piątek, 26 lipca 2019

Eskorta dla "Gold Lame Suit"

Kostiumy Elvisa mają nie tylko wartość historyczną, dla fanów również emocjonalną. Lecz nie tylko. Mają też dużą, realną wartość finansową. Dlatego ilekroć Graceland wysyła kostiumy na inne wystawy, podejmuje specjalne środki ostrożności.

W 2014 roku wiele pamiątek po Elvisie, w tym kostiumy, trafiło za ocean, do Europy. Dokładnie do Londynu w Wielkiej Brytanii, gdzie w O2 Arena, 12 grudnia 2014 roku, otwarto wystawę zatytułowaną "Elvis at The O2", która miała trwać do 31 sierpnia 2015 roku. Jednak zainteresowanie było tak duże, że przedłużono ją aż do 10 stycznia 2016 roku. To była pierwsza wystawa w Londynie. Druga "Elvis On Tour" miała miejsce nieco poźniej i trwała od 3 listopada 2017 roku do 6 lutego 2018 roku.

Zdecydowana większość eksponatów była tam przez cały czas jej trwania, ale część z nich wymieniano. Przywożono też nowe na okres krótszy czasowo. Jednym z takich obiektów wystawowych był "Gold Lame Suit", sławny kostium sceniczny Elvisa z 1957 roku. Więcej o tym kostiumie przeczytacie w poście: "Złote garnitury Elvisa".

"Gold Lame Suit" przywiózł osobiście z Graceland do Londynu dyrektor wystawy, Kevin Kern, w specjalnej pancernej walizce, 9 kwietnia 2015 roku.  Na lotnisku przejęła go wraz z cennym bagażem ("Gold Lame Suit") specjalna ochrona, po czym opancerzonym autem odtransportowała do obiektu O2 w Londynie.  Tam czekała już kolejna ochrona i dwóch wojskowych. 

"Gold Lame Suit" wystawiono trzy dni później, w niedzielę 12 kwietnia 2015 roku, gdzie pozostał tylko przez dwa miesiące. Potem powrócił do Graceland. 

Co ciekawe kostium eksponowano poza gablotą, ale zawsze stało przy nim dwóch żołnierzy. Ci, których widać na zdjęciach są ze służb spadochronowych.

9 kwietnia 2015 roku kostium "Gold Lame Suit" został przywieziony do Londynu na wystawę "Elvis at O2" (nazywana też "The Exhibition of His Life") przez dyrektora z Graceland, Kevina Kerna

Kostium "Gold Lame Suit" na wystawie "Elvis at O2" w Londynie, która trwała od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku. Przy kostium przez cały czas wystawy stało dwóch żołnierzy (w godzinach jej otwarcia) 

P. S.
Wszystkie zdjęcia po otwarciu pokażą się w dużo większym rozmiarze.


niedziela, 21 lipca 2019

Jumpsuit "Red Powder Suit" - sensacja, czy mistyfikacja?

(dawny Suplement nr  6 do pierwszej Listy jumpsuitów)

Nazwa najczęściej spotykana:  Red Powder Suit
Nazwa alternatywna:  Red Nail Suit
Inne nazwy:  (nie ustalono)
Linia / Seria:  Karate Style / Powder
Kolor wiodący:  czerwony (w zasadzie malinowy)
Linia kolorystyczna:  biała
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - czerwony, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; krawędź kołnierza oraz rozcięcie na torsie wykończone dużymi metalowymi oczkami, wypełnionymi białym materiałem; białe fałdy w nogawkach; kołnierz napoleoński;  
  • pas - biały, szeroki, skórzany, z metalowymi kulistymi elementami różnej wielkości oraz malutkimi napami; pod największymi elementami czerwone podkładki; dwa rzędy równych łańcuchów średniej grubości z brązu;
Ilość egzemplarzy:  (nie ustalono);
Chustki dla publiczności:  (nie ustalono);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • jeśli w ogóle, to najprawdopodobniej w 1972 roku; 

Opis:

Trafiłam kilka dni temu na klip z Elvisem między innymi w jumpsuicie "Red Pinwheel Suit", z 1972 roku. Kiedy byłam mniej więcej w połowie oglądania skonstatowałam, że coś mi się nie zgadza. Cofnęłam. Potem jeszcze raz i jeszcze raz ... 

Jednak nie miałam omamów. Przez zaledwie dwie sekundy oglądałam Elvisa w ... "Red Powder Suit"! W zasadzie to raczej kolor malinowy, czyli czerwień w tonacji różowej.

Poniżej właśnie ten klip, na którym Elvis do połowy teoretycznie jest w "Red Pinwheel Suit". Najpierw spójrzcie na minuty od 0:30 do 1:34 i obserwujcie wzór na pelerynie. Potem na minuty od 1:35 do 1:38 i znowu przyjrzyjcie się jaki wzór widać na pelerynie! Identyczny jak na "Blue Powder Cape"! A nie taki jak na "Red Pinwheel Cape" i reszcie tej serii (jest jeszcze biały i czarny "Pinwheel").


