czwartek, 8 lipca 2021

Jumpsuit - Blue Powder

Nazwa najczęściej spotykana: Blue Powder Suit
Nazwa alternatywna:  Blue Nail Suit
Inne nazwy:  nie
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  błękitny
Linia kolorystyczna:  biała

Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - błękitny, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia;  tors z przodu i z tyłu, boki rękawów oraz boki kostiumu (od pach po krańce nogawek) pokryte wzorem utworzonym ze srebrnych, płaskich, okrągłych ćwieków; po obu stronach rozcięcia na torsie, a także na kołnierzu okrągłe okucia, wypełnione białym środkiem (materiałem); kołnierz napoleoński zdobiony;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany, nabijany dużymi, srebrnymi ćwiekami w kształcie różnej wielkości stożków; cztery błękitne, okrągłe emblematy z ząbkowanymi krawędziami i dużym ćwiekiem w kształcie stożka na środku; jeden emblemat na klamrze; dwa rzędy srebrnych łańcuchów z identycznymi oczkami;  nazywany "White Leather Blue Powder Belt" (dedykowany do tego jumpsuitu);
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany; pokryty błękitnymi trójkątami, ułożonymi na kształt koperty; do zdobienia wykorzystano dużo złotych nap o różnych kształtach (okrągłe, piramidki ostre, piramidki ścięte); jeden rząd grubego złotego łańcucha; jeden z pasów dedykowanych do nazywany "White Fireworks Suit";
  • peleryna - błękitna, z białą podbitką; pokryta wzorem utworzonym ze srebrnych płaskich nap; 
Ilość egzemplarzy:  być może dwa (patrz opis);
Chustki dla publiczności:  białe (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 19 lutego 1972 roku, o godzinie 20:15, Hilton Hotel, Las Vegas, NV (pas "White Fireworks Belt");
  • 5 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Memorial Auditorium, Buffalo NY (oryginalny pas);
  • 8 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, UOT Stokely Arena, Knoxville, TN (pas "White Fireworks Belt");
  • 9 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Hampton Roads Coliseum, Hampton Roads, VA (pas "White Fireworks Belt");
  • 12 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Fair Grounds Coliseum, Indianapolis, IN (pas "White Fireworks Belt");
  • 16 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Veterans Memorial Coliseum, Jacksonville, FL (oryginalny pas);
  • 15 czerwca 1972 roku, o godzinie 20:30, Auditorium Arena, Milwaukee WI (oryginalny pas);
  • 17 czerwca 1972 roku, o godzinie 14:30 lub 20:30, Chicago Stadium, Chicago, IL (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 1 września 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas, NV (pas "White Fireworks Belt");
  • 8 listopada 1972 roku, o godzinie 20:30, Municipal Coliseum, Lubbock, TX (oryginalny pas);
  • w Sezonie 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (także podczas innych koncertów);
  • także podczas innych koncertów Sezonu 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas, NV (dokładne daty nie są znane);
Opis:

Pierwszą datą, jaką znamy, występu Elvisa w "Blue Powder Suit", jest 5 kwietnia 1972 roku, koncert o godzinie 20:30, w Memorial Auditorium, w Buffalo (NY), ale kostium ten miał swoją premierę już podczas Sezonu 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV). Niemniej Elvis kostiumy z tej partii nosił na przestrzeni całego roku.

Niektóre źródła informują, że Elvis wystąpił w tym kostiumie już w 1971 roku. Podobna informacja pojawia się także w przypadku kilku innych kostiumów z tej samej partii, lecz na razie nie zostało to potwierdzone. Mam pewną hipotezę na ten temat. Faktycznie część kostiumów tej partii wykonano już w 1971 roku i być może ten fakt leży u źródła podawania 1971 roku dla części kostiumów, które z występów na scenie znane są dopiero z 1972 roku.

Czasem można spotkać informację, iż Elvis wystąpił w "Blue Powder Suit" w czerwcu 1972 roku w Madison Square Garden. To oczywista pomyłka. Jedynym niebieski kostiumem w jakim tam wystąpił był "Blue Wheat Suit".

