niedziela, 7 listopada 2021

Jumpsuit - Tiger

Nazwa najczęściej spotykana: White Tiger Suit
Nazwa alternatywna:  White Mad Tiger Suit
Inne nazwy:  (nie ustalono)
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  pomarańczowa

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; rękawy bez wzoru, gładkie; na torsie z przodu i tyłu wyhaftowany tygrys w pozycji atakującej (skaczący); na bokach kostiumu, od bioder po krańce nogawek, wyhaftowano pręgi z grzbietu tygrysa; nogawki z pomarańczową fałdą; na haftach umieszczono okrągłe żółte, pomarańczowe, brązowe, czerwone i białe kamienie w okuciach z oksydowanego złota; kołnierz napoleoński zdobiony haftem tygrysich pręg;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; pokryty haftem o wzorze tygrysich pręg i metalowymi emblematami z głową tygrysa; na hafcie okrągłe białe, żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe kamienie w okuciach z oksydowanego złota (tak jak na jumpsuicie); dwa rzędy równych (ten sam wzór ogniw) średniej grubości łańcuchów z oksydowanego złota; nazywany "White Leather Tiger Belt";
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, błękitne, jasno niebieskie
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 1 września 1974 roku, o godzinie 20:15, Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 2 września 1974 roku, o godzinie 24:00 (Closing Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 30 września 1974 roku, o godzinie 20:30, Notre Dame Athletic Center, South Bend IN (oryginalny pas);
  • 5 października 1974 roku, o godzinie 14:30, The Expo Center, Indianapolis IN (oryginalny pas);
  • 7 października 1974 roku, o godzinie 20:30, Levitt Arena, Wichita KS (oryginalny pas);
  • być może podczas jednego z koncertów Sezonu 4 w Sahara Hotel w Lake Tahoe (od 11 do 14 października 1974 roku);


Opis:

Jeśli chodzi o występy Elvisa na scenie w "White Tiger Suit" wydaje się, że wszystkie daty są znane. W grę ewentualnie może też wchodzić jakiś koncert z  Sezonu 4 w Sahara Hotel w Lake Tahoe (od 11 do 14 października 1974 roku), z którego nie znamy kostiumów z trzech koncertów.

Jeśli chodzi o nazwy, nie ma niespodzianek, ani żadnych dziwnych skojarzeń. Jumpsuit ten nazywany jest "White Tiger Suit" (Tygrys) lub "White Mad Tiger Suit" (Szalony Tygrys).

W kwestii ilości egzemplarzy "White Tiger Suit", sprawa też wydaje się być jednoznaczna, gdyż nie ma żadnych przesłanek, które sugerowałyby iż było więcej egzemplarzy niż jeden.

Również losy kostiumu są klarowne, jest w Graceland od czasów Elvisa do dziś, gdzie można go oglądać w stałej ekspozycji. O dziwo nie należy też do kostiumów wysyłanych na wystawy poza Graceland, w każdym razie ja go dotąd namierzyłam tylko na jednej, która miała miejsce w Brazylii w 2012 rok - "Elvis Experience Brasil 2012" (od 9 maja do 2 grudnia 2012 roku, w Shopping Eldorado w Sao Paulo).

"White Mad Tiger Suit" to chyba jedyny kostium z całej garderoby scenicznej Elvisa, który ma aż tak transparentną przeszłość. Nawet roszady pasów go ominęły - Elvis nosił go tylko z dedykowanym pasem, którego nie założył do żadnego innego kostiumu.

W zasadzie są dwa powody, dla których w garderobie scenicznej Elvisa znalazł się ten kostium. Jeden bezpośrednio a drugi pośrednio związany z karate. Oczywiście chodzi o motyw tygrysa.

W karate jest zwyczaj, że każdy mistrz otrzymuje jakiś przydomek. Początkowo dla Elvisa wybrano "Panther" (Pantera). Jak czytamy w jednym z materiałów:
"Podczas czteroletniego okresu pod okiem mistrza Kanga Rhee, otrzymał tytuł zwierzęcy 'Panther'. Zmieniony później na 'Tiger' z powodu istniejących politycznych implikacji związanych z nazwą 'Panther' w tym czasie".
Black Panther Party (Czarne Pantery) była radykalną amerykańską organizacją polityczną utworzoną w celu ochrony czarnej mniejszości w USA, walczącą o jej prawa. Była aktywna w latach 60. i 70. XX wieku. Jednak jak wiemy nie było wtedy jeszcze społecznego klimatu na zaakceptowanie nowej ustawy o prawach obywatelskich, przyjętej 2 lipca 1964 roku, która zrównywała prawa wszystkich obywateli niezależnie od koloru skóry. Nawet organizacje rządowe jej nie przestrzegały, chociaż ustawa ta znosiła definitywnie segregację rasową w USA (niewolnictwo zniesiono 102 lata wcześniej, ale w jego miejsce wprowadzono segregację rasową).