W kwietniu 1972 roku Robert Abel nakręcił 40 godzin filmu z różnych występów Elvisa, które dotąd nigdy nie zostały wydane. Migawki z tego materiału zamieszczono właśnie w tym klipie, który pojawił się na YouTube niecały rok temu (22 sierpnia 2018 roku)

Peleryna "Blue Powder Cape" i Elvis na scenie w jumpsuicie "Blue Powder Suit" 

Peleryna "Red Pinwheel Cape" i Elvis na scenie w jumpsuicie "Red Pinwheel Suit"

W pierwszej chwili po tym odkryciu, przyszło mi na myśl, że być może przymierzano się do czerwonej wersji "Powder" i nawet poczyniono już pierwsze kroki szyjąc pelerynę, a Elvis po prostu wykorzystał ją pewnego dnia na scenie do jedynego czerwonego kostiumu jaki kiedykolwiek miał. Przyjrzałam się jumpsuitowi, właściwie fragmentom nogawek widocznym poniżej peleryny, wtedy zauważyłam, że na pewno nie są to nogawki od "Red Pinwheel Suit", tylko od "Red Powder Suit", ponieważ nie ma na nich tych charakterystycznych złotych wiatraczków!

Pozostaje pytanie jak w tytule - sensacja, czy mistyfikacja?

Możliwości są trzy:
  • Elvis miał "Red Powder Suit" i wystąpił w nim na scenie,
  • Elvis nie miał "Red Powder Suit", lecz ktoś zadał sobie wiele trudu w przekolorowaniu filmiku, aby wyglądało tak, jakby miał,
  • Elvis w rzeczywistości jest na scenie w "Blue Powder Suit", ale czerwone filtry oświetlenia scenicznego zrobiły swoje. 
Nie jestem fachowcem od oświetlenia, ale z tego co czytałam, w latach 70. raczej nie osiągnięto by takiego jednolitego efektu przekłamania koloru kostiumu wyłącznie z pomocą świateł sceny. Byłoby to możliwe tylko przy użyciu światła punktowego (koło świetlne, otaczające punkt, przedmiot lub osobę) z czerwonym filtrem, którego tutaj nie widać. Dlatego trzecią opcję odrzucam. Natomiast pierwsze dwie są możliwe.

Jeśli chodzi o pierwszą, to wiem, że rozważano kilka razy inne czerwone kostiumy, ale nie wiem czy akurat ten ("Red Powder Suit"). Z kolei jeśli chodzi o drugą, to dzisiejsze możliwości koloryzacji filmów są olbrzymie, więc jeśli ktoś miał dostęp do właściwych narzędzi i oprogramowania, a także posiadał odpowiednie umiejętności, spokojnie mógł to uczynić.

Zatem pytanie - Sensacja, czy mistyfikacja? - pozostaje otwarte.

Muszę tu jeszcze wspomnieć o samym klipie. Ma zaledwie niecałe trzy minuty i prezentuje migawki z około czterdziestu godzin filmowych, jakie Robert Abel nakręcił podczas różnych występów Elvisa w kwietniu 1972 roku (On Tour 5 - od 05 kwietnia do 19 kwietnia 1972 roku), na scenie i na backstage. Jego personalia zupełnie nic mi nie mówią. Dostęp do artysty na backstage zwykle ma niewiele osób, więc myślę, że Robert Abel był osobą funkcyjną (w sensie pracującą przy koncercie). Prawdopodobnie jest jednym z fanów, którzy bywali na wielu koncertach i w związku z tym byli zapraszani na backstage, czy do garderoby Elvisa.

Widziałam już wcześniej trzy zdjęcia Elvisa w "Red Powder Suit", ale w swoich zbiorach mam tylko jedno. Kiedyś byłam przekonana, że to fałszywki i wszystkie wykasowałam. Tak przynajmniej wszędzie podawano. Być może było to znowu kolejne błędne przekonanie fanów, dziś jestem już bardziej ostrożna zanim wcisnę "delete", ponieważ mam już dużo większą wiedzę na temat kostiumów niż kiedyś. Jeśli chodzi o to konkretne zdjęcie, które załączyłam, chyba faktycznie nie jest oryginalne tylko przekolorowane. Gdzieś podano, że to znowu "dzieło" Seana Shavera, ale nie udało mi się tej informacji potwierdzić, podobnie jak innej, według której zdjęcia Elvisa w "Red Powder Suit" miał umieścić w jednym ze swoich albumów. Jeśli to prawda, to być może wiedział coś więcej o tej wersji "Powder" i dlatego tak postąpił. Z tego co wiem, Sean Shaver jeśli już uciekał się do takich przeróbek zdjęć, to zawsze miał jakiś powód po temu.

Jedno ze zdjęć, które rzekomo znalazło się w jednym z albumów Seana Shavera, omówiłam już kiedyś w poście "Fałszywe jumpsuity". I znowu się zastanawiam, czy Sean Shaver nie miał czasem lepszej wiedzy na temat kostiumów Elvisa, niż my.

Jeśli chodzi o to konkretne zdjęcie, to czerwona wersja na nim widoczna jest identyczna z niebieską, a nie taka jak na posterze poniżej. 
 

