wtorek, 15 marca 2022

Jumpsuit - Aqua Blue Vine

Nazwa najczęściej spotykana: White Turquoise Vine Suit
Nazwa alternatywna: White Aqua Blue Flowers Suit
Inne nazwy: White Aqua Blue Flowers Suit,  White Aqua Blue Vine Suit,  White Turquoise Flowers Suit, White Light Blue Flowers Suit,  White Turquoise Cluster Suit
Linia / Seria: Karate Style / Vine
Kolor wiodący: biały
Linia kolorystyczna:  turkusowa

Części kompletu: 1
Ilość elementów: 3
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, bez guzików; pokryty wzorem imitującym winorośl lub inne pnącza; wzór znajduje się na przodzie i tyle torsu, bokach kostiumu i wierzchach rękawów; utworzony został z małych, złotych, kulistych nap oraz okrągłych kamieni w kolorze turkusowym; turkusowe fałdy w dole nogawek; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany; zdobiony z użyciem tych samych nap i kamieni jak kostium; na pasie owalne, złote emblematy w poziomie, z wielkim okrągłym turkusem pośrodku, a na jego klamrze jeden; dwa rzędy złotych łańcuchów, o takich samych oczkach;
  • peleryna - biała z turkusową podbitką; na wierzchniej stronie ornament taki sam jak na kombinezonie;

Chustki dla publiczności: białe, turkusowe (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach: 

  • 24 sierpnia 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 1 września 1973 roku, o godzinie 20:15 (Dinner show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 2 września 1973 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 11 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Hampton Roads Coliseum, Hampton Roads VA (oryginalny pas);
  • 14 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Middle Tennessee State U., Murfreesboro TN (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 18 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, Richmond Coliseum, Richmond VA (oryginalny pas);
  • prawdopodobnie już w Sezonie 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas NV;
  • prawdopodobnie w Sezonie 2 (od 4 do 20 maja 1973 roku) w Sahara Hotel, Lake Tahoe NV;
  • prawdopodobnie podczas innych koncertów Sezonu 9 (od 06 sierpnia do 03 września 1973 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas NV;
  • prawdopodobnie także w Sezonie 10 (od 26 stycznia do 09 lutego 1974 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas NV;
  • być może w Sezonie 3 (od 16 maja do 27 maja 1974 roku) w Sahara Hotel, Lake Tahoe NV;


Opis:

"White Turquoise Vine Suit", jest pierwszym z dwóch kostiumów "Vine". Elvis nosił go w 1973 i 1974 roku. Ze zdjęć ze sceny znamy go od lata 1973 roku, ale prawdopodobnie używał go już od stycznia 1973 roku.

Przez jakiś czas wątpliwości budził koncert z 14 marca 1974 roku, o godzinie 20:30, w Middle Tennessee State U., w Murfreesboro TN. Strona elvisconcerts.com długo podawała do niego jumpsuit "White Aloha Suit" (jak kilka innych źródeł), później zmieniła go na "White Turquoise Vine Suit". Ten koncert dla "White Turquoise Vine Suit" podał też w swoim materiale Rex Martin i załączył zdjęcia, więc chyba możemy uznać, że to poprawne wskazanie.

I odwieczne pytanie o ilość egzemplarzy. Owszem, było wiele spekulacji na temat identycznego dubla, aczkolwiek po przeanalizowaniu wszystkich "doniesień" na ten temat, uważam, że akurat ten kostium wykonano w jednym egzemplarzu.

Wydaje mi się, że doszło do tego z powodu błędnego pokolorowania jednego ze zdjęć, na którym Elvis jest w bliźniaczym jumpsuicie - "White Crystal Vine Suit" (zdjęcie-winowajca, poniżej).

Nierzadko można trafić na tę fotografię przyciętą dołem i wtedy nie widać na niej fragmentu pasa. Natomiast bardzo dobrze widać przezroczystość kamieni. Ponieważ "White Aqua Blue Vine Suit" ma turkusy, które nie są przejrzyste, wiele osób uznało iż to musi być jego dubel z przezroczystymi kamieniami w kolorze turkusowym. Sama się na to nabrałam, na początku swoje drogi zapoznawania się z kostiumami scenicznymi Elvisa. Dopiero gdy widzi się ją w pełnym wymiarze (nieprzyciętą), od razu rzuca się w oczy pas, który jest inny niż "White Turquoise Vine Belt".

