Nazwa najczęściej spotykana: White Macrame Collar Suit
Nazwa alternatywna: White Cossack Top Suit
Inne nazwy: White Pearl Neck Suit, White Rope Collar Suit, White Silver-Brocade Suit, White Pearl Neck Cord Suit, White Choker Suit
Linia / Seria: Karate Style
Kolor wiodący: biały
Linia kolorystyczna: (nie dotyczy)
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 2
- kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z każdej strony rozcięcia; zamiast kołnierza, wysoka stójka z biało-złotej makramy; tył bez zdobień; rozcięcie na torsie bez dodatkowych elementów; nogawki rozkloszowane, ale bez fałdy;
- pasek - biało-złota makrama, z długimi frędzlami na obu końcach; nazwa "Zig Zag Gold Macrame";
Ilość egzemplarzy: raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności: białe, ale prawdopodobnie także inne;
Projekt i wykonanie: Bill Bellew; IC Costume Co.
Używany na koncertach:
- 26 stycznia 1970 roku, o godzinie 22:00 (Opening Show), International Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
- 3 lutego 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV;
- 18 lutego 1970 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), International Hotel, Las Vegas, NV;
- 20 lutego 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV (niepewne, patrz opis);
- 21 lutego 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
- 21 lutego 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
- 27 lutego 1970 roku, o godzinie 14:00 (Opening Show), Houston Astrodome, Houston, TX (niepewne, patrz Suplement na końcu);
- 28 lutego 1970 roku, o godzinie 19:45 (Evening Show), Houston Astrodome, Houston, TX (nie, patrz Suplement na końcu);
- 1 marca 1970 roku, o godzinie 14:00 (Matinee Show), Houston Astrodome, Houston, TX;
- 26 sierpnia 1972 roku, o godzinie 24:15 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (patrz opis);
- prawdopodobnie także w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty poza wymienionymi wyżej nie są znane);
- prawdopodobnie także w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);
Opis:
Na początku 1970 roku pojawiła się seria "Tapestry", w której skład wchodziło aż sześć kostiumów (trzy białe, dwa czarne i jeden niebieski), a oprócz niej "White Macrame Collar Suit". W tym sezonie w strojach scenicznych Elvisa pojawiają się po raz pierwszy pasy z makramy.
Jumpsuit "White Macrame Collar Suit" jest jedyny w swoim rodzaju. Przede wszystkim z powodu wykończenia wokół szyi. Zamiast kołnierza jest wysoka stójka pokryta plecionką z białego i złotego sznurka (makrama). Dzięki temu kostium wygląda oryginalnie, lecz wątpię czy takie rozwiązanie sprawdzało się na scenie (chodzi o ocieranie się i zbytnią przyległość do szyi, które mogły drażnić przy obracaniu głową i śpiewaniu). W każdym razie takiego rozwiązania nie zastosowano już nigdy więcej w kostiumach scenicznych Elvisa.
Do tego jumpsuitu przewidziano biało-złotą makramę. Pas ten nosi nazwę "Zig Zag Gold Macrame". Lecz kojarzy mi się, że gdzieś wspominano iż przynajmniej raz wystąpił w jakiejś białej makramie, jednak żadne zdjęcia tego nie potwierdzają.
Wróćmy jeszcze do dat koncertów. Strona elvisconcerts.com (jedyna taka, jaka nam się ostała z listą koncertów i jumpsuitów), nie wykazuje "White Macrame Collar Suit" dla koncertów:
- 18 lutego 1970 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), International Hotel, Las Vegas, NV (nie podaje żadnego);
- 20 lutego 1970 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), International Hotel, Las Vegas, NV (dlatego podaje "Blue Tapestry Suit).
Jeśli chodzi o 18 lutego 1970 roku, czasem w źródłach wskazywano także koncert o godzinie 20:15, co jest ewidentnym błędem, gdyż z opisu Marii Davies wiemy, że wystąpił na nim w "Blue Tapestry Suit".
Od lat próbowano ustalić w jakich kostiumach Elvis wystąpił na Houston Astrodome w dniach 27 lutego - 1 marca 1970 roku. W przypadku środkowych koncertów to się udało, ale nie w przypadku Openig Show (o 14:00, 27 lutego) i Closing Show (o 19:00, 1 marca). W związku z tym data 27 lutego 1970 roku, dla koncertu o godzinie 14:00 jest niepewna jeśli chodzi o użycie "White Macrame Collar Suit" (parz Suplement na końcu postu). Błędne jest też wskazanie tego kostiumu do koncertu 28 lutego 1970 roku, o godzinie 19:45 (Evening Show) - ponad wszelką wątpliwość ustalono, że wystąpił wtedy w "White Sleek Tapestry Suit".
