wtorek, 6 czerwca 2017

Jumpsuit - Knot Two Piece

Nazwa najczęściej spotykana:  White Knot Two Piece Suit
Nazwa alternatywna:  White Tassel Two Piece Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Knot
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  biała
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • żakiet - biały, sięgający za pośladki, z długim rozcięciem z tyłu (do pasa), wykończonym na krawędziach napami tunelowymi; przód kostiumu pokryty parami nap tunelowych, przez które przeciągnięto, a następnie przewiązano krótkie tasiemki (przez każdą parę), w taki sposób uzyskując frędzle; karczek z tyłu kostiumu pokryty ćwiekami, kończącymi się tuż za obojczykiem; dół zdobienia, w kształcie litery "V", wykończony parami nap tunelowych z przewleczonymi tasiemkami (przez każdą parę); kołnierz napoleoński, ozdobiony napami;
  • spodnie - białe; boki na całej długości, pokryte ćwiekami oraz parami nap tunelowy, przez które przeciągnięto, a następnie przewiązano krótkie tasiemki (przez każdą parę); nogawki rozkloszowane bez fałdy lub z fałdą (nie widać na szkicu; patrz opis);
  • pasek - przypuszczalnie "Gold Attendance" - złoty, metalowy; wykonany z kilku równych, prostokątnych blaszek i klamry zdobionej szafirami, diamentami i rubinami; być może jakaś makrama (patrz opis);
    Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
    Chustki dla publiczności:  prawdopodobnie białe i turkusowe;
    Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
    Używany na koncertach:
    • Sezon 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku), w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);
    • prawdopodobnie także w Sezonie 1 (od 20 lipca do 2 sierpnia 1971 roku) w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV (dokładne daty nie są znane);
    • prawdopodobnie jeszcze na początku Sezon 5 (od 9 sierpnia do 6 września 1971 roku), ale najwyżej w pierwszych dniach, w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane); 

    Opis:

    Kolejny jumpsuit inspirowany frędzlami. Elvis lubił frędzle, nie tylko w strojach scenicznych, ale także w garderobie prywatnej, która w nie obfitowała. Czy była to tylko kwestia gustu, akurat takiej estetyki, czy jest po temu inne wyjaśnienie, trudno jednoznacznie powiedzieć. 

    Niewątpliwie frędzle i sposób ich umiejscawiania, nawiązywały do ubioru charakterystycznego dla Indian, a przecież w żyłach Elvisa płynęła indiańska krew. Jego prapraprababką po kądzieli (czyli od strony matki) była Morning Dove White, Czirokezka pełnej krwi, która w 1820 roku poślubiła białego człowieka, Richarda Mansella, praprapradziadka Elvisa. Ponoć ta mieszanka genetyczna, skutkowała niezwykłą urodą dziedziczoną w kolejnych pokoleniach, nie wyłączając Elvisa. 

    Elvis był bardzo dumny ze swoich czirokeskich korzeni, co często podkreślał. Interesował się też kulturą swoich indiańskich przodków. I przypuszczalnie właśnie stąd brało się jego upodobanie do skórzanych strojów i frędzli, których miał całe mnóstwo.

    W 1971 roku, kostiumolog Elvisa, Bill Belew, zaprojektował dwa kostiumy "Knot", jednoczęściowy i dwuczęściowy. Jeśli chodzi o jednoczęściowy, to zachowało się kilka zdjęć fatalnej jakości (poza jednym) oraz równie złej jakości klip z koncertu. Kostium jest też pokazywany w Graceland. Natomiast nie ma śladu po wersji dwuczęściowej, zachował się tylko szkic projektowy.  Być może sam kostium gdzieś jeszcze jest, ale powszechnie uważa się, że wersja dwuczęściowa nigdy nie powstała, a jeśli nawet, to Elvis nigdy nie wystąpił w niej na scenie. Oczywiście to tylko przekonanie, a nie wiedza. Tak zawsze się przyjmuje, jeśli nie ma konkretnych dowodów w postaci samego kostiumu, zdjęć, filmów, czy poświadczeń od osób, które były na koncertach, a w tym przypadku nie ma ani stroju, ani materiałów wizualnych, ani świadków. Choć w tym ostatnim przypadku nie do końca, bo były osoby, które twierdziły, że widziały w nim Elvisa na scenie, jednak nie dysponowały zdjęciami z koncertów.

    Aczkolwiek, w niektórych wykazach strój ten się pojawia. Taką stroną, która utrzymywała, że Elvis wystąpił w nim podczas koncertu była www.elvis-fantreff.at (której nie ma już od prawie dwóch lat). Strona ta była jedną z najwiarygodniejszych w kwestii jumpsuitów, ponieważ jej autorzy opierali się na dobrych źródłach - pozyskiwali informacje od ludzi z bliskiego otoczenia Presleya, w tym tych zajmujących się bezpośrednio jego scenicznym ubiorem, a także od osób pracujących przy koncertach (spoza otoczenia Elvisa).

    Kostium ten był też wymieniany przez inną, wiarygodną, acz również nieistniejącą już stronę Silvester's Elvis Wardrobe Page, która przez fanów i samego autora była opisywana jako jedyna, która zawiera zdjęcia wszystkich kostiumów jakie Elvis nosił na scenie. Nawet jeżeli nie było zdjęcia samego Elvisa w konkretnym stroju, to było przynajmniej foto danego kostiumu i jego szczegółowa charakterystyka. Według niej, Elvis nosił ten komplet na scenie.