Poster reklamowy, na którym widzimy Elvisa w "White Powder Suit" lub jednak w "Blue Powder Suit", tylko kolor wyblakł na plakacie i w "Red Powder Suit"

Kiedyś znalazłam to zdjęcie postera, na którym Elvis był w białym i czerwonym jumpsuicie "Powder", aczkolwiek są na nim nie zdjęcia tyko grafiki. Poster był opisany jako oryginalny materiał reklamowy z 1977 roku, co mogło akurat wynikać z niewiedzy autora, gdyż "Powder", to kostium z 1972 roku i nie sądzę żeby taki wizerunek pojawił się na materiałach reklamowych z 1977 roku. Chociaż, teoretycznie mógł posłużyć do reklamy jakiegoś wydarzenia nawiązującego do 1972 roku lub wydawanej właśnie płyty z materiałem z tego okresu.

Kiedy przyjrzymy się plakatowi, zauważymy, że zarówno biały jak i czerwony "Powder" nieco odbiega wzornictwem od "Blue Powder Suit", jaki znamy dość dobrze z materiałów zdjęciowych i filmowych. Pytanie, czy to fantazja rysownika, czy oparł się na rzeczywistych zdjęciach tych kostiumów?

Na przykład czerwony "Powder" ma kwadratowe oczka o zaokrąglonych rogach (w "Blue Powder Suit" były okrągłe) nie tylko w rozcięciu na torsie i na kołnierzu, ale także na spodzie rękawów. Z kolei mankiety rękawów są rozcięte, ale nie mają guzików. Natomiast biały, jest dość wierny niebieskiemu. Tak szczerze mówiąc, to nawet nie wiem, czy nie był to właśnie niebieski "Powder", który po latach po prostu wypłowiał na plakacie.

Co możemy powiedzieć o samym stroju? W sumie na razie niewiele. Prawdopodobnie nie był taki czysto czerwony jak "Red Pinwheel Suit", tylko bardziej malinowy (czerwień przełamana różem). Peleryna była identycznie zdobiona jak ta od "Blue Powder Suit", ale w jakim kolorze była podbitka i linia kolorystyczna, nie wiadomo. Być może też biała, chociaż z drugiej strony już miał jeden kostium czerwony z białą linią kolorystyczną, więc trudno powiedzieć. Fałdy w nogawkach też były, bo to widać, ale koloru niestety nie. Jakość materiału nie pozwala też ocenić koloru wypełnień w oczkach na kołnierzu (tych na torsie nie widać w tym ujęciu).

*    *    * 
*    *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (21 lipca 2019 roku):

Robert Abel był animatorem, amerykańskim pionierem efektów wizualnych, animacji komputerowej i mediów interaktywnych. W 1972 roku był producentem filmu dokumentalnego "Elvis On Tour" oraz wespół z Pierre Adidge także jego reżyserem i autorem scenariusza, z ramienia MGM (Metro Goldwyn Mayer). Zupełnie nie wiem dlaczego wcześniej nie skojarzyłam tego nazwiska, choć wielokrotnie sprawdzałam informacje o "Elvis On Tour" (między innymi kiedy tworzyłam listę filmów z udziałem Elvisa).

Miał czterdzieści dodatkowych godzin filmów z występów Elvisa w kwietniu 1972 roku, jakich dotąd nigdy nie upubliczniono, a które to nie znalazły się też w "Elvis On Tour". Pytanie kto teraz jest ich właścicielem, ponieważ Robert Abel zmarł już dawno temu (23 września 2001 roku) i kiedy je wreszcie zobaczymy?


Ex Post

Ostatnie ustalenia (24 lipca 2019 roku):

A jednak mistyfikacja. W każdym razie jeśli chodzi o materiał filmowy. Krzysztof Potocki przejrzał dla nas materiały filmowe z koncertów w 1972 roku i znalazł ten sam fragment, tylko w "Blue Powder Suit". Zobaczcie zdjęcia na końcu postu.

Tylko pytanie kto tym razem odpowiada za tą mistyfikację? Osoba, która umieściła film niespełna rok temu na YouTube, czy sam Robert Abel? Producent "Elvis On Tour" nie żyje już od wielu lat (zmarł 23 września 2001 roku). W związku z tym, zastanawiam się dlaczego ten materiał pojawił się dopiero teraz i kim jest osoba, która umieściła go na YouTube. Być może zwykły oszust, który dla uwiarygodnienia materiału, tylko go tak opisał? Jakiś kolejny gatheringite?!

Niemniej trzeba tu powiedzieć, że o jumpsuicie "Powder" w wersji czerwonej, mówi się już od lat. Są nawet zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, aczkolwiek ciągle to tylko fałszywe przeróbki. Być może istniał "Red Powder Suit" z peleryną, ale póki co, dotąd tego nie udowodniono. W każdym razie ciągle jest zbyt dużo informacji, żeby je lekceważyć, a z drugiej strony każdy materiał jaki się pojawia, okazuje się przeróbką z "Blue Powder Suit".


Ex Post

Ostatnie ustalenia (8 sierpnia 2020 roku):

Jakiś czas temu w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiła się replika kostiumu "Red Powder Suit", z pasem i peleryną, ale nie w części ze stałą ofertą, tylko na stronie galerii sklepu. Zdjęcia poniżej.

