poniedziałek, 10 grudnia 2018

NME Awards Elvisa

Elvis otrzymał setki różnych nagród. Nie tylko tych amerykańskich, ale również zdobywanych na całym świecie. Jedną z takich nagród muzycznych jest brytyjski NME Award.

NME Awards to coroczny konkurs muzyczny w Wielkiej Brytanii, organizowany od początku istnienia magazynu muzycznego New Musical Express (NME; pierwszy numer ukazał się 7 marca 1952 roku). Pierwszy sondaż przeprowadzono w 1953 roku. Z tej okazji odbył się Koncert Zwycięzców Sondażu NME, a pierwsze nagrody wręczono 24 kwietnia 1953 roku. Więcej o konkursie na końcu postu.

W Wielkiej Brytanii Elvis był i jest bardziej popularny niż The Beatles, ich rodzima grupa muzyczna. Dlatego nie dziwi, że zdobył tam dwa razy tyle nagród NME, co The Beatles. Co więcej, Elvis jest liderem NME Award, ex aequo z Johnem Peelem* - oboje mają po 26 nagród NME, ale Elvis dodatkowo ma na swoim koncie tytuł Event Of  The Year (Wydarzenie Roku)**, za które uznano jego odejście w 1977 roku, jako wielką niepowetowaną stratę dla muzyki światowej.

* John Robert Parker Ravenscroft, OBE (30 sierpnia 1939 - 25 października 2004), znany zawodowo jako John Peel, był angielskim diskdżokejem, prezenterem radiowym, producentem muzycznym i dziennikarzem.

** Tylko dwa razy w historii nagrody (przez 65 lat) zdarzyło się, że za wydarzenie roku uznano śmierć osobowości muzycznej. Drugim artystą na liście, którego śmierć także została uznana za Event Of  The Year (Wydarzenie Roku), jest John Lennon. W innych latach tytuł ten otrzymywały głównie różne wydarzenia muzyczne - pokazy, koncerty itp.


Lista artystów i osobowości związanych z muzyką najczęściej nagradzanych w historii nagród NME (magazynu muzycznego New Musical Express), od samego początku (1953 roku) do dziś (2018 roku) 

Poniżej lista NME Awards przyznanych Elvisowi Presleyowi w całym okresie funkcjonowania tejże nagrody (1953-2018), uszeregowana według lat:
  • 1957
1. World's Outstanding Musical Personality: Elvis Presley
  • 1958
2. World's Outstanding Popular Singer: Elvis Presley
3. Favourite US Male Singer: Elvis Presley
4. World's Outstanding Musical Personality: Elvis Presley
  • 1959
5. World's Outstanding Male Singer: Elvis Presley
6. World's Outstanding Musical Personality: Elvis Presley
  •  1960
7. World Male Singer: Elvis Presley
  • 1961
8. World Musical Personality: Elvis Presley
9. World Male Singer: Elvis Presley
  • 1962
10. World's Outstanding Male Singer: Elvis Presley
11. World's Outstanding Musical Personality: Elvis Presley
  • 1963
12. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1964
13. Outstanding Male Singer: Elvis Presley
14. Outstanding Musical Personality: Elvis Presley
  • 1965
15. World Male Singer: Elvis Presley
16. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1966
17. World Male Singer: Elvis Presley
18. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1968
19. World Male Singer: Elvis Presley
20. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1970
21. World Male Singer: Elvis Presley
22. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1971
23. World Male Singer: Elvis Presley
24. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1972
25. World Male Singer: Elvis Presley
26. World Musical Personality: Elvis Presley
  • 1977
27. Event Of The Year: Elvis dying

Być może tych nagród Elvis otrzymał jeszcze więcej, gdyż na przykład za rok 1967 i 1969 nie udało się odtworzyć danych, a z kilku innych lat tylko częściowo. Kolejnych nagród NME Elvis już nie otrzyma, ponieważ formuła nagrody pozwala oddawać głosy tylko na osoby żyjące.

Jeśli dokładnie wczytamy się w nazwy nagród, zobaczymy że te same kategorie na przestrzeni lat nazywano bardzo różnie (niejednorodnie). Czy rzeczywiście polegało to na fakcie, czy wynika to z niechlujstwa wprowadzających dane, nie wiem. Póki co nie mamy zdjęć statuetek, więc nie sposób tego rozstrzygnąć, a to jedyny nie budzący zastrzeżeń sposób weryfikacji rzeczywistych nazw kategorii.