    W kostiumie tym po raz pierwszy wystąpił rzekomo w International Hotel w Las Vegas (NV), na przełomie stycznia i lutego (Sezon 4, od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku), ale używał go też w Lake Tahoe (Sezon 1, od 20 lipca do 2 sierpnia). Pojawiła się sugestia, że kostiumy z pierwszego półrocza 1971 roku, używał jeszcze na początku Sezonu 5 (od 9 sierpnia do 6 września 1971 roku), podczas kilku pierwszych koncertów w International Hotel w Las Vegas (i tak było faktycznie, są zdjęcia Elvisa w tych kostiumach z tego okresu), zanim jeszcze na scenie nie zadomowiła się na dobre seria "Cisco Kid", w której skład wchodziło aż kilkanaście kostiumów.
     
    W kilku źródłach można przeczytać, że wszystkie dwuczęściówki, które znamy głównie ze szkicu projektowego, Elvis nosił w Sahara Hotel w Lake Tahoe, NV. Potwierdzają to niejako ustalenia autorów książki "Elvis. Fashion for a King", którzy również wskazują na Sahara Hotel w Lake Tahoe. Aczkolwiek nie można wykluczać International Hotel w Las Vegas (NV), ponieważ brak informacji o zdecydowanej większości kostiumów scenicznych, jakie Elvis używał na scenie w tym miejscu.

    Od stycznia do końca sierpnia 1971 roku, Elvis korzystał z kilku kostiumów. Były to: "White Wing Short Fringe Cape", "White Checkerboard", "White Two Piece Checkerboard", "White Knot", "White Two Piece Knot", "Black Sunlight", "White Vegas Mint", "White Tassel Star Suit", "White Turquoise Concho". Prawdopodobnie były także inne, o których już nie wiemy.

    Niepewną kwestią pozostaje fałda w nogawkach spodni. Na szkicu projektowym nie została zaznaczona w widoczny sposób, choć rozkloszowanie nogawki jest wyraźne. Niestety na skąpym materiale, jaki mamy z wersji jednoczęściowej, też nie widać czy fałda jest, czy nie. Oczywiście na to pytanie mógłby odpowiedzieć ktoś, kto widział ten kostium, ale ja niestety takiej możliwości nie miałam (opieram się na filmikach, fotografiach i treściach, które znajdę). W każdym razie jeśli fałda znajduje się na stroju jednoczęściowym, to jest też na dwuczęściowym, ten element kostiumu (fałdę) Bill zawsze zachowywał w obu wersjach (jeśli były) jednolicie.

    Ponieważ nie ma zdjęć ze sceny, trudno powiedzieć coś na temat pasa. Raczej mało prawdopodobne, że była to makrama, choć wykluczyć nie można. Do dwuczęściówek w tamtym okresie, Elvis zakładał przede wszystkim pas "Gold Attendance", który otrzymał od International Hotel w 1969 roku. I chyba projektant od razu to zakładał, bo na szkicach z tego okresu, kostiumy dwuczęściowe rysowane są bez pasów, w przeciwieństwie do jednoczęściowych.

    Jeśli chodzi o koszulę, to projektant sugerował użycie turkusowej. Jednak wiemy, że do strojów, do których koszule w ogóle przewidywano, były zawsze jakieś alternatywne. Czasem Elvis dobierał je ze swojej prywatnej garderoby. Niestety, jakie jeszcze do tego kompletu, nie wiemy. Książka "Elvis. Fashion for a King", sugeruje, że jedną z nich mogła być czarna.

    Jumpsuitu "White Knot" nie ma w ofercie handlowej sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. Nie pojawia się też na wystawach, z oczywistych powodów. Nie wiadomo czy w ogóle gdzieś jeszcze jest.

    Szkic projektowy kostiumu "White Knot Two Piece Suit". Chociaż szkic jest ucięty i nie widać podpisu, to z całą pewnością został wykonany przez Billa Belewa, projektanta i kostiumologa Elvisa
     
    Szkic projektowy kostiumu "White Knot Two Piece Suit", wykonany przez Billa Belewa, projektanta i kostiumologa Elvisa, jaki umieszczono w książce "Elvis. Fashion for a King" (2011) - to ten sam, co wyżej, tylko w książce wyszedł nieco inaczej

    Turkusowa koszula, typu "puffy sleeves" (z bufiastymi rękawami i falbanką zamiast mankietu na końcach rękawów), sugerowana w projekcie Billa Belewa dla tego kostiumu. To nie jest oryginał tylko replika ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.

    Oryginalny pas "Gold Attendance", który Elvis dostał od International Hotel, w 1969 roku. Prawdopodobnie to ten pas Elvis nosił do "White Knot Two Piece Suit" oraz innych duczęściówek w tamtym czasie


    2 komentarze:

    1. Każdy kostium Presleya ma swoją historię, ten też, choć nie tak burzliwą, jak inne.
      Pas jak dla mistrzów bokserskich.

      OdpowiedzUsuń
    2. Kto wie, może jego historia jest jeszcze bardziej burzliwa, tylko odeszła w zapomnienie? :)

      W przypadku strojów scenicznych Elvisa wszystko jest możliwe. Stale coś zaskakującego wychodzi na jaw. Ja nie mam nic przeciwko, oby jak najwięcej takich rzeczy, o ile tylko są prawdziwe.

      Dziś na przykład wreszcie udało mi się ustalić gdzie przepadł "Yellow Dijon Suit", trafił aż do Panamy, do jednego z ekskluzywnych hoteli. Właśnie uzupełniam tamtego posta.

      OdpowiedzUsuń

    1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
    2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
    3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
    4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
    5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Instrukcja graficzna tu:
    https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html