niedziela, 13 listopada 2016

Jumpsuit - Navy Blue Two Piece Red Armadillo

Nazwa najczęściej spotykana:  Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit
Nazwa alternatywna:  Dark Blue Two Piece Suit Red Gold Ornaments
Inne nazwy:  Dark Blue Flying Suit Red Gold Ornaments,  Navy Blue Two Piece Red Scallops Suit
Linia / Seria:  Navy Blue Two Piece / Navy & Jumpsuit Sleeveless
Kolor wiodący:   ciemny granat
Linia kolorystyczna:  złota
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, wykończonym dwoma rzędami ciemno granatowych, pokrytych materiałem guzików (trzy na rozcięciu z jednej strony oraz trzy z drugiej); dwie kieszenie na linii bioder (lekko ukośne), ze szpiczastymi środkiem patkami; poły marynarki owalne; ozdobny karczek, imitujący wzór na pancerzu pancernika, w formie czerwonych łusek obwiedzionych złotym haftem; na każdej z nich umieszczony jeden duży rubin i kilka mniejszych, a na złotym hafcie, niebieskie szafiry; kołnierz napoleoński gładki (niezdobiony);
  • kombinezon - bez rękawów, ze złotą fałdą w dole nogawki; po bokach spodni lampasy, z dwóch rzędów czerwonych łusek obwiedzionych złotym haftem, imitujących pancerz pancernika; na każdej z nich umieszczony duży rubin i kilka mniejszych, a na złotym hafcie, niebieskie szafiry; lampasy na całej swojej długości są równej szerokości (od pach po krańce nogawek);
  • pasek - ciemno granatowy, szeroki, skórzany, z linią motywu jaki znajduje się na lampasach spodni, przebiegającą przez środek; dwa rzędy złotych łańcuchów;
  • koszula - typu puffy (bufka na przedramionach), z mankietem w formie falbanki; noszone kolory: na pewno Biała (najczęściej) i żółta (przewidziana także złota i być może czerwona);
Ilość egzemplarzy: przynajmniej trzy;
Chustki dla publiczności:  białe, żółte, czerwone (możliwe inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 22 marca 1975 roku, o godzinie 24:00, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: nie ustalono);
  • 26 marca 1975 roku, o godzinie 20:15, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: biała "puffy sleeves");
  • 29 marca 1975 roku, o godzinie 20:15, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: biała "puffy sleeves");
  • 30 marca 1975 roku, o godzinie 24:00, w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (koszula: biała "puffy sleeves");
  • 26 kwietnia 1975 roku, o godzinie 14:30, w Curtis Hixon Convention Center, Tampa, FL (koszula: złota lub żółta "puffy sleeves") (patrz opis);
  • 27 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Lakeland Civic Center, Lakeland, FL (koszula: biała "puffy sleeves");
  • 3 maja 1975 roku, o godzinie 14:30, w Civic Center, Monroe, LA (koszula: żółta "puffy sleeves");
  • 4 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Civic Center, Lake Charles, LA (koszula: żółta "puffy sleeves"); 
  • 7 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State University Athletic, Murfreesboro, TN (koszula: żółta "puffy sleeves");
  • podczas innych koncertów w 1975 roku w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (Sezon 12);
  • być może jeszcze podczas innych koncertów w 1975 roku;

Opis:

Przedostatni z pięciu kostiumów z serii "Navy Blue Two Piece Suit" i jeden z sześciu dwuczęściowych, w których zamiast typowych spodni do marynarki zastosowano całościowy kombinezon bez rękawów (szóstym jest biały "Two Piece Blue Shoulders White Suit", znany również jako "White Benefit Suit").

Również "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" Elvis pierwszy raz założył w marcu 1975 roku w Hilton Hotel, w Las Vegas. Tak jak inne kostiumy z tej serii, tak i ten nosił poczynając od marca, a kończąc na maju 1975 roku.

Jeśli chodzi o koncert o godzinie 14:30, 26 kwietnia 1975 roku, niektóre źródła wykazują kostium " Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit". Strona elvisconcerts.com podaje "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit", ale nie załącza żadnych zdjęć.

