Strony

Pozostałe strony bloga

czwartek, 10 października 2019

Jumpsuit - White Fireworks

Nazwa najczęściej spotykana:  White Fireworks Suit
Nazwa alternatywna:  White Starburst Suit
Inne nazwy:  (nie ustalono)
Linia / Seria:  Karate Style / Fireworks
Kolor wiodący:  biały
Linia kolorystyczna:  jasnoniebieska
Części kompletu: 1
Ilość elementów:  2
  • kombinezon - biały; z poszerzonymi w szpic rękawami u dołu, z rozcięciem i sześcioma guzikami, pokrytymi jasnoniebieskim materiałem, po trzy z obu stron rozcięcia; na torsie (z przodu i z tyłu), bokach rękawów i bokach kostiumu (od pach po fałdę) złote fajerwerki utworzone z nap; jasnoniebieska fałda w nogawkach; kołnierz napoleoński, zdobiony;
  • pasek I - biały, szeroki, skórzany; pokryty błękitnymi trójkątami, ułożonymi na kształt koperty; do zdobienia wykorzystano dużo złotych nap o różnych kształtach (okrągłe, piramidki ostre, piramidki ścięte); jeden rząd grubego złotego łańcucha; nazywany "White Fireworks Belt";
  • pasek II - biały, szeroki, skórzany; pokryty srebrnymi metalowymi emblematami w kształcie gwiazd na obręczach, złotymi kometami utworzonymi z nap oraz malutkimi złotymi gwiazdkami. Dwa rzędy łańcuchów, złoty i srebrny; nazywany "White Starlit Belt";
  • peleryna - biała z jasnoniebieską podbitką; w centralnej części jeden duży (na całość) fajerwerk ze złotych nap; po bokach jeden średni i trzy mniejsze;
Ilość egzemplarzy:  raczej tylko jeden;
Chustki dla publiczności:  białe, jasnoniebieskie;
Projekt i wykonanie:  Bill Bellew; IC Costume Co.  
Używany na koncertach:
  • 7 listopada 1971 roku, o godzinie 14:30, Fair & Expo C, Louisville KY (oryginalny pas); 
  • 6 lutego 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), Hilton Hotel, Las Vegas NV (oryginalny pas);
  • 7 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, University of Dayton, Dayton OH (oryginalny pas); 
  • 13 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Charlotte Coliseum, Charlotte NC (oryginalny pas); 
  • 19 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30, Tingley Coliseum, Albuquerque NM (oryginalny pas); 
  • podczas Sezonu 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV (także podczas innych koncertów); 
  • być może także w Sezonie 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku), Hilton Hotel, Las Vegas NV;

Opis:

Znamy tylko kilka konkretnych dat występów Elvisa w tym kostiumie. Niemniej wiemy też, że używał go w Sezonie 6 (od 26 stycznia do 23 lutego 1972 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV), chociaż nie znamy dokładnych dat koncertów, na których w nim wystąpił. Niektóre źródła wskazują także Sezon 7 (od 4 sierpnia do 4 września 1972 roku) w Hilton Hotel w Las Vegas (NV). Jest to możliwe, ponieważ Elvis używał wtedy również wcześniejszych kostiumów, chociaż dysponował już nową partią.

Podobnie jak czarny odpowiednik, kostium ten funkcjonuje tylko pod dwoma nazwami. Są takie same dla obu tych jumpsuitów, różnią się tylko określeniem koloru w nazwie.

I podobnie jak w przypadku "Black Fireworks Suit", także z pasami jest trochę zamieszania.

Ze sceny znamy tylko jeden pas "White Fireworks Belt" (ten z biało-błękitnymi kopertami) i jesteśmy przekonani, że to właśnie on był tym pierwszym dedykowanym pasem do jumpsuitu "White Fireworks Suit". Tymczasem firma B & K Enterprises Costume Co. na stronie swojego sklepu nazywa go "Multibelt #2" (jak nazywa tam pasy drugie lub nie dedykowane do konkretnego kostiumu), a jako pierwszy wskazuje pas, który ja nazwałam* "White Starlit Belt", a oni "White Fireworks Belt" (właściwie "White Starburst Belt", bo używają drugiej nazwy do tego kostiumu).

* Zdecydowałam się na taką nazwę ponieważ pas ten jest przypisywany jako dedykowany zarówno do "White Fireworks Suit" jak i "White Planet Suit", lecz nie udało mi się ustalić, które źródło ma rację w tej kwestii. Ponieważ dominującym elementem zdobienia są gwiazdy na okręgach, nazwałam go "Starlit" (rozgwieżdżony), co nie koliduje z innymi nazwami pasów i kostiumów.