Zdjęcie, które narobiło zamieszania. Po prawej Elvis w jumpsuicie "White Gold Vine Suit", a po lewej to samo z pokolorowanymi kamieniami na turkusowo. Błąd demaskuje widoczny fragment pasa, ponieważ każdy z tych kostiumów miał inny pas

Niestety, nieznajomość kostiumów Elvisa, generuje całą masę przekłamań. Poniżej kolejne z nich i to podwójne, jakby można było powiedzieć, gdyż dotyczy aż trzech kostiumów: "White Metal Eye Suit", "White Concho Suit" i "White Blue Aqua Vine Suit".

Na Pinterest, niejaka Susan Bass, umieściła zdjęcie Elvisa w jumsuicie "White Aqua Blue Vine Suit", a obok dodała opis (znaleziony prawdopodobnie na Facebooku), w postaci cytatu człowieka o nazwisku Larry Ditchburn. Pisze on tak:
"Jest to jeden z dwóch kombinezonów Metal Eye, który był noszony przez Elvisa we wczesnych latach 70-tych i ten, który był na okładce pudełka płyt LP. Dostałem go od Feltona Jarvisa pod koniec lat 70-tych. Jest nadal poplamiony potem pod pachami. Jeden egzemplarz znajduje się w Graceland, a ten jest drugim z tych dwóch. Elvis miał go na sobie na scenie w TTWII, ale jak dotąd ukazało się tylko 5 zdjęć i czekamy na materiał filmowy, który zarejestrowała wytwórnia MGM". FB
Prawdopodobnie Susan Bass, która zamieściła ten cytat obok zdjęcia, nie miała wiedzy o kostiumach Elvisa. Z całą pewnością wypowiedź Larry'ego Ditchburna nie odnosi się do jumpsuitu "White Aqua Blue Vine Suit", gdyż materiał TTWII pochodzi z 1970 roku, a wspomniany kostium z 1973 roku.

Prawdopodobnie nie chodzi tu też o jumpsuit "White Metal Eye Suit", bo chociaż pochodzi z 1970 roku, to nie znalazłam go na okładce żadnego z wydań TTWII. Od 1970 roku do dziś, było ich całkiem sporo na różnych nośnikach i wydaniach, od pojedynczej płyty LP, poprzez kasetę magnetofonową, po wielopłytowe boxy CD i DVD, a na większości okładek TTWII, Elvis jest w jumpsuicie "White Concho Suit". Jak sądzę, to właśnie o tym kostiumie pisze Larry Ditchburn.

Aczkolwiek z tego wynika, że Larry Ditchburn też nie jest obeznany z kostiumami Elvisa, skoro podaje nazwę "Metal Eye", zamiast "Concho", a to dwa różne kostiumy. Ich jedyne cechy wspólne to biały kolor i okrągłe, metalowe elementy zdobnicze. W "White Metal Eye Suit" są to małe napy tunelowe (jak oczka do sznurowadeł), a w "White Concho Suit" duże, metalowe krążki.

Z jakiegoś powodu nazwa jumpsuitu "Metal Eye" w opisie Larry'ego Ditchburna, skojarzyła się Susan Bass z jumpsuitem "White Aqua Blue Vine Suit", który usiany jest małymi, krągłymi ćwiekami, jakie widocznie uznała za "metal eyes" (metalowe oczka).

