sobota, 31 sierpnia 2019

Jumpsuit - White King of Spades vel Arabian

Nazwa najczęściej spotykana:  White King of Spades Suit
Nazwa alternatywna:  White Arabian Suit
Inne nazwy:  White First 1973 Arabian Suit,  White Kitchen Sink Suit,  White Harlekin Suit,  White Memphis Suit,  White Stone King of Spades Suit,  White Multi Sequined Suit,  White Nail King Of Spades Suit,  White Ace of Spades Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Arabian
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 3
  • kombinezon - biały; z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików, czy nap; czerwone fałdy w rozcięciach nogawek; tors z przodu i z tyłu bogato zdobiony różnej wielkości i koloru kamieniami oraz malutkimi, stożkowymi, srebrnymi ćwiekami; w ten sam sposób ozdobiono boki kostiumu, od pach po krańce nogawek, a także ramiona i rękawy od linii kołnierza po mankiety; obrys wzoru utworzony z dwóch rzędów malutkich, stożkowych, złotych ćwieków; kołnierz napoleoński, zdobiony z wykorzystaniem takich samych elementów jak na reszcie kostiumu;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; zdobiony białymi, niebieskimi i czerwonymi kamieniami, a także malutkimi, stożkowymi, złotymi ćwiekami oraz czterema parami dużych złotych elementów (plus jedna para na klamrze), przypominającymi dwa grzyby leżące na boku i stykające się kapeluszami, z czarnym kółkiem po środku każdego z nich; dwa rzędy złotych łańcuchów;
  • peleryna - biała z czerwoną podbitką, zdobiona takimi samymi motywami jak kostium;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, czerwone, turkusowe, modrakowe, granatowe (możliwe inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 28 sierpnia 1973 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (pas oryginalny);
  • 30 sierpnia 1973 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (pas oryginalny);
  • 3 września 1973 roku, o godzinie 24:00 (Closing Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (pas oryginalny);
  • 9 lutego 1974 roku, o godzinie 24:00 (Closing Show), w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (pas oryginalny);
  • 10 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, w Roanoke Civic Center w Roanoke, VA (pas oryginalny);
  • 16 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, w Midsouth Coliseum w Memphis, TN (pas oryginalny);
  • 20 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, w Midsouth Coliseum w Memphis, TN (pas oryginalny);
  • być może już w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV (niepewna informacja);
  • prawdopodobnie podczas innych koncertów Sezonu 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nieznane);
  • prawdopodobnie podczas innych koncertów Sezonu 10 (od 26 stycznia do 9 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nieznane);
  • być może jeszcze w Sezonie 3 (od 16 do 27 maja 1974 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV (dokładne daty nieznane);

Opis:

Jeden z piękniejszych jumpsuitów Elvisa. Powstał przypuszczalnie w lecie 1973 roku, tuż przed lub już w trakcie Sezonu 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas, NV. Tak by przynajmniej wynikało z historyjki jaką możemy wyczytać w różnych źródłach. Ponoć Bill Belew bardzo się śpieszył z wykonaniem tego jumpsuitu, lecz nikt nie podaje dlaczego. Trochę to dziwne, bo Elvis miał wtedy sporo kostiumów do dyspozycji, więc na logikę, jeden mniej nie robił różnicy. Być może Elvis go widział w trakcie produkcji, spodobał mu się i koniecznie chciał go mieć na występy w Las Vegas, gdzie lubił robić premiery swoich nowych strojów (tam zdecydowaną większość z nich założył po raz pierwszy). 

Być może jest jeszcze inne wytłumaczenie tego pośpiechu, lecz ja go nie znam. Chociaż Bill Belew zmobilizował wszystkie siły w przygotowanie kostiumu, to ciągle nie docierały zamówione kamienie z Włoch (zdecydowaną większość kamieni szlachetnych do kostiumów pozyskiwano właśnie z Włoch, podobnie jak materiał, z którego były przygotowywane - włoską gabardynę), a czas naglił. Postanowił wykorzystać wszystkie resztki kamieni jakie znalazł, łącznie z tymi, jakie wypadły z wcześniejszych kostiumów Elvisa. Gdy wreszcie udało się dopiąć projekt, z uczuciem ulgi skomentował żartobliwie: "No! To wykorzystaliśmy wszystko, co tylko było możliwe, z wyjątkiem kuchennego zlewu". Trochę to bezsensowne, ale obrazuje desperację spowodowaną brakiem kamieni (to przede wszystkim, ale także metalowych elementów wykonanych z różnych kruszców) i naglącym czasem. Stąd właśnie wzięła się jedna z jego dziwnych nazw "White Kitchen Sink Suit".

