Nazwa najczęściej spotykana: Navy Blue Two Piece Snake Suit
Nazwa alternatywna: Navy Blue Two Piece Blue Snake Design Suit
Inne nazwy: Navy Blue Two Piece Violet Snake Suit, Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit, Navy Blue Two Piece Violet Armadillo Suit, Dark Blue Two Piece Blue Snake Ornaments Suit, Dark Blue Two Piece Blue Gold Ornaments
Linia / Seria: Navy Blue Two Piece / Navy & Jumpsuit Sleeveless
Kolor wiodący: ciemny granat
Linia kolorystyczna: złota
Części kompletu: 2
Ilość elementów: 4
- marynarka - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, wykończonym dwoma rzędami ciemno granatowych, pokrytych materiałem guzików (trzy na rozcięciu z jednej strony i trzy z drugiej); dwie kieszenie na linii bioder, ze szpiczastymi środkiem patkami; poły marynarki owalne; ozdobny karczek, imitujący wzór skóry wężowej, w formie ciemno niebieskich łusek obwiedzionych złotym haftem; na każdej z nich umieszczone dwa duże ciemno niebieskie kamienie (jeden górą, drugi dołem), a na złotym hafcie nieco mniejsze, białe i niebieskie; przednia, dolna część ornamentu na ramionach, wykończona stylizowaną głową węża (po obu stronach); kołnierz napoleoński, gładki (niezdobiony);
- kombinezon - bez rękawów, ze złotą fałdą w dole nogawki; po bokach spodni lampasy, z trzech rzędów niebieskich paseczków w różnych odcieniach, oddzielonych złotym haftem; na każdym z nich umieszczone niebieskie i białe kamienie; nieco mniejsze na złotym hafcie; lampasy na całej swojej długości są równej szerokości (od pach po krańce nogawek);
- pasek - ciemno granatowy, w całości utworzony z powiększonego kilkakrotnie motywu, jaki znajduje się na ornamencie ramion (czyli nie tylko linia motywu biegnąca środkiem, jak w pasach prezentowanych na ostatnich dwóch zdjęciach, lecz motyw wypełniający całą jego powierzchnię); niejednolity w szerokości (patrz zdjęcie trzecie od dołu); przypuszczalnie bez łańcuchów;
- koszula - typu puffy (bufka na przedramionach), z mankietem w formie falbanki; noszone kolory: na pewno niebieska (najczęściej) i przynajmniej raz biała (przewidziana także złota; prywatnie granatowa lub we wzory);
Ilość egzemplarzy: przynajmniej dwa;
Chustki dla publiczności: na pewno (jakie, nie wiadomo dokładnie; przypuszczalnie niebieskie, granatowe i białe, możliwe inne opcje);
Projekt i wykonanie: Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
- 27 kwietnia 1975 roku, o godzinie 14:30, w Civic Center Arena, Lakeland, FL (koszula: błękitna "puffy sleeves");
- 28 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Civic Center Arena, Lakeland, FL (koszula: nie ustalono)(patrz opis);
- podczas koncertów w 1975 roku w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (Sezon 12), dokładne daty nie są znane;
Opis:
Ostatni z pięciu kostiumów z serii "Navy Blue Two Piece Suit" i jeden z sześciu dwuczęściowych, w których zamiast typowych spodni do marynarki, zastosowano całościowy kombinezon bez rękawów (szóstym jest biały "Two Piece Blue Shoulders White Suit", znany również jako "White Benefit Suit").
Kostium ten był noszony przez Elvisa w tym samym okresie, co pozostałe z tej serii, poczynając od marca, a kończąc na maju 1975 roku, lecz rzadko go zakładał. Swoją premierę miał także w marcu 1975 roku w Hilton Hotel, w Las Vegas, aczkolwiek nie jest znana ani jedna data koncertu, na którym w nim tam wystąpił. Pojawiła się też sugestia, że jego premiera przypadła dopiero na początek kwietnia, a nie na koniec marca, czego bez zdjęć z wszystkich koncertów Sezonu 12 w Hilton Hotel, w Las Vegas, nie ozstrzygniemy. Poza Las Vegas, wystąpił w nim tylko raz, na scenie Civic Center Arena, w Lakeland na Florydzie.
Przy koncercie o godzinie 20:30, 28 kwietnia 1975 roku, niektóre źródła podają kostium "Navy Blue Two Piece Snake Design Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza jedno zdjęcie Elvisa w tym kostiumie. Tak, że tutaj mamy niejasną sytuację.
Natomiast, co ciekawe, Elvis upodobał go sobie do noszenia poza sceną, prywatnie. I całe szczęście, bo przynajmniej w tym jednym przypadku, dzięki zdjęciom, mamy dowód, że wbrew powszechnej opinii, do "Navy Blue Two Piece Snake Suit" był pas i to jakże oryginalny!
