sobota, 16 kwietnia 2016

Jumpsuit - Black Herringbone vel Cossack

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Herringbone Suit
Nazwa alternatywna:  Black Cossack Suit  
Inne nazwy:  Black Karate Style Suit,  Black Cossack Two Piece Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Herringbone
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna: 
(nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • żakiet - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, wykończonymi czarnymi, pokrytymi materiałem guzikami, po jednym na każdej ze stron mankietu (razem dwa na rękawie); rozcięcie na torsie oraz kołnierz pokryty czarną jodełką (pasmanterią); kołnierz w formie wysokiej stójki, pokrytej jodełką;
  • spodnie - czarne, bez fałdy na dole nogawki;
  • pasek I - czarny, tekstylny, pokryty taką samą jodełkową pasmanterią jak rozcięcie na torsie; 
  • pasek II - okazjonalnie także "Metal Concho" z prywatnej garderoby;
  • chustka - niebiesko czarna z cienkim białym paseczkiem u dołu lub czerwona z grubszym czarnym i cieńszym białym paseczkiem u dołu (prawdopodobnie jeszcze gładka niebieska i czerwona);
Ilość egzemplarzy:  prawdopodobnie dwa (patrz opis); 
Chustki dla publiczności:  nie ustalono, ale przypuszczalnie błękitne i czerwone oraz we wzory;
Projekt i wykonanie Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach: 
  • 31 lipca 1969 roku, o godzinie 22:15* (Opening Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas czarny w jodełkę) (patrz Ex Post z 22 lutego 2022 roku); 
  • 12 sierpnia 1969, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas czarny w jodełkę);
  • 14 sierpnia 1969, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas czarny w jodełkę);
  • 20 sierpnia 1969, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel w Las Vegas, NV (pas czarny w jodełkę);
  • również na innych koncertach w Sezonie 1 (od 31 lipca do 28 sierpnia 1969 roku) - brak dokładnych danych, 
  • rzekomo również, na niektórych koncertach w latach 1970 (brak danych, tylko spekulacje);
* Koncert rozpoczął się planowo o 20:15, ale Elvis wyszedł na scenę dopiero o 22:15. Więcej o tym w poście "Występy Elvisa w Las Vegas".  
 
Opis:

Jest to pierwszy kostium Elvisa, w którym pojawił się na scenie po programie Comeback Special ' 68. Nazwę "jodełka" zawdzięcza jodełkowej pasmanterii, którą został wykończony. Jest to prosty kostium dwuczęściowy, bez charakterystycznej fałdy u dołu spodni, która będzie cechować prawie wszystkie kolejne jumpsuity sceniczne Elvisa. Wzorowany na strojach karate, podobnie jak pas.

Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy jakimi dysponował Elvis, to wiemy na pewno o jednym, lecz nie można wykluczyć, że był przynajmniej jeszcze jeden. Z 1969 roku znamy tylko siedem kostiumów jakie Elvis ubierał na scenę, a dał aż 57 koncertów, dlatego mało prawdopodobne by każdy z nich wykonano tylko w pojedynczym egzemplarzu.

Większość jumpsuitów jakie Elvis nosił w okresie 1969 - 1977 miała oryginalne pasy wykonane na zamówienie. W 1970 roku pojawiły się pasy z makramy, a w 1971 roku pierwsze szerokie pasy skórzane. Jednakże zdjęcia z 1969 roku dowodzą, że już wtedy Elvis poszukiwał czegoś innego do przepasania niż pasy w stylu karate. Zaczął przynosić je z osobistej garderoby. Podczas jednego z występów ma pas skórzany, podczas innego swój ulubiony, noszony dotąd prywatnie "Metal Concho Belt". Nie był wykonany na zamówienie Elvisa, lecz kupiony normalnie w sklepie.

Z linii Herringbone Bill Belew wykonał dla Elvisa cztery* takie kostiumy - biały, granatowy, czarny oraz czarny z czerwoną wstawką (fałdą) w dole nogawek spodni. Czasami można spotkać informację, że w serii Harinngbone był również brązowy jumpsuit. Lecz o ile nie znajdą się jakieś notatki, kolorowe fotografie lub filmy, czy fan z dobrą pamięcią albo zapiskami, to jednoznaczne potwierdzenie lub zaprzeczenie nie będzie możliwe. Wbrew pozorom nie wszystko jeszcze wiemy. Jak przyznało Muzeum Graceland, nie wszystkie pamiątki po Elvisie zostały dotąd opracowane, pozostało ich jeszcze jakieś 1,5 miliona.