Z kolei do koncertu Opening Show, otwierającego Sezon 2 w Hilton Hotel w Las Vegas, większość źródeł przez lata podawała "Black Gold Tapestry Suit", a część "White Macrame Collar Suit", w tym strona elvisconcerts.com.
Kostium ten błędnie podawano do koncertu z 26 sierpnia 1972 roku, o godzinie 24:15 (Midnight Show) w Hilton Hotel, Las Vegas (NV), ponieważ wiele osób mówiło, że Elvis wystąpił wtedy w "jakimś białym kostiumie i biało-złotej makramie". Jednak tym jumpsuitem był "White Comet Suit", lecz jeśli chodzi o biało-złota makramę, faktycznie możliwy jest pas "White Macrame Collar Belt", albo "White Macrame Apache Belt" (prawie nikomu nieznany drugi dedykowany pas da kostiumu "White Apache Suit" obok pasa-szarfy "White Apache Belt") .
Jeśli chodzi o ilość egzemplarzy, nie przypominam sobie bym gdziekolwiek spotkała informację, że Elvis miał więcej niż jeden. Natomiast przypatrując się zdjęciom, tak można wnioskować. W makramie na szyi, raz użyto całkowicie złotego sznura, innym razem z wplecioną białą nicią, co niekoniecznie musi oznaczać, że były dwa takie kostiumy, ponieważ makrama na szyję nie była umocowana trwale, była ściągana. Zatem jumpsuit mógł być jeden, ale z dwoma wymiennymi kołnierzami z makramy.
Elvis nosił ten jumpsuit przede wszystkim w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas (NV) oraz tuż po tym sezonie, podczas występów w Houston (TX), które odbyły się między 27 lutego a 1 marca 1970 roku (w sumie sześć koncertów). Mówi się, że sięgnął po niego jeszcze w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) w International Hotel, Las Vegas (NV), lecz na razie nie jest to informacja potwierdzona. Jednak co ciekawe, Elvis przypomniał sobie o tym kostiumie dwa lata później i wystąpił w nim przynajmniej raz podczas Sezonu 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku), chodzi o koncert o godzinie 24:00 (Midnight Show), 26 sierpnia 1972 roku w Hitlon Hotel w Las Vegas (NV), aczkolwiek źródła w zasadzie są zgodne tylko co do pasa, nie co do kostiumu - jedne mówią, że był to "Macrame Collar Suit", inne że "White Fringe Suit". W niektórych zestawieniach pojawia się też data 20 lutego 1970 roku (koncert Dinner Show w International Hotel, Las Vegas, NV), jednak tutaj nie ma zgodności - albo nie podaje się żadnego jumpsuitu, albo jakieś inne. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku koncertu 28 lutego 1970 roku (Evening Show), Houston Astrodome, Houston, TX), tu również źródła nie podają kostiumu, albo wymieniają jeszcze "White Sleek Tapestry".
Skąd się wzięły pasy z makramy w kostiumach scenicznych Elvisa, trudno powiedzieć. Jedni mówią, że to jego pomysł, a narodził się, gdy Elvis przy jakiejś okazji zetknął się z makramą i zachwycił pięknymi wzorami jakie można wydobyć ze sznurka. Drudzy, że pewnego razu podsunął mu je Bill Belew, kiedy to Elvis powiedział mu iż myśli o zastąpieniu pasów karate jakimiś innymi. Natomiast jeśli chodzi o makramę na szyi zamiast typowego kołnierza w "White Macrame Collar Suit", nie udało mi się ustalić czy była to koncepcja Elvisa, czy jego kostiumologa.
Kostium ma stosunkowo dużo nazw. Wśród fanów głównie funkcjonuje pod nazwą "White Macrame Collar Suit". Natomiast Graceland ostatnio na wystawach podpisuje go jako "White Rope Collar Suit".