Na replice pasa brak malinowego tła pod dużymi okrągłymi okuciami, tam gdzie w "Blue Powder Suit" jest błękitne. W replice pasa do "Blue Powder Suit" też nie ma błękitnego tła w tych miejscach. Widocznie przy replikach firma zrezygnowała z tych kolorowych elementów pasa (tła pod okrągłymi okuciami).

Jeśli chodzi o kolor, to kostium nazywany jest przez nich "Pink Powder Suit", co jest bardziej adekwatne niż nazywanie go czerwonym, ponieważ to dokładnie kolor malinowy, czyli czerwień z tonacji różu.


Replika jumpsuitu "Red Powder Suit", wraz z pasem i peleryną, ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.
 
*
*    *
*    *    *


Zdjęcia Elvisa na scenie w jumpsuicie "Red Powder Suit", wykadrowane z klipu udostępnionego na YouTube, z materiałami Roberta Abla, autora i właściciela czterdziestu godzin materiałów filmowych z On Tour 5 (od 05 do 19 kwietnia 1972 roku)

Zdjęcie Elvisa w "Red Powder Suit", które znalazło się w jednym z albumów Seana Shavera. Obok, dla porównania, Elvis w "Blue Powder Suit". Jednak w przypadku tej fotografii, prawdopodobnie przekolorowano kostium z błękitu na czerwony, o czym pisałam już w poście "Fałszywe jumpsuity"

Materiał porównawczy, który wyszukał dla nas Krzysztof Potocki, fan specjalizujący się w koncertach Elvisa

P. S.

Wszystkie zdjęcia po otwarciu w nowym oknie ukażą się w większym rozmiarze.

Jumpsuit "Red Powder Suit", został wcześniej omówiony w Suplemencie nr 1 do Listy jumpsuitów, zatytułowanym "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity", pod numerem "Jumpsuit # 10". 

czwartek, 4 lipca 2019

Jumpsuit - Metal Eye

Nazwa najczęściej spotykana:  White Metal Eye Suit
Nazwa alternatywna:  White Metal Eyelet Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 2
  • kombinezon - biały, prosty; rękawy w szpic z rozcięciem; bez fałd w nogawkach spodni; na spodach rękawów dwa rzędy nap tunelowych od pach do krańce rękawów; kołnierz napoleoński;
  • pas I - biały, szeroki, materiałowy, z dwoma rzędami dużych, srebrnych nap tunelowych na całej długości; obustronnie zakończony szerokimi materiałowymi frędzlami (po pięć z każdej strony), z jednym rzędem dużych srebrnych nap tunelowych na każdym frędzlu;
  • pas II - czerwona makrama o niejednorodnym i nierównomiernym splocie, zakończona czterema grubymi frędzlami z każdej strony, na których końcach znajdują się wielkie pompony;
Ilość egzemplarzy:  raczej jeden;
Chustki dla publiczności:  białeczerwone, stalowo-niebieskie (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Belew IC International Costume Co.
Używany na koncertach:
  • 14 sierpnia 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show) International Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas);
  • 19 sierpnia 1970 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show) International Hotel, Las Vegas, NV (oryginalny pas);
  • 6 września 1970 roku, o godzinie 3:00 (Extra Show) International Hotel, Las Vegas, NV (pas "Red Macrame Belt") (to raczej błędne wskazanie - patrz Ex Post z 3 października 2024 roku);
  • 13 września 1970 roku, o godzinie 20:30, Curtis Hixon Hall, Tampa, FL ("Red Macrame Belt");
  • podczas innych koncertów w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV (dokładne daty nieznane)

Opis:

Prawdopodobnie został wykonany tylko w jednym egzemplarzu, aczkolwiek tak często zmienia swoją lokalizację na wystawach, iż można odnieść wrażenie, że Graceland ma również drugą sztukę.

To jeden z tych prostych, wczesnych kostiumów Elvisa. Czy Elvis dał jakieś wskazówki Billowi, co do wyglądu tego jumpsuitu, nie wiem. Nie sądzę, to był jeszcze okres, gdy wygląd kostiumów w większości był wyłącznie wizją projektanta, chociaż w zasadzie Elvis od samego początku swojego powrotu na scenę wpływał na ich wygląd, najpierw na krój, później także na zdobienia. Niemniej nie dotarłam do żadnych informacji na ten temat, więc nie wiem czy moje domniemania są słuszne.

Swoją premierę miał 14 sierpnia 1970 roku podczas koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show) w International Hotel w Las Vegas (NV). W Sezonie 3 w International Hotel w Las Vegas (NV), Elvis zaczął nosić nową partię jumpsuitów, do której oprócz "White Metal Eye Suit" należały: "White Chain Suit", "White Red Y Ladder Suit", "White Ladder Suit", "White Concho Suit", "White Fringe Suit", "White Lace Suit", "White Ribbed Suit", "White Apache Suit".