Zakładał go równie często, jak niebieski "armadillo". Przypuszczalnie, także i on został wykonany w dwóch egzemplarzach. Tak jak u niebieskiego "armadillo", na zdjęciach z koncertów, na których da się dostrzec zapięcie, jest tylko jeden guzik, natomiast na jednym ze zdjęć z wystawy były dwa, tak samo jak wersji niebieskiej. Pozostaje jeszcze kwestia kształtu kołnierza, o ile w niebieskim mamy wizualne dowody na wszystkie trzy wersje (owalną, z trzema szpicami, z jednym szpicem), to w przypadku czerwonego widziałam tylko zdjęcia z wersją z trzema szpicami. Natomiast w materiałach można spotkać informację, że również w czerwonym kostiumie wersje kołnierzy były zróżnicowane tak samo jak w niebieskim.

Otwarta pozostaje też kwestia złotej i czerwonej koszuli. Wiemy, że w założeniach były przewidziane pod ten kombinezon, aczkolwiek brak zdjęć z pozostałych koncertów, na których w nim występował, uniemożliwia potwierdzenie lub wykluczenie ich zastosowania.

Jeśli chodzi o czerwony "Armadillo", sprawa metalicznych zdobień jest jednoznaczna, użyto złotych nici i złotych okuć do osadzenia kamieni.

W przypadku kostiumów "Navy Blue Two Piece Armadillo", wśród fanów najbardziej utrwaliły się właśnie nazwy ze słowem "armadillo" (pancernik - zwierzę, ssak). Jednak wzór na ramionach jest kojarzony także z przegrzebkami (gatunek małża), po angielsku "scallops", co znalazło odbicie w innej ich nazwie "Navy Blue Two Piece Scallops". Trudno powiedzieć czym zainspirował się projektant, bardziej pancernikiem, czy też małżem. Na przegrzebki wskazuje umieszczenie dużego kamienia (w czerwonej wersji kostiumu - rubinu, w niebieskiej - szafiru) w górnej części pojedynczego elementu (muszli), z których składa się ornament, czyli w miejscu, gdzie w muszli umiejscowiony jest małż. Na pancernika z kolei sama lokalizacja ornamentu, poniżej głowy, czyli na ramionach kostiumu (patrz przedostatnie zdjęcie). Natomiast ciągle otwarte pozostaje pytanie, kto był autorem pomysłu (w sensie tematyki) - Elvis, czy Bill Belew? Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby okazało się, że Elvis. Czytał gdzieś o pancerniku, np., że to ginący gatunek lub też jakąś ciekawostkę, np., że potomstwo pancernika rodzi się zawsze jednej płci, niezależnie od ilości osobników w miocie, temat go zafascynował i już pomysł na ornament kolejnego stroju był gotowy. A może jadł właśnie przegrzebki, które mu zasmakowały lub nie?

Zwykle tematykę sugerował Elvis. Czasem tylko hasłowo, innym razem miał pełną wizję kostiumu, tak jak w przypadku "Aloha White Suit" (zwanego również "American Eagle 1973") i mówił projektantowi ze szczegółami czego od niego oczekuje (jakiego wyglądu kostiumu). Oczywiście, część kostiumów była realizacją pomysłów samych projektantów. Niemniej nawet wówczas starali się "wsłuchać w Elvisa", czym się aktualnie interesuje, co go wzruszyło, wzburzyło, zafascynowało itp., a potem przenieść to na jumpsuit (wzorem, kolorem, krojem).

Jak już wspominałam przy omawianiu innych kostiumów z tej serii, Elvis nie zakładał do nich pasa na scenę. Przypinał go tylko wtedy, gdy dany strój używał prywatnie. W przypadku obu "armadillo" (tego tutaj - czerwonego, oraz drugiego z niebieskim ornamentem), pasy się zachowały. Nie "zaginęły", tak jak te od dwóch innych kostiumów z serii, utrzymanych w tonacji "orange", tylko dlatego, że Elvis wykorzystywał je do innych strojów. Pas od "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit", Elvis zakładał do jumpsuitu "Dark Blue Totem Pole Suit" (nazywanego również "Dark Blue Gypsy Suit"). Nosił go do niego nawet częściej niż oryginalny pas, jaki był przyporządkowany do tego jumpsuitu (patrz ostatnie zdjęcie).

