środa, 1 kwietnia 2020

Jumpsuit - Red Phoenix

Nazwa najczęściej spotykana:  White Red Phoenix Suit
Nazwa alternatywna:  White Red Eagle Suit
Inne nazwy:  White Red Bird Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Phoenix
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; na torsie, z przodu i tyłu haftowany czerwoną nicią ptak Feniks; boki kostiumu, od pasa po krańce nogawek pokryte haftem imitującym pióropusze skrzydeł; czerwone fałdy w nogawkach spodni; na wszystkich haftach osadzono małe przezroczyste czerwone kamienie powodujące mienienie się stroju; kołnierz napoleoński haftowany;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany; pokryty czerwonym haftem i małymi czerwonymi przezroczystymi kamieniami; cztery prostokątne blaszki na pasie trzy z tyłu (w środku złota po bokach z dwie z brązu) i jedna złota na jego klamrze; dwa rzędy równych złotych łańcuchów średniej grubości; nazywany "White Red Phoenix Belt";
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany; pokryty czerwonym haftem i małymi czerwonymi przezroczystymi kamieniami; cztery okucia z brązu na pasie i jedno na klamrze (mi kojarzących się z jakimś potworem lub mitycznym wizerunkiem postaci z jednej z religii Ameryki Południowej); dwa rzędy równych, średniej grubości łańcuchów, górny z brązu, dolny złoty; nazywany "White Red Phoenix Second Belt";
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, czerwone, modrakowe (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 31 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Von Braun Civic Center, Huntsville AL (oryginalny pas);
  • 3 czerwca 1975 roku, o godzinie 20:30, w University of Alabama, Tuscaloosa AL (pas oryginalny);
  • 11 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w Civic Center, Charleston WV (oryginalny pas); 
  • 16 października 1976 roku, o godzinie 20:30, w Duluth Arena, Duluth MN (oryginalny pas w wersji II) (patrz opis);  
  • 4 grudnia 1976 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas w wersji II);  
  • 11 grudnia 1976 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas w wersji II);  

Opis:

Jumpsuit "White Red Phoenix Suit" był trzecim kostiumem z serii "Phoenix" w jakim Elvis wystąpił na scenie. Tak przynajmniej wynika z materiałów zdjęciowych.

Ile faktycznie kostiumów wchodziło w jej skład? - nie ma pewności. Minimum pięć, choć w powszechnej świadomości są cztery: "White Turquoise Phoenix Suit", "White Black Phoenix Suit", "White Red Phoenix Suit" i "Dark Blue Silver Phoenix Suit". Piąty to "Black Silver Phoenix Suit" - jeśli chodzi o ten kostium jest problem z jego dokumentacją graficzną, o czym więcej gdy będę go omawiać. 

Nie mamy też pewności w ilu egzemplarzach zostały wykonane. Podwójne pasy wskazują, że każdy kolor miał swojego dubla. W każdym razie takie było zamierzenie, lecz czy zostało zrealizowane? Do niektórych kostiumów z serii zapewne tak.

Elvis nosił różne modele "Phoenixa", poczynając od maja 1974 roku, a kończąc na grudniu 1976 roku. W związku z czym seria ta była najdłużej noszoną, bo nieprzerwanie przez prawie trzy lata. Rok 1974 to wyłącznie "White Turquoise Phoenix Suit", rok 1975 i 1976, to wszystkie pozostałe kolory. 

Ta seria wcale nie miała nazywać się "Phoenix", lecz "Zebra". Pewnego dnia Elvis zawitał do pracowni Billa Belewa kiedy właśnie pracowano nad pierwszym kostium z tej serii. Zobaczył haft na kostiumie (według niektórych źródeł tylko rozrysowany projekt) do góry nogami po czym skomentował to, co widzi następującymi słowami: 'Ten ptak ma trochę dziwne łapy". Gene Doucette, który właśnie siedział nad wzorem nie śmiał sprostować Elvisa i wyjaśnić mu, że to żaden ptak, tylko dwie kłaniające się sobie zebry. Później do pyska jednej zebry dorobił dziób, a następnie wydłużył pióropusz grzywy na drugim końcu łbów żeby ukształtować go w ptasi ogon. Tak planowana "Zebra" stała się "Phoenixem". Zmianę tą utrzymano w następnych kolorach, ponieważ Gene Doucette nie odważył się powrócić do pierwotnej koncepcji - "Zebry".