Rok 1970 jest ciekawy dla garderoby scenicznej Elvisa. Po pierwsze z powodu ukształtowania się jednoczęściowych kombinezonów - jumpsuitów. Po drugie z uwagi na poszukiwanie nowych rozwiązań odnośnie pasów. Po pasach wzorowanych na karate, jakie Elvis użytkował w 1969 roku, pojawiły się makramy, które będzie nosił przez najbliższe trzy lata, a jednocześnie poszukiwano innych rozwiązań. Tak pojawiły się pasy typu szarfy - dwie materiałowe do "White Apache Suit" i właśnie do "White Metal Eye Suit", a potem jeszcze jedna skórzana do "White Red Ladder Suit". Jednak to rozwiązanie chyba nie przypadło Elvisowi do gustu, ponieważ pasy-szarfy skończyły się jeszcze w 1970 roku, czyli w tym samym, w którym co dopiero się pojawiły. Być może okazały się mało praktyczne, ponieważ przy jego dynamicznym zachowaniu na scenie luzowały się i musiał je często poprawiać.

Jumpsuit "White Metal Eye Suit", jest chyba najskromniejszym kostiumem Elvisa. Nie ma zdobienia ani w rozcięciu na torsie, ani na kołnierzu. Nie ma też fałd w nogawkach. Jedyny element zdobniczy to dwa rzędy metalowych nap tunelowych na spodzie rękawów.

Mamy zdjęcia prawdopodobnie tylko z trzech występów Elvisa w tym kostiumie, chociaż znamy tylko dwie konkretne daty, ale wiemy, że miał go na sobie więcej razy. Raz wystąpił w oryginalnym pasie, za drugim razem w "Red Macrame Belt", który znamy również z innych kostiumów. Czy podczas innych występów w "White Metal Eye Suit" Elvis korzystał też z innych pasów, nie wiemy. Całkiem możliwe, bo był to okres, w którym zmieniał pasy jak przysłowiowe rękawiczki. Zresztą do samego końca lubił kombinacje z tym elementem garderoby (patrz "Zestawienie wzajemne pasów i kostiumów").

Właścicielem oryginalnego "White Metal Eye Suit" przypuszczalnie ciągle jest Graceland, aczkolwiek kostium tak często zmienia swoje miejsce, że trudno za nim nadążyć. Wygląda to tak jakby po świecie krążyły dwa egzemplarze. Ostatnie zdjęcie, na które udało mi się trafić było z Emiratów Arabskich, ale wcześniej kostium był pokazywany w różnych miejscach w Europie i Ameryce (głównie) oraz w Azji i Afryce.

Próbowałam przeanalizować daty zdjęć z wystaw. Gdyby w tym samym czasie pojawił się w dwóch różnych miejscach, mielibyśmy potwierdzenie, że wykonano go w dwóch egzemplarza. Niestety zdjęcia z wystaw w sieci są rzadkością i z tych dat, do których dotarłam, nic takiego nie wynikało. Jednak całkiem sporo źródeł wspomina iż prawdopodobnie były dwie sztuki "White Metal Eye Suit". Wielka szkoda, że w tej kwestii nie można liczyć na żadną pomoc z Graceland.

W jednym z materiałów wspomniano:
"Kilka lat temu podobny kostium bez dostrzegalnego zamka błyskawicznego i pasa, został wystawiony w Hard Rock Café w Las Vegas, z widoczną etykietą IC Costume Company. Nie jest pewne, czy Elvis miał dwie różne wersje tego kostiumu, ale jest to możliwe".
Zamek może i nie był widoczny, ale z pewnością był, bo to było jedyne rozwiązanie jakie stosowano w jumpsuitach od początku do końca. Jeśli rzeczywiście były dwa kostiumy, to pas mógł być tylko jeden i znajdował się wtedy przy drugim egzemplarzu. Nie znam zdjęcia z wystaw samego jumpsuitu bez pasa, ale i w ten sposób musiał być eksponowany, ponieważ przez jakiś czas w Graceland na puchatym łożu prezentowano kamizelki "Cisco Kid" i/lub pas "White Metal Eye Belt". Notabene zdjęcie oryginału, które załączyłam, zostało wykadrowane właśnie z tej ekspozycji na włochatym łożu ustawionym w Racquetball Building.

Na szczęście w przypadku tego kostiumu skojarzenia fanów były bardzo podobne i nie nawymyślano zbyt wielu nazw. Praktycznie funkcjonują tylko dwie, niewiele się od siebie różniące: "White Metal Eye Suit" i "White Metal Eyelet Suit", które niewątpliwie wzięły się od jedynego elementu zdobniczego widocznego na kostiumie - metalowych nap tunelowych.

Repliki jumpsuitu "White Metal Eye Suit" przez lata nie było w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Pojawiła się dopiero pod koniec 2018 roku, jak repliki kilku innych kostiumów, których wcześniej u nich w ofercie też nie było. Można go nabyć za 1.300,- dolarów z pasem "White Metal Eye Belt".

Istnieje podejrzenie, że mogą istnieć materiały filmowe z obu tych znanych z dat koncertów, ponieważ na obu były aktywne kamery MGM. Dlaczego jeszcze nie pojawił się żaden materiał, nie wiemy. Mówi się, że albo jest celowo wstrzymywany, albo został niefrasobliwie zniszczony, co się już wielokrotnie zdarzało.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (26 października 2019 roku):

Jumpsuit nadal jest w Hard Rock Cafe w Hollywood w Los Angeles. Informacja z ostatniej chwili od Krzysztofa Potockiego, który wczoraj widział go tam osobiście.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (7 marca 2022 roku):

Niestety, nieznajomość kostiumów Elvisa, generuje całą masę przekłamań. Poniżej jedno z nich i to podwójne, jakby można było powiedzieć, gdyż dotyczy aż trzech kostiumów: "White Metal Eye Suit", "White Concho Suit" i "White Blue Aqua Vine Suit".

