poniedziałek, 10 lipca 2017

Jumpsuit - Raindrop Black

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Raindrop Suit
Nazwa alternatywna Black Rainfall Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style / Raindrop
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna: srebrna
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - czarny, z poszerzonymi w delikatny szpic rękawami u dołu oraz krótkim rozcięciem; prawdopodobnie guziki na mankietach (choć ich nie widać); pokryty białymi, przezroczystymi kamieniami, imitującymi ulewny deszcz; ten sam motyw w dole nogawek spodni; fałda prawdopodobnie srebrna jak w wersji dwuczęściowej; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - czarny, skórzany; na całej jego długości umieszczono pięć, dużych, prostokątnych, srebrnych blaszek oraz dwie na klamrze; resztę powierzchni pokryto motywem kropel deszczu; występuje w dwóch wersjach, pierwsza z prostokątnymi blaszkami, a druga z prostokątnymi blaszkami o zaokrąglonych narożnikach; nazwa "Black Raindrop";
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  nie wiadomo;
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • nigdy;
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nazwa najczęściej spotykana:  Black Two Piece Raindrop Suit
Nazwa alternatywna Black Two Piece Rainfall Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Raindrop
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  srebrna
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - czarna, z poszerzonymi w mały szpic rękawami u dołu i krótkim rozcięciem; prawdopodobnie guziki na mankietach (choć na zdjęciu niewidoczne); pokryta białymi, przeźroczystymi kamieniami, imitującymi ulewny deszcz; poły marynarki zaokrąglone; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • spodnie - czarne, ze srebrną fałdą; motyw kropli deszczu, ułożonych kaskadowo, od dołu ku górze, umieszczony na dołach nogawek;
  • koszula - biała, z napoleońskim kołnierzem (patrz opis);
  • pasek - czarny, skórzany; na całej jego długości umieszczono pięć, dużych, prostokątnych, srebrnych blaszek oraz dwie na klamrze; resztę powierzchni pokryto motywem kropel deszczu; występuje w dwóch wersjach, pierwsza z prostokątnymi blaszkami, a druga z prostokątnymi blaszkami o zaokrąglonych narożnikach; nazwa "Black Raindrop";
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  nie wiadomo;
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • nigdy;

Opis:

W zasadzie nie wiadomo, któremu z projektantów przypisać ten kostium, bo jego biała wersja pojawiła się w 1975 roku, kiedy obu panów projektowało stroje - Bill Belew jeszcze, a Gene Doucette już. Użycie do zdobienia samych kamieni (bez haftów) i sposób ich ulokowania, bardziej wskazuje na Billa Belewa. Rzeczywiście, źródła potwierdzają, że "White Raindrop Suit", powstał według projektu Billa Belewa, zatem i jego czarna wersja też.

Ponadto, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że Bill Belew zainspirował się tutaj innym kostiumem, jaki widział u Elvisa. Przecież wiemy, że lubił czasami nawiązywać, inspirować się, zaczerpnąć to i owo z posiadanej przez Elvisa odzieży, pochodzącej z innych źródeł. Takim przykładem może być np. kostium "Comeback Special Gold Suit", wzorowany na "Gold Lame Suit" Nudie'go Cohna (patrz: " Złote garnitury Elvisa").

Jestem prawie pewna, że także i ten kostium miał swój pierwowzór, chodzi mi o "Two Toned Black Leather Suit", z pracowni Suzie CreamCheese (zdjęcie obok).

Jak tylko zniknął komplet "Two Toned Black Leather Suit" (trafił na aukcję w sierpniu 1975 roku), zaraz pojawił się "White Raindrop Suit", który Elvis ubrał na scenę w grudniu 1975 roku.

Oczywiście kostiumy nie są identyczne, nie są nawet podobne, gdy się im lepiej przyjrzymy, zaczerpnięto jedynie motyw opadających kropli deszczu, natomiast użyto innego rozwiązania. Krople "Two Toned Black Leather Suit", opadające z ramion kaskadą, imitującą ulewny deszcz, są umieszczone na szerokich frędzlach, w postaci przezroczystych, białych kamieni. Poniżej, na połach marynarki i spodniach, znajdują się z kolei podłużne połacie odwróconej licem skóry, imitujące ociekające strużki deszczu. 

W "raindropach" rozwiązano to bardzo podobnie, lecz wyłącznie za pomocą kamieni - górą umieszczonych gęsto i obficie, a od końca żeber przechodzących w dwie, zwężające się ku dołowi strużki. 
Kostiumy, które moim zdaniem zostały zainspirowane "Black Two Toned Leather Suit" (z pracowni Suzie CreamCheese), a zaprojektowane i wykonane w IC Costume Co., firmie Billa Belewa. Od lewej mamy kolejno: "White Blue Rainfall Suit", "Black Rainfall Suit", "Black Two Piece Rainfall Suit". Podobieństwo motywu ściekających kropli deszczu, jest w nich aż nazbyt widoczne, najlepiej na czarnych "raindropach". Na zdjęciu powyżej (po lewej stronie tekstu), kostium "Black Two Toned Leather Suit"

Zarówno w wersji jedno- jak i dwuczęściowej "Black Raindrop Suit" w nogawkach spodni są fałdy. Niestety, zdjęcia jakimi dysponujemy, nie pozwalają określić jakiego koloru, ale wiemy to ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., która podaje, że w przypadku wersji dwuczęściowej są srebrne. Również dla jednoczęściowej, o czym możemy się przekonać u impersonatorów, którzy zakupili tęże wersję.

