Strony

Pozostałe strony bloga

niedziela, 20 marca 2022

Jumpsuit - Alpine vel Chicken Bone

Nazwa najczęściej spotykana:  Dark Blue Alpine Suit
Nazwa alternatywna:  Dark Blue Chicken Bone Suit
Inne nazwy:  Dark Blue Bear Claw Suit,  Dark Blue Aztec Suit,  Dark Blue Chicken Rib Suit, Dark Blue Tiger Tooth Suit,  Dark Blue Saber Toothed Suit
Linia / Seria:  Karate Style
Kolor wiodący:  ciemnogranatowy, czarny
Linia kolorystyczna: 
(nie dotyczy)
Części kompletu:  1
Ilość elementów:  4
  • kombinezon - ciemnogranatowy; luźne, suto marszczone rękawy z turkusowego jedwabiu, z falbanka wykończoną złotą nicią zamiast mankietu; bogato zdobiony haftami; owalne rozcięcie na torsie, wykończone haftami i zwierzęcymi kłami; doły nogawek pokryte błękitnym materiałem, który zaczyna się poniżej kolana z przodu, po czym po ukosie bokami schodzi do zera z tyłu, a na nim różne hafty; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek I - czarny, szeroki, skórzany; dwa rzędy łańcuchów w formie skrętki, o takich samych oczkach, górny z brązu, dolny złoty; na klamrze, po bokach przodu i na środku tyłu, pokryty złotymi haftami przypominającymi pąki kwitnących kwiatów lub pierzaste chmurki; w każdym pierścieniu (płatku) umieszczono czarny matowy kamień; na bokach haftowane kolorowe emblematy z etniczną symboliką; to pas dedykowany, nazywany "Dark Blue Alpine Belt";
  • pasek II - ciemnogranatowy, szeroki, skórzany, z motywem z lampasów z kombinezonu; dwa rzędy identycznych srebrnych łańcuchów; nazywany "Navy Blue Blue Armadillo Belt" (od kostiumu o tej samej nazwie);
  • obróżka na szyję - (patrz opis);
  • opaski na przeguby - (być może - patrz opis);
Ilość egzemplarzy:  być może dwa;
Chustki dla publiczności:  białe, jasnoniebieskie,  (być może także inne);
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 15 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Springfield Civic Center, Springfield MA (Navy Blue Blue Armadillo Belt) (patrz opis);
  • 19 lipca 1975 roku, o godzinie 14:30, Nassau Veteran Coliseum, Uniondale NY (Navy Blue Blue Armadillo Belt);
  • 24 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, Asheville Civic Center, Asheville NC (Navy Blue Blue Armadillo Belt);
  • 20 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 9 grudnia 1975 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas) (patrz opis);
  • 22 marca 1976 roku, o godzinie 20:30, Kiel Auditorium, St Louis MO (oryginalny pas);
  • 27 kwietnia 1976 roku, o godzinie 20:30, Coliseum, Spokane WA (oryginalny pas);
  • 1 maja 1976 roku, o godzinie 20:00 (Dinner Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (oryginalny pas);
  • 9 maja 1976 roku, o godzinie 22:00 (Closing Show), Sahara Hotel, Lake Tahoe NV (oryginalny pas);

Opis:

W lecie 1975 roku pojawiły się pierwsze dwa jumpsuity w nowej odsłonie - "Dark Blue Totem Pole Suit" i "Dark Blue Alpine Suit", a później "White V-Neck Suit", "White Egyptian Bird Suit" i "Blue Egyptian Bird Suit". Od wcześniej nam znanych, różniły się rękawami, które wykonano z jedwabiu, a nie z gabardyny jak wcześniej. Były zwiewne, luźne, suto marszczone, przez co zapewniały Elvisowi lepszą wentylację. Pierwsze dwa (ciemnogranatowe), zwracały też uwagę swoimi bogatszymi niż dotąd, bardzo kolorowymi zdobieniami. Trzy późniejsze (białe), były już bardziej stonowane w zdobieniach, zwłaszcza "White V-Neck Suit", który prawie w ogóle ich nie miał.