Dlatego też organizacja Black Panther przez większość białych obywateli i wszelakie służby państwowe była uważana za ugrupowanie terrorystyczne, z uwagi na różne strzelaniny i wzniecane konflikty z udziałem jej członków, które jej przypisywano, choć w rzeczywistości były one prowokacjami FBI, co wyszło dopiero na początku lat 80. Działania FBI pod koniec lat 60. doprowadziły do zdziesiątkowania partii. W latach 1969 - 1972 działacze Czarnych Panter, którzy po represjach policji i służb specjalnych zdecydowali się na emigrację, przenieśli swoje struktury partyjne do Algierii. Jak to zwykle bywa wkrótce doszło do rozłamu, część działaczy opowiadała się za rozwiązaniami siłowymi i zamiany organizacji na paramilitarną, a druga część była za ograniczeniem się do działalności pomocowej dla czarnych obywateli.

W latach 70. kiedy Elvis otrzymywał swój przydomek jako mistrz karate, za sprawą polityki rządzących, policji i służb specjalnych, wykreowany został negatywny wizerunek Black Panther, który w świadomości Amerykanów utrzymywał się do początku lat 80., kiedy to sprawą zajęły się sądy uniewinniając członków organizacji od wcześniejszych zarzutów i zasądzając odszkodowania dla tych wszystkich, którzy ponieśli uszczerbek w prowokacjach.

W kontekście powyższego obawiano się, że jeśli Elvis znany ze swojego antyrasizmu i otwartości względem ludności czarnej, przyjmie przydomek "Panther", zostanie to odebrane jako wsparcie dla tej organizacji "terrorystycznej" (jak wówczas błędnie uważano), więc zdecydowano zamienić nazwę "Panther" na "Tiger".

Z kolei za wyborem "Tygrysa" zamiast innego zwierzęcia, stała symbolika zawarta w logu Karate Kenpo. W latach 1970-1974 Elvis trenował jednocześnie Taekwondo u Kanga Rhee jak i Karate Kenpo u Eda Parkera.

W jednym z omówień kostiumów scenicznych Elvisa wspomniano o "White Chinese Dragon Suit" i "White Tiger Suit", podkreślając ich związek ze sztukami walki:
"Bajeczny tygrys zainspirowany był jego filozofią sztuk walki, podobnie jak ognisty orientalny smok, który również wywodzi się z symboliki związanej ze starożytnymi duchowymi koncepcjami zawartymi w sztukach walki".
Wspomina o tym również Wikipedia w treści hasła "Smok Chiński", w której czytamy:
"Smoki i Tygrysy
Tygrysy mają w smokach odwiecznych wrogów, wiele różnych dzieł sztuki chińskiej przedstawia sceny walki tygrysa ze smokiem. Istnieje też chiński idiom, opisujący równorzędnych przeciwników (współcześnie używany w sporcie): „Smok przeciw tygrysowi”. W chińskich sztukach walki „Styl smoka” jest stylem opartym bardziej na technice, podczas gdy „Styl tygrysa” na surowej sile.
I ta prawidłowość - tygrys walczący ze smokiem - została odzwierciedlona na logu Karate Kenpo, sztuki walki, w której siła mierzy się z techniką.

Replikę "White Tiger suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 3.900,- dolarów, wraz z pasem.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (12 kwietnia 2022 roku):

Dołączyłam klip z występu Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Tiger Suit", z 2 września 1974 roku, w Las Vegas (NV). Niecała minuta. To klip 8 mm, więc zaraz go pewnie wykasują.

