Strony

Pozostałe strony bloga

środa, 11 września 2019

Jumpsuit - Plain

Nazwa najczęściej spotykana White Plain Suit
Nazwa alternatywna:  White Plane Suit
Inne nazwy:  (nie ustalono)
Linia / Seria:  Karate Style 
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  (nie dotyczy)
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi białym materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; w rozcięciu na torsie rząd nap tunelowych, to jedyne zastosowane zdobienie; kołnierz napoleoński gładki (bez zdobień);
  • pasek - nieznany, prawdopodobnie jakaś makrama;
Ilość egzemplarzy:  jeden;
Chustki dla publiczności:  białe (prawdopodobnie),  błękitne (być może także inne);
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • być może w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel, w Las Vegas, NV
  • w Sezonie 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) w International Hotel, Las Vegas, NV;
  • ewentualnie w Sezonie 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku) w International Hotel, w Las Vegas, NV (patrz opis);
  • ewentualnie w Sezonie 1 (od 20 lipca do 2 sierpnia 1971 roku) w Sahara Hotel, w Lake Tahoe, NV (patrz opis);

Opis:

Biały jumpsuit, zdaniem różnych źródeł na pierwszy rzut oka przypominający "White Lace Plane Suit" i "White Metal Eye Suit". Jednak w rzeczywistości najbardziej zbliżony do "White Fringe Suit", ma z nim najwięcej cech wspólnych.

Mamy trzy zdjęcia Elvisa w tym kostiumie, z różnych koncertów, o czym świadczą dwie różne gitary, jego wygląd i biżuteria lub jej brak. Przypuszczalnie wszystkie są z 1970 roku.

Inność tego kostiumu nie jest prawie zauważana. Tylko nieliczni zwracają na to uwagę, ponieważ faktycznie przypomina kilka innych jumpsuitów Elvisa z tego okresu niewiele się od nich różniąc.

Odnośnie pierwszego zdjęcia, które tu prezentuje (czarno-białego), tylko w jednym miejscu znalazłam małą analizę, która może nie tyle dotyczy stroju, co bardziej koncertu (z www.elvis-collectors.com).
"Początkowo opatrzyłem to zdjęcie: Tampa (FL), Trasa z września 1970 roku [red. to koncert z 13 września 1970 roku], jednak był to błąd z mojej strony. Podczas pierwszej trasy koncertowej 1970 roku [red. pierwsza w sensie turnee po wielu miastach, bo na początku roku, w lutym, były jeszcze trzy dni występów w Houston], Elvis wykorzystywał gitarę, która nie miała jego imienia napisanego na gryfie gitary, co ma miejsca w tym przypadku.

Ta fotografia była prawdopodobnie zrobiona w Denver (CO), 17 listopada 1970 roku. Ten kombinezon jest podobny do "Metal Eye Jumpsuit", ale wciąż inny. Ten ostatni nie ma metalowych oczu na przedzie, tylko na ramionach [red. dokładnie na spodzie rękawów], a w tym na górze widać metalowe oczy z przodu i żadnych na rękawach."
Tutaj z kolei nie zgadzają mi się daty podane przez autora cytatu, ponieważ wydaje się, że są zdjęcia dokumentujące występy z tych dwóch dni, na których Elvis jest w innych kostiumach. Aczkolwiek opieram się w tym momencie tylko na jednym, niezweryfikowanym źródle www.elvisconcerts.com, aczkolwiek chyba jedynym, jakie ma dość rzetelną listę koncertów (zwłaszcza z lat 70.), przy której podaje kostiumy. I tak:

- 13 września 1970 roku, o godzinie 15:00, w Curtis Hixon Hall, Tampa (FL) - "White Chain Suit" z "Burgund Macrame Belt";
- 13 września 1970 roku, o godzinie 20:30, w Curtis Hixon Hall, Tampa (FL) - "White Metal Eye Suit" z "Red Macrame Belt";
- 17 listopada 1970 roku, o godzinie 20:30, w Denver Coliseum, Denver (CO) - "White Fringe Suit" z "Green Macrame Belt" (od "White Tapestry Thin Leaf Suit").

Niemniej okres czasowy się zgadza. Drugie źródło (www.crazy_canuck.tripod.com) podaje:
"Tampa, Floryda. Wieczorny pokaz z 13 września 1970 roku. Tylko kilka zdjęć pojawiło się podczas trasy z września 1970 roku i wszystkie kombinezony używane przez Elvisa były dobrze znane ("Fringe", "Chain" itp.), z wyjątkiem tego powyższej. Rzeczywiście Elvis użył go tylko raz lub dwa podczas tej trasy, ale zdjęcia z nim są dość rzadkie. Z oczywistych powodów ten kombinezon nazywa się „White Plain Suit", ponieważ nie ma na nim żadnych motywów [red. zdobień]. Podczas obu pokazów w Tampie Elvis przedstawił Minnie „Dodger” Presley (swoją babkę)."
Dwa inne źródła również wskazywały na koncerty w okresie jesiennym 1970 roku i drugi koncert w Tampie, ale nie tylko. 