Przy czym "Dark Blue Alpine Suit" miał jeszcze jedną charakterystyczną cechę, której ani wcześniej, ani nigdy później już nie zastosowano. Mianowicie doły nogawek pokryto błękitnym materiałem, który zaczyna się poniżej kolana z przodu (na przednim kancie), po czym po ukosie bokami schodzi do zera z tyłu (na tylnym kancie).

Elvis występował w nim w 1975 i 1976 roku.

Kostium ten doczekał się wielu nazw. Wszystkie nawiązują do dawnych kultur amerykańskich, a przede wszystkim do wierzeń i symboli azteckich.

W IC Costume Co. nazywano go "Dark Blue Chicken Rib Suit". Gene Doucette tłumaczył to tym, że rdzenni Amerykanie (plemiona indiańskie) często robili biżuterię z kości ptaków i małych zwierząt. Nazwa ta ("chicken rib" - żeberko z kurczaka) ewoluowała później do "Dark Blue Chicken Bone Suit" ("chicken bone" - kość z kurczaka).

Osobiście najbardziej lubię "Dark Blue Alpine Suit" ("alpine suit" - kombinezon wysokogórski), gdyż jest unikatowa, bowiem słowo "alpine" nie występuje w żadnej nazwie innego kostiumu. Wszystkie dawne kultury amerykańskie, wznosiły swoje miasta wysoko w górach, a nie w dolinach, co jest lepszym rozwiązaniem z punku bytowego (dostępu do pożywienia i wody oraz budulca). Postawiono jednak na obronność - trudno zdobyć twierdzę na szczycie.

Ponieważ część zdobień na kostiumie miała azteckie konotacje (między innymi wyhaftowane symbole "łapacza snów", o którym wspominałam omawiając jumpsuit "White Chief Suit"), nazywano go także "Dark Blue Aztec Suit".

Dwie kolejne nazwy - "Dark Blue Tiger Tooth Suit" i "Dark Blue Saber Toothed Suit" - nawiązują do nieistniejącego już gatunku tygrysa szablozębnego, żyjącego kiedyś na terenie Ameryki Północnej, którego cechowały ogromne kły - były tak wielkie, że wystawały na kilka centymetrów nawet przy zamkniętej paszczy.

Z kolei te rzekome "tygrysie kły", innym bardziej kojarzyły się z niedźwiedzimi pazurami, stąd nazwa "Dark Blue Bear Claw Suit". Niedźwiedzie były czczone prawie w każdej kulturze istniejącej na terenie ich występowania, czyli praktycznie prawie na całym świecie. W wierzeniach Indian był symbolem siły, wolności i rytuałów przejścia. Wierzono, że odpędza złe siły i jest obdarzony mocą uzdrawiania. Dlatego utożsamiano go z ochroną, opieką, leczeniem, mądrością i duchowością.

Aczkolwiek nie udało mi się ustalić jaki był zamysł projektanta, czy te białe kości rozmieszczone na całym kostiumie (wokół dekoltu, na torsie, nogawkach, a nawet na kołnierzu) miały symbolizować pazury niedźwiedzia, czy kły historycznego tygrysa szablozębnego. Nie sposób tego też rozstrzygnąć nawet patrząc na nie, ponieważ kolorem, kształtem i krzywizną są identyczne. Niemniej ich wielkość bardziej wskazuje na niedźwiedzie pazury, gdyby chodziło o kły tygrysa szablozębnego, powinny być większe. Z pewnością nie są to "żeberka kurczaka" ani jego inne kości, o których wspominał Gene Doucette, po prostu kurczaki nie mają takich kości, ani kształtem, ani kolorem.

Jako że Elvis w połowie lipca 1975 roku zaczął występować przemiennie w obu tych granatowych kostiumach, za sprawą relacji świadków koncertów, powstało sporo sprzecznych informacji, w którym z nich wystąpił na danym koncercie. Pamiętajmy, że wtedy kostiumy sceniczne Elvisa nie miały jeszcze swoich nazw, więc fani albo nadawali im własne (na zasadzie skojarzeń), albo posługiwali się mniej lub bardziej trafnymi opisami. Jeśli nie szły za tym zdjęcia, to na tej podstawie (samych opisów) nie zawsze można było zidentyfikować, czy w konkretnym przypadku chodzi o "Dark Blue Totem Pole Suit", czy o "Dark Blue Alpine Suit". 
 
