poniedziałek, 2 września 2019

Jumpsuit - Black King of Spades vel Ace of Spades

Nazwa najczęściej spotykana:  Black King of Spades Suit
Nazwa alternatywna:  Black Ace of Spades Suit
Inne nazwy:  Black Arabian Suit,  Black Harlequin Suit,  Black Stone King of Spades Suit,  Black Multi Sequined Suit,  Blacke Nail King of Spades Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Arabian
Kolor wiodący:  czarny
Linia kolorystyczna:  czerwona / złota
 (patrz opis)
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 3
  • kombinezon - czarny; z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików, czy nap; czerwone fałdy w rozcięciach nogawek; tors z przodu i z tyłu bogato zdobiony różnej wielkości i koloru kamieniami oraz malutkimi, stożkowymi, srebrnymi ćwiekami; w ten sam sposób ozdobiono boki kostiumu, od pach po krańce nogawek, a także ramiona i rękawy od lini kołnierza po mankiety; obrys wzoru utworzony z dwóch rzędów malutkich, stożkowych, złotych ćwieków; kołnierz napoleoński, zdobiony z użyciem takich samych elementów jak na reszcie kostiumu;
  • pasek - czarny, szeroki, skórzany; zdobiony kolorowymi kamieniami, a także malutkimi, stożkowymi, złotymi ćwiekami oraz czterema parami dużych złotych elementów (plus jedna para na klamrze), przypominającymi dwa grzyby leżące na boku i stykające się kapeluszami, z czarnym kółkiem po środku każdego z nich; dwa rzędy złotych łańcuchów;
  • peleryna - czarna z czerwoną podbitką, zdobiona takimi samymi motywami jak kostium;
Uwaga!
Powyższy opis elementów kostiumu jest dla linii kolorystycznej czerwonej, wykonanej w firmie B & K Enterprises Costume Co.

Ilość egzemplarzy:  kilka, różniących się (patrz opis i przykłady graficzne);
Chustki dla publiczności:  (nie ustalono);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, Gene Doucette; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • mało prawdopodobne, raczej nigdy; 

Opis:

Jak zwykle, w przypadku różnych wersji kolorystycznych kostiumów scenicznych Elvisa, innych niż te znane nam ze sceny, rzadko kiedy wiadomo czy dana wersja kolorystyczna była przewidywana. A jeśli tak, to czy wykonano dany kostium za życia Elvisa i czy wystąpił w nim na scenie pomimo braków materiałów potwierdzających. Tak jest i w tym przypadku, jumpsuitu "Black King of Spades Suit".

Jego pierwowzór, jumpsuit "White King of Spades Suit", powstał przypuszczalnie w lecie 1973 roku, tuż przed rozpoczęciem Sezonu 9 (od 6 sierpnia do 3 września 1973 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas, NV.

Nie wiemy czy ta wersja kolorystyczna "King of Spades Suit" była rozważana za czasów Elvisa, nigdzie nie trafiłam na takie sugestie. Wszystko wskazuje na to, że historia "Black King of Spades Suit" zaczęła się od filmu "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001), kiedy to wystąpiono do firmy B & K Enterprises Costume Co. z prośbą o przygotowanie wszystkich jumpsuitów Elvisa w jakich wystąpią w nim główni aktorzy odgrywający rolę przestępców przebranych za impersonatorów Elvisa Presleya. 

Podczas sierpniowej aukcji Graceland, która odbyła się 13 sierpnia 2019 roku, wystawiono replikę jumpsuitu "Black King of Spades Suit" (oryginał, użyty w filmie), z ceną minimalną w wysokości 2.500, - dolarów. De facto kostium został sprzedany za 8.125,- dolarów [dane aukcji: THE AUCTION AT GRACELAND•ELVIS WEEK•AUGUST 13, 2019; LOT #106: 2001 Elvis Presley-Style Black "Ace of Spades" Jumpsuit Custom Made for Kevin Costner for His Film 3,000 Miles to Graceland; Minimum Bid: $2,500.00; Final prices include buyers premium: $8,125.00; Estimate: $5,000 - $10,000; Number Bids: 20; Auction closed on Tuesday, August 13, 2019].

Nie znam zdjęć "Black King of Spades Suit" wykonanych przed 2001 rokiem. W związku z tym należy przypuszczać, że popyt na ten kostium u impersonatorów zaczął się po emisji filmu "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001). Rzeczywiście kostium mógł się podobać, jego czarna wersja, w której na ekranie widzieliśmy Kevina Costnera, wykonana w złotej linii kolorystycznej, prezentuje się bardzo dobrze.   

