wtorek, 8 listopada 2016

Jumpsuit - Navy Blue Two Piece Leaf

Nazwa najczęściej spotykana:  Navy Blue Two Piece Leaf Suit
Nazwa alternatywna:  Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit
Inne nazwy:  Navy Blue Two Piece Leaf Ornaments Suit,  Dark Blue Two Piece Leaf Ornaments Suit,  Dark Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit,  Dark Blue Two Piece Leaf Sui,  Navy Blue White Yellow Orange Gold Leafs Suit,  Navy Blue Two Piece Orange Leafs Suit,  Dark Blue Two Piece Flying Suit,  Dark Blue Two Piece Arrows Suit
Linia / Seria:  Navy Blue Two Piece / Navy & Jumpsuit Sleeveless
Kolor wiodący:  ciemny granat
Linia kolorystyczna:  złota
Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, wykończonym dwoma rzędami ciemno granatowych, pokrytych materiałem guzików (trzy na rozcięciu z jednej strony i trzy z drugiej); dwie kieszenie na linii bioder, ze szpiczastymi na środku patkami; poły marynarki owalne; ozdobny karczek, wykonany z kolorowych pasków (białe, złote, żółte, pomarańczowe) różnej długości, kształtem przypominających długie i wąskie liście; paski karczku pokryte różnej wielkości złotymi napami; kołnierz napoleoński gładki (niezdobiony); marynarka z rozcięciem z tyłu;
  • kombinezon - bez rękawów, ze złotą fałdą w dole nogawki; po bokach spodni lampasy, z czterokolorowych pasków (biały, złoty, żółty, pomarańczowy) równej szerokości na całej długości (od pach po krańce nogawek), nabijane złotymi ćwiekami;
  • pasek - na pewno tak, lecz nie wiadomo jaki (patrz opis);
  • koszula - typu puffy (bufka na przedramionach), z mankietem w formie falbanki; noszone kolory: biały, żółty, złoty;
Ilość egzemplarzy:  minimum jeden, ewentualnie dwa;
Chustki dla publiczności:  białe, żółte, czerwone (możliwe inne, w tym złote) 
Projekt i wykonanie:  Bill Belew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 24 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Macon Coliseum, Macon, GA (koszula: błękitna "puffy sleeves") (patrz opis);
  • 26 kwietnia 1975 roku, o godzinie 14:30, w Curtis Hixon Convention Center, Tampa, FL (koszula: żółta lub złota "puffy sleeves") (patrz opis);
  • 26 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Curtis Hixon Convention Center, Tampa, FL (koszula:żółta "puffy sleeves") (patrz opis);
  • 29 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State University Athletic, Murfreesboro, TN (koszula: biała lub żółta "puffy sleeves", ale raczej biała);
  • 1 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Omni Coliseum, Atlanta, GA (koszula: nie ustalono) (patrz opis);
  • 6 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State University Athletic, Murfreesboro, TN (koszula: nie ustalono) (patrz opis),
  • w marcu 1975 roku, w Hotelu Hilton w Las Vegas, NV,
  • w kwietniu i maju 1975 roku podczas koncertów w innych lokalizacjach,
  • być może także po tym czasie, choć to mało prawdopodobne;

Opis:

Pierwszy raz Elvis wystąpił w nim w marcu 1975 roku w hotelu Hilton (wcześniej International) w Las Vegas. Prawdopodobnie po maju 1975 roku, Elvis już nie założył tego jumpsuitu.

Jeśli chodzi o koncert o godzinie 20:30, 24 kwietnia 1975 roku, niektóre źródła podają kostium "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit". Strona elvisconcerts.com podaje "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, autorstwa George'a Hilla.

Podobną niezgodność mamy przy koncercie o godzinie 20:30, 1 maja 1975 roku. Niektóre źródła podają "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza kilka zdjęć autorstwa George'a Hilla. Dlatego myślę, że wskazywanie "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit" do tego koncertu jest błędne.

Również w przypadku koncertu o godzinie 20:30, 6 maja 1975 roku mamy niespójność. Niektóre źródła podają "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit" i załącza kilka zdjęć autorstwa George'a Hilla. Tutaj trudno mi powiedzieć, kto ma rację.

W przypadku koncertu o godzinie 14:30, 26 kwietnia 1975 roku, niektóre źródła podają kostium "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows", a strona elvisconcerts.com "Navy Blue Two Piece Red Armadillo Suit" i takie załącza zdjęcia, w dodatku z dwóch różnych źródeł (jedno od  Phila Gelormine). Natomiast "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit" podaje dla drugiego koncertu tego samego dnia, o 20:30 i też załącza zdjęcia. Dlatego sądzę, że źródła, które wskazały go dla pierwszego koncertu popełniły błąd.

