poniedziałek, 19 grudnia 2016

Jumpsuit - Red Target

Nazwa najczęściej spotykana:  Red Target White Suit
Nazwa alternatywna:  nie
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style / Target
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; nogawki z rozcięciem i czerwoną fałdą; na przodzie i tyle torsu, w ich centralnym punkcie, znajduje się cel (nawiązanie do tarczy strzelniczej), okolony odchodzącymi od niego promieniście liniami (symbolizują nietrafianie do celu, rozrzut strzału); takie same motywy zastosowano na rękawach i bokach spodni;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; zachowana ornamentyka z kombinezonu, dodatkowo zdobiony złotymi, metalowymi krążkami; z dwoma rzędami złotych łańcuchów;
  • peleryna - biała, z czerwoną, atłasową podbitką; motyw promieni zgodny z ornamentyką na kombinezonie;
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  na pewno (jakie, nie wiadomo, o kolorze decydował zawsze Elvis);
Projekt i wykonanie:  Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • raczej nigdy;
Opis:

Kostium został zaprojektowany w 1973 roku, a na jego rysunku projektowym widnieje podpis Gene Doucetta, jednak sam pomysł przypisuje się Billowi Belewowi. Jest to możliwe, w 1973 roku Gene jeszcze wszystko konsultował z Belewem, zanim w 1974 roku, ten nie scedował na niego prawie* całkowicie odpowiedzialności za garderobę sceniczną Elvisa. 

* Prawie, gdyż Bill poczynił wiele projektów dla Elvisa, które nie zostały jeszcze sfinalizowane i czekały na swoją realizację. Nie wiem dokładnie jakie były uzgodnienia między panami, ale choć Gene przejął całkowicie opiekę nad garderobą sceniczną Elvisa, to jednak w strojach z późniejszego okresu udział Belewa bywa także zauważalny.

Jak wiemy, jedną z pasji Elvisa było strzelanie, w czym był na prawdę świetny. Właśnie do trafiana do celu nawiązuje ornamentyka tego kostiumu. Cel, środek tarczy strzelniczej i odchodzące od niego promienie z zaznaczonymi punktami - nietrafionymi strzałami (niecelnymi). Motyw ten znajduje się na torsie (przód i tył), rękawach, bokach nogawek spodni oraz powtarza się w określonej sekwencji na pasie. Istnieje też domniemanie, że w przypadku czerwonego "targeta" mogło chodzić o inną symbolikę - ranę zadaną ostrym narzędziem i rozbryzg krwi (patrz opis pod obrazkiem ze szkicem projektu).

W zasadzie nie wiadomo dlaczego Elvis nie użył na scenie czerwonej wersji "targeta". Można tylko domniemywać powodów. Kostium ten nie był jeszcze gotowy, Elvis nie czuł się w nim komfortowo (jakieś błędy w uszyciu) lub po prostu tak się złożyło (przy wyborze jakoś go pomijał). Najbardziej prawdopodobne wydaje się być przypuszczenie pierwsze i drugie, ponieważ Elvis lubił ten kostium w wersji niebieskiej i często go zakładał. Nosił go głównie w 1973 roku w Las Vegas oraz na trasach koncertowych, a także w 1974 roku w Lake Tahoe. Dlatego myślę, że gdyby kostium "Red Target White Suit" był wtedy ukończony, a jego jakość nie budziłaby zastrzeżeń, to zapewne Elvis również by go założył. Zatem albo przygotowano go lub ukończono dopiero po jego śmierci albo miał jakieś wady, które spowodowały, że Elvis nie zdecydował się użyć go na koncercie.

Chociaż, z drugiej strony wcale nie mamy pewności iż nie wystąpił w tym kostiumie, to że nie ma zdjęć o niczym nie świadczy, nie ma ich z połowy występów Elvisa na scenie. Poza tym w  lecie 1973 roku mamy taką sytuację - z oświadczeń uczestników koncertów wiemy, że Elvis występował wtedy kilka razy w jakimś białym jumpsuicie z czerwoną fałdą i w białym jumpsuicie z niebieską fałdą, jednak żaden z nich nie został zidentyfikowany. Wiemy na pewno, że nie był to żaden jumpsuit znany nam ze zdjęć, więc kto wie? Może jednym z nich był "White Red Target Suit" a drugim "White Light Blue Target Suit"? Czyli dwa kontrowersyjne jumpsuity, co do tego czy istniały. To znaczy "White Light Blue Target Suit" istnieje do dziś i znamy jego wygląd ze zdjęć z wystaw, ale ponieważ nie ma jego zdjęć na Elvisie, podważa się czy to faktycznie jego kostium.

Chciałabym zwrócić uwagę na załączone zdjęcia. Macie tam na nich idealny przykład niechlujstwa i nie trzymania się faktów przy tworzeniu replik kostiumów, o którym wspominałam już we wprowadzeniu do listy jumsuitów ("Jumpsuity"). Za ten stan rzeczy, najmniej winiłabym firmę B & K Enterprises Costume Co., która od lat naprawia i konserwuje stroje Elvisa, a jednocześnie produkuje ich repliki na sprzedaż, ponieważ jest tylko "biernym decyzyjnie wykonawcą" pomysłów i zaleceń pazernego tworu o nazwie EPE. Po prostu muszą respektować wszystko, co tamci zadecydują, to ich być albo nie być. 