Jeśli chodzi o 17 czerwca 1972 roku, to strona elvisconcerts.com podaje, że Elvis w "Blue Powder Suit" wystąpił o 20:30, co nie jest prawdą. Joyce Burcham, która była na tym koncercie (popołudniowym), w swojej recenzji (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 68, July 18 1972), podaje:
"Miał na sobie swoją gitarę i niebieską pelerynę z białą podszewką. Miał też biały szalik i buty. Elvis wyglądał po prostu pięknie. Ludzie i lampy błyskowe szalały".
Zatem tego dnia w "Blue Powder Suit", Elvis wystąpił na koncercie o godzinie 14:30. Z nieznanych powodów strona elvisconcerts.com po prostu zamieniła kostiumy miejscami. Do koncertu popołudniowego przypisała "White Two Piece Black Accent Suit", w którym Elvis wystąpił podczas wieczornego koncertu, do wieczornego "Blue Powder Suit", w którym Elvis wystąpił podczas popołudniowego koncertu.

W styczniu 1972 roku Elvis robił sobie sesję zdjęciową w pokoju hotelowym w Hilton Hotel w Las Vegas, z której mamy trochę zdjęć, w tym z "Blue Powder Suit". Jednak z pewnego wywiadu, jaki z Sandi Miller, wieloletnią przyjaciółką Elvisa, przeprowadził Sergio Biston z Brazylii, wiemy iż po części dostarczono je Elvisowi już pod koniec 1971 roku do domu w Palm Springs:
"Później, w jeden weekend w Palm Springs, kilka kombinezonów zostało dostarczonych do jego domu a Elvis założył każdy z nich i gruntownie wymodelował [ułożył na sobie] nie tylko sam kombinezon, ale także różne ruchy i pozy, które zamierzał włączyć do swoich show. Jak przyklęknięcie na jedno kolano i rozłożenie peleryny. Było wiele zdjęć Elvisa robiącego to samo w pokoju hotelowym w Las Vegas, ale wcześniej zrobił to w Palm Springs. Wspaniale było słuchać, gdy planował, jak chciał, aby wyglądało jego show (...). Zatańczył jak wróżka wspięty na palcach, trzepocząc przy tym peleryną jak ptak".
Był to jeden z kombinezonów, które Elvis nosił również podczas kręcenia filmu dokumentalnego „Elvis On Tour” z 1972 roku.

Gdzieś spotkałam informację, że Elvis nosił do tego kostiumu także błękitne chusteczki i choć jest stosunkowo dużo zdjęć Elvisa w "Blue Powder Suit" na scenie, to wszędzie widać tylko białe. Warto jednak podkreślić, że czasem nie były to chusteczki, lecz szaliczki (przynajmniej podczas jednego z koncertów). Zdjęcie Elvisa w białym jedwabnym szaliku można zobaczyć w grupie zdjęć ze sceny z pasem "White Fireworks Belt" (tam gdzie się pochyla).

Przeszukując swoje notatki związane z kostiumem "Blue Powder Suit", trafiłam na informację, w której autor wpisu podaje:
"Zawsze słyszałem historię dotyczącą tego garnituru [red. "Blue Powder Suit"] i jednego z garniturów „White I Got Lucky” ["White Apache Suit"] z 1970 roku, które trafiły w ręce naśladowcy Elvisa, który usunął ćwieki i zostawił je w dobrym, starym stanie".
Tekst pochodzi z jednego z for (chyba, bo nie wynotowałam), a dyskusja dotyczy stanu garnituru "Blue Powder Suit". Aczkolwiek, co to znaczy, że "usunął ćwieki i zostawił je w dobrym starym stanie"? Jakby tu ćwieki były najważniejsze, a nie stan kostiumu. Po co je usuwał niszcząc te dwa jumpsuity? Niestety nic więcej nie mam wynotowane. Niemniej nie wiem czy rzecz dotyczy oryginału "Blue Powder Suit", który obecnie jest u jednego ze znanych kolekcjonerów, czy może jego dubla (o ile go miał). Na podobne info o zniszczeniu tego kostiumu trafiałam już wcześniej, lecz uspokoiła mnie informacja, że obecnie i to od wielu już lat jest u znanego kolekcjonera, który raczej by go nie kupił gdyby był w tak opłakanym stanie. Wpis, który znalazłam u siebie pochodzi z 2017 roku, a więc został poczyniony już lata po tym jak jumpsuit trafił do Sherifa Hanny. Sherif Hanna nie udostępnia zdjęć swojej kolekcji pamiątek po Elvisie, więc nie sposób ocenić obecnego wyglądu tego kostiumu. W innym miejscu też napisano:
"Są też historie o tym, że kombinezon jest w poważnie złym stanie".
No trudno żeby był w dobrym stanie, skoro jakiś idiota powyciągał z niego metalowe napy, z których zostało utworzone całe zdobienie na kostiumie. Chyba gość nie zapłacił zbyt wiele za jumpsuit, skoro tak źle się z nim obszedł. Kolejna kwestia ile tych ćwieków usunął i jak obecnie wygląda ten kostium. Brak też informacji, czy wandal dołączył te ćwieki kiedy sprzedawał dalej "Blue Powder Suit". Jeśli tak, to możliwe, że Sherif Hanna umieścił je z powrotem na jumpsuicie przywracając mu jego pierwotny wygląd.