Przy takim bałaganie pojęciowym, nie można być pewnym, który z tych dwóch jumpsuitów ("White Aqua Blue Vine Suit" wykluczamy, gdyż powstał w 1973 roku) Larry Ditchburn dostał od Feltona Jarvisa. Teoretycznie "White Concho Suit", skoro powołuje się na zestaw LP z materiałami z TTWII, o ile nie pomylił przy tym okładek i w rzeczywistości był to zupełnie inny zestaw płyt. Jest to wysoce prawdopodobne, gdyż w oryginale jest "box of Lp's ", tymczasem nie wyszedł żaden box z płytami LP* z TTWII. Wszystkie boxy z TTWII, to zestawy CD i DVD i na żadnym z nich nie ma zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Metal Eye Suit", za to na wszystkich jest w "White Concho Suit".

* Gdyby ktoś jednak znał taki box z LP z TTWII, dajcie znać, ja nie znalazłam.

Reasumując. Larry Ditchburn dostał od Feltona Jarvisa jumsuit:
  • "White Concho Suit" - jeśli nie pomylił okładki boxu i rzeczywiście chodziło o jakiś zestaw TTWII,
  • "White Metal Eye Suit" - jeżeli pomylił okładkę boxu i chodzi o zupełnie inny zestaw (box).
A tutaj strona Susan Bass na Pinterest:
https://www.pinterest.co.uk/pin/AcOouxfr-UYDfcYStvFz7p5i47bVuoRD3p1P2sitfueO_-d-fvuwEp0/
Zdjęcia co jakiś czas się zmieniają (albo ona je zmienia), ale zawsze są z "White Aqua Blue Vine Suit". Strona nie została podlinkowana pod adres, więc musicie go sobie skopiować.

Nie drążyłabym tematu, gdyby nie chodziło o kostium Elvisa w prywatnych rękach i historia jak w nie trafił. Po prostu chciałabym wiedzieć, który z nich Elvis wydał Feltonovi Jarvisowi, a ten później Larry'emu Ditchburnowi. Chciałam również kolejny raz pokazać, do czego prowadzi brak precyzji w nazywaniu kostiumów scenicznych Elvisa, jaki bałagan informacyjny można stworzyć, zafałszować historię, przeinaczyć fakty, przez jedną niepoprawną nazwę.

Trzy kostiumy: "White Metal Eye Suit", "White Concho Suit" i "White Blue Aqua Vine Suit", które ze sobą pomieszano

Pierwsza płyta LP z materiałami TTWII, wydana w 1970 roku - "Elvis. That The Way It Is. Elvis", na której okładce jest zdjęcie Elvisa ze sceny w jumpsuicie "White Concho Suit"

Elvis podarował "White Aqua Blue Vine Suit" komuś z rodziny Ginger Alden. Wiele źródeł o tym wspomina, ale nie można się dowiedzieć komu konkretnie. Wszyscy tylko podkreślają, że nie Ginger Alden, lecz innemu członkowi jej rodziny, jakby starano się uniknąć wskazania danej osoby wprost.

Aldenowie pozbyli się jumpsuitu, na rzecz Jimmy'iego Velveta, w latach 80. Do transakcji doszło między Jimmy Velvetem i matką Ginger Alden, więc być może to jej dał go Elvis. Jimmy Velvet zapłacił jej 10.000,- dolarów. Później wystawiał go w swoich muzeach "Elvis Presley Museum", między innymi w Memphis.

W 1994 roku, Jimmy Velvet zdecydował się pozbyć eksponatu. Tak trafił na aukcję "Elvis Presley Memorabilia. The Elvis Presley Museum Collection" (tytuł aukcji), która odbyła się 18 i 19 czerwca 1994 roku, a wcześniej można go było oglądać na wystawie przedaukcyjnej w Las Vegas. Na tej samej aukcji licytowano też "Blue Swirl Suit" (patrz zdjęcia w dalszej części postu). Ponoć "White Aqua Blue Vine Suit"  był licytowany drugiego dnia aukcji.