Problem z pasem "White Starlit Belt" polega na tym, że firma B & K Enterprises Costume Co. wykazuje go jako pierwszy pas dedykowany do jumsuitu "White Fireworks Suit", podczas gdy inne równie wiarygodne źródło, kolekcjoner i znawca garderoby scenicznej Elvisa - Leroy, uważa go za pas dedykowany do jumpsuitu "White Planet Suit". Kiedy przyjrzymy się dokładnie wzorom na pasie, faktycznie znajdziemy więcej podobieństw ze zdobieniem jumpsuitu "White Planet Suit" niż "White Fireworks Suit". W związku z tym na tym etapie wiedzy nie podejmuję się rozstrzygać, do którego kostiumu był w rzeczywistości pasem dedykowanym.

Elvis upodobał sobie pas "White Fireworks Belt" (z biało-błękitnymi kopertami) i nosił go także do innych kostiumów: "Blue Powder Suit", "Blue Wheat Suit" i "Blue Aztec Star Suit", chociaż one wszystkie miały swoje własne dedykowane pasy.

Jeśli chodzi o pasy, to nie znamy obecnej lokalizacji żadnego z nich. Myślę, że nie ma ich w Graceland, bo pewnie kiedyś gdzieś by się już pojawiły, chociaż z nimi to nic nie wiadomo, mają totalny bałagan w archiwach. Prawdopodobnie trafiły do rąk prywatnych. Nie można też wykluczyć, że Elvis wydał je osobiście, ponieważ nie znamy ich historii po 1972 roku.

Mimo iż kostium po śmierci Elvisa szybko trafił w ręce prywatne (nieustaloną drogą), to pojawiał się na wystawach organizowanych przez Graceland (rzadko). Prawdopodobnie na zasadzie wypożyczenia od aktualnego właściciela. Teoretycznie "White Fireworks Suit" widoczny na zdjęciach z wystaw mógł być tylko repliką (Graceland czasami wystawia repliki zamiast oryginałów z różnych powodów), ale na tych, które załączyłam jest oryginał.

Historię jego własności znamy tylko częściowo. Jak trafił w ręce prywane niby nie wiemy, zapewne w opcji "z tyłu sklepu", o której już niejednokrotnie wspominałam, czyli dzięki "uprzejmości" ciotki Elvisa Delty, braci Stanley lub panów Esposito. Do aukcji Jimy Velveta "The Elvis Presley Museum Collection" Butterfeild & Butterfeild (dom aukcyjny), która odbyła się 3 listopada 1996 roku, w Los Angeles, na ostatniej prostej właścicielem był Jimmy Velvet. Jednak nie wiem, czy to on był pierwszym właścicielem kostiumu, czy Paul Lichter, czy Jimmmy kupił go od Paula, czy Paul od Jimmy'ego. W każdym razie oboje mieli ten kostium w swoim posiadaniu.

Na wspomnianej wcześniej aukcji wystawiał go Jimmy Velvet wraz z innymi artefaktami ze swojego muzeum. Jednak nie został wtedy sprzedany. Cena minimalna została ustalona na 100.000,- dolarów, a najwyższa oferta wynosiła 67.500,- dolarów, więc Velvet zdecydował się zatrzymać ten strój, mając nadzieję, że ktoś ostatecznie zapłaci więcej w przyszłości.

Tutaj ślad się urywa. Później z różnych źródeł dowiadujemy się iż nabył go Larry Moss, znany i bardzo bogaty kolekcjoner pamiątek po Elvisie, który w jednej ze swoich posiadłości ma specjalny pokój, w którym są eksponowane. Larry i jego żona Judy są wielkimi fanami Elvisa i zgromadzili sporo eksponatów. Aczkolwiek nie wiem czy Larry Moss kupił jumpsuit bezpośrednio od Jimmy Velveta lub Paula Lichtera (jeśli to on był właścicielem po Jimmym Velvecie, a nie odwrotnie), czy po drodze był jeszcze jakiś właściciel. W każdym razie najświeższe informacje jakie znalazłam, aczkolwiek sprzed prawie dziesięciu lat, nadal podają, że jumpsuit "White Fireworks Suit" wraz z peleryną są ciągle w posiadaniu Larry'ego Mossa.

Replikę "White Fireworks Suit" można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. za 1.900,- dolarów w wersji podstawowej, czyli kostium plus pas "White Starlit Belt" (u nich "Starburst"), a z dodatkiem peleryny za 2.450,- dolarów lub za 1.975,- dolarów w wersji podstawowej z pasem "White Fireworks Belt" (u nich "Multibelt #2"), a z dodatkiem peleryny za 2.525,- dolarów.

*      *      *
*      *
*

Ex Post

Ostatnie ustalenia (28 października 2022 roku):

Dostałam informację od Alexa, fana z Włoch, że w jumpsuicie "White Fireworks Suit", Elvis wystąpił 6 lutego 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas. Był też tak uprzejmy, że przesłał mi te zdjęcia.