Jumpsuit "White Macrame Collar Suit" znajduje się w Graceland, gdzie jest prezentowany w stałej ekspozycji. Czasem można go także zobaczyć na innych wystawach organizowanych poza Graceland. Lecz nie wiadomo gdzie jest pas, w każdym razie nie udało mi się tego ustalić. Raczej nie w Graceland, gdyż zarówno na zdjęciach kostiumu sprzed lat, jak i obecnych, zawsze jest eksponowany bez pasa.
Kostium dostępny jest w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.300,- dolarów. Ofertę zilustrowano oryginałem z wystawy.
Uwagi do niektórych koncertów
21 lutego 1970 roku, International Hotel w Las Vegas - jumpsuit wykazywany jest dla obu koncertów tego dnia. Strona elvisconcerts.com podaje go do DS, a dwóch uczestników koncertów do MS. Dlatego myślę, że błąd leży po stronie elvisconcerts.com.
28 lutego 1970 roku, o godzinie 19:45 (Evening Show), Houston Astrodome, Houston (TX) - chociaż wiele źródeł podawało właśnie ten kostium do tego koncertu, to jednak nie w nim Elvis wystąpił - patrz Suplement na końcu postu.
* * *
* *
*
Ex Post
Ostatnie ustalenia (15 czerwca 2018 roku)
Między 4 a 9 czerwca 2018 roku, w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., dodano zdjęcie nowej repliki stroju "White Macrame Collar Suit". Dotąd choć kostium był w ofercie handlowej, nikt nie wiedział jak w rzeczywistości wygląda replika, ponieważ na stronie umieszczono zdjęcie oryginału.
Złoty sznur wydaje się być tabaczkowy, a do tego ma zupełnie inny splot.
Ex Post
Ostatnie ustalenia (25 listopada 2018 roku)
W listopadzie 2018 roku, firma B & K Enterprises Costume Co., dodała kilka nowych zdjęć tego kostiumu, właściwe są to te same co na kolażu z czerwca, ale nieco większe.
Ex Post
Ostatnie ustalenia (4 marca 2020 roku)
W lutym 2020 roku w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiła się replika "Black Macrame Collar Suit". Lecz nie wiadomo, czy ten kolor był planowany dla Elvisa, czy to tylko ukłon firmy w stronę oczekiwań klientów.
*
* *
* * *
Replika jumpsuitu "White Macrame Collar Suit, którą można nabyć w sklepie firmy B & K
Enterprises Costume Co.
Nieco większe zdjęcia repliki jumpsuitu "White Macrame Collar Suit, który można nabyć w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. oraz zdjęcie pasa
Jumpsuit "White Macrame Collar Suit" w wersji sklepowej firmy B & K Enterprises Costume Co., ale na stronie sklepu wstawili zdjęcie oryginału z wystawy, a nie repliki jaka jest widoczna na powyższych fotografiach
Oryginalny pas "Zig Zag Gold Macrame" używany przez Elvisa do jumpsuitu "White Macrame Collar Suit" oraz jego replika
Jumpsuit "White Macrame Collar Suit" prezentowany w Graceland oraz pokazywany na różnych wystawach wyjazdowych (poza Graceland)
Elvis w jumpsuicie "White Macrame Collar Suit" w kilku zdjęciach portretowych, tak można powiedzieć, bo wyglądają prawie jak pozowane
Elvis na scenie w jumpsuicie "White Macrame Collar Suit" podczas występów w International Hotel w Las Vegas (NV) w 1970 i 1972 roku
Elvis na scenie w jumpsuicie "White Macrame Collar Suit" podczas występów na obiekcie Houston Astrodome, Houston (TX), w 1970 roku
Tutaj słynne zdjęcie, na którym uwieczniono Elvisa w "White Macrame Collar Suit", brodzącego po kostki w zwierzęcych odchodach, na Houston Astrodome, tylko nie wiem który to koncert (wystąpił tam sześć razy w dniach od 27 lutego do 1 marca 1970 roku) - sytuacja opisana przez Seana Shavera w jednym z jego albumów (czytaj czwarty akapit od dołu, nad zdjęciami Seana i Elvisa w poście "Jumpsuit - Fringe Sleeves")
Faktura z firmy IC International Costume Company, Billa Belewa, z 19 stycznia 1970 roku, gdzie na ostatniej pozycji (z zieloną kropką) mamy kostium "White Macrame Collar Suit" (pod jego inną nazwą "White Cossack Top")