Kto go kupił, niby nie wiemy. Tu i ówdzie twierdzono, że nabył go wówczas belgijski fanklub "Elvis Matters", gdzie później można go było u nich zobaczyć. Taką informację przeczytamy między innymi w książce "Elvis Presley. Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen, 2011), jak i w kilku innych miejscach:
"Po aukcji Velveta był wystawiony w fanklubie "Elvis Matters" w Belgii, w 2008 roku sprzedali go, a kupił go kolekcjoner z USA, za 210 tysięcy dolarów".
No i tu się zaczyna kołomyja. Jak dalej podają źródła, po latach Elvis Matters wystawił go na aukcję eBay, gdzie poszedł za 210.000,- dolarów. Faktycznie za taką cenę na eBay sprzedano ten kostium 13 listopada 2007 roku, o czym możemy przeczytać między innymi na stronie elvismatters.com, która informowała o niej w trzech* postach. Aczkolwiek Elvis Matters w pierwszym poście poświęconym tej aukcji, datowanym na 3 listopada 2007 roku, czyli na pierwszy dzień licytacji, napisał:
"Dobre imię Elvis Matters daje nam bardzo szczególne zadanie. Europejski prywatny kolekcjoner skontaktował się z naszym fanklubem, prosząc o sprzedaż oryginalnego stroju na forum Elvisa".
* Tutaj linki:
3 listopada 2007 roku: http://www.elvismatters.com/index.php?pagina=nieuws&id=1082&pad=
10 listopada 2007 roku: http://www.elvismatters.com/index.php?pagina=nieuws&id=1108&pad=
13 listopada 2007 roku: http://www.elvismatters.com/index.php?pagina=nieuws&id=1114&pad=
Strony nie zostały podlinkowane pod adresy, więc musicie je sobie kopiować.


Taki zapis sugeruje, że to nie fanklub Elvis Matters był wówczas właścicielem jumpsuitu, tylko jakiś "europejski kolekcjoner" lub po prostu celowo tak napisali, żeby nie zdradzać iż to o nich chodzi. Żadnej z tych opcji nie można wykluczyć. Nawet jeśli nabyli jumpsuit na aukcji Jimmy'iego Velveta w 1994 roku, to mogli sprzedać go w międzyczasie jakiemuś europejskiemu kolekcjonerowi, który zwrócił się do nich o pośrednictwo (nagłośnienie oferty), gdy sam zdecydował się go później sprzedać. Może też zwyczajnie chodzić o jednego z kolekcjonerów związanych z Elvis Matters, który nie chciał zdradzać swoich personaliów.

Zastanawia również niezgodność dat podawana w źródłach dla aukcji eBay. Z równą częstotliwością mówi się o roku 2006, 2007 i 2008, podając przy tym, że sprzedano go za "ponad 200 tysięcy dolarów". Jeśli już pada wartość 210 tysięcy dolarów, to tylko w zestawieniu z 2007 rokiem, co jest niewątpliwie prawdą, bowiem za tą cenę poszedł na aukcji eBay 13 listopada 2007 roku.

Niemniej nie lekceważyłabym wskazań na rok 2006 i 2008, uznając je za zwykłą pomyłkę, ponieważ przewijają się jeszcze dwa nazwiska właścicieli kostiumu. Jedno z nich znamy, John Herman, a jego zdjęcie z kostiumem "White Aqua Blue Vine Suit" możecie zobaczyć w dalszej części postu. Drugie w swoim LOA podał Gene Doucette, aczkolwiek przed upublicznieniem listu uwierzytelniającego zostało zamazane. Jednak widać, że zarówno imię jak i nazwisko są zdecydowanie dłuższe niż "John Herman", więc to nie jego w LOA wymienił Gene Doucette.

Fragment z listu LOA Gene Doucette'a, w którym podaje personalia kupca. Zostały zamazane przed upublicznieniem tego listu. Jednak z pewnością nie jest to John Herman

Na jednym z for, we wpisie datowanym na 4 listopada 2007 roku, czytamy: "Kupujący w Las Vegas nadal jest jego aktualnym właścicielem". I tak prawdopodobnie było do czasu jego ponownej sprzedaży na aukcji eBay, 13 listopada 2007 roku.