Z kolei w książce "Elvis Presley. Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen; 2011),  czytamy:
"Plotka głosi, że garnitur był przechowywany w stodole* w Graceland przez kilka lat i prawdopodobnie jest w złym stanie".
* W rozumieniu szopa, budynek gospodarczy. Już o tym gdzieś wspominałam - w Graceland w jakimś budynku gospodarczym, zaledwie kilka lat temu (w okolicach 35. rocznicy śmierci Elvisa), zaczęto robić porządki i natrafiono na wiele worków z rzeczami Elvisa, zarówno z ubiorem jak i kostiumami scenicznymi, które leżały pod stertą różnych śmieci i gratów. To właśnie do tej sytuacji nawiązują autorzy w cytowanym fragmencie. Jednak to by znaczyło, że nie był to egzemplarz, który obecnie jest u Sherifa Hanny, bo on go ma już od 1999 roku (według danych jakie się podaje w różnych miejscach). Być może dużo wcześniej doszło do podobnej sytuacji, gdy porządkowano jakiś inny budynek gospodarczy.

Jaką drogą jumpsuit "Blue Powder Suit" trafił w ręce prywatne, nie udało mi się ustalić. Pierwsza wzmianka na jaką trafiłam mówi, że w latach 80. był w prywatnych rękach. Od tego czasu w tychże latach (80.) był wystawiany w jakimś muzeum w Niagara Falls w Kanadzie*. Kiedy zostało zamknięte w latach 90., kostium już nigdy nie pojawił się w przestrzeni publicznej. Lecz czy trafił w nie dopiero w latach 80., czy może jeszcze w 70. (podarowany komuś przez Elvisa), nie wiem.

* Miasto Niagara Falls jest zarówno w Stanach jak i w Kanadzie. W obu tych krajach położone jest nad rzeką Niagara, będącą naturalną granicą między Kanadą i USA. W Stanach znajduje się w stanie New York w hrabstwie Niagara, a w Kanadzie w prowincji Ontario. Na kilkanaście źródeł tylko jedno dodało w nawiasie, że chodzi o Kanadę. Do tego wszystkie źródła posługiwały się wyłącznie nazwą "Niagara", bez "Falls". Brak precyzji i niechlujność Amerykanów, o czym już niejednokrotnie wspominałam, jest po prostu porażająca.

Muzeum Elvisa Presleya przez prawie 18 lat miało swoją stałą siedzibę w miejscowości Niagara Falls w Kanadzie (prowincja Ontario). W budynku na terenie parku rozrywki i kompleksu rozrywkowego Maple Leaf Village Amusement Park. Od 1992 roku stopniowo eliminowano poszczególne atrakcje, by w 1995 roku zamknąć cały kompleks.
Wkrótce muzeum Elvisa otwarto w nowej lokalizacji. Zmieniło też swoją nazwę na "The Dreamland Elvis and Friends Museum" (czasem bywa też nazywane "Dreamland Presley Museum"). Jego ostatnia znana lokalizacja, to park rozrywki Canada's Wonderland, położony w Vaughan (Ontario), na przedmieściach Toronto (około 25 km na północ od centrum).
Rok zamknięcia muzeum, w nielicznych źródłach jakie o nim wspominają, podaje się bardzo różnie, między 1990 a 1995 rokiem.
Jego właścicielem jest Elvis Aaron Presley Junior (od 21 stycznia 1985 roku, wcześniej Phillip Stanic), urodzony 24 grudnia 1961 roku.