A tutaj mamy dziwną rzecz. Wśród tablic wywieszonych na ścianie w Graceland znalazła się powyższa osobliwość. Zdjęcia hotelu, poster i restauracyjne menu pochodzą z lata 1969 roku, z International Hotel w Las Vegas (NV), natomiast fotografia po lewej, Elvisa w kostiumie "White Macrame Collar Suit", jest z 26 sierpnia 1972 roku. To jest o tyle ciekawe, że po roku 1970, założył ten kostium jeszcze tylko jeden raz, właśnie w tej dacie, dwa lata później. Nie wiem czy to pomyłka, czy wybór zamierzony i jest tego jakieś wytłumaczenie, na przykład, że Elvis wystąpił w tym kostiumie już w 1969 roku, a ponieważ nie mieli fotografii z tego okresu, to zamieścili inną? Z drugiej strony szukanie logiki w dobieraniu zdjęć do ekspozycji przez Graceland, to utopia, o czym mogliśmy się przekonać już setki razy :)
Elvis w jumpsuicie "White Ribbed Suit" w 1970 roku i w jednym z kostiumów z serii "White Three Piece Suit" (niestety do dziś nie udało się ustalić, w którym) w 1972 roku oraz w pasie "Zig Zag Gold Macrame", dedykowanym do "White Macrame Collar Suit"
Strona z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access"
Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych, na których Elvis jest w jumpsuicie "white Macrame Colla suit"
W lutym 2020 roku w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiła się replika "Black Macrame Collar Suit" z pasem "Black Zig Zag Gold"
P. S.
Większość zdjęć można zobaczyć w powiększeniu, otwierając je w nowym oknie.
* * *
SUPLEMENT
Jumpsuity jakie Elvis używał podczas On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), na Houston Astrodome w Houston (TX)
W zasadzie do dziś nie ma zgodności w źródłach w jakim jumpsuicie Elvis wystąpił w danym dniu swojej pierwszej trasy (On Tour 1) w Houston, TX. W poniższej tabeli zebrałam dane z 17 źródeł (z różnych okresów czasowych), które udało mi się zlokalizować.
Rozpiska kostiumów jakie Elvis nosił podczas On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), na Houston Astrodome, w Houston (TX) - dane z siedemnastu źródeł
Objaśnienie źródeł:
Strona elvisconcerts.com jest pod dwoma pozycjami, ponieważ zmieniła w międzyczasie dane - pod numerem (1) starsza wersja, pod numerem (2) obecna wersja.
Pod pozycją 14 i 15, są dane z nieistniejących już stron (tak sądzę). Niestety nie wiem jakich, bo sobie ich nie odnotowałam (zestawienia pobrałam zanim jeszcze zaczęłam prowadzić bloga, wtedy rzadko zapisywałam sobie adresy stron, z których pochodziły materiały), dlatego nazwałam je "moje stare źródła".
Fani, to nicki fanów Elvisa, którzy mają dużą wiedzę o koncertach i uchodzą w środowisku prawie za ekspertów (chociaż z tego grona nick Francesc nie jest mi znany).
Niektóre z podanych stron internetowych już nie istnieją.
W tabeli użyłam nazw skróconych, a każdy kostium oznaczony jest innym kolorem. Jeśli jakieś źródło nie umieściło informacji o ubiorze Elvisa podczas danego koncertu, zostało to odzwierciedlone wpisem "nie podano".
Analiza jumpsuitów:
Pełną zgodność we wszystkich źródłach mamy w przypadku drugiego show, z 27 lutego 1970 roku (jumpsuit "White Thin Green Leaf Tapestry Suit") i pierwszego show, z 1 marca 1970 roku (jumpsuit "White Macrame Collar Suit").
Pełną zgodność mamy też w przypadku pierwszego show, z 28 lutego 1970 roku (jumpsuit "Blue Tapestry Suit"), choć w tabeli dwukrotnie został wymieniony jumpsuit "White Ribbed Suit".
Ta sprawa została już wielokrotnie wyjaśniona wiele lat temu na forach - w latach 90. ktoś wpuścił do sieci zdjęcie z koncertu, który odbył się 16 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, na Fair Ground Arena, w Oklahoma City (OK), opisując je jako pierwszy show, z 28 lutego 1970 roku, na Houston Astrodome, w Houston (TX).