Jeden z pięciu kostiumów z serii "Navy Blue Two Piece Suit" i jeden z sześciu strojów dwuczęściowych, w których zamiast typowych spodni do marynarki zastosowano całościowy kombinezon bez rękawów (szóstym jest biały "Two Piece Blue Shoulders White Suit", znany również jako "White Benefit Suit").

Można się zastanawiać kto jest projektantem tej serii. W 1975 roku garderobę sceniczną Presleya w zasadzie projektował już tylko Gene Doucette, lecz wiemy, że czasami, Elvis nabywał ją z innych źródeł. Rzadko, bo rzadko, ale jednak. Z kolei w stylu bardziej przypomina produkt Belewa niż Doucetta, między innymi dlatego, że ornament wydaje się być naszytą aplikacją, a nie haftem. Poza tym Belew lubił się koncentrować na zdobieniu góry (ramion, rozcięcia na torsie, kołnierza), co miało służyć podkreśleniu twarzy, natomiast Doucette wolał zagospodarowywać całą przestrzeń. Jednak ta seria, choć to już rok 1975, z całą pewnością została zaprojektowana przez Billa Belewa i wykonana w jego firmie IC Costume Co. Świadczy o tym chociażby wszyta etykieta firmowa. Wzór nie jest aplikacją, na jaką wygląda na zdjęciach, tylko haftem wykonanym przez Ducetta.

Kostium ten jest też charakterystyczny z innego względu, ma wszytą kieszonkę na broń. Niestety źródło, które o tym wspomina (Jim Curtin, jeden z najbardziej znanych fanów Elvisa, który przez kilka lat był właścicielem tego jumpsuitu), nie precyzuje, czy znajdowała się w samym kombinezonie czy w marynarce. Wiemy tylko, że została przygotowana na polecenie Elvisa, gdy w 1975 roku nasiliły się groźby kierowane pod adresem jego i jego rodziny. Część z nich, z daniem służb, które je weryfikowały, była całkiem realna, zwłaszcza te mówiące o zabiciu Elvisa na scenie, w trakcie koncertu.

Jaki pasek był przewidziany do tego kostiumu też nie wiadomo (przynajmniej ja nie wiem). Można tylko domniemywać, sugerując się dwoma innymi jumpsuitami, o takich samych lampasach przy spodniach, że i w tym przypadku wykorzystano jedną z tych koncepcji (patrz ostatnie zdjęcie). Zatem teoretycznie, albo na pasie znalazł się motyw znany z karczku, albo też z lampasów. W każdym razie dopóki nie poznamy pasa, jego projektu lub zdjęcia, nie można wykluczyć, że projektant zastosował jeszcze inne rozwiązanie.

Pas prawdopodobnie zaginął, gdyż na aukcji, a wcześniej na wystawach, kostium ten pojawiał się bez niego. Elvis z zasady nie zakładał pasów do tej serii na scenie. Przypuszczalnie było to spowodowane jego kłopotami z wagą, a raczej opuchlizną i rozdęciem brzucha, spowodowanych jego chorobami. Kombinezon bez pasa pozwalał mu na swobodniejsze ruchy, nie uciskając przy tym boleśnie brzucha, a marynarka niejako maskowała jego otyłość w tej partii ciała. Natomiast nosząc kostium prywatnie, przypuszczalnie używał pasa. Nie ma zdjęcia potwierdzającego tę tezę w przypadku tego akurat jumpsuitu, ale zachowała się jedna fotografia Elvisa w innym kostiumie z tej serii, gdzie pas jest widoczny (patrz ostatnie zdjęcie).

Pasy z tej serii Elvis chętnie wykorzystywał do innych jumpsuitów, za wyjątkiem dwóch z nich, tych z przewagą pomarańczowych i żółtych ornamentów (tego tutaj omawianego, oraz "Navy Blue Two Piece Flame Suit"), gdyż wzorem (głównie) i kolorem nie pasowały do innych kostiumów.

Także ten kostium wykonano w dwóch wersjach i prawdopodobnie Elvis obie założył na scenę. Strój "Navy Blue Two Piece Leaf Suit", który jest w rękach prywatnych, ma dwa guziki. Drugi albo miał jeden guzik, albo zastosowano w nim takie rozwiązanie jak w "White Blue Shoulder Suit" (jedyny biały z serii "Navy & Jumpsuit Sleveless"). Nie ma dobrych jakościowo zdjęć i w ogóle jest ich bardzo mało, do tego kostium jest ciemny, co utrudnia, a właściwie uniemożliwia poprawne rozpoznanie.