Zachowały się zdjęcia Elvisa w "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" z podróży odbytej w dniu 9 lipca 1975 roku, do Terra Haute (IN). Pod jumpsuit ubrał ciemno granatową koszulę. Tego samego dnia, w godzinach dopołudniowych, widzimy go także wsiadającego do samolotu, na lotnisku w Oklahoma City, gdzie poprzedniego dnia, o godzinie 20:30, dał koncert w Myriad Convention Center. Miał wtedy na sobie wzorzystą koszulę (na lotnisku), utrzymaną w tonacji granatowo-białej (z przewagą granatu).
Choć brak dobrych jakościowo zdjęć Elvisa w tym kostiumie, z niemałą pewnością można uznać, że był wykonany też w dwóch egzemplarzach. Także i w tym przypadku niezbitym tego dowodem są guziki na zapięciu marynarki. Kostium prezentowany na wystawie ma bezsprzecznie dwa guziki, natomiast na kilku zdjęciach z występów ewidentnie widać jeden. Nawet, gdyby któryś odpruto, to w drugiej pole marynarki powinna pozostać dziurka, ale jej nie ma. Z pewnością nie została też zaszyta, bo nawet jeśli zrobiono to artystycznie, na zdjęciach miejsce i tak byłoby nieco inne. Każdy, dobry obiektyw wyłapie taką zmianę struktury materiału.
Zatem niewykluczone, że trochę inna kolorystyka widoczna na tych kostiumach, nie jest tylko efektem różnego nasycenia obrazu, użytych filtrów i zastosowanego naświetlenia, lecz faktycznie ilustruje ich zróżnicowanie.
Otwarta pozostaje też kwestia kolorów koszul. Na wszystkich zachowanych zdjęciach z występów, Elvis nosi niebieską. Jednak wiemy, że do każdego z kostiumów tej serii przewidziano po kilka kolorów koszul, do "Navy Blue Two Piece Snake Suit", na pewno trzy (możliwe, że więcej): białą, niebieską i złotą.
Z uwagi na dolne wykończenie ornamentu głowami węży, w nazwach podawanych przez fanów, nie ma różnic w skojarzeniach odnośnie motywu. Natomiast człony nazwy, określające kolor garnituru jak i ornamentu, są już uzależnione od interpretacji zastosowanych odcieni. Pierwszy człon "Navy Blue", stosuje się wymiennie z "Dark Blue", co można przyjąć. Gorzej z kolorem ornamentu, tu pojawiają się: lilac, violet, dark blue, blue. Z pewnością ornament był ciemno niebieski, a fioletowy wychodził tylko na zdjęciach. Nawet jeśli uwzględnimy, że były dwa egzemplarze "Navy Blue Two Piece Snake Suit", nieznacznie się od siebie różniące kolorystyką ornamentu, to zawsze był to jakiś odcień niebieskiego, w jaśniejszej lub nieco ciemniejszej tonacji.
Brak zdjęć od tyłu, uniemożliwia stwierdzenie, czy ornament na ramionach, widoczny na plecach, również został u dołu wykończony głową węża. Przypuszczalnie tak.
Co do zasady, Elvis do kostiumów z tej serii, nie zakładał pasa na scenę. Inaczej było, gdy nosił je prywatnie. W przypadku obu "armadillo" (z czerwonym i niebieskim ornamentem), pasy się zachowały (być może dlatego, że wykorzystywał je do innych kostiumów). W niewyjaśnionych okolicznościach "zaginęły" dwa pasy od kostiumów utrzymanych w tonacji "orange" ("Flame" i "Leaf") oraz od "Navy Blue Two Piece Blue Snake Design Suit". Nic nie wiadomo, by pas od tego ostatniego Elvis nosił też do innych kostiumów.