Jeśli chodzi o dwie kolorowe fotografie, mamy podobną sytuację. Też może chodzić o "White Fringe Suit", ponieważ zgadza się gitara (korony zamiast imienia i nazwiska na gryfie), którą używał występując w tym kostiumie. Z drugiej strony przez cały 1970 rok Elvis używał obu tych gitar (widocznych na zdjęciach). Aczkolwiek zdjęcia nie są aż tak złej jakości, a mimo to frędzli jednak nie widać.

Niemniej, gdyby na tych dwóch zdjęciach były kostiumy "White Fringe Suit", to nawet przy tej jakości fotografii, która notabene wcale nie jest zła, powinny być widoczne, gdyż były wszyte aż w samą górę ramion (patrz zdjęcie obok). Te z ramion zwykle opadały Elvisowi za plecy lub na rękawy, czego tutaj nie widać. Nie można też dojrzeć żadnych ciemniejszych kropek (punktów), które można by było zinterpretować jako korale. Zatem mało prawdopodobne by był to jednak "White Fringe Suit". Trzeba jednak podkreślić, że "White Plain Suit" ma rzeczywiście wszystkie inne cechy "White Fringe Suit" poza frędzlami. Wielka szkoda, że nie ma jego zdjęcia bez gitary, albo takiego, na którym widać chociaż pas, bo to mogłoby rozwiać wszelkie wątpliwości. Chociaż przyznam szczerze, że jeśli chodzi o zdjęcie, na którym Elvis jest z niebieską chusteczką, to mam wątpliwości, to może być "White Fringe Suit", ponieważ widać taką fałdę pionową, co wskazywałoby, że jumpsuit inaczej się naciąga, a tak dzieje się, gdy są jakieś cięcia i szpanują szwy. A "Fringe" miał wstawiany ukośny obojczyk, w który wszyto frędzle. Równie dobrze może to być nie fałda tylko jeden frędzel, tam nawet jest takie nieco ciemniejsze miejsce, które może być koralikiem.

W związku z tym przeanalizowałam też gitary, jakie Elvis używał. Tą z imieniem i nazwiskiem, cały 1969 rok, 1970 i na pewno początek 1971 roku, dalej już nie sprawdzałam. Natomiast ta z koronami pojawia się dopiero od Houston (On Tour 1, od 27 lutego do 1 marca 1970 roku), co nie znaczy, że nie używał jej już w Sezonie 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel, w Las Vegas (NV), po prostu nie mam żadnego zdjęcia Elvisa z gitarą z tego okresu, więc nie mogę porównać. Czyli gitary nam nie pomogą, nie zawężą okresu, w którym Elvis wystąpił w tym kostiumie.

Cytowane wcześniej źródła, wspominały głównie wrzesień 1970 roku, czasem także listopad. Jeśli przyjmiemy, że strona www.elvisconcerts.com, ma poprawnie przypisane stroje, to na pewno nie mogło to być ani w ramach On Tour 2 (od 9 do 14 września 1970 roku), ani On Tour 3 (od 10 do 17 listopada 1970 roku), bo kostiumy z wszystkich tych koncertów są znane. Natomiast może to być na pewno Sezon 3 (od 10 sierpnia do 8 września 1970 roku) w International Hotel w Las Vegas, z którego ciągle znamy niewiele kostiumów. Z drugiej strony na www.elvisconcerts.com, też jest sporo błędów przy wskazaniach kostiumów, a kilku z nich w ogóle nie ma w swoim wykazie, choć są zdjęcia Elvisa w nich na scenie lub zostały potwierdzone w inny sposób. Poza tym czerpią też informacje bezpośrednio od osób, które były na tych koncertach, a one mogły się zwyczajnie pomylić i wskazać niewłaściwą datę, zwłaszcza te będące na wszystkich lub wielu występach w danym czasie. Elvis miał całe rzesze fanów, którzy chodzili na każdy jego koncert w ramach danego sezonu lub trasy.

Jeżeli "White Plain Suit" powstał rzeczywiście przed "White Fringe Suit" (jedno ze źródeł sugerowało, że kostium ten był pierwowzorem "White Fringe Suit"), to w grę wchodzi także Sezon 2 (od 26 stycznia do 23 lutego 1970 roku) w International Hotel, w Las Vegas (NV). Z tego sezonu też znamy zaledwie kilka kostiumów i to z przekazów, bo zdjęć w zasadzie nie ma, a jeśli są to z niewiadomego koncertu. Pierwsza znana data występu Elvisa w "White Fringe Suit", to 10 sierpnia 1970 roku.

