Wszystkie kostiumy z "Listy jumpsuitów" zostały omówione. Zajęło mi to zdecydowanie więcej czasu, niż przewidywałam.
Oczywiście nie odpuszczam tematu, dalej będę wyłapywać wszelkie informacje i uzupełniać posty, jeśli coś znajdę (tak, jak to było do tej pory).
Jednocześnie uzupełniłam i zweryfikowałam (w oparciu o wszystkie możliwe, a dostępne mi źródła) post "Koncerty 1968-1977", w którym podaję kostium do każdego występu, do którego jest znany. W związku z tym większość postów omawiających kostiumy uległa zmianie - poprawiłam kilka błędów, doprecyzowałam różne nieścisłości, dodałam nowe informacje, które pozyskałam w międzyczasie, a także materiały graficzne.
Omawiając poszczególne stroje sceniczne, starałam się pisać zrozumiale i wyczerpująco, podając nie tylko sprawdzone fakty, ale również te błędne, sprzeczne lub czysto hipotetyczne informacje, jakie można spotkać w źródłach.
Zapewne nie dotarłam jeszcze do wielu z nich, więc opisy nie są kompletne. Rzadko, bo rzadko, ale co jakiś czas wypływają też nowe fakty.
To tyle tytułem podsumowania. Zamykając temat kostiumów scenicznych Elvisa z lat 1968-1977, chciałabym tu jeszcze wyartykułować kilka ważnych faktów, dotyczących egzemplarzy na ekspozycji w Graceland i wystawach przez nich organizowanych, które uchodzą nawet osobom takim jak ja, przez lata zgłębiającym wiedzę na ten temat (kostiumów scenicznych Elvisa z podanego okresu czasowego).
Po pierwsze, nie wszystkie stroje, jakie widzimy w Graceland i na ich wystawach, są oryginałami. Oni również posiłkują się replikami.
Po drugie, czasami na ekspozycjach spotkamy oryginały, które nie są już ich własnością, wypożyczone od ich aktualnych właścicieli. To przede wszystkim na wystawach wyjazdowych poza Graceland, ale na terenie USA.
Po trzecie i najważniejsze, wiele oryginałów tam widzianych, nie jest egzemplarzami, które znamy ze zdjęć i filmów ze sceny. W dużej mierze to duble (wtórne, powielone oryginały), niektóre również noszone przez Elvisa, co zostało utrwalone lub nie na materiałach graficznych z koncertów, ale także takie, w których prawdopodobnie nigdy nie wystąpił.
Oczywiście jeśli dubel był identyczny (na przykład jumpsuit "Chain" i cała seria "Phoenix") lub prawie identyczny (na przykład egzemplarze "Concho", które różniły się głównie wysokością podwinięcia nogawek), to nie będziemy mieli pewności, czy egzemplarz w Graceland jest tym samym, w którym Elvis wystąpił na scenie, czy też nie.
Poniżej kilka przykładów oryginałów kostiumów Elvisa z Graceland, które nie mają potwierdzenia w materiałach ze sceny. Żeby zobaczyć te różnice, musicie otworzyć sobie zdjęcia w nowym oknie, wtedy będą widoczne w pełnym rozmiarze, a najlepiej jeszcze je powiększyć.
Jumpsuity z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless"
Jumpsuit "White Two Piece Blue Shoulders Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Dwa skrajne zdjęcia po lewej - Graceland, pozostałe - scena
Jumpsuit "Navy Blue Two Piece Blue Armadillo Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Dwa górne zdjęcia nad wewnętrznym tekstem - Graceland, pozostałe - scena
Jumpsuit "Navy Blue Two Piece Snake Suit", z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Zdjęcie górne w prawym rogu - Graceland, pozostałe - scena
W Graceland zawsze eksponowano je w wersjach z klasycznym zapięciem na dwa guziki, których nie znamy z ani jednego zdjęcia ze sceny dla żadnego z tych trzech kostiumów.
Wersja z klasycznym zapięciem ma na jednej pole marynarki dwa guziki w pionie (jeden nad drugim), a na drugiej dwie dziurki w pionie (jedna nad drugą).
Przy takim zapięciu - na zakład - jedna poła marynarki nachodzi na drugą, a zapięcie jest dwupunktowe (poły marynarki są ze sobą połączone w dwóch punktach - górnym i dolnym guzikiem).
Na wszystkich zdjęciach z koncertów, Elvis ma na sobie wersję z pojedynczym zapięciem na łącznik spodni (prawdopodobnie haftkę), a guziki są tylko elementem dekoracyjnym, nie mającym wpływu na zespolenie obu pół marynarki razem. Jeden znajduje się na lewej pole, a drugi na prawej w tej samej linii (na tym samym poziomie, wysokości).