Stąd właśnie na kostiumie ptak jest w prążki. Mamy je również na kołnierzu i pasie. Z kolei brzegi skrzydeł to grzywa zebry, którą mamy też na bokach nogawek.  

Po lewej wyhaftowany na kostiumie ptak feniks, czyli efekt końcowy jaki znamy. W środku ten sam wzór do góry nogami, a po prawej tak jak miał rzeczywiście wyglądać 

Jeśli chodzi o daty występów Elvisa w tym kostiumie, wydaje się, że wszystkie już znamy. W każdym razie z 1976 roku, raczej na pewno, bo prawie wszystkie kostiumy z występów są znane. Teoretycznie pewne pole niepewności dotyczy 1975 roku, Sezonu 12 (od 18 marca do 1 kwietnia 1975 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas i dwóch koncertów z grudnia 1975 roku (z 9 i 10). Jednak Sezon w Las Vegas Elvis rozpoczął kostiumami z irchy, a później nosił już kostiumy z serii garniturów z kombinezonami bez rękawów zamiast spodni (pięć "Navy Blue" i jeden "White"), więc raczej mało prawdopodobne. Grudzień też, jeśli założył już jakiś "Phoenix, to prędzej "Navy Blue Silver Phoenix Suit", ponieważ to jego wówczas używał.

Co do ilości egzemplarzy, jak już wspominałam zdublowane pasy mogą sugerować, że były dwa. Jest to nawet prawdopodobne, chociaż na zdjęciach nie dostrzegamy żadnych różnic między kostiumem, który Elvis nosił w 1975 roku z pierwszym pasem, a tym noszonym w 1976 roku z drugim pasem, co jednak o niczym nie świadczy. Takie różnice w tonacji koloru są nie do wychwycenia na ówczesnych fotografiach, zwłaszcza tej jakości jaką spotykamy w przestrzeni publicznej.

Niemniej kiedy w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. w 2019 roku pojawiła się wreszcie długo oczekiwana replika stroju, zastanowiło mnie dlaczego do koloru "red" dodano dopisek "angry" (gniewny, wściekły, zły). Faktem jest też, że spotykałam wcześniej opinie iż "White Red Phoenix Suit" by wykonany w dwóch egzemplarzach, które nieznacznie różniły się odcieniem czerwonej nici w hafcie. Może być w tym coś na rzeczy, ale póki nie wypłynie gdzieś drugi "White Red Phoenix Suit" nawet nie możemy być pewni, że miał swojego dubla, a co tu dopiero mówić o odcieniach czerwieni.

Współczesne zdjęcia fragmentów jumpsuitu "White Red Phoenix Suit", na którym widzimy czerwony haft na jego pasie (w wersji II) i kostiumie oraz pióropusz na kostiumie w dużo jaśniejszej tonacji, a także na klamrze tegoż pasa

Zwróćcie uwagę na odcień czerwieni haftu na kostiumie i na pasie. Z którego roku stoi u nich jumpsuit, nie wiemy jeśli założymy, że powstały dwa, ale pas został wykonany w 1976 roku. Jednak tu bym chciała przestrzec przed wyciąganiem pochopnych wniosków. Na kostiumach "Phoenix", które są w Graceland można zauważyć, że w czerwonej wersji "Phoenixa" pióropusze są wykonane w jaśniejszej tonacji czerwieni, podobnie w turkusowym "Phoenixie", ale już nie w czarnym. Być może stąd wzięła się sugestia, że te "Phoenixy" różniły się nie tylko odcieniem użytej w haftach nici, lecz również zastosowaniem jaśniejszego odcienia na pióropuszach w jednej z wersji (oryginale lub dublu). Jeśli tak było, to jest praktycznie nie do wychwycenia na zdjęciach Elvisa ze sceny, tam pióropusze zawsze są takie same jak reszta haftu. Zatem albo Elvis nigdy nie użył "Phoenixa" z jaśniejszymi pióropuszami, albo nigdy taki nie powstał, a do zmiany koloru doszło tylko w procesie starzenia. Jest to wysoce prawdopodobne ponieważ pióropusze nie są haftowane tylko utworzone poprzez doszycie esów floresów z bardzo grubej nici (co widać dobrze na zdjęciach powyżej). Jej barwnik mógł się okazać mniej trwały niż ten w nici z haftów i z upływem czasu oraz pod wpływem innych warunków jakim został poddany (naświetlenie, sposób konserwacji) zaczął blednąć. Tak jak wspominałam dotyczy to tylko tych dwóch kolorów, czerwieni i turkusu, w czarnym taka sytuacja nie ma miejsca. Oczywiście, zawsze można mówić, że czarny kostium w Graceland jest z pierwszego rzutu, gdzie haft feniksów i pióropuszy był wykonany w tym samym kolorze i tonacji, a czerwony i turkusowy z drugiego, kiedy zdecydowano się na jaśniejszą tonację w pióropuszach. Niemniej jaka jest prawda, nie wiemy.      