Jednak czy to Elvis Aaron Presley Junior, był tym, który tak załatwił ten kostium? Nie sądzę, ponieważ zdawał sobie sprawę z jego wartości, a poza tym prowadził muzeum. Zatem jeśli pokiereszowany "Blue Powder Suit"  nie był dublem, tylko oryginałem, to do jego uszkodzenia musiało dojść zanim jeszcze trafił do Elvis Presley Museum w Niagara Falls w Kanadzie lub też po, czyli między 1995 (zamknięcie muzeum) a 1999 rokiem (kiedy nabył go Sherif Hanna).

Źródła z lat dwutysięcznych podają, że jumpsuit "Blue Powder Suit" wraz z peleryną nadal jest u znanego kolekcjonera - Sherifa Hanny.

Natomiast pelerynę Graceland sprzedało na aukcji "The Elvis Archives Of Graceland" ("The King of All Auctions"), w dniach 8-10 października 1999 roku, prowadzonej przez dom aukcyjny Guernsay's, w jej trzecim dniu, 10 października 1999 roku, w MGM Grand Hotel, Las Vegas (NV) [dane aukcji: The Official Auction Catalog (Items from the 1970's); October 8-10, 1999; MGM Grand Hotel, Las Vegas, Nevada, USA Lot # C33A - ELVIS PRESLEY'S BLUE NAIL CAPE Light blue waist length cape. Decorated with flat, round, gold studs in a circular patterns. One of Elvis' trademarks was his flashy stage costumes, namely his ju...; 10 Oct 1999 13:00 Finish: 10 Oct 1999]. Poszła wtedy za 22.500,- dolarów, lecz nie podano wówczas oficjalnie kto ją nabył. Tego dowiedzieliśmy się dopiero później, gdy nabywca - Sherif Hanna - sam się ujawnił. Czyli przypuszczalnie Sherif Hanna w 1999 roku kupił na aukcji pelerynę, a później odkupił od poprzedniego właściciela jumpsuit, stając się właścicielem kompletu.

Aczkolwiek zastanawiam się skąd w źródłach informacja iż Sherif Hanna nabył kostium w 1999 roku. Czy to faktyczna wiedza - sprawdzona informacja, uzyskana od tegoż kolekcjonera - czy tylko błędne domniemanie, przyjęte na podstawie aukcji peleryny w 1999 roku? Nie udało mi się tego wyjaśnić.

Źródło, do którego dotarłam  nie cytuje pełnych opisów, tylko początkowe fragmenty. W przypadku tej pozycji aukcyjnej podało:
"Część 33a (22 500 $) C33A - NIEBIESKA PELERYNA ELVISA PRESLEYA Peleryna jasnoniebieska sięgająca do talii. Ozdobiona płaskimi, okrągłymi, złotymi ćwiekami w okrągłe wzory. Jednym ze znaków rozpoznawczych Elvisa były jego krzykliwe kostiumy sceniczne, a mianowicie jego ju ...".
Wracając do Sherifa Hanny, który obecnie posiada kostium wraz z peleryną, może być tak, że nigdy go już nie zobaczymy, podobnie jak innych kostiumów oraz pasów scenicznych jakie skompletował, ponieważ kiedyś wyraził się, że całą kolekcję zamierza zabrać ze sobą do grobu. Miejmy nadzieje, że to tylko takie ekscentryczne oświadczenie pod publikę, a nie rzeczywisty zamiar. Być może tak sobie kiedyś zażartował, co później podano jako jego oficjalne stanowisko w odniesieniu do dalszych losów garderoby scenicznej Elvisa, którą dotąd zgromadził.

Czy pomiędzy właścicielem muzeum w Niagara Falls, a kolekcjonerem Sherifem Hanną był jeszcze jakiś inny właściciel, nie udało mi ustalić, podobnie jak tego, czy jego pierwszym właścicielem był Elvis Aaron Presley Junior, właściciel muzeum w Niagara Falls. I kolejne pytanie w jakim czasie kostium był w posiadaniu tego naśladowcy-wandala, który go zniszczył i czy był to oryginał, czy dubel?

Jakiś "Blue Powder Suit" z dziwnym pasem, był przez kilka lat w Elvis Museum w Pigeon Forge (TN). W tym przypadku też nie wiadomo, czy był to oryginał, dubel, czy replika, choć w ocenie niektórych sam jumpsuit wyglądał na oryginalny, pas już nie.

