sobota, 16 lutego 2019

Jumpsuit - Orange Tapestry

Nazwa najczęściej spotykana:  White Orange Tapestry Suit
Nazwa alternatywna:  White Orange Brocade Suit
Inne nazwy:  White Brocade Orange Trim Suit,  White Tapestry Orange Trim Suit,  White Gold Brocade Suit,  White Gold Sleek Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Tapestry, Brocade 
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna: 
(nie dotyczy)
Części kompletu: 1
Ilość elementów: 2
  • kombinezon - z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i trzema białymi guzikami po każdej jego stronie; rozcięcie na torsie wykończone szeroką brokatową, pomarańczowo-złotą pasmanterią; motyw geometryczny; nogawki spodni bez fald; kołnierz napoleoński, pokryty tą samą pasmanterią, co rozcięcie na torsie;
  • pasek - biała makrama o niejednolitym splocie, z wplecionymi grupami czarnych korali; zakończona po obu stronach długimi frędzlami, zwieńczonymi lassami, na których supły nasunięto czarne korale; czarne korale umieszczono również na każdym sznurze frędzli;  
Ilość egzemplarzy:  prawdopodobnie jeden;
Chustki dla publiczności:  tak (koloru nie ustalono);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);
  • w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane); 
  • być może w 1971 roku (patrz Ex Post z 22 marca 2022 roku); 

Opis:

W 1970 roku Elvis zażyczył sobie by zamienić kostiumy dwuczęściowe na kombinezony przy zachowaniu stylu karate, jaki poznaliśmy w 1969 roku. Tak powstała seria "Tapestry", wśród fanów lepiej znana pod nazwą "Brocade". W powszechnym przekonaniu w jej skład wchodziło sześć kostiumów, trzy białe, dwa czarne i jeden błękitny. Były to:
- White Sleek Tapestry Suit,
- White Orange Tapestry Suit,
- White Green Tapestry Suit,
- Blue Tapestry Suit,
- Black Gold Tapestry Suit,
- Black Orange Tapestry Suit.

Jednak z filmów 8mm poznaliśmy kolejny - "Royal Blue Tapestry Suit". Zatem seria ta przypuszczalnie liczyła sobie jeszcze więcej kostiumów i być może na siedmiu się nie kończyła.

We wszystkich kostiumach serii jedynym elementem ozdobnym poza charakterystycznym krojem była szeroka, kolorowa, brokatowa pasmanteria na kołnierzu i na krawędziach rozcięcia torsu.

* * *

Jumpsuit "White Orange Tapestry Suit", podobnie jak inne kostiumy z tej serii, miał swoją premierę w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku), w International Hotel w Las Vegas (NV), ale prawdopodobnie był noszony przez Elvisa na scenie także w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku), również w International Hotel w Las Vegas (NV), jak pozostałe kostiumy z tej serii.

Niestety z tego okresu prawie nie ma informacji jak Elvis był ubrany na poszczególnych koncertach. Z 59 koncertów jakie dał w Sezonie 2 w International Hotel, w Las Vegas, tylko w przypadku około dziesięciu wiemy jak był ubrany, a w Sezonie 3 z 58 występów znamy kilkanaście kostiumów.

Jumpsuit "White Orange Tapestry Suit" jest drugim z tej serii, obok "Black Gold Tapestry Suit", który nie został udokumentowany zdjęciami ze sceny, tak się przynajmniej wydaje. Jak zwykle w takiej sytuacji pojawiają się głosy powątpiewania, czy Elvis w ogóle w nim wystąpił. Niemniej ponoć jumpsuit nosi ślady zużycia, a ekipa garderobiana twierdzi, że tak i to nie jeden raz (tak przynajmniej gdzieś kiedyś przeczytałam, na jakimś forum chyba). Czasami nie ma zdjęć Elvisa w jakimś kostiumie, ale znamy daty niektórych koncertów, na których w nim występował, w tym przypadku nie ma nic (nie trafiłam). Nie przypominam sobie też żadnych wypowiedzi fanów, którzy byliby pewni, że widzieli Elvisa w tym jumpsuicie na scenie, co oczywiście o niczym nie świadczy. Na tej podstawie można, co najwyżej wnioskować, że nie zakładał go zbyt często, chociaż i to nie.