Kolejny raz "White Aqua Blue Vine Suit" trafia na aukcję domu Graceland Auctions, gdzie zostaje zlicytowany 29 października 2016 roku, za rekordową kwotę 325.000,- dolarów - najwyższą za jaką dotąd oficjalnie sprzedano kostium sceniczny Elvisa [dane aukcji: The Auction at Graceland•October 29, 2016; Lot #51: Elvis Presley Stage-Worn Jumpsuit - The “Aqua Blue Vine” Jumpsuit worn on Stage in 1973-74; Minimum Bid: $150,000.00; Final prices include buyers premium.: $325,000.00; Estimate: $250,000 - $350,000; Number Bids: 10; Auction closed on Saturday, October 29, 2016].

Ofertę aukcyjną można było podejrzeć pod poniższym linkiem:
http://auction.graceland.com/elvis_presley_stage_worn_jumpsuit___the__aqua_blue-lot1094.aspx
Niestety, Graceland Auctions zakończyło już swoją działalność, więc jej nie zobaczymy.

W treści oferty aukcyjnej tak opisano stan kombinezonu:
"Kombinezon jest ogólnie w doskonałym stanie, ze znacznymi oznakami intensywnego użytkowania na scenie, przetarciami pod pachami, przebarwieniami w miejscu noszenia pasującego paska oraz plamami na kołnierzu i pod pachami, współmiernymi do intensywnego użytkowania na scenie".
Po jej zakończeniu podsumowano:
"Aqua Blue Jumpsuit został zapowiedziany jako główna atrakcja tej aukcji i nie zawiódł. Licytant z najwyższą ofertą wyłożył 325 000 dolarów".
Z oczywistych powodów, jumpsuit "White Aqua Blue Vine Suit" nie pojawiał się na wystawach, poza okresem kiedy był własnością fanklubu Elvis Matters w Belgii, gdzie był wystawiany w ich siedzibie (jak podają źródła). Acz mamy kilka jego zdjęć, prawdopodobnie z ekspozycji przedaukcyjnych. Być może jego właściciele wypożyczali go też na inne wystawy.

Niektóre źródła podają, że "White Aqua Blue Vine Suit" był wystawiany na wystawie "Elvis Experience Brasil 2013" (od 16 maja do 2 lipca 2013 roku). To nie jest prawdą, był tam "White Crystal Vine Suit", jego odpowiednik. Znalezienie zdjęć z tych wystaw z naszej lokalizacji, jest prawie niemożliwe, a jeżeli już na coś trafimy, to zwykle są małe i kiepskiej jakości, dlatego rozpoznanie, który to "Vine", jest bardzo utrudnione, stąd łatwo o pomyłkę.

Był tylko jeden pas dedykowany do jumpsuitu "White Aqua Blue Vine Suit" i tylko jego Elvis ubierał na scenę wychodząc w tym stroju. Nigdy też nie użył go z innym kostiumem, jak to miał w zwyczaju. Jednak nie dysponujemy zdjęciem oryginału.

Jak wiemy z powyższego, jumpsuitu nie ma w Graceland, acz ponoć jest tam ciągle peleryna i pas. O pelerynie wiemy, lecz pasa od lat nikt nie widział, nawet nie wiem czy kiedykolwiek.

"White Aqua Blue Vine Suit", był jednym z jumpsuitów Elvisa, w którym mogliśmy zobaczyć Kurta Russella w filmie "3000 mil do Graceland" (komedia kryminalna, Warner Brothers, 2001).

W sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. można kupić replikę "White Aqua Vine Suit" za 3.425,- dolarów w wersji podstawowej (kombinezon + pas) i za 4.200,- w wersji z peleryna.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (17 sierpnia 2022 roku):

Klip z Hilton Hotel w Las Vegas w 1973 roku, na którym Elvis jest w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit" i w ... pelerynie!

Nie znam żadnego zdjęcia ze sceny w pelerynie, więc to ewenement. Klip na końcu postu.

