Najstarszy, najsławniejszy i najbardziej prestiżowy magazyn muzyczny "Rolling Stone" w listopadzie 2004 roku opublikował listę 500 utworów wszech czasów czasopisma „Rolling Stone” (Rolling Stone’s 500 Greatest Songs of All Time). Lista została utworzona przez 172 muzyków i krytyków muzycznych.
Ponieważ "Rolling Stone" jest czasopismem amerykańskim, lista została zdominowana przez utwory rodzime (357), co zrozumiałe. Aczkolwiek znalazły się na niej również 143 piosenki rodem z innych krajów, rzecz jasna anglojęzycznych (brytyjskich - 117, irlandzkich - 12, kanadyjskich - 10, a także australijskich - 2). Jedynym utworem nieanglojęzycznym, który został zauważony jest „La Bamba” Ritchie Valensa. Najstarszym utworem jest „Rollin’ Stone” Muddy’ego Watersa (1948), a najnowszym „Hey Ya!” Outkast (2003).
Czołówka rankingu pod względem liczby utworów na liście wygląda tak:
- miejsce I, z 23 piosenkami – The Beatles,
- miejsce II, z 14 piosenkami – The Rolling Stones,
- miejsce III, z 12 piosenkami – Bob Dylan,
- miejsce IV, z 11 piosenkami – Elvis Presley,
- miejsce V, z 7 piosenkami – The Beach Boys, Jimi Hendrix,
- miejsce VI, z 6 piosenkami – Chuck Berry, U2, James Brown, Prince, Led Zeppelin, Sly and the Family Stone.
Jeśli chodzi o Elvisa Presleya, to znalazły się na niej następujące piosenki:
- w pierwszej setce - pięć piosenek na miejscach:
19. Hound Dog, Elvis Presley
45. Heartbreak Hotel, Elvis Presley
67. Jailhouse Rock, Elvis Presley
77. Mystery Train, Elvis Presley
91. Suspicious Minds, Elvis Presley
- w drugiej setce - dwie piosenki na miejscach:
112. That's All Right, Elvis Presley
197. Don't Be Cruel, Elvis Presley
- w trzeciej setce - zero piosenek (żadna):
- w czwartej setce - dwie piosenki na miejscach:
352. All Shook Up, Elvis Presley
394. Can't Help Falling in Love, Elvis Presley
- w piątej setce - dwie piosenki na miejscach:
423. Blue Suede Shoes, Elvis Presley
437. Love Me Tender, Elvis Presley
Oczywiście każdy z nas ma swoje własne typy, ale pamiętajmy, że w tym zestawieniu chodziło przede wszystkim o historyczną rolę tych utworów i ich wpływ na rynek muzyczny, kulturę muzyczną, rozwój muzyki, wartość muzyczną, wykonanie itp.
Jeżeli ktoś chciałby sobie prześledzić Rolling Stone’s 500 Greatest Songs of All Time, to podaję linki w rozbiciu na poszczególne setki:
PIERWSZA,
DRUGA,
TRZECIA,
CZWARTA,
PIĄTA. Lista nie jest już dostępna w swoim pierwotnym miejscu na stronie Rolling Stone, została przeniesiona do archiwum i trudno ją obecnie zlokalizować. Tytuły na listach są aktywne, co oznacza, że kliknięcie na tytuł otwiera stronę, na której można przeczytać coś więcej o danej piosence i jej wykonawcy (a warto, bo są tam czasem ciekawostki, których nie wyczytacie w innych miejscach).
Nie pokuszę się o żadne jej omówienie, ani tym bardziej analizę, ponieważ to nie ma żadnego sensu. Podaję ją tylko w celach informacyjnych.
dla mnie te listy nie mają sensu. nie da się zrobić tego bo to jak gadanie o gustach. Poza tym głosowanie musiałoby się odbyć w każdym kraju na świecie.:) nie nie to bez sensu.
OdpowiedzUsuńWłaśnie dlatego jej nie omawiałam. Jest to jakiś ogląd, ale wyłącznie na rynek amerykański. Gdyby pokusić się o podobną dla świata, to byłaby zupełnie oderwana od rzeczywistości.
UsuńWczoraj czytałam, jak w wypadku lotniczym zginął Ritchie Valens, który śpiewał "La Bamba". Wiele lat temu oglądałam film fabularny o jego zespole i tragicznym locie.
OdpowiedzUsuńChyba Elvis się z nimi przyjaźnił.
Raczej tylko się spotkali, nie sądzę by się przyjaźnili.
OdpowiedzUsuń