Z czasem udało się jakoś uzgodnić, w którym z nich i na jakim koncercie Elvis wystąpił, ale pewne wątpliwości jeszcze pozostały. 

W przypadku koncertu z 15 lipca 1975 roku, godzina 20:30, w Springfield (MA) jak i 16 lipca 1975 roku, o godzinie 20:30, w New Haven (CT), w błąd prawdopodobnie wprowadziły nas recenzje Patricii Ann Cervone do obu tych koncertów (opublikowane w "Elvis News Service Weekly", Issue 213-14, July 23 1975). Czytamy w nich (pierwsza dotyczy koncertu z 15 lipca, a druga z 16 lipca 1975 roku):
"Widziałam Elvisa osobiście dziś wieczorem w Springfield, MA. Zupełnie spadłam z krzesła na widok jego nowego kombinezonu. Ten jest super. Jest to nowy czarny kombinezon, pokryty czerwonymi, srebrnymi, koralikami, klejnotami, błyszczącymi ćwiekami itp. Jest krzykliwy, seksowny i jest oszałamiający na pięknym Elvisie! Absolutnie fantastyczny strój! Wow!".
"Cokolwiek dręczyło Elvisa ostatniej nocy, zniknęło na czas występu w New Haven. Kolejny nowy kombinezon, jest podobny do tego, który opisałam, a który miał na sobie w Springfield, ale ten jest o wiele bardziej subtelny i mniej efektowny!".
Te opisy sugerowały, że Elvis wystąpił w "Dark Blue Totem Pole Suit" w Springfield (MA), a w "Dark Blue Alpine Suit" w New Haven (CT). Trudno bowiem uznać, że kombinezon "pokryty czerwonymi, srebrnymi, koralikami, klejnotami, błyszczącymi ćwiekami" a do tego "krzykliwy, seksowny", to charakterystyka stosunkowo stonowanego, granatowo-błękitnego "Dark Blue Alpine Suit", a jaskrawy granatowo-czerwony "Dark Blue Totem Pole Suit", to ten "o wiele bardziej subtelny". Dlatego w moim odczuciu recenzje Patricii Ann Cervone, wskazują kostium "Dark Blue Totem Pole Suit" do koncertu w Springfield (MA), a "Dark Blue Alpine Suit" w New Haven (CT).

Strona elvis-collectors.com, do koncertu w Springfield (MA), z 15 lipca 1975 roku, podaje "Dark Blue Alpine Suit" i załącza zdjęcie Elvisa w tym stroju, wracającego po koncercie do hotelu.

Strona elvisconcerts.com do koncertu z 15 lipca 1975 roku, podaje "Dark Blue Alpine Suit" i załącza dwa zdjęcie Elvisa w tym stroju na scenie, a do koncertu z 16 lipca 1975 roku, "Dark Blue Toem Pole".

Natomiast w książce "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (2007), zarówno miejscowość Springfield (MA), jak i New Haven (CT), wymienione są tylko przy kostiumie "Dark Blue Totem Pole Suit".

Podsumujmy. 
Dla koncertu z 15 lipca 1975 roku, w Springfield (MA), źródła podają:
  • "Dark Blue Alpine Suit" - elvisconcerts.com + elvis-collectors.com + Brian z forum FECC;
  • "Dark Blue Totem Pole Suit" - książka + Patricia Ann Cervone;
Dla koncertu z 16 lipca 1975 roku, w New Haven (CT), źródła podają:
  • "Dark Blue Alpine Suit" - Patricia Ann Cervone;
  • "Dark Blue Totem Pole Suit" - książka + elvisconcerts.com
W kontekście powyższego sprzeczności pozostają, ale wydaje mi się, że dla koncertu z 15 lipca 1975 roku, w Springfield (MA) poprawnym wskazaniem jest jednak "Dark Blue Alpine Suit", a dla koncertu z 16 lipca 1975 roku, w New Haven (CT), "Dark Blue Totem Pole Suit".

