Strony

Pozostałe strony bloga

wtorek, 16 listopada 2021

Jumpsuit - Blue Shoulder Ornaments

Nazwa najczęściej spotykana:  White Two Piece Blue Shoulder Suit
Nazwa alternatywna:  White Two Piece Blue Ornaments Suit
Inne nazwy:  White Benefit Suit,  White Flying Suit
Linia / Seria:  Navy White Two Piece / Navy & Jumpsuit Sleeveless
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  srebrna

Części kompletu:  2
Ilość elementów:  4
  • marynarka - biała, z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem, wykończonym dwoma rzędami pokrytych białym materiałem guzików (trzy na rozcięciu z jednej strony oraz trzy z drugiej); dwie ukośne kieszenie na linii bioder, z trapezowatymi patkami ze szpicem w dolnej części; poły marynarki owalne; na ramionach wyhaftowano wijące się esy floresy w kolorze błękitnym i granatowym, obwiedzione srebrno-złotym haftem; na haftach przezroczyste granatowe i białe kamienie; marynarka posiada tylne rozcięcie i jest zapinana na jeden guzik; kołnierz napoleoński gładki (niezdobiony);
  • kombinezon - biały, bez rękawów, ze srebrną fałdą w dole nogawki; po bokach spodni haftowane lampasy w kształcie pasków w kolorze błękitu, granatu, srebra i złota; na haftach przezroczyste granatowe i białe kamienie; lampasy na całej swojej długości są równej szerokości (od pach po krańce nogawek);
  • koszula - typu puffysleeve (bufka na przedramionach i mankietem w formie falbanki); noszone kolory: błękitne (patrz opis);
  • pasek - biały, szeroki, skórzany, z linią motywu jaki znajduje się na lampasach spodni, przebiegającą przez środek; dodatkowo kilka lilijek ułożonych poziomo; na obrzeżach białe kamienie i srebrne napy; dwa rzędy srebrnych, takich samych łańcuchów;
Ilość egzemplarzy:  dwa;
Chustki dla publiczności:  białe, błękitne, niebieskie, granatowe, czerwone, plus białe szaliki w bordowe groszki;
Projekt i wykonanie: Bill Bellew, Gene Doucette, IC Costume Co.;
Używany na koncertach:
  • 23 marca 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (bez pasa);
  • 29 marca 1975 roku, o godzinie 24:00 (Midnight Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (bez pasa);
  • 1 kwietnia 1975 roku, o godzinie 24:00 (Closing Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (bez pasa);
  • 25 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, Veterans Memorial Coliseum, Jacksonville FL (bez pasa);
  • 30 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, Omni Coliseum, Atlanta GA (bez pasa);
  • 2 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, Omni Coliseum, Atlanta GA (bez pasa);
  • 5 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, State Fair Coliseum, Jackson MS (bez pasa);
  • prawdopodobnie także podczas innych koncertów Sezonu 12 (od 18 marca do 1 kwietnia 1975 roku) w Hilton Hotel, Las Vegas NV;

Opis:

W 1975 roku powstała seria "Navy Blue & Jumpsuit Sleeveless", częściej znana jako "Navy Blue Two Piece" (ponieważ większość osób sądziła, że to marynarka plus spodnie), z której znamy pięć różnych kostiumów, a także "Navy White & Jumpsuit Sleeveless", w skład której wchodził tylko jeden kostium - "White Two Piece Blue Shoulder Suit" (ten tutaj omawiany). 

Aczkolwiek ponoć wcale nie miało skończyć się na jednym białym egzemplarzu, planowano kolejne, lecz z tego, co się mówi, rzekomo nawet nie zaczęto ich tworzyć, gdyż Elvis wyraził życzenie powrotu do jednoczęściowych jumpsuitów.

Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy & Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, że odpowiadała przekonaniom iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie. Natomiast w przypadku białej serii nazwa "Navy White Two Piece" nie ma uzasadnienia i nie jest stosowana, gdyż oznaczałaby "dwuczęściową białą marynarkę", co jest bez sensu.

