Strony

Pozostałe strony bloga

sobota, 14 września 2019

Jumpsuit - White Spanish Flowers (red)

Nazwa najczęściej spotykana:  White Spanish Flowers Suit
Nazwa alternatywna:  White Spanish Flowers Red Linning Suit
Inne nazwy:  White Spanish Suit;  White Spanish Red Flowers Suit;  White Spanish Red Linning Suit; White Spanish Flowers Red Stones Suit
Linia / Seria:  Karate Style / Spanish Flowers
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  czerwona
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  3
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, ale bez guzików czy nap; wierzchy rękawów na całej długości, przód i tył torsu oraz boki kostiumu (od pach po krańce nogawek) pokryte wzorem imitującym kwitnące pnącza, wykonanym za pomocą złotych nap i przezroczystych czerwono-zielonych kamieni; czerwone fałdy w nogawkach spodni; kołnierz napoleoński, zdobiony tym samym motywem, co reszta kostiumu;
  • pasek - biały, szeroki, skórzany, nabijany złotymi ćwiekami oraz wysadzany czerwono-zielonymi kamieniami; cztery złote blaszki z grawerunkiem na pasie oraz dwie na jego klamrze; dwa złote łańcuchy o identycznych oczkach;
  • peleryna - biała z czerwoną podbitką; wierzch zdobiony z użyciem takiego samego motywu jak kostium;
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  (nie ustalono);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • hipotetycznie w 1973 roku (mniej prawdopodobne - patrz opis);
  • hipotetycznie w 1974 roku (bardziej prawdopodobne - patrz opis);

Opis:

W sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., na początku grudnia 2018 roku, pojawił się "White Spanish Flowers Suit" w wersji z czerwonymi kamieniami. Dotychczas znaliśmy tylko "Black Spanish Flowers Suit" w wersji czerwonej i zielonej (kamienie i wykończenia), a biały tylko w wersji zielonej (kamienie i wykończenia).

Niejednokrotnie na różnych forach i nie tylko wersja "White Spanish Flowers Suit" z czerwonej linii kolorystycznej była dyskutowana latami. Jedni zastanawiali się czy kostium taki był i czy Elvis w nim wystąpił, a inni czy w ogóle był planowany. Podawano wszelkie możliwe opcje:

- Elvis nigdy nie miał takiego kostiumu,
- Elvis nie miał takiego kostiumu, choć wersja ta była zaplanowana,
- Elvis miał taki kostium, ale nigdy w nim nie wystąpił,
- Elvis miał taki kostium i wystąpił w nim, chociaż nie ma zdjęć.

Ktoś tam nawet powołał się na jakąś rozmowę z ludźmi zajmującymi się garderobą sceniczną Elvisa i ponoć uzyskał odpowiedź, że jumpsuit ten istniał, ale nie pamiętali, czy kiedykolwiek przygotowywali go dla Elvisa do występu. Jeszcze inna osoba twierdziła, że pytała o niego kogoś z Memphis Mafii, ale ten nie przypominał sobie takiego kostiumu. Niemniej wszyscy zgodnie twierdzą, że nawet jeśli był, to gdzieś przepadł i jego los nie jest dziś znany. Jedni mówią, że Elvis wydał "White Spanish Flowers Red Linning Suit" zanim jeszcze go założył, a inni, że po tym jak w nim wystąpił. Część jest przekonana, że został skradziony tuż po śmierci Elvisa lub sprzedany "z tyłu sklepu" (czyli przez ciotkę Elvisa Deltę lub braci Stanley).

Jak było naprawdę, nie wiadomo. Być może kiedyś to się wyjaśni. Wielka szkoda, że firma B & K Enterprises Costume Co. już dawno odeszła od zwyczaju informowania potencjalnych klientów czy dany jumpsuit był wykorzystany przez Elvisa na scenie, czy nie, chociaż kiedyś to robiła w przypadku tych kostiumów, w których Elvis nie wystąpił, choć były dla niego przygotowane lub tylko planowane (albo wystąpił, lecz nie ma zdjęć). Bardzo nad tym ubolewam, ponieważ środowisko osób mających jakąś głębszą wiedzę o garderobie scenicznej Elvisa ciągle się kurczy, podobnie jak tych, które miały to szczęście być na jego koncertach i mogłyby coś jeszcze wnieść do sprawy. Jeśli teraz tego nie ustalimy, z każdym dniem będzie to coraz mniej możliwe.

Przyjmując, że Elvis jednak dysponował tym kostiumem, trzeba rozważyć kiedy mógł w nim wystąpić. Oczywiście najbardziej prawdopodobne są te tury występów, w których używał pozostałych trzech jumpsuitów z tej serii ("Spanish Flowers"). Białego i czarnego jumpsuitu "Spanish Flowers" z zielono-niebieskimi kamieniami (w zielonej linii kolorystycznej) używał w 1973 roku, podczas gdy czarnego "Spanish Flowers" z czerwono-zielonymi kamieniami (w czerwonej linii kolorystycznej), w 1974 roku. Dlatego ten rok wydaje się najbardziej prawdopodobny.