Dzięki zdjęciom z podróży Elvisa do Terra Haute, kiedy miał na sobie ten garnitur, możemy zobaczyć fragment tego pasu, widoczny w rozwartych połach marynarki. Chociaż tyle. To jedyny, znany pas Elvisa (nie licząc np. czerwonej makramy, którą nosił do "Apache White Suit", nazywanego również "Got Lucky White Suit"), o zróżnicowanej, niejednolitej szerokości. Przy klamrze węższy, poszerzający się stopniowo biegnąc ku środkowi, w centralnym punkcie wykończony owalnym szpicem. W całości pokryty wzorem imitującym skórę węża, w znacznym powiększeniu, w stosunku do tej jaką znamy z ornamentu na ramionach. Takie pasy najczęściej nosi się klamrą do tyłu, tak by najbardziej zdobna część była eksponowana na przodzie. Jak go nosił Elvis, nie wiem. Na górnym zdjęciu, jednym z dwóch gdzie pas jest fragmentarycznie dostrzegalny (patrz czwarty obrazek od dołu, składający się z trzech zdjęć), przesunął się na prawe biodro (jego najszersza, zdobna część), natomiast na zdjęciu pod nim, na środku brzucha ma klamrę. Myślę jednak, że zamysłem projektanta było eksponowanie ornamentu na przodzie, pomiędzy rozpiętymi połami marynarki, lecz nie można wykluczyć, że również z tyłu, co symbolizowałoby grzbiet pełzającego węża. Całkiem prawdopodobne, że oba sposoby noszenia zostały uwzględnione, w zależności od okoliczności.
Kostium (replika) "Navy Blue Two Piece Snake Suit" nigdy nie pojawił się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., podobnie jak żaden inny z pozostałych kostiumów z tej serii (włącznie z białym). Rzadko był też pokazywany na wystawach, a w ostatnich latach w ogóle.
Brak potwierdzonych informacji o losach tego kostiumu. Ostatnia, na którą trafiłam pochodzi z książki "Fashion for a King" (autorzy: Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen), wydanej w 2011 roku. Według tej pozycji, kostium nadal znajduje się w archiwach Graceland. Trochę czasu od tej daty już minęło, a "Navy Blue Two Piece Snake Suit" nie pojawia się na wystawach, więc nie ma
pewności czy i on nie jest już w prywatnych rękach. Natomiast faktem jest, że w ostatnich latach, już tylko dwa kostiumy z tej serii były widywane w Graceland - "Navy Blue Two Piece Snake Suit" oraz "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit".
* * *
* *
*
Ex Post
Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):
Muszę tu jeszcze doprecyzować jedną rzecz. Mianowicie to nie jest garnitur (spodnie + marynarka), tylko kombinezon bez rękawów z marynarką.
Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy & Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, że odpowiadała przekonaniom ludzi, iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu wciąż nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie.
Po lewej szkic projektowy wspólny do granatowej i białej linii kostiumów z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Acz pokazany akurat na przykładzie białej wersji.
Ex Post
Uzupełnienie (z 14 marca 2022 roku):
Pisałam w treści postu, że i ten kostium został wykonany z dublem. To może dziwić, gdyż rzadko w nim występował, ale później nosił go prywatnie.
Kostium "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" z dwoma guzikami, jaki swego czasu był pokazywany na wystawie w Graceland
Kostium "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" z pojedynczym zapięciem. To jedyne zdjęcie, na którym widać dwa guziki i że to jednak zapięcie łącznikowe, jak przy "White Two Piece Blue Shoulder Suit"
Kostium "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" z pojedynczym zapięciem. Na tych zdjęciach nie widać drugiego guzika, jednak nie sądzę żeby to była trzecia wersja kostiumu
Jest niezmiernie mało zdjęć Elvisa w tym kostiumie, większość małych i złej jakości. Dlatego trudno było ocenić z jakim typem zapięcia mamy do czynienia na kostiumie, który ma na sobie. Nie byłam pewna czy to klasyczne zapięcie na jeden guzik, czy łącznikowe, jak na "White Two Piece Blue Shoulder Suit".
Liczyłam, że trafię na jakieś zdjęcie, na którym zapięcie będzie dobrze widoczne, ale musiałam się zadowolić tym, co jest.
Niestety nie wiem, czy w obu Elvis wystąpił na scenie, na pewno tak w tym z zapięciem łącznikowym, czego dowodzą zdjęcia.