* W zasadzie sześć lub siedem. Piąty miał zieloną fałdę w nogawkach spodni, a szósty i siódmy niebieską, jeden jasnoniebieską a drugi typowo niebieską (patrz post "Jumpsuity Black Herringbone z niebieskimi i zielonymi akcentami"). Niemniej do dziś nie wiadomo ile w rzeczywistości było gór (tunik), w sensie czy do każdej pary spodni była oddzielna, czy Elvis miał tylko jedną, dwie lub trzy, do których zmieniał tylko spodnie. Z tego powodu jak i z faktu iż prawie nie ma zdjęć "Black Herringbone" ani z zielonymi, ani z niebieskimi fałdami, a także z powodu niewiedzy o istnieniu takich kostiumów, zwykle podaje się tylko te cztery, dość dobrze znane.

Jumpsuit ten jest historyczny także z innego powodu. To właśnie w nim Elvis udał się na spotkanie z prezydentem Richardem Nixonem 21 grudnia 1970 roku. Pod żakiet założył białą koszulę z wysokim kołnierzem, a oryginalny pas kostiumu (czarną jodełkę) zastąpił złotym pasem, który otrzymał w sierpniu 1969, w prezencie od hotelu International za pobicie wszelkich rekordów frekwencji. Pas jest zrobiony ze srebra i pokryty 24 karatowym złotem oraz wysadzany diamentami (jego imię), rubinami i szafirami (gwiazdy na klamrze). Chociaż w rzeczywistości nie można być pewnym czy był to naprawdę czarny Herringbone czy granatowy, ponieważ welwetowa marynarka jaką wtedy założył, wcale nie była czarna tylko ciemnogranatowa, a jeśli tak, to być może Elvis wybrał jednak granatowy Herringbone? Welwetowa marynarka pochodziła od kostiumu "Dark Blue Velvet Suit", jaki użył w programie '68 Comback Special.

Na ostatnim zdjęciu jest przedstawiona kopia stroju w jakim Elvis poszedł na spotkanie z prezydentem Richardem Nixonem. Z niezrozumiałych względów imitacja pasa "Gold Attendance" (prezentu od hotelu International za pobicie rekordu frekwencji gości) różni się od oryginału - zmieniono gwiazdki. W oryginale te po prawej stronie (patrząc na ekran dla nas po lewej), tak górna  jak i dolna były czerwone (wysadzane rubinami), a po lewej niebieskie (wysadzane szafirami). W kopii obie górne są czerwone, a dolne niebieskie.

Wszystko wskazuje na to, że "Black Herringbone Suit" ciągle jest w posiadaniu Graceland. Co jakiś czas pojawia się na różnych wystawach. Mogliśmy zobaczyć go na pierwszej wystawie londyńskiej "Elvis at The O2", która trwała od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku. Nie jestem pewna czy również na drugiej wystawie londyńskiej, zatytułowanej "Elvis on Tour", która trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku - na niej na pewno był "Navy Blue Herringbone".

Replika jumpsuitu "Black Herringbone Suit" jest do nabycia w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie aktualnie kosztuje 1.175,- dolarów.

Uwagi do dat koncertów

4 sierpnia 1969 roku, godzina 24:00 (Midnight Show) - ta data czasami jest błędnie wykazywana - wtedy miał inną wersję "Herringbone", z fałdami.

16 sierpnia 1969 roku, godzina 20:15 (Dinner Show) - przy tym koncercie podawano aż sześć różnych kostiumów, w tym "Black Herringbone". W rzeczywistości wiemy tylko tyle, że Elvis wystąpił w jakimś czarnym kosiumie i czarnym, treningowm pasie karate (z garderoby prywatnej).


*      *      *
*      *
*


Ex Post

Ostatnie informacje (3 kwietnia 2020 roku):

W 2019 roku w ofercie sklepu firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker) pojawiła się replika jumpsuitu "Black Herringbone Suit".


Ex Post

Ostatnie ustalenia (22 lutego 2022 roku):

Od czasu, kiedy zainteresowałam się kostiumami scenicznymi Elvisa, ciągle nie mogę ustalić, tak na sto procent, w jakim kostiumie Elvis rzeczywiście wystąpił podczas pierwszego koncertu Sezonu 1 w International Hotel w Las Vegas, czyli 31 lipca 1969 roku.

