Nazwa alternatywna: nie
Inne nazwy: nie
Linia / Seria: Karate Style / Target
Kolor wiodący: biały
Linia kolorystyczna: czerwona
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 3
- kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; nogawki z rozcięciem i czerwoną fałdą; na przodzie i tyle torsu, w ich centralnym punkcie, znajduje się cel (nawiązanie do tarczy strzelniczej), okolony odchodzącymi od niego promieniście liniami (symbolizują nietrafianie do celu, rozrzut strzału); takie same motywy zastosowano na rękawach i bokach spodni;
- pasek - biały, szeroki, skórzany; zachowana ornamentyka z kombinezonu, dodatkowo zdobiony złotymi, metalowymi krążkami; z dwoma rzędami złotych łańcuchów;
- peleryna - biała, z czerwoną, atłasową podbitką; motyw promieni zgodny z ornamentyką na kombinezonie;
Chustki dla publiczności: na pewno (jakie, nie wiadomo, o kolorze decydował zawsze Elvis);
Projekt i wykonanie: Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
- raczej nigdy;
W zasadzie nie wiadomo dlaczego Elvis nie użył na scenie czerwonej wersji "targeta". Można tylko domniemywać powodów. Kostium ten nie był jeszcze gotowy, Elvis nie czuł się w nim komfortowo (jakieś błędy w uszyciu) lub po prostu tak się złożyło (przy wyborze jakoś go pomijał). Najbardziej prawdopodobne wydaje się być przypuszczenie pierwsze i drugie, ponieważ Elvis lubił ten kostium w wersji niebieskiej i często go zakładał. Nosił go głównie w 1973 roku w Las Vegas oraz na trasach koncertowych, a także w 1974 roku w Lake Tahoe. Dlatego myślę, że gdyby kostium "Red Target White Suit" był wtedy ukończony, a jego jakość nie budziłaby zastrzeżeń, to zapewne Elvis również by go założył. Zatem albo przygotowano go lub ukończono dopiero po jego śmierci albo miał jakieś wady, które spowodowały, że Elvis nie zdecydował się użyć go na koncercie.
Chociaż, z drugiej strony wcale nie mamy pewności iż nie wystąpił w tym kostiumie, to że nie ma zdjęć o niczym nie świadczy, nie ma ich z połowy występów Elvisa na scenie. Poza tym w lecie 1973 roku mamy taką sytuację - z oświadczeń uczestników koncertów wiemy, że Elvis występował wtedy kilka razy w jakimś białym jumpsuicie z czerwoną fałdą i w białym jumpsuicie z niebieską fałdą, jednak żaden z nich nie został zidentyfikowany. Wiemy na pewno, że nie był to żaden jumpsuit znany nam ze zdjęć, więc kto wie? Może jednym z nich był "White Red Target Suit" a drugim "White Light Blue Target Suit"? Czyli dwa kontrowersyjne jumpsuity, co do tego czy istniały. To znaczy "White Light Blue Target Suit" istnieje do dziś i znamy jego wygląd ze zdjęć z wystaw, ale ponieważ nie ma jego zdjęć na Elvisie, podważa się czy to faktycznie jego kostium.
Jednocześnie złote krążki bez obwódki, widoczne na pierwszym zdjęciu, są poniekąd dowodem, że kostium powstał jeszcze za życia Presleya, ponieważ są takie same, jak te na niebieskim "targecie", który Elvis nosił na scenie. W wersji handlowej "Red Target White Suit" jest obecnie oferowany z krążkami prezentowanymi na drugim zdjęciu.
W każdym razie w wersji niebieskiej, jedynej jaką Elvis ubierał na scenę, na pasku obwódki wokół metalowych krążków nie było.
* *
*
Ex Post
Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018 roku):
Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, dodała dwie znane fotografie z poprzedniego kolażu, ale nieco powiększone i oraz dwa nowe (klamry i pasa). Niestety, nadal oferują ten kostium ze zmienionym pasem (inne blaszki, nie takie jakie były w oryginale), chociaż kiedyś mieli wierną kopię w ofercie sprzedaży.
* *
* * *
Zdjęcia repliki kostiumu "Red Target White Suit" (wraz z pasem), oferowanego obecnie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., które ukazały się na stronie w listopadzie 2018 roku
Projekt (szkic) kostiumu, który prawdopodobnie* posłużył także do powstania "Red Target* White Suit", sygnowany przez Gene Doucettae'a (ostatniego projektanta Elvisa Presleya) oraz zestawienie kostiumów, które przypuszczalnie powstały na bazie tego samego projektu. Są to kolejno od lewej: "Sunburst White Suit", "Red Target White Suit", "Blue Target White Suit" i "Blue Target Second White Suit"
Kolejna sprawa, która dowodzi, że na tym samym szkicu bazowano więcej razy. Pierwsza nazwa jumpsuitu na projekcie (nieczytelna), została zmieniona (przepisana flamastrem) na "Blaet", co znaczy "ostrze", "klinga". To wskazuje, że Gene Doucette zmienił koncepcję dla czerwonego "targeta" i wzór nie miał symbolizować tarczy strzelniczej, jak w przypadku niebieskiego "targeta", tylko ranę zadaną ostrzem klingi i rozbryzg krwi. Niebieski kostium miał mieć nazwę "Target", a czerwony "Blaet". Jednak ponieważ kostiumy są identyczne, różnią się tylko kolorami kamieni, postanowiono je nazwać tak samo, dla odróżnienia opatrując je dodatkowo nazwą koloru - "Blue Target" i "Red Target".
Wiesz, że bardzo lubię Elvisa w białych kostiumach. Ten kostium też mi się podoba, natomiast nie podoba mi się jego nazwa, bo to tak, jakby zmuszano jakiegoś szaleńca, aby strzelał do Elvisa.
OdpowiedzUsuńLepiej jakby była inna, bo tak jak piszesz faktycznie mogła jakiemuś szaleńcowi taki pomysł podsunąć.
OdpowiedzUsuńZ drugiej strony, jak kiedyś pisałam we wstępie do listy jumpsuitów, kostiumy Elvisa były zdobione zgodnie z jakąś symboliką. Zwykle nawiązywały do historii lub zainteresowań Elvisa. Jak wiesz, strzelanie do celu było jego pasją. Być może było to też nawiązanie do jakieś wojny lub strzelaniny.