piątek, 9 sierpnia 2019

Jumpsuit - Long Fringe Cape vel Wing

Nazwa najczęściej spotykana:  White Long Fringe Cape Suit
Nazwa alternatywna:  White Long Fringe Wing Suit
Inne nazwy:  White 1970 Wing Suit, White Wing Suit, White Webbed Fringe Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Wing
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna: 
(nie dotyczy)
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  1
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma metalowymi guzikami, po trzy z obu stron rozcięcia; krawędź kołnierza oraz rozcięcie na torsie wykończone dwoma rzędami nap tunelowych (na skraju większymi, powyżej nieco mniejszymi); w rozcięciu na torsie sznurówka; w szwie boków kostiumu, od fałdy do pelerynek pod rękawami, krótkie frędzle sutaszowe, zwieńczone supełkiem na wysokości około dwóch centymetrów od końca, poniżej którego sutasz rozczapierzono tworząc drobny pomponik na końcu każdego z nich; białe, gładkie fałdy w nogawkach (czyste, bez zdobienia), zakończone w ten sam sposób jak frędzle boczne (supłem i pomponikiem); kołnierz napoleoński; 
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  białe (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 14 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, The Inglewood Forum, Los Angeles, CA;
  • 29 stycznia 1971 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
  • 21 lutego 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), International Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
  • prawdopodobnie także podczas innych koncertów Sezonu 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);

Opis:

To pierwszy z dwóch kostiumów z charakterystycznymi pelerynkami pod rękawami. Pierwszy z nich, ten z dłuższymi frędzlami na pelerynach powstał w 1970 roku.

Jak głosi legenda, Elvis zażyczył sobie ten kostium specjalnie na koncert w Los Angeles, który odbył się 14 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, w The Forum. Jak sam powiedział ze sceny:
"(...) Ten kostium został wykonany specjalnie na ten koncert (...)"
Zastanawiam się jak rozumieć to zdanie. Czy to tylko zwykłe stwierdzenie faktu, że kostium ten akurat przygotowano na jego występ w Los Angeles, czy Elvis w ten sposób chciał podkreślić iż nietypowy wygląd jumpsuitu - pelerynki z frędzlami pod rękawami - to jego własny pomysł, wizja, koncepcja. Moim zdaniem właśnie to chciał nam przekazać (podkreślić). Zanim jeszcze zaczęłam się interesować jego kostiumami scenicznymi, dokładnie coś takiego gdzieś przeczytałam, gdy była mowa o tym stroju. Chodziło o efekt wizualny, wirujące frędzle podążające za każdym jego ruchem aby go jeszcze bardziej wyeksponować, zaakcentować. Fakt, musiało to wyglądać bardzo efektownie, co zresztą widać na zdjęciach.

W zasadzie znamy tylko jedną pewną datę, 14 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, w The Forum, Los Angeles (CA). Pozostałe dwie daty, które wcześniej podałam (29 stycznia i 21 lutego 1971 roku), w zależności od źródła, podawane są dla obu kostiumów "White Fringe Cape". Prawdopodobnie bierze się to stąd, że przez dłuższy czas funkcjonowała opinia, iż to jeden i ten sam kostium, w którym tylko przycięto (skrócono) frędzle przy pelerynkach pod rękawami, co prawdą nie jest. To były dwa całkiem różne kostiumy pomimo, iż na pierwszy rzut oka wyglądały tak samo.

Źródła mówią, że przynajmniej raz Elvis wystąpił w "White Long Fringe Cape Suit" również na początku 1971 roku, chociaż wiemy, że wtedy pojawiła się już druga wersja kostiumu, ta z krótszymi frędzlami, lecz nie znamy konkretnej daty.