W grę wchodzą dwa kostiumy:
  • "Black Herringbone Suit",
  • "Black Two Piece Suit".
Co trafię na jakiś przekonujący materiał, że był to "Black Herringbone Suit", to za chwilę trafiam na inny przekonujący materiał, mówiący o "Black Two Piece Suit". I tak się bujam już od ponad dziesięciu lat. Lecz nie ja jedna. Również strona elviscocerts.com. Oni też zmieniali kostium przy tej dacie (przynajmniej dwa razy). W innych źródłach, też nie ma zgodności.

Jakiś czas temu trafiłam na materiał, w którym opublikowano jedno zdjęcie, wykonane przez Susan Bass podczas tego koncertu. Elvis jest na nim w "Black Two Piece Suit", a nie w "Black Herringbone Suit.

Elvis w kostiumie "Black Two Piece Suit" podczas koncertu otwarcia, 31 lipca 1969 roku w International Hotel w Las Vegas. Zdjęcie autorstwa Susan Bass

Susan Bass tak je (to zdjęcie) opisała:
"31 lipca 1969 roku - Elvis Presley po raz pierwszy od ośmiu lat wystąpił na scenie w dwuczęściowym czarnym stroju przed ogromną publicznością w hotelu International w Las Vegas, NV".
Niemniej biorąc pod uwagę te wszystkie informacje odnośnie stroju Elvisa w jakim wystąpił podczas koncertu otwarcia Sezonu 1 w International Hotel w Las Vegas, 31 lipca 1969 roku, nadal nie jestem przekonana, w którym faktycznie.

Zastanawiam się skąd od lat takie rozbieżności. Mam pewną hipotezę, a nawet dwie. Lecz zanim je przedstawię, uporządkujmy wiedzę o strojach scenicznych Elvisa w Sezonie I, w Internatonial Hotel, w Las Vegas.

W zasadzie jedynymi planowanymi strojami na ten sezon, była seria "Herringbone". W kontekście tego sezonu, tylko o niej wspominał Bill Belew. Chociaż to akurat nie wyklucza także innych ubrań, których nie znamy ze zdjęć. Bill Belew, kiedy pytano go o charakter kostiumów jakie przygotował na wielki powrót Elvisa na scenę, zawsze nawiązywał do tej serii i tłumaczył historię jej powstania. Mówił o tym jak Elvis poprosił go o przygotowanie przynajmniej części kostiumów zbliżonych wyglądem do karateg. Pozostałe były typowe, więc o nich nie wspominał, zresztą nie pytano go o zwykłe garnitury.

Seria "Herringbone", w zamierzeniach Billa Belewa, była garderobą tylko na scenę. Chociaż jak wiemy, Elvis nosił ją także prywatnie, zwłaszcza "Black Herringbone Suit". Druga grupa strojów w założeniach miała być uniwersalna, nadająca się zarówno do użytku scenicznego, jak i prywatnego. Były to:
  • dwa eleganckie garnitury: "Black Two Piece Suit" i "Brown Two Piece Suit",
  • dwa (lub trzy*) swobodniejsze komplety: "Black Two Piece Short Mohair Suit" i "White Two Piece Short Mohair Suit".
* Kostium "Black Two Piece Short Mohair Suit" prawdopodobnie wykonano w dwóch wersjach, z czerwonymi i niebieskimi fałdami w nogawkach. Biały nie miał żadnych fałd.

Nie będę się tu nad nimi rozwodzić (odsyłam do postów, w których zostały szczegółowo omówione), powiem tylko, że we wszystkich wystąpił podczas Sezonu 1 w International Hotel w Las Vegas, co zostało potwierdzone zdjęciami (w przypadku "Brown Two Piece Suit", oświadczeniami uczestników koncertów, choć są co do tego wątpliwości, czy nie było to przekłamanie "Black Herringbone" w światłach sceny). To tyle tytułem wprowadzenia.

Hipoteza I

Pewne jest tylko to, że tego dnia Elvis wystąpił w dwuczęściowym czarnym garniturze, który nie miał kolorowych wstawek w nogawkach spodni, a zatem mógł to być jedynie "Black Two Piece Suit" lub "Black Herringbone Suit".

