wtorek, 19 października 2021

Porównawcza lista jumpsuitów nr 1

Uwaga!
Materiał pomocniczy dla osób zgłębiających stroje sceniczne Elvisa
.

W poszukiwaniu informacji o strojach scenicznych Elvisa Presleya korzystam z wszystkich znanych i dostępnych mi źródeł. Jednym z nich były przeróżne listy jumpsuitów publikowane w internecie przez innych. Zdecydowana większość z nich już nie istnieje, w tym te najlepsze. Niestety początkowo ich sobie nie zapisywałam, bo uznałam iż mając linki, zawsze mogę do nich powrócić. Nie przewidziałam, że w takim tempie zaczną znikać.

Kiedy to sobie uświadomiłam, zapisałam kilka tych ciekawszych i pełniejszych list (dziś w zasadzie już też niedostępnych). Cztery z nich postanowiłam opublikować, z myślą o tych wszystkich, którzy w przyszłości będą się zajmować analizą strojów scenicznych Elvisa, tak jak ja. Niestety, to już te późniejsze, bardziej okrojone listy.
 
Ponieważ nazewnictwo strojów i pasów jest bardzo mylące, po lewej zawsze dodaję nazwę pod jaką dany kostium występuje na mojej liście i jego numer w nawiasie kwadratowym. Dla pasów już nie, gdyż byłoby to mało czytelne. Czasem tylko w omówieniu poszczególnych pozycji, drogą uzupełnienia, odniosę się do niektórych z nich (rzadko).

Przeglądając te listy ponownie, zauważyłam pewną prawidłowość - im młodsza lista, tym mniej na niej kostiumów. Czyli wiedza o tych nieznanych ze zdjęć strojach, zanika. Są pomijane na listach. 

Bardzo żałuję iż nie mam tych trzech najlepszych i najpełniejszych list, a zarazem najstarszych, na jakich podawano również te kostiumy, do których nie było dokumentacji graficznej (w każdym razie w przestrzeni publicznej, bo u kolekcjonerów czasem jest), ale znane były ze świadectw uczestników koncertów, otoczenia Elvisa, czy ludzi z nim współpracujących.

Powższy tekst będzie poprzedzał każdą z list.


*   *   *
 
Poniżej pierwsza z nich. Prawdopodobnie powstała w 2011 roku. 

Są na niej segmenty oznaczone latami, co pozwala nam się zorientować mniej więcej w jakim okresie Elvis nosił dany strój. Aczkolwiek jak wiemy to sprawa dyskusyjna, gdyż niektóre były noszone na przełomie dwóch lub trzech lat, a do kilku z nich Elvis wracał kilka lat później. W związku z tym nie da się stworzyć jakiejś sensownie pogrupowanej listy i każdy "twórca" sporządza je według własnego uznania.

Pod nazwą kostiumu, jest też krótki jego opis, a obok (w przypadku niektórych) podano "skąd go znamy". W tym miejscu zwykle podawana jest okładka płyty, program TV, niekiedy zakres czasowy.

*   *   *

Pod każdym blokiem zdjęciowym fragmentu listy są "Uwagi". Jednak nie będę w nich omawiać każdej pozycji z lity, lecz tylko te, które moim zdaniem wymagają jakiegoś uzupełnienia, czy wyjaśnienia. 

Jeżeli w lewej kolumnie nazwy kostiumu (czyli pochodzącej z mojej listy) jest słowo "(brak)" zamiast jego nazwy, to znaczy, że nie mam danego stroju na swojej liście. Natomiast jeśli w tej kolumnie jest nazwa kostiumu, lecz w prawej kolumnie nazwy kostiumu jej nie ma, a zamiast numeru znajduje się słowo "[brak]", to znaczy, że ten kostium jest na mojej liście, ale nie ma go na tej omawianej. Brzmi skomplikowanie, ale jak spojrzycie na listę, od razu zrozumiecie o co chodzi.



1968

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1968 roku

Uwagi:

Nr  3.
Na liście nazywany jest "Brown Two Piece", ale chodzi na pewno o "Burgund Gospel Suit", ponieważ to on został zrobiony także w wersji granatowej, o czym autor wspomina w uwadze na końcu 1968 roku.



1969

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1969 roku

Uwagi:

(bez numeru)
Nie umieszczono tu trzech czarnych kostiumów "Herringbone" z fałdami: czerwonymi, zielonymi i niebieskimi. Trzy podstawowe (czarny, granatowy i biały) nie posiadały fałd.



1970

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1970 roku

Uwagi:

Nr  19.
W opisie stroju "White Sleek Tapestry" autor podał, że na pasmanterii znajdowały się między innymi brokatowe niebieskie zdobienia, co nie jest prawdą.  Są tylko złote, srebrne i czarne. W zależności od fotografii, czasem wydaje się iż we wzorze pasmanterii był też kolor niebieski lub zielony, pewnie dlatego.