W związku z powyższym przygotowałam tabelę uszeregowaną według kategorii nagrody, a dodatkowo za pomocą kolorów oznaczyłam te, które choć różnią się nazwą stosowaną na przestrzeni lat, to w rzeczywistości są tożsame.

Lista wszystkich nagród NME (magazynu muzycznego New Musical Express) Elvisa Presleya, o których wiemy, uszeregowana według nazwy kategorii

Nie wiem jak wcześniej, ale dziś portal magazynu muzycznego New Musical Express z punktu widzenia historycznego prowadzony jest fatalnie. Jest nastawiony wyłącznie na newsy i komercję. Nie dbają o stronę archiwalną ani o swoją własną historię. Żadna z pozycji menu nie prowadzi do laureatów poprzednich edycji, chociaż na portalu są podstrony dla każdego roku, od 1953 do dziś. Żeby do nich dotrzeć trzeba użyć wyszukiwarki internetowej, na przykład Google. Korzystając z opcji szukania bezpośrednio na stronie, nie znajdziemy nic lub pojedyncze lata. Nie ma też mapy strony, która pozwoliłaby na przejrzenie podstron i tą drogą zlokalizowanie list laureatów za każdy rok.

Jak już dotrzemy do tych list, to w zasadzie poza nazwiskami laureatów i kategorią w jakiej zostali wyróżnieni, niewiele tam znajdziemy. Ledwie kilka lakonicznych, zupełnie przypadkowych informacji, żadnych zdjęć z ceremonii czy chociażby samych trofeów dla potomnych (no, może kilka z całych 65 lat istnienia nagrody) oraz kilkanaście skanów pojedynczych stron z gazety papierowej, zupełnie nieczytelnych. Zatem, komu ma to służyć i jak? Oczywiście takie podejście bardzo dezawuuje samo czasopismo i ludzi je tworzących jak i mocno obniża prestiż nagrody NME. Wielka szkoda, zważywszy na kawał historii jaki obejmuje, a przede wszystkim z uwagi na najrzetelniejsze, a zatem i najcenniejsze wyniki głosowań, bo odzwierciedlające faktyczne upodobania muzyczne Brytyjczyków na przełomie 65 lat, a nie gusty jakiegoś tam gremium kilku czy kilkunastu jurorów, które nigdy nie oddają stanu rzeczywistego, co widzimy na przykład od trzech lat w glosowaniach na Eurowizji.

W całym tym pseudo historycznym artykule (pożal się Boże), który obejmuje okres od 1953 roku (czyli początku) do 1972 roku (przerwy w organizowaniu koncertów, ostatni odbył się w 1971 roku) znalazłam tylko trzy wzmianki o Elvisie Presleyu, z czego dwie dla nas fanów ciekawe, bo dotyczą interakcji Elvisa.
"1960
Elvis Presley nie mógł odebrać nagrody osobiście, ale zamiast tego wysłał NME odręczną notatkę. Było to tuż przed ycofaniem* go z armii amerykańskiej. Czytaj:
Do czytelników NME
       Chciałbym wam serdecznie podziękować za wsparcie i za głosowanie na mnie jako nr 1 w ankiecie. Byłem bardzo zaskoczony i zadowolony!
Dziękuję, Elvis Presley
* W 1960 roku rozdanie nagród miało miejsce w 21 lutego, a Elvis oficjalnie wyszedł z wojska 5 marca 1960 roku.
- - -
1964
Ale najlepszą rzeczą był być może Elvis Presley, który wysłał nagraną wiadomość o przyjęciu nagrody. Chcesz wiedzieć, co powiedział Elvis? Tutaj:
Cześć wszystkim

      Tu Elvis. Przykro mi, że nie mogę być z wami wszystkimi na New Musical Express Poll Concert, ale chciałbym pogratulować wszystkim zwycięzcom i podziękować za głosowanie na mnie.
      Jestem szczególnie dumny ze wszystkich moich przyjaciół w Wielkiej Brytanii i mam nadzieję, że będę mógł przywieźć wam wszystkie utwory i zdjęcia, które chcecie. Chciałbym życzyć sukcesów The Beatles, a także innym znakomitym artystom w Anglii.

Dziękuję Wam, Elvis
- - -
1971
Jeśli chodzi o artystów solowych, Elvis Presley i Cliff Richard zdominowali ankietę czytelników od prawie dekady."
W jednym miejscu, chyba we wstępie do tego pseudo historycznego artykułu, podano jeszcze, że Elvis nigdy nie odebrał osobiście żadnej nagrody.