Jedną z dat, które wymieniłam na liście koncertów dla tego jumpsuitu, jest 9 grudnia 1975 roku, o godzinie 22:00 (Dinner Show), w Hilton Hotel, Las Vegas (NV). Nie jest ona wykazywana w innych miejscach obecnie dostępnych, które informują o kostiumach jakie Elvis założył podczas danego koncertu. Pochodzi z recenzji Johna Andrewsa (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 240, January 21 1976), w której podaje:
"(...) miał na sobie czarny garnitur z turkusowo-niebieską koszulą z rękawami puffy".
Pasa co prawda autor nie opisał, ale od sierpnia 1975 roku, Elvis przestał zakładać do "Dark Blue Alpine Suit" pas od "Navy Blue Blue Armadillo Suit" i już do końca użytkowania tego kostiumu na scenie, występował w pasie dedykowanym. Jeśli chodzi o samo wskazanie daty koncertu, możemy być pewni, gdyż wszystkie jego relacje, na które dotąd trafiłam, były bardzo rzetelne.

W 1975 roku do kilku strojów powstały dodatkowe elementy, jak opaski na przeguby rąk i chokery na szyję. Jednym z nich jest "Dark Blue Alpine Suit". Zostało to zauważone również przez uczestników koncertów. Na przykład w recenzji koncertu z 20 sierpnia 1975 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Christine Colclough (opublikowanej w "Elvis News Service Weekly", Issue 222-23, September 2 1975), podaje:
"Elvis miał na sobie bardzo ozdobny ciemnoniebieski garnitur z bladoniebieskimi rękawami, oraz choker z trzema turkusowymi wisiorkami. Miał białe i ciemnoniebieskie szaliki".
Jedyny choker, który udało mi się przypisać do konkretnego kostiumu, to "Totem Pole Choker". Jeśli chodzi o "Dark Blue Alpine Suit", nie potrafię, gdyż z tymi opaskami na szyję, Elvis obchodził się podobnie jak z pasami - mieszał. Obstawiam dwa z nich, ale nie będę się tu o tym rozpisywać, odsyłam do postu "Obróżki i opaski - dodatkowe elementy kostiumów scenicznych Elvisa", gdzie to wszystko zostało przeanalizowane.

Jak napisano w książce "Fashion for a King" (Tommy Edvardsen i Atle Simen Larsen, 2011):
"Elvis nosił również czarny skórzany choker z biało-błękitnym paskiem pasującym do kolorów garnituru. Naszyjnik ten został po raz pierwszy użyty do "Indian Chief Suit" 12 lipca, a później na trasie również do "White Phoenix Suit" i "Black Phoenix Suit". W lipcu i sierpniu tego roku był też pięciokrotnie noszony do tego stroju, a także prywatnie, w tym samym okresie".
Tutaj małe doprecyzowanie. Przez "White Phoenix Suit" należy rozumieć "White Black Phoenix Suit", a przez "Black Phoenix Suit", dokładnie "Black Silver Phoenix Suit" i "Dark Blue Silver Phoenix Suit".

Przed rokiem dwutysięcznym, w Graceland jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" pokazywano z chokerem "Totem Pole". Z tego wynika, że ten jeszcze wówczas mieli i być może nadal mają. Elvis na pewno zakładał choker "Totem Pole" do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" prywatnie. Teoretycznie nie ma zdjęć ze sceny w takim zestawie, ale są jak opuszcza hotel i udaje się na koncert, a zatem również w tej kombinacji wystąpił.

