkę heraldyczną swojego rocznika, z opisem realizowanego programu szkolnego, zdjęciami absolwentów, ich osiągnięciami i działalnością pozalekcyjną (kółka zainteresowań, organizacje, warsztaty), wypisanymi obok zdjęcia każdego z nich.

Potem uczniowie na pamiątkę wzajemnie się sobie wpisywali, każdy przy swoim zdjęciu (przykład poniżej), tak aby było wiadomo kto pozostawił dany wpis.

Pamiątkowa książka heraldyczna rocznika 1953 L. C. Humes High School (kolejno: wygląd zamkniętej księgi, otwartej na stronie z Elvisem bez wpisów oraz należącej do kogoś z przykładowymi wpisami, również otwartej na stronie z Elvisem)

 
Sławne Ellis Auditorium w Memphis, gdzie Elvis odebrał dyplom ukończenia szkoły. Górny obrazek przedstawia wnętrze z końca lat dwudziestych, aczkolwiek tak samo wyglądało w 1953 roku, a dolne budynek z zewnątrz z lat czterdziestych

 
 
Elvis pozuje ze swoją partnerką Regis Wilson wchodząc na salę balową Continental Ballroom w hotelu Peabody w Memphis - maj 1953 roku. Zwróćcie uwagę na ozdobę w górze sukni partnerki - zgodnie ze zwyczajem, to mężczyzna organizował tę dekorację do sukienki i odbierając swoją damę przed balem z domu przypinał ją na dekolcie jej sukni. A na kolejnych zdjęciach dwa ujęcia tejże sali balowej z lat późniejszych (to ostatnie bliższe jest czasom Elvisa)

Uroczystości związane z ukończeniem szkoły dla absolwentów odbywały się w sławnej sali koncertowej Ellis Auditorium. Był zwyczaj, że wszystkie szkoły z Memphis właśnie w tym miejscu żegnały się ceremonialnie z rocznikami swoich alumnów, tak samo jak wszystkie bale absolwentów szkół organizowano w sali Continental Ballroom hotelu Peabody. To właśnie tam (w Ellis Auditorium) 3 czerwca 1953 Elvis otrzymał swój dyplom ukończenia L. C. Humes High School w Memphis. Natomiast bal Elvisa odbył się jeszcze przed rozdaniem dyplomów, w maju 1953 roku (dokładnej daty nie udało mi się ustalić) w sali Continental Ballroom hotelu Peabody. Elvis na swoją partnerkę poprosił wtedy czternastoletnią Regis Wilson, którą poznał w lutym 1953 roku.

Niestety, w opracowaniach mylone są wszystkie trzy wydarzenia, związane z ukończeniem przez Elvisa Humes High School, zatem podsumujmy:
  • 9 kwietnia 1953 roku w Humes Auditorium (czyli na terenie szkoły) odbył się coroczny pokaz szkolnej rewii talentów, który Elvis wygrał,
  • w maju 1953 roku w sali Continental Ballroom hotelu Peabody w Memphis odbył się bal absolwentów kończących szkołę,
  • 3 czerwca 1953 roku w Ellis Auditorium Memphis odbyła się uroczystość pożegnania absolwentów połączona z wręczeniem dyplomów.
Kilka dni później wraz z kolegami udaje się do urzędu zatrudnienia po pomoc w znalezieniu pracy. Oprócz tego zapisuje się na wieczorowe kursy, przygotowujące do zawodu elektryka.

Na terenie szkoły znajdują się tablice pamiątkowe poświęcone Elvisowi oraz innym absolwentom, którzy wspięli się na wyżyny sławy. Wewnątrz budynku na ścianie wisi też honorowa tablica upamiętniająca osoby zmarłe, które zasłużyły się dla szkoły. Budynek został także wpisany do prestiżowego Krajowego Rejestru Budynków Historycznych, oczywiście za sprawą jego związków z Elvisem Presleyem.

Tablica informacyjno - pamiątkowa wewnątrz Humes High School

Tablica informacyjno - pamiątkowa na zewnątrz Humes High School

Honorowa tablica upamiętniająca osoby zmarłe, które zasłużyły się dla Humes High School, umiejscowiona wewnątrz budynku szkoły

Rozpiska edukacji szkolnej Elvisa w szkole elementarnej (podstawowej), gimnazjum i średniej, z uwzględnieniem stopnia nauczania, roku szkolnego i nazwy szkoły (wersja I)

Rozpiska edukacji szkolnej Elvisa w szkole elementarnej (podstawowej), gimnazjum i średniej, z uwzględnieniem stopnia nauczania, roku szkolnego i nazwy szkoły (wersja II)

Uwaga!

Jeszcze gwoli ścisłości kilka uwag odnośnie nazw szkół. Consolidate School jeszcze wcześniej nazywała się East Tupelo School. Później połączono dwie lub nawet trzy szkoły ze sobą i pojawiła się nazwa Consolidate School. Piszę z pamięci, bo sobie tego nie wynotowałam, ale prawdopodobnie East Tupelo School została połączona właśnie z Ledyard Primary School, co miało miejsce na początku lat 40. Ledyard Primary School wraz z innymi budynkami dzielnicy Mill Town południowego Tupelo została wpisana do rejestru National Register of Historic Places, 11 lutego 1992 roku. W dokumencie tegoż rejestru (National Register of Historic Places Continuation Sheet, Section number _7_ Page _6_ pod numerem 6.) pisze, że realizowano w niej program do czwartego stopnia (klasy) nauczania, co trwało "przynajmniej do 1940 roku", czyli nawet oni nie wiedzą, do którego roku dokładnie.

Jeśli chodzi o Elvisa, większość źródeł wskazuje, że rozpoczął swoją edukację w Consolidate School lub East Tupelo School (to dwie różne nazwy tej samej szkoły, czasem także East Tupelo Elementary School). Niemniej część źródeł podaje Ledyard Primary School (nazywaną również East Tupelo Public School; Ledyard School Crowned; Ledyard Elementary School).

W związku z powyższym mam uwagę do tabeli drugiej. Jeżeli prawdą jest, że Elvis drugi rok nauki robił w Pascagoula, w szkole South Mississippi School, to nie wiem czy pierwsze dni września, kiedy zaczął drugi rok będąc jeszcze w Tupelo, chodził do Ledyard Primary School, czy już do Tupelo Consolidate School. Trzeci rok, to już napewno ta druga szkoła (Tupelo Consolidate School)

Rok po skończeniu szkoły, Elvis był już sławny nie tylko w Stanach, ale i na świecie. Jak czytamy w książce FTD „Rebel With a Cause”, 23 września 1956 roku odwiedził Humes High School, wraz ze swoim przyjacielem Nickiem Adamsem. Złożył też osobistą wizytę swojej dawnej nauczycielce, Mildred Scrivener.

Szkole podarował nowy telewizor i nowe stroje dla drużyny Humes High Football.

Będąc w Humes High School, złożył osobistą wizytę swojej byłej nauczycielce - Mildred Scrivener - odwiedzając ją w klasie podczas prowadzenia lekcji