wtorek, 30 marca 2021

Jumpsuit - Wheat vel Blue Grass

Nazwa najczęściej spotykana:  Blue Wheat Suit
Nazwa alternatywna:  Light Blue Grass Suit
Inne nazwy:  Powder Blue Wheat Suit,  Light Blue Cluster Suit,  Blue Appolo Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  jasnoniebieski
Linia kolorystyczna:  złota 
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - jednoczęściowy, jasnoniebieski, pokryty złotymi i grafitowymi ćwiekami oraz złotym haftem z motywami imitującymi kłosy pszenicy; wzór na przodzie i tyle torsu, wierzchach rękawów oraz bokach kostiumu, od pach po krawędzie nogawek; złota fałda w poszerzonych nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek I - błękitny, szeroki, skórzany; pokryty kilkoma prostokątnymi, złotymi płytkami, a pomiędzy nimi całość wypełniona ornamentem pszenicznym ze złotych (stożkowych i kulistych) oraz grafitowych (stożkowych) ćwieków; dwa rzędy złotych łańcuchów; 
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany; z błękitnymi akcentami w postaci trójkątów ułożonych na kształt koperty; nabijany złotymi ćwiekami o różnych kształtach (okrągłe, piramidki ostre, piramidki ścięte); jeden rząd grubego łańcucha; nazywany "White Fireworks Belt" dedykowany do kostiumu o tej samej nazwie;
  • peleryna - jasnoniebieska; wzór i kolorystyka zgodne z kombinezonem, podbitka złota;
Ilość egzemplarzy: być może dwa (patrz opis);
Chustki dla publiczności:  żółte, białe, złote (być może także inne);
Projekt i wykonanie:   Bill Bellew, Gene Doucette; IC Costume Co.
Używany na koncertach:
  • 10 czerwca 1972, Madison Square Garden, o godzinie 14:30, New York City, NY (pas "White Fireworks Belt");
  • 13 czerwca 1972, Roberts Memorial Stadium, o godzinie 20:30, Evansville, IN (pas "White Fireworks Belt");
  • 2 września 1972, Hotel Hilton, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Las Vegas, NV (pas "White Fireworks Belt");
  • 18 lutego 1973 roku, Hotel Hilton, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Las Vegas, NV (pas oryginalny);
  • także podczas innych koncertów Sezonu 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas (NV); 
  • prawdopodobnie również podczas innych koncertów w Sezonie 8 (od 26 stycznia do 23 lutego 1973 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas (NV);
  • być może już w 1971 roku (patrz opis);

Opis:

Znane są tylko cztery daty występów Elvisa w "Blue Wheat Suit", trzy z 1972 roku i jedna z 1973 roku. Jednak myślę, że wystąpił w nim więcej razy, zwłaszcza w Sezonie 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku), z którego niewiele strojów jest znanych. Aczkolwiek są źródła, które informują, że Elvis wystąpił w tym kostiumie już w 1971 roku.

Podobna informacja pojawia się w przypadku kilku innych kostiumów z tej samej partii, lecz nic zdaje się jej nie potwierdzać. Niemniej warto podkreślić, iż zwykle podawana jest przy tych kostiumach, co do których jest podejrzenie, że zostały wykonane w dwóch egzemplarzach, albo wręcz mamy taką pewność (na przykład "Black Pyramid Suit"), więc być może jest coś na rzeczy. Pamiętajmy, rok 1971 jest chyba najgorzej udokumentowanym jeśli chodzi o kostiumy sceniczne Elvisa.

W ilu egzemplarzach został wykonany w zasadzie nie wiemy. Tak niewielka ilość koncertów (znanych) sugeruje, że jeden w zupełności wystarczył. Jednak są pewne przesłanki, które wskazują na dwa takie jumpsuity. Nic konkretnego, po prostu takie są domysły, może dlatego, że część kostiumów z tej partii została wykonana podwójnie. Wskazuje się tu też na dedykowany pas, który zaczął nosić dopiero w 1973 roku, a wraz z pojawianiem się pasów zazwyczaj pojawiały się duble jumpsuitów.