Jak już jesteśmy przy materiałach na portalu NME, to kilka rzeczonych skanów. Niestety, ich jakość jest tak zła, że nawet powiększenie, czy różne inne zabiegi mające na celu poprawienie ich czytelności nie zadziałały.

Szkoda, ale nie ma pełnego kompletu, w sensie z wszystkimi skanami wyników sondaży z lat w jakich Elvis został uhonorowany.

Są z lat:  1957, 1958, 1959, 1960, 1962, 1963, 1966, 1971, 1972.
Nie ma z lat:  1961, 1964, 1965, 1967, 1968, 1970, 1977.

Zdjęcia skanów po otwarciu w nowym oknie ukażą się w większym rozmiarze, aczkolwiek z powodu ich jakości niewiele więcej będzie można przeczytać.

Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1957 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1958 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1959 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1960 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1962 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1963 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1966 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

 Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1971 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

Skan strony magazynu muzycznego New Musical Express z 1972 roku z wynikami sondażu na poszczególne kategorie do NME Award

Pewnie każdy z nas chętnie zobaczyłby te statuetki, jak nie wszystkie 27, to chociaż ich część. No i tu kolejna zła wiadomość - nie ma. Być może są w Graceland w Trophy Room lub Hall of Gold, chociaż teraz to już raczej w tym nowym kompleksie na przeciw posiadłości Graceland.

Jest tylko jedno, jedyne zdjęcie nagrody NME Elvisa Presleya, zrobione jeszcze w Hall of Gold w Racquetball Building (czyli w pawilonie z kortem do squasha, zaadaptowanym na ponad trzydzieści lat jako powierzchnia wystawowa), ale bardzo dziwne. Przedstawia puchar-misę, co już jest dziwne, gdyż coroczne statuetki mają wygląd zaciśniętej dłoni z wyprostowanym palcem środkowym, na której przegubie umieszczono złotą bransoletkę z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem nagrodzonego, ale najdziwniejszy jest opis wyryty na blaszce przymocowanej do boku podstawy. Pisze na nim:

NEW MUSICAL EXPRESS
LONDON, ENGLAND PRESENTS TO
ELVIS PRESLEY
THIS POLL-VINNING TROPHY TO COMMEMORATE
TOP WORLD SINGER (1958-62; 1964-71)
TOP WORLD PERSONALITY (1958-59; 1961-71)

To nie wygląda na coroczne trofeum, lecz bardziej na "zaświadczenie" w formie pucharu, na którym hurtowo umieszczono informacje o wszystkich (prawie) dotąd zdobytych przez Elvisa tytułach od NME. :) Niestety, trudno szukać wyjaśnienia tego stanu rzeczy na portalu NME lub w innych źródłach. Zresztą jeśli chodzi o wygląd statuetek, to też zagadka - patrz materiał na końcu.

Być może jest to ta dwudziestasiódma pośmiertna nagroda za Wydarzenie Roku? To by tłumaczyło wypiskę wszystkich dotychczasowych nagród na blaszce. Tak sobie pomyślałam, ale raczej nie, przeczą temu zdjęcia, o których poniżej. Chyba, że na nich jest jednak inna statuetka, z 1972 roku. Jak widzicie wyliczanka na pucharze kończy się na 1971 roku.

Czy w Graceland są statuetki wszystkich nagród NME Elvisa? - nie wiem. A jeśli tak, to czy wszystkie są wystawione na widok publiczny? - nie wiem.

Puchar NME dla Elvisa Presleya za dwie nagrody w 1970 roku. Wręczono mu go w Las Vegas w 1971 roku, aczkolwiek w tle widzimy zdjęcie z 1972 roku (widocznie nie mieli z 1971 roku)

Puchar NME wystawiony dla Elvisa Presleya, na którym wymieniono prawie wszystkie jego nagrody hurtem (wygrawerowano na blaszce umieszczonej z boku podstawy)

Zastanawiam się, czy na obu zdjęciach nie jest to ten sam puchar, a Graceland nie popełniło błędu w opisie. Niestety na pierwszym zdjęciu blaszka widoczna jest tylko w połowie, więc nie można porównać. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że w obu tych latach (1970 i 1971) otrzymał te same dwie nagrody.

Znalazłam też zdjęcia zrobione 4 września 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, na których delegacja z Anglii wręcza Elvisowi identyczny puchar. Niestety żadna ze stron, która je zamieściła, nie podaje szczegółów dotyczących pucharu, bardziej skupiają się na osobach, które wtedy tam byly. Nie mam też pewności co do daty, gdyż ta była podana tylko na jednej ze stron, Rexa Martina, który też tam był. Od kwietnia 1972 roku, kiedy Elvis dostał ostatnią nagrodę NME (a przedostatnią jeśli uwzględnimy tą pośmiertną), to prawie pół roku. Tak długo by zwlekali z jej dostarczeniem?