Jasną sytuację mamy też w przypadku drugiego show, z 28 lutego 1970 roku (jumpsuit "White Sleek Tapestry Suit"), chociaż mamy tyle samo wskazań dla "White Sleek Tapestry Suit", co dla "White Macrame Collar Suit". Sprawę rozwiązało jedno zdjęcie (nie mam, więc nie mogę dołączyć) - kiedy Elvis w jeepie robił pożegnalne okrążenie wokół Houston Astrodome, trzymał uniesioną tablicę, która informowała, że podczas tego koncertu został pobity kolejny rekord publiczności na tym obiekcie (Houston Livestock Show and Rodeo), wynoszący 43.614 osób. Tej informacji nie dało się przekłamać żadną źle opisaną fotografią, tabliczka w rękach Elvisa identyfikowała koncert w sposób jednoznaczny, a Elvis trzymając ją był ubrany w "White Sleek Tapestry Suit".
Nadal otwarta pozostaje sprawa pierwszego show (Opening Show), z 27 lutego 1970 roku. Początkowo wskazywano jumpsuit "White Sleek Tapestry Suit", ale w świeższych źródłach częściej podaje się jumpsuit "White Macrame Collar Suit". Być może wypłynęły jakieś nowe materiały i stąd ta tendencja (nie znalazłam wyjaśnienia).
Najbardziej zagadkowy pozostaje drugi show (Closing Show), z 1 marca 1970 roku. W zestawieniach pojawiają się aż trzy jumpsuity: "White Thin Green Leaf Tapestry Suit", "Blue Tapestry Suit", "White Sleek Tapestry Suit", z przewagą dwóch ostatnich. Najpierw podawano, że Elvis zamknął trasę w "White Sleek Tapestry Suit". Potem wypłynęło kolorowe zdjęcie Elvisa objeżdżającego jeepem arenę w "Blue Tapestry Suit", z opisem informującym, że to rzekomo Closing Show, więc naniesiono zmiany w zestawieniach. Później upubliczniono zapiski Marii Louisy Davies (była wraz ze swoją mamą Gladys na kilkudziesięciu koncertach Elvisa i prowadziła z nich skrupulatne notatki), która opisując drugi show, z 1 marca 1970 roku, tak przedstawiła wygląd kostiumu, iż wyciągnięto wniosek, że chodzi o "White Thin Green Leaf Tapestry Suit". Nie trafiłam na ten opis, więc nie mogę go przeanalizować. Maria cieszy się dużą estymą, a jej notatki są bardzo cenione i uznawane za nieomylne. Jeżeli z jej zapisów coś wynika, od razu ucina się wszelkie dyskusje i przyjmuje, że jest tak, jak ona podaje.
Jest też
jedno zdjęcie Elvisa w "
White Thin Green Leaf Tapestry Suit" na Houston Astrodome, które ponoć nie pochodzi z drugiego show, z 27 lutego 1970 roku, kiedy Elvis miał na sobie ten jumpsuit, tylko właśnie z drugiego show, z 1 marca 1970 roku (czy jego autorem jest Maria, nie wiem). W rzeczywistości nie widać na nim kostiumu, ale ciemny pas jest identyfikowany jako "Green Macrame Belt", który Elvis nosił w Houston do "
White Thin Green Leaf Tapestry Suit". Jeśli wykonano je rzeczywiście podczas drugiego show, 1 marca 1970 roku, to mamy wyjaśnioną sprawę. Aczkolwiek tej pewności chyba nie ma. Strona
elvisconcerts.com, jest jedyną, która je prezentuje. Gdyby jednak się okazało, że jest z drugiego show, z 27 lutego 1970 roku, to
rozstrzygającą odpowiedź mógłby dać opis Marii. Pasmanteria na jumpsuicie "
White Sleek Tapestry Suit", w sztucznym świetle czasem wydaje się zielonkawa, co widać na zdjęciach. Zastanawiam się, czy Maria opisując kostium nie użyła gdzieś słowa "green", co natychmiast skojarzono z "
White Thin Green Leaf Tapestry Suit" (jedynym kostiumem z garderoby scenicznej Elvisa w tamtym czasie, który miał coś zielonego), choć jej opis faktycznie dotyczył "
White Sleek Tapestry Suit".