Jeśli chodzi o jego nazwę "Wheat" prawdopodobnie jest ona wynikiem skojarzeń fanów. Z żadnych źródeł, na które trafiłam, nie wynika by nazwa ta pochodziła bezpośrednio od Elvisa lub Billa Belewa, co nie oznacza, że tak nie jest.

Znany jest tylko jeden koncert Elvisa, na którym wystąpił w oryginalnym pasie do jumpsuitu "Blue Wheat Suit", było to 18 lutego 1973 roku, o godzinie 20:15, w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), lecz nie ma zdjęć z tego koncertu, w każdym razie w przestrzeni publicznej. Jedyne zdjęcia, na których widać Elvisa w tym pasie, to tuż przed wspomnianym wyżej koncertem, z fanami z Australii, na backstage.

Przez cały 1972 roku, na wszystkich znanych koncertach, kiedy występował w tym kostiumie, nosił pas od "White Fireworks Suit". Dziś trudno powiedzieć jaka była tego przyczyna, czy nie wykonano oryginalnego pasa w 1972 roku, a jeśli tak, to dlaczego, czy po prostu Elvis miał taką fantazję. Mogło być też tak, że kostium przewidziano na późniejszy okres, a Elvis widząc go, postanowił nie czekać za pasem tylko dobrać sobie inny.

Pod koniec lutego 1973 roku w Las Vegas, Elvis podarował ten jumpsuit Joyce "Dottie" Rambo, swojej wieloletniej przyjaciółce z grupy rodzinnej "The Rambo's". Dottie Rambo nazywano ‘The Queen Gospel Music’, pewnie dlatego Elvis ją tak bardzo szanował. Skomponowała piosenkę "If That Isn't Love", zarejestrowaną przez Elvisa na albumie "Good Times" w 1974 roku. Elvis dał jej ten jumpsuit w prezencie urodzinowym, mówiąc przy tym:
"Wiem, że twoim ulubionym kolorem jest niebieski. Rzadko daję kostiumy, ale teraz chcę to zrobić. Dać ci ten garnitur, ponieważ on wiele dla mnie znaczy. Nosiłem go w Madison Square Garden".
Reba Rambo powiedziała, że była wtedy w Las Vegas z matką, gdy Elvis zaprowadził ich do swojej szafy i wyciągnął niebieski kombinezon i pelerynę jako prezent urodzinowy.

Joyce "Dottie" Rambo urodziła się 2 marca 1934 roku, a zmarła* 11 maja 2008 roku. Dottie ceniła sobie prezent od Elvisa i trzymała go w ukryciu. Dopiero po jej śmierci kostium odkryła jej córka (Reba Rambo McGuire). Ponieważ dla niej nie przedstawiał żadnej wartości poza materialną, szybko wystawiła go na aukcję.

* Joyce "Dottie" Rambo zmarła 11 maja 2008 roku, w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku autobusowym. Właśnie skończyła występ w Calvary Life Church w Granite City w stanie Illinois i była w drodze na pokaz z okazji Dnia Matki w Teksasie, kiedy autobus Prévost z 1997 roku, którym podróżowała, jadący wzdłuż autostrady międzystanowej 44 tuż za Mount Vernon w stanie Missouri, zjechał z drogi, przebił barierkę i uderzył w nasyp. Dottie Rambo zmarła na miejscu zdarzenia, a jej menedżer Larry Ferguson i rodzina, z którymi jechała, zostali ranni, ale przeżyli.

Aukcja odbyła się 26 marca 2009 roku, w domu aukcyjnym Gotta Have Rock and Roll, a kostium sprzedano za 212.588.40 dolarów. [dane aukcji: The Elvis Presley Collection; Lot #1: Elvis Presley's Madison Square Garden Jumpsuit; Minimum Bid: $100,000.00; Number of Bids: 7; Final Bid (Includes Buyers Premium): $212,588.40; Bidding ended on: 3/26/2009; This lot is closed for bidding]. Nabył go kolekcjoner Anthony Sabestinas (zdjęcia bliżej końca postu).