Nr  21.
W opisie "White Blue Tapestry" autor podał, że na pasmanterii znajdowały się między innymi różowe zdobienia, co nie jest prawdą. Maleńkie środki kwiatków są w kolorze beżowo-pomarańczowym (taki brudny, przytłumiony pomarańcz).

Nr  22. i 23.
Na tej liście autor dwa kostiumy "White Fringe" (z materiałowymi i sutaszowymi frędzlami) umieścił na dwóch różnych pozycjach, u mnie są pod tym samym numerem, ale w treści postu omawiającego "White Fringe Suit", są opisane oba egzemplarze.

Nr  29.
W opisie jumpsuitu "White Apache" autor podał, że oba egzemplarze tego kostiumu były identyczne, tymczasem z moich ustaleń wynika, że były między nimi pewne różnice i to nie takie małe (patrz post "Jumpsuit - Apache").

(bez numeru)
Na moje liście w 1970 roku mam dwa kostiumy więcej - "White Raed Y Ladder" i "White Lace Plane". Co ciekawe autor ujął jumpsuit "White Plain", który jest identyczny jak "White Fringe" tylko bez frędzli, a nazwał go "Lace Suit #2", a nie wykazał "White Lace Plane" - tego właściwego, który jest w Cassino Tunica.



1971

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1971 roku

Uwagi:

Nr  49.
To właśnie na tej liście pierwszy raz spotkałam się z nazwą "White Stacked Pyramid Suit" dla jumpsuitu "White Checkerboard Suit". Chociaż w rzeczywistości napy są w kształcie piramid schodkowych, a nie stożkowych.

(bez numeru)
Aczkolwiek jeśli chodzi o 1971 rok, na mojej liście jest aż osiem kostiumów więcej, są to: "White Two Piece Checkerboard", "White Knot Black Ribbons", "White Two Piece Knot", "White Cisco Kid Two Piece Red Shoulders", "Black Cisco Kid Black Shoulders", "Black Cisco Kid Vest", "Black Rubin Suit", "Black Cisco Kid Two Piece Black Shoulders" (ten ostatni w grupie II z powodu braku zdjęć).



1972

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1972 roku

Uwagi:

Nr  61.
Kostium "Blue Madison Square" autor wykazał jako jeden z kostiumów, w którym Elvis wystąpił na scenie, u mnie jest w niepotwierdzonych. Oczywiście w wielu źródłach mogliśmy o tym przeczytać, ale równie wiele twierdziło, że Elvis w nim nigdy nie wystąpił. Aczkolwiek należy pamiętać, że dla większości, jeśli nie ma odpowiednich zdjęć, to jest to równoznaczne z tym, iż Elvis nigdy nie wystąpił w danym kostiumie. Chociaż wiemy, że takie teorie często okazują się błędne.

Nr  63.
Trafiałam wcześniej na informacje, że Elvis wystąpił na scenie w jakimś czarnym dwuczęściowym kostiumie z czerwonymi patkami na kieszeniach, ale problem polega na tym, że miał kilka takich garniturów nieznacznie się od siebie różniących. Omówiłam je wszystkie w Suplemencie nr 1 do Listy jumpsuitów (post "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity"). Zgodnie z oświadczeniem Joe Esposito, wiemy też, że Elvis wystąpił w czarnym garniturze z czarną peleryną i z czerwoną podbitką, dokładnie w tym, w jakim widzimy go na zdjęciu z Engelbergiem Humperdinckiem, ale on miał czarne patki na kieszeniach, więc nie o niego tu chodzi.

Nr  66. i 67.
Jumpsuit "Black Pyramid Suit" tutaj wyszczególniony jest na dwóch pozycjach, u mnie na liście jest na jednej, ale w poście "Jumpsuit - Pyramid Black" omówione są obie jego wersje (z żółtą i złotą linią kolorystyczną).

(bez numeru)
Moja lista z 1971 roku, zawiera dwie pozycje więcej, są to: "White Two Piece Gold Accent" i "White Two Piece Silver Accent". Tych kostiumów nie zawierała prawie żadna lista, ponieważ wypłynęły dopiero w ostatnich latach. Jedynie informacje o "White Two Piece Gold Accent" spotkałam na dwóch z nich, zanim jeszcze jego, najpierw marynarka, a później peleryna, nie trafiły na aukcję.



1973

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1973 roku

Uwagi:

Nr  78. i 79.
Jumpsuit "White Aloha" jest tutaj wyszczególniony na dwóch pozycjach, u mnie na liście jest na jednej, ale w treści omówione są wszystkie egzemplarze, zarówno te potwierdzone, jak i hipotetycznie istniejące.

Nr  82.
Kostium "White Red Target" autor wykazał jako jeden z jumpsuitów, w którym Elvis wystąpił na scenie, u mnie jest na razie w niepotwierdzonych. Aczkolwiek faktycznie "Gene Doucette go potwierdził.

Nr  87.
Kostium "White Stone Nail Mirrored" autor wykazał jako jeden z kostiumów 1973 roku. U mnie na liście jest dopiero w 1974 roku, gdyż nie ma na razie twardych potwierdzeń, że Elvis wystąpił w nim już w 1973 roku, choć prawdopodobnie był już wtedy przygotowany (zrobiony).