Na zdjęciu z wystawy "Fingerprints Of Elvis", z którą w 2003 roku przyjechał do Liverpoolu (Wielka Brytania) David Stanley (przybrany brat Elvisa Presleya), na drugim planie widzimy prawdopodobnie oryginalny "Blue Powder Suit", aczkolwiek z jakimś niewydarzonym pasem. Natomiast czy to jest rzeczywiście oryginał, replika, czy dubel, trudno powiedzieć. Rzekomo opisany był jako oryginał, ale wtedy jeden oryginał był już w rękach Sherifa Hanny i osobiście wątpię czy wypożyczyłby go Davidowi Stanleyowi w podróż za ocean. Kolejna przesłanka, która może potwierdzać istnienie dubla.

Jak widać z powyższych faktów, wiele wskazuje, że "Blue Powder Suit" został jednak wykonany z dublem. Niemniej są pewne luki w wiedzy o losach tego kostiumu i dlatego ciągle nie możemy mieć pewności czy został wykonany w jednym, czy w dwóch egzemplarzach.

Wiemy, że do "Blue Powder Suit" Elvis zakładał na scenę dwa pasy:
  • White Blue Powder Belt  (dedykowany),
  • White Fireworks Belt.
W każdym razie o tych dwóch wiemy na pewno, gdyż potwierdza to materiał wizualny (zdjęcia i filmy). Jednak w poście "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity", pod pozycją # 9, mamy filmik z sierpnia 1972 roku, na którym Elvis występuje w jakimś błękitnym jumpsuicie i białej makramie z ciemnymi punktami - być może to "White Macrame Blue Eyes Belt" znany z "Blue Tapestry Suit", natomiast kostium jest zagadką. Gdyby to był "Blue Powder Suit", to by znaczyło, że Elvis używał do niego również trzeciego pasa - jakiejś białej makramy.

Drugi pas, ten od jumpsuitu „The White Fireworks Suit”, został sprzedany na aukcji pod koniec lat 90. XX wieku, lecz nie dotarłam do innych jej szczegółów.

Natomiast losy "White Leather Blue Powder Belt", pasa dedykowanego do tego jumpsuitu, nie są znane. W każdym razie nie trafiłam na żadne pewne informacje na jego temat, ale tu i ówdzie podaje się, że jest od dawna w prywatnych rękach.
Replika jumpsuitu "Blue Powder Suit" w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. dostępna jest w kilku opcjach:
- jumpsuit + pas dedykowany = 2.100,- dolarów,
- jumpsuit + pas dedykowany + peleryna = 2.800,- dolarów,
- jumpsuit + pas "White Leather Fireworks Belt" = 2.150,- dolarów,
- jumpsuit + pas "White Leather Fireworks Belt" + peleryna = 2.825,- dolarów.

*      *      *
*      *
*
Ex Post

Ostatnie informacje (10 lipca 2021 roku):

W 2021 roku pojawiły się zmiany w ofercie sklepu firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), w graficznej prezentacji kostiumów. Wyraźnie zasugerowano się sesją zdjęciową z lat 90. w Graceland i dobrze, bo faktycznie kostiumy na niej zostały bardzo ładnie przedstawione graficznie. Niemniej na tamtej sesji (z lat 90. w Graceland) robiono zdjęcia kostiumów z przodu i z tyłu, natomiast AJM wycofała się z tego układu i na nowych zdjęciach prezentuje kostiumy tylko z przodu (wcześniej były również z tyłu), co uważam za sporą stratę, dlatego dziwi ta zmiana. Dla potencjalnego klienta oferta jest mniej czytelna ponieważ nie wie jak garderoba wygląda od tyłu. Poza tym nie można powiększyć zdjęć i przyjrzeć się jakości wykonania.

Na razie nie podmieniono jeszcze wszystkich zdjęć i część wyświetlana jest w starym layoucie. Jeśli chodzi o "Blue Powder Suit" dołączono już nowe zdjęcie.


Ex Post

Ostatnie informacje (28 listopada 2022 roku):

W recenzji koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show), 19 lutego 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, opublikowanej w numerze 11 "The Elvis Files magazine" (marzec 2015), autor podał jumpsuit "Blue Wheat Suit", ale załączył zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Blue Powder Suit". Jeśli zdjęcia są poprawne, to Elvis wystąpił w "Blue Powder Suit".