Pod koniec 1975 roku, Elvis przekazał kostium na aukcję charytatywną (jak robił to nie raz), lecz źródło nie precyzuje na jaką konkretnie. Jumpsuit ten, za 5.000,- dolarów kupiła jakaś kobieta z Montgomery w stanie Alabama. Miała go jeszcze w 1977 roku, w dniu śmierci Elvisa. Później nabył go od niej Jim Curtin, który jest jego ostatnim znanym nabywcą z imienia i nazwiska.

Ostatnia informacja pochodzi ze stycznia 2006 roku. Wtedy kostium ten ponownie trafił do sprzedaży do domu aukcyjnego Regency-Superior w Saint Louis (Missouri), gdzie został sprzedany za 105.000,- dolarów [dane aukcji: Lot 0012, szacowana cena: $150.000 - $200.000, cena wywoławcza: $100.000, aukcja zakończona sprzedażą: 7 stycznia 2006 roku]. Internetowych klientów obsługiwała platforma LiveAuctioneers [dane aukcji: Lot #12: 1975 CONCERT WORN DARK BLUE TWO-PIECE SUIT; Estimate $150,000 - $200,000; 2 bidders; Jan 07, 2006].

Należy teraz do znanego kolekcjonera Larry'ego Mossa. To on prawdopodobnie zakupił go na tej aukcji.

I tutaj jest ciekawa sprawa. W dokumentach uwierzytelniających autentyczność kostiumu, znalazł się list od Vernona Presleya, który twierdzi, że kostium został skradziony. Ponoć kobieta z Montgomery kupiła ten kostium od jednego z ochroniarzy Elvisa, Davida Leacha. Vernon jednak nie zażądał od niej zwrotu, ponieważ uznał, że w niczym nie zawiniła, gdyż to David Leach dostarczył kostium na tamtą charytatywną aukcję. Myślę też, że Vernon mógł być w błędzie. Mógł nie wiedzieć, że Elvis przekazał kostium Davidowi Leach'owi, aby ten oddał go na aukcję charytatywną, ponieważ to zwykle przez jego biuro przechodziły przedmioty przekazywane na takie aukcje.

Kostium (replika) "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" nigdy nie pojawił się w ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., podobnie jak żaden inny z pozostałych kostiumów z tej serii (włącznie z białym). To może sugerować, że ani Bill Belew, ani Gene Doucette nie są jego projektantami, albo też uznano, iż ich repliki nie znajdą licznej grupy nabywców (tym bardziej, że ta seria prawie nie pojawia się na wystawach, więc nie jest odpowiednio zarekomendowana), z dużą dozą prawdopodobieństwa, raczej ta druga opcja.

Jeśli chodzi o wystawy w Graceland, swego czasu pojawiały się na nich tylko dwa kostiumy z tej serii, czerwony "armadillo" i  "Navy Blue Snake Suit", a ostatnio w zasadzie żaden. Mówi się, że Graceland już nie ma nawet tych dwóch. Ma tylko jeden, "Navy Blue Two Piece Flame Suit", który głównie trzyma w archiwach.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (6 kwietnia 2021 roku):

Na eBay, 2 lutego 2021 roku, zlicytowano zdjęcie Sue Demerly trzymającej oryginalny "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" oraz opis koncertu z 26 czerwca 1977 roku, w Indianapolis, w którym uczestniczyła. Takie trochę dziwne zestawienie, ponieważ na tym koncercie Elvis wystąpił w innym kostiumie.

Według tego, co udało mi się ustalić (z trudem), Sue Demerly należała do fanklubu o nazwie „Reflections of Elvis Fan Club” (6010 Kiwanis Dr., Ft. Wayne, Ind. 46815, ale w latach 90. chyba przeniósł się w okolice Chicago). W latach 80. (nie wiem czy również wcześniej) zajmowała się między innymi sprzedażą pamiątek po Elvisie oraz materiałów, które wydawał fanklub i chyba nadal to robi, bo sporo jest tego od niej na eBayu, aczkolwiek raczej już nie w imieniu fanklubu.

Dlaczego o tym piszę? Ponieważ to ona wykonała zdjęcia kostiumu leżącego na łóżku w hotelu (patrz pod koniec postu), a potem sama z nim pozowała (w domu lub w siedzibie fanklubu). Właśnie to zdjęcie wystawiła na aukcji. W związku z tym zastanawiam się jak to możliwe, że tak długo dysponowała tym kostiumem, skoro ponoć zakupiła go jakaś kobieta z Montgomery w Alabamie? No chyba, że tą kobietą była właśnie ona, a potem przeniosła się do Fort Wayne w Indianie. Nie można też wykluczyć, że znała się z właścicielką kostiumu, albo odkupiła go od niej.

Pewnie rzecz wyjaśniłaby korespondencja z Vernonem i/lub wiedza kto wystawił kostium na aukcję w 2006 roku.