Trzy kostiumy: "White Metal Eye Suit", "White Concho Suit" i "White Blue Aqua Vine Suit", które ze sobą pomieszano

Na Pinterest, niejaka Susan Bass, umieściła zdjęcie Elvisa w jumsuicie "White Blue Aqua Vine Suit", a obok dodała opis (znaleziony prawdopodobnie na Facebooku), w postaci cytatu człowieka o nazwisku Larry Ditchburn. Pisze on tak: 
"Jest to jeden z dwóch kombinezonów Metal Eye, który był noszony przez Elvisa we wczesnych latach 70-tych i ten, który był na okładce pudełka płyt LP. Dostałem go od Feltona Jarvisa pod koniec lat 70-tych. Jest nadal poplamiony potem pod pachami. Jeden egzemplarz znajduje się w Graceland, a ten jest drugim z tych dwóch. Elvis miał go na sobie na scenie w TTWII, ale jak dotąd ukazało się tylko 5 zdjęć i czekamy na materiał filmowy, który zarejestrowała wytwórnia MGM". FB
Prawdopodobnie Susan Bass, która zamieściła ten cytat obok zdjęcia, nie miała wiedzy o kostiumach Elvisa. Z całą pewnością wypowiedź Larry'ego Ditchburna nie odnosi się do jumpsuitu "White Blue Aqua Vine Suit", gdyż materiał TTWII pochodzi z 1970 roku, a wspomniany kostium z 1973 roku.

Prawdopodobnie nie chodzi tu też o jumpsuit "White Metal Eye Suit", bo chociaż pochodzi z 1970 roku, to nie znalazłam go na okładce żadnego z wydań TTWII. Od 1970 roku do dziś, było ich całkiem sporo na różnych nośnikach i wydaniach, od pojedynczej płyty LP, poprzez kasetę magnetofonową, po wielopłytowe boxy CD i DVD, na większości okładek TTWII Elvis jest w jumpsuicie "White Concho Suit". Jak sądzę to właśnie o tym kostiumie pisze Larry Ditchburn.

Aczkolwiek z tego wynika, że Larry Ditchburn też nie jest obeznany z kostiumami Elvisa, skoro podaje nazwę "Metal Eye", zamiast "Concho", a to dwa różne kostiumy. Ich jedyne cechy wspólne to biały kolor i okrągłe, metalowe elementy zdobnicze. W "White Metal Eye Suit" są to małe napy tunelowe (jak oczka do sznurowadeł), a w "White Concho Suit" duże, metalowe krążki.

Z jakiegoś powodu nazwa jumpsuitu "Metal Eye" w opisie Larry'ego Ditchburna, skojarzyła się Susan Bass z jumpsuitem "White Blue Aqua Vine Suit", który usiany jest małymi, krągłymi ćwiekami, jakie widocznie uznała za "metal eyes" (metalowe oczka).

Zatem mamy tu do czynienia z podwójnym przekłamaniem kostiumu. W związku z tym nie możemy tego zapisu uznać jako kolejne potwierdzenie dubla jumpsuitu "White Metal Eye Suit".

Przy takim bałaganie pojęciowym, nie można być pewnym, który z tych dwóch jumpsuitów (trzeci, "White Blue Aqua Vine Suit", wykluczamy gdyż powstał w 1973 roku) Larry Ditchburn dostał od Feltona Jarvisa. Teoretycznie "White Concho Suit", skoro powołuje się na płytę z materiałami z TTWII, o ile nie pomylił też okładek i w rzeczywistości był to zupełnie inny zestaw płyt. Jest to wysoce prawdopodobne, gdyż w oryginale jest "box of Lp's ", tymczasem nie wyszedł żaden box z płytami LP z TTWII. Wszystkie boxy z TTWII, to zestawy CD i DVD i na żadnym z nich nie ma zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Metal Eye Suit", za to na wszystkich jest w "White Concho Suit".

Reasumując. Larry Ditchburn dostał od Feltona Jarvisa jumsuit:
  • "White Concho Suit" - jeśli nie pomylił okładki płyt i rzeczywiście chodziło o jakieś wydanie TTWII,
  • "White Metal Eye Suit" - jeżeli pomylił okładki płyt i chodzi o zupełnie inną płytę lub zestaw (box).
A tutaj strona Susan Bass na pinterest:
https://www.pinterest.co.uk/pin/AcOouxfr-UYDfcYStvFz7p5i47bVuoRD3p1P2sitfueO_-d-fvuwEp0/
Zdjęcia co jakiś czas się zmieniają (albo ona je zmienia), ale zawsze są z "White Blue Aqua Vine Suit".

Nie drążyłabym tematu, gdyby nie chodziło o kostium Elvisa w prywatnych rękach i historia jak w nie trafił. Po prostu chciałabym wiedzieć, który z nich Elvis wydał Feltonovi Jarvisowi, a ten później Larry'emu Ditchburnowi.