Poniżej zdjęcia z tego koncertu oraz analiza kostiumów - porównanie jumpsuitu "Blue Powder Suit" i "Blue Wheat Suit" z tymi zdjęciami. Na kostiumie na zdjęciach z koncertu widać białe fałdy w nogawkach, a na kołnierzu metalowy pierścień. Jumpsuit "Blue Wheat Suit" nie miał pierścieni ani na kołnierzu, ani w rozcięciu na torsie. Był też w złotej linii kolorystycznej, czyli miał złote fałdy w nogawkach spdni i na podbitce peleryny. "Blu Powder Suit" jest w białej linii kolorystycznej i to w nim Elvis wystąpił podczas tego koncertu.

Dwa zdjęcia Elvisa z koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show), 19 lutego 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, opublikowanej w numerze 11 "The Elvis Files magazine" (marzec 2015). Chociaż autor określił kostium jako "Blue Wheat Suit", widać, że to jest "Blue Powder Suit"

A tu kolejne zdjęcia Elvisa z koncertu o godzinie 20:15 (Dinner Show), 19 lutego 1972 roku w Hilton Hotel w Las Vegas, jakie podesłał mi Alex z Włoch - nie pozostawiają wątpliwości, że chodzi o "Blue Powder Suit", a nie "Blue Wheat Suit", jak podano w recenzji

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "Blue Powder Suit", jaką można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "Blue Powder Suit" z firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker), konkurencyjnej do B & K Enterprises Costume Co. A poniżej zdjęcie z 2021 roku (po zmianach w graficznej prezentacji oferty)

Repliki jumpsuitu "Blue Powder Suit" prawdopodobnie wykonane w jeszcze innych pracowniach krawieckich. Chociaż ta na pierwszym obrazie w nazwie pliku została opisana jako B & K Enterprises Costume Co., co moim zdaniem nie odpowiada firmowej wszywce (graficznie, bo opis jest nieczytelny), chyba że to jakaś wcześniejsza replika i od tego czasu firma zmieniła grafikę wszywek

Dwie różniące się od siebie repliki pasów do jumpsuitu "Blue Powder Suit", wykonane w firmie B & K Enterprises Costume Co. i oferowane w ich sklepie w różnych okresach czasowych. Ta pierwsza, to ta wcześniejsza (starsza) i choć odbiega od oryginału, to jednak mniej niż ta najnowsza

Replika pasa do jumpsuitu "White Fireworks Suit" (ta bardziej zgodna z oryginałem, bo na przestrzeni czasu też robili różne), który Elvis zakładał również do kilku innych kostiumów, w tym do "Blue Powder Suit"

Replika peleryny do jumpsuitu "Blue Powder Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika peleryny do jumpsuitu "Blue Powder Suit" z firmy AJM (Ann Jumpsuit Maker), konkurencyjnej do B & K Enterprises Costume Co.

Oryginał jumpsuitu "Blue Powder Suit", o czym świadczy między innymi firmowa wszywka IC Costume Co. na pierwszym zdjęciu i ręczne szycie. Dwa pozostałe, to prawdopodobnie też oryginał kostiumu, ale w ich przypadku nie jestem do końca pewna. W kontekście licznych informacji o zniszczeniu tego kostiumu, wielka szkoda, że nie znamy daty zrobienia tych zdjęć. Jak widać, na nich jumpsuit wygląda jeszcze dobrze

Oryginalny pas "White Leather Blue Powder Belt". Powyższe fragmenty wykadrowano ze zdjęć Elvisa na scenie, ponieważ nie sposób znaleźć żadnych innych zdjęć oryginalnego pasa

Replika jumpsuitu "Blue Powder Suit" z firmy B & K Enterprises Costume Co., która wystawiana jest w Graceland i na wystawach przez nich organizowanych, ponieważ już od lat nie dysponują oryginałem

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" poza sceną. Dokładnej daty wykonania zdjęcia nie znamy, ale jest opisywane jako luty 1972 roku, z japońskimi fankami w Hilton Hotel, w Las Vegas (NV)

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" poza sceną. Dokładnej daty nie znamy, ale jest to luty 1972 roku. Od lewej: J. Tom Miller, Alex Righetti and John Horbelt - ochroniarze