*
* *
* * *
Kostium "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" oraz koszule jakie do niego przewidziano (koszule te nie są oryginalne, to repliki ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.), eksponowany na wystawach
Zdjęcie fragmentu kostiumu "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit", zrobione na jakiejś wystawie, na którym ze szczegółami widać zdobienie kołnierza
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" na scenie, podczas różnych występów w 1975 roku
Zdjęcia Elvisa w "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit", podczas różnych występów w 1975 roku, które zostały wykorzystane na okładkach wydawnictw muzycznych i w załączonych książeczkach (oczywiście to nie jedyne)
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" na lotnisku w Oklahoma City (OK), przed wejściem na pokład samolotu rozdaje autografy - 9 lipca 1975 roku. Odlatuje do Terre Haute (IN), gdzie o godzinie 20:30, na obiekcie Hulman Civic Center, da koncert
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" prywatnie. Właśnie przyleciał do Terre Haute - 9 lipca 1975 roku w godzinach popołudniowych - gdzie o godzinie 20:30 da koncert w Hulman Civic Center (ale nie wystąpi na nim w tym kostiumie, tylko w "Navy Blue Silver Phoenix Suit"). Na pierwszych dwóch wysiada z samolotu i kieruje się do auta. Na kolejnych cała ekipa opuszcza samochód i udaje się do hotelu
Inne zdjęcia Elvisa w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" prywatnie. Na pierwszym też widzimy mały fragmencik pasa między połami marynarki. Pierwsze zdjęcie jest z lotniska, być może to również Terre Haute, 9 lipca 1975 roku. Natomiast drugie, wieczorowa porą, nie wiem kiedy i gdzie zostało zrobione (nie opisano)
Inne zdjęcia Elvisa w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" prywatnie - dwa zdjęcia w samochodzie, nie wiadomo gdzie i kiedy zrobione (nie opisano)
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" poza sceną. Tutaj dwa zdjęcia Elvisa w aucie - nie znamy ani miejsca gdzie je wykonano, ani kiedy (daty). Mam też wątpliwości, czy Elvis jest na nich w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", czy "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit"
Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit", 9 lipca 1975 roku, Terre Haute (IN). Ta fotografia, to jeden z moich "białych kruków zdjęciowych" (jak to nazywam). Wiele źródeł informuje, że do tych kostiumów nie było pasów, a jeśli nawet były, to z motywem z lampasów spodni (patrz zdjęcie poniżej). Dlatego ta fotografia jest taka ważna, bo zadaje kłam tym stwierdzeniom (a raczej błędnym domysłom)
Schematy zapięć wszystkich kostiumów z serii "Navy Jumpsuit Sleeveless" (inaczej "Navy with Jumpsuit Sleeveless" - marynarka z kombinezonem bez rękawów), gdzie "navy" zostało użyte w znaczeniu "marynarka"
Nieliczne źródła sugerowały, że jeśli do kostiumu "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit" był pas, to wykonany według jednej z powyższych koncepcji. Pierwszy jest od "Blue Shoulder Two Piece White Suit", a drugi od "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" (oba z tej samej linii, co "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Suit")
Dwa artykuły z gazety "The Ledger" (28 kwietnia 1975 roku), pierwszy zatytułowany "The King is there" ("Król jest tutaj") i drugi zatytułowany "Protection for Elvis increasingly difficut" ("Ochrona Elvisa jest coraz trudniejsza"). Elvis w Lakeland (FL) dał wtedy trzy koncerty na obiekcie Lakeland Civic Center, dwa 27 kwietnia 1975 roku (w niedzielę, o godzinie 14:30 i 20:30) i jeden 28 kwietnia 1975 roku (w poniedziałek, o godzinie 20:30). Zdjęcie Elvisa na scenie w pierwszym artykule jest z niedzieli (27 kwietnia 1975 roku), z koncertu o godzinie 20:30, na którym wystąpił w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit". Na wcześniejszym koncercie tego samego dnia (o 14:30) wystąpił w "Navy Blue Two Piece Snake Suit", a następnego dnia (o 20:30) w "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit"
Trochę mało męski jest ten karczek, bo przypomina mi kołnierzyki, jakie robiłam na szydełku.
OdpowiedzUsuńDobrze Elvisowi w kolorze ciemnoniebieskim, chociaż podoba mi się też w białych kostiumach.
Navy Blue Two Piece Suit, to grupa strojów, w których Elvis mi się mniej podoba.
OdpowiedzUsuńTeż mam to samo zdanie,ja go najbardziej lubię w białych strojach,to chyba jedyny kolor który mu najbardziej pasuje,gdyż świetnie kontrastuje z czarnymi włosami.
OdpowiedzUsuńMim zdaniem bardzo go postarzały na scenie, bo prywatnie już tak nie.
OdpowiedzUsuńJa też wole go w jumpsuitach, ale nie tylko białych, w błękitnych też mu było do twarzy. W czarnych też pięknie wyglądał, ale w światłach tylko, jak przyciemniono, o zlewał się z otoczeniem.
Czy ja wiem?Gdzieś słyszałam opinie że to niby czarny postarza ale co ja tam mogę wiedziec?Tak się składa że też mam czarny kolor włosów i jak noszę np.czarne ubrania to odnoszę wrażenie że wyglądam na starszą.Z kolei w białych barwach jest odwrotnie.Ale to chyba zależy od typu urody,wieku itp.
OdpowiedzUsuńNie ma reguły, to zależy od typu urody i sylwetki. Jednych postarza innych odmładza. Chociaż chyba generalnie jasne kolory odmładzają. Ale te granatowe kolory dla mnie postarzały Elvisa na scenie.
OdpowiedzUsuń