Podczas koncertu 29 stycznia 1971 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w International Hotel w Las Vegas (NV), Elvis wspomniał o tym kostiumie:
„Pewnego wieczoru miałem ten strój w Los Angeles. Ach ... frędzle sięgały do podłogi, a kiedy skończyłem pokaz, tak się zaplątałem, że nie mogłem odejść ze sceny".
Właśnie z tego powodu uważa się, że na tym koncercie Elvis wystąpił jeszcze w pierwszym kostiumie, "White Long Fringe Cape Suit". Jednak niektórzy twierdzą, że tylko o nim wspomniał, a był już w wersji z krótszymi frędzlami (na tym koncercie).

Natomiast, co do koncertu z 21 lutego 1971 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), w International Hotel w Las Vegas (NV), Elvis prawdopodobnie wystąpił na nim w "White Short Fringe Cape Suit". Data ta jest wymieniana przede wszystkim przez źródła, które informują tylko o jednym kostiumie "Wing", z kolei w źródłach, które podają oba kostiumy, wymieniana jest tylko przy "White Short Fringe Cape Suit".

Występowanie w tym kostiumie nie należało do łatwych, Elvis stale musiał uważać, a Charlie Hodge biegał po scenie z nożyczkami i odcinał te frędzle, które zbyt mono splątały się z kablem mikrofonu lub z jakimś innym sprzętem i uwalniał przywiązanego Elvisa.

W sieci znalazłam taki rysunek porównawczy obu kostiumów "Wing", aczkolwiek nie wszystko się w nim zgadza jeśli chodzi o opis różnic (patrz tekst postu i tabela poniżej)

Po lewej zdjęcie "White Short Fringe Cape Suit", na którym widać napy tunelowe, a dwa zdjęcia po prawej, to Elvis w "White Long Fringe Cape Suit", na których widać wyraźnie, że nie ma żadnych nap po bokach

Po lewej zdjęcie jumpsutu "White Short Fringe Cape Suit", na którym widać fałdę z pojedynczymi frędzelkami z koralikami, a po prawej zdjęcie"White Long Fringe Cape Suit", na których widać wyraźnie, że fałda jest czysta, bez żadnych zdobień

Porównanie jumpsuitu "White Long Fringe Cape Suit" z 1971 roku z jumpsuitem "White Short Fringe Cape Suit" z 1970 roku

Historia mówi, że Elvis lubił swój pierwszy "White Long Fringe Cape Suit", widownia zresztą też była pod jego wrażeniem, lecz frędzle przy pelerynkach sięgające do kostek sprawiały wiele kłopotów, plątały się wokół kabla mikrofonu (przypomnijmy w tamtych czasach jeszcze używano mikrofonów z kablem), Elvis wirując zahaczał o różne urządzenia, kable płożące się po scenie, a czasem nawet instrumenty muzyków. Nie wspominając już o tym, że i sam się niekiedy w nich plątał. To wszystko było bardzo niebezpieczne tak dla niego samego jak i przebiegu koncertu.

Bill Belew postanowił zmierzyć się z problemem i przygotował taki sam kostium, w sensie kroju, ale z krótszymi frędzlami przy pelerynkach pod rękawami i nieco inaczej zdobiony. W sieci znalazłam jedną grafikę, w której opisano różnice między tymi dwoma kostiumami, aczkolwiek nie wszystko w nich uwzględniono.

Kostium "Short Fringe" miał po bokach dwa rzędy nap tunelowych ze sznurówką (od końca peleryny po fałdę w nogawce) i krótkie frędzle z koralami w szwie. W fałdzie nogawek widać też pojedyncze frędzelki z koralikami. Przy czym "Long Fringe" miał również w bocznych szwach krótkie frędzle, ale nieco gęstsze i bez korali (na końcówkach były tylko same supełki), a po bokach nie było ani rzędów nap tunelowych, ani frędzli z koralikami w fałdach nogawek. Oba kostiumy różniły się też guzikami. W pierwszym były metalowe, a w drugim materiałowe. Wszystkie różnice zostały wypunktowane w tabeli powyżej, do której odsyłam.