W książce "Fashion for a King", autorstwa Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen (2011), czytamy tę samą kwestię, ale wypowiedzianą ustami Gene Doucette'a. Jednak to nie on tak powiedział, tylko Bill Belew, o czym można przeczytać w kilku innych źródłach. Poza tym kiedy powstawał ten jumpsuit, Gene Doucette nie zajmował się kamieniami (w sensie projektowym). Wszystkie projekty kostiumów Elvisa, na których nie ma haftów wyszły spod ręki Billa Belewa. W pierwszych latach swojej pracy u Billa Belewa w IC Costume Co., Gene Doucette zajmował się głównie przenoszeniem projektów Billa Belewa na kostiumy, czyli ich tworzeniem, w każdym razie w odniesieniu do garderoby scenicznej Elvisa. Dopiero w 1974 roku Bill Belew prawie całkowicie scedował na Gene Doucette'a również projektowanie ich wyglądu. Gene Doucette to stary kłamczuch, złapałam go na wielu kłamstwach. Korzysta z tego, że od wielu już lat jest jedyną żyjącą osobą zorientowaną w garderobie scenicznej Elvisa od strony projektowej. Wiele rzeczy sobie przypisuje, które nie były jego udziałem, tylko Billa Belewa. Aczkolwiek trzeba uczciwie przyznać, że zarówno jego projekty jak i hafty, to prawdziwy artyzm.  

W ogóle ten kostium ma bardzo wiele nazw. Inną jest "White Memphis Suit", która powstała w 1974 roku, z uwagi na to, że Elvis wystąpił w nim dwukrotnie w Midsouth Coliseum w Memphis, 16 i 20 marca 1974 roku, w ramach Trasy 11 (od 1 do 20 marca 1974 roku). W ostatnich latach nazwą tą najczęściej podpisywany na wystawach Graceland. Lecz najbardziej znany wśród fanów jest chyba jako "White King of Spades Suit" i "White Arabian Suit" (lub "White 1973 Arabian Suit").

Pierwszą z tych nazw zawdzięcza kartom klasycznym do gry, gdzie czarnowłosy król pik zwykle jest przedstawiany w równie zdobnych szatach. Chociaż moim zdaniem bardziej pasowałaby tu nazwa "White King of Clubs Suit", ponieważ Elvis miał niebieskie oczy, a mężczyznę o ciemnych włosach i jasnych oczach w taliach kart klasycznych symbolizuje właśnie król trefl, natomiast mężczyznę o ciemnych włosach i ciemnych oczach, król pik. Jeszcze jedna nazwa kostiumu nawiązuje do kart klasycznych, "White Ace of Spades Suit".

W obrysie zdobień "White Arabian Suit", podobnie jak później w "White Second Arabian Suit", dopatrzono się cech charakterystycznych dla arabskiego wzornictwa. Stąd właśnie człon "Arabian" w ich nazwach.

Wróćmy jeszcze do nazw, w których występuje człon "King of Spades". Początkowo "White King of Spades Suit" i podobne nazwy były zarezerwowane dla kostiumu "White Arabian Suit" z 1973 roku, a ten z 1974 nazywano "White Second Arabian Suit" lub "White Embroidered Arabian Suit". W pewnym momencie, z uwagi na podobieństwo zarysu wzoru, mniej zorientowani w kostiumach scenicznych Elvisa zaczęli stosować również do niego nazwę "White King of Spades Suit", która była alternatywną dla "White Arabian Suit" z 1973 roku. I tak powstał ten bałagan. Mało tego, w ostatnich latach nawet Graceland popełniło taką pomyłkę na jakiejś wystawie, chociaż w Londynie już się poprawili. Na wystawie zatytułowanej "Elvis at O2" (od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku), na tabliczce pod "White Second Arabian Suit" napisali "Embroidered King of Spades Jumpsuit", czyli podkreślili, że chodzi o wersję haftowaną. Dlatego te same nazwy dla wersji z 1974 roku zawsze podajemy albo z rokiem albo z wyróżnikiem "Embroidered" (haftowany).

Dziś wszystkie nazwy obu tych kostiumów w zasadzie są wspólne, stosowane wymiennie. Warto jednak zaznaczyć, że wcześniej "King of Spades" stosowano głównie do kostiumu z 1973, ponieważ chodziło o wyraźnie widoczne korony w haftach na torsie. Natomiast "Harlequin" do kostiumu z 1974 roku, z uwagi na wzór przypominający czapeczki arlekinów (błaznów). Spójrzcie na ostatnie zdjęcie na końcu postu.

