poniedziałek, 5 lipca 2021

Jumpsuit - Houston vel Western

Nazwa najczęściej spotykana:  Brown Houston Suit
Nazwa alternatywna Brown Western Suit
Inne nazwy:  Brown Texas Suit,  Brown Two Piece Houston Suit,  Brown Two Piece Western Suit,  Brown Two Piece Texsas Suit
Linia / Seria:  nie
Kolor wiodący:  brązowy
Linia kolorystyczna:
  (nie dotyczy)
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  6
  • żakiet - brązowy do pasa, w stylu "matador"; kołnierz napoleoński; nad lewą piersią zloty emblemat przypominający gwiazdę szeryfa; bez kołnierza; rozcięcie wykończone beżową lamówką z napami tunelowymi, od której na boki (pod kątem prostym) odchodzą po trzy krótkie paski tej samej lamówki w kierunku rękawów;
  • spodnie - brązowe; na zewnętrznych bokach, od pasa po krańce nogawek, lampasy z tej samej beżowej lamówki, jak na żakiecie, pokryte rzędem metalowych nap tunelowych;
  • pasek - brązowy, szeroki, skórzany, bez łańcuchów; na klamrze i z tyłu słońce utworzone ze złotych nap;
  • koszula - biała z kołnierzem napoleońskim i wysokimi, szerokimi mankietami zapinanymi na materiałowe guziki; sama koszula zapinana na zamek błyskawiczny (biały, plastikowy);
  • chusteczka - brązowa w białe, beżowe, burgundowe, szare i zielone wzory;
  • kapelusz - biały, kowbojski (patrz opis);
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  (nie ustalono)
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • być może w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 24 lutego 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas NV;
  • być może w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 08 września 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas NV;

Opis:

Nie mamy potwierdzenia, że Elvis wystąpił w "Brown Western Suit" na scenie. Niemniej pojawiały się takie głosy.

W zasadzie wszystkie zdjęcia Elvisa w "Brown Western Suit" pochodzą z tego samego dnia, 1 marca 1970 roku i tej samej imprezy - konferencji prasowej na obiekcie Astrodome w Houston (TX).

Pewnie dlatego pojawiła się plotka, że został zaprojektowany specjalnie na tą konferencję. Taką samą sytuację mieliśmy z kostiumem "Dark Violet Velvet Suit" - odkąd Elvis pojawił się w jego marynarce na spotkaniu z prezydentem Richardem Nixonem, zaczęto podawać, że został zaprojektowany specjalnie na to spotkanie i odtąd nazywać go "Dark Violet Nixon Suit". Lecz ani "Brown Western Suit" nie został zaprojektowany na tę konferencję, ani "Dark Violet Velvet Suit" na spotkanie z prezydentem Nixonem (został przygotowany na "Comebeck Special '68").

Ponieważ znamy go właśnie z tej konferencji, szybko zyskał nazwę "Brown Houston Suit". Czasem też nazywany jest tylko "Brown Suit" lub "Brown Two Piece Suit", ale to mylące nazwy i nie należy ich używać, gdyż w 1969 roku Elvis miał inny brązowy, dwuczęściowy garnitur i nazwy te ("Brown Suit" lub "Brown Two Piece Suit"), to jedyne jakie do niego się stosuje. Osobiście preferuję "Brown Western Suit" lub "Brown Two Piece Western Suit", gdyż oddają kowbojski charakter kostiumu. Równie dobre są "Brown Texsas Suit" i "Brown Two Piece Texsas Suit", gdyż są unikatowe (żaden inny strój Elvisa nie został tak nazwany), a ponadto pasują do kowbojskiego charakteru kostiumu i jednocześnie do miejsca, z którego go znamy - Houston leży w Teksasie. Aczkolwiek najbardziej znany jest pod nazwą "Brown Houston Suit".

Zakładając, że Elvis wyszedł na scenę w "Brown Western Suit", to mogło być tylko Sezonie 2 (od 26 stycznia do 24 lutego 1970 roku) lub też w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 08 września 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas, bo z dwóch tras jesiennych 1970 roku kostiumy są znane.

Co prawda na 1970 rok Elvis miał przygotowaną pulę kostiumów scenicznych i to dużo bogatszą niż w 1969 roku, jednak w jego przypadku niczego wykluczyć nie można. W 1969 roku też występował w garniturach, które nie były w zamyśle przeznaczone na scenę ("Black Two Piece Suit", "Black Short Two Piece Suit", "White Short Two Piece Suit" i prawdopodobnie również w "Brown Two Piece Suit").