*
*      *
*      *      *

Szkic projektowy jumpsuitu "White Mad Tiger Suit", skreślony ręka Gene Doucette'a (współcześnie w celach komercyjnych)


Replika jumpsuitu "White Tiger Suit" i jego pasa, jakie można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Tiger Suit", jaką od 2020 roku można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "White Tiger Suit" i pasa do niego z firmy Pro Elvis Jumpsuit. Jeśli chodzi o kostium, to trochę zaburzyli proporcje w stosunku do oryginału. Natomiast ich replika pasa jest nawet lepsza w szczegółach niż ta z firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalny pas "White Tiger Belt". Na dwóch dolnych zdjęciach dobrze widać szczegóły haftu

Elvis w jumpsuicie "White Mad Tiger Suit" poza sceną - tutaj wyrusza sprzed hotelu Hilton, w Indianapolis (IN), 5 października 1974 roku, w kierunku The Expo Center, gdzie o godzinie 14:30 ma dać koncert. Nie jestem pewna, nawet w październiku jak na godzinę 14:00 jest zbyt ciemno, chyba że to nie przed hotelem, a jeszcze w garażu

Oryginalny jumpsuit "White Tiger Suit" na wystawach organizowanych przez Graceland. Ostatnie, to podwójne zdjęcie jest z nowego Graceland, gdzie totalnie schrzaniono oświetlenie (nie da się tam zrobić dobrego zdjęcia)

Oryginalny jumpsuit "White Tiger Suit" i jego pas na wystawie "Elvis Experience Brasil 2012", która trwała od 9 maja do 2 grudnia 2012 roku, w Shopping Eldorado w Sao Paulo (Brazylia)

Elvis podczas występów na scenie w jumpsuicie "White Tiger Suit" i pasie "White Tiger Belt" do niego dedykowanym

Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Tiger Suit" z książki "Strictly Elvis: 1973-1974-1975: Through The Lens Of Keith Alverson", Erik Lorentzen

Elvis podczas pokazów karate na scenie w jumpsuicie "White Tiger Suit" i górze od czarnej karategi z napisem "Pasaryu" na plecach

Przyjęty przez mistrza karate przydomek umieszczano też na różnych dokumentach, w tym certyfikatach i legitymacjach - tutaj na certyfikacie i legitymacji do 7 dana w karate Taekwondo Elvisa - przydomek "Tiger" zaznaczyłam czerwoną obwódką

Naszywka na karategę z logiem Karate Kempo Elvisa i podpisem Eda Parkera, zlicytowana na aukcji Juliena w 2017 roku za 576 dolarów. Na logo Karate Kenpo oprócz tygrysa jest też chiński smok. Logo było umieszczane na karategach i wszelkich dokumentach, w tym certyfikatach

Pierwsze dwa zdjęcia - logo Karate Kenpo Elvis miał także na gitarze Gibson Ebony Dove, którą dostał od swojego ojca w 1971 roku, w prezencie za zdobycie kolejnego dana. Kolejne dwa zdjęcia - jeszcze inna gitara, wcześniejsza z 1968 roku, Gibson J-200. Kalkomania z logo Karate Kenpo została przyklejona dopiero w 1973 roku, w oryginale jej nie było

Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych, na których pojawiło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Tiger Suit"

Klip z występu Elvisa na scenie w jumpsuicie "White Tiger Suit", z 2 września 1974 roku, w Las Vegas (NV). Niecała minuta. To klip 8 mm, więc zaraz go pewnie wykasują.

Dziesięciominutowy klip, całkiem dobrej jakości, z wystawy "Elvis Experience Brasil 2012", na której zaprezentowano również i ten jumpsuit


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


4 komentarze:

  1. Muszę powiedzieć że to barwny strój jeden z moich ulubionych. Jak i ciekawy artystynie rok 74. Ostatni z tych wielkich. W zasadzie większość vjumpow była niezwykle kolorowa i najbardziej tematyczna wyrażająca duchowość mistrza.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny. Acz ważny z uwagi na swoją wymowę - przede wszystkim przydomek Elvisa w karate, ale nie tylko. Tygrys miał poczesne miejsce w wielu wierzeniach.

    Duchowość Elvisa była na poziomie dla nas nie do ogarnięcia. Nawet dla mnie pozostaje ciągle niezgłębiona mimo iż sporo o tym czytałam, gdy przygotowywałam się do napisania postu "Elvis i sztuki medytacji", czy "Zjawiska paranormalne w życiu Elvisa". Tak samo, gdy pisałam post o jumpsuicie "Chinese Dragon". Najgorsze jest to, że o tym się mało mówi. Jego otoczenie unika tematu, z obawy przed ostracyzmem, którym poddaje się dziś wszystkich, którzy w coś wierzą lub zgłębiają tematy spoza przyjętego przez mainstream kanonu naukowego. Nawet ci prawdziwi naukowcy poddawani są szykanom. Taki chyba najbardziej znamienny przykład to egipskie piramidy, gdzie do dziś nam się wmawia, że były tylko grobowcami.

    OdpowiedzUsuń
  3. Masz rację. I to się już nie zmieni. Ale kto wie ten wie.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html