Mówi się, że Elvis lubił "White Arabian Suit" i zakładał go wiele razy, lecz nie wszystkie daty są znane. Czasami można spotkać informację, że jego premiera wcale nie miała miejsca w Las Vegas, jakby to wynikało z pierwszej znanej daty kiedy w nim wystąpił, a już w Sezonie 2 w Sahara Hotel w Lake Tahoe (od 4 do 20 maja 1973 roku). Niestety, akurat ten sezon, to chyba największa biała plama jeśli chodzi o kostiumy Elvisa, znany jest zaledwie jeden jumpsuit, w którym tam wystąpił podczas koncertu 13 maja 1973 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), "White Stone Flame Suit" (zwany też "Red Flowers" lub "Fire"). Nie wiele lepiej jest w Sezonie 3 w Sahara Hotele w Lake Tahoe, z którego znane jest pięć kostiumów. Istnieje przypuszczenie, że właśnie tam założył "White King of Spades" po raz ostatni. W sumie nie znamy żadnej dokładnej daty koncertów Elvisa w Sahara Hotel w tym kostiumie, chociaż wiemy na pewno, że występował w nim w tamtym miejscu. Pytanie tylko czy w obu tych sezonach, czy tylko w jednym z nich. 

"White King of Spades Suit" wykonano prawdopodobnie w jednym egzemplarzu, w każdym razie nie trafiłam na żadną w pełni wiarygodną informację, która wskazywałaby, iż było ich więcej. Aczkolwiek należy pamiętać, że Elvis nosił go przez dwa lata, więc wykluczyć tego nie można. Pewna tendencja w nazewnictwie kostiumu mogłaby sugerować, że egzemplarz noszony w 1974 roku, to nie jest ten sam, który zakładał rok wcześniej. Są pewne spekulacje odnośnie kamieni, dopatrzono się kilku różnic, ale to można tłumaczyć na dwa sposoby - albo rzeczywiście były dwa kostiumy, albo różnice te powstały w wyniku uzupełniania kamieni, które wypadły w trakcie jego użytkowania, nie zawsze dobierając identyczne, jakie były tam wcześniej.

Gdzieś przeczytałam, że oba kostiumy "Arabian" powstały na bazie tego samego projektu, ale to błędna informacja. Być może Gene Doucette projektując "White Second Arabian Suit" wzorował się na "White Arabian Suit", ale "Arabian" z 1974 roku ma swój własny szkic projektowy, który można zobaczyć w poście omawiającym tenże jumpsuit.
 
Ponieważ Graceland nie ma oryginalnego pasa, na wszystkich zdjęciach widzimy ten kostium z pasem "White Multicolored Waterfall Belt" od jumpsuitu o tej samej nazwie. Z kolei na "White Multicolored Waterfall Belt" zakładają pas od kostiumu "White Stone Nail Studded Suit". Nie podoba mi się to, bo wprowadzają nas w błąd.

Gdzie jest oryginalny pas, który znamy ze sceny, nie wiem. Prawdopodobnie wydał go jeszcze Elvis za życia lub zniknął z Graceland tuż po jego śmierci, gdyż jak dowodzą zdjęcia, na "White Arabian Suit" zawieszają pas "White Multicolored Waterfall Belt" już od samego początku, przynajmniej od roku 1980, kiedy Graceland nie było jeszcze otwarte publicznie, tylko dla wybranych.

Jumpsuit "White King of Spades Suit" pokazywany był na różnych wystawach organizowanych przez Graceland, między innymi w starym i nowym Graceland, w Rock and Roll Hall Of Fame w Cleveland (Ohio) oraz na drugiej wystawie londyńskiej (od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku).

Replikę jumpsuitu "White King of Spades Suit" można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 3.900,- dolarów w wersji podstawowej (kostium plus pas) i za 5.275,- dolarów w wersji z peleryną.

Kostium "White Arabian Suit" i peleryna są w Graceland. Natomiast pasa nie mają. Prawdopodobnie ma go nadal Ginger Alden. Jedni mówią, że podarował go jej kiedyś Elvis, a inni, że sama go sobie "podarowała" wraz z kilkoma innymi rzeczami, ewakuując się z Graceland po jego śmierci.


*      *      *
*      *
*


Ex Post

Najświeższe ustalenia (z 16 listopada 2019 roku):

Jak potwierdza Krzysztof Potocki wprost z Graceland, jumpsuit wraz z peleryną jest tam nadal.
 