To była specyficzna konferencja, gdyż Elvis odebrał wówczas różne nagrody. Od właścicieli obiektu Astrodome otrzymał złoty zegarek MIDAS, renomowanej marki ROLEX, za serię udanych koncertów i pobicie rekordu* frekwencji publiczności na trybunach, co było ważnym zastrzykiem finansowym dla zarządzających obiektem. Na konferencję pofatygowała się również RIAA i wręczyła Elvisowi pięć nagród Golden Records (złotych płyt) za:
     - trzy single: "In The Ghetto", "Suspicious Minds" i "Don't Cry Daddy",
     - longplay "From Elvis in Memphis",
     - album "From Memphis to Vegas / From Vegas to Memphis".

* Podczas On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) na obiekcie Houston Livestock Show and Rodeo, w Houston TX, podczas czwartego koncertu tej trasy (28 lutego 1970 roku, o godzinie 19:45), Elvis ustanowił kolejny rekord publiczności na trybunach tego obiektu, który wyniósł 43.614 osób.

27 lutego 1970 roku    (1)    (godzina 14:00)    16.708 osób;
27 lutego 1970 roku    (2)    (godzina 19:45)    36.299 osób;
28 lutego 1970 roku    (3)    (godzina 14:00)    34.443 osób;
28 lutego 1970 roku    (4)    (godzina 19:45)    43.614 osób;
1 marca 1970 roku      (5)    (godzina 14:00)    40.858 osób;
1 marca 1970 roku      (6)    (godzina 19:00)    35.572 osób;

Jeśli chodzi o kapelusz, to raczej nie był on elementem składowym tego stroju, chociaż jest idealnym jego dopełnieniem. Uważam tak ponieważ identyczne mają na głowach przedstawiciele Astrodome, którzy towarzyszą Elvisowi podczas tej konferencji. Gdyby nie ten fakt, byłabym przekonana, że został przygotowany planowo do tego kostiumu.

Jako, że kostium ten według wszelkich danych nie był planowany na występy sceniczne, w teorii nie powinien posiadać dubla. W każdym razie nie identycznego. Jeśli tworzono duble do garniturów prywatnych, to całkowicie lub częściowo w innej kolorystyce. Dlatego moim zdaniem "Brown Western Suit" nie miał klasycznego dubla. Aczkolwiek są dwa zdjęcia z wystaw, które trochę mieszają. Jedno z jakiejś wystawy w Australii, a drugie prawdopodobnie z King's Ransom Museum. Powiedzmy, że w Australii jakąś wystawę zorganizowało Graceland (EPE), ale skąd w King's Ransome Museum? Nie mam żadnej hipotezy. Wiem, że Graceland wypożycza różne artefakty od prywatnych kolekcjonerów na swoje wystawy, ale w drugą stronę już niekoniecznie. Owszem też wypożycza stroje Elvisa do różnych placówek, ale takich bardziej znaczących, prowadzonych przez władze miasta lub duże firmy (jak na przykład Gibson). Nigdy nie słyszałam by cokolwiek wypożyczyła do małych, prywatnych muzeów, zwłaszcza konkurencyjnych, mieszczących się w tej samej lokalizacji. Wręcz przeciwnie, zdarzało jej się wykupować takie muzea aby zabezpieczyć frekwencję na własnych ekspozycjach (taka sytuacja miała miejsce choćby w Memphis i Las Vegas).

Chusteczka, którą Elvis wtedy nosił do "Brown Western Suit" chyba nadal jest w Graceland, wydaje mi się, że gdzieś mi mignęła na jakiejś wystawie, choć pewna nie jestem. Natomiast, co się stało z tą charakterystyczną białą koszulą - zapinaną na suwak, z wysokimi mankietami zapinanymi na guziki materiałowe - nie wiem. Kapelusz dalej jest w Graceland, pas prawdopodobnie też, chociaż nie ma wyraźnego zdjęcia, więc nie można wykluczyć, iż to tylko replika.

Na przestrzeni lat w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. można było nabyć jego replikę. W zasadzie garnitur wyglądał zawsze tak samo, ale majstrowano stale z pasem (patrz zdjęcia). Obecnie jest w sprzedaży za 1.600,- dolarów (garnitur plus pas, bez pozostałych elementów). Gdyby ktoś chciał sobie dopasować koszulę, to nie ma repliki tej oryginalnej. Co ciekawe, wycofano też zdjęcie pasa z ostatniej oferty i podstawiono to najstarsze (widocznie zostały im jakieś stare pasy, których chcą się pozbyć).