Na wspomnianej aukcji pojawił się ciekawy dokument, który załączono w ramach LOA do jumpsuitu. Mianowicie list uwierzytelniający od firmy B & K Enterprises Costume Co., który w swojej treści wyjaśnia kulisy powstania tego jumpsuitu. Pośrednio dowiadujemy się z niego, że Elvis raczej nie dysponował takim kostiumem, nie jest to napisane wprost, ale z treści można wyciągnąć taki wniosek. Natomiast bezpośrednio wyjaśnia jak doszło do powstania czarnej repliki białego "King of Spades Suit" i zmiany linii kolorystycznej z czerwonej na złotą. Główny kostiumolog z ramienia Warner Brothers, Mary McLeod, zamówiła w firmie B & K Enterprises Costume Co. aż dwadzieścia dziewięć kostiumów. Przy czym w przypadku niektórych zasugerowała pewne zmiany, między innymi w "King of Spades Suit". W LOA firmy B & K Enterprises Costume Co. przywołano je: 
"The jumpsuit coustom-made for Kevin Costner is supposed to be Black (rather than white), witch Gold Metalic fabric (rather than red) inside both the Kick Pleats and Cape". 
"Kombinezon wykonany na zamówienie dla Kevina Costnera ma być w kolorze czarnym (a nie białym), z materiałem w kolorze złotego metalu (zamiast czerwonego) zarówno w fałdach nogawek, jak i na pelerynie [red. w rozumieniu podbitki]."
Natomiast firmy produkujące repliki kostiumów Elvisa dla impersonatorów robiły "Black King of Spades Suit" początkowo tylko w czerwonej linii kolorystycznej, zgodnie z białym pierwowzorem. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się także ze złotą linią kolorystyczną do czego zapewne przyczynił się kostium w jakim wystąpił w filmie Kevin Costner. Oczywiście opieram się tylko na znalezionych fotografiach, więc co do ostatniego zdania nie jestem pewna.  

Zastanawiam się, czy "Black King of Spades Suit" wykonano w jednym egzemplarzu, czy w dwóch. Nie przypominam sobie z filmu aż dwudziestu dziewięciu kostiumów Elvisa, więc być może w puli tej były uwzględnione także duble, a raczej na pewno.

Firma B & K Enterprises Costume Co. nigdy nie miała w swojej ofercie "Black King of Spades Suit", w każdym razie oficjalnie. Niemniej na pewno je robiła w ramach zamówień indywidualnych.

Kiedy przyjrzymy się dokładnie fotografiom "Black King of Spades Suit", zauważymy że kostiumy te się różnią od siebie, ponieważ nie każda firma robiła je z należytą dbałością o szczegóły. Nawet repliki wykonane przez firmę B & K Enterprises Costume Co. wyglądają różnie w zależności od okresu kiedy powstały. 

W związku z tym załączone zdjęcia pogrupowałam według ich wyglądu i dla rozróżnienia oznaczałam słowem "przykład" oraz kolejnymi numerami. Niemniej w ostatniej grupie zdjęć, tam gdzie są widoczni impersonatorzy w jumpsuicie "Black King of Spade Suit" nie określałam, z którego przykładu mają na sobie kostium. Zresztą przynajmniej jeden z nich ma na sobie jeszcze inną wersję (nie uwzględnioną przeze mnie w przykładach z braku jej innych zdjęć), co świadczy, że jumpsuit ten cieszy się sporym powodzeniem u impersonatorów i ciągle powstają jego kolejne egzemplarze.

Poniżej poszczególne wersje replik wraz z omówieniem porównawczym do oryginału (białej wersji).   

Przykład I repliki jumpsuitu "Black King of Spades Suit", najmniej zgodny z oryginałem jeśli chodzi o kostium i pelerynę (patrz opis). Natomiast pas całkiem udany patrząc pod kątem podobieństwa do oryginału. A na ostatnim zdjęciu model prezentujący ten jumpsuit (tylko dlaczego znowu jakiś pamper, o wzroście 140 cm, prezentuje kostiumy Elvisa, który był wysokim mężczyzną?!)
  • Przykład I
Jumpsuit
Na pierwszy rzut oka od razu rozpoznajemy w nim "King of Spades Suit", ale gdy się lepiej przyjrzymy od razu widać, że wiele rzeczy różni go od oryginału, przede wszystkim układ kamieni w obrysie wzoru i ich kolorystyka (głównie czerwone i niebieskie, podczas gdy w oryginale na kostiumie były wszystkie kolory). Jeśli chodzi o linię kolorystyczną, to początkowo był robiony w wersji czerwonej, natomiast na wszystkich aukcjach w 2019 roku oferowany jest w złotej, ale nie wiem od jak dawna. 

Pas
Dość dobrze odtworzony, łącznie z kolorystyką kamieni. 