 
Ex Post

Ostatnie informacje (z 10 lipca 2021 roku):

W 2021 roku w ofercie sklepu firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit) pojawił się jumpsuit "White King of Spades Suit". Aczkolwiek od tego roku zmienili sposób prezentacji i nie ma już zdjęcia od tyłu.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (5 października 2021):

Jumpsuit "White King od Spades Suit" sfotografowany w Graceland w 1980 roku, a więc jeszcze przed otwarciem Graceland dla zwiedzających.

Jumpsuit "White King od Spades Suit" sfotografowany w Graceland w 1980 roku. Na trzecim zdjęciu po prawej widać go od tyłu (pelerynę)


Ex Post

Ostatnie ustalenia (25 października 2021 roku):

Trafiłam na jedną z tych starszych list jumpsuitów, całkiem ciekawą i dość rzetelną. Podano w niej, że Elvis miał do tego kostiumu również drugi pas "White King of Spades Second Belt"! Niestety, nie wiem jak wyglądał.

Jeśli ta informacja polega na fakcie, to prawdopodobnie był też drugi egzemplarz tego kostiumu.

Podano w niej również, że kiedyś Elvis założył na scenę pas "White Arabian King of Spades Belt" (ten pierwszy) do jumpsuitu "White Inca Gold Leaf Suit", aczkolwiek osobiście nie znam żadnego zdjęcia, które by to dokumentowało, więc nie wiem czy rzecz polega na fakcie.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (11 grudnia 2022 roku):

Kostiumy Elvisa, to ciągle niekończąca się opowieść. W jednym z klipów znalazłam zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White King of Spades Suit" i ... nieznanej pelerynie?

Ja ją już kiedyś widziałam. Miałam nawet jej kolorowe zdjęcia na jakimś człowieku, który miał na sobie nieznany mi jumpsuit. Jeśli chodzi o jumpsuit, to zupełnie go nie pamiętam, tylko tyle, że był biały, ale na pewno miał jakieś zdobienia. Natomiast peleryna utkwiła mi w pamięci z uwagi na nutki i literkę "S", na którą się zastanawiałam, co może oznaczać. Niemniej uznałam, że to jakiś kolejny twór "Elvis Style" i wykasowałam zdjęcia.

Nie sądzę by ten gość miał na sobie oryginalny, nieznany nam jumpsuit Elvisa. Co się tyczy peleryny, teraz już sama nie wiem, w kontekście tego zdjęcia z klipu. Kiedy miałam te kolorowe zdjęcia uznałam, że peleryna nie jest nawet w stylu Elvisa, ponieważ zdobienia były tylko na skraju, to znaczy na bokach peleryny, reszta była biała. Tymczasem peleryny Elvisa albo mają całkowicie gładki wierzch (jest ich tylko kilka), albo mają rozplanowane zdobienia na całości (prawie wszystkie). Nie pamiętam koloru jej podbitki, coś mi się kojarzy, że była czerwona, lecz mogłam się teraz zasugerować kolorem podbitki "White King of Spades Cape".

Zdjęcie w klipie wyświetla się przez jakieś półtorej sekundy, więc trudno zrobić nawet jakieś sensowne zrzuty ekranu. W dodatku jest tylko tłem, przez które przewijają się tytuły utworów. Wybrałam trzy, najmniej zasłaniające fragmenty zdobień.

A może to wcale nie jest ta peleryna, którą widziałam wcześniej, tylko jak nietypowa marynarka?

Elvis na scenie w jumpsuicie "White King of Spades Suit" i nieznanej pelerynie lub z narzuconą nietypową marynarką(?), wdziankiem(?), narzutką(?) (nie wiem jak to nazwać). Poniżej grafika z zaznaczonymi sugestiami. To 3 września 1973 roku, Hilton Hotel w Las Vegas

I nie wiem, co o tym sądzić. Lewa strona sugeruje pelerynę, prawa coś z rękawami. Te dwie ciemne kreseczki w pionie, widoczne na skraju, wyglądają jak ozdobne dziurki na guziki. Z drugiej strony jeśli przyjmiemy, że jest tak faktycznie, to mamy tu żeńskie zapięcie, z prawej na lewo!

Nic nie pasuje, w żadną ze stron. Może ktoś z was ma jakiś pomysł, albo inne zdjęcie z tym samym, tajemniczym elementem stroju?


Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 grudnia 2022 roku):

W 2022 roku, firma B & K Costume Co. dodała do swojej oferty kilka replik kostiumów Elvisa, których nie było we wcześniejszych latach, a także inne wersje dodatków, jak pasy i peleryny. Jednym z nich jest pleryna do "White King of Spades Suit".