Ze sceny znamy tylko koszulę w kolorze błękitu, atłasową z połyskiem i drugą w kolorze błękitu przełamanego nutą turkusu, matową. Jednak do całej serii jumpsuitów bez rękawów z marynarkami, projektant przewidział kilka alternatywnych koszul. W przypadku "White Two Piece Blue Shoulder Suit", rzekomo były to dwie błękitne (jedna blado błękitna, druga o wysyconym błękicie) i jedna w odcieniu granatu jaki mamy na zdobieniu ramion. Niektórzy sugerują, że także białą.

Do kostiumu "White Two Piece Blue Shoulder Suit" przygotowano pas, jak do wszystkich pozostałych kostiumów granatowej i białej serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Jednak Elvis nigdy nie zakładał do tych kostiumów pasów na scenę, natomiast kiedy później nosił je prywatnie, to zdarzało się, że także z oryginalnymi pasami.

Aczkolwiek pas "White Two Piece Blue Shoulder Belt" widzieliśmy na scenie, lecz przy jumpsuicie "White Blue Rainbow Suit" w 1976 roku. 

Nic nie wskazuje na to żeby kostium "White Two Piece Blue Shoulder Suit" został wykonany w więcej niż jednym egzemplarzu, w przeciwieństwie do granatowych, z których większość miała przynajmniej jednego dubla.

Trudno powiedzieć, co oznaczało zdobienie na ramionach. Oczywiście większości z nas ono kojarzy się z wężami, lecz nie wiem czy to właściwa droga. Nie doszukałam się wyjaśnienia. Można przyjąć, że to zwykłe esy floresy, które do niczego nie nawiązują, ot po prostu takie zdobienie. Z drugiej strony był to już rok 1975, kiedy Elvis "przemycał" w zdobieniach strojów symbole z różnych kultur i wierzeń, w tym te duchowe. Ja gdzieś już widziałam ten wzór na reliefach starych zabytków, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie dokładnie, chyba była to południowa Azja - Laos, Kambodża, Wietnam, Myanmar (kiedyś Birma), Tajlandia, Nepal, Indie? A bardzo podobne na petroglifach w Ameryce Północnej, w stanie Nevada - na terenie rezerwatu plemienia Pyramid Lake Paiute (zdjęcia na końcu postu).

Najlepiej znany jest pod nazwą "White Two Piece Blue Shoulder Suit" lub "White Two Piece Blue Shoulder Ornaments Suit", która jest w zasadzie uściśleniem tej pierwszej i mówi nam, że nie chodzi o "niebieskie ramiona" lecz o ornament w tym kolorze, co jest bardziej precyzyjne. 

Jednak w wielu źródłach stosuje się jego krótką nazwę "White Benefit Suit", którą kostium zawdzięcza występowi Elvisa 5 maja 1975 roku, o godzinie 20:30, na obiekcie State Fair Coliseum, w Jackson MS. Dał wówczas koncert charytatywny, z którego całkowity dochód w wysokości 108.860,- dolarów, przeznaczono na pomoc w usuwaniu skutków tornada, do którego doszło 9 stycznia 1975 roku w stanie Missisipi. Słowo "benefit" ma wiele znaczeń, a jednym z nich jest "przedstawienie charytatywne".

Natomiast dlaczego inna nazwa kostiumu brzmi "White Flying Suit", nie udało mi się ustalić. Nie mam nawet żadnej koncepcji.

Jeśli chodzi o zdjęcia kostiumu, to mamy ciekawą sytuację. Właściwie prawie ich nie ma, chociaż "White Two Piece Blue Shoulder Suit" od lat jest wystawiany w Graceland w stałej ekspozycji. Lecz o dziwo, mamy ich stosunkowo dużo i to całkiem niezłej jakości (uwzględniając upływ lat i sprzęt jakim wtedy dysponowano) na samym Elvisie, z koncertów.

Nie ma też zdjęć replik tego kostiumu, nawet z firmy B & K Enterprises Costume Co., która dotąd nie miała w ofercie żadnego kostiumu z serii "Navy Blue & Jumpsuit Sleeveless" ani też "Navy White & Jumpsuit Sleeveless", chociaż te stroje pochodziły z firmy IC Costume Co., Billa Belewa. Część granatowych jumpsuitów bez rękawów z marynarkami doczekała się replik tylko w firmie AJM (Ann Jumpsuit Maker), ale jedyny biały jak na razie nigdzie. W każdym razie żadna ze znanych mi firm nie ma go w stałej ofercie. Jednak widziałam replikę "White Two Piece Blue Shoulder Suit" bezpośrednio na impersonatorze (zdjęcia poniżej). A zatem jakaś firma jednak go produkuje. Być może nawet B & K Enterprises Costume Co., niemniej nie wykazuje go w ofercie podstawowej, czyli jeśli w ogóle, to tylko w ramach oferty specjalnej, na indywidualne życzenie.