Ex Post

Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):

Muszę tu jeszcze doprecyzować jedną rzecz. Mianowicie to nie jest garnitur (spodnie + marynarka), tylko kombinezon z marynarką.

Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy & Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, że odpowiadała przekonaniom ludzi, iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu wciąż nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie.

Po lewej szkic projektowy wspólny do granatowej i białej linii kostiumów z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Acz pokazany akurat na przykładzie białej wersji.



Ex Post

Ostatnie ustalenia (14 marca 2022 roku):

Znalazłam wreszcie jedno zdjęcie nieco lepszej jakości, na którym dało się zidentyfikować typ zapięcia na drugiej wersji kostiumu.

Dwie wersje kostiumu "Navy Blue Two Piece Snake Suit", różniące się rodzajem zapięcia. Jak wynika ze zdjęć, Elvis w obu tych wersjach wystąpił na scenie

Niestety to tylko jedno zdjęcia, ale zapięcie na nim jest dość dobrze widoczne. Wynika z niego, że kostium "Navy Blue Two Piece Snake Suit", był zapinany na łącznik spodni, a nie na jeden klasyczny guzik z dziurką.

Początkowo nie byłam pewna, gdyż na zaledwie dwóch zdjęciach, gdzie dało się zauważyć pojedyncze zapięcie, widoczny był tylko jeden guzik, ponieważ zdjęcia były zrobione lekko po ukosie i nie szło dojrzeć, czy na drugiej pole marynarki, na tej samej wysokości, jest także guzik. Dopiero znalezienie zdjęcia, na którym widać dwa guziki w jednej linii, pozwoliło nabrać pewności, że mamy tu do czynienia z zapięciem łącznikowym, a nie klasycznym (z dziurką) na jeden guzik.

Kostium jest ciemnogranatowy, a zdjęcia złej jakości, więc aby cokolwiek dojrzeć musicie otworzyć je w nowym oknie i powiększyć.

*
*      *
*      *      *


Kostium "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" oraz koszule jakie Elvis zakładał do niego (koszule te nie są oryginalne, to repliki ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., niestety nie było żółtej puffy, więc wstawiłam zwykłą)

Elvis w jumpsuicie "Navy Blue Two Piece Leaf Ornaments Suit" podczas różnych koncertów na scenie

Ostatnie zdjęcia kostium "Navy Blue Two Piece Multicolored Arrows Suit", jakie ukazały się w opisie aukcji, na której go sprzedano po raz ostatni. Zdjęcia są złej jakości (źle wykonane) i wygląda na nich jak brązowy, ale była tylko wersja ciemno granatowa (zdjęcia wykonane przez Sue Demerly)

Zdjęcia z aukcji eBay, na której zlicytowano zdjęcie kostiumu trzymanego w ręce przez Sue Demerly i jej opis koncertu z 26 czerwca 1977 roku, w Indianapolis. Zostały zlicytowane 2 lutego 2021 roku

Jim Curtin był właścicielem w sumie trzech kostiumów Elvisa. Na tym zdjęciu w ręce trzyma "White Nail Mirror Suit", ale "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" leży obok na krześle. Na dolnym zdjęciu Jim Curtin właśnie w tym kostiumie

Zdjęcia kostiumu "Navy Blue Two Piece Leaf Suit" na tle fragmentu kolekcji Larry'ego Mossa - zostały zrobione 29 września 2011 roku

Po lewej pas od jumpsuitu "Navy Blue Two Piece Snake Suit", a po prawej pas od "White Two Piece Blue Shoulder Suit", tutaj akurat założony do "Blue Rainbow White Suit" - tak hipotetycznie mogły wyglądać pasy do "Navy Blue Two Piece Leaf Suit", oczywiście z uwzględnieniem odpowiedniej kolorystyki

Schematy zapięć wszystkich kostiumów z serii "Navy Jumpsuit Sleeveless" (inaczej "Navy with Jumpsuit Sleeveless" - marynarka z kombinezonem bez rękawów), gdzie "navy" zostało użyte w znaczeniu "marynarka"



2 komentarze:

  1. Już nieraz pisałam, że Elvis w każdym kostiumie wyglądał uroczo. Nie podoba mi się jedynie to rozszerzenie na dole spodni, ale chyba wtedy były modne spodnie z nogawkami w kształcie dzwonów. Sama miałam kilka spodni- dzwonów. Może kiedyś ta moda wróci, bo te obecnie obcisłe spodenki wcale mi się nie podobają.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda. Chociaż, w niektórych mi się nie podoba.

    Do tej faldy też mam dwojaki stosunek. W niektórych kostiumach ona mi pasuje, w innych nie.

    Pamiętam dzwony. :) Zwężane też lubię, ale z pewnym umiarem. Po prostu nie do każdego kroju, materiału, czy osoby pasują.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html