Na pierwszy rzut oka wygląda jak poprzednia, lecz gdy się przyjrzymy, widać kilka istotnych różnic.

Kolejna wersja repliki peleryny do jumpsuitu "White King of Spades Suit", która pojawiła się w ofercie sklepu firmy B & K Costume Co. w 2022 roku

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White King of Spades Suit" oraz peleryny i pasa do niego dedykowanych, jakie można zakupić w sklepie firmy  B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White King of Spades Suit", jaką od 2021 roku można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. 

Całkiem dobra replika jumpsuitu "White King of Spades Suit" oraz pasa do niego, z firmy Pro Elvis Jumpsuit (wyrobili się, wcześniej ich repliki były fatalne)

Rzekomo zdjęcie oryginalnego pasa do jumpsuitu "White King of Spades Suit", który aktualnie znajduje się w prywatnych rękach

Oryginalna peleryna dedykowana do jumpsuitu "White King of Spades Suit", prezentowana na różnych wystawach. Ostatnie, najświeższe zdjęcie zostało zrobione 10 listopada 2019 roku przez Krzysztofa Potockiego

Tutaj ponoc też zdjęcia oryginalnej peleryny dedykowanej do jumpsuitu "White King of Spades Suit". Moje wątpliwości, czy to oryginał budzi tylko to, że jest rozłozona na podłodzie. Mimo iż zdjęcia są olbzymie, to nie mam żadnego innego zdjęcia rozłożonego oryginału, wię nie mogę porównać

Pakowanie do pudła peleryny dedykowanej do jumpsuitu "White King of Spades Suit", po wystawie w Chicago

Duże zbliżenie na jumpsuit "White King of Spades Suit", dzięki któremu dokładnie widać prążkowaną strukturę matriału. Bardzo dobrze widać też kamienie, okucia i napy

Jumpsuit "White King of Spades Suit" pokazywany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland, między innymi w starym i nowym Graceland, w Rock and Roll Hall Of Fame w Cleveland (Ohio) oraz na drugiej wystawie londyńskiej (od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku). Ponieważ Graceland nie ma oryginalnego pasa, na wszystkich zdjęciach widzimy ten kostium z pasem "White Multicolored Waterfall Belt" od jumpsuitu o tej samej nazwie. Przedostatnie zdjęcie zrobiono na Elvis Birhday Celebration w 2014 roku, ale nie wiem czy to jest oryginał. Ostatnie, najświeższe zdjęcie zostało zrobione 10 listopada 2019 roku przez Krzysztofa Potockiego

Elvis w jumpsuicie "White King of Spades Suit" poza sceną. Tutaj na backstage z J. D. Sumnerem i kwartetem gospel The Stamps

Elvis w jumpsuicie "White King of Spades Suit" poza sceną. Elvis z grupą fanów na backstage Hilton Hotel w Las Vegas (NV), przed koncertem Dinner Show, 28 i 30 sierpnia 1973 roku. Górny kolaż jest z 28 sierpnia 1973 roku, a dolne zdjęcie z 30 sierpnia 1973 roku. Na kolażu od lewej: Christine Colclough (London), Barbara Jenkins (Gloucester), ELVIS, Linda Ashmead (Gloucester). Na zdjęciu dolnym, Delores i Alan Bigelow

Elvis w jumpsuicie "White King of Spades Suit" ("White Arabian Suit") i pasie do niego dedykowanym podczas występów na scenie

Zdjęcia z koncertu w Hilton Hotel w Las Vegas, z dnia 3 września 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), na którym Elvis wystąpił w jumpsuicie "White King of Spades Suit". Na scenę wniósł go na plecach Lamar Fike (Memphis Mafia), a Elvis na swoich plecach miał małpkę 

Strona z książki "Elvis jumpsuits all acces" (2007), na której zaprezentowano jumpsuit "White King of Spades Suit"

Porównanie replik obu kostiumów, "White Arabian 1973 Suit" ("White King of Spades Suit") i "White Arabian 1974 Suit" ("White Embroidered Arabian Suit"). Na kostiumie z 1973 roku wyraźnie widać dwie korony na torsie, ustawione bokiem, tak jakby leżały. W tym samym miejscu na jumpsuicie z 1974 roku widać szpice z pomponikami, charakterystyczne dla czapeczek arlekinów (błaznów) 

P. S.

Większość zdjęć można zobaczyć w rzeczywistym (większym rozmiarze) po ich otwarciu w nowym oknie.