Wydaje się też, że dotąd kostium ten nie był wystawiany na żadnych wyjazdowych wystawach poza Graceland. W każdym razie ja go na żadnej nie namierzyłam.

Niewiele jego zdjęć mamy też z Graceland, gdzie od lat jest w stałej ekspozycji. Jakoś fani odwiedzający to miejsce pomijają go i nie fotografują. Większość zdjęć jakie mamy pochodzi z wystawy "Elvis Jumpsuits All Access", zorganizowanej w Graceland w 2007 roku. To dzięki niej mamy w ogóle jakieś zdjęcia "White Two Piece Blue Shoulder Suit", chociaż wszystkie w grupie innych kostiumów, żadnego indywidualnie.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Uzupełnienie (z 19 listopada 2021 roku):

Muszę tu jeszcze doprecyzować jedną rzecz. Mianowicie to nie jest garnitur (spodnie + marynarka), tylko kombinezon bez rękawów z marynarką.

Jeśli chodzi o nazwę tej serii, to powinna ona brzmieć "Navy & Jumpsuit Sleeveless" (marynarka i kombinezon bez rękawów) lub "Navy with Jumpsuit Sleeveless" (marynarka z kombinezonem bez rękawów). Słowo "navy" znaczy "marynarka", ale kombinacja "navy blue" oznacza kolor granatowy. Dlatego w przypadku granatowej serii bardziej przyjęła się nazwa "Navy Blue Two Piece" (granatowy dwuczęściowy), również dlatego, ponieważ odpowiadała przekonaniom ludzi, iż to garnitur składający się ze spodni i marynarki, co niejako potwierdzała koszula. Zdecydowana większość fanów po prostu wciąż nie wie, iż pod marynarką krył się jumpsuit bez rękawów, a nie spodnie.

Po lewej szkic projektowy wspólny do granatowej i białej linii kostiumów z serii "Navy & Jumpsuit Sleeveless". Acz pokazany akurat na przykładzie białej wersji.



Ex Post

Poprawka (19 listopada 2021 roku):

Napisałam w tekście, że w przeciwieństwie do granatowych, z których większość miała przynajmniej jednego dubla, to "White Two Piece Blue Shoulder Suit" go nie miał. Został wykonany w jednym egzemplarzu. To nie jest prawda.

Miał dubla, ale to oryginał znany ze sceny był specyficzny, ponieważ miał dwa guziki - na obu połach marynarki, na tej samej wysokości - ale nie miał do nich dziurek. Był zapinany na łącznik od spodu, prawdopodobnie haftkę.

Natomiast dubel w Graceland ma dwa guziki na różnych wysokościach na jednej pole i dwie dziurki na drugiej, na tej samej wysokości co guziki na pierwszej, czyli klasyczne zapięcie.

Pierwszy typ zapięcia (kostium ze sceny) to zapięcie "na styk", drugi (kostium z Graceland) to zapięcie "na zakład".

Moim zdaniem kostium w Graceland ma też niższy kołnierz. Jednak nosi ślady użycia. Lecz czy są one wyłącznie efektem prywatnego użytkowania, czy może jednak kiedyś Elvis w nim wystąpił, trudno powiedzieć. Zdjęć dokumentujących występ Elvisa na scenie w egzemplarzu z Graceland nie ma.

Poniżej kolaż z odpowiednimi zdjęciami i wyjaśnieniami.