Wracając jeszcze do zdjęć. Niby ich nie ma, jednak ja nie jestem przekona czy rzeczywiście tak jest. Zastanawiam się, czy nie wystąpiła tu podobna sytuacja jak w przypadku czarnego i granatowego "Herringbone". Wszystkie zdjęcia, na których Elvis był widoczny w ciemnym "Herringbone" niejako z automatu opisywano jako "black". Nawet te, które program kolorujący pokazał jako granatowe i te, które były już zrobione jako kolorowe, a kostium był na nich granatowy (co najbardziej dziwi). Może jest jakieś tego sensowne wyjaśnienie, ale ja go nie widzę.

Mam trzy takie zdjęcia, opisywane jako Elvis w "White Sleek Tapestry Suit", co do których mam wątpliwości. Zaprezentuje tylko jedno z nich w zestawieniu z innymi zdjęciami jumpsuitów "White Sleek Tapestry Suit" i "White Orange Tapestry Suit", bo dwa pozostałe są dość mocno pomarańczowe, co od razu kierunkuje w stronę "White Orange Tapestry Suit". Spójrzcie na obrazek poniżej.

Porównanie jumpsuitów "White Sleek Tapestry Suit" i "White Orange Tapestry Suit" ze zdjęciem Elvisa z koncertu w jednym z tych kostiumów

Gdy przyjrzymy się uważnie tym fotografiom, wydaje się, że Elvis ma na sobie "White Orange Tapestry Suit", chociaż pas na jego biodrach wskazuje na "White Sleek Tapestry Suit", bo z tego kostiumu go najlepiej znamy. Niemniej pamiętajmy, że Elvis kochał roszady pasów, o czym możecie się przekonać czytając post, w którym omówiłam listę jego pasów ("Belt"), dokumentując te roszady zdjęciami z występów (większość, bo w nielicznych przypadkach nie było odpowiednich fotografii).

Dodatkowo identyfikację kostiumu ("White Sleek Tapestry Suit" czy "White Orange Tapestry Suit") utrudnia pasmanteria, która jest identyczna co do wzoru. Również tło w obu przypadkach jest jasne, a to pomarańczowe zostało jeszcze rozświetlone przez złotą nić użytą w splocie. Dlatego przy czarno-białych  zdjęciach tak fatalnej jakości niczego nie można być pewnym. Zdjęcie pośrodku, w większości źródeł, w których się pojawiło, przypisywano do koncertu z 28 lutego 1970 roku, o godzinie 19:45, na Houston Astrodome, w Houston (TX). Jednak nie wiem, czy tak zaświadczył jego autor, który tam je zrobił, czy przyjęto tak na zasadzie podobieństwa do innych zdjęć z tego koncertu. Niemniej były też źródła, które twierdziły, że Elvis jest na nim w jumpsuicie "White Orange Tapestry Suit", a data tego występu nie jest znana, wiadomo tylko, że wykonano je w lutym 1970 roku. Pozostawiam to waszemu osądowi. 

Jeśli chodzi o wzór na pasmanterii, jest taki sam jak na "White Sleek Tapestry Suit", aczkolwiek w innych kolorach. Na "White Sleek Tapestry Suit" tło jest białe a brokatowa nić srebrna, na "White Orange Tapestry Suit" tło jest pomarańczowe a brokatowa nić złota. Niemniej wzór na obu tych pasmanteriach jest identyczny, tak jak i kolory haftów geometrycznych.

W książce o jumpsuitach "Elvis Presley. Fashion for a King" (napisanej przez dwóch norweskich fanów, z fanklubu "Flaming Star" - Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen - wydanej w 2011 roku) napisano:
"Gdyby Elvis rzeczywiście nosił ten garnitur, prawdopodobnie użyłby pasa podobnego do tego, którego użył z »White Brocade Silver Trim Suit«."
Trochę mnie zdziwiło to zdanie, bo to oznacza, że nie wiedzieli o istnieniu dedykowanego pasa do tego jumpsuitu, a zatem przy takim założeniu pewnie nie próbowali go nawet zlokalizować. Logiczne, bo nie można szukać czegoś, o czego istnieniu się nie wie, też bym nie szukała. Niestety, cała nasza wiedza o Elvisie nie pochodzi z oficjalnych źródeł, nad czym ubolewam. Każdy z nas skazany jest na samodzielne poszukiwania, podobnie jak autorzy tej książki. Cieszmy się, że w ogóle ją mamy, że komuś się chciało i odwalił kawał dobrej roboty za EPE, bo to oni powinni zadbać o takie rzeczy i dostarczyć je fanom na tacy.