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Fringe Suit" (w wersji I) i makramie "Blue Sky Macrame Blet", podczas koncertu z 12 września 1970 roku, o godzinie 15:00, w Convention Center, w Miami (FL). Ewidentnie ma tu inne włosy, frędzle opadają mu na boki ramion, a poza tym wszyte są w samą ich górę, w najwyższy punkt ramienia, więc powinny być widoczne kiedy stoi bokiem. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na lewe, gdzie cała grupa frędzli spływa po rękawie

W jednym przypadku zdjęcie, na którym Elvis jest z turkusową chusteczką, ktoś opisał na Twitterze "Here’s a cool shot of the King from 1970 in Miami". Natomiast nie wiem, czy to wynikało z wiedzy, czy z dopasowania. W Miami Elvis wystąpił 12 września 1970 roku, dając tam dwa koncerty, o godzinie 15:00 i o 20:30. Na wieczornym wystąpił w "White Chain Suit", ale na popołudniowym w "White Fringe Suit" i makramie "Blue Sky Macrame Belt", więc gdyby się uprzeć, można by było przyjąć iż to zdjęcie zostało właśnie wtedy poczynione. Niemniej wiem jak to zwykle wygląda, gdy są zdjęcia, ale nie wiadomo z kiedy. Wtedy próbuje się znaleźć podobne i dopasować je do daty. Nie twierdzę, że tak było w tym przypadku, bo może to jest zdjęcie z tego koncertu. Zgadza się chusteczka i jeden pierścień, ale fryzura niekoniecznie.

Czysto teoretycznie jest jeszcze możliwość, że "White Plain Suit" wcale nie był pierwowzorem "White Fringe Suit", tylko jego następcą. W tej sytuacji wchodzą w grę jeszcze dwie tury występów, Sezon 4 (od 26 stycznia do 23 lutego 1971 roku) w International Hotel, w Las Vegas (NV) i Sezon 1 (od 20 lipca do 2 sierpnia 1971 roku) w Sahara Hotel, w Lake Tahoe (NV). Co prawda od stycznia 1971 roku Elvis miał już nową pulę kostiumów, ale zarówno w Sezonie 4 w Las Vegas, jak i w Sezonie 1 w Lake Tahoe, sięgał jeszcze (sporadycznie) do kostiumów z całego 1970 roku (na przykład "White Concho Suit" noszony w Lake Tahoe w 1971 roku). Mówiono, że Sahara Hotel w Lake Tahoe było takim miejscem, w którym Elvis "donaszał" kostiumy. Rzeczywiście, niemniej nie była to reguła, ponieważ część z nich miała tam również swoją premierę.

Nie można tego wykluczyć, chociaż najmniej stawiałabym na 1971 rok. Myślę, że jeśli Elvis siegnął do straszej partii strojów, to były to raczej te, które lubił i nosił najczęściej, jak wspomniany wcześniej "White Concho Suit", czy "White Chain Suit". Prędzej obstawiałabym wcześniejsze sezony z 1970 roku w International Hotel w Las Vegas. 

Dołączam tabelę, którą przygotowałam omawiając "White Lace Plain Suit", mylony z wieloma innymi kostiumami, zwłaszcza na fotografiach o niskiej jakości, którą poszerzyłam o "White Plain Suit". Porównując go do tych kostiumów wyraźnie widać, że nie wyczerpuje wszystkich charakterystycznych cech żadnego z tych jumpsuitów. Wszystko przemawia za tym, że jest to całkiem inny kostium.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (11 września 2019 roku)

Znalazłam jeszcze dwa zdjęcia Elvisa w "White Fringe Suit" (w wersji I, czyli z materiałowymi, szytymi frędzlami; wersja II miała sutaszowe frędzle) i pasie "Blue Sky Macrame Belt", na których wygląda tak samo jak na zdjęciu, które załączyłam (tym z niebieską chusteczką). Zatem jest na nim raczej w "White Fringe Suit", a nie w "White Plain Suit". Lecz może nie powinniśmy się tym wyglądem sugerować, gdyż mogą to być dwa różne koncerty z tego samego okresu i stąd to podobieństwo. Wspomniane zdjęcia znajdują się na końcu postu.