Hilton Hotel, Las Vegs 1973 - Elvis na scenie w jumpsuicie "White Vine Turquoise Suit", wraz z pasem i peleryną - zdjęcia wykadrowane z klipu przez Krzysztofa Potockiego

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Vine Turquoise Suit", wraz z pasem i peleryną, jakie można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Początkowo firma zaczęła robić replikę z przezroczystymi kamieniami, a od 2021 roku, także nie przezroczystymi

Zdjęcia oryginału jumpsuitu "White Turquoise Vine Suit", jakimi zilustrowano ofertę do aukcji z 29 października 2016 roku, ale uwaga - pas to replika! Metka firmowa, wszyta wewnątrz jumpsuitu oraz certyfikaty autentyczności - jeden od Gene Doucetta (z 19 października 2009 roku), drugi z Muzeum Graceland (nie posiada daty, ani nazwy jumpsuitu)

Oryginalna peleryna "White Aqua Blue Vine Cape" dedykowana do jumpsuitu "White Aqua Blue Vine Suit"

Oryginalny jumpsuitu "Aqua Blue Vine White Suit", prezentowany na wystawach w Graceland i organizowanych przez Graceland

Elvis w jumpsuicie "White Vine Aqua Suit" poza sceną. Elvis podpisuje się na piersi żony szwedzkiego dziennikarza Börje Lundgrena (ten wysoki facet na zdjęciach obok i na kolażu poniżej), 24 sierpnia 1973 roku, w Hilton Hotel, w Las Vegas

Elvis w jumpsuicie "White Vine Aqua Suit" poza sceną. Tutaj z grupą fanów, 28 sierpnia 1973 roku, w Hilton Hotel, w Las Vegas (czasem zdjęcie to jest błędnie opisywane jako 30 stycznia 1974 roku)

Elvis w jumpsuicie "White Vine Aqua Suit" poza sceną. Tutaj Elvis, w towarzystwie swojej świty, opuszcza hotel w Hampton Roads (VA) i udaje się do Hampton Roads Coliseum, gdzie 11 marca 1974 roku, o godzinie 20:30 da koncert

Elvis w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit" i pasie do niego dedykowanym podczas występów na scenie

Zdjęcie okładki katalogu do aukcji "The Elvis Presley Museum Collection June 18 i 19, 1994 in Las Vegas, San Francicisco i Los Angeles. Butterfield i Butterfield", na której znalazło się zdjęcie jumpsuitu "White Turquoise Vine Suit" oraz strona z opisem przedmiotu aukcyjnego

Zdjęcia z wystawy przedaukcyjnej w hollywoodzkim domu aukcyjnym Butterfield & Butterfield (Hollywood, Los Angeles), poprzedzającej aukcję "The Elvis Presley Museum Collection June 18 & 19, 1994 in Las Vegas, San Francicisco & Los Angeles. Butterfield & Butterfield", gdzie swoje pamiątki po Elvisie wystawiał Jimmy Velvet, a także stara strona internetowa, która informowała o tej aukcji

John Herman, fan Elvisa, z jumpsuitem "White Aqua Blue Vine Suit". Nie jestem pewna, ale to chyba on kupił jumpsuit na aukcji w 1994 roku

Strona z ofertą jumpsuitu "White Aqua Blue Vine Suit" do aukcji Graceland Auctions, która odbyła się 29 października 2016 roku - kostium sprzedano wtedy za rekordową cenę - 325.000,- dolarów

Kadry z filmu "3000 mil do Graceland" (Warner Brothers, 2001), w którym Kurt Russell wystąpił w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit"

Baner z Hilton Hotel w Las Vegas, na którym Elvis jest w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit", zlicytowany na Graceland Auctions

Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit" na okładkach przykładowych wydawnictw muzycznych

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", jaka powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, która odbyła się w 2007 roku, Tutaj widzimy pelerynę "White Aqua Blue Vine Cape"

Klip z Hilton Hotel w Las Vegas w 1973, na którym Elvis jest w jumpsuicie "White Aqua Blue Vine Suit" i w ... pelerynie! Nie znam żadnego zdjęcia ze sceny w pelerynie, dlatego ten klip jest tak ważny

P. S.
Wiekszość zdjęć po owarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w wiekszym rozmiarze.

4 komentarze:

  1. To jeden z ładniejszych jumpów jak dla mnie,czyli w moich ulubionych kolorach:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdjęć z pelerynką nie ma jak na razie ...

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html