Przy tym rodzaju zapięcia poły marynarki nie zachodzą na siebie, są styczne, a z powodu zastosowania zbyt krótkiego łącznika, brzegi zaginają się ku górze (wybrzuszają się). Najlepiej można to prześledzić na białym egzemplarzu.
Jumpsuit "White Thunderbird Suit"
Jumpsuit "White Thunderbird Suit", Zdjęcie po lewej - Graceland, zdjęcie po prawej - scena
Na oryginale jumpsuitu w Graceand, głowa ptaka na całej powierzchni jest wysadzana czerwonymi koralami i zwieńczona pióropuszem.
Na wszystkich fotografiach Elvisa w tym jumpsuicie z występów, cała głowa ptaka jest biała (nie jest wypełniona kamieniami) i nie ma pióropusza. Czyli są to dwa różne egzemplarze.
Jumpsuit "White Flame Suit"
Jumpsuit "White Flame Suit". Po lewej "White Yellow Flame Suit" ("Flame 1976" z pomarańczową fałdą) - Graceland, po prawej "White Orange Flame Suit" ("Flame 1973" z pomarańczową fałdą) - scena
Pierwsze dwa jumpsuity "Flame" powstały w 1973 roku, jeden z pomarańczową fałdą w nogawkach spodni, drugi z czerwoną. Według słów Joe Esposito, Seana Shavera i jednego z garderobianych, Elvis przynajmniej raz wystąpił wtedy w wersji z pomarańczową fałdą w Sahara Hotel w Lake Tahoe (NV).
W październiku 1976 roku wrócił do tego jumpsuitu (jak do wielu innych) i zaczął w nim występować ponownie, ale rzekomo skrytykował zbyt ostre barwy (ich nasycenie, a nie sam dobór kolorów).
W związku z tym w grudniu 1976 roku przygotowano kolejne dwa "Flame", tym razem jeden także z pomarańczową fałdą, a drugi z żółtą. Uwzględniając zastrzeżenia Elvisa, stonowano kolory. Zamiast ostrej żółci zastosowano pastelową cytrynę, a zamiast mocno wysyconej pomarańczy, zlewającej się z czerwienią, pastelowy łososiowy róż. W tych nowo przygotowanych "Flame", Elvis nigdy nie wystąpił.
Obecnie "Flame 1976" z żółtą fałdą jest u kolekcjonera Stephana Shutza, a "Flame 1973" z czerwoną fałdą u kolekcjonerów, państwa Mozart. W Graceland jest "Flame 1976" z pomarańczową fałdą. A co się stało z "Flame 1973" z pomarańczową fałdą, jedynym egzemplarzem z tej czwórki, w którym Elvis wystąpił (w 1973 i w 1976 roku)? - nie wiemy. Zatem jumpsuit "Flame" w Graceland, nie jest tym egzemplarzem jaki znamy ze zdjęć ze sceny.
* * *
Na koniec podam jeszcze wszystkie linki do postów, które traktują o kostiumach scenicznych Elvisa, z wyłączeniem tych prowadzących do omówień każdego z nich z osobna (one są dostępne bezpośrednio z Listy jumpsuitów).
A. GŁÓWNE posty:
B. SUPLEMENTY do Listy jumpsuitów:
C. SUPLEMENTY do Listy pasów:
D. DAWNE LISTY jumpsuitów:
Listę jumpsuitów (Jumpsuity), Listę pasów (Belts) i Listę peleryn (Capes), można otworzyć z zawsze dostępnej belki pod tytułem bloga.
Na górze lewej kolumny bloga, za drugim zdjęciem, są zawsze dostępne linki do suplementów dla Listy jumpsuitów i dla Listy pasów oraz post "Koncerty 1968-1977" (litera A. pozycja 6.).
Natomiast posty wymienione na pozycji 1. i 2. pod literą A. i wszystkie pod literą D., można w każdej chwili odszukać w "Spisie treści" zawsze dostępnym na belce pod tytułem bloga.
Dziekuje. Dobre podsumowanie.
OdpowiedzUsuńKrzysiu to ja Tobie przede wszystkim dziękuję. Dzięki Twojej wiedzy, czujności i spostrzegawczości, udało się uniknąć wielu błędów i nieścisłości. Kiedyś zacząłeś jakiś komentarz "I pewnie czekasz na mój komentarz..." PRAWDA! Jak na sito pozytywnej cenzury. :))). Jeszcze raz wielkie dzięki. :)
OdpowiedzUsuń