Pierwsza płyta LP z materiałami TTWII, wydana w 1970 roku - "Elvis. That The Way It Is. Elvis", na której okładce jest zdjęcie Elvisa ze sceny w jumpsuicie "White Concho Suit"


Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 maja 2023 roku):

Jumpsuit "White Metal Eye Suit" lub jeden z jumpsuitów, jeśli były rzeczywicie dwa, znajduje się w HRC w Mombasa, w Kenii.

No nie ma bata, musiały być przynajmniej dwa egzemplarze tego jumpsuitu. Pytanie czy Elvis użył obu? I drugie, a może to wypożyczenie z Graceland? Kiedyś właściciel HR w jednym z wywiadów zarzekał się, że wszystkie eksponaty wystawiane w ich sieci, są ich własnością, ale kto wie, może firma zmieniła politykę i zaczęła je również wypożyczać, z chwilą gdy się rozrosła? Obecnie mają kilkadziesiąt obiektów na całym swiecie.

Niestety, udało mi się znaleźć tylko to malutkie zdjęcie.

Jumpsuit "White Metal Eye Suit" w HRC w Mombasa w Kenii (Afryka), acz przyznam szczerze iż mam wątpliwości, gdyż identyczna ekspozycja tego kostiumu ze zdjęciem u dołu, w innym miejscu (na Wikimedii) została opisana jako Hollywood (patrz pierwsze zdjęcie w grupie zdjęć z wystaw). Pewnie ktoś posłużył się czyimś zdjęciem z wystawy, tylko kto i czyim nie wiem. Czy ten, co widział go w Holywood zapożyczył zdjęcie z Mombasa, czy odwrotnie


Ex Post

Ostatnie informacje (30 września 2024 roku):

Alex z Włoch poinformował:
"W sezonie 1969 zanotowano także użycie „Metal Eye” w programie Midnight Show 19 sierpnia".
To kolejna konkretna data koncertu jaka wypłynęła.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (2 października 2024 roku):

Alex napisał:
"Zebrane przez Ciebie zdjęcia z Las Vegas pochodzą z pokazu z 6 września 1970 roku o 3 nad ranem".
To koncert, który od dziesięcioleci jest dementowany. Chodzi o wrzesień Sezonu 3, w International Hotel, w Las Vegas - od 10 sierpnia do 08 września 1970 roku. Początkowo na różnych listach koncertów wykazywano dodatkowo dodany koncert o 3:00 nad ranem, wykazywany pod datą 6 września (co wskazywałoby na noc z 5 na 6 września 1970 roku, chociaż w jego przypadku mówiono o nocy z 6 na 7 września) i dodatkowo dodany koncert o 3:00 nad ranem, w nocy z 7 na 8 września 1970 roku, a czasem oba jednocześnie (jak robi to strona elvisconcerts.com do dziś).

Według znawców tematu w Sezonie 3 odbył się tylko jeden dodatkowy koncert o 3:00 nad ranem i był to ten w nocy z 7 na 8 września 1970 roku. W jednej z książek napisano:
„Podczas swojej ostatniej nocy w Las Vegas pułkownik wynegocjował dodatkowy występ o 3 nad ranem za 12 500 dolarów, na którym Elvis pojawił się ze złotym pasem”.
I to zdanie było wielokronie cytowane przez wszystkich dementujących koncert o 3:00 nad ranem, w nocy z 5 na 6 września 1970 roku. W wielu materiałach pisano o błędnym zdublowaniu dodatkowego koncertu pod dwoma datami - 6 i 8 września 1970 roku.

Jak widać sprawa ta nie została uporządkowana do dziś, skoro ciągle wypływają obie daty dodatkowego koncertu. W ówczesnym International Hotel, Elvis dał 637 koncertów. Gdyby we wrześniu 1970 roku dał dwa dodatkowe koncerty, liczba ta musiałaby wynieść 638, a tak nie jest. Kiedy Jerry Hopkins pisał pierwszą biografię Elvisa Presleya, jeszcze za jego życia, miał kilka spotkań z Kirkiem Kerkorianem, właścicielem International Hotel. Kerkorian udostępnił mu skurulatnie prowadzone archiwa hotelu, a także opowiedział wiele historii związanych z Elvisem. Z dokumentów, w których odnotowano także każdy koncert odwołany i dodany, wynika jednoznacznie, że Elvis wystąpił na scenie 637 razy.

Odsyłam do postu "Ile koncertów dał Elvis w Las Vegas w latach 1969 - 1977?", poświęconego koncertom Elvisa w Las Vegas, gdzie temat wrześniowych koncertów 1970 roku został szczgółowo omówiony.

W związku z tym nie jestem przekonana, czy zdjęcia te faktycznie zostały wykonane podczas wskazanego przez Alexa koncertu.