Tak mi przyszło do głowy, czy nie są to zdjęcia z wręczenia właśnie tego "pucharu - zaświadczenia" (jak go nazwałam wcześniej), który widzimy na zdjęciu z Graceland? Może to wcale nie była statuetka za 1972 rok, bo tą dostał już wcześniej, tylko taki honorowy puchar z podsumowaniem dotychczasowych trofeów? Czyli ten znany nam z Graceland.

Gdyby ktoś wiedział coś więcej na ten temat, to proszę o kontakt.

*       *       *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (23 lutego 2020 roku):

Nagrodę NME fani z Anglii wręczyli Elvisowi pomiędzy koncertem Dinner Show a Closing Show (o północy). Rita Overhead, która była w grupie 200 fanów z Anglii, jaka przyjechała na ostatnie cztery dni koncertowe Trasy 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas i była dzień wcześniej wraz z czterema innymi osobami na prywatnym spotkaniu z Elvisem, wspominając o dwóch ostatnich koncertach tej Trasy podaje, że po koncercie Dinner Show:
"To był wieczór, kiedy Todd Slaughter i jego grupa udali się na spotkanie z Elvisem i podarowali mu jakieś trofeum, moja przyjaciółka Gitt Nyman również poszła z nimi na spotkanie z Elvisem i podarowała mu małą replikę armaty".

Tony Prince i Todd Slaughter z Brytyjskiego Fanklubu Elvisa Presleya, 4 września 1972 roku, pomiędzy koncertem Dinner Show i Closing Show (o północy), w garderobie Elvisa w Hilton Hotel, wręczyli mu puchar w towarzystwie innych fanów z Anglii, których widzimy tu pozujących na zdjęciu

*
*      *
*       *       *


* * *

Magazyn muzyczny New Musical Express (NME) od początku swojego istnienia prowadził coroczny sondaż artystów i osobowości związanych z muzyką wśród swoich czytelników. To oni zgłaszali i głosowali na poszczególnych kandydatów. Również na samym początku ustanowił nagrodę NME. W kwietniu każdego roku organizowano specjalny koncert (New Musical Express Poll Concert), na którym je wręczano.

Pierwsze nagrody przyznano 24 kwietnia 1953 roku. Koncerty te stanowiły oprawę muzyczną do ceremonii wręczania nagród od 1953 roku do 1971 roku. Potem nastąpiła wieloletnia przerwa w ich organizowaniu, niemniej sondaże wśród czytelników trwały nieprzerwanie, a nagrody laureatom dostarczano indywidualnie. W tym okresie (pierwsze 19 lat) koncerty odbywały się w Royal Albert Hall i Empire Pool w Londynie. W 1994 roku powrócono do organizacji uroczystego wręczania nagród, a także wznowiono koncerty.

Na stronie New Musical Express (NME) nie ma żadnej historii, mimo iż teoretycznie jest tam taki artykuł, aczkolwiek ograniczają się w nim do wymienienia niektórych nazwisk nagrodzonych z krótkim komentarzem i to wszystko. Również na Wikipedii są tylko zdawkowe informacje, co akurat nie dziwi skoro u samego źródła ich nie ma. 

W 1994 roku nagrody zostały na krótko przemianowane na NME Brat, ale kiedy powrócono do nazwy NME Award już nie podano.
 
Trofea (statuetki) NME są w postaci zaciśniętej dłoni z wyprostowanym palcem środkowym. Jednak patrząc na bardzo nieliczne zdjęcia z wcześniejszych lat, chyba nie zawsze tak było. Były przynajmniej trzy wzory (patrz zdjęcie poniżej), a może cztery lub więcej. Trzy z nich są widoczne na zdjęciu poniżej. W jednym z materiałów znalazłam zdjęcie The Beatles ze statuetką o bliżej nieokreślonym kształcie, przypominającym postać z uniesionymi do góry rękoma, albo wąski kielich zwieńczony skrzydłami. Naprawdę trudno coś wywnioskować ze zdjęcia, które zostało opisane jako wręczenie NME Award. Nie zamieściłam go tutaj, gdyż nie udało mi się potwierdzić, że to rzeczywiście ta nagroda.