Według wszelkich znaków, "White Long Fringe Cape Suit" nadal jest w Graceland. Był pokazywany na pierwszej wystawie w Londynie (od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku), zatytułowanej "Elvis at O2".

Kostium ten można też kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., za 1.500,- dolarów. To jedna z ich gorszych replik, totalnie położyli wygląd frędzli (wszystkich, przy pelerynkach i tych w bokach nogawek).

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 kwietnia 2021 roku):

Rarytas! Klip z taśmy 8mm z koncertu, który odbył się 14 listopada 1970 roku. Elvis wystąpił na nim w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit".

Niestety nie wiem jak długo będzie dostępny. Klip na końcu postu.

Ex Post (17 września 2021 roku) do Ex Post z 23 kwietnia 2021 roku:

Zgodnie z moimi przewidywaniami, filmik już nie jest dostępny na YouTube.

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Long Fringe Cape Suit" jaką można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Sam kostium ujdzie jeszcze w tłoku (jak to się mówi), ale frędzle wyszły upiornie

Oryginał jumpsuitu "White Long Fringe Suit"

Oryginalny jumpsuit "White Long Fringe Cape Suit" pokazywany na różnych wystawach. Pierwsze zdjęcia są z różnych ekspozycji w Graceland, a pozostałe z pierwszej wystawy w Londynie, na obiekcie O2 Arena, zatytułowanej "Elvis at O2" (od 12 grudnia 2014 roku do 10 stycznia 2016 roku)

Elvis w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit" poza sceną. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane przed koncertem 14 listopada 1970 roku w Los Angeles 

Elvis na scenie podczas różnych koncertów, na których występował w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit" 

A to bardzo ciekawe zdjęcie, wykonane rzekomo 15 listopada 1970 roku. Przedstawia jumpsuit "White Long Fringe Cape Suit" suszący się po czyszczeniu, jak informuje opis. Mam co do tego wątpliwości. Myślę, że ktoś sobie tak to zdjęcie po prostu zinterpretował. To jakiś wóz na kółkach, niestety nie widać napisów, które na nim są, a do tego panienka trzymająca go z jednej strony jest w jakimś specjalnym, dość eleganckim uniformie. Bynajmniej nie wygląda to na suszenie kostiumu, a raczej na jakąś jego prezentację. W każdym razie nie słyszałam nigdy o wozach - pralniach przemierzających Stany i opierających ludzi w latach 70., a nawet jeśli, to nie sądzę by kostiumy sceniczne Elvisa trafiały do takich miejsc

Ex Post (11 sierpnia 2024 roku):

No i nieoceniona Aga, wyjaśniła kolejną zagadkę! Miałam nosa, że coś tu nie gra. W dodatku przycięto Elvisa! Patrz zdjęcia poniżej i opis pod nimi.

Zdjęcie Elvisa i Doris Caniff eksponujących "White Long Fringe Cape Suit", na terenie Hillcreast Road 1174, Beverly Hills (LA). Tylko nie wiem co to za wóz. Poniżej inne zdjęcie Elvisa z Doris Caniff, także w posiadłości przy Hillcreast Road 1174, w Beverly Hills (LA) i to ono jest z sierpnia 1970 roku

Powyższe zdjęcie Aga znalazła na FB. Jest pełniejsze, lepszej jakości i Elvisa jest bardziej widoczny! Okazuje się, że to niby sierpień 1970 roku, a nie listopad, ale...

Co do daty... Zawsze wierzę Sandi Miller, bo ona prowadziła swoiste dzienniki z kontaktów z Elvisem. Chyba, że to autorka zdjęcia wprowadziła ją w błąd (!!!) - Judy Cherry. Elvis nie mógł go czyścić w sierpniu 1970 roku, skoro dostał go od Billa Belewa (projektanta) na krótko przed występem 14 listopada 1970 roku, w Los Angeles, o czym zresztą mówił ze sceny - że ten kostium został przygotowany specjalnie na ten występ. Aczkolwiek Sandi Miller nic nie podpadło, bo Kalifornia to praktycznie wieczne lato, a w strojach scenicznych Elvisa może nie być obeznana, tym bardziej, że rok się zgadzał, cztery miesiące różnicy. To samo mówił także w lutym 1971 roku na scenie, gdy wystąpił w drugim takim kostiumie, tylko z krótszymi frędzlami.