Peleryna
W pierwszym odbiorze dość zgodna, ale od razu zauważamy, że jest jakby odchudzona w zdobieniach. Gdy lepiej się przyjrzymy widać, że wzór został właściwie rozplanowany, ale różni się znacząco od oryginału. W przypadku kamieni mamy tą samą sytuację, co na kostiumie, tylko niebieskie i czerwone (oryginał miał wszystkie kolory). Peleryna w dwóch liniach kolorystycznych (czerwonej i złotej).

Przykład II repliki jumpsuitu "Black King of Spades Suit". Jumpsuit jest dość wierny oryginałowi, pas już mniej (patrz opis). Poza tym brak peleryny. Kostium (widoczny na zdjęciach) powstał w 2006 roku, prawdopodobnie w firmie B & K Enterprises Costume Co., w ramach zlecenia niestandardowego
  • Przykład II
Jumpsuit
Zdecydowanie bardziej wierny oryginałowi "King of Spades Suit", niż ten z przykładu I. Wykonany w czerwonej linii kolorystycznej. Prawdopodobnie w firmie B & K Enterprises Costume Co. 

Pas
Dość dobrze odtworzony, z wyjątkiem kolorystyki kamieni. W oryginale przeważają czerwone i niebieskie, tutaj różowe i zielone.

Peleryna
Prawdopodobnie wykonany bez peleryny lub nie załączono stosownego zdjęcia.

Przykład III repliki pasa i peleryny do jumpsuitu "Black King of Spades Suit", najbardziej wierne oryginałowi. Szkoda, że nie ma również zdjęcia repliki kostiumu. Te egzemplarze prawdopodobnie powstały w firmie B & K Enterprises Costume Co., tak przynajmniej opisała je osoba, która wrzuciła zdjęcia do internetu
  • Przykład III
Jumpsuit
Niestety, zdjęcia jumpsuitu nie załączono. Aczkolwiek opierając się na wyglądzie pasa i peleryny, można przypuszczać, iż został równie wiernie odtworzony.

Pas
Bardzo dobra replika, z wyjątkiem turkusowych kamieni na klamrze.  

Peleryna
Również dobra replika.  


Przykład IV replika jumpsuitu "Black King of Spades Suit" (bez pasa), ze złotą linią kolorystyczną, w którym Kevin Costner wystąpił w fimie "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001). Zdjęcia kostiumu pochodzą z aukcji Graceland, która miała miejsce 13 sierpnia 2019 roku
  • Przykład IV*
Jumpsuit
Wierna replika, aczkolwiek zmieniono linię kolorystyczną z czerwonej na złotą, to jedyna znacząca różnica. Właśnie ta linia kolorystyczna (złota) dla "Black King of Spades Suit" została zapoczątkowana w 2000 roku, kiedy jumpsuit ten powstawał na potrzeby filmu "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001). Ten egzemplarz został wykonany w firmie B & K Enterprises Costume Co., w złotej linii kolorystycznej.

Pas
Niestety zdjęcia pasa nie dołączono, ponieważ kostium wystawiono tylko z peleryną, ale bez pasa. Lecz z tego, co możemy zaobserwować na Kevinie Costnerze w filmie, również bardzo zgodna replika.  

Peleryna
Bardzo dobra replika. Zachowano też różnorodność kamieni, ale zmieniono linię kolorystyczną na złotą. Co więcej, pionową lamówkę z kamieni dodano również od wewnątrz, co ładnie widać na ruchomym gifie poniżej (ostatni w następnej grupie zdjęciowej).

* To zdjęcia oryginalnego kostiumu w jakim Kevin Costner wystąpił w filmie "3000 mil do Graceland". Pochodzą z aukcji kostiumu, o której wspominałam w treści "Opisu", ale jak widać brak pasa, ponieważ nie został objęty aukcją (właściciel chyba sobie go zatrzymał na pamiątkę, albo zaginął). 

 
Kadry z filmu "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001), w którym Kevin Costner wystąpił w jumpsuicie "Black King of Spades Suit" ze złotą linią kolorystyczną

Pozostałe dokumenty jakie dołączono do aukcji Graceland, która odbyła się 13 sierpnia 2019 roku. Zlicytowano na niej oryginalną replikę "Black King of Spades Suit" (bez pasa), w jakiej Kevin Costner wystąpił w filmie "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001)

Impersonatorzy Elvisa Presleya w jumpsuicie "Black King od Spades Suit". Jak się dobrze przyjrzymy zobaczymy, że niektórzy z nich mają ten kostium w jeszcze innej wersji niż te, które omówiłam w przykładach

P. S.

Prawie wszystkie zdjęcia po otwarciu w nowym oknie ukażą się w większym rozmiarze.