Po lewej na kolażu dwa zdjęcia z Graceland, na których widać zapięcia na dwa guziki. Po prawej Elvis w "White Two Piece Blue Shoulder Suit" z pojedynczym zapięciem, ale dwoma guzikami. W lewym dolnym rogu kolażu objaśnienie schematów zapięć

*
*      *
*      *      *

Szkic projektowy jumpsuitu bez rękawów od kostiumu "White Two Piece Blue Shoulder Suit". Jak widać nie pokazano na nim marynarki. Na bazie tego szkicu powstały także granatowe kostiumy

Replika kostiumu "White Two Piece Blue Shoulder Suit" na impersonatorze, lecz nie mam pewności z jakiej firmy. Być może z firmy B & K Enterprises Costume Co., ale z oferty specjalnej, bo w podstawowej nigdy nie mieli tego kostiumu. Widac też, że jest to bardzo dobra replika, wygląda lepiej jak oryginał

Do kostiumu "White Two Piece Blue Shoulder Suit" został przygotowany dedykowany pas, chociaż Elvis nigdy nie założył go do tego kostiumu na scenę, ale nosił go alternatywnie do "White Blue Rainbow Suit"

Do kostiumu "White Two Piece Blue Shoulder Suit" rzekomo przewidziano kilka kolorów koszul, choć ze sceny znamy tylko jedną. Niestety w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. nie udało mi się znaleźć zgodnych odcieni replik, tylko zbliżone

Oryginalny  jumpsuit "White Two Piece Blue Shoulder Suit" pokazywany na różnych wystawach w Graceland. Pierwsze zdjęcie wykonał Krzysztof Potocki gdy był w Graceland w 2015 roku. Dwa kolejne pochodzą z Trophy Room, a cała reszta z wystawy "Elvis Jumpsuits All Access", zorganizowanej w Graceland w 2007 roku

Elvis w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" poza sceną. Tutaj w drodze na koncert, który da o godzinie 20:30, w Omni Coliseum, w Atlancie (GA), 30 kwietnia 1975 roku

Elvis w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" poza sceną. Tutaj w drodze na koncert, który da o godzinie 20:30, w Omni Coliseum, w Atlancie (GA), 2 maja 1975 roku

Elvis w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" poza sceną. Tutaj w drodze powrotnej do hotelu z Omni Coliseum w Atlancie (GA), gdzie 2 maja 1975 roku, o godzinie 20:30 dał koncert

9 stycznia 1975 roku potężne tornado przeszło przez stan Missisipi. 5 maja 1975 roku Elvis dał koncert charytatywny, z którego całkowity dochód przeznaczono na pomoc w usuwaniu skutków tornada. Powyżej zdjęcia z przekazania czeku oficjelom. Podczas tego samego spotkania w podziękowaniu za jego hojność wręczono Elvisowi dyplom od stanu Missisipi i jakąś nagrodę (metalową płaskorzeźbę), lecz nie wiem o niej nic więcej. Powyżej zdjęcia z tego spotkania na backstage, fragment z jakiejś książki, w której o tym napisano, artykuł prasowy oraz strona z książeczki do płyty CD "Elvis. Las Vegas 1975", gdzie również o tym napisano

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" podczas różnych występów (bez pasa)

Elvis na scenie w jumpsuicie "White Blue Rainbow Suit" i pasie "White Two Piece Blue Shoulder Belt" podczas różnych występów w 1976 roku

Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" z książki "Strictly Elvis: 1973-1974-1975: Through The Lens Of Keith Alverson", Erik Lorentzen

Zdjęcia Elvisa w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" z jakiejś innej, nieznanej mi książki

Elvis w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" w różnych ujęciach na grafice przygotowanej przez jakiegoś fana. Teoretycznie jako ilustracja koncertu z 25 kwietnia 1975 roku, o godzinie 20:30, w Veterans Memorial Coliseum, w Jacksonville FL, lecz nie wiem czy rzeczywiście te wszystkie zdjęcia na niej widoczne są z tego właśnie koncertu, czy tylko zostały dobrane ponieważ Elvis jest na nich w tym samym kostiumie

Jedno z oryginalnych zdjęć Elvisa w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit" z jakiejś aukcji, chyba eBay

Schematy zapięć wszystkich kostiumów z serii "Navy Jumpsuit Sleeveless" (inaczej "Navy with Jumpsuit Sleeveless" - marynarka z kombinezonem bez rękawów), gdzie "navy" zostało użyte w znaczeniu "marynarka"

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access" z pasami, na której widać również pas "White Two Piece Blue Shoulder Belt"

Okładki przykładowych wydawnictw muzycznych, na których znalazło się zdjęcie Elvisa w jumpsuicie "White Two Piece Blue Shoulder Suit"