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" poza sceną. Tutaj zmierza na koncert. Na górnym zdjęciu jedzie autem, a na dolnym wchodzi do obiektu, w którym będzie występował. Nie udało się ustalić dat wykonania tych zdjęć, ani miejsc, w których zostały zrobione. Prawdopodobnie zostały zrobione w tym samym dniu

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" poza sceną. Tutaj po koncercie biegnie do auta (dokładnej daty i miejsca nie udało się ustalić)

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" poza sceną. Tutaj przybył do obiektu dać koncert - niestety zdjęcia nie opisano, więc nie wiemy kiedy i gdzie zostało zrobione

Będąc w Hilton Hotel w Las Vegas, w styczniu 1972 roku, Elvis robił sobie serię zdjęć pozując w jumpsuitach z pelerynami z nowej partii kostiumów, między innymi właśnie w "Blue Powder Suit"

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit", pasie "Blue Powder Belt" i pelerynie do niego dedykowanej podczas występów na scenie

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit", pelerynie do niego dedykowanej i pasie "White Fireworks Belt" podczas występów na scenie

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit", pasie "Blue Powder Belt" do niego dedykowanym podczas występów na scenie - zdjęcia bez peleryny

Elvis w jumpsuicie "Blue Powder Suit" i pasie "White Fireworks Belt" podczas występów na scenie - zdjęcia bez peleryny

Elvis podczas koncertów na scenie w jumpsuicie "Blue Powder Suit" bez, nierozpoznanym lub z niewidocznym pasem oraz w pelerynie

Elvis podczas koncertów na scenie w jumpsuicie "Blue Powder Suit" bez lub z niewidocznym pasem, ale bez peleryny

Ekspozycja przedaukcyjna w MGM Grand hotel w Las Vegas. To tam, w dniach 8-10 października 1999 roku,  odbyła się aukcja "The Elvis Archives Of Graceland" (nazywana także "The King of All Auctions"), na której sprzedano pelerynę "Blue Powder Cape". Niestety słabo ją tu widać i tylko od spodniej strony (czyli podbitki). Mylący jest ten widoczny błękit na podbitce, ale to efekt naświetlenia i cienkiej, prześwitującej podbitki

Zdjęcie z wystawy "Fingerprints Of Elvis", z którą w 2003 roku przyjechał do Liverpoolu (Wielka Brytania) David Stanley (przybrany brat Elvisa). Na drugim planie widzimy prawdopodobnie oryginalny "Blue Powder Suit", aczkolwiek z jakimś niewydarzonym pasem. Natomiast czy to oryginał, replika, czy dubel, trudno powiedzieć. Rzekomo opisany był jako oryginał

Przykładowe wydawnictwa muzyczne, na których okładkach wykorzystano zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "Blue Powder Suit"










Fragmenty koncertów Elvisa, na których wystąpił w jumpsuicie "Blue Powder Suit". Na czwartym klipie od dołu możemy zobaczyć jak Elvis podnosi z podłogi czarny biustonosz, wkłada go sobie na głowę i przez jakiś czas tak z nim śpiewa

Klip nakręcony pomiędzy 22 sierpnia a 4 września 1972 roku, na którym Elvis jest w błękitnym kostiumie i białej makramie z ciemnymi punktami, być może to "White Macrame Blue Eyes Belt" od "Blue Tapestry Suit", natomiast kostium pozostaje zagadką. Po szczegóły odsyłam do postu "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity", a tam do pozycji # 9

Występ Elvisa na scenie w jumpsuicie "Blue Powder Suit", 17 czerwca 1972 roku, o godzinie 14:30*, w Chicago (IL)

Występ Elvisa na scenie w jumpsuicie "Blue Powder Suit", 17 czerwca 1972 roku, o godzinie 20:30*, w Chicago (IL) - film 8mm

* Niestety, co źródło, co recenzja uczestnika koncertu, to inne wskazanie pory dnia. Jedni dla koncertu o 14:30 wskazują "Blue Powder Suit", inni "White Two Piece Black Accent Suit". To samo dotyczy koncertu o 20:30, jedni "Blue Powder Suit", drudzy "White Two Piece Black Accent Suit". Dlatego w podpisach klipów podałam godziny, jakie były w nazwach lub opisach. Nie jestem w stanie zweryfikować, czy w "Powder" Elvis wystąpił o 14:30, czy o 20:30.

P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html