Jeden z tych chokerów jest dedykowanym do jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit", lecz nie wiem, który z nich - oba pasują, oba mają elementy zdobnicze występujące na tym jumpsuicie i oba Elvis z nim nosił. Ten po lewej prawdopodobnie jest jednak do "Brown Two Piece Street Suit" (ponieważ jest brązowy), a ten po prawej do "Dark Blue Alpine Suit", lecz pewności nie mam. Na poprawną weryfikację nie pozwala też relacja Christine Colclough z koncertu, ani książka "Fashion for a King", w których wspomniano o obróżce "Dark Blue Alpine Choker"

Jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" przed rokiem dwutysięcznym prezentowano w Graceland z obróżką "Totem Pole Choker". Obok zdjęcia Elvisa na scenie w jumpsuicie "Dark Blue Toem Pole" i dedykowanej do niego obróżce

Natomiast niejasna jest kwestia opasek na przeguby rąk. Nie znamy żadnego zdjęcia, na którym byłyby widoczne przy tym kostiumie. Również niejednoznacznie zostały zaznaczone na szkicu projektowym, więc trudno powiedzieć, czy w ogóle powstały, jak niektórzy sugerowali.

Chociaż "Dark Blue Alpine Suit" na fotografiach raz jawi nam się jako bardzo ciemny granat, innym razem jako czarny, wydaje mi się, że był tylko jeden egzemplarz. Oczywiście pewności nie mam. W źródłach nierzadko mówi się o dwóch. Na jednym z niemieckich for, rozważano nawet trzy kolory: czarny, ciemny granat i atramentowy (granat przełamany fioletem). Kilka razy spotkałam się też z przypadkiem, gdy osoby, które wcześniej podawały "black", później się poprawiały, podając "dark blue" lub odwrotnie. Czasami szło za tym jakieś wyjaśnienie. Na przykład, iż dowiedziały się tego bezpośrednio od kogoś z ekipy Elvisa lub z Graceland, albo też same oceniły kolor oglądając strój na wystawie. Dotyczyło to obu tych ciemnych kostiumów - "Dark Blue Totem Pole Suit" i "Dark Blue Alpine Suit".

Jeśli chodzi o ten kostium, akurat nie mam wyrobionego zdania, co do ilości egzemplarzy. Kolor "navy blue" jest ponad wszelką dyskusją, co do "black", nie mam zdania. Są oryginalnie kolorowe zdjęcia, na których jest czarny, tak jak dedykowany do niego pas. No właśnie, dlaczego wykonano czarny pas do granatowego kostiumu? To może sugerować iż faktycznie planowano czarny dubel i być może go wykonano. Niemniej jest pewien szczegół, który nie pozwala mi się w pełni opowiedzieć za wersją egzemplarzy w dwóch kolorach.

Zarówno w 1975, jak i 1976 roku, spotykamy zdjęcia Elvisa w "Dark Blue Alpine Suit", na których kostium raz wydaje się czarny, a raz granatowy. Teoretycznie nie ma w tym nic dziwnego, gdyż mógł mieć obie wersje od początku, ale ... Na wszystkich zdjęciach z 1975 roku niedźwiedzie pazury wokół dekoltu są w komplecie, natomiast na wszystkich zdjęciach z 1976 roku, górny pazur poniżej prawego ramienia, jest złamany. Jakoś nie wierzę w taki zbieg okoliczności, żeby zarówno na czarnej jak i granatowej wersji, złamał się ten sam pazur i w tym samym miejscu. Chociaż wszystko jest możliwe ...

To nie jedyny złamany pazur na kostiumie i nie jedyny ubytek, są też inne (brak też jednego wisiorka na plecach, dwóch na prawym udzie, kilku na niebieskiej części lewej nogawki i gdzieś tam jeszcze mignął mi ułamany pazur).

Do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit", Elvis ubierał dwa pasy. W lipcu 1975 roku, "Navy Blue Blue Armadillo Belt" od kostiumu o tej samej nazwie, a później już do końca użytkowania tego stroju, dedykowany "Black Alpine Belt". Nie ma dowodów by "Black Alpine Belt" zakładał także do innych kostiumów, zresztą nawet nie miał do jakich, gdyż wszystkie kolejne były już jasne.

Od czasów Elvisa, jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit", wraz z dedykowanym pasem, jest w Graceland. Aczkolwiek brak jego zdjęć z ostatnich lat. Wszystkie, które tu zamieściłam z wystaw, pochodzą sprzed 2010 roku.