Pierwszy obrazek to składanka trzech zdjęć. Tylko zdjęcie po lewej i górne po prawej odzwierciedlają faktyczny wygląd pasa przewidzianego do tego jumpsuitu (jednego z dwóch "targetów" - czerwonego). Dokładnie, chodzi o metalowe krążki na pasie. W wersji niebieskiej były one złote, lekko oksydowane i pozbawione tej kwiatowej obwódki (patrz ostatnie zdjęcie). Z drugiej strony na projekcie Doucetta, ta obwódka jakby też była. Jednak wiemy, że szkice projektowe, to nie projekt końcowy, tylko ogólny zarys. Dlatego projektanci często opatrują je dodatkowymi uwagami - uściśleniami. Na tym też są, aczkolwiek nieczytelne. Może pamięć jest złudna, ale wydaje mi się, że ja już widziałam wcześniej ten rysunek w lepszej jakości i był na nim także podpis Billa Belewa.

Jednocześnie złote krążki bez obwódki, widoczne na pierwszym zdjęciu, są poniekąd dowodem, że kostium powstał jeszcze za życia Presleya, ponieważ są takie same, jak te na niebieskim "targecie", który Elvis nosił na scenie. W wersji handlowej "Red Target White Suit" jest obecnie oferowany z krążkami prezentowanymi na drugim zdjęciu.

W każdym razie w wersji niebieskiej, jedynej jaką Elvis ubierał na scenę, na pasku obwódki wokół metalowych krążków nie było.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (27 listopada 2018 roku):

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, dodała dwie znane fotografie z poprzedniego kolażu, ale nieco powiększone i oraz dwa nowe (klamry i pasa). Niestety, nadal oferują ten kostium ze zmienionym pasem (inne blaszki, nie takie jakie były w oryginale), chociaż kiedyś mieli wierną kopię w ofercie sprzedaży.

*
*      *
*      *      *

Replika kostiumu "Red Target White Suit", wraz z peleryną, oferowana w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Zdjęcia repliki kostiumu "Red Target White Suit" (wraz z pasem), oferowanego obecnie w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., które ukazały się na stronie w listopadzie 2018 roku

Projekt (szkic) kostiumu, który prawdopodobnie* posłużył także do powstania "Red Target* White Suit", sygnowany przez Gene Doucettae'a (ostatniego projektanta Elvisa Presleya) oraz zestawienie kostiumów, które przypuszczalnie powstały na bazie tego samego projektu. Są to kolejno od lewej: "Sunburst White Suit", "Red Target White Suit", "Blue Target White Suit" i "Blue Target Second White Suit"  

* Prawdopodobnie, gdyż z tym szkicem jest trochę zamieszania. Kolorystyka oraz wzór na torsie i spodniach, sugeruje kostium "Sunburst White Suit". Na stronie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., szkic opisany jest jako "Flame", czyli wskazuje na kostium "White Flame Suit", co z całą pewnością jest błędem, gdyż tamten kostium ma swój własny szkic projektowy - wspominałam o nim przy omawianiu "Navy Blue Two Piece Flame Suit" (ponieważ oba stroje "flame" opatrzono tą samą ornamentyką, jak na prawdziwym projekcie "Flame", a nie tym tutaj, patrz post "Jumpsuit - Navy Blue Two Piece Flame Suit"). Sądzę, że osoba opisująca obrazek na stronie zasugerowała się brakiem ornamentu na rękawach i stąd wziął się ten błąd nazwy szkicu.

Kolejna sprawa, która dowodzi, że na tym samym szkicu bazowano więcej razy. Pierwsza nazwa jumpsuitu na projekcie (nieczytelna), została zmieniona (przepisana flamastrem) na "Blaet", co znaczy "ostrze", "klinga". To wskazuje, że Gene Doucette zmienił koncepcję dla czerwonego "targeta" i wzór nie miał symbolizować tarczy strzelniczej, jak w przypadku niebieskiego "targeta", tylko ranę zadaną ostrzem klingi i rozbryzg krwi. Niebieski kostium miał mieć nazwę "Target", a czerwony "Blaet". Jednak ponieważ kostiumy są identyczne, różnią się tylko kolorami kamieni, postanowiono je nazwać tak samo, dla odróżnienia opatrując je dodatkowo nazwą koloru - "Blue Target" i "Red Target".

Jeden z imterpersonatorów (imitatorów, naśladowców) Elvisa Presleya, ubrany w jumpsuit "Red Target White Suit" 

Dla porównania, Elvis Presley w jumpsuicie "Blue Target White Suit" i zdjęcie oryginalnego pasa do tego kostiumu (niebieskiej wersji "targeta")

2 komentarze:

  1. Wiesz, że bardzo lubię Elvisa w białych kostiumach. Ten kostium też mi się podoba, natomiast nie podoba mi się jego nazwa, bo to tak, jakby zmuszano jakiegoś szaleńca, aby strzelał do Elvisa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lepiej jakby była inna, bo tak jak piszesz faktycznie mogła jakiemuś szaleńcowi taki pomysł podsunąć.

    Z drugiej strony, jak kiedyś pisałam we wstępie do listy jumpsuitów, kostiumy Elvisa były zdobione zgodnie z jakąś symboliką. Zwykle nawiązywały do historii lub zainteresowań Elvisa. Jak wiesz, strzelanie do celu było jego pasją. Być może było to też nawiązanie do jakieś wojny lub strzelaniny.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html