Trzeba tu jeszcze zaznaczyć, że do późnych lat 90. z nieznanych mi powodów, trasa On Tour 1 kończyła się w zestawieniach na popołudniowym koncercie, o godzinie 14:00. W związku z tym starsze źródła nawet nie podają nazwy jumpsuitu dla ostatniego koncertu (co też odzwierciedla tabela). Zresztą podobna sytuacja, aczkolwiek dużo rzadsza i występująca przez krótszy czas, miała miejsce z Opening Show, część źródeł informowała, że występy Elvisa na Houston Astrodome rozpoczęły się wieczornym koncertem, o godzinie 19:00. Jednak dotarłam do reklamy koncertów Elvisa na tym obiekcie w 1970 roku i nie ma wątpliwości, że w każdym dniu odbyły się dwa koncerty.
To tyle, co udało mi się w tej materii ustalić.
Reklama, z której wynika, że w 1970 roku, Elvis podczas On Tour 1 (od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), na Houston Astrodome, w Houston (TX) miał zaplanowane po dwa koncerty na każdy dzień
Co do menu 1969 to wydaje mi się że wstawili inne zdjęcie z 1970.
OdpowiedzUsuńCzy masz zdjęcie z koncertu z 1972 w tym stroju?
Bo raczej to chodziło chyba o zapożyczenie pasa albo spodni. Nie mniej jednak to cały jumpsuit więc tym bardziej mnie ta informacja zaintrygowała. Jeśli znajdziesz fote z tego show to wrzuć proszę.
Menu na pewno jest z 1969 roku. Nawet nie wiem czy w późniejszych latach zmieniano w nim zdjęcia Elvisa.
OdpowiedzUsuńJeśli chodzi o zdjęcia z 1972 roku, sama mam wątpliwości. Takie mam informacje z jednego z forów, gdzie trwała dyskusja na temat tego stroju (lata temu, nawet nie wiem z jakiego). Twierdzono tam, że wszystkie zdjęcia Elvisa z Vegas, gdzie ma dłuższe włosy, to właśnie jest rok 1972, co mnie akurat do końca też nie przekonuje. Aczkolwiek patrząc na twarz ... może.
Natomiast faktem jest, że we wszystkich znanych mi zestawieniach koncertów, w których wyszczególnia się także ubiór, podaje się, że 26 sierpnia 1972 na drugim koncercie wystąpił w tym kostiumie (na tym forum też podano taką informację). Oczywiście może to być powielanie błędu, wykluczyć nie można. Poza tym figuruje tam pod nazwą "Cossack Top", której też używa się np. do "Herringbone". Wiele błędów powstaje przez to niejednolite nazewnictwo jego kostiumów.
Ja sobie w ogóle o tym zapisałam tylko dlatego, że Elvis nigdy nie wracał do kostiumów, które raz odstawił (wyjątek ostatnie dwa lata, ale to zupełnie inny temat), więc uznałam to za ciekawostkę, wartą odnotowania. Wtedy jeszcze aż tak nie interesowałam się jumpsuitami, to przyszło dopiero kilka lat temu. :)
no właśnie. Bo zobacz. Kilka zdjęć podpisujesz - Elvis podczas występów w LV w 1970 i 1972. Żadnego zdjęcia nie widzę z 1972 roku (może poza dwoma - jedno po lewej i jedno po prawej... tylko ze są niewyraźne do końca -zbyt małe więc ciężko odróżnić. Może być złudzenie z tymi dłuższymi włosami. Poza tym jak piszesz Elvis nie wracał do jumpów z lat ubiegłych. Zakładał w sierpniu 1972 dwuczęściówki spodnie + koszula + marynara - a poza tym jego jumpy zmieniały się na bardziej kolorowe - dostosowane do czasów. Więc nagle miał założyć coś prostego i białego? :) Tak to moim zdaniem błąd powielany. Czasem bierze się stąd że wydają jakiś koncert na bootlegu i wrzucają na okładkę Elvisa z innego show - i to się błędnie tłumaczy że skoro jest okładka to na pewno dotyczy tego koncertu:)
OdpowiedzUsuńPS. Gdyby było jakieś wyraźniejsze zdjęcie z tego rzekomego 1972 roku albo z 26.08.72... albo w jakich strojach on chodził w tym okresie.... ale wiem że to opiszesz później jak dojdziesz do tego roku.