Kostium "White Red Phoenix Suit" miał przynajmniej dwa dedykowane pasy. Mówi się, że był jeszcze trzeci, ale ponieważ nie ma jednoznacznych fotografii, ani samego pasa, nie uważa się tej wiadomości za pewnik. Jednak jest kilka zdjęć uznawanych na razie za wersję pierwszą pasa, na których nie zgadza się kolorystyka dwóch blaszek. Niektórzy dopatrzyli się też różnic w płaskorzeźbach, ja ich nie widzę, być może nie dysponuję stosownym zdjęciem. Niestety ciągle nie ma odpowiednich zbliżeń, a dostępne zdjęcia nie mają najlepszej rozdzielczości żeby można było to ewidentnie rozstrzygnąć. Jest jeszcze kwestia łańcuchów i zebry na klamrach, ale po kolei.

Kolejna sprawa to hafty na klamrach, na niektórych zdjęciach są jakby pełniejsze, gęściejsze, na innych bardziej rzadkie. Te pełniejsze powstały z użyciem grubej nici, tej samej, co na pióropuszach, a te cieńsze z użyciem nici, którą haftowano feniksy. Taką samą sytuację mamy w pasach do "Dark Blue Silver Phoenix Suit", gdzie w pasie w wersji pierwszej granatową skórę klamry pokryto białymi esami floresami z grubej nici, a w wersji drugiej białą skórę klamry pokryto haftem z granatowej nici. Porównanie klamer na kolażu pod koniec postu. Jeśli chodzi o pas w wersji drugiej, nie mamy już takiego dylematu, tam esy floresy na klamrze są z grubej nici.

To nie jedyna różnica jaką wykazuje się dla pasów wersji pierwszej, są jeszcze blaszki - trzy prostokątne z tyłu i jedna z przodu na klamrze. Tylna środkowa i ta na klamrze były złote, a dwie pozostałe (po bokach tyłu) z brązu. Na niektórych zdjęciach one są w tym samym kolorze. W tym przypadku też nie znamy odpowiedzi, czy rzeczywiście rzecz polega na fakcie, czy mamy do czynienia z błędnym kolorowaniem zdjęć lub przekłamaniem będącym efektem oświetlenia scenicznego. Sprawę blaszek jeszcze bardziej komplikuje zdjęcie z Graceland z 2009 roku, na którym jest ten pas, ale tylko z dwoma złotymi blaszkami, jedną z tyłu (na środku) i jedną na klamrze, przy czym nie ma przy nim łańcuchów. Powiedzmy, że dwie pozostałe odpadły lub ktoś je zdjął z tylko sobie znanych powodów. Aczkolwiek moim zdaniem, choć zdjęcia różnie to pokazują, była tylko jedna wersja blaszek, dwie złote i dwie z brązu. Zdjęcie z Graceland w bloku fotografii z wystaw.