Nie spotkałam jego zdjęć z wystaw poza Graceland, co nie oznacza, że nie był pokazywany w innych miejscach, po prostu mogłam na nie nie trafić. Brak jego zdjęć z ostatnich lat, może sugerować, że został gdzieś wypożyczony, jest zdeponowany w archiwach lub zmienił właściciela.

Replikę jumpsuitu w wersji "Black Alpine Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co., za 4.700,- dolarów.

Szkic projektowy jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit". Niestety nie wiem, czy to ten z lat 70., czy może narysowany współcześnie przez Gene Doucette'a

Replika jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" wraz z pasem, jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit", jaką można kupić w sklepie firmy AJM (Ann Maker Jumpsuit), od jakiegoś czasu konkurencyjnej do firmy B & K Enterprises Costume Co.

Niezbyt udana replika jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" i totalnie nieudana replika pasa do niego, z niewiadomego źródła

Oryginalny pas "Black Alpine Belt", dedykowany do jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit"

Oryginalny pas "Navy Blue Blue Armadillo Belt", przygotowany do kostiumu o tej samej nazwie, który Elvis zakładał na scenę również do "Dark Blue Alpine Suit"

Oryginał jumpsuitu "Dark Blue Alpine Suit" - zdjęcia w dużym zbliżeniu, na których możemy dobrze się przyjrzeć jego zdobieniu i haftom

Jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" z pasem dedykowanym "Black Alpine Belt" pokazywany w Graceland i na wystawach przez nich organizowanych

Jumpsuit "Dark Blue Alpine Suit" pokazywany na wystawie "Elvis jumpsuits all access", która miała miejsce w 2007 roku w Graceland. Jumpsuit został wystawiony z oryginalnym, dedykowanym pasem "Black Alpine Belt"

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" poza sceną. Na backstage przed koncertem, o godzinie 20:30, 27 kwietnia 1976 roku, w Coliseum, w Spokane (WA)

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" poza sceną. Elvis opuszcza Kiel Auditorium, w St. Louis (MO), po koncercie, który dał tu 22 marca 1976 roku, o godzinie 20:30 i jedzie do hotelu Bel Air Hilton

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" poza sceną. Tutaj 24 lipca 1975 roku, kiedy po koncercie, o godzinie 20:30, w Ashville Civic Center, Asheville (NC), kończącego trasę On Tour 17 (od 08 lipca do 24 lipca 1975 roku), wsiada na pokład swojego samolotu Lisa Marie, pozdrawiając zgromadzonych na płycie lotniska fanów, skąd uda się do Memphis (TN)

Elvis opuszcza hotel i udaje się na popołudniowy koncert, o godzinie 14:30, na obiekcie Nassau Veteran Coliseum, w Uniondale (NY), 19 lipca 1975 roku. Elvis wystąpił wtedy w kostiumie "Dark Blue Alpine Suit", czyli dokładnie w tym, który widać na zdjęciach. Do Nowego Yorku przyleciała z nim Diane Goodman, z którą w 1975 roku romansował przez krótki czas

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" poza sceną. Tutaj 15 lipca 1975 roku, po koncercie, który dał o godzinie 20:30 w Springfield Civic Center, Springfield (MA), w drodze powrotnej do swojego hotelu lub samolotu

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" i pasie dedykowanym "Black Alpine Belt", podczas różnych występów na scenie

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" i pasie "Navy Blue Blue Armadillo Belt", podczas różnych występów na scenie

Elvis w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit" podczas różnych występów na scenie - zdjęcia na których nie widać pasa lub nie można go zidentyfikować

Strona z książki "Elvis Jumpsuits All Access: Special Exhibition at Graceland" (Elvis Presley Enterprises, 2007), wydanej do wystawy "Elvis Jumpsuits All Access". Widzimy tu dwie wersje, ale która ze stron jest przerobiona, nie wiem (prawdopodobnie druga, bo dodano zdjęcie Elvisa po lewej)

Teoretycznie Elvis na scenie w jumpsuicie "White Alpine Suit" - oczywiście Elvis nigdy nie miał takiego kostiumu, to przekolorowane zdjęcie 

Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych i publikacji, na których znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit"

Klipy z koncertów Elvisa, na których wystąpił w jumpsuicie "Dark Blue Alpine Suit"


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


12 komentarzy:

  1. Bardziej mi się podoba przekolorowana wersja stroju,szóste zdjęcie od dołu.Szkoda tylko że nieprawdziwa.Jakoś w jaśniejszej wersji mu ładniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba też wolę Elvisa w jasnych kostiumach, ale to w sumie zależy od kostiumu. Na przykład żałuję, że Elvis nie miał "King of Spades" w takiej wersji jak Costner w filmie "3000 mil do Graceland". Wyglądałby w nim bosko.

    http://elvisownia.blogspot.com/2019/09/jumpsuit-black-king-of-spades-vel-ace.html

    Zobacz zdjęcia dla "Przykład IV".

    Mi ten kostium w białej wersji się nie podoba. Może dlatego, że jestem uprzedzona do takich ingerencji w fakty.

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak,ładna wersja,,King of Spades''.Też nie przepadam,za takimi ingerencjami,bo dla mnie liczy się tylko prawda,tylko jak wyżej wspomniałam,szkoda że w rzeczywistości tej wersji stroju nie posiadał.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kto wie, może posiadał? :) Wielu kostiumów już nie znamy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Danusiu na tych górach Elvisa przemyciłas jednego sobowtóra w okularach.
    Te zdjęcia na schodach ze sceny to łąkę tahoe . May 9 1976 prawdopodobnie.
    Moim zdaniem jeśli były duble to tego samego koloru. Poorostu to jest ciemny granat tylko przekoloryzowany.
    A tych przeróbek zdjęć jest coraz więcej.
    Dobrze że wykazujesz takie błędy.
    Ten misz masz ze strojami z 15 i 16 lipca 1975 też już zdurnialem.
    Także to że wydawało mi się że 9.12.1975 wystąpił w totem pole suit.
    Eh...

    OdpowiedzUsuń
  6. A zastanawiałam się nad tym zdjęciem. Ono takie malutkie jest... ale faktycznie, nie ten gitarzysta i nie te buty (Elvis do tego stroju nosił zawsze czarne).

    Tak to Lake Tahoe.

    Wkurzają mnie takie przeróbki. Ile ja przez nie czasu natraciłam gdy zaczęłam się interesować strojami Elvisa.

    Bardzo namieszano z 15 i 16 lipca. Ja sobie to musiałam do analizy na kartkach rozrysowywać, bo się gubiłam. :)))

    W "Totem Pole" też występował w grudniu 1975. Strona elvisconcerts.com nie wykazuje dla tego koncertu (9 grudnia) żadnego stroju. John Andrews był na prawie wszystkich koncertach tej trasy i kostiumy, które podał pokrywają się z innymi źródłami, więc raczej nie w tym też nie ma pomyłki.

    OdpowiedzUsuń
  7. Z 15 i 16 to dziwię się stronie Elvis concerts ..
    Jeszcze się zastanawiałem czy ta fanką się nie myli bo były dwa showy chyba w sprongfield 14 i 15 ale to niemożliwe.

    OdpowiedzUsuń
  8. Tak, dwa i na pierwszym wystąpił właśnie w "Totem Pole". Ona była wtedy na kilku koncertach, poczynając od pierwszego, ale jej pierwsza recenzja jest niby z 15 lipca. Ja myślę, że pokręciła koncerty i na pierwszym była 14 a nie 15 lipca, a ten co opisała jako New Haven, to w rzeczywistości był drugim w Springfield, 15 lipca. Bo w New Haven, 16 lipca, Elvis na pewno wystąpił w "Totem Pole".

    Tak, z 9 grudnia (tylko raz w grudniu wystąpił w "Alpine", a trzy razy w "Totem Pole" - 4, 6 i 13 grudnia).

    OdpowiedzUsuń
  9. Właśnie tak mogło być z tym lipcem

    OdpowiedzUsuń
  10. Raczej tak. Niemniej wszyscy tak nakręcili, że szok.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html