Pas wygląda dokładnie tak, jak jego replika w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Jego właścicielem przez wiele lat był Jimmy Velvet, lecz nie wiem czy nadal nim jest, bo z tego, co gdzieś czytałam wynika, że sprzedał swoją sieć muzeów z uwagi na podeszły wiek, który uniemożliwił mu zawiadywanie nimi. Jimmy Velvet był właścicielem całej sieci muzeów Elvisa Presleya o nazwie CEO Elvis Presley Museum*.

* CEO Elvis Presley Museum, to sieć muzeów Elvisa Presleya, założona przez jego przyjaciela i piosenkarza, Jimmy Velveta. Pierwsze powstało w Memphis, przy Elvis Presley Boulevard, na wprost Graceland, a otwarto je w niecały rok po śmierci artysty - 1 czerwca 1978 roku. Było to w ogóle pierwsze w historii muzeum Elvisa Presleya na świecie (Graceland otwarto dopiero pięć lat później, 7 czerwca 1982 roku). Kolejnym było muzeum w Kissimmee na Florydzie. Później powstały jeszcze w Nashville, Orlando i Honolulu. Było jeszcze jedno muzeum, podróżujące repozytorium z siedzibą w Branson, w stanie Missouri. Obecnie Velvet nie jest już właścicielem i prezesem sieci swoich muzeów, wszystko przekazał Daniel Johnson (ktokolwiek to jest, nawet nie wiem czy kobieta, czy mężczyzna, bo imię "Daniel" w Stanach używa się do obu płci).

Pas "White Macrame Orange Tapestry Belt" był wystawiany w muzeach Jimmy Velveta, również w tym obwoźnym. To właśnie z niego pochodzi zdjęcie oryginału, które zamieściłam poniżej. Zostało zrobione w 1991 roku. Czy nowy właściciel przejął go wraz z całą schedą? - nie wiem. Jeśli tak, to może jest już w innych rękach, bo po przejęciu sieci CEO Elvis Presley Museum od Jimmy'iego, pierwsze co zrobił, to wszędzie powtykał swoje personalia (nawet zmienił adres strony internetowej muzeum, dopisując w nim swoje imię i nazwisko), a potem założył sklep internetowy i zaczął wyprzedawać eksponaty. Nie wiem, czy taka była intencja Jimmy Velveta i tak dogadana między nimi sprawa, czy po prostu zobaczył/a duże i szybkie pieniądze. Nie znoszę jak takie artefakty trafiają do prywatnych zbiorów, znikając z oczu milionów fanów. No cóż, pieniądz może prawie wszystko.

Jumpsuit "White Orange Tapestry Suit" jest w Graceland. W starym Graceland był w stałej ekspozycji, zwykle pokazywany razem z "Black Unicorn Tapestry Suit" lub w sąsiedztwie innych kostiumów z tej serii. W nowym, chyba też.

Replikę kostiumu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.400,- dolarów.

*     *      *
*      *
*
Ex Post

Ostatnie ustalenia (22 marca 2022 roku):

Trafiłam na zdjęcie Elvisa, być może w jumpsuicie "White Orange Tapestry Suit", które zostało datowane na 1971 rok. Patrząc na jego wygląd powiedziałabym, że jest jeszcze późniejsze. Ma na nim sporą opuchliznę brzucha, a z twarzy też wygląda dużo poważniej.

Już wcześniej trafiłam na podobne, ale go nie załączyłam, bo po pierwsze nie byłam pewna w jakim jest jumpsuicie, w "White Orange Tapestry Suit", czy może "White Sleek Tapestry Suit", a pod drugie, z którego w rzeczywistości jest roku.

Być może to zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Orange Tapestry Suit", podczas występu na scenie w 1971 roku, a być może nawet późniejsze. A poniżej to malutkie, które miałam już wcześniej

*
*      *
*      *      *

 Replika jumpsuitu "Black Tapestry Gold Trim Suit", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ją kupić

Replika pasa, czarnej makramy do jumpsuitu "Black Tapestry Gold Trim Suit", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., gdzie można ją kupić

Oryginalny pas "White Macrame Orange Tapestry Belt", dedykowany do jumpsuitu "White Orange Tapestry Suit". Zdjęcie wykonano w jednym z muzeów Jimmy'iego Velveta w 1991 roku (prawdopodobnie w tym obwoźnym)

Jumpsuit "Orange Tapestry Suit" pokazywany w Graceland i na wystawach przez nich organizowanych


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie ukaże się w rzeczywistym rozmiarze.



2 komentarze:

  1. Nie przepadam za pomarańczowym kolorem, ale Elvisowi pasuje chyba kązdy kolor.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma jego zdjęć w tym kostiumie, ale myślę, że wyglądałby też dobrze.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html