Wystawa przedaukcyjna była tragiczna. Kostium nie był zabezpieczony i każdy go dotykał, owijał się nim, macał, kładł się na niego, co można zobaczyć na zdjęciach - po prostu skandal! I mało mnie obchodzi, że były to jakieś znane nazwiska. Dla mnie rzeczy Elvisa, zwłaszcza takie jak kostiumy sceniczne, są nietykalne! Nigdy, żaden z nich, nie powinien trafić w prywatne ręce.

Jeśli chodzi o Dottie Rambo i jej męża Bucka Rambo, niejednokrotnie odwiedzali Elvisa w Las Vegas, gdy tam występował. Siedzieli z nim w jego prywatnej garderobie i rozmawiali. Tej samej nocy kiedy Elvis podarował "Blue Wheat Suit" Dottie, Buck'owi dał swój pas "Metal Concho", który trafił na tę samą aukcję w 2009 roku, co kostium. Aczkolwiek nie jest to na pewno pas "Metal Concho" jaki znamy ze zdjęć Elvisa, więc pytanie, czy miał ich więcej, czy znowu doszło do jakiegoś oszustwa. Co ten pas pojawi się na aukcji, to wygląda inaczej (więcej o nim w "Belts", pozycja [108]).

Rzekomo na krótko przed śmiercią, Elvis podpisał kontrakt na nagranie (w hołdzie dla Dottie) swoich dwunastu ulubionych jej piosenek (Dottie Rambo). Tak przynajmniej podaje w swoim liście (LOA) jej córka Reby Rambo McGuire, który został przez nią podpisany, później potwierdzonym notarialnie i załączony do aukcji.

W latach dwutysięcznych głośnych echem odbiła się sprawa odkrycia nowych filmików z koncertu, który odbył się o godzinie 14:30, 10 czerwca 1972 roku, w Madison Square Garden. Chociaż ich jakość na materiałach dostępnych w internecie nie jest dobra (nie wiem jak na płycie DVD*), można zobaczyć piękno tego kostiumu w całej okazałości, wprost na Elvisie. Robi niesamowite wrażenie, w światłach sceny tak bardzo się mieni, iż można odnieść wrażenie, że kostium ze sceny i z wystawy, to dwa różne jumpsuity. To jeden z moich ulubionych.

* Klipy są częścią zestawu „Prince From Another Planet: 40th Anniversary Edition” (Deluxe Edition), który zawiera dwie płyty CD z nagraniami audio z dwóch pokazów (oba z 10 czerwca 1972 roku) oraz płytę DVD z materiałem filmowym, nakręconym kamerą Super 8 przez fana, który był na tym koncercie (o 14:30, 10 czerwca 1972 roku, kiedy Elvis wystąpił w "Blue Wheat Suit") oraz konferencję prasową (WNBC - New York Press Conference) z 9 czerwca 1972 roku. Zestaw (box) wydano 13 listopada 2012 roku [RCA – 88691953882, RCA – 88691953882S1]. Tytuł "Prince From Another Planet: 40th Anniversary Edition", nawiązuje do nagłówka "New York Timesa", który chwali ten program. Jego krytyk, Don Heckman napisał, że był „solidnym profesjonalistą wykonującym pracę, którą prawdopodobnie potrafi wykonać lepiej niż ktokolwiek inny na świecie”. Materiał ten został wydany w latach 70. jako dwa osobne albumy (LP), a w 2012 roku na nowo, ale w wersji zremiksowanej, umieszczonej w zestawie zawierającym dwie płyty CD i jedną DVD. I taka ciekawostka, na krótko przed wydaniem tego boksu, raper Lil Wayne (Dwayne Michael Carter Jr.), wyprzedził Elvisa pod względem liczby występów na listach przebojów Billboard - szkoda, że źródło nie precyzuje w jakim sensie, czy chodzi o ilość tygodni w zestawieniu, czy utworów wprowadzanych na listę.

Replika "Blue Wheat Suit" w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. sprzedawana jest z repliką pasa "White Fireworks Belt" za 3.300,- dolarów, a w zestawie z peleryną za 4.300,- dolarów.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (25 października 2021 roku):

Trafiłam na jedną z tych starszych list jumpsuitów, całkiem ciekawą i dość rzetelną. Podano w niej, że kiedyś Elvis wystąpił na scenie w jumpsuicie "Blue Wheat Suit" i pasie "Light Blue Swirl Belt", od kostiumu o tej samej nazwie, aczkolwiek nieznanego ze zdjęć (w każdym razie tych dostępnych w przestrzeni publicznej). Lecz jego pas jest nam znany także ze zdjęć, dokładnie z występów Elvisa w jumpsucie "Whie Turquoise Phoenix Suit".