Na historycznych zdjęciach z pierwszego rozdania nagród, trofeum przypomina koronę utworzoną z obróconych do góry nogami nutek. Na zdjęciu z 1966 roku, The Beatles trzymają puchar-misę, taki sam jaki znamy z Graceland. Natomiast na zdjęciach z ostatnich lat widzimy statuetkę dłoni, co zgodne jest też z opisem w Wikipedii.

Aż chciałoby się powiedzieć, że w latach pięćdziesiątych dawano "koronę z nutek", w sześćdziesiątych i siedemdziesiątych (do czasu zawieszenia koncertów w 1972 roku) "puchar-misę", a od 1994 roku (to jest od czasu wznowienia koncertów) do dziś, "dłoń". To jednak zbyt duże uproszczenie i zupełnie nieuprawnione, ponieważ oparte na jednym zdjęciu z 1953 roku, dwóch z 1966 roku i kilku z lat dwutysięcznych. 

Ostatni numer tygodnika New Musical Express w wersji papierowej ukazał się 9 marca 2018 roku. Jak czytamy na portalu AntyRadio.PL
"Tygodnik od początku cieszył się dużą popularnością wśród fanów muzyki na Wyspach Brytyjskich, a apogeum popularności osiągnął w latach 70. XX wieku, kiedy tygodniowo sprzedawało się 300 tysięcy sztuk. Pismo doczekało się nawet wzmianki w jednym z najważniejszych utworów z tamtych lat, „Anarchy In The UK” Sex Pistols.
Z powodu spadającej sprzedaży w 2015 roku tygodnik został przekształcony w bezpłatny magazyn.
Bezpłatny „New Musical Express” cieszył się dużym wzięciem u fanów muzyki, ale w 2018 drukowana wersja magazynu ostatecznie przejdzie do historii. Wciąż działać będzie jednak strona internetowa NME.com."
Statuetki NME Award. Po lewej "dłoń", jaką znamy z lat dwutysięcznych, u dołu zdjęcie The Beatles z 1966 roku z "pucharem-misą", a po prawej skan strony magazynu New Musical Express ze zdjęciami z pierwszego w historii rozdania NME Award (24 kwietnia 1953 roku), a na każdym z nich umieszczona "korona z nutek"


6 komentarzy:

  1. Aż nie do wiary, że udało Ci się dokonać tak wnikliwej analizy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niezupełnie wnikliwej, ale na tyle tylko pozwoliły mi źródła.

      Usuń
  2. Po 72 roku Elvis już przestał być osobowością muzyczną?:) To zbiega się z faktem że nie był po Aloha na muzycznym topie....;( zasługa Parkera. I samego El'a też.
    Nie stawiał się osobiście. No cóż... polityka Parkera. Elvis miał być nieosiągalny. Mityczny. Ponad wszystkimi. W rzeczywistości miał pełne prawo odbierać nagrody i być. Cóż. zasługa Parkera. I samego El'a też.
    On nawet nie stawiłby się w USA. Nie mówiąc o England.
    Fan Klub Brytyjski chyba po prostu był na tym koncercie dopiero.... Nie wiem czemu tak późno. Bo ta fota pochodzi pomiędzy Dinner Show a Midnight Show....była to oficjalna delegacja FC Brytyjskiego. Jest jeszcze więcej zdjęć. Wtedy sobie mógł takie statuetki odbierać. Nieoficjalnie.
    http://www.elvis-collectors.com/candid-central/british72.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Podejrzewam, że to było na tej zasadzie jak u nas - ludzie zgłaszają, a to redakcja radia spośród tych kandydatur wybiera nazwiska na listę (zwykle 50), na którą potem można głosować. Trójka i inne stacje radiowe prowadzące listy przebojów też tak robiły. Tego nie wiem, ale podejrzewam, że w 1973 roku zdjęli go z listy, gdyż wynik byłby do przewidzenia. Zwłaszcza po tym szale po Aloha co był, zgarnął by cały pakiet. :)

    Tylko Parkera, Elvisa najmniej za to winię znając sytuację od 1955 roku. Po prostu zawierzył niewłaściwemu człowiekowi, sam się na tym biznesie nie znał i patrząc przez swój pryzmat wierzył, że każdy ruch Parkera jest najlepszy i nakierowany ma jego karierę. To raz, a dwa Elvis był człowiekiem, który się nie wtrąca innym do pracy.

    Dzięki za linka ze zdjęciami.

    OdpowiedzUsuń
  4. Musieli go zdjąć z listy, bo po Aloha jeszcze by im zgarnął dodatkowo Wydarzenie Roku i być może coś jeszcze. :)

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html