Pas "White Red Phoenix Belt" (wersja I) od tyłu. Widzimy to zróżnicowanie kolorów blaszek. Rzeczywisty wygląd tyłu tego pas, to prawdopodobnie zdjęcie po prawej

Pas "White Red Phoenix Belt" (wersja I). Po lewej mamy dwa zdjęcia złotego łańcucha z grubszymi ogniwami, ale nieco drobniejszego, a po prawej dwa zdjęcia łańcucha z cienkimi ogniwami, ale nieznacznie większego

Łańcuchy, to kolejny temat. Zauważono, że na kilku nielicznych fotografiach są inne, z cieńszymi ogniwami, choć nieznacznie większymi. Próbowałam je skorelować z innymi różnicami w pasach wersji pierwszej, ale nie znalazłam żadnej prawidłowości. Co prawda dysponuję tylko dwoma kiepskimi zdjęciami z tym drugim łańcuchem, więc nie miałam odpowiedniej skali porównawczej, niemniej nie upatrywałabym w tym kolejnej wersji wersji I pasa, lecz chwilową zamianę łańcucha. Być może się zerwał i zamiast naprawiać przełożyli na szybko łańcuch od innego pasa.

Rzecz jasna w kontekście powyższych różnic nie można wykluczyć, że jednak istniał trzeci pas do tego kostiumu, który z uwagi na swoje podobieństwo do pierwszego nastręcza nam dziś tyle problemów w ocenie sytuacji.  

W 1975 roku Elvis nosił "White Red Phoenix Suit" tylko z pasem w wersji I, a w 1976 tylko z pasem w wersji II. Identyczną sytuację mamy w przypadku jumpsuitu "White Black Phoenix Suit" i "Navy Blue Silver Phoenix Suit". Wygląda to tak, jakby w 1976 roku dorobiono nowe pasy do tej serii po tym jak Elvis zadecydował o powrocie do noszenia tych kostiumów na scenie. To mogłoby tłumaczyć też brak zdjęć ze sceny Elvisa w "White Turquoise Phoenix Suit" i pasie w wersji II. Być może dorobiono go na fali nowych pasów do tej serii w 1976 roku, jednak Elvis nie zdecydował się na jego powtórne założenie, albo i założył, tylko nie ma zdjęć.

Na szczęście takich zagadek nie ma w przypadku "White Red Phoenix Second Belt". Warto tu jeszcze dodać, że pasy do "Phoenixów" występują też z nazwami pierwotnymi, czyli ze słowem "Zebra" zamiast "Phoenix". Wtedy zwykle nie dodaje się już koloru kostiumu, tylko kolor prążków, na przykład "Red Zebra Belt", "Red Zebra Second Belt".

W przypadku koncertu o godzinie 20:30, 16 października 1976 roku, źródła nie są zgodne co do kostiumu. Strona elvisconcerts.com podaje kostium "White Red Phoenix Suit", podczas gdy inne źródła wskazują na "White Flame Suit". Między innymi książka "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007).

Jeden z egzemplarzy "White Red Phoenix Suit" jest w Graceland, w stałej ekspozycji. Jeśli faktycznie był drugi, to nie znamy jego obecnej lokalizacji.

W Graceland jest także drugi pas, czyli "White Red Second Belt". Natomiast czy jest u nich pierwszy, tak naprawdę nie wiadomo. Przez te wszystkie lata od kiedy interesuję się garderobą sceniczną Elvisa, znalazłam tylko dwa zdjęcia (oba z 2009 zrobione przez tą samą osobę, w tym samym dniu), które wskazywałyby, że wersja I jest też u nich. Jednak czy to faktycznie wersja pierwsza, czy może jednak trzecia nie sposób ustalić, ponieważ pas pozbawiony jest łańcuchów i w stosunku do tego, co wiemy o wersji pierwszej, ma dwie blaszki za mało (zdjęcia można zobaczyć w bloku fotografii z wystaw).

Replika tego kostiumu i pasa w wersji pierwszej pojawiła się w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. dopiero w zeszłym roku. Można go tam kupić za 3.400,- dolarów. 
 
*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (4 sierpnia 2021 roku):
 
W bezkresie swoich notatek znalazłam wreszcie fragment wywiadu z Gene Doucette, jakiego nie mogłam znaleźć, kiedy omawiałam jumpsuity z tej serii, w którym Gene Doucette przytacza historię powstania serii "Phoenix", oto ona:
"Mimo że projektowałem jumpsuity dla Elvisa, nigdy nie dane mi było go spotkać. Wśród ludzi otaczających go ustaliła się pewna hierarchia, zanim dołączyłem do nich w latach 70., w której każdy pilnował swojego miejsca. Gdybym wreszcie dostał się do Elvisa, powiedziałbym mu, żeby zwolnił swojego krawca, który szył mu za krótkie spodnie.