Ex Post

Ostatnie informacje (28 listopada 2022 roku):

W recenzji koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show), 19 lutego 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, opublikowanej w numerze 11 "The Elvis Files magazine" (marzec 2015), autor podał jumpsuit "Blue Wheat Suit", ale załączył zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Blue Powder Suit". Jeśli zdjęcia są poprawne, to Elvis wystąpił "Blue Powder Suit".

Poniżej zdjęcia z tego koncertu oraz analiza kostiumów - porównanie jumpsuitu "Blue Powder Suit" i "Blue Wheat Suit" z tymi zdjęciami. Na kostiumie na zdjęciach z koncertu widać białe fałdy w nogawkach, a na kołnierzu metalowy pierścień. Jumpsuit "Blue Wheat Suit" nie miał pierścieni ani na kołnierzu, ani w rozcięciu na torsie. Był też w złotej linii kolorystycznej, czyli miał złote fałdy w nogawkach spdni i na podbitce peleryny. "Blu Powder Suit" jest w białej linii kolorystycznej i to w nim Elvis wystąpił podczas tego koncertu.

Dwa zdjęcia Elvisa z koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show), 19 lutego 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, opublikowanej w numerze 11 "The Elvis Files magazine" (marzec 2015). Chociaż autor określił kostium jako "Blue Wheat Suit", widać, że to jest "Blue Powder Suit"


Ex Post

Ostatnie ustalenia (07 czerwca 2024 roku):

W ofercie sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co. pojawiła się propozycja w całości wykonanego z ćwieków jumpsuitu "Blue Studded Wheat Suit i "White Studded Wheat Suit", jakich Elvis nigdy nie miał.

Propozycja jumpsuitu "Blue Studded Wheat Suit i "White Studded Wheat Suit", jaki od jakiegoś czasu można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

*
*      *
*      *      *

Jumpsuit "Blue Wheat Suit" wraz z peleryną, jaki można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Widoczny na kostiumie pas, to replika pasa od "White Fireworks Suit", który Elvis zakładał na scenę do wielu kostiumów, w tym do "Blue Wheat Suit" (nawet częściej niż ten dedykowany)

Inna, dość wierna (jeśli chodzi o wzór, ale już nie, jeśli chodzi o zastosowane napy i złote guziki na mankietach, których oryginał nie miał) replika jumpsuitu "Blue Wheat Suit". Niestety nie wiem z jakiego źródła pochodzi, raczej nie ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., ani z firmy AJM 

Replika jumpsuitu "Blue Wheat Suit" z firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker), która od jakiegoś czasu swoimi replikami konkuruje z firmą B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa od jumpsuitu "White Fireworks Suit", ze sklepu firmy B & K Enterprises Costume Co., który Elvis najczęściej zakładał do jumpsuitu "Blue Wheat Suit"

Oryginalny pas od jumpsuitu "White Fireworks Suit", który Elvis najczęściej zakładał do jumpsuitu "Blue Wheat Suit"

Oryginalny pas "Blue Wheat Belt" od jumpsuitu "Blue Wheat Suit". Wszystkie zdjęcia są z tej samej wystawy, jakiejś współczesnej (albo z Londynu, albo z Nowego Graceland), natomiast ostatnie to jakaś starsza wystawa

Zdjęcia oryginalnego jumpsuitu "Blue Wheat Suit" jakimi zilustrowano jego sprzedaż na stronie aukcji Gotta Have Rock and Roll, a poniżej zdjęcia z wystawy przedaukcyjnej, na której z kostiumem pozują artyści: Constantine Margolis, Jimmy Destri, Militia Vox. To w zasadzie jedyne takie zdjęcia, ponieważ kostium w 1973 roku Elvis wydał Dottie Rambo i do czasu tej aukcji nigdy nie był wystawiany publicznie