Jeśli chodzi o pas, to został przygotowany według drugiej wersji dla "White Spanish Flowers Green Linning Suit", podobnie jak pasy do obu czarnych wersji kostiumu.  

W sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. oferowany jest z drugą wersją pasa, tą z prostokątnymi blaszkami o ściętych rogach. W wersji podstawowej (kostium + pas) kosztuje 3.500,- dolarów, a z dodatkiem peleryny 4.575,- dolarów.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (25 października 2021 roku):

Na jednej ze starych list jumpsuitów trafiłam na informację, która sugeruje, że przygotowano ten kostium dla Elvisa. Autor nie napisał tego wprost, podał tylko, że "Gene Doucette potwierdził projekt "White Spanish Flowers Suit" w wersji z czerwonymi kamieniami".

Może właśnie dlatego firma B & K Enterprises Costume Co. zdecydowała się przygotować jego replikę?

*
*      *
*      *      *

Replika jumpsuitu "White Spanish Flowers Red Linning Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. (od grudnia 2018 roku, wcześniej nie było go w ofercie handlowej)

Replika pasa do jumpsuitu "White Spanish Flowers Red Linning Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. 

Co ciekawe, replikę jumpsuitu "White Spanish Flowers Red Linning Suit" zaczęła też robić firma AJM (Ann Jumpsuit Maker), choć to jedna z mniej udanych replik w ich wykonaniu, a pas to już w ogóle tragedia

Replika peleryny do jumpsuitu "Black Spanish Flowers Red Linning Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Taką samą, tylko białą można kupić też do jumpsuitu "White Spanish Flowers Red Linning Suit", niestety na razie nie dodano jej zdjęcia na stronie sklepu, więc załączam czarną 

P. S.

Wszystkie zdjęcia po otwarciu w nowym oknie ukażą się w większym rozmiarze.

Jumpsuit "Black Rubin Suit", został wcześniej omówiony w Suplemencie nr 1 do Listy jumpsuitów, zatytułowanym "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity", pod numerem "Jumpsuit # 8". 


10 komentarzy:

  1. Śliczny jump. Jakby była fota to byłaby sensacja. Ale to też trzeba patrzyć czy nie ma podróbek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak,rzeczywiście piękny,chciałabym Elvisa zobaczyć w tym stroju.Na pewno bosko by w nim wyglądał.Tylko to już niestety nie będzie nam dane:(

      Usuń
    2. Cała ta seria dobrze się prezentuje, a na Elvisie jeszcze wszystko zyskuje. :)

      Usuń
    3. O tak,to jest prawda,zwłaszcza na nim.On po prostu został do takich strojów stworzony.One się tylko i wyłącznie z nim kojarzą,z nikim innym:)

      Usuń
    4. Choć wbrew pozorom jumpsuity mieli także inni. Bill Belew tworzył je np. dla braci Osmonds, grupy Le Garde. Sporo artystów miało też kombinezony z powodu inspiracji Elvisem.

      Usuń
    5. Tak właśnie,inspirowali się nim,chociaż do Elvisa bardziej pasowały.I jakoś z nim kojarzą mi się bardziej a to dlatego że Elvis był pierwszą osobą którą zobaczyłam w jumpsuitach jeszcze jak byłam kilkuletnim dzieckiem.Toteż nawet dzisiaj mając przed oczami jakikolwiek jumpsuit,od razu mi przed oczami staje Elvis,nikt inny:)

      Usuń
    6. Też mam takie skojarzenia ilekroć zobaczę kogoś w jumpsuicie.

      Usuń
  2. Tak, ładny, chociaż chyba wolę go w wersji zielonej. Z pewnością, choć nie wiem czy Elvis go miał. Wszystko możliwe, Leroy (taki fan i kolekcjoner) powiedział kiedyś, że w rękach prywatnych jest sporo jumpsuitów Elvisa, o których nie mamy nawet pojęcia, że takie były.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiesz to jest tak że czas jest coraz bardziej odległy i ludziom już może się to mylić. Oni już nie pamiętają....np. mafia z memphis.... Przecież oni nie robili notatek. To była ich codzienność...być może było być może nie bylo

    OdpowiedzUsuń
  4. Dokładnie. Przecież Elvis miał tysiące ubrań, nie tylko scenicznych. Stale w nich mieszał, prywatne używał na scenie, a sceniczne prywatnie. Wiele też miał i nigdy nie założył lub raz czy dwa, tylko później wydał.

    Może i jeździł na wieszaku, ale czy założył go na scenę, nie sposób zapamiętać, zwłaszcza jeśli było to incydentalne (raz, czy dwa).

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html