Pasy do obu czarnych wersji "raindropów" są takie same i są odwzorowaniem pasa, który znamy z białego "raindropa", w którym Elvis występował na scenie. Aczkolwiek są dwie wersje, z blaszkami prostokątnymi oraz z prostokątnymi o zaokrąglonych rogach.

Do "Black Raindrop Two Piece Suit", sklep firmy B & K Enterprises Costume Co., sugeruje białą, zwykłą koszulę, aczkolwiek z kołnierzem napoleońskim, w jakich gustował Elvis. Niemniej myślę, że Elvis byłby wierny swoim upodobaniom i ubrałby do niego koszulę typu "puffy sleeve". Przy tej ekspozycji chyba chodziło tylko o zabieg czysto marketingowy - zachęcenie klientów do kupna tego fasonu koszul, który wśród impersonatorów nie jest tak popularny, jak "puffy sleeve".

Jeśli chodzi o kolorystykę koszul, naprawdę trudno powiedzieć jaki byłby wybór Elvisa. Na pewno białe, czarne, szare atłasowe, srebrne, lecz nie można wykluczyć, że nie użyłby błękitnej, zielonej, żółtej czy czerwonej. Wykluczam tylko wzorzyste, chociaż i to nie jest wcale takie pewne. Widzieliśmy już Elvisa we wzorzystych koszulach przy serii "Three Piece Suit", czy w wielokolorowym "paisleyu" założonym do "Blue Two Piece Sterling Suit", choć moim zdaniem był to chybiony wybór.

Elvis raczej nie dysponował czarną wersją żadnego z "raindropów". Natomiast prawdopodobnie były w planach jeszcze za jego życia, w każdym razie jednoczęściowy. Jeśli chodzi o dwuczęściowy - trudno powiedzieć. Niemniej był to kostium stworzony pod koniec 1975 roku, a jak pamiętamy w 1976 i na początku 1977 roku, Elvis bojkotował wszelkich krawców. To się zmieniło dopiero kilka miesięcy przed jego śmiercią, gdy Colonel przedstawił mu żelazne dowody, że trasa poza ocean w 1978 roku, staje się faktem. Zatem, pewnie wiele projektów leżało niezrealizowanych przez te półtora roku, być może także inne wersje "raindropów" (niekoniecznie tylko czarnych).

Czarna, dwuczęściowa wersja kostiumu, wraz z pasem, jest do kupienia w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., za 3.500,- dolarów. Jednoczęściowa także, ale cena nie jest znana. Kostium ten znajduje się w ofercie na tej drugiej stronie sklepu (www.bkcostumes.com), a tam ceny nie są podawane.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (25 listopada 2018)

Od listopada 2018 roku firma B & K Enterprises Costume Co. zaczęła przerabiać swoją stronę. Jeśli chodzi o ten kostium, dla wersji dwuczęściowej pojawiły dwa nieco większe zdjęcia już znane oraz dołożono nowe zdjęcie z dołem nogawki. Fałda jest prawie całkowicie przysłonięta i wygląda na szarą, ale w opisie dotąd podawano, że jest srebrna. Kostiumu w wersji jednoczęściowej na razie nie dodano, więc nie wiem czy wycofano go z oferty, czy zapomniano dodać do nowej strony.

*
*      *
*      *      *

Jumpsuit "Black Raindrop Suit", prezentowany na modelu. Zdjęcie z oferty sklepowej firmy B & K Enterprises CostumeCo.

Kostium "Black Two Piece Raindrop Suit", prezentowany na modelu. Zdjęcie ze sklepu firmy B & K Enterprises CostumeCo.

Dwa nieco większe zdjęcia "Black Two Piece Raindrop Suit", ktore pojawiły się w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., w listopadzie 2018 roku

Sklep firmy B & K Enterprises CostumeCo. do kompletu "Black Two Piece Raindrop Suit", sugeruje białą, zwykłą koszulę (największe zdjęcie, w lewym górnym rogu). Natomiast moim zdaniem Elvis wybrałby jakieś z prezentowanych tu "puffy sleeve", w których gustował najbardziej, zwłaszcza podczas występów na scenie

Pas "Black Raindrop" przeznaczony do obu wersji kostiumów - "Black Raindrop Suit" oraz "Black Two Piece Raindrop Suit" w wersji pierwszej. Niestety nie ma nigdzie zdjęcia drugiej wersji tego pasa (z zaokrąglonymi narożnikami na prostokątnych blaszkach), ale możecie go zobaczyć na pierwszym zdjęciu, gdzie model prezentuje jednoczęściowy "Black Raindrop Suit"


Paul Rouse z Anglii (podczas występu 14 sierpnia 2007 roku), impersonator Elvis Presleya w jumpsuicie "Black Raindrop Suit". Fałda choć na zdjęciu wygląda na czerwoną, jest srebrna. Paul ma na sobie pas "Black Raindrop Second Version"

2 komentarze:

  1. Szkoda, że ten kostium nie był używany na koncertach, bo pięknie by lśnił w świetle jupiterów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, Elvis wyglądałby w nim pięknie.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html