Klip z występu Elvisa w kostiumie "White Two Piece Blue Shoulder Suit". Został opisany jako koncert z 1 kwietnia 1975 roku, o godzinie 24:00, ale mam wątpliwości, ponieważ dwie osoby są tam w stroju gwiazdora (jedną z nich jest Colonel Parker - menadżer Elvisa). Elvis ma też na głowie czapeczkę Micky Mouse, którą znamy również z ostatniego koncertu w Sezonie 5 w Sahara Hotel w Lake Tahoe

Plemię* Pyramid Lake Paiute posiada najstarsze w Ameryce Północnej petroglify. Na niektórych możemy zobaczyć podobne wzory jak na ramionach "White Two Piece Blue Shoulder Suit"

* Rezerwat plemienia znajduje się 35 mil na północny wschód od Reno, w stanie Nevada, na odległym pustynnym obszarze położonym w hrabstwach Washoe, Lyon i Storey. Z 475.000 akrów należących do Plemienia, około 112.000 akrów pokrywa powierzchnia jeziora pustynnego, Pyramid Lake. Jezioro Pyramid jest jednym z najcenniejszych aktywów Plemienia i jest w całości zamknięte w granicach Rezerwatu. Jezioro Pyramid ma około 15 mil długości i 11 mil szerokości, mierząc 350 stóp w najgłębszym miejscu. Jest to słone jezioro bezodpływowe (endoreiczne).


P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


5 komentarzy:

  1. Nawet nie wiedziałem że ten jeden jump różni się od pięciu i ma spodnie-kombinezon a nie same spodnie.
    Te petroglify to nadinterpretacja . poza tym byłem w innym miejscu w Albuquerque. też ciekawe miejsce. tylko szczerze to tam trzeba się mocno zastanowić czy rzeczywiscie to jest prawdziwe. te wzorki.
    A u elvisa mogłbyć tez i inne zdobienie. poprostu estradowe. a czemu nie?
    apropo koncetu z 5 maja 75. ciekawe że jest tyle zdjęć a nie ma nawet do tej pory nagrania z kamer i nawet audio... jedyne z tej trasy.... dziwne.. a może jest ale nie wyszło, albo o tym nie wiem;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie! Nie ten jeden - wszystkie sześć sztuk - 5 granatowych + 1 biały! Wszystkie mają kombinezon bez rękawów zamiast spodni.

    https://2.bp.blogspot.com/-UFhZmcgHwjc/WB58y6Zh-7I/AAAAAAAAFUg/cTVe0EqikgogcbFPkpVxu0OcCqd9eM98gCLcB/s1600/NavyLeaf-aukcja.JPG

    https://2.bp.blogspot.com/-JdGawNs541A/WbPVe0NzTEI/AAAAAAAAJLo/56CNPH8E5nU2C2lBAt5XEcrB-PP0Jg0PwCLcBGAs/s1600/2640h_lg.jpeg

    Krzysiu jasne, że zdobienia nie musiały nieść żadnego przesłania. Nawet jeśli gdzieś jest identyczny wzór.

    Co do 5 maja 1975, myślę, że gdzieś coś jest. Za duża impreza to była i mocno rozdmuchana żeby tak nic nie zostało. Wierzę, że oprócz RCA jest w archiwach urzędów Missisipi, może też obiektu (tak jak Madison Square Garden swoje archiwa robiła, z każdego wydarzenia coś mają). Może też być tak, że nic nie wychodzi z powodu praw autorskich.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ech, błąd. Oczywiście, że miał dubla ... Poprawione.

    OdpowiedzUsuń
  4. O proszę. Potych guzikach niby ?
    Poza tym dziwne ale ten pas rzeczywiście pasował do blue raunbow suit ...
    Nie zakładał go bo byłby nie widoczny . Musiałby rozpiac marynare ale wtedy tusza byłaby bardzo widoczna pewnie dlatego.

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak, te same kolory nici. Ani razu nie założył do żadnego kostiumu z tej serii pasa na scenę.

    Po guzikach, ten w Graceland jest normalnie na zakład i dziurki, a ze sceny na styk, nie ma dziurek.

    OdpowiedzUsuń

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html