12 komentarzy:

  1. Film fantastyczny. Tylko błagam oszczędź do minimum zdjęcia tych pseudo-dywaniarzy ... Bo słabo mi się robi.
    Elvisowi by pasowało bardzo zwłaszcza w późniejszym okresie czasu.
    Szkoda że bardziej stawiał na białe. Rozumiem że chciał byc Widoczny ale czerń bardzo mu pasowała już od samego początku...to jego kolor.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Krzysiu oszczędzam. :) Daje tylko jak nie mam Elvisa albo dobrych zdjęć z wystaw.

      Ja wolę jasne, bo w czarnych nie mogę rozpracować szczegółów ze zdjęć. :)))

      Juz kiedyś rozmawialiśmy o tym, było to podyktowane ówczesnym oświetleniem, w ciemnych kostiumach po prostu przez większość pokazu było widać tylko jego twarz. Żeby był lepiej widoczny musiałoby wciąż się palić światło.

      Usuń
  2. "Najprostsze stroje,które nie wydawały się szczególnie godne uwagi na stojaku, zmieniały się w coś spektakularnego,kiedy Elvis je założył. On byl tą piękną i potężną obecnoscia" - Bill Belew. Rozumiem wszystkich, którzy cierpią oglądając kostiumy na innych mezczyznach :-) Jednak może jak inne formy jest to jakiś sposób na upamiętnianie Artysty. No nie wiem... w koncu - de gustibus... Też uważam , że czerń była twarzowa, a ten jumpsuit byl piękny dla Elvisa !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Versacze kiedyś powiedział, że w życiu osiągnął już wszystko, ale jest jedna taka rzecz, której zazdrości innemu projektantowi - Billowi Belewowi - że ma to szczęście projektować dla Elvisa. To było niespełnione marzenie Versacze.

      Usuń
  3. Wiem Danus ale mimo wszystko to dziwne wytłumaczenie nie sądzisz? Dostosowywać kolor jumpa do światla. To gdyby tak wszyscy się ubierali to czerń nie byłaby potrzebna. Poprostu duzo mistrz na tym tracił zwłaszcza w końcowych latach.

    OdpowiedzUsuń
  4. To błagam cię wrzucaj jakichś lepszych pseudo ksieciuniow bo niektórzy robią błazenadę.... Wychodzą na zdjęciach jakby kupę robili a nie śpiewali. Przepraszam. Tyją do jumpsuitow czy co? Kurna przecież to ośmieszanie wizerunku. Co innego Kevin Costner. Doskonale wywiązał się z roli a wokół króla stworzył taka tajemnicza magię .. ta końcowa scena i w tle my way. ...

    OdpowiedzUsuń
  5. Krzysiu, bo chodziło o to, że postac Elvisa nie była widoczna, tylko biała plama twarzy i ludzie narzekali. Też chciałbyś nie tylko słyszeć, ale widzieć artystę jeśli idziesz na jego koncert. :) Zwłaszcza takiego jak Elvis, który pokazuje karate, robi miny, uśmiecha się, a do tego jest piękny.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie ma lepszych "księciuniów" :) Patrz tylko na stroje. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. No tak ale kiedy była profesjonalna kamera i nagranie kolor nie przeszkadzał. Mam kilka takich shows. W amatorach to wiadomo że zawsze będzie biała czy czarna plama. To jednak były dopiero lata 70te.
    Tak to prawda. Miało się przyjemność Szyc dla Elvisa i tak to już powinno zostać.

    OdpowiedzUsuń
  8. No ale Parker wszystko blokowal, ludzie też robili zdjęcia z ukrycia, a prywatne kamerki były pożal się Boże. Dziś nam się wydaje to takie proste, bo to pół wieku postępu technologicznego, ale wtedy uzyskać odpowieni efekt dźwiekowy i oświetleniowy, a przy tym nie wylać dziecka z kapielą, to było wyzwanie. Czytałam kilka takich wypowiedzi techników dźwikękowych i oświetleniowych. A Aloha w 1973, stanął pod znakiem zapytania, bo włączenie swiateł powodowało sprzężenie w dźwięku. Dopiero wojsko z jakimiś wielkimi filtrami pomogło. No to co tu dopiero mówić o zwykłym koncercie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiem to oczywiście.
    Jeśli miał zakładać białe Jumpy z myślą o fanach o których wiedział że go filmują z ukrycia.....widzisz jak to brzmi...wszystkie pojedyncze fakty są zgodne ale w całości rzecz nieprawdopodobna.
    Jest jednak wiele ukrytych bardzo dobrej jakości filmów nagranych przez fanów. I to jest pozytywne.

    OdpowiedzUsuń
  10. Chyba nie dlatego, że go akurat filmują z ukrycia, bardziej dlatego by go mogli widzieć calego. :)

    Jesli takie są, to szkoda, że ludzie to trzymają w ukryciu.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html