TŁUMACZENIE opisu pod zdjęciem:

Sierpień 1970, Elvis z fanką Doris Caniff w swoim domu w Hillcrest. Można zobaczyć Doris trzymającą „Long Fringe or Wing Suit” Elvisa, którą zabierają do pralni chemicznej.
Sandy Miller

TŁUMACZENIE tekstu z FB:

Sierpień 1970

Elvis z fanką, Doris Caniff, w swoim domu w Hillcrest. Na zdjęciu po prawej widać Doris trzymającą „Long Fringe or Wing Suit” Elvisa, którą zabierają do pralni chemicznej.

Sandi Miller

Judy Cherry zrobiła zdjęcie Doris z Elvisem. Judy Palmer Bendewald powiedziano, że jeden z facetów powiedział Doris, żeby „odsunęła się od Elvisa” i widać po jego minie, że nie był z tego powodu zadowolony!

Fani zawsze byli na pierwszym miejscu.

To Elvis 14 listopada 1970 roku w Inglewood Forum, występujący w tym garniturze. Zaplątał się w kabel mikrofonu i Charlie musiał go wyciąć.

Ciekawe dlaczego Memphis Mafia kazała się odsunąć dziewczynie - niestety tego nie wyjaśniono. Poza tym to była stała fanka, która bywała u Elvisa, więc to bez sensu. w związku z tym zastanawiam się, czy informacja od Judy Palmer Bendewald jest poprawna.

Zdjęcie z nieznanej mi z tytułu i autorstwa książki, z uciętą stroną, na której zaprezentowano jumpsuit "White Long Fringe Cape Suit" (ten niebieski, to "Blue Tapestry Suit", też z 1970 roku)

Okładka płyty, na której umieszczono zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit". W rzeczywistości nie ma pewności czy tego dnia (29 stycznia 1971 roku roku) Elvis wystąpił w "White Long Fringe Cape Ssuit", czy w "White Short Fringe Cape Suit"

Elvis w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit" - grafika wykonana na bazie zdjęcia ze sceny

Elvis w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit" - dwa tabla ze zdjęciami jakie wystawiono na licytację

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Elvis w jumpsuicie "White Long Fringe Cape Suit" podczas występu 14 listopada 1970 roku w Los Angeles - filmik z taśmy 8mm

P. S.

Większość zdjęć można obejrzeć w rzeczywistym (większym) rozmiarze po otwarciu ich w nowym oknie.


6 komentarzy:

  1. Elvis prawdopodobnie wystąpił w long fringle tylko raz bo strasznie się w nim męczył.
    Kolejne daty jeśli były to napewno występy w short fringle i tylko wspominał o dłuższej wersji tego kostiumu. Ale nie mamy zdjęć.
    Te wszystkie to raczej z LA.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest jedno zdjęcie z Las Vegas, ale nie wiadomo, czy jeszcze z 1970, czy już z 1971 roku. Opisywane jest najczęściej jako nieznany koncert z Sezon 4, więc raczej 1971 rok.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest na kolażu, ale tu masz link:

    http://crazy_canuck.tripod.com/LA-8.jpg

    A tak je opisano: "It has been written that Elvis wore that jumpsuit only once (at the L.A.Forum concert), this is actually not correct and here's a picture taken during the fourth Las Vegas season.", na podstawie źródła/autor J.A.T. Publishing

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie nie. To LA. W Vegas lutym 71 wyglądał inaczej. Miał krótsze włosy .tak stwierdzam.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mi to też wygląda na LA, zresztą w nazwie pliku sam opisał "LA". Może się pomylił i podpiął nie to zdjęcie, które chciał.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html