Tutaj duże zbliżenie na wzór (trzeba otworzyć w nowym oknie, by lepiej to zobaczyć). Zdjęcie zostało wykonane również podczas wystawy przedaukcyjnej

Elvis w jumpsuicie "Blue Wheta Suit" poza sceną. Tutaj na backstage, przed koncertem o godzinie 20:30, na Roberts Memorial Stadium, w Evansville (IN). Steve, obecny właściel tego polaroidowego zdjęcia, podaje taką jego historię:

"To jest skan oryginalnego, niepublikowanego zdjęcia. Zdjęcie zostało zrobione za kulisami, przed występem Elvisa, przez przyjaciela mojej rodziny, który był funkcjonariuszem policji w Evansville i tej nocy pracował jako ochrona stadionu po służbie. Zrobił to zdjęcie dla mojej najstarszej siostry, z którą się wtedy spotykał. Z jego opowieści wynika, że po błysku flesza Elvis rzucił mu spojrzenie, które mówiło żeby nie robił tego więcej! Jednak po kilku chwilach podszedł do niego i zapytał, czy zdjęcie wyszło w porządku?
Oryginalne zdjęcie jest polaroidem i jest bezpiecznie schowane w mojej kolekcji. Myślę, że przekonacie się, że ani jedno zdjęcie z tego dnia nigdy nie pojawiło się na rynku, w rzeczywistości jest to jedyne zdjęcie z tego dnia, jakie kiedykolwiek widziałem, a mieszkam w Evansville przez całe moje życie! Moja mama i obie siostry były na tym koncercie i zrobiły wiele zdjęć, które zaginęły w 1972 roku ... Jedyne, co ocalało, to ten polaroid i trzy odcinki biletów".

Elvis w jumpsuicie "Blue Wheta Suit" poza sceną. Na stronie elvis-collectors.com, zdjęcie to opisano jako backstage na Roberts Memorial Stadium, w Evansville (IN), przed koncertem o godzinie 20:30. Jednak jestem pewna, że to błąd. Opieram się na wyglądzie Elvisa na innym zdjęciu, które zostało wtedy zrobione - ma na nim inne włosy, kremową chusteczkę i nie ma okularów przeciwsłonecznych

Elvis w jumpsuicie "Blue Wheta suit" poza sceną. Przed i po koncercie o godzinie 20:30, 10 czerwca 1972 roku, w Madison Square Garden, w Nowym Jorku (NY)

Elvis w jumpsuicie "Blue Wheta Suit" poza sceną. Tutaj Elvis ma na sobie oryginalny pas, który zakładał niezmiernie rzadko - to jedyne znane zdjęcia Elvisa w tym pasie. Ostanie zdjęcie, to na pewno 18 lutego 1973 roku, przed koncertem Dinner Show, w Hilton Hotel w Las Vegas. Jeśli chodzi o pierwsze, to nie wiem, być może jest z tego samego miejsca i dnia

Elvis na scenie w jumpsuicie "Blue Wheat Suit" i pelerynie do niego dedykowanej oraz w pasie "White Fireworks Belt" od kostiumu o tej samej nazwie

Elvis na scenie w jumpsuicie "Blue Wheat Suit" i pasie "White Fireworks Belt" od kostiumu "White Fireworks Suit", który sobie upodobał i nosił również do kilku innych kostiumów, w tym do "Blue Wheat Suit"

Elvis na scenie w jumpsuicie "Blue Wheat Suit", na którym nie ma na sobie pasa ani peleryny

Elvis z Joyce "Dottie" Rambo, nazywaną "The Queen Gospel Music", której w prezencie na urodziny podarował jumpsuit "Blue Wheat Suit". Poniżej grafika przygotowana przez jakiegoś fana o tym kostiumie (w czerwonym tekście zawarto informację o przekazaniu jumpsuitu Dottie i o jego dalszych losach)

Kolekcjoner Anthony Sabestinas, który na aukcji 26 marca 2009 roku w Nowym Yorku kupił jumpsuit "Blue Wheat Suit" za 212.588,40 dolarów