Zdjęcia Elvisa występującego na scenie w jumpsuicie "White Fireworks Suit", 6 lutego 1972 roku, o godzinie 20:15 (Dinner Show), w Hilton Hotel w Las Vegas - zdjęcia od Alexa

*
*      *
*      *      *

Szkic projektowy, skreślony ręką projektanta Billa Belewa, rzekomo wspólny dla obu jumpsuitów "Fireworks" - "Black Fireworks Suit" i "White Fireworks Suit". Jest obecnie wyświetlany w Graceland, gdzie wykonano to zdjęcie. Niemniej wydaje mi się, że widziałam kiedyś oddzielny szkic tego kostiumu z pasem "White Fireworks Belt" (z biało-błękitnymi kopertami)

Replika jumpsuitu "White Fireworks Suit" i pasa "White Starlit Belt", jakie można zakupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. (patrz "Opis")

Repliki jumpsuitu "White Fireworks Suit" i w jednym przypadku także peleryny, nie pochodzące z firmy B & K Enterprises Costume Co.

Replika pasa "White Fireworks Belt" dedykowanego do jumpsuitu "White Fireworks Suit", jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co. Druga (dolna) wersja repliki bliższa jest oryginałowi

Oryginalny pas "White Fireworks Belt" dedykowany do jumpsuitu "White Fireworks Suit" oraz metalowy emblemat w formie obręczy z pegazem wewnątrz, który oderwał się od oryginału

Replika peleryny do jumpsuitu "White Fireworks Suit" jaką można kupić w sklepie firmy B & K Enterprises Costume Co.

Oryginalna peleryna do jumpsuitu "White Fireworks Suit"

Jumpsuit "White Fireworks Suit" prezentowany na wystawach. Dwa pierwsze zdjęcia to na pewno oryginał, natomiast pozostałe dwa niby też. Aczkolwiek "White Fireworks Suit" musiał zostać wypożyczony od aktualnego właściciela ponieważ Graceland nim nie jest

Elvis w jumpsuicie "White Fireworks Suit" poza sceną. Spotkanie z młodą, chorą na raka dziewczyną (Denise Sanchez) przed koncertem w Tingley Coliseum w Alburquerque (NM), 19 kwietnia 1972 roku, o godzinie 20:30. Podczas koncertu Elvis zadedykował jej piosenkę "You gave me a mountain", ale zanim zaczął, zespół zagrał dla niej (od siebie) jeszcze "Love me tender"

Elvis na scenie podczas występów w jumpsuicie "White Fireworks Suit" i dedykowanym do tego jumpsuitu pasie "White Fireworks Belt". Na niektórych zdjęciach jest też w pelerynie

Strona z książki "Elvis jumpsuits all access", która powstała po wystawie o tym samym tytule ("Elvis jumpsuits all access") w Graceland, jaka odbyła się w 2007 roku

Kolekcjoner Paul Lichter przez pewien czas był właścicielem aż czterech oryginalnych jumpsuitów Elvisa, widocznych na zdjęciu - "Red Pinwheel Suit", "Turquoise Phoenix Suit", "White Fireworks Suit" i "White Peacock Suit", ale to nie jedyne kosiumy jakie posiadał (na przykład miał jeszcze "Can Dream Suit" z 1968 roku). Zdjęcie wykonano w drugiej połowie lat 90. 

Larry Moss, kolekcjoner pamiątek po Elvisie i obecny właściciel "White Fireworks Suit" oraz peleryny do niego dedykowanej (bez pasa). Nie wykluczone, że posiada jeszcze jakieś  inne jumpsuity 

Elvis w jumpsuicie "White Fireworks Suit" na okładach wydawnictw muzycznych

P. S.
Większość zdjęć po otwarciu w nowym oknie będzie można zobaczyć w większym rozmiarze.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

1. --- Najedź kursorem myszy na słowa "Wpisz komentarz" w białej ramce i kliknij.
2. --- Następnie kliknij strzałkę (▼) po słowach "Skomentuj jako:".
3. --- Po rozwinięciu listy wybierz pozycję trzecią "Nazwa / adres URL".
4. --- W polu "Nazwa" wpisz dowolny NICK, którym będzie sygnowany Twój komentarz.
5. --- Po wpisaniu nicka, kliknij w przycisk "Dalej", a następnie w białym polu wpisz treść komentarza.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pola "adres URL" nie wypełniamy, chyba, że ktoś ma swoją stronę i chce ją tu podać.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Instrukcja graficzna tu:
https://elvisownia.blogspot.com/p/nick-w-komentarzu-instrukcja-graficzna.html