Zawsze dostawałem odpowiedzi od Elvisa przez pośredników – „Bardzo podobał mu się ostatni kostium, mógłbyś zrobić jeszcze pięć w innych kolorach?” – ale ten sposób porozumiewania się miał wady. Pamiętam jak pracowałem nad projektami, Elvis był zniecierpliwiony i zapytał przez asystenta asystenta asystenta czy mógłby zobaczyć kilka szkiców. Tworzyłem wtedy kostiumy z motywem dżungli – pnącza, węże, słonie – zatem wysłałem mu próbkę przedstawiającą głowę zebry. Powiedzieli mi:
„Elvisowi się podoba, ale zastanawia się dlaczego ten ptak ma takie małe nóżki?”.
Nie miałem pojęcia o co chodziło, aż w końcu zobaczyłem, że kiedy odwróci się tę zebrę do góry nogami, zaczyna przypominać ptaka. Więc co miałem robić? Poszerzyłem nos zebry [dodając dziób], zmieniłem uszy w nóżki i poprawiłem kształt, aż w końcu powstał Phoenix [ptak]. Usłyszałem:
„Elvisowi bardzo się podoba, mógłbyś zrobić jeszcze pięć takich w innych kolorach?”.
Jeszcze pięć? Czyli razem sześć? Być może to jest odpowiedź - trzy białe, z czarnym, czerwonym i turkusowym ptakiem + dwa granatowe, z białym i srebrnym ptakiem + plus jeden czarny ze srebrnym ptakiem - razem sześć. 

Ciekawa jest też informacja "Tworzyłem wtedy kostiumy z motywem dżungli – pnącza, węże, słonie ..." - nie znamy takiego kostiumu, nawet z rysunku projektowego! Powstał? Elvis w nim wystąpił? Czy seria "Jungle" została porzucona na rzecz serii "Phoenix"?


Ex Post

Ostatnie ustalenia (19 listopada 2021 roku):

Pas w wersji I (lub III) jest w Graceland, ale bez łańcuchów. Jego zdjęcie znalazło się w książce "Elvis jumpsuits all access", ktora była pokłosiem wystawy o tym samym tytule w Graceland w 2007 roku.

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access" z pasami, na której widać wersję I (lub III) pasa "White Red Phoenix Belt"

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Red Phoenix Suit" i pasa do niego w wersji I, jaką można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Red Phoenix Suit", jaką można zakupić w sklepie firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker)

Jumpsuit "White Red Phoenix Suit" suit eksponowany na różnych wystawach organizowanych przez Graceland. Chociaż w ostatnich latach na wystawach możemy oglądać ten kostium tylko z pasem w wersji II, to ostatnie zdjęcie jest dowodem, że pas w wersji I we wcześniejszych latach był również eksponowany na ich wystawach (a może to ta hipotetyczna wersja trzecia?)

Elvis w jumpsuicie "White Red Phoenix Belt prywatnie, poza sceną. Te zdjęcia w samolocie, to 3 czerwca 1975 roku (wtorek), w Tuscaloosa (AL). Elvis wylądował tam (na lotnisku „Van de Graf Feld” w Tuscaloosa) swoim prywatnym samolotem o godzinie 18:50. Na pokładzie samolotu wręczono mu oznakę i legitymację policyjną

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Red Phoenix Suit" - zdjęcia na których nie widać dobrze pasa



Elvis na scenie w jumpsuicie "White Red Phoenix Suit" i w pasie "White Red Phoenix Belt" (wersja I)


Elvis na scenie w jumpsuicie "White Red Phoenix Suit" i w pasie "White Red Phoenix Second Belt" (wersja II)


Elvis na scenie w jumpsuicie "White Red Phoenix Suit" i w pasie "White Red Phoenix Belt", czyli w wersji I - porównanie klamer. Po lewej pas z delikatniejszym haftem klamry (cienką nicią) , a po prawej z haftem bardziej masywnym (grubszą nicią) 


Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się tam w 2007 roku

Przykładowe wydawnictwa muzyczne, na których okładkach wykorzystano zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Red Phoenix Suit". Zdjęcie widniejące na okładce boxu "Elvis on tour '75" (13 CD Box-Set) zostało wykonane w trakcie koncertu 31 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Huntsville

P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.