Na temat "zwykłych" garniturów nikt się nie rozwodził, natomiast na temat charakterystycznej serii "Herringbone", z kostiumami wzorowanymi na karategach, już tak. Dlatego kiedy mówiono o czarnym dwuczęściowym kostiumie, naturalnym było, że większość pomyśli o "Black Herringbone Suit", a nie o jakimś tradycyjnym czarnym garniturze, który większość zna z konferencji prasowej, a do tego jest przekonana, że Elvis tylko na niej się w nim pojawił. Po prostu ludzie, którzy nie mają opanowanej wiedzy o garderobie scenicznej Elvisa przynajmniej w stopniu średnio zaawansowanym, nie wychwycą takich niuansów, zwłaszcza gdy mają do czynienia z kiepskimi jakościowo zdjęciami i to ubrań w czarnym kolorze. W wielu przypadkach sama nie miałam pewności, w którym z tych dwóch strojów widzę Elvis na danej fotografii i musiałam uciekać się do różnych zabiegów graficznych (rozjaśniania, ściemniania, powiększania, zmiany kontrastu, przełączania w tryb sepii lub negatywu), by prawidłowo zidentyfikować kostium, a nawet wtedy nie zawsze było to możliwe.

Hipoteza II

Jakoś mało kto zwraca uwagę na informację, która rzadko, bo rzadko, ale jednak pojawia się w niektórych materiałach, w tym w książce "Elvis in Vegas" Paula Lichtera, iż 29 lipca 1969 roku, Elvis dał koncert zamknięty, czyli niebiletowany, niedostępny dla ogółu publiczności. Powrót Elvisa do występów na żywo, po prostu przyciągnął tak wielu prominentów i dziennikarzy wszelakich mediów, że w showroomie zabrakłoby dla nich miejsca obok publiczności, która już dużo wcześniej wykupiła bilety. Rzekomo jeszcze przed koncertem otwierającym sezon (31 lipca 1969 roku) odbył się bankiet powitalny Elvisa, przygotowany przez International Hotel, z udziałem właśnie tej uprzywilejowanej grupy z zaproszeniami (zamiast biletów), na którym Elvis dał koncert zamknięty.

Jeżeli ta impreza polega na fakcie, to prawdopodobnie Elvis był na niej w jednym z tych dwóch kostiumów. I właśnie stąd mogły się wziąć te rozbieżności, co do jego ubioru już na oficjalnym koncercie otwarcia (31 lipca 1969 roku), z udziałem biletowanej publiczności.

*
*      *
*      *      *

Jumpsuit "Black Herringbone Suit", dostępny w sklepie firmy firma B & K Enterprises Costume Co. W wersji sklepowej lamówka jest bardziej toporna (szersza i brzydsza)


Jumpsuit "Black Herringbone Suit", dostępny w sklepie firmy AJM (ANN Jumpsuit Maker), konkurencyjnej do B & K Enterprises Costume Co. 

Oryginalny jumpsuit "Black Herringbone Suit", noszony przez Elvisa na scenie, prezentowany na różnych wystawach organizowanych w Graceland i przez Graceland

Oryginalny jumpsuit "Black Herringbone Suit", noszony przez Elvisa na scenie, prezentowany na pierwszej wystawie w Londynie, zatytułowanej "Elvis at The O2"

Elvis w jumpsuicie "Black Herringbone Suit" prywatnie, poza sceną - zdjęcia z lotnisk. Jak widać Elvis lubił nosić ten kostium prywatnie

Elvis w jumpsuicie "Black Herringbone Suit" prywatnie, poza sceną. Elvis podpisuje autograf jakiejś pani, prawdopodobnie z personelu hotelowego. Jednak nie wiem kiedy i gdzie zostało zrobione. W nazwie pliku jest słowo "Palace", więc być może w hotelu Palace, w Las Vegas (NV), gdy Elvis wybrał się na koncert jakiegoś artysty. Aczkolwiek podchodzę do tego opisu z dystansem, gdyż mam inne pliki "Palace", które nie mają nic wspólnego z tym hotelem

Elvis na scenie w historycznym jumpsuicie "Black Herringbone Suit" podczas różnych koncertów. UWAGA! Zdecydowana większość tych zdjęć była czarno-biała i później została pokolorowana. Dlatego na niektórych Elvis jest na pewno w "Navy Blue Herringbone Suit"

Kiedy 21 grudnia 1970 roku Elvis udał się do Białego Domu na spotkanie z prezydentem Richardem Nixonem, założył na siebie jumpsuit "Black Herringbone Suit" (z białą koszulą pod spodem) oraz pas "Gold Attendance", a na wierzch marynarkę od kostiumu "Dark Blue Velvet Suit"

Przykładowe zdjęcia wydawnictw muzycznych, na których okładkach pojawiły się zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Black Herringbone Suit"

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku


Klip ten opisano jako Opening Show 1969 w International Hotel w Las Vegas. Jest tak ciemny, że nie jestem pewna stroju, ale wygląda na "Black Herringbone Suit"


P. S.
Część zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html