Przeanalizujmy to jeszcze raz. Mamy tu przedziwną sytuację - według większości źródeł tego koncertu nie było, co na przestrzeni lat było wielokrotnie prostowane. Jak wyjaśniono, jest błędnie wykazywany zamiast koncertu dodanego na koniec Sezonu 3, w nocy z 7 na 8 września, o którym w jednej z książek napisano:
„Podczas swojej ostatniej nocy w Las Vegas pułkownik wynegocjował dodatkowy występ o 3 nad ranem za 12 500 dolarów, na którym Elvis pojawił się ze złotym pasem”.
Tutaj mamy też jeszcze jeden problem. Na zdjęciach z tego koncertu (8 września), Elvis nie ma na sobie wzmiankowanego złotego pasa, tylko czerwoną makramę przy kostiumie "White Chain Suit". Czyli do obu tych dni (6 i 8 września) wskazuje się tą sama makramę, ale inne kostiumy - 6 września "White Metal Eye Suit", a 8 września "White Chain Suit".

To wygląda tak, jakby chodziło rzeczywiście o jeden i ten sam koncert, na którym Elvis wystąpił w białym jumpsucie i czerwonej makramie. Dokładnie w "White Chain Suit", co wynika ze zdjęć. Natomiast podawanie "White Metal Eye" Suit", to konsekwencja niewłaściwego rozpoznania kostiumu na złej jakości zdjęciach. Tylko do tej koncepcji nie pasuje wzmianka o złotym pasie.

Inna opcja - oba koncerty się odbyły (6 i 8 września). Na jednym Elvis wystąpił w "White Chain Suit" i "Red Macrame Belt", a na drugim w nieznanym kostiumie i jakimś złotym pasie.

Alex oparł się na wpisie widocznym na powyższym zrzucie

Dwa zdjęcie Elvis na scenie (fatalnej jakości) w jumpsuicie "White Chain Suit" i pasie "Red Macrame Belt", rzekomo z dodanego koncertu, o godzinie 3:00, 8 września 1970 roku (czyli w nocy z 7 na 8 września 1970 roku)

*
*      *
*      *      *


Replika jumpsuitu "White Metal Eye Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa "Red Macrame Belt", jaką Elvis zakładał między innymi  do jumpsuitu "White Metal Eye Suit", którą można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalny pas dedykowany do jumpsuitu "White Metal Eye Suit", jaki swego czasu eksponowało Graceland zanim jeszcze kostium zaczął jeździć po świecie

Jumpsuitu "White Metal Eye Suit" pokazywany na różnych wystawach. Pierwsze zdjęcie wykonano w Hard Rock Cafe w Hollywood (nie wiem kiedy), drugie w Hard Rock Cafe w Las Vegas (nie wiem kiedy). Zdjęcie trzecie i przedostatnie trzy są z Graceland (pierwsze 2007 rok, kolejne dwa 2014 rok). Czwarte zostało zrobione 14 marca 2013 roku w Hard Rock Cafe w Monachium (Niemcy), a piąte 29 sierpnia 2013 roku w Hard Rock Cafe w Manchesterze (Anglia). Szóste i siódme, to Tajlandia, prawdopodobnie również HRC, ale nie wiem w jakim okresie. Ósme i dziewiąte, to również HRC w Manchester (Anglia). Na zdjęciu czwartym i piątym od dołu, kostium i pas widoczne są na drugim planie (pośrodku wieszaka), to ekspozycja w Graceland. Na trzecim od dołu (też Graceland) jest wciśnięty między "White Short Fringe Cape Suit" a "White Second Arabian Suit", a na przedostatnim też jakieś HRC. Ostatnie to Graceland, kostium widoczny jest bokiem

Najświeższe zdjęcia jumpsuitu "White Metal Eye Suit", wykonane przez Krzysztofa Potockiego 25 października 2019 roku w HRC w Las Vegas

Elvis w jumpsuicie "White Metal Eye Suit" poza sceną, na backstage

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Metal Eye Suit" i oryginalnym pasie do niego dedykowanym. Wszystkie zdjęcia wykonano w International Hotel w Las Vegas (NV). Patrz też Ex Post z 2 października 2024 roku

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Metal Eye Suit" i oryginalnym pasie do niego dedykowanym. Niestety nie wiem gdzie i kiedy zostało zrobione to zdjęcie - prawdopodobnie to także Las Vegas

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Metal Eye Suit" i pasie "Red Macrame Belt" Ostatnie dwa zdjęcia na stronie www.elvisconcerts.com zostały przypisane do koncertu z 13 września 1970 roku, o godzinie 20:30, w Curtis Hixon Hall, Tampa FL, niemniej dla tej daty czasami błędnie wskazuje się inny, prawie nieznany kostium, "White Plain Suit". Kolaż powyżej (trzecia pozycja od dołu), to też ten sam koncert (z 13 września 1970 roku, o godzinie 20:30, w Curtis Hixon Hall, Tampa FL), a trzy rozmazane zdjęcia w nim zawarte są autorsta Eda Bonja

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Metal Eye Suit" na okładkach przykładowych wydawnictw muzycznych. Tutaj na bonusie do CD, ze zdjęciami z koncertu 13 września 1970 roku, o godzinie 20:30, w Curtis Hixon Hall, w Tampie (FL)

Okrągłe łoże wykończone długowłosym pluszem, na którym przez jakiś czas eksponowano trzy kamizelki "Cisco Kid" i właśnie "White Metal Eye Belt". Czasem razem jak na zdjęciu, czasem same kamizelki lub sam pas

P. S.

Część zdjęć po otwarciu w nowym oknie ukaże się w większym rozmiarze.