*       *       *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 grudnia 2022 roku):

W 2022 roku, firma B & K Costume Co. dodała do swojej oferty kilka replik kostiumów Elvisa, których nie było we wcześniejszych latach, a także inne wersje dodatków, jak pasy i peleryny. Jednym z nich jest pas "Brown Western Belt".

Już wcześniej z nim kombinowali, jakoś nie mogą się zdecydować na jego końcowy wygląd. Poniżej wersja 2022.

Kolejna wersja repliki pasa do jumpsuitu "Brown Western Suit", która pojawiła się w ofercie sklepu firmy B & K Costume Co. w 2022 roku

*
*      *
*       *       *

Replika kostiumu "Brown Western Suit" ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. - to najstarsza wersja jaką znam, ale przed nią mogły być jeszcze inne

Replika kostiumu "Brown Western Suit" ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. - jakaś późniejsza wersja, której zdjęć nigdy nie było na stronie sklepu, ale spotkałam ją na aukcji Gotta Have Rock and Roll, 14 grudnia 2013 roku. Tutaj na uwagę zasługuje słoneczko na pasie - z wszystkich wersji pasa jako jedyne dość wiernie odwzorowuje to z oryginału. Poniżej porównanie słoneczek z oryginału (po bokach) i tej wersji repliki (środek)

Replika kostiumu "Brown Western Suit" ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. - współczesna wersja, aktualnie u nich do kupienia. Zdjęcie kostiumu (po lewej) zrobione jest z poprzednią wersją pasa (tą z poprawnym słoneczkiem), natomiast po prawej najnowsza wersja pasa, niezbyt trafiona (poprawili listki w stosunku do poprzedniej wersji, ale zepsuli słoneczka). Dwa ostatnie zdjęcia, to już rok 2021

Zdjęcia kostium "Brown Western Suit" z różnych wystaw organizowanych przez Graceland. Nie ma ich zbyt wiele, więc chyba większość lat spędził w archiwach. Oczywiście koszule dodano jakieś przypadkowe i raczej na pewno są to tylko repliki

Kostium "Brown Western Suit" został zaprezentowany na drugiej wystawie londyńskiej, która odbyła się na obiekcie O2 Arena w Londynie (trwała od 3 listopada 2017 roku do 4 lutego 2018 roku)

Kolejne zdjęcie kostiumu "Brown Western Suit", ale nie wiem co to za wystawa. Początkowo miałam wątpliwości czy to oryginał. Teraz już nie wiem, bo pewne cechy wskazują, że może to być oryginał, jak chusteczka. Zastanawiałam się, czy to nie jest jakaś wystawa Australii. Jeśli to Parkes Museum to raczej nie jest oryginał, bo oni mają dużo replik, z oryginałów przez jakiś czas mieli tylko "Beige Leather Emperor Suit" i "Tan Green Street Suit" w wersji drugiej. A może to jakaś wystawa organizowana przez Graceland i/lub któregoś z kolekcjonerów? Nie tylko "Brown Houston Suit" wygląda na oryginał, także marynarka od "Blue Madison Suit", a nawet "Blue Powder Suit", którego nie ma w Graceland, jest u jednego z kolekcjonerów

Tu kostiumu "Brown Western Suit" na jeszcze innej wystawie, wysoce prawdopodobne, że to wystawa z pierwszego dziesięciolecia lat dwutysięcznych w King's Ransom Museum (gablota na to wskazuje jak i sposób ułożenia eksponatów, taki bardzo w ich stylu). I też mam wątpliwości, czy to oryginał, czy replika. Faktem jest, że nie znamy jego losów, przez lata nie był widziany w Graceland. Jest przez nich eksponowany dopiero od jakiegoś czasu, ale oni niekiedy wypożyczają oryginały od kolekcjonerów

1 marca 1970 roku, obiekt Astrodome w Houston TX - konferencja prasowa Elvisa na zakończenie On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku)

1 marca 1970 roku, obiekt Astrodome w Houston TX - konferencja prasowa Elvisa na zakończenie On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) - dwa oryginalne zdjęcia z aukcji

Podczas tej konferencji Elvis otrzymał nagrodę od The Houston livestock show officers
(oficerów pokazów żywego inwentarza w Houston), do których należał obiekt Astrodome. Nagrodą tą był zegarek MIDAS renomowanej firmy ROLEX, z dedykacją dla Elvisa na odwrocie koperty

1 marca 1970 roku, obiekt Astrodome w Houston TX - konferencja prasowa Elvisa na zakończenieOn Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) - Elvis odbiera od RIAA nagrody GOLD RECORDS za: trzy single: "In The Ghetto", "Suspicious Minds" i "Don't Cry Daddy", longplay "From Elvis in Memphis" i album "From Memphis to Vegas/From Vegas to Memphis".