Ex Post

Ostatnie ustalenia (8 maja 2022 roku)

I kolejne zdjęcie. Widać na nim, że nie jest to "White Fringe Suit". Nie jest to też "White Apache Suit", bo ma pojedynczy rząd ćwieków w rozcięciu na torsie i żadnego na kołnierzu, ani "White Lace Suit", który miał podwójne rzędy nap na torsie i na kołnierzu. Jedyne wątpliwości jakie mam, to trochę małe wydają mi się napy tunelowe w stosunku do poprzednich zdjęć. Aczkolwiek zdjęcie jest prześwietlone, co też wpływa na wygląd.

Kolejne zdjęcie Elvisa na scenie, prawdopodobnie również w "White Plain Suit". Szkoda, że nie ma na sobie pasa, to by też pomogło

*
*      *
*      *      *

Trzy zdjęcia Elvisa w tym niezidentyfikowanym dotąd jumpsuicie. Kostium na tych trzech zdjęciach niewątpliwie jest ten sam, ale gitara już nie (na pierwszym zdjęciu ma na gryfie napis: "Elvis Presley", na drugim jest zdobienie wokół otworu rezonansowego, na trzecim też Gibson J-200, ale ten z 1956 roku*), co świadczy o tym, że zdjęcia pochodzą z trzech różnych koncertów. Na tych stronach, gdzie możemy je zobaczyć, kostium ten najczęściej jest błędnie określany, jako "White Lace Plain Suit", "White Metal Eye Suit" lub "White Ribbed Suit". Jednak z całą pewnością nie jest to żaden z nich, podobnie jak żaden inny z tabeli poniżej. Według Krzysztofa Potockiego, pierwsze zdjęcie może być z listopada 1971 roku, a drugie z 12 września 1970 roku

* Tutaj nie jestem pewna, być może na drugim i trzecim jest ta sama gitara, tylko trzecie zdjęcie jest bardziej prześwietlone i nie widać wykończeń gitary na obrzeżach.

Mega tabela, która zawiera szczegółowe informacje o białych jumpsuitach Elvisa, noszonych na scenie w latach 1970-1971, jakie są ze sobą najczęściej mylone na fotografiach złej jakości lub tych, na których nie widać większej części kostiumu, co nie pozwala na jednoznaczną identyfikację. Z uwagi na jej duży rozmiar, żeby była w pełni czytelna, trzeba ją otworzyć w oddzielnym oknie. Na zielonym polu dodałam "White Plain Suit", więc możecie go porównać z innymi

Wspomniane w Ex Post dwa zdjęcia, na których Elvis jest w jumpsuicie "White Fringe Suit", pasie "Blue Sky Macrame Belt" i niebieskiej chusteczce. Jedno z nich również opatrzono napisem "Miami", a zatem chodzi o koncert z 12 września 1970 roku, o godzinie 20:30, w Convention Center, Miami (FL)

P. S.

Wszystkie zdjęcia po otwarciu w nowym oknie ukażą się w większym rozmiarze.

Jumpsuit "White Plain Suit", został wcześniej omówiony w Suplemencie nr 1 do Listy jumpsuitów, zatytułowanym "Nieznane, zapomniane, nierozpoznane jumpsuity", pod numerem "Jumpsuit # 2". 


3 komentarze:

  1. Ja to zawsze uważałem że ten z niebieską husteczką to wrzesień 1970 może być Miami, natomiast to czarno białe to niezdefiniowane ale dałbym późniejszy czas - może być koniec 1970 (listopad). Widać po fryzurze. Elvis ma więcej włosów i jest trochę na twarzy pełniejszy... ale to może być sugestia tylko moja, chociaż miał bardzo charakterystyczny wygląd i można go przyrównać do danego okresu. Nie mniej - oba zdjęcia z niebieską husteczką - mimo że dawałem Fringle Suit to to drugie mi zasłaniało te sznury wiązane na krzyż(na ukos). ale przyjmijmy że to jest to samo czyli fringle. A to czarno białe może być nowy jumpsuitem. to dwa różne kostiumy moim zdaniem. Nie widze różnic tego jumpu z niebioeską husteczką od jumpu Fringle Suit. Raczej nie zakładałbym sezonu 2 w Vegas ani 1971 roku. Owszem wracał do strojów ale czynił to rzadko. Bardzo rzadko zwłaszcza na początku w latach 1970-1971. Po prostu czynił tak że nowy sezon to nowa pula. Nowe stroje. Dlatego obstawiam w całości że to jest 1970 rok.

    OdpowiedzUsuń
  2. a co innego trasy. tam wracał do tego co nosił w Vegas. dlatego sądzę że to może być i Vegas sezon 3 i trasy pierwsze dwie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi to drugie kolorowe wygląda na wcześniejsze, najpoźniej Sezon 3 w Vegas. Może sugeruje się młodym wygladem Elvisa.

    1971 roku, też nie obstawiam, ale wszystko jest możliwe.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html