1974

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1974 roku

Uwagi:

Nr  100.
Kostium "White Black Phoenix" autor wykazuje w 1974 roku, u mnie jest dopiero w 1975 roku, ale faktem jest, że na wielu listach jest wykazywany już od 1974 roku. Być może już wtedy w nim wystąpił, lecz nie znamy żadnej konkretnej daty koncertu.

Nr  111.
Z kolei "Beige Leather Two Piece Wild Rose" u mnie jest w niepotwierdzonych. Nie mam też pewności czy tu nie chodzi czasem o "White Leather Iris", jednak ten kostium jako jedyny z serii był biały, a irysy były częściowo malowane, a częściowo haftowane. Z drugiej strony w "Beige Leather Two Piece Wild Rose", też były przeszycia.

(bez numeru)
Na tej liście nie ma kilku jumpsuitów, które są na mojej: "White Conquistador", "Beige Leather Two Piece Plain", "Black Two Toned Leather" (ten od Lindy Thomson), "White Leather Iris", "Burnt Orange Leather" (co prawda dwa ostatnie są u mnie w niepotwierdzonych).



1975

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1975 roku

Uwagi:

(bez numeru)
Autor podał na liście wszystkie kostiumy z serii "Street", ale pominął "Brown Two Toned Street", chociaż potwierdzone użycie na scenie mamy tylko w przypadku "White & Black Penguin Suit".



1976

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1976 roku

Uwagi:

Nr  136. i 137. (pierwsze wystąpienie)
Dla jumpsuitu "White Orange Flame" autor podaje pomarańczowe [136.] i żółte [137.] fałdy - gdy tymczasem drugi egzemplarz nie miał żółtych, tylko czerwone fałdy.

Nr  136. i 137. (drugie wystąpienie)
Autor prawdopodobnie skopiował sobie te dwie pozycje żeby je później odpowiednio przerobić dla dwóch "White Yellow Flame", ale zapomniał. Jeśli chodzi o "White Yellow Flame", jeden z nich miał pomarańczowe fałdy, a drugi żółte.



1977

Lista jumpsuitów przypisana przez autora do 1977 roku

Uwagi:

Nr  138.
Oczywiście w tym kostiumie Elvis już nie zdążył wystąpić.



Suplement

Suplement dodany do listy przez autora, w którym wyjaśnia kilka spraw

Tłumaczenie:
 
AKTUALNA LISTA.... Nowe zmiany... Uzupełnienia... Poprawki...

Pojawił się "nowy" kombinezon:
Został zaprojektowany w 1970 roku i nie zawiera żadnych ćwieków ani kamieni. Ma tylko metalowe oczka i sznurówki w rozcięciu na klatce piersiowej, w taki sam sposób jak dobrze znany "Fringe Suit". Na razie nazwałem ten garnitur "Lace Suit # 2".

Kolejny stosunkowo nowy garnitur został dodany: "Tassel Suit", noszony podczas pierwszego sezonu 1971 w Las Vegas w International Hotel i prawdopodobnie także w Lake Tahoe (nie należy mylić go z "Knot Suit").

Kombinezon znany wcześniej jako "White Stud" ma teraz oficjalną nazwę: "Stacked Pyramid Suit", z powodu specjalnych piramidalnych ćwieków na garniturze.

Garnitur z 1973 roku, znany jako "Lava Suit" lub "Topaz Suit" ma oficjalną nazwę: "Topaz Tiger". Wzór to kręgosłup tygrysa z pasami wykonanymi w topazowych i bursztynowych kamieniach. Podszewka peleryny i fałdy w nogawkach mają tygrysi nadruk.

Kilka dwuczęściówek z 1975 roku okazało się być czarnymi a nie granatowymi. To samo dotyczy "Eskimo Totem Pole" z 1975 roku. Ten garnitur jest również czarny.

Uwagi:

W zasadzie wszystko co zostało podane w tym Supemencie ma swoje odzwierciedlenie na czarnych planszach z listami jumpsuitów. Jeśli chodzi o wspomniane w ostatnim akapicie "dwuczęściówki", chodzi tu o serię "Navy Blue Two Piece". Mam wątpliwości co do stwierdzenia, że część z nich "okazało się być czarnymi a nie granatowymi". Owszem, większość z nich miała swoje duble, ale moim zdaniem one zawsze były w jakimiś odcieniu głębokiego (bardzo ciemnego) granatu. Natomiast co się tyczy jumpsuitu "Alpine" i "Totem Pole", trudno powiedzieć, ponieważ nawet na tych zdjęciach, na których wydają się czarne, to również pasy wydają się czarne, a wiemy, że były bardzo ciemno granatowe, bo pochodziły od kostiumów z serii "Navy Blue Two Piece".

P. S.
Ponieważ te dłuższe tabele są nieczytelne (automat Bloggera je pomniejsza), należy je otworzyć w nowym oknie w celu uzyskania pełnego podglądu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html