Ilość egzemplarzy - wiemy o trzech. Dwa z kołnierzem z tyłu wykończonym trzema szpicami (dłuższy na środku, krótsze po bokach), jeden z nich z zapięciem na dwa guziki, drugi na jeden, co wynika bezsprzecznie z materiałów wizualnych. Trzeci z kołnierzem wykończonym pojedynczym szpicem (patrz wzór nr 2 na zdjęciu z wzorami tyłów kołnierzy). Niewykluczone, że i dla czerwonej wersji tego kostiumu był także egzemplarz z kołnierzem z tyłu wykończonym owalnie (brak odpowiedniej fotografii).

Kostium (replika) "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" nigdy nie pojawił się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., podobnie jak żaden inny z pozostałych kostiumów z tej serii (włącznie z białym). Rzadko był też pokazywany na wystawach, a w ostatnich latach w ogóle.

Brak potwierdzonych informacji o losach tego kostiumu. Na razie wszystko wskazuje, że obok "Navy Blue Two Piece Dark Blue Snake Design", to jedyne kostiumy z tej serii, które jeszcze ostały się w Graceland. Niemniej tak dawno nie widziano go na żadnej ekspozycji, iż nie ma pewności czy nie jest już w prywatnych rękach.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):

Muszę tu jeszcze doprecyzować jedną rzecz. Mianowicie to nie jest garnitur (spodnie + marynarka), tylko kombinezon bez rękawów z marynarką.

Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, że odpowiadała przekonaniom ludzi, iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu wciąż nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie.

Po lewej szkic projektowy wspólny do granatowej i białej linii kostiumów z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Acz pokazany akurat na przykładzie białej wersji.



Ex Post

Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):

Dotyczy pasa. Elvis ostatni raz wystąpił w pasie "Navy Blue Red Armadillo Belt" 19 sierpnia 1975 roku, podczas Dinner Show, w Hitlon Hote w Las Vegas, a zalożył go do "Dark Blue Totem Pole Suit".

Christine Colclough w swojej recenzji (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 222-23, September 2 1975), pisze:
"Zerwał łańcuszek swojego paska, opierając w nim kciuk, a następnie mocno pociągnął i ściągnął całą pętlę.
Skomentował wesoło, ile setek dolarów kosztują te paski, a potem oderwał cały łańcuch kawałek po kawałku, bez wysiłku rwąc go na krótkie odcinki, by wręczyć je wiecznie chętnej publiczności. Charlie stał za nim i też odrywał kawałki, aż w sumie pozostały jakieś dwa ogniwa. Elvis zapytał: »Co nam zostało? Około pięciu dolarów«".
Pas wówczas raczej nie został naprawiony, bo do następnych występów w "Dark Blue Totem Pole Suit", zakładał już dedykowany do niego pas.

W zasadzie od tego koncertu losy pasa nie są znane. Nie można wykluczyć, że jest gdzieś w archiwach Graceland, chociaż bardziej prawdopodobne, że jeszcze podczas tego samego koncertu podarował go komuś z publiki. Teoretycznie mógł go też po prostu wyrzucić.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (z 12 kwietnia 2022 roku):

Pod koniec dołączyłam klip z jakiegoś koncertu z marca 1975 roku. To jeden z tych 8 mm, więc pewnie zaraz go wykasują.

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co. Aczkolwiek wersja czerwona została błędnie wykona, gdyż zamiast kombinezonu bez rękawów ma spodnie. Poza tym obie repliki "Armadillo" są bardzo kiepskie

Kostium "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" eksponowany na wystawach. W zasadzie prawie nie ma jego zdjęć, a gdy już był wystawiany, to zwykle gdzieś z tyłu, gdzie nie był widoczny (jak na zdjęciu za jumpsuitem "Blue Historic Suit")


Pas do kostiumu "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit". Elvis zakładał go na scenę, ale nie do niego tylko do jumpsuitu "Black Totem Pole Suit"

Koszule przewidziane do "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" (te nie są oryginalne, to repliki ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co.; niestety nie było żółtej puffy, więc wstawiłam zwykłą) - z występów Elvisa na scenie w tym kostiumie znamy tylko białą i żółtą, chociaż jest kilka zdjęć, na których wydaje się, że ma złotą koszulę

Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" podczas różnych występów w 1975 roku. Na pierwszym zdjęciu (czarno-białym) właśnie udaje się na scenę

Elvis w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" poza sceną. Tutaj 3 maja w 1975 roku najpierw wychodzi z hotelu, a potem podjeżdża limuzyną do Civic Center w Monroe (LA), gdzie o 14:30 da koncert

Dwa artykuły z gazety "The Ledger" (28 kwietnia 1975 roku), pierwszy zatytułowany "The King is there" ("Król jest tutaj") i drugi zatytułowany "Protection for Elvis increasingly difficut" ("Ochrona Elvisa jest coraz trudniejsza"). Elvis w Lakeland (FL) dał wtedy trzy koncerty na obiekcie Lakeland Civic Center, dwa 27 kwietnia 1975 roku (w niedzielę, o godzinie 14:30 i 20:30) i jeden 28 kwietnia 1975 roku (w poniedziałek, o godzinie 20:30). Zdjęcie Elvisa na scenie w pierwszym artykule jest z niedzieli (27 kwietnia 1975 roku), z koncertu o godzinie 20:30, na którym wystąpił w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit". Na wcześniejszym koncercie tego samego dnia (o 14:30) wystąpił w "Navy Blue Two Piece Snake Suit", a następnego dnia (o 20:30) w "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit"

Przykładowe okładki wydawnictw muzycznych, na których umieszczono zdjęcie Elvisa w kostiumie "Navy Blue Two Piece Armadillo"

Schematy zapięć wszystkich kostiumów z serii "Navy Jumpsuit Sleeveless" (inaczej "Navy with Jumpsuit Sleeveless" - marynarka z kombinezonem bez rękawów), gdzie "navy" zostało użyte w znaczeniu "marynarka"

Wzory tyłów kostiumów "Navy Blue Two Piece Armadillo". Wszystkie trzy zostały wykorzystane w niebieskiej wersji kostiumu. Jeśli chodzi o czerwoną, to mamy potwierdzenie dla wzoru nr 1 i 2, natomiast nie udało mi się znaleźć materiału graficznego, który potwierdzałby także użycie owalnego kołnierza dla tej wersji kolorystycznej

To te zwierzątka (przegrzebek, pancernik), a raczej jedno z nich, przypuszczalnie były inspiracją dla projektanta przy tworzeniu czerwonego i niebieskiego "Navy Blue Two Piece Armadillo Suit" (znanych też pod nazwą "Navy Blue Two Piece Scallops Suit")

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Totem Pole Suit" (znanym również pod nazwą "Dark Blue Gypsy Suit") z pasem od "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit"

Klip z jakiegoś koncertu w marcu 1975 roku, na którym Elvis wystąpił w kostiumie "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" - opublikowany dosłownie przed chwilą, czyli 12 kwietnia 2022 roku, około godziny 17:00. To jeden z tych 8 mm, więc zapewne zaraz znowu go wykasują


Klip z koncertowym wykonaniem piosenki "What Now My Love" z 1975 roku, ilustrowany różnymi występami Elvisa, w większości w kostiumie "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" (są też urywki w "Silver Phoenix Suit"). Jeśli chodzi o "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", to od minuty 0:40 do 0:45 i od minuty 1:25 do 1:30, ma na sobie wersję z trzema szpicami na kołnierzu z tyłu. Od minuty 0:32 do 0:42 oraz od 1:16 do 1:20, ma na sobie wersję z okrągłym kołnierzem z tyłu. Od minuty 1:35 do 1:45 możemy zaobserwować wersję z pojedynczym szpicem. Przypuszczalnie takie same kołnierze zastosowano również w czerwonych wersjach - "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit". Niestety, na tym klipie czerwony "Armadillo" widoczny jest tylko w wersji z potrójnym szpicem, czyli znanej nam dobrze z większości zdjęć, na których można dostrzec tył kołnierza


2 komentarze:

  1. Ten wzór na karczku można też nazwać dachówkowym.
    Szczerze mówiąc, już się pogubiłam w kostiumach Elvisa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też by można. Ja się ciągle gubię. Dużo jest podróbek i to u samego źródła, poza tym Elvis miał dublowane kostiumy, czasem były identyczne, częściej różniły się szczegółami.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html