1 marca 1970 roku, obiekt Astrodome w Houston TX - konferencja prasowa Elvisa na zakończenie On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) - zdjęcie strony z magazynu dla fanów "Elvis Files" z 1970 roku (niestety znalazłam tylko tą jedna stronę, z krótkim fragmentem wywiadu)

Być może to również 1 marca 1970 roku, obiekt Astrodome w Houston TX, po konferencji prasowej Elvisa na zakończenie On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) - zdjęcia z fankami



9 komentarzy:

  1. Nie wierzę że był na scenie. Całkowicie nie pasował do jednoczęściowych strojów z puli która wtedy posiadał .
    Co innego Brown z 69 bo był podobny.
    To było strikte na konferencję tak samo jak ten czerwony z konferencji przed Houston.
    To zupełnie inny styl niż te ze sceny bo dwuczęściowe. A takie zakładał dopiero później.

    Ps. Na pierwszym show tylko 16 tys? A nie 36?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o ilość osób na koncertach, opieram się tylko na elvisconcerts.com, a oni tak podają. Z drugiej strony był to piątek, godzina 14:00 kiedy większość jeszcze pracuje, więc być może.

    No też wydaje mi się mało prawdopodobne żeby w nim wystąpił, ale takie sugestie były.

    Natomiast na pewno nie był przygotowany na tą konferencję, bo mówił o tym Bill Belew. Powiedział tylko, że przygotował Elvisowi na 1970 rok kilka prywatnych kompletów i ten był jednym z nich, ale nie projektował nic na konkretne wydarzenie (poza strojami scenicznymi, rzecz jasna).

    Krzysiu wszystkie dwuczęściówki (poza "Herringbone"), w których wystąpił w 1969 roku nie były przeznaczone na scenę, tylko do użytku prywatnego. Uznano, że na scenę wystarczy mu kilka wersji "Herringbone", ale myślę, że ta monotonia przerosła Elvisa (57 koncertów w tak samo skrojonych ciuchach, różniących się fałdą i kolorem chusteczki?!) i wyszedł na scenę w prywatnych. Bill mówił, że na scenę planowo były tylko "Herringbone".

    Czerwony? Jaki, bo nie kojarzę? A nie myślisz o białym bez rękawów z czerwoną koszulą?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ok być może nie planował na konferencję tylko jako prywatny strój. Ok. Tu zawsze było spontaniczne.
    Ale na scenę? Ludziom czasem się mylą wydarzenia. Już byvdawno to wyszło.
    Ciekawe co mówisz z 69 ale logiczne.
    Te dwuczęściowe pasowały jak ulał

    Mówię o tym karate stroju białym z czerwonym ...z 25.02 na lotnisku.

    OdpowiedzUsuń
  4. Raz, że ludziom się mylą, a dwa Elvis też bardzo mieszał.

    Na 1969 rok, chyba Elvis nie przemyślał. Nawet jak miał tych karateg siedem (tyle znamy, ale może było więcej), to i tak ciut mało na 57 koncertów. Chociaż to wychodzi w każdym po 6-7 razy, więc nie tak źle. Raczej chodzi o to, o czym pisałam poprzednio - monotonia.

    No to myślimy o tym samym, biały bez rękawów z czerwoną koszulą, czarną chustką i pasem od "Black Red Herringbone Suit" (czarno-czerwonym).

    OdpowiedzUsuń
  5. Sundiala chyba nie przewidział że zostanie mu tylko jeden 😜

    OdpowiedzUsuń
  6. :) Wiem, że czekasz na Sundiala, wyczułeś mnie, bo się kilka dni temu do niego przymierzałam, ale jeszcze musi poczekać.

    OdpowiedzUsuń
  7. Będę cierpliwy. Niewiele vstrojow już masz 😊

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeszcze 26. :)

    Na razie posortowałam sobie fotki na kostiumy z dwoma i trzema guzikami, kamienny Sundial, który nigdy nie powstał i zdjęcia przedmiotów, które posłużyły do ozdób. Dwa dni to robiłam. :)

    Jednak zanim do niego siądę najpierw kilka innych, które są nieomówione, a zostały wymienione w poście "Kostiumy Elvisa w rękach prywatnych".

    OdpowiedzUsuń
  9. Chciałam go omówić jako ostatni, bo był ostatnim w jakim wystąpił, ale chyba wcześniej się za niego wezmę.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html