Sami nie dojdziemy do tego. :) Pozostaje mieć nadzieję, że to się kiedyś wyjaśni. Ja tylko staram się przekazać każdą informację, jaką znajdę o danym stroju, bo może być komuś pomocna. Acz możliwości weryfikacji tego wszystkiego są praktycznie bliskie zeru, jak wiesz. Dlatego bardzo się cieszę jak ktoś przeczyta z uwagą co piszę (jak Ty) i wyrazi wszystkie swoje wątpliwości, podpowie co sam wie, czy wyłapie jakieś oczywiste błędy, które mogłam popełnić przez nieuwagę (co niestety mi się zdarza).
OdpowiedzUsuńMimo, że od śmierci Elvisa minęło już prawie 40 lat, to stale coś wypływa. Nie wiem czy czytałeś o wielkim odkryciu z końca 2016, dotyczącym kostiumu "Blue Teal Stone Suit"? Zobacz tu:
http://elvisownia.blogspot.com/2017/05/jumpsuit-teal-stone.html
Albo o "roli" Elvisa w powstaniu "White Lava Suit":
http://elvisownia.blogspot.com/2017/04/jumpsuit-lava-vel-topaz-stone-vel-amber.html
Albo o "White Fringe Sleeves". W tym wypadku też nie wiem co mam sądzić, zaledwie pięć dni po opublikowaniu postu, weszłam do sklepu B & K Costume Co. i zobaczyłam ten strój w ofercie! Musiałam uzupełnić post o zdjęcie i nowe informacje (są zawarte w dopisku Ex Post):
http://elvisownia.blogspot.com/2017/05/jumpsuit-fringe-sleeves.html
Wiesz, ja nie piszę kolejno latami. Tak się akurat zbiegło, że jak spojrzysz na moją listę jumpsuitów (tą, która się otwiera z belki menu, pod tytułem bloga), to faktycznie można odnieść wrażenie, że jadę po kolei od góry, lub od dołu. To jednak zwykły przypadek. :)
W jakich strojach chodził w 1972 roku to zobaczysz na tej liście jumpsuitów, ona jest ułożona chronologicznie dla części pierwszej "CZĘŚĆ I - jumpsuity Elvisa, których noszenie na scenie zostało potwierdzone" (w drugiej, trzeciej i czwartej nie zawsze wszytko jest chronologicznie). Tam, przy każdym jumpsuicie są lata, w których go nosił (oprócz nazw i określenia czy był to kostium jedno- czy dwuczęściowy). Rok 1972, zaczyna się od numeru [57].
Tam jeszcze zapomniałam dodać. Tak podpisałam całą grupę zdjęć, które są z Vegas bez rozdzielania na lata, ponieważ co do niektórych, chociaż podawano, że to rok 1972, mam wątpliwości (tych nie budzą tylko zdjęcia ze stycznia/lutego, bo to widać po fryzurze Elvisa i bardzo młodej twarzy). Natomiast trudno rozróżnić zdjęcia z sierpnia/września 1970 i te rzekome z 1972 roku. Od sierpnia 1970, prawie do końca 1972 Elvis wyglądał podobnie, w każdym razie z twarzy, prawie tak samo. Kolejna taka obserwowalna zmiana jego twarzy, to dopiero 1973 rok (właściwie koniec 1972), a potem 1975 i ostatni przeskok 1976 rok.
OdpowiedzUsuńCo do twoich słów "i nagle miał założyć coś prostego i białego?", no właśnie. To już wtedy zwróciło moją uwagę, dlatego sobie zrobiłam notatkę o tym stroju, gdy czytałam wtedy to forum.
Tak, wydawnictwa muzyczne też sieją zamęt poprzez niedobranie odpowiedniego zdjęcia, podobnie jak wystawy organizowane przez Graceland, a nawet ilustrowanie ich wpisów na blogu. Kiedyś tekst o koncercie Aloha opatrzyli zdjęciami jumpsuitu "American Eagle 1974" (napisałam do nich, nie odpisali, ale cały artykuł wycofali, albo zmienili lokalizację, bo pod tym samym linkiem już go nie było; później te same zdjęcia znalazłam u nich już w poście o Bilu Belewie). W ogóle wiele razy złapałam ich na poważnych błędach, także w informacjach. Mam wrażenie, że ktoś pisze ten blog z pamięci i stąd one się biorą. Prawie nie podają też pełnych dat dla różnych zdarzeń, co by też potwierdzało moje domysły o pisaniu z pamięci.