Zdjęcia w artykule pochodzą z 13 czerwca 1972 roku - Roberts Memorial Stadium, Evansville IN. Tam Elvis dał koncert o godzinie 20:30, dla 11.500 ludzi. W artykule jest mowa o jakimś event (spotkaniu), który odbył się dwie godziny przed tym koncertem, co wyraźnie podkreśla piszący w pierwszych słowach: "To było spotkanie, nie koncert". Niestety nie wiem z jakiej gazety pochodzi ten artykuł, ponieważ jak zwykle nie został opisany

Strona z pasami z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access", na której widać również pas "Blue Wheat Belt"

Przykładowe zdjęcia okładek wydawnictw muzycznych, na których możemy zobaczyć Elvisa w jumpsuicie "Blue Wheat Suit"

Fragmenty z koncertu w Madison Square Garden w Nowym Yorku, który odbył się 10 czerwca 1972 roku, o godzinie 14:30. Elvis wystąpił wtedy w jumpsuicie "Blue Wheat Suit". Na ostatnim klipie wizja zaczyna się dopiero od minuty 0:45, a i później są czarne fragmenty. Zresztą w innych jest to samo. Część tych filmów została zablokowana dla widzów w naszym kraju, ale pozostawiam je dla odwiedzających z innych krajów, a także dlatego, że czasem są dla Polski odblokowywane

P. S.

Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie ukaże się w większym rozmiarze.


5 komentarzy:

  1. A czemu Danusia myślisz że był już w 1971 ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Krzysiu ja tak nie myślę, bo jestem niedowiarek. :) Jednak staram się podawać wszystko, co znalazłam, ewentualnie dodając swoją opinię, czy przemyślenia. Nigdy nie wiadomo, co się potwierdzi w przyszłości, a doświadczenie mnie nauczyło, że część z tych pozornie błędnych informacji, czasem się potwierdza.

    Jak ja się biorę za myślenie, to ... Dwa dni temu znalazłam na internecie informację (co notabene miałam w swoich własnych zapiskach już od kilku lat, tylko uszło to mojej uwagi, gdy pisałam post, a raczej nie uszło tylko odrzuciłam ją jako błędną), że White Cisco Kid Black Shouders ma jednak dubla. Jeden egzemplarz jest w Graceland, drugi w HRC w Dubaju. A ja napisałam w poście, że HRC wypożyczył ten z Graceland (chociaż dotąd tego nie praktykował) i to on tam stoi, bo założyłam, że ten kostium nie ma dubla.

    Wracając do Blue Wheat Suit. Jest partia kostiumów, którą znamy z 1972 roku, ale według nieistniejącej już strony www.anntreff.com, część kostiumów z tej partii Elvis założył już w 1971 roku - na iście jumpsuitów mają wpisany rok 1971 na szaro, więc możesz zobaczyć, o które z nich chodzi. Wheat jest jednym z nich.

    Mam zaufanie do informacji jakie podawali (choć pewnie też nie ustrzegli się błędów) ponieważ sami otrzymywali je od gościa, który zajmował się garderobą sceniczną Elvisa oraz od dwóch innych osób z jego kręgu.

    Poza tym w moich poszukiwaniach kilka razy trafiłam na wskazanie sorku 1971 w przypadku kilku kostiumów, które znamy z materiałów tylko z 1972 roku (ewentualnie kilka dodatkowo ze stycznia 1973).

    OdpowiedzUsuń
  3. Źle podałam nazwę tej strony, w każdym razie była pod adresem http://www.elvis-fantreff.at.html
    Prowadził ją chyba jakiś Amerykanin pracujący w Austrii wraz z austriacki fanklubem Elvisa.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ok rozumiem. Poprostu patrzę na zmieniające się trendy w ubiorach scenicznych Elvisa i w 71 roku miał inne partie strojów . Ale...wiadomo że dopóki piłka w grze.... wszystko możliwe ☺️

    OdpowiedzUsuń
  5. No też zdobione ćwiekami. Te z 1972 także, tylko bardziej. Kamienie weszły nieco później, ale już w 1972 roku. Natomiast Wheat nie ma kamieni, same napy i złoty sznurek, z którego utworzono łodygi. Mi